mm f Soest toen - Soest nu KAN EN DEKSEL Belangstelling voor Eurowoningen komt voornamelijk van elders IJspret was voorlopig van korte duur Gemeente gaat gashouder als garage en magazijn gebruiken Het oog gericht op nixons fanfare NA 13 JAAR LENS-TIJD Dinsdag 17 december 1968 47e jaargang no. 96 Uitgave Drukkerij Smit - .Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2366 - Postgiro 126156 Bejaarde dame door te vroeg wegrijdende bus gevallen Dronkeman sarde hond en kwam in de cel terecht Bejaard echtpaar met auto de sloot in Vuurwerk bij kruispunt Trier Overstekende bromfietser door auto gegrepen Voetganger door auto aangereden Jongetje bij oversteken aangereden Automobilist vloog uit de bocht Ned. Christen Vrouwenbond Oude vrouw op glad wegdek gevallen Bedorven ijspret SOESTER OURANT Abona p. kwart f 3.25. per post t 4.25. Verschijnt tedere dinsdag en vrijdag De regering heeft voorgesteld dat le vensverzekeringmaatschappijen niet langer belastingvrije toevoegingen aan de egalisatiereserve mogen doen en dat over de tot dusver gevormde egalisatie reserve alsnog belasting zal worden ge heven. Deze heffing zal de schatkist met liefst ƒ250 miljoen versterken. In een rekest aan de leden van de Tweede Kamer heeft de Ned. Ver. ter bevordering van het levensverzekerings. wezen gepleit voor verwerping van het regeringsvoorstel. Zij wijst erop dat de vorming van een egalisatiereserve voor de verzekerden noodzakelijk is. De re gering vindt van niet. Wij zijn het op dit punt met de regering eens. De le vensverzekeringsmaatschappijen nemen financieel in ons land een zeer sterke positie in, die zij hebben opgebouwd uit de premies van de verzekerden. Er zal geen verzekerde tekort worden gedaan door opheffing van de egalisatiereserve. Daar zijn wij met de regering van over tuigd. Bovendien doen nu de verzeke raars het voorstel om de egalisatie-re- serve en de dotaties uit de winst daar aan met de helft te verminderen. Dan hebben ze blijkbaar tot heden de helft teveel gevraagd. De verzekeraars wijzen er voorts op dat een heffing met terugwerkende kracht op een tot nu toe rechtsgeldige rege ling niet anders is dan rechtsverkrach ting. Daar zij wij het mee eens. Inder daad wordt de rechtszekerheid onder mijnd en het vertrouwen in de fiscus wordt eveneens geschokt. Zover zijn wij in Nederland gekomen met de fis- Vermoedelijk door het te vroeg weg rijden van een autobus is zondag de 86-jarige mevrouw Van N. bij het uit stappen bij Zonnegloren gevallen. Zij liep daarbij een gebroken heup op. Vol gens het slachtoffer zelf was zij nog niet geheel uitgestapt, toen de buschauf feur weer wegreed. Zij heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie, die de zaak momenteel in onderzoek heeft. cale druk dat wij de rechtszekerheid niet meer kunnen waarborgen en dat het geld eenvoudig wordt gehaald waar het te vinden is. Niet het rec'^t is richt snoer van het overheidshandelen maar de politieke haalbaarheid. Het voorstel tot likwidatie van de egali satiereserve is haalbaar in de volksver tegenwoordiging naar onze mening. Niet omdat de heffing in deze vorm recht matig is maar omdat men weet dat de levensverzekeringsmaatschappijen ge weldige reserves hebben opgebouwd uit naar onze mening tehoog gestelde pre mies. Het is betreurenswaardig dat de verzekerden door te veel gevraagde ze kerheid van verzekeraars nu een kwart miljard in feite extra belasting mogen betalen. De verzekeraars wilden het on derste uit de kan, de verzekerden krij gen het deksel op hun neus. Het wordt tijd dat het premiebeleid van de ver zekeringsmaatschappijen nog eens kri tisch wordt bezien. De 20-jarige woonwagenbewoner J. W. W. uit Huis ter Heide vond het zater dagavond na liet verlaten van een café in Soesterberg nodig om een in een auto zittende hond te sarren. Toen de eigenaai van de hond, de heer A. H. van N. uit Soest naar buiten kwam, trachtte deze, de dronken woonwagen bewoner te verwijderen, met het gevolg, dat een vechtpartij ontstond. De politie moest tenslotte tussen beide komen. De dronken man is ter ontnuchtering in het bureau van politie te Soest inge sloten. Als gevolg van de gladheid is zondag morgen het bejaarde echtpaar F. uit Utrecht op de Van Weerden Poelman- weg bij het vliegveld geslipt en aan de linker kant van de weg met de auto in een sloot gereden. De beide inzittenden zijn op de vliegbasis aan hun lichte verwondingen geholpen. De naar het bureau in Soesterberg gebrachte auto werd aan de voorzijde vrij ernstig be schadigd. f Voor de Eurowoningen in het Soester- veen blijkt in Soest niet veel belang stelling te bestaan. Van buiten Soest is de belangstelling wat groter, volgens het college van burgemeester en wethou ders redelijk. Er zijn tot nu toe onge veer zeventig vergunningen voor het betrekken van een Euro-huurflat ver leend, voornamelijk dus aan niet-Soes- tenaren. In hun memorie van antwoord delen B. en W. mede, dat bij de toewijzing van woningwetwoningen er onder meer wordt gelet, of de toekomstige huurder - rekening houdend met zijn inkomen - de huur kan betalen. In de regel wordt als maatstaf aangehouden, dat de huur niet meer dan 20 van het netto-in komen bedraagt. Er kunnen zich volgens het college echter gevallen voordoen, dat iemand na het betrekken van de woning door ziekte of andere oorzaken in inkomen achteruit gaat en als gevolg daarvan de huur niet of moeilijk meer kan opbrengen. Dit is dan echter geen gevolg van een te hoge huur (zoals door enkele raadsleden werd verondersteld), maar van de bijzondere omstandighe den. In deze bijzondere gevallen kan de betrokkene een beroep doen op de bij standswet. Enkele raadsleden zijn van mening, dat vertraging is opgetreden in dc aanleg van centrale verwarming in premiewo ningen. In antwoord delen B. en W. hierop mede, dat zulks niet het geval is: „Zodra een door de raad beschik baar gesteld krediet door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd, wordt de op dracht aan een installateur verstrekt. Er moet echter altijd met een zekere levertijd rekening worden gehouden. Wel blijkt, dat sommige huurders wel vlot zijn met het aanvragen, doch dat de af handeling door de adspirant huurders zelf, als uiteindelijk beslist moet wor den over al dan niet aanleggen op na der bekend gemaakte voorwaarden, nog wel eens even „in de bureaulade" blijft liggen, aldus B. en W. Een lid van de raad heeft zich afge vraagd of het - gezien zijn inkomen - wel juist is, dat de brandweercomman dant in een woningwetwoning woont. Terwijl aanvankelijk door de burge meester mededeling was gedaan, dat de brandweercommandant niet in één van de vier woningwetwoningen bij de nieuwe brandweerkazerne zou worden gehuisvest. Het betreffende raadslid meent, dat van deze veranderde ziens wijze de raad mededeling gedaan had moeten worden. B. en W antwoorden hierop: „Hoewel destijds is overwogen om de commandant van de brandweer geen woningwetwoning bij de brand weergarage toe te wijzen doch een an dere woning in de omgeving, bleek het doelmatiger te zijn, hem toch een van de vier woningen bij de kazerne te ver schaffen. Inmiddels is aan de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening verzocht, goed te keuren, dat de betreffende vier huizen als ambtswo ningen worden beschouwd. Het gevolg hiervan is, dat de bewoners een gedif ferentieerde huur betalen, afhankelijk van hun inkomen'", zo antwoorden B. en W. Vanuit de raad is gevraagd naar moge lijkheden om regelend op te treden ten aanzien van de hoogte van tuinbeplan- tingen in verband met de verkeersvei ligheid. Dit voornamelijk voor beplan tingen van tuinen rond hoekwoningen, die het uitzicht kunnen belemmeren. B. en W. zeggen, dat het mogelijk is om een bepaling omtrent de hoogte van beplantingen op te nemen in de A.P.V., maar vragen zich af, of op dit gebied nu ook weer regelend moet worden op getreden. Een ander raadslid heeft het college at tent gemaakt op nog steeds voorkomen de ernstige lekkages in de woningen van de Generaal Spoorstraat en de Generaal Winkelmanstraat te Soesterberg. „Vroe ger zijn er de nodige voorzieningen aan gebracht, maar deze blijken niet afdoen de geweest te zijn". Hij verzoekt B. en W. dan ook met klem, de woningen nog eens bouwtechnisch te bekijken, vooral ook, omdat er in diverse huizen ook scheuren voorkomen B. en W. delen mede, dat de ernstige lekkages in de betreffende woningen steeds zo goed mogelijk zijn of worden hersteld. Het is noodzakelijk gebleken om aan de dakbedekking van deze zgn. houtarme woningen in de komende ja ren diverse vrij ingrijpende en kostbare voorzieningen te treffen. Een lid van de raad heeft zich ook af gevraagd, waarom de noodtrappen bij Gro >t-Engendaal zijn afgesloten. Dit blijkt te jn gebeurd op uitdrukkelijk verzoek van de bewoners zelf, om over last tegen te gaan. De afsluitingen zijn echter op een eenvoudige manier weg te nemen. De vry plotselinge üsvreu§de, die vrijdag op de meeste plaatsen begon, is maar van korte duur geweest. Na een weekend vol schaatsplezier konden de schaatsen maandag alweer in het vet worden gezet, daags voor verschillende wedstrijden zouden worden georganiseerd. Maar niettemin heeft men nu al meer ijsdagen gehad dan in de twee voorgaande jaren. Dc Peter's Baan had het zondag uitzonderlijk druk. Men schat het aantal ryders op ongeveer 2500, een aantal, dat men in jaren niet meer heeft gekend. De splinternieuwe kantine bleek nu al weer te klein, maar tegen een dergeljjk aantal bezoekers is ook geen kantine te bouwen. Zaterdag bezochten overigens ook nog zo'n 1500 mensen de Peter's Baan. De eerste ongelukken zijn er inmiddels ook al weer gebeurd. Zondag kwam eerst een 11-jarig meisje in botsing met een reeks achter elkaar rijdende schaatsers, waaraan zjj een hersenschuddiing over hield, terwijl later de 15-jarige I. ThJe bjj de val haar enkel brak. Na door de steeds aanwezige Soester E.H.B.O.-ers „in de watten" te zün gelegd, werden beiden per E.H.B.O.-ziekenauto overge bracht naar „Zonnegloren". Overigens is er niet alleen op de Peter's Baan geschaatst. Ook op de tennisbaan aan de Bosstraat, bij de Thereslaschool en op de vjjver bjj Mariënburg kon men volop zijn schaatslusten botvieren. Over het algemeen hadden de vele duizenden schaatsliefhebbers goed tot zeer goed ijs. Wanneer het Gasbedrijf Centraal Ne derland daartoe toestemming zal ver lenen, gaat de gemeente de kleine gas houder gebruiken als garage en maga zijn. In verband met de kosten van aanpassing aan de nieuwe eisen, zal de post „onderhoud gashouders" niet van de begroting worden afgevoerd en zelfs niet worden verlaagd. Bovendien blijft één gashouder staan. Deze dient om het gas, dat bevochtigd wordt, gelegenheid te geven, uit te condenseren, zodat de condens niet ir. het buizennet komt. Duizenden kleine gaatjes in het ge meentelijk buizennet veroorzaakten in 1967 een gasverlies van 4,73 een per centage, dat in vergelijking met de an dere gasbedrijven in de provincie zeer laag is. De zeer kleine lekken zijn bijna niet te vinden. Het opsporen ervan zou een zeer kostbare zaak worden, zo de len B. en W. aan de raad mede. Van de 8000 aansluitingen zijn er thans 5000 gecontroleerd. Eventuele ondeugde lijke plastic ringetjes in gaskranen wer den vervangen. De controle bij de res terende 2400 aansluitingen wordt nog voortgezet. Verschillende leden van de commissie tot onderzoek van de begroting hebben zich afgevraagd, welke funktie de bij het gasbedrijf in gebruik zijnde garage in Soesterberg vervul c. In antwoord hierop delen B. en W. in hun memorie va. antwoord mede, dat de garage no dig is voor de opslag van toestellen, materialen en gasmeters, voor de stal ling van een auto met materialen en gereedschappen van de storingsfilter in Soesterberg en als onderkomen van het personeel van het gasbedrijf, dat in Soesterberg werkzaam is. Een en an der is niet under te brengen in het nieuwe gebouwtje van gemeentewerken in Soesterberg, daar hierin dakpannen, stenen en andere materialen staan op geslagen. Voor toezicht op de opgeslagen toestel len in de garage van het gasbedrijf is toegestaan, dat een politie-ambtenaar hierin zijn auto stalt. Om niet gebon den te zijn door een huurovereenkomst als het gasbedrijf over de hele ruimte 1 wil beschikken, wordt geen huur bere kend. Binnenkort mag een regeling voor de instelling van een gas-servicedienst, be staande uit fitters van het gasbedrijf en plaatselijke installateurs, worden ver wacht. De ontwerpregeling zal eerst aan de installateurs worden voorgelegd. In- dier zij ermee accoord gaan, zal de re geling binnenkort aan de raad ter goed keuring worden voorgelegd. Bijna is zondagavond de verlichting van de wegbebakening bij de werkzaamhe den aan het kruispunt Trier uitgevallen. Een kabel, die over het rijwielpad lag en voor de stroomvoorziening zorgde, maakte kortsluiting met de natte weg, waardoor een klein vuurwerkje ont stond. De surveillerende rijkspolitie, die dit ontdekte, heeft de P.U.E.M. laten waarschuwen, die het euvel weer ver holpen heeft. Bij het oversteken van de Beukenlaan is zondag de gemeentewerkman J. S. door een auto aangereden. De brom fietser wilde afslaan, maar zou daarbij zijn hand niet hebben uitgestoken, waardoor hij werd aangerede door een achterop komende auto, bestuurd door de 34-jarige autoverkoper H. P. van R. uit Utrecht. De bromfietser raakte bij de botsing aan het hoofd gewond. Hij is Zonnegloren behandeld, maar mocht la ter naar huis worden gebracht. C O Op de Eemstraat is zondag de 16-jarige scholier G. K. uit Soest door een hem achterop komende auto aangereden. De jongen liep in de berm, toen van ach teren de 22-jarige B. N. W. uit Amers foort met zijn auto naderde. Juist toen deze de jongen wilde passeren, naderde een tegenligger, waardoor de Amers- foorter moest uitwijken. Hij raakte de voetganger daarbij. De jongen liep een hoofdwond en vermoedelijk een hersen schudding op. Hij is voor behandeling naar Zonnegloren vervoerd en later weer naar huis gebracht. Op de Lange Brinkweg is donderdag middag de 2-jarige Hendrik D. bij het oversteken door een auto aangereden- Het jongetje bleef even bewusteloos lig gen. Aanvankelijk vermoedde men dan ook, dat het knaapje ernstig gewond zou zijn, maar een onderzoek in het ziekenhuis Zonnegloren wees uit, dat het jongetje vrijwel niets mankeerde. Mogelijk had hij alleen een lichte her senschudding. Op de Steenhoffstraat ter hoogte van de Petrus en Pauluskerk is zondagmor gen om half zeven, de 43-jarige make laar W. F. H. de R. uit Soest met zijn auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De bestuurder is ver moedelijk door slaap overmand, toen hij van de weg raakte. Zijn auto werd vrijwel geheel vernield. De apto moest worden weggesleept. De bestuurder liep lichte verwondingen aan het hoofd op. De afdeling Soestdijk houdt op donder dag 19 december a.s., 's avonds om acht uur, haar Kerstavond in gebouw Mid- delwijk aan de Pieter de Hooghlaan. Gasten zijn van harte welkom! Richard Nixons nieuwe kabinet is in de V.S. onder meer een beetje sarcastisch verwelkomd: men miste de naam van J. Walter Thompson. Zo heet het reclame bureau dat tijdens de verkiezingscam pagne veel heeft gedaan voor de toe komstige president en dat intussen zijn activiteiten schijnt voort te zetten. Nixon heeft al een aantal reclamemen sen benoemd op minder belangrijke pos ten. Maar dan niet in zijn kabinet, dat overigens wel in grootse reclamestijl aan de Amerikanen werd voorgescho teld op de televisie. Met Nixon zelf als presentator, waarbij hij de grote woor den niet schuwde. Alle twaalf waren de beste, de geniaalste, de deskundigste of een ander superlatief op hun terrein. Will Rogers, die buitenlandse zaken krijgt, heette de beste onderhandelaar ter wereld. En zelfs Meivin Laird die defensie overneemt, kreeg een dergelij ke poeha-aankondiging, ofschoon wel bekend is dat een aantal andere aan- gezochten voor de eer hadden bedankt, wat Laird toch wel stempelt tot derde of vierde keus. Nixon heeft natuurlijk gelijk als hij tenminste één fout van zijn voorganger Johnson niet wil herhalen: deze heeft veel schade ondervonden doordat hij sommige van zijn plannen wel deskun dig presenteerde aan senaat en huis van afgevaardigden, maar zich niet de moei te nam ze ook goed aan de publieke opinie te verkopen. Wat Nixon nu uit haalt, lijkt echter net een beetje teveel de andere kant op: er wordt zeer han dig gebruik gemaakt van het medium televisie om de massa gunstig te stem men jegens Nixons doen en laten. Maar met de beste reclame kan men niet verkopen wat in zichzelf geen kwalitei ten heeft. En de aanprijzing van een kabinet van louter reuzen is een over drijving die zich tegen Nixon kan gaan keren. Dat wil niet zeggen dat hij een kabinet van louter nullen heeft samengesteld. Alleen: van de meesten hunner is heel weinig bekend en dan nog op andere terreinen. En dat betekent dat men simpelweg moet afwachten hoe ze zul len voldoen. Zeker is wel dat Rogers geen geweldige krachtfiguur is, wat de veronderstelling voor de hand doet lig gen dat Nixon zijn eigen minister van buitenlandse zaken zal worden - en hoe dat zal zijn is eveneens nog een vraag teken. Opvallend is wel dat in een ka binet, gewijd aan het herstellen van de breuken in de Amerikaanse samenle ving, zowel de negers als de vrouwen ontbreken. KANTMAN Op de Schaepmanlaan is zondagavond door de plaatselijke gladheid de 72-jarl- ge mevrouw C. A. van N. V. uit Utrecht gevallen. Zij brak daarbij haar enkel. De bejaarde dame is opgenomen in Zon negloren. Op de Peters Baan in Soest kwam het U-jarige meisje E. R. R. uit Soest tij dens het schaatsen in botsing met een „slinger" schaatsenrijders. Zij kwam op weing zachtzinnige wijze met het harde ijs in aanraking, wat voor haar het einde van de schaatspret betekende. Het meisje liep namelijk een hersenschud ding op en moest per ziekenauto naar Zonnegloren worden gebracht, waar zij ook is opgenomen. Sinds 1952 is J. M. A. H. Luns minister van buitenlandse zaken en wij zouden geen minister kunnen noemen, die zo lang stand heeft gehouden in alle denk bare en ondenkbare politieke verwik kelingen. Zijn invloed is gegroeid door de jaren heen en in tal van hoofdsteden wordt hij als de nestor van zijn buiten landse collegae gerespecteerd. Zijn in vloed bleef daarentegen altijd beperkt, omdat de macht van ons land nu een maal klein en beperkt is. Wij kunnen ons indenken, dat de heer Luns langzamerhand de tijd gekomen acht, om aan zijn pensioen te gaan den ken. Hij is (op 28 augustus jl.) 57 jaar geworden en zou de laatste acht jaren voor zijn 65ste wel eens wat rustiger aan willen doen. Reizen en vergaderen zijn immers twee zeer vermoeiende be zigheden. Wij moeten er ons daarom op voorbereiden, dat de heer Luns bij een volgende kabinetsformatie neen zal zeg gen. De vraag dringt zich op, wie in ons land dan wel capabel mag worden ge acht, om de zware portefeuille van bui tenlandse zaken over te nemen. Dat moet dan wel een krachtfiguur zijn, die opgewassen is tegen de Duitse collegae die ons vervoer aan nog meer banden willen leggen; de Franse ambtgenoten die in de Ê.E.G. zo'n nationale stagnatie veroorzaken; de Belgische regering die de Benelux niet veel verder hielp ont wikkelen dan ze nu stokt; de Ameri kaanse bondgenoot die ons maar heel weinig levensruimte, handelsmogelijk heden en vooral vlieglicensies geeft op het Noordamerikaanse continent; de In donesische ministers die ons wel willen laten helpen om uit het moeras te ko men maar ons niet goed verstaan als er iets betaald moet worden en bv. de dictatoriale landen, die graag rondba zuinen wat onze minister allemaal voor vriendelijks over hun bewind vertelt. Wij weten het, de heer Luns hee-ft het ook allemaal als troosteloos en soms als j hopeloos ervaren.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1