(YanuX leken Voor u f1.000,- of f10.000,- an voor u Nieuw raadhuis moet worden gerealiseerd in plan Zuiderengh Nieuwe brandweerkazerne in gebruik genomen ENGEL Het Dorpshuis in Soesterberg rijst al behoorlijk uit de grond de bank waar ook zich thuis voelt KRABBELS VAN KNELIS ROMEINSE PUZZELS Programma van eisen is klaar mam mm Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen rijschool Onoirbare praktijken van advertentiecolporteur Arti-shoek Kerstconcert Wielrijdster door automobilist aangereden St. Nicolaas bij de bejaarden NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Gewestelijk Arbeidsbureau Soest Volkskerstzangavond Zeeverkennersgroep De Eemgeuzen Jongerensoeiëteit „Trefpunt" Voor briljanten ringen VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 Een nieuw raadhuis voor de gemeente Soest zal gebouwd moeten worden in het plan Zuiderengh. Bij de realisatie van dit plan zal met de voorgenomen bouw van een nieuw raadhuis rekening gehouden moeten worden. Dit delen B. en W. mede in antwoord op vragen van leden van de raad. Een voorlopig pro gramma van eisen is al opgemaakt. Het zal nader moeten worden uitgewerkt in overleg met de betrokken architect. Zolang er echter geen nieuw raadhuis is, zal volgens B. en W. getracht moe ten worden, de accommodatie van de huidige raadszaal zoveel mogelijk te verbeteren, ook al zal een geheel be vredigende oplossing niet kunnen wor den gevonden. B. en W. zullen nader bezien, of het mogelijk is, de raadsver gaderingen in de brandweerkantine te houden. Het college meent, dat de tijd or.. iedere drie weken een raadsverga dering te houden, nog niet is gekomen. Men wil het schema van iedere derde woensdag van de maand voorlopig nog handhaven. Wel zal tegemoetgekomen kunnen wor den aan de wens van vele raadsleden orr meer service tijdens de raadsverga deringen te verlenen. Ook zal de de pendance voor het houden van com missievergaderingen kunnen worden ge bruikt. Tot dusver was de grote commissieka mer evenwel in gebruik bij de brand weercommandant. In het vervolg zal het vertrek gebruikt kunnen worden voor doeleinden, waarvoor het in feite is bestemd. Ee- groot deel van de raad heeft zich nogal boos gemaakt over het feit, dat meubilair voor de brandweerkazerne is aangeschaft dat afwijkt van het meu bilair, dat door de brandweercommis sie was geadviseerd. Bovendien was de commissie hiervan niet op de hoogte. Naar aanleiding hiervan zeggen B. en W., dat de in afwijking van het advies van de commissie gekochte meubilair is aangeschaft, omdat de betreffende ge adviseerde stoelen niet in de gewenste kleur konden worden geleverd. De nu gekochte stoelen zijn naar de mening van het collge net zo goed van kwali teit en nauwelijks duurder. Naar aanleiding van door raadsleden gestelde vragen, waarom de raad niet is ingelicht over het feit, dat de wo ningbouwvereniging St. Joseph zestig oude woningen in Soesterbérg door honderd nieuwe wil gaan vervangen, deelt het college mede, dat dit in eers te instantie een aangelegenheid is van de hierbij betrokken woningbouwver eniging. „Zodra de vereniging haar plan nen klaar heeft, zal hij de raad formeel om medewerking moeten verzoeken" licht het college nader toe. „Het is voor ons een vraag, - of gelet op de hierbij mogelijke gevoeligheden - de gemeente de woningbouwvereniging ongevraagd moet gaan begeleiden bij het oplossen van de problemen. Naar onze mening wil de vereniging het liever zelf doen". Door één van de raadsleden was om een sociale begeleiding van gemeente-zijde gevraagd. Verdere woningbouw in Soesterberg is afhankelijk van de aankoop van „Eg- germonde". Indien niet spoedig met de eigenaar overeenstemming over de aan koop kan worden bereikt, zal een voor stel tot onteigenning worden gedaan", zo deelde het college van burgemeester en wethouders de raad mede. Voorts wordt opgemerkt, dat de dienst van gemeentewerken niets kan weige ren ten aanzien van het bijbouwen van een kamer op de zolder van woningen aan de Plesmanstraat. Het betreft hier woningwetwoningen, die formeel niet voldoen aaneisen en afmetingen, die voor dit soort ingrepen gelden en waar van de zolders niet geschikt zijn om er een slaapkamer van te maken. Over het instellen van een markt te Soesterberg is inmiddels door het col lege overleg gepleegd met le Kamer van Koophandel. Deze instelling zal zich voor nader beraad wenden tot de plaat selijke middenstand. Het instellen van een koopavond in Soest is volgens B. en W. in eerste instantie een aangelegen heid van de belanghebbende winke liers, van wie het college hieromtrent nog niets heeft gehoord. Tevens wordt de raad medegedeeld, dat met de firma Tensen overleg zal wor den gepleegd over de mogelijkheid om de buslijn over de Eng om te leggen en om tijdens de bezoekuren een half-uur- dienst met Zonneglorer te onderhouden. Een buslijn door het Soesterveen acht het collge voorlopig nog niet haalbaar. B. en W. zijn het met een lid van de raad niet eens, dat het begrotingstekort zou kunnen worden weggewerkt door een efficientere wijze van werken bij de diensten en bedrijven. „Ofschoon de werkzaamheden de laatste jaren aan zienlijk zijn uitgebreid, is het aantal cmbtenaren niet sterk gestegen. In ver gelijking met andere gemeenten kan o.i. niet over een teveel aan personeel worden gesproken. Een enkele jaren ge leden ingesteld onderzoek inzake de personeelsbezetting heeft geen feiten aan het licht gebracht, die ons niet reeds bekend waren. Aangezien het hierover uitgebrachte rapport thans ver ouderd is, heeft overlegging aan de raad weinig zin meer. Een efficiency-onder- zoek (waartegen het college overigens geen bezwaar heeft) zal het begrotings tekort in eerste instantie slechts ver groten, omdat een dergelijk onderzoek vrij kostbaar is", aldus antwoorden B. en W. het betreffende raadslid. Tenslotte wordt de raad medegedeeld, dat over lopende aanvragen voor finan cieringsmiddelen voor de uitvoering van raadsbesluiten regelmatig een vertrou welijk overleg wordt gepleegd met Ge deputeerde Staten. Het college acht het niet juist, de resultaten van dit ver trouwelijke overleg ter kennis van de raad te brengen. - mimmm PH Ha| Vanmiddag om vier uur heeft de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, de nieuwe kazerne van de Soester Vrijwillige Brandweer geopend. In verband met de grote belangstelling van de burgerij is er volgende week gelegen heid om de nieuwe behuizing te bezichtigen. Voor nadere bijzonderheden om trent deze „kijkdagen" verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. In de cou rant van dinsdag a.s. komen wij uitvoeriger op de opening terug. VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 De- hoofdinspecteur van politie i.e Soest deelt mede, dat hem is gebleken, dat in de maand november in deze gemeen te (ook te Soesterberg) een man zich bij verschillende ingezetenen heeft ver voegd (hoofdzakelijk bij winkeliers) met het verzoek, een advertentie te mogen plaatsen in de door hem uit te geven „Beroepengids", waarbij de advertentie- kosten vooruit betaald moesten worden. Tot op heden is niets meer van de man en zijn „Beroepengids" vernomen. Aangezien ook andere politie-instanties een onderzoek instellen, worden inwo- ne-s, die met hem- een overeenkomst aangingen, verzocht, zich zo spoedig mogelijk met de afdeling recherche van de gemeentepolitie te Soest in verbin ding te stellen. De leden van de Soester Kunstenaars vereniging „Arti-Shock" zullen vanaf vrijdag 13 december tot 15 januari een expositie van hun werk houden in ge bouw „Goed Wonen" te Soesterberg. *er ruime k Het Kerstconcert van de Nederlandse Cantorij zal dit jaar plaats vinden op woensdag 18 december a.s. om 20.15 uur, in de Oude Kerk te Soest. Het programma is als volgt samenge steld: voor de pauze speelt Jan Jansen op het orgel variaties van Hugo Distier over „Nun komm der Heiden Heiland". Dit wordt gevolgd door een 5-stemmig motet van Heinz Werner Zimmermann uit 1956 „Uns ist eind Kind geboren", een geheel polyphoon opgebouwd werk dat, mede door de begeleiding van een enkele contrabas, een sterke invloed van de jazz verraadt. Vervolgens een door Maarten Kooy spe ciaal voor Kerstmis 1968 gecomponeerd koorwerk „Ere zij God in de hoge, in mensen een welbehagen". Na de pauze zal de „Weihnachtsge- schichte" van Hugo Distier in zijn ge heel worden uitgevoerd. Dit vierstemmig voor koor a capella geschreven werk bestaat uit het door een tenor (Rudi Grasman) voor te zingen Kerstevangelie, steeds afgewisseld door koorgedeelten, waaronder schitterend bewerkte kora len, en kleine door koorleden te zingen solopartijen (Maria, de Engel, Elisabeth, Herodes en Simeon), terwijl het geheel wordt omlijst door een openings- en een slotkoor. Een werk dat door de intensi teit en zuiverheid van de samenklank ongetwijfeld indruk zal maken. Nadat aan het begin van de herfst een begin was gemaakt met de bouw van het Dorpshuis in Soesterberg en de burgemeester op dezelfde dag dat Sint Nico- laas zjjn intrede in Soest deed, de symbolisehe eerste steen legde, heeft men met man en macht gewerkt om voor de vorst zjjn intrede zou doen al een be hoorlijk stuk te zjjn gevorderd. Deze week was het dan zover, het kwik daalde onder nul, de metselaars en hun handlangers zijn „uitgevroren", de bouw staat stil. Iedere inwoner van Soesterberg, maar vooral de initiatiefnemers, hopen dat deze vorstperiode maar een zeer tijdelijk karakter draagt en dat er volgende week weer met het werk kan worden begonnen. Ze zouden het wel uit de grond wil len kijken. ij? t Op de hoek van de Plasweg en de St. Willibrordusstraat is woensdag mevrouw B. met haar fiets aangereden door een linksafslaande auto, die de wielrijdster geen voorrang verleende. Mevr. B. en haar achterop zittende vier-jarige zoon tje kwamen ten val. Mevr. B. liep enke le schrammen op. Haar zodntje werd aan zijn knie gewond. Aanvankelijk liet het zich niet ernstig aanzien, maar bij e«=»n onderzoek in Zonnegloren bleek dat de mogelijkheid van een beenbreuk bij het knaapje niet uitgesloten wordt ge acht. De Alg. Bond Bejaarden, afd. Soest, vierde dinsdagmiddag St. Nicolaasfeest. Met een bloemtje op tafel en 'n band recorder, die veel St. Nicolaas liederen ten gehore bracht, was de stemming er al spoedig in. Na een kopje thee en een versnapering werd St. Nicolaas ingehaald met het zingen van St. Nicolaas liederen door alle bejaarden. Enkele leden die zich op een of andere wijze verdienstelijk had den gemaakt werden bij St. Nicolaas geroepen en kregen een hartelijk woord je toegesproken. Na nog in een prima stemming een kop chocolade gedronken te hebben gingen allen met een surprise voldaan naar huis. (foto w. f. van oosten jr.) de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen Contant geld nodig voor privé-doel- einden? Neem een persoonlijke lening bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Aflossing In maximaal 36 maanden op gunstige voorwaarden. Bijvoorbeeld: 3.000,- in handen, be taling in 18 x ƒ183,15. Of: 10.000,- in handen, betaling in 36 x f 332,67. Loop eens binnen bij het dichtstbij zijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de per soonlijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met persoonlijke service. 260 vestigingen in Nederland De ontwikkeling van de arbeidsmarkt gedurende november 1968 in het gewest Soest (de gemeenten Baarn, Eemnes en Soest). In vergelijking met de maand oktober 1968 is er in het gewest Soest sprake van enige stijging van de geregistreerde mannelijke arbeidsreserves en wel van 67 naar 95. In november 1967 was dit getal aan merkelijk hoger nl. 167. De stijging in de maand november 1968 is groten deels toe te schrijven aan seizoenwerk- loosheid (horeca- en amusementssector). Voor het overige zijn de schommelingen in diverse beroepen van onbetekende omvang. In het aantal geregistreerde jeugdige mannelijke arbeidskrachten kwam geen verandering (oktober 1968 2; november 1968 2). In de vraagzijde van de arbeidsmarkt is deze maand eveneens een - zij het geringe - daling opgetreden, zij daalde deze maand van 355 tot 346. De vraag naar jeugdigen ondervond een daling en wel van 104 tot 91. Vergeleken met vorig jaar november ligt de totale man nelijke vraag thans aanmerkelijk hoger (276 november 1967; 346 november 1968). Het dekkingspercentage van de totale mannelijke vraag ten opzichte van het dito aanbod blijft een aanhoudend be ter beeld tonen dan in 1967. Het eerdergenoemde dekkingspecentage bedroeg eind oktober en eind november 1967 respectievelijk 199 en 165 en per dezelfde data in 1968 530 en 364. Het geregistreerde aanbod van vrouwe lijke arbeidskrachten onderging deze maand haast geen wijziging (oktober 1968 35 - november 1968 34), maar ver geleken met eind oktober en november 1967 wel aanmerkelijk lager (46 34). Deze vermindering is vooral terug te vinden in een geringer aanbod van kantoorpersoneel. De vraag naar vrouwelijk personeel nam deze maand iets toe en steeg van 162 tot 170, voornamelijk als gevolg van een toegenomen behoefte naar jeugdig kantoorpersoneel. Het aantal in omloop zijnde geldige werkvergunningen per ultimo novem ber 1968 bedraagt 403; per eind novem ber 1967 357. Zoals al eerder is vermeld, zal op maandag 23 decmeber a.s., des avonds om 8 uur, in de Julianakerk aan de Julianalaan de Volkskerstzangavond worden gehouden. Onze burgemeester zal deze avond ope nen en verder zullen als sprekers aan wezig zijn. Pastoor Dr. K L. Reekers van de parochie H.H. Petrus en Pau- lus. Thema: Kerstfeest en menselijke zonde en ds. D. H. Borgers, Geref. pre dikant te Soest-Zuid, thema: Kerstfeest en Goddelijke genade. Medewerking wordt verleend door het Geref. kerkkoor Soest, Julianakerkkoor Soestdijk, gecombineerde kerkkoren van de Mariakerk en Petrus en Pauluskerk, o.l.v. de heer G. v. d. Schepop, Mannen koor „Apollo", o.l.v. de heer G. v. d. Schepop. „De Schellebellen" o.l.v. Paula van Alphen, Soester Muziekkorps P.V.O. o.l.v. de heer Herman Wilderdijk en de heer Gert Muts, orgel. Wij nodigen iedereen, die hiervoor be langstelling heeft, uit deze avond met ons samen te zijn. Indien gewenst kan voor autovervoer worden gezorgd tb.v. bejaarden en/of invaliden. Aanmelding vóór 17 december bij de heer D. Hoekstra voor Soest-Zuid, tele foon 3221, of H. J. Brink voor Soest dijk, telef. 2981. Ook jongeren zijn har telijk welkom. De jaarwisseling nadert weer en velen onder U zullen traditie-getrouw meni ge oliebol verorberen. Om U veel werk en nare keukenlucht jes te besparen organiseert de zeever kennersgroep „De Eemgeuzen" een grootscheepse oliebollenactie. Grijp dus uw kans om oudejaarsavond geheel fit te vieren en steunt daarmede tevens de enige zeeverkennersgroep die Soest telt. De animo van de Soester jeugd voor het zeeverkennen stijgt meer en meer. Dit blijkt wel daar het aantal zeeverken ners in één jaar tijd van 8 tot 20 is gestegen. Een tweede boot en een gro- t - troephuis zijn daarom brood- en broodnodig. Teken dus in op de bestellijsten, waar mee de zeeverkenners bij U aan de deur komen. Het kan nu of in de toekomst ook uw kinderen ten goede komen. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak teugesweurdug vaan niks meer ongderste bove bin as ut maor niks te maoke hep mit ut laande vaan un ruumteschip op de maon. Maor vaan de weejk hek toch wel eff® raor staon kieke. Der zouw in ongs darrep un atteliek- klup worre opgerich, nie omdaatter un paor minse binne die bar graog in un bestuur vaan de een of aore vureniging zitte, maor omdaatter vollegens de min se die kongde wete bar veul belaang- stelling bestongd veur un darregelukke klup. Noeng mok wel veurop stelle dak ming nie meer veur zoon klup an zouw mel de, maor ik hepter wel bar veul be- laangstelling veur. Daat komp nie allenug deur de Olim- piese Speule, waor wullie zo maachtug mooij hebbe kenne zien hoe of daat allemaol in zun warrek gaot, of beter gezeit, in zun warruk mot gaon, waant daor mankeert zo of en toe nog wellis waat an. Ik haad ming maondelukse praotavongd der veur verschove, waant aster waat in ongs darrep beurt, waorvaan ik maor effe denk daat daor geschiedenis emaok word, daan bink der bie. Vaandaor dak mit ming beste paak an naor de Bos- straot bin efiets. Ik waas un bietje vruug egaon, waant kouw der nie vaan om as haontje de veurste deur te gaon, maor ok nie om te motte staon, al is ut un oprichtingsvurgaodering vaan un at- teletiekklub. Ut een en andur zouw zich ofspeule in de kaantiene vaan de voetbaalklub B.D.C. Daat gaaf netuurluk meteen an d;e klup un rooms tintje, aal sting der narruguns in de kraant daat ut inder- daod un roomse klup zou worre. Toengk de deur ope had dochk dak vurkeerd zaat, waant naost een maan en un paor jonges waor je an kon zien daat ut voetbaallers waore, zatter nie- maand in die ketiene. Ik mos wel vur keerd weze, maor de koffiemaan zeej dak un deur veerder mos weze, in un aore zaol. Toengk ming kop effe om de heek vaan de deur staak hak ut aal bekeke. De oprichturs waore der wel, maor belaangstellende minse waore der nie te bekenne. Eerluk gezeit fingk dat barre schaande. Ut liek ming daat de minse die zoon klup op gaon richte daat allenug maor doen omdatter jonges en deerus bie ongs in Soes binne die graog de atteletiek as sport wulle beoefene. Hoeveul datter wel binne kenk bie laange nao nie schaate, maor op de vurgaodering was- ter geen een. Waat de reje vaan die ofwezughied zijn fingk noeng nie zo belaangriek meer. Ut haad messchien wel betur gewees aster waat duudelukker ovur in de kraant haad estaon. Bieveurbeeld of ut un allegemene of un kattelieke vureni ging zouw worre en ut haad heulemaol mooij gewees as wullie bie ongs al un sintulbaon of zowaat haade- gehaad. Ik hep int begin al gezeit dak der nie naor toe waas egaon om ming op te geve as lid, ik zouw wel wulle, maor ik schaat daat ming bene nie meer ken ne waat ik wel zouw wulle. En om aj un raorietiet meej te lope en te spring® fingk heulemaol niks. Maor der motte ok minse weze die der allenug maor zijn om te kieke, en veur die groep minse kenne zullie ming nog wel kriege. Ak ut allemaol goed hep begrepe, daan hebbe die minse vaan de oprichting der geen graas ovur laote greuje, waant zullie hebbe zelles al un treener. En der binne genog klups in ongs laand di® der nie zo veur staon. Der binne du» nog geen leeje en deris ok nog geen ak- kemedaosie, maor ut begin ister. En ut maag daan zo zijn, daat un goed begin ut halleve warruk is, en dit mit de beste wil vaan de weruld geen goed begin is te noemen, ut zaal wel zo weze, daat as ut eerste schaop over de daam is der wel meer zalle komme. Ik schaat zo, daat ut de oprichturs heul nie ken schele of daat noeng lopende of sprin gende schaope zijn. En geliek hebbe ze. Zaterdag, 14 december speelt in gebouw „Credo" de soulgroep Mirade. Deze 6-mansformatie (o.a. orgel en saxa- foon) heeft al verscheidene optredens in het buitenland achter de rug en gaat na dit optreden enige tijd op toernee door Duitsland. De zaal, gelegen aan de Julianalaan, is om 7.30 uur open. De Italiaanse chirsten-democraten heb ben enig eweken geharreward, waarbij partijsecretaris Rumor aanvankelijk zijn functie neerlegde, maar uiteindelijk naar voren werd geschoven als aanstaande premier. Een onderling conflict waarbij allerlei persoonlijke kwesties een grote re rol speelden dan zuiver politieke as pecten. Al waren die er ook wel. Italië heeft in zijn partijstructuur al sinds jaren geen last meer dat vele kleintjes tot een compromis bewogen moeten worden voor een regering kan worden gevormd. Maar wel moet met name in de christen-democratische par tij altijd eerst een robbertje intern worden gevochten tussen de verschil lende vleugels - iets wat men trouwens bij de socialisten ook wel tegenkomt. Iedere combinatie van links met de Democrazia Christina kan daardoor al lerlei schakeringen van linksheid ver tonen ook al zijn het steeds dezelfde partijen die de ministers leveren. Ook nu Rumor een kabinet moet gaan proberen te bouwen klinkt alweer dat de socialisten eisen dat goed wat linkse D.C.-mensen een portefeuille krijgen, en uit de D.C. komt weer de eis dat met de socialistische middenstroming van De Martino samengewerkt moet wor den en niet met de extreemste vleugel van diens partij. Men ziet het: 'n gering diens partij. Men ziet het: een gering aantal partijen maakt regei^ngsvorming niet altijd gemakkelijk. -?

Soester Courant | 1968 | | pagina 9