i Geen kerst zonder koffiepudding m Getipt voor Kerstmis DE IDEALE GASTVROUW Laat uw camera uw kerstvreugde delen mmmmmmmmmmmmm txsszTüz.'zz aardigheid ZELF KAARSLICHT MAKEN Deze feestdagen kunt n zelf uw kaarslicht maken en wel zonder kaar sen. door Instant-was in een gewoon glas te strooien. Deze kaarsenwas be staat alt kleine, op hagelslag lakende korreltjes, die in een plastic zakje, •amen met een pit, worden verkocht. Ze zjjn er in de echte herstkleuren: rood en groen, maar ook In lila, licht blauw en tal van andere kleuren. De glazen springen niet door de hit te, die deze kaarsvlam verspreidt. Een groot voordeel van deze was is, dat dszs zelfgemaakte kaarsen beslist niet druipen. De instant-was kaarsen ver spreiden ook nog zoete geuren, zoals van gardenia en sering. Naarmate we ouder worden zijn er veel dingen waarvan we steeds meer de betrekkelijkheid gaan inzien. Twee begrippen zijn er echter die het lang „in de oude vorm" volhouden: eerlijk heid en waardigheid. Menigmaal ho ren we enigszins schampere opmerkin gen over de kerstfeestviering. Over de „vrede op aarde" terwijl er dagelijks mensen vermoord worden, over het welbehagendat voornamelijk nage streefd wordt door een overmatige aandacht voor eten en drinken, over de kerststemmingvan de sneeuw die we maar zelden zien in deze dagen in de kitschvan elektrische kaarsjes en glinsterballen die we ons huis bin nenhalen om deze zo gewenste kerst- stemming" te bereiken. Zeker is er heel wat plaats voor zulk cynisme, maar dat hoeft ons toch niet te ver hinderen in eigen huis, in eigen omge ving kerstfeest te vierenzó dat het ons bevredigt. En dan gaat het weer om die eerlijkheid en die waardigheid Er zijn moeilijk maatstaven te geven, want smaken verschillen en ieder heeft zo z'n eigen opvattingen. Wat voor de één een feestelijke luxe betekent, kan voor de ander een dagelijlcse gewoonte zijn. Het feestelijke ligt hem niet in grote uitbundigheid, maar juist m het iets meer dan gewone. Waardigheid kan heel goed samen gaan met een voud. De schoonheid van één pure witte cyclame is van een andere orde dan die van een plastic-ster met een elek trisch lichtje erin. We kunnen onze eerbied voor de kerstgedachte op al lerlei wijzen gestalte geven: de ver zorging van ons huis, een feestelijke kleding, een in de puntjes gedekte ta fel met glanzend glaswerk en bestek kunnen daar onderdelen van zijn. Ook van een kerstgeschenk verwachten we iets heel anders dan van een Sinter klaas-cadeautje. Het gaat er niet om in een roes alle narigheid van de we reld maar te vergeten. Wat we wèl kunnen doen is het naar voren halen van dat, wat daar tegenover staat. Cy nisme breekt af en voor zo ver het de vinger legt op kwalijke zaken, is dat zeker niet verkeerd. In het verlengde van die afbraak kan echter een nieuw begin, een nieuwe opbouw liggen en dat wordt bij al die cynische uitlatingen meestal vergeten. De kerstgedachte wijst op mogelijkheden en juist deze kunnen het zijn, die ons mot vrede, hoop en goede moed bezielen. JETTY Vindt u het opschrift overdreven? Dat komt omdat u nog nooit koffiepudding hebt gesavoureerd die volgens dit speciale kerstrecept is klaargemaakt. We zeggen met opzet gesavou reerd," omdat dit betekent ,,de smaak van iets ten volle ge nieten." Gegeten zou in dit geval beslist een denigrerende be naming zijn. Maar laten we ter zake komen. De voornaamste ingrediënten van deze pudding, die bij uitstek geschikt is als toetje bij een feestelijk kerstdiner, zijn: koffie, rozijnen en amandelen. Het volledige recept luidt: 1 1/4 liter melk, 1/4 liter koffieroom, V* liter koffie-ex- tract, 225 gram suiker, 175 gram maizena, 50 gram ge hakte amandelen, 50 gram in rum geweekte rozijnen, 2 lepels cacao, 1 reep pure chocolade, snuifje zout en slagroom. Maizena, suiker, cacao en zout met wat koude melk aanma ken. De rest van de melk en de koffieroom aan de kook bren gen en het mengsel al roerende aan de hete melk toevoegen en zachtjes latén doorkoken. Het koffie-extract, de rozijnen, gehakte amandelen en de in stukjes gebroken reep eraan toe voegen. De hete pudding direct in een met koud water omge spoelde tulband o£ puddingvorm overdoen. De koude, stijve pudding storten en met slagroom en walnoten garneren. Ser veer bij deze feestelijke pudding een extra schaaLtje slagroom. Dat laatste is tegen de lijn, maar bevordert het goede hu meur tot uitmuntend. Het komt nog maar al te vaak voor dat de vrouw het bedie nen van hel fototoestel aan de man overlaat. Ze vindt een camera een „te technisch ding" en is bang voor kritiek, als een opname minder goed geslaagd blijkt te zijn. Beide mo tieven zijn natuurlijk volkomen uit cie tijd. ,.Tc technisch" wil meestal zeggen, dat de betreffende vrouw er geen zin in heeft zich in de bediening van het fototoestel te verdiepen, of dat haar man haar dit suggereert. In werkelijkheid is het helemaal niet moeilijk goede foto's te maken, maar even vanzelfsprekend bereikt u niets, als u maar in het wilde weg plaatjes schiet. En wat het mislukken van een opname betreft, uw man zal ook wel eens een minder geslaagde foto maken. Alleen denkt u er dan niet aan daarop kritiek uit te oefenen. Wat Kerstmis betreft zal elke enthousiaste ama teurfotograaf zijn camera in de feestvreugde laten delen. Want het fototoestel vervangt in feite de ganzeveer, waar mee uw overgrootouders de hoogtepunten van het familie leven optekenden op de blanco bladzijden van de Statenbijbel of in het familiedagboek. Om op Kerstmis te kunnen fotogra feren moet u op de eerste plaats zorgen dat er een filmpje in huis is. want hebt u dat niet, dan is het verzuim nooit meer goed te maken. Een kiekje op een zomerse dag in de tuin kan altijd een week later nog genomen worden, maar de kerstsfeer is een week na Kerstmis weer voor een jaar vertrokken. Er zijn tientallen onderwerpen te fotograferen op die hoog tijdagen: het kerstdiner, uw kind bij de versierde boom, het aansteken en uitblazen van de kaarsjes en gaat u maar door. U hoeft alleen maar rond te kijken en u trachten in te den ken wat leuk zou zijn om vast te leggen voor later. En dat „later" kan al heel dichtbij zijn; de tijd gaat zo snel en alles verandert in zo'n ontstellend tempo, dat er haast geen voor stelling van is te maken. Onze ouders deden hun hele leven met hetzelfde interieur, maar weet u nog precies hoe het er in uw huis vijf jaar geleden uitzag? Daarom hoort in een modern gezin een fototoestel als onderdeel van de gezins- uitTusting - vooral op hoogtijdagen zoals het kerstfeest. Deze twee avondtoiletten komen uit de koker van Italiaanse modekoningen, links een avondbroekpak en rechts een tweedelig avondtoilet. Beide creaties zijn gebreid en van aparte bijoux voorzien. (Huis Mirsa GaXliate) zo, dat een elektrische ver lichting in zo'n boom nooit de sfeer kan brengen van brandende kaarsjes. Verder worden er tegen de feestda gen veel kerststukjes ver kocht met een kaars erin en wordt er bij velen ook vaak met kaarslicht gegeten. Hoe oud de kaars precies is, is niet bekend, maar de Ro meinen en de Germanen moeten reeds een soort kaars van vet, bijenxcas of hars hebben gebruikt. In Europa begon men in het begin van de negentiende eeuw (zo omstreeks 1820 met de hand stearinekaar- sen te maken. Dat was toen voornamelijk een huisin dustrie. Men hing een aan tal katoenen pitten op aan een stok en doopte ze in een bak met gesmolten vet. Als de pit het vet had opgezo gen en hard was geworden, verdween ze opnieuw in de bak en dit spelletjewerd net zo lang herhaaldtotdat de kaars de gewenste dikte had gekregen. In die tijd icaren ze erg duur en kwa men dan ook vrijwel alleen terecht in de huizen van de rijken; ook werden ze in de kerken gebruikt. Tegenwoordig worden Ac kaarsen in de fabriek ge maakt. Er wordt de groot ste zorg aan besteed en men heeft het dan ook al zo ver gebracht, dat een kaars niet meer hoeft te druipen of te walmen. Ofschoon de kaar- senproduktie sedert de op komst van het elektrische licht sterk is gedaaldis 't aanzien van de kerstkaars de laatste jaren sterk ge stegen. Er is dan ook geen warmer, sfeervoller licht t* bedenken, zodat je gerust kunt zeggen: Geen vrolijk kerstfeest zonder kaarsen. Een kaars kan gemakkelijk worden gedoofd door een paar drup pels water vanaf een lepel op de vlam te laten vallen; het weg blazen van kaarsvet wordt dan voorkomen. Vlekken van kaarsvet zoveel mogelijk stukstoten en daarna voor zichtig afkrabben (van meubels), of tussen grauw papier met warme bout oplossen (van tafelkleed of kleding). Kaarsen die te groot zijn om in een (speciale) kandelaar te wor den gezet even met de onderkant in heet water houden en door voorzichtig kneden met de vingers „pasklaar" maken. De feestdagen kunnen vermoeiend zijn. Honing of beter nog een glas suikerwater of gesuikerd vruchtensap kikkeren u vlug op. Overdadige maaltijden gedurende de feestdagen kunnen gemak kelijk aanleiding geven tot darm- en maagklachten. U kunt ze, als u er gauw bij bent onderdrukken met pepermuntthee. Als u wat zout op de kaarsjes strooit, zult u merken dat ze een veel langere levensduur krijgen. Om te voorkomen dat de kerstboomkaarsjes tot het euide toe op branden (en dan makkelijk brand kunnen veroorzaken), kunt u om het ondereinde van de kaars een elastiekje binden, waardoor de vlam automatisch op de gewenste plaats wordt gedoofd. Hebt u wat vroeg takken dennegroen gekocht, zet ze dan in een emmer met wattr; u zult er dan langer plezier van hebben en u minder moeten ergeren aan het afvallen van de naalden. Eoter in gezellige blokjes snij den kunt u het best doen met een even in heet water gedoopt mes. Het pellen van hardgekookte eieren geschiedt zonder ze te beschadigen als u ze uit het kokende water onmiddellijk even in koud water dompelt. Wijnvlekken moet u steeds eerst te lijf gaan met lauw wa ter, daarna het tafellaken of kledingstuk wassen met syn thetisch wasmiddel waaraan n scheut azijn is toegevoegd.. Wees gezellig tijdens de feestdagen: zet uw kleine zorgen een poosje op stal en verberg uw kwaaltjes „man moedig" achter een vriendelijk gezicht. U doet er niet alleen uwzelf een ple zier mee. maar u bent het in de eerste plaats verplicht aan uw huis genoten. Want als moeder bedrukt rondloopt, slaat dit over op iedereen. Moeder mag eigenlijk nooit minder goed gehumeurd zijn cn men neemt zonder meer aan, dat kleine pijntjes en sombere buien niet in haar woor denboek voorkomen. Bent u gastvrouw tijdens de feest dagen dan rust er nóg een zware plicht op u. Er is natuurlijk niets op tegen dat u uw gasten een feeste lijke dronk aanbiedt, dat hoort er in de meeste families nu eenmaal bij. Maar een „goede" gastvrouw heeft, zeker op hoogtijdagen alcoholhouden de drankjes in huis; een „ideale" gast vrouw zorgt er echter voor, dat ze haar gasten ook een Keuze van alco holvrije dranken kan aanbieden. Bent u bij anderen te gast en houdt uw man wel van een „pittig drankje", zorg dan dat hij vooral niet met zijn eigen auto gaat, tenzij u zelf kunt rij den en hij u ook la&t rijden, en aan genomen dan, natuurlijk, dat u zelf géén alcoholhoudende dranken gebruikt. Want op gezellig zijn is niets tegen, maar het moet ook gezellig en fees telijk blijven. Om nog even op de ideale gast vrouw terug te- komen, zorg ook dat uw gasten (met een auto) matig blij ven. Het komt wel voor dat men het u kwalijk neemt, als u de fles weg zet. Maar men zou het u veel kwa lijker nemen en u zou het uzelf nooit vergeven als een van uw gas ten op de thuisreis iets onherstelbaars zou overkomen, dat u had kunnen voor komen als u de fles op tijd had weg gehaald. En wat dat laatste betreft, het kan gebeuren zonder lelijke ge zichten uit te lokken. Het gaat er in de meeste gevallen alleen maar om hoe u het doet. En juist dat behoort een ideale gastvrouw te weten. IÉ* fêSfêt een ding. Het is zelfs Hoewel we natuurlijk nooit moeten vergeten dat de kerstviering in de eerste plaats tot doel heeft de ge boorte van Christus feeste lijk te herdenken, zijn er ge bruiken die deze herdenking een extra feestelijk tintje geven. Zo is bijvoorbeeld een kerstfeest zonder kaarsen wel een erg koele geschie denis. Er is o-p 25 december dan ook haast geen huis in ons land waar geen kaarsen worden gebrand. Nachtjapon'J is voor deze creatie uit de Triumph International-col lectie een veel te „vulgair" woord; het is een romantisch nachtge waad. in Empirestijl. Het materiaal is dubbel verwerkt nylon-char me use in turkoise, met kostbare kant langs het diepe decolleté.

Soester Courant | 1968 | | pagina 15