riri Soest toen - Soest nu t Kruispunt Trier bijna gereed W STEEDES MEER VERWARRING V.V.V.-nieuws Het oog gericht op het tweede Cuba Atletiekaf deling B.D„C. kwam aarzelend van de grond Vrijdag 13 december 1968 47e jaargang no. 95 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Jongen (17) al bijna twee maanden spoorloos Bromfietser «af geen voorrang Ipséé^M WEïEsdÉSFf k la - z -i i Ijsbaan vandaag misschien open SOESTER OURANT Abonn. p. kwart 3.25, per post f 4^5. Verschijnt Iedere dinsdag en vrtJdag Al jarenlang wordt er, vooral van linkse zijde, gehamerd op meer duidelijkheid in ons politieke bestel. Men streeft ook naar binding van groeperingen bij vol gende verkiezingen, om de kiezer dui delijker zijn stem te laten bepalen voor een regering van rechts, links of mid den, hoewel men dat „midden" eigen lijk liever niet ziet. I al die verlangens naar meer „dui delijkheid" is tot nu toe alleen nog maar een verwarrender beeld ontstaan. Er is een D '66 opgericht, zich stellende tussen „midden" en „links", ei is een Politieke Partij Radicalen ontstaan, een linkse groepering uit de K.V.P. Er zijn splitsingen ontstaan in de Boerenpartij, in de Partij van de Arbeid demonstre ren zich steeds duidelijker uiterst linkse, midden- en rechtergroeperingen, er wor den nog altijd pogingen ondernomen om te komen tot een Christen Democrati sche Partij, er zijn nog altijd gesprekken aan de gang in de „groep van 18" om tot politieke samenwerking te komen tussen K.V.P-, A.R.P. en C.H.U., de P.v.d.A. wil over zo'n samenwerking ók wel praten met de A.R.P. maar be slist niet met de K.V.P., er is tweespalt in de Communistische Partij Nederland, er is een partij „Binding Rechts" opge richt en zo kunnen we natuurlijk ieder og3nblik nieuwe partijtjesvorming ver wachten. Het gaat allemaal bijzonder ernstig, humorloos maar niet belange- Al bijna twee maanden is de 17-jarige Jan Plat uit Soest spoorloos. Hij ver liet op 24 oktober van dit jaar de wo ning van zijn pleegouders aan de Van Goyenlaan 114 en keerde daar tot op he^en niet terug. De hoofdinspecteur-korpschef van de politie te Soest verzoekt nu de opspo ring en verblijfplaats van Jan Plat, ge boren te Nieuw-Buinen, gem. Borger, op 18 januari 1951. Hij verliet op don derdag 24 oktober te omstreeks 14.00 uur de woning van zijn pleegouders. Zijn signalement luidt: lang 1.75 m., fors postuur en blozend gelaat, donker bruin springerig haar. Toen de jongen de pleegouderlijke wo ning verliet, was hij gekleed in een don ken blauwe wollen trui met coll, een bruin-blauwe gestreepte pantalon, don ker groen jack en roodbruine schoenen. Hij was in het bezit van een bromfiets, merk Puch, kleur van de lak wit met donkergrijs. Een ieder, die inlichtingen kan verstrek ken omtrent de verblijfplaats van Jan Plat wordt verzocht, zich telefonisch in verbinding te stellen met het hoofd bureau van politie te Soest .telefoon 02155-4444 of met de politie in zijn of haar woonplaats. Woensdag a.s. gaan we weer naar Utrecht voor het bijwonen van het tweede concert ii. de serie Provincie- concerten. Op het programma staat o.a. de negende symphonie van Beethoven. Er is voor dit concert extra belangstel ling zodat vele niet-abonnees zouden willen meegaan. Dat kan, maar dan moet men twee dingen doen. Ten eerste: dinsdag, tussen 11 en 15 uur, kassa Ti- voli bellen (030-15242), ten tweede: ons bellen (2886) om U op te geven voor busvervoer, want het zal dan eventueel nodig zijn een extra concertbus in te schakelen. Daar wij niet zelf achter de kassa van Tivoli zitten en zodoende niet weten, welke plaatsen nog vrij zijn, moeten wij U dus rechtstreeks naar dit be spreekbureau verwijzen. MaarTivo li is groot, er is genoeg kans, dat U mee kunt doen. Naast Beethoven zal het vioolconcert in a kl. t. met Jan Bleumers als solist voor U worden ge speeld. Een programma dat klinkt zoals muziek alleen maar kan klinken! Bent U al bezig voor Kerstmis? Wij gaven U al een paar V.V.V.-tips voor cadeautjes onder de kerstboom. Denkt U daarbij ook eens aan dat aardige boekje „Wandelingen door het Gooisch Natuurreservaat"'. Een fijn, niet kost baar geschenkje voor natuurliefhebbers. Denkt U voor de komende vakantietijd ook eens aan het boekje UIT, een uit gave van de Amersfoortse Gemeen schap. loos en ieder voor zich probeert zijn in zichten goed ruchtbaar te maken en medestanders te vinden. Het resultaat: steeds meer versnippe ring, meer onduidelijkheid, meer ruzies en minder kracht. De enige partijen die zich vrij constant houden en bewegen zijn eigenlijk de middenpartijen, de C.H.U. en de V.V.D., al zoeken ook daar vooral de jongeren naar wat vernieu wing in de programma's, hetgeen zeer begrijpelijk is. Momenteel trekt voora' weer de aan dacht hetgeen zich in de Partij van de Arbeid afspeelt .Daarin heeft zich nu weer een groepering gedemonstreerd on der de naam Democratisch Appel, die d invloed van Nieuw Links in het partijbestuur te sterk en te uitgespro ken acht en daartegen appeleert. Men ziet in dat Nieuw Links kennelijk on democratische tendensen, gezien de ge kozen naam voor de nieuwe groepering. Het is toch wel opvallend, dat in één partij telkens uiteenlopende vleugels zich onder een speciale naam menen te moeten manifesteren, hetgeen de in druk wekt alsof er maar heel weinig nodig is om onder die naam desnoods een eigen partij te gaan formeren. In elk geval wordt het beeld van de P.v.d.A., de partij van het democratisch socialisme, door al die stromingen, waar bij enerzijds ook het pacifisme een rol speelt, er niet duidelijker op. Men is er steeds vlug bij om het eigen standpunt via de pers, radio en t.v. wereldkundig te maken, hetgeen er toe bijdraagt dat men er ieder ogenblik splitsingen van ka., verwachten. Als men de eigen partij zo nodig her vormen wil, waarom dit dan niet bin nenskamers uitgevochten? Nu draagt dit alles slechts bij tot een steeds verwar der beeld van onze politieke wereld. Verschillende opiniepeilingen hebben dit jaar aangetoond, dat wanneer er nu verkiezingen werden gehouden, de par tij D '66 met een grote zetelwinst uit de bus zou komen. Daarin zit een aan wijzing: men wil net niet helemaal lii.ks, toch ook wel wat af van steeds hetzelfde, het rechtse behoudende. Men wil wat moderners maar niet te sterk uitgesproken en dat lijkt dan D '66 te bieden. Het ligt een beetje in de mode. Maar modeverschijnselen zijn meestal niet erg langdurig. En het is altijd erg moeilijk om van een groepering, die zich net tussen dit en dat opstelt, het juiste gezicht te leren kennen. Ook ten aanzien hiervan kan men dan ook nog niet van duidelijkheid spreken. Zo hebben degenen die roepen om meer meer verwarring gesticht en zou het nog helemaal niet duidelijk zijn uit welke partijen er nu een regering zou woeden gevormd. duidelijkheid tot nu toe alleen nog maar werden beschadigd. Op de hoek van de Molenstraat en de Soesterengweg raakte dinsdag de 67- jarige kapper F. K. uit Soest bij een botsing gewond, omdat hij een auto geen voorrang verleende. De heer K. reed met zijn bromfiets over de Soestereng weg. Bij de Molenstraat verzuimde hij te stoppen, waardoor hij in botsing kwam met een auto, bestuurd door de 34-jarige B. V. uit Soest. De bromfiet ser raakte licht gewond en is naar zijn woning overgebracht. Beide voertuigen Zeer binnenkort zal het geheel gere construeerde kruispunt Trier bij paleis Soestdijk klaar komen. Wegen, midden bermen, vluchtstroken e.d. zijn al ge reed, terwijl tevens de verkeerslichten- install ties zijn aangebracht. Hier en daar moeten nog enkele wegmarkerin gen worden aangebracht, terwijl mo menteel de laatste hand wordt gelegd aan de verbetering van de uitmonding van de Praamgracht op de rijksweg. Bij deze werkzaamheden is al rekening ge houden met een eventuele verbreding en doortrekking van de Praamgracht als provinciale weg P 15. Er bestaan plannen om deze weg door te trekken tot rijksweg 1 (Amsterdam-Hoevelaken) bij Baarn. Het meest opvallende bij de verbetering yan de rijksweg tussen Soest en het kruispunt De Oranjeboom in Baarn is, dat het toch intensieve verkeer in het geheel geen overlast heeft ondervonden van de werkzaamheden aan deze toch nauwe weg. Het nieuwe gedeelte van de rijksweg zal ook geheel worden ver licht. De lichtmasten zijn reeds aange bracht, en voor een deel zijn zij reeds in werking. Op drukke zomerse dagen behoeven bij Trier nu geen verkeersopstoppingen meer voor te komen. Ook de wielrijders ondervinden weinig hinder van het drukke verkeer. Merkwaardig is wel, dat een half jaar na het gereedkomen van de bijna iden tieke kruising bij De Oranjeboom deze kruising weer voor een belangrijk deel moet worden aangepast aan de verbre de rijksweg. Een rijbaan in de rijks weg is komen te vervallen, terwijl aan de andere kant een nieuwe rijbaan moest worden bijgemaakt. Dat betekent tevens, dat het imposante portaal met verkeerslichten boven dit gedeelte ver plaatst moet worden. Ook de vlucht heuvel in de provinciale weg naar Hil versum is bij de Oranjeboom groten deels afgebroken en verschoven, terwijl ook hier een nieuwe rijbaan moet wor den toegevoegd. Overigens zullen de omvangrijke ver beteringen, die in betrekkelijk korte tijd zijn klaargekomen, een vlotte verwer king van het drukke verkeer alleen maar ten goede komen. Offcieel is de grootste angst achter het ijzeren gordijn voor wat altijd de West- duitse revanchisten heten meer een po litieke boeman voor van alles en nog wat dan een reëel erkend gevaar. Meer echte vrees bestaat er in Moskou over wat de Chinezen misschien wel van plan zijn in de toekomst. Radio Praag bijvoorbeeld - nog altijd de redelijkste stem die vanuit het oostelijk blok doordringt - repte onlangs nog over een muur van stilte die de Chinese volksrepubliek om zich had opgetrok ken en die haar moest beschermen, maar die nu kennelijk een beetje over bodig wordt geacht. In elk geval - al dus radio Praag - zijn de Chinezen nu bezig met verreikende plannen voor het uitoefenen van hun macht, die niet ge ring is. In wezen zijn de drie machtig ste naties v dr> TT.S.S.R. en China. Verdrag Iets van hetgeen waarover de Tsjechi sche commentator repte, werd dit week end onthuld door Lajos Lederer, de oost-Europakenner van het Londense weekblad The Observer. Dat houdt in At de Chinezen met hun enige Euro pese vrienden, de Albanezen, een ver drag hebben gesloten over de statione ring van Chinese troepen en raketten in het kleine Balkanland. Vooral die raketten zijn voor de Russen kennelijk een kwestie van zorg. De be trekkingen tussen Russen en Chinezen zijn niet al te hartelijk, er zijn trou wens bepaalde territoriale aanspraken van Peking, en wat de Chinezen het meest verontrust, is dat de Russen eigen lijk heel China hebben omringd. Voor ee": deel de eigen en Mongoolse grens, verder door akkoorden met India en Pakistan. Dan is er nog een groeiende invloed in Vietnam en Noord-Korea. Met daaren boven de ontspanningsrelatie tussen Moskou en "Washington. Vrees De Amerikanen zijn ook niet zonder zorg: wat zij bouwen ..an an'.--raket- stations is in het westen bedoeld om nooit door de Chinezen verrast te wor den. Een vrees die nog niet zo nijpend is, want er ligt een behoorlijke afstand over zee tussen, al zijn er natuurlijk mogelijkheden om te opereren van on der die zeespiegel. Voor de Russen is de situatie wat be nauwder, doordat de afstand tussen Al banië en het hart van de Sowjet-Unie niet zo groot is. Binnen enkele jaren, zo wordt verwacht, zullen de Chinezen zeker raketten hebben voor de lange af stand, zij het nog niet met een reik wijdte die h t mogelijk maakt elk punt ter wereld te bestoken. De vergelijking met Cuba dringt zich op. De confrontatie indertijd tussen de V.S. en de Sowjet-Unie liep nogal hoog op. En slechts de wederzijdse redelijk heid voorkwam een groot conflict. In dat opzicht zijn de ervaringen, vooral van de Russen, met China minder hoop gevend. De introductie van China bin nen het Europese krachtenspel is voor niemand erg aardig. KANTMAN. Burgemeester Grothestraat ter hoogte van het Anna Paulownahuis, vjjftig jaar geleden. l X Dezelfde plaats nu. In de B.D.C.-kantine is dinsdagavond een schuchter begin gemaakt met de eerste atletiekvereniging in Soest, die voorlopig ondergebracht zal zijn bij de sportvereniging B.D.C. De belangstelling voor de oprichtingsvergadering was bij zonder gering, maar niettemin voor de initiatiefnemers voldoende aanleiding or van start te gaan. B.D.C.-voorzitter H. J. M. Ankone vond, dat ondanks nogal pessimistische ver wachtingen van enkelen toch maar be gonnen moest worden. Als een groot gemis voelde men direct al het ontbre ken van een sintelbaan. De heer W. F. Bührmann, die als advi seur is aangetrokken zei, dat van ge meentezijde ter stimulering van de at letiek een sintelbaan zou moeten wor den aangelegd. „Dan komen de leden vanzelf wel". Zover is de gemeente ech ter nog lang niet, ook al ligt er al sinds 1934 een plan voor de aanleg van een hoofd(voetbal)veld met behoorlijke toeschouwersaccommodatie en een atle tiekbaan rond het voetbalveld. De rea lisering van het plan hangt echter mede af van het verzijgen van de betref fende grond, die nu nog tot het land goed Pijnenburg behoort. Overigens bleek de Soester sportstich ting niet ongenegen om de nodige me dewerking te verlenen. Tijdens de eerste rkennende besprekingen was de heer Akone duidelijk geworden, dat hij zou mogen rekenen op de medewerking voor de aanleg van springbakken, kogel- stootringen, werpringen en andere voor zieningen voor in het bijzonder de tech nisch nummers. Des te teleurstellender was het in feite, tot de gezamenlijke conclusie te moeten komen, dat juist e sintelbaan de jeugd zal aantrekken. Niettemin was men het er anderzijds over eens, dat de club zich eerst waar moet maken. Daartoe zijn verschillende suggesties gedaan: men zou kunnen be ginnen met atletiek te beoefenen op de baan van een zustervereniging, men zou zich met een grasbaan tevreden kunnen stellen of alleen met de tech nische nummers en de cross, of men zou zich voorlopig tot voornamelijk pro pagandistische activiteiten kunnen be perken. Afgesproken werd, dat men zich de ko mende maanden voorlopig in hoofdzaak zal concentreren op de propaganda. Daartoe zal ir. maart een atletiekfilm worden vertoond. Bovendien zullen ori ënterende besprekingen worden ge opend met in de eerste plaats de Gooise Atletiek Club, die voor de Soester Za- kenkring een deel van het atletiekpro- gramma tijdens de bedrijfssportcompeti- tie verzorgt) en daarna met andere ver enigingen uit de omgeving: de Baarnse Atletiek Vereniging, Altius in Amers foort en andere. Niettemin moeten degenen die vanaf 1 januari lid worden (en daarvoor een do natie van 12,per jaar betalen) toch atletiek kunnen beoefenen. Bovendien heeft men trainer L. Groot (eindexamen sportschool Sittard met voetbal als hoofdvak en atletiek als bij vak) ook niet voor niets aangetrokken. Hij zal zich dan ook normaal belasten met de training van al degenen, die de komende tijd lid zullen worden. Voorts ligt het in de bedoeling, de ver schillende in aanmerking komende scho len middels een circulaire nog eens op de hoogte te brengen van 't (nog prille) bestaan van de atletiekvereniging. Ondanks de weinig bemoedigende op komst en het feit, dat zeker de eerste jaren de vereniging een kostbare zaak zal worden (er moet om te beginnen al voor ƒ3000,materiaal worden aange schaft) besloot men toch maar de po gingen te wagen. Voor nadere inlichtin gen kan men zich wenden tot traine L. J. M. Groot, Plasweg 23, of de hc- W. Oude Reimer, Irenelaan 36. beid- in Soest. De mogelijkheid bestaat, dat de ijsbaan Peters Baan vandaag wordt geopend of bij de verschijning van ons blad reeds geopend is. Indien de baan voor het publiek zal worden opengesteld, zullen bij de volgende adressen vlaggetjes wor den uitgestoken: Ijzerhandel Waal, Ko- ninginnelaan: Ijzerhandel Joh. Buiten dijk, Soesterbrgesestraat; V.V.V.-kan- toor, Steenhoffstraat; Ijzerhandel De Witte, Torenstraat: Slagerij Bakker, Beu kenlaan; Slagerij Hageman, Nieuw'eweg; Bene Baar, Soestduinen; Sigarenhandei Rademaker, hoek Dorresteinweg; Groen- tehandel Dorrestein, Birkstraat;' Sport - huis Eb Kareisen, Koninginnelaan en Soesterbergsestraat; Kruidenier Beuse- kom. Hartweg; Wijnhandel Manders. Soesterbergsestraat, Dr. Oranje, Heide weg; fam. Idenburg, Bilderdijklaan; fam. Lagerwerf, Nassaulaan; fam. But- zelaar, Middelwijkstraat; fam. Moor man, Van Lenneplaan; fam. v. d. Pol. Eemstraat en fam. Thie, Den Blieklaan. r

Soester Courant | 1968 | | pagina 1