Vrolijk in de regen De twee/drie- zits - bank MEVROUW DE HAAN EN HAAR KALVEREN Oud huishoudmiddeltje wordt weer toegepast gevulde peren Vrienden diensten Reerug-cake met koffie en amandelen voor 4 p«r»onen 80 g (4 eatl.) Ctllfomltcha blauwe rozijnen 1 pakje Mon Chou kaas (100 g) 1 doosje kwark 200 g) 50 g (4 eatl.) fijngehakte noten 1 groot blik peren op aap 822 g - 8 4 9 halve peren) het eap van een halve citroen 1 eetL) eventueel wat likeur (b.v. Crème de Menthe of marasquin naar smaak) Wel de rozijnen S minuten fn heet water en laat zo uitlekken. Maak de kaas met een vork zacht en meng ze met de kwark. Voeg de noten, 6 eet), perenaep. het citroenaap. de rozijnen en eventueel de likeur toe en meng alle ingrediënten, eventueel in een elektrische mengbeker. Vul do holtes van de peren met het mengsel. Gameren met een Frans vnjcht- {<oud serveren. Er zijn van die prettige, hartelijke naturen, die altijd klaar staan om een ander te helpen en hij te sprin gen waar dat nodig is. Een enkel woord is genoeg om ze in beweging te zetten reeds vóór er een werkelijk verzoek is gedaan; ja vaak is zelfs dat ene woord niet nodig en weten ze de wensen en gedachten van an deren te voorkomen. Er zijn er niet zoveel zó en een raadgeving tot ma tiging is slechts voor zéér weinigen nodig maar voor die enkelen geldt dan, dat ze op moeten passen hun omgeving niet al te zeer te verwen nen. Het wordt soms zo makkelijk aanvaardhet wordt soms zo zeer tot gewoontedat het nauwelijks meer opgemerkt wordt als iets ver dienstelijksals iets wat bijzondere waardering verdient. Het wordt op den duur zo „gewoon," dat het als n soort recht wordt gevoeld en er een zekere verontwaardiging ontetaat als de altijd zo hulpvaardige mens ook nog eens eigen verlangens, eigen aan gelegenheden blijkt te willen behar tigen. Zo zaken deze in een soort lijf eigenschap, die natuurlijk ook weer niet hun bedoeling is geweest, maar die ze door hun altijd klaar-slaan door hun „elk bezwaar wegwuiven zelf hebben opgericht en ujaoraan ze zich juist door hun eigert gulle ka rakter, dan zo moeilijk kunnen ont trekken. De andere kant behoort echter te zorgendat ze in deze dwangpositie niet raken, door een werkelijke waardering levendig te houden voor deze gevende levensverhouding in 'n wereld die veelal toch zo overwe gend zelfzuchtig is. Wie weet te ge ven zal ook dubbel waarderen wat hij of zij aan hartelijkheid terugont vangt, dat mag niet vergeten ivorden. Zo kunnen we verhoudingen ophou wen die van onschatbare waarde zijn en die deze waarde ook het meest zullen tonen in de moeilijkste ogenblikken van ons leven. Als gevende mensen tevens verstan' dig zijn zullen ze niet tevéél terug verwachten. In de eerste plaats is 't hun niet om het „terug" te doen maar ook weten ze dat allerlei om standigheden verschil kunnen ma ken. Het gaat echter om de gezind heid, de hartelijke bedoelingwal Werkelijk, meeleven, die soms door kleinigheden tot uiting kunnen ko men. Jetty. Niet zomaar een cake, maar een reerug met chocolade en koffie, dus bij zonder apart van smaak. De vrouw, die graag zelf bakt, zal er zeker veel plezier aan beleven. Nodig is: 100 gr boter, 125 gr suiker, 6 kleine eieren, 80 gr geraspte chocolade, 30 gr zeer fijn gemalen koffie, 100 gr aardappelmeel, 1 theel. bakpoeder, 2 eetl. suiker voor opkloppen eiwitten, 50 gr gehakte amandelen. Voor vulling en glazuur: 200 gr chocolade, 3 eetl. koffie-extract, 25 gr plantenvet, 50 gr amande len. Boter, suiker en eidooiers tot schuim roeren, geraspte chocolade en fijnge malen koffie toevoegen. Aardappelmeel met bakpoeder vermengen, zeven en luchtig door de schuimmassa roeren. Eiwit heel stijf met suiker opklop pen, vlug en luchtig door de deeg roeren. In een beboterde reerugvorm of cakeblik overdoen en in matig warme oven ongeveer 60 minuten gaar la ten worden. Een ingestoken breinaald moet er droog uitkomen. De vorm ten hoogste driekwart vullen. De reerug laten afkoelen, daarna op een taart- rooster storten. Tenminste één dag laten staan. De reerug over de lengte in twee delen snijden. Chocolade in stukjes verdelen en in 3 eetlepels kof fie-extract (in waterbad) langzaam laten oplossen, het plantenvet toevoe gen, glad roeren, de onderste plak van de reerug met een laagje bedekken en de gehakte amandelen opstrooien, de twee delen op elkaar zetten en de bovenkant met de rest van de massa bedekken. De gepelde amandelen over de lengte 2 keer doorsnijden en in het glazuur steken. derland, die aan de kalvermesterij doet. Wel uniek is, dat ze daarbij zeli ook de nele aankoop en later weer de afzet verzorgt. De meeste kalver- mesters zijn tegenwoordig contractu eel verbonden aan een fabriek, waar voor ze dan werken. Mevr. De Haan is ,,vrij mester". Drie keer per jaar is zij gedurende enkele weken te zien op veemarkten. Dan zoekt ze weer een nieuw koppel uit. Zo'n nieuwe aan koop kost ongeveer 40.000,en de winst is maar klein. In 1961, toen ze met haar hobby begon, kocht ze nuchtere kalveren voor enkele tientjes, nu moet ze er een dik ke driehonderd gulden voor neertel len. De duurste kalveren koopt ze niet. „Dat doen de fabrieken wel, maar dan is het geen kunst meer om er kampioenskalveren van te maken" zegt ze Nooit meer dan vier maanden staan de dieren bij haar op stal. Dan worden ze weer verkocht, of eerst op een keurig getoond. In die tijd heefi mevr. De Haan de handen vol werk- „Kalveren mesten is een kwestie van leven en dood. Alles staat wel in het boek, maar zonder „feeling" kom je er niet. Het is een precies werk. Voor alle leeftijden is de rantsoenering weer anders. Als een kalf te veel of te weinig melk (poeder) krijgt kan het al misgaan. Soms moet ik er met een fles of een lepel bijkomen om ze te voeren. De huishouding schiet er dan nog wel eens bij in Ik heb nog drie kinderen thuis, maar te kort ko men die toch niet". Het verzorgen van mestkalveren is haar lust en haar leven. Van een an dere hobby wil mevr. De Haan niet weten. Van ophouden wil ze ook niet weten. Ze gaat gewoon door, ze wil nog meer nationale titels halen. In treincoupés en (sommige, veel al duurdere) auto's zijn dé opklapba re armsteunen welbekend: neergeklapt is er een prettig steuntje voor de ar men; opgeklapt is dat steuntje er niet, maar is er meer zitruimte. Eigenlijk is het verbazingwekkend, dat zo'n in de grond eenvoudig idee niet al lang en algemeen toegepast wordt voor zit meubelen in huis. Maar nu zijn zul ke banken er dan toch. Daarvandaan bankje, als bijvoorbeeld oma de klein kinderen een verhaal voorleest en het hele jeugdige gezelschap er vooral dicht bij wil zitten. Het idee laat zich natuurlijk verder uitbreiden. Zo is er, ook op het plaatje te zien, een drie-vier - zits - bank. Er zijn hoektafels bij en losse fauteuils, met en zonder hoofdsteun. dé naam: de twee-drie - zits - bank. De foto laat het duidelijk zien. Een royale tweezitsbank, waarbij tussen de twee zitplaatsen een breed kussen als armlegger (en misschien ook wel wat separatie) dienst doet. Zijn er echter meer zitplaatsen nodig (of ook: als de twee plaatsen op de bank wat meer toenadering zoeken...) dan gaat dat ar miegger-kussen gewoon om hoog. Het past précies tussen de twee rugkussens en er is een driezits bank ontstaan. Een veelzijdig bankje dus: bijvoorbeeld voor twee volwas senen die beide uitgebreid en comfor tabel wensen te zitten. Een driezits- Hij droeg zijn tegenslagen als een man: hij verweet ze zijn vrouw Regenmantel van het klassieke soort revers, ceintuur en steekzakken. Regenpakje in safari-stijl van gabardi ne. Of we het leuk vinden of niet maar regenkleding is ietó wat we nooit kun nen laten ontbreken in de garderobe- kast. In „onze gezellige moerasdelta' weet je het maar nooit. Teveel uitjes zijn al verloren gegaan en teveel zo mervakanties aan het Hollandse strand zijn al mislukt om ons niet aan het Hollandse klimaat aan te passen. Om met Toon Hermans te spreken: „Na zoveel eeuwen wind en regen, hebben wij de griep gekregen". Je zou die regen een voortdurende Hollandse griep kunnen noemen, een voortdurende ziek te, niet ernstig, maar toch dikwijLs lastig genoeg. Maar we moeter met die „griep' léven en toch nier somber worden als de regen uren achtereen alles grijs maakt. Rede voor ons om er ook niet „grijs" erbij te gaan lopen, maar met vrolijke kleuren om die grijsheid te trotseren. Vandaar de vele, vele ont werpen en kleurigheid die vooral in de loop van de laatste'jaren opgang maakten. Wie er fijn uitziet ook in regenkléding, ziet het allemaal niet zo somber meer in en kleuren spelen hier een belangrijker rol dan wij wel vermoeden. Vandaai ook de knalgele, oranje, -rode zuidwester jassen, glim mend, waterdicht en waterafstotend. Waarbij dito-petten en laarzen de out fit compleet maken. Voor groot en klein is dezé regenkleding geschikt. De plastic jassen bleken zo goed t« voldoen. Er kwamen steeds meer kleu ren op de markt, er kwamen ruit- en bloemmotieven en nu is er een zeer grote keus uit zeer modieuze ontwer pen, compleet met hippe zakken, cein tuurs, drukknopen. Wat niet wil zeggen dat de modieeuze regenpakjes van waterafstotende stof niet zouden vol doen. Die zijn er ook in alle soorten en maten. Het zijr de pakjes die bij voorbaat het meeste géschikt zijn voor de lente en de herfst, wanneer men er zó de straat mee op kan. En af gezien van de zomer en winter heb ben we regenkleding ook nodig in len te en herfst. Hierbij ziet u drie mo dieuze voorbeelden, alle materiaal tergal. Regenjurk zou men deze creatie kun nen noemen. Voor een warm zomers regenbuitje. De ritssluiting loopt uit in 'n capuchon. staan en met haar nieuwe koppel kal ven. In '66 trok ze met haar vier bes te viervoeters naar Schagen, waar ie der jaar het kampioenschap van mest kalveren wordt gehouden. Een van haar dieren werd nationaal kampioen en de veearts, de fabriek en de ge zondheidsdienst zeiden niets. Dit jaar heeft ze voor de derde keer dit staaltje uitgehaald en iedereen die het maar horen wil vertelt ze, dat ze in 65 is beetgenomen door een grote veevoederfabriek. „Die fabriek heeft mij een zenuwinstorting bezorgd. Nu slik ik nog pillen en 's nachts kan ik er vaak niet van slapen." Nachtmerries bezorgt haar ook nog de brand, die in augustus van dit jaar de stal verwoestte en waarbij zo'n zestig Kalveren in het vuur omkwa men. „Soms zie ik het verschrikkelij ke spektakel van de kermende kal veren weer voor mij. Zelf was ik het vuur ingesprongen om de kalveren te redden, maar ze wilden niet. Ze liepen steeds de vlammen weer in. Het dak stortte in, en geen levend wezen kwam uit de vuurzee te voorschijn." Half oktober is een gloednieuwe stal geopend, getooid met het veelzeg gende opschrift „Opnieuw beginnen". Nu staan er weer 66 kalveren op een rij, en mevr. De Haan heeft al weer enkele dieren op het oog, die mis schien in maart in aanmerking komen voor het kampioenschap van Neder land. De kalvermesterij is voor mevr. De Haan een dure liefhebberij. Zij is overigens niet de enige vrouw in Ne- Zesenzestig kopjes komen te voor schijn boven de schuttinkjes van de stallen. Het zijn de mestkalveren van mevr. T. de Haan (40) uit Donker broek (Fr.). De dieren kennen de stem van hun verzorgster en weten wanneer het tijd van schaften is. De vrouw is gek met hen. Ze kent ze uit elkaar en ze is er trots op. dat drie jaar achter elkaar, voor het laatst in 1968, een van haar kalveren kalfkampioene van Nederland werd. Ze is ook al eens een keer met haar viervoeters voor de televisie geweest en wel in het pro gramma van Willem Duys. Mevr. De Haan is een levenslustige vrouw. Toch heeft ze haar zorgen wel en die zorgen berokkenen haar soms nachtmerries. Dan dénkt ze terug aan 1965, toen zeker honderd kalveren stier ven, doordat ze totaal ongeschikt voed sel kregen. Dat voedsel had ze van een bekende veevoederfabriek. „In dat jaar heb ik honderd angsten doorge staan. 's Nachts sliep ik bij de dieren in de stal, maar de arme kalfjes stier, ven onder mijn handen. Nooit dacht ik eraan dat het voeder wel eens ver keerd kon zijn. De politie, de veearts en de gezondheidsdienst kwamen er bij en gaven mij de schuld. Ja, ik zou de kalveren hebben vergiftigd, zeiden ze." Mevr. De Haan verhuisde van Kuinre, waar ze toen woonde, naar Donkerbroek een dorpje dichtbij Drach ten. Daar kwam een nieuwe stal te veren zou ze de veearts en de ge zondheidsdienst wel eens een lesje ge- Nervositeit is vooral een kwaal van 't jach tige leven. Vandaar ook de populariteit, vooral in de Verenigde Staten van kalme ringsmiddelen of, zoals de populaire bena ming thans luidt: tranquilizers. Het is ove rigens een misverstand te menen dat ner veuze mensen een kort leven beschoren ls. Dat is niet het geval, behalve wanneer ze teveel gebruik maken van deze hoogge roemde maar soms in grote hoeveelheden hoogst gevaarlijke en gewoontevormende tranquilizers. Vele nerveuze mensen worden ondanks de spanningen waaraan zij van tijd tot tijd blootstaan zeer oud, vooral, wanneer hun lichtgeprikkelde zenuwen hen discipline geleerd hebben en in het bijzonder hen heb ben gedwongen, niet te zondigen tegen de eisen van een gezonde levenswijze. Overigens is nervositeit niet alleen een kwaal van onze tijd, en evenmin is het gé bruik van kalmeringsmiddelen niet van van daag of gisteren. Maar onze voorouders ken den geen tranquilizers. Zij maakten gebruik van een huismiddeltje. Onder de daarvoor in aanmerking komende kruiden nam het St. Janskruid (hertshooi) een speciale plaats in. Na een periode in het vergeetboek te zijn geraakt is de belangstelling voor dit kruid weer sterk toegenomen. In geperst St. Jans kruid vindt men namelijk, naar onlangs is ontdekt, stoffen die ook in bloedkleurstof voorkomen en die een harmoniserende wer king op het zenuwstelsel uitoefenen. Vers sap van St. Janskruid wordt tegenwoordig in de medische wereld al weer vaak voor geschreven. In de tijd van de bloei wordt de gehele plant geoogst en geperst. Het sap kan zonder chemische toevoegingen worden be waard. Dit is belangrijk, omdat de werking ervan in het voorjaar het sterkst is.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7