Noodlottige keerpunten in 17 jaar interventie ji Opmerkelijk boek Hoe raakten ivij er toch bij betrokken Luchtaanvallen als straf De vallende domino-stenen Grote uitbreiding 5 9 Noodlottige beslissing v 5, I Amerikanen in Vietnam veer hopeloze taak Begin augustus werden in de golf van Tonkin twee Amerikaanse torpe- dobootjagers, de Maddux en C. Turner Joy door drie Noordvietnarnese torpe- doboten bestookt met torpedo's en ma chinegeweren. Hoewel de Amerikanen geen verliezen aan mensenlevens le den, verkoos president Johnson toen midden in zijn verkiezingscampagne de incidenten te beschouwen, als bewijs van „openlijke agressie op volle zee tegen de Verenigde Staten van A- merika". Op 4 augustus beval hij ter vergel ding luchtaanvallen op de Noordviet narnese torpedoboot-bases en hun olie depots. Dit waren de eerste Ameri kaanse luchtaanvallen op Noordvietna rnese bodem. De president vroeg ook om een besluit van het Congres hem de bevoegdheid te geven iedere gewa pende macht te gebruiken die hij in Vietnam nodig achtte. Op 7 augustus machtigde de Senaat de president „al le noodzakelijke maatregelen te nemen om iedere gewapende aanval op de str.j -achten van de Verenigde Sta ten af te slaan en om verdere agressie te voorkomen". In februari 1965 deed zich het vijfde keerpunt in de oorlog voor. Volgens Richard Goodman, een van de assis tenten van president Johnson adviseer de men de president vroeg in 1965 dat men het moreel in Zuid-Vietnam Een gewonde Amerikaanse marinier krijgt eerste hulp. Op 8 mei 1950 zetten de Verenigde Staten de eerste stap die, zeventien jaar later, zou leiden tot de aanwezig heid öOO.oOo .Amerikaanse gevechts troepen in Vietnam. Minister van bui tenlandse zaken Dean Achcson kondig de aan, dat de Verenigde Staten beslo ten hadden om „economische steun en militaire uitrustingen" te sturen naar de Fransen in Indochina ..ten einde hen behulpzaam te zijn by het herstellen van de orde" en om een „vreedzame en democratische ontwikkeling" te be vorderen. Op 27 juni van datzelfde jaar maakte president Truman „de zending van een (Amerikaanse) mili taire missie om nauw samen te kun nen werken" met de Franse strijd krachten, bekend. In augustus 1930 werd een vijfendertig man sterke Ame rikaanse hulpgroep naar Indochina ge zonden als „adviseurs" b\j het gebruik van Amerikaanse wapens. Van juni 1950 tot mei 1954, toen de Fransen werden verslagen by Dien Bien Phu. verschaften de Verenigde Staten voor 2,6 miljard aan militaire en economische steun aan de Fransen in Vietnam, niet minder dan 80 pro cent van de totale kosten van de Fran se oorlogsinspanningen. Nadat deze in vesteringen in een Franse overwinning waren gedaan begonnen Amerikaanse militaire en diplomatieke leiders te ge loven in de waarschyniykheid van een Franse overwinning althans dat is, wat zjj In het openbaar zeiden. Toen Frankrijk echter eenmaal ver slagen was, gaven de Amerikaanse lei ders voor niet verbaasd te zjjn en zelfs de reden voor dit resultaat te weten. In zijn memoires verklaarde president Dwight D. Eisenhower het Franse fias co als volgt: „Ik ben er van overtuigd dat de Fransen de oorlog niet konden winnen omdat de wankele en verwar de politieke situatie In Vietnam hun militaire positie ernstig verzwakte". Generaal Walter Bedell Smith, leider van de Amerikaanse delegatie naar de Conferentie van Geneve in 1954, die een einde maakte aan de oorlog in In dochina, vertelde de Franse minister van buitenlandse zaken Georges BI- dault dat „elke tweederangs generaal in staat moest worden geacht om In Indochina te winnen, als daar een ge schikt politiek klimaat had geheerst". In 1956 haalde Henry Cabot Lodge, In de periode tussen z\jn twee ambassa- deursposten in Vietnam in, de opmer king van generaal Smith aan, als „een van de beste dingen die een Ameri kaan ooit over Indochina heeft gezegd'. Uit dit alles Is duidelijk dat de Ver enigde Staten er In de laatste jaren van dit decennium veel beter aan toe wa ren geweest, als haar leiders met be trekking tot hun eigen problemen in Vietnam net zo helderziend waren ge weest als met hun betrekking tot de Fransen, zo zegt Draper. De Franse nederlaag bij Dien Bien Phu stelde de regering van Eisenhower. voor een moeilijke en pijnlijke beslis sing: moesten de Verenigde Staten de plaats van Frankrijk in de oorlog in In- do-Chlna overnemen? Theoretisch beschouwd gaven Eisen hower en Dulles zichzelf nauwelijks een keuzemogelijkheid. Zij waren de eersten, die met. betrekking tot Zuid- oost-Azië en zelfs daarbuiten de „do mino theorie" toepasten. Op 7 april 1954 gaf president Eisenhower een of ficiële status aan wat hij toen noemde „het principe van de vallende domino stenen". Dit hield in dat het verlies van Indo-China onvermijdelijk het te loorgaan van het overige Zuidoost- Azië zou veroorzaken net als bij een „rij dominostenen". De minister van buitenlandse zaken. Dulles. probeerde zijn Britse ambtgenoot Anthony Eden ervan te overtuigen dat het verlies van Indo-China eventueel zou leiden tot 't verlies van Thailand, Maleisië, Bur- ma en Indonesië. Dit vooruitzicht scheen zo verontrus tend dat vooraanstaande personen in de regering van Eisenhower Ameri kaanse mjlitaire interventie ln Viet nam bepleitten om dat te voorkomen. De meest op de voorgrond tredende „haviken" in 1953 en 1954 waren vice- president Nixon, de minister van bui tenlandse zaken, Dulles, en admiraal Radford. Nixon vertelde de „Ameri can Society of Newspaper Editors" op 16 april 1954 dat het nodig was „het risico te nemen en onze jongens in te zetten" om verdere expansie van het communisme in Azië en Indo-China te voorkomen. Ook Dulles stond in het openbaar het nemen van ernstige risico's voor. Dulles vertelde Eden dat in maart het opperbevel van het Amerikaanse leger interventie in Vietnam met Amerikaan se vloot- en luchtmachteenheden had voorgesteld. Men zegt dat zelfs het mo gelijk gebruik van atoomwapens op enigerlei wijze te berde werd gebracht. In december 1961, toen de regering- Diem in Zuid Vietnam op* instorten stond besloot presidnt Kennedy 't aan tal Amerikaanse .adviseurs' te verho gen van ongeveer 800 tot ongev. 17.000. De ironie van het geval is dat er in 1961 nog tijd genoeg was om een poli tieke hervorming de voorrang te geven boven een militaire overwinning in Zuid Vietnam, maar president Kenne dy heeft dat niet gedaan en hij heeft er, in 1963, zwaar voor moeten boeten. Na het debacle van Diem werd het steeds moeilijker een politieke hervor ming door te voeren, en aan Nlxons voorkeur voor een „militaire overwin ning" boven een „politieke hervor ming" werd later voldaan doordat er tevoren een fout gemaakt was. De meest vernietigende aanklacht tegen de politieke mislukking in de Verenigde Staten in Vietnam werd waarschijnlijk uitgesproken door de er varen Australische correspondent De- nis Warner, die schreef, dat de tiran nie waarmee het westen zich in Sai gon verbonden had, in vele opzichten slechter waren dan de tirannie waarte gen het vocht". Wat veroorzaakte de plotselinge en schijnbaar onverwachte ommekeer van de Amerikaanse politiek in het begin van 1965, ten gunste van het zenden van aanzienlijke Amerikaanse gevechts eenheden en het beginnen van een oorlog, die steeds meer „een oorlog van de blanke" werd? De officiële Amerikaanse verklaring luidt, dat er op het einde van 1964 „agressie van het buitenland uit" plaats had, en wel van de kant van Noord- Vietnam. De buitenlandse agressor was Noord-Vietnam. Het slachtoffer daarvan was Zuid-Vietnam. Dit bete kende niet dat Noord-Vietnam daar voor tijdens de strijd in het zuiden met de armen over elkaar had toegezien: het zuidelijk communistisch kader was voor 1964 zonder enige twijfel in het noorden opgeleid en uitgerust. Maar op dat moment had er, vol gens het officiële Amerikaanse stand punt. e©D kwalitatieve verandering plaats in de oorlog. Dit kwam omdat het noorden, zo beweert men, zijn re serve van Zuiderlingen, die bij het uit wisselen van bevolkingsgroepen tien jaar eerder naar het noorden waren verhuisd, uitgeput had. en daardoor genoodzaakt was zijn eigen geregelde troepen in te zetten om de oorlog in het zuiden voort te zetten. Toen de Verenigde Staten in het beging van 1965 eenmaal begonnen waren om Noord-Vietnam regelmatig te bombar deren, werd als voornaamste reden daarvoor het verschijnen van een gere gelde N'.ordVietnamese divisie op het strijdtoneel opgegeven. Boven: Een neergeschoten Amerikaan se bommenwerper in een. rijstveld in Noord-Vietnam. Links: Kinderen op weg naar school in N oord-V iet nam. Een lief propagan- da-plaatje van het Russische Persbu reau Tass. O langen en hun behoefte om hun ge zicht tc redden badden de binnenland se moeilijkheden oneindig vergroot. De beste kansen op vrede lagen waar- scbljnlijk bij de Vietnamezen zelf. De meer vaderlandslievende en nationa listische personen onder hen aan bei de zijden zouden deze zinloze verwoes tingen, die begonnen waren om hen te redden en die ben tenslotte met weinig of niets om te redden achter zouden laten, niet eeuwig laten voort duren. Het was nu nog niet merk baar, maar de beslissende stoot tot vrede zou waarschijnlijk van de Viet namezen zelf moeten komen. De Amerikaanse crisis is al erg ge noeg als wij bedenken hoe moeilijk het is om van deze onwelkome en ondankbare oorlog af te komen. Maar hoe men ook mag denken over het probleem om er ai te komen, er be staat nog steeds de grotere en diepere crisis van hoe wij er bij betrokken raakten en hoe wij betrokken raakten bij de militaire interventies in Cuba en de Dominicaanse Republiek. Het is aanlokkelijk om zich af te wenden van de geschiedenis van deze afgelopen twintig jaar die ons in deze netelige situatie heeft gebracht, maar dan zul len wij er niets van leren en op nood lottige wijze doorgaan met het begaan van dezelfde fouten en misstappen. Wij kunnen niet geheel van moment tot moment blijven leven, ons vastklam pend aan iedere status quo, hoe rot en onbestendig ook, om ons tot elke prijs tegen het communisme te ver zetten. In onze nieuwe machtsaanbid ding verspillen wij onze macht door deze te vaak en te onhandig te ge bruiken. Alle grote machten die hun macht overschatten, er te veel aan toegeven en deze te veel uitgebreid hebben, zijn daar aan ten onder ge gaan. Welke opvatting men ook moge heb ben over de huidige militaire noodza ken. w-y kunnen niet op politiek ge bied blijven falen cn op militair ter rein blqven „slagen" zonder dat w\j uiteindelijk rampen over ons zelf zul len oproepen, die alles wat de mens heid lot nu heeft gekend, te boven zullen gaan. President Johnson en zyn naaste medewerkers zouden er goed aan doen zich voor ogen te houden wat men gezegd heeft over een an dere militaire overwinning, die van Phyrrhus, koning van Epirus, in 279 voor Christus. Cl Eén van de best gedocumen- (f teerde boeken over de oorlog in 'j' Vietnam is wellicht het in 1967 verschenen „Abuse of power" van j Theodore Draper, een gezagheb- bend politiek commentator en ver- (4 bonden aan de Sandford Unlversi- ty. Het is met zijn vele bronver- meldingen niet alleen het best u gedocumenteerde boek, het is ook het meest onthullende over de oor- f log in Vietnam. Diaper toont zich y een overtuigd tegenstander van a de Amerikaanse interventie en hij (4 beschouwt met grote zorg een fa- W) eet van de Amerikaanse buiten- (4 landse politiek van de laatste ja- y ren: nameiijk 'n verschuiving van politieke naar militaire acties. Na u de mislukte Amerikaanse interven- W) tle in Cuba en in de Dominlcaan- (4 se republiek beschreven te heb- y ben als symptomen van deze a verschuiving geeft hij een in- dringende analyse van de Ame- J rikaanse inmenging in Vietnam. (4 A Hij noemt een zevental mijlpa- fj len in deze interventie, zeven be- slisfeingen, waarvan de één voort ij komt uit de vorige en die alle kunnen worden beschouwd als „points of no return" Draper zet uiteen hoe en waarom Ame- V rika zo diep betrokken is geraakt in het Vietnamese conflict drij- T vende krachten zijn in het begin o.a. geweest de minister van bui- V tenlandse zaken Foster Dulles en >4 de toenmalige vice-president en hui- V) dige presidentskandidaat Richard tf Nixon en een aantal hoge mili- W tairen en hij maakt duidelijk dat '4 sommige beslissingen om de Ame- w rikaanse inspanningen in Vietnam (4 te vergroten uitsluitend zijn inge- W) geven door omstandigheden in de t'f binnenlandse politiek van de Ver. V) Staten. Draper's boek bevat zo- (4 veel feiten en citaten, dat het is, alsof er zich voor de ogen van fj de verbijsterde lezer een film af draait, die geen happy end kè.n /a hebben., omdat zo is Draper's A conclusie de kwestie-Vietnam nimmer militair zal kunnen wor- a den opgelost, maar alleen maar j politiek. Waarbij de Verenigde Sta- ten zich niet moeten laten leiden door angst voor het spook Chi- 'f na dat in tegenstelling tot de Sovjet-Unie lang niet zoveel in- f vloed heeft in Noord-Vietnam als V) wordt beweerd maar de reali- (f teit van de werkelijke verhoudin- kl gen moeten accepteren. „Als wij u niet met het bevrijdingsfront (Viet- V) cong) kunnen onderhandelen (4 dat het niet het volk van Zuid- W) Vietnam vertegenwoordigt, dan is (4 het een aanfluiting om te preten- deren, dat premier Ky ook maar U iets meer vertegenwoordigt dan een militaire junta, die door de Ver. Staten aan de macht wordt A gehouden." „Het is gebleken, dat L buitenlanders niet in staat zijn een einde te maken aar. de oorlog in ,-J Vietnam. De beste kansen op vre- a de liggen", zo concludeert Draper, „bij de Vietnamezen zelf". Onder de titel „De Amerikaanse inter- V ventie in Vietnam" is het boek f van Draper in Nederlandse verta- ling verschenen bij J. A. Boom (f en Zoon te Meppel. Met toestem- ming van de uitgeefster geven we op deze pagina een korte samen- y vatting van enkele punten uit dit \4 opmerkelijke boek. dat een ont- hullend licht werpt op vele as- (4 pecten van ,,ae vuile oorlog", die V) overal in de wereld zulke sterke (4 emoties heeft gewekt en die zulke k) zware schaduwen werpt over de ?4 Amerikaanse samenleving. slechts kon doen opleven als wij mi litaire dooelen in Noord-Vietnam bom bardeerden. Dit zou Saigon verzekeren van onze vastberadenheid om tot het einde toe te blijven, en misschien de bereidheid tot vechten van Hanoi, als we geluk hadden, zo verzwakken, dat wij de onplezierige noodzaak, die zich steeds meer voordeed, om grote aan tallen gevechtstroepen te zenden, kon den vermijden. Zo werd deze meest fatale beslissing genomen. De oorlog breidde zich uit tot het noorden. Op 28 februari kondigde president John son een politiek aan van voortduren de luchtaanvallen op militaire doelen in het noorden om de vijand te dwin gen tot „een overeenkomst door on derhandelingen". En deze stap werd spoedig door een andere nog verder reikende beslissing gevolgd de be slissing om grote aantallen Amerikaan se gevechtstroepen naar Zuid Vietnam te sturen. Ondanks de bombardementen op Noord-Vietnam steeg: de sterkte van de Vietcong van ongeveer 90.000 tot 235.000 man en waren ongeveer 45.000 a 48 000 man geregelde Noordvietnarne se troepen naar het zuiden getrokken. Tegen het midden van 1967 schenen de gebeurtenissen aangetoond te heb ben dal buitenstaanders niet in staat zijn een einde tc maken aan de oor log ln Zuid-Vietnam. Hun eigen be- u u Van alle keerpunten ln de oorlog was deze het meest noodlottig, omdat het het karakter van het conflict meer ©n meer veranderde. Onder de presiden ten Eisenhower en Kennedy waren de belangrykste tegenstanders nog Zuid- vietnamezen, ook al had de ene party zyn training en uitrusting aan de Ver enigde Staten te danken, en de andere party aan Noord-Vietnam. Maar het bomhaderen van Noord-Vietnam bracht een nieuwe factor in het spel dc directe confrontatie van de Ver enigde Staten met Noord-Vietnam. Het inzetten van byna 200.000 man Amerikaanse troepen in 1965 werd ge rechtvaardigd met het feit dat de naar het strydtoneel in het zuiden stuurden.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7