Utrechtse straat 34 KRABBELS VAN KNEUS Acht jaar vergingen tussen eerste ontwerp en opening Brandweerkazerne gedip!, schoonheidsspecialiste J Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 D0ORSMEREN GARAGE BOSBOOM EEN DAG KEUREN waar u zo prettig wordt geholpen Mevrouw Gertfa Rosman Raad voor de bejaarden zorg Handen en Lippen ruw ?pnpni N.V.E.Y. afd. Eemland klaar terwijl u wacht REVEROL SMEER STATION REMBRANDTLAAN 18 TEL- 02155-4785 STEENHOFFSTR.53 TEL 2842 S0E5T DINSDAG 17 DECEMBER 1968 Ook de gemeente Soest, die getoond heeft zich voor dit initiatief zeer te in teresseren, zal in deze Raad vertegen woordigd zijn. Het organisatorische werk zal begin 1969 worden aangevat. Op korte termijn zul len wijkraden in 't leven worden geroe pen, be.doeld als uitvoerende organen in de wijken Soestdijk. Soest-Midden en Soest-Zuid. Hierin zullen alle organisa ties op dit terrein werkzaam vertegen woordigd kunnen zijn. Het stemt tot dankbaarheid, dat deze zorg voor de bejaarden in Soest een zo algemene, gecoördineerde aanpak zal krijgen. Algehele gezichtbehandeling, epileren, harsen, electr. ontharen S en lichaamsmassage Behandeling volgens afspraak Laanstraat 43, telefoon 3803 J Na ruim acht jaar van moeizame be sprekingen, krediet beschikbaar stellen, en vooral geduldig wachten kon afge lopen vrijdag eindelijk de voor Soest zo broodnodige nieuwe brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg worden ge opend. Van die officiële taak kweet zich de commissaris van de koningin in de pro vincie Utrecht mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg. Het verrichten van de officiële handeling (het in wer king stellen van de auto-sirene en een zwaailicht, alsmede het langs electrische weg hijsen van de brandweervlag) moest geschieden met behulp van de techniek, die de commissaris echter op h^t be slissende ogenblik in de steek liet. Zwaailicht en sirene deden hun taak, maar in de vlag was geen beweging te krijgen. Eerst met behulp van enige mankracht kon de complete handeling verricht worden. Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck, hoofd van de plaatselijke brandweer, zei, dat deze (vrij)dag een dag van glo rie was voor de brandweer. Met trots wees hij op het feit, dat Soest nog altijd beschikt over een vrijwillige brandweer. „De brandbestrijding kan nooit zo goed gebeuren als wanneer het geschiedt op vrijwillige basis", aldus de burgemees ter, die tevens een grote waardering toonde, voor de zuinigheid en deskun digheid, waarmede de brandweer met het materiaal omgaat. Mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg wees eveneens op de lij densweg, die het gemeentebestuur heeft Dat het de Soester Vrijwillige Brand weer niet aan improvisatie-talent ont breekt, demonstreerde men toen op het kritieke moment de installatie weigerde waarmee het vaandel omhoog gehesen zou worden. In enkele ogenblikken was de storing verholpen en ging het vaan del als nog omhoog. moeten afleggen alvorens tot een goed keuring te komen. „Er was altijd wel iets aan de hand. Dan weer was de goedkeuring er wel, maar kreeg men niet de benodigde gelden, dan weer kwam er geen goedkeuring af of kon de gemeente geen geld lenen, maar in ieder geval is de brandweer nu gehuis vest zoals het in Soest behoort". De commissaris van de koningin con stateerde trouwens in het algemeen een grote vooruitgang in de huisvesting en onderbrenging van de brandweeA in de ze provincie. „Het is voor de huidige generatie haast n»et meer te geloven, dat we nog niet eens zo lang geleden ons nog tevreden moesten stellen met een eenvoudig handpompje, dat bij werkzaamheden op grotere hoogten dan vijf meter al dienst weigerde", aldus de voorzitter van G. S. Hij sprak de wens uit, dat de brandweer en de dienst ge meentewerken (die er onder meer ma gazijnen en een kantine heeft) er aan genaam zullen toeven, waarna hij met een druk op de knop de officiële ope ning verrichtte en na van de burge meester een miniatuurbrandweerauto voor zijn kleinzoon aangeboden te heb ben gekregen, met de burgemeester en de brandweercommandant, de heer J. Groart aan een rondleiding door de splinternieuwe kazerne begon. Vervolgens was het de beun aan de heer Van Bergen uit Winschoten, om namens zijn bedrijf twee nieuwe auto's aan het brandweercorps over te dragen. Hij deed dat door burgemeester Ben tinck de sleuteltjes van beide wagens te ov rhandigen. De burgemeester vond, dat bijzonder grote zorg aan de uit rusting van de wagens was besteed. Er is z.i. iets heel nuttigs en bruikbaars uit de bus gekomen. „Het zijn twee waar devolle, volledig voor hun taak bere kende brandweerwagens. Ik hoop, dat er een goed en nuttig gebruik van ge maakt zal worden". De burgemeester wees nogmaals op het belang van een vrijwillige brandweer. Donderdag j.L is het initiatief om voor de gemeente Soest (voorlopig nog zon der Soesterberg) te komen tot een coör dinatie van de werkzaamheden van alle organisaties die zich met het „open be- jaardenwerk" bezig houden, besloten met het tot stand komen van een over koepelende raad voor de bejaardenzorg, bestaande uit vertegenwoordigers(sters) van het R.K. Interpar. Sociaal Charita tief Centrum, de gezamenlijke Gerefor meerde Kerken, de gezamenlijke Her vormde Kerken, de Nederl. Protestanten Bond en het Humanistisch Verbond. De bestuursfuncties zijn nog niet ver deeld. Als voorlopig secretaris zal fun geren de heer J. H. Faber, Foekenlaan 5. „Het is voor Soest een voorrecht, te be schikken over een brandweercorps, dat voor het werk nooit enige vergoeding verwacht, laat staan een vergoeding wenst". Als blijk van waardering bood de burgemeester de voorzitter van de Vereniging de Vrijwillige Brandweer Soest, de heer W. Groart voor de stof fering van de recreatiezaal een tafel tennistafel, een biljart een tweetal sjoel bakken en een muziekinstrument aan. De heer Groart kreeg de nodige lof toe gezwaaid voor de wijze, waarop hij vele jaren de brandweerbelangen in Soest heeft gediend. Na zfjn rede drukte de Commissaris van de Koningin op de knop waarmede, na een korte technische storing, het vaandel omhoog ging en de sirenes van de in de garage staande auto's begonnen te loeien. Ir. H. N. van Wijk, ontwerper van de brandweerkazerne, wees eveneens op de zeer moeizame wijze, waarop het ge bouw tenslotte tot stand is gekomen. „Voor het Soest van 1960, toen de eers te besprekingen werden gevoerd, was deze kazerne een zeer vooruitstrevend gebouw, waarvan niet viel te zeggen, of het tien of 75 jaar mee zou gaan. Het zeer de vraag, of het over tien jaar nog optimaal gebruikt zal kunnen wor den. Waarschijnlijk zal dat niet het ge val zijn. Dat wordt echter door het ge luk bepaald en niet door de deskundig heid van de betrokkenen", zo zei de Soester architect. Om die reden is het gebouw dan ook dusdanig ontworpen, dat het gemakkelijk is uit te breiden zonder het uiterlijk aanzien of de ge bruiksmogelijkheden aan te tasten. „Het is in de eerste plaats een gebruiksge- bouw, waarin leidingen en pijpen zijn aangebracht, die vroeger nooit voorzien hadden kunnen worden". Daarom is het gebouw van binnen vrij sober afge werkt. Ondanks zijn wat onzekere ver wachtingen over de bruikbaarheid in een wat verdere toekomst sprak de heer Van Wijk toch de wens uit, dat het gebouw over 75 jaar - al dan niet uitgebreid - nog evenzeer aan de be hoefte mag voldoen als het met ingang van de dag van opening zal gaan doen. Hij wees de aanwezigen - brandweer- autoriteiten, vertegenwoordigers van Bescherming Burgerbevolking, de Ko ninklijke land- en luchtmacht, de ma rechaussee, de politie en gemeentebe sturen uit de omgeving - tenslotte op het feit, dat bouw- en installatiekosten binnen het aanbestedingsbedrag zijn ge bleven, iets wat ook niet altijd meer het geval is. De burgemeester zei, dat het ontwerp getuigt van een grote mate van overleg, deskundigheid en visie. „Het moet een voldoening voor U zijn, om hetgeen op papier is geconcipieerd, nu in werke lijkheid voor U te zien", vermoedde Soest's eerste burger. Met dankbaarheid aanvaardde hij de grote porceleinen fles, die de heer Van Wijk de nieuwe be woners van het gebouw aanbood. De heer Luyff, commandan' van de Soesterbergse brandweer, die afgelopen vrijdag precies 45 jaar bestond, bood de burgemeester een klok voor het corps aan. De voorzitter van de brandweervereni ging, oud-commandant W. Groart liet de afgelopen 45 jaar van de Soester brandweer nog eens de revue passeren. Hij herinnerde eraan, hoe men in 1923 in Soest met drie secties begon, één op de Hartweg. (22 man), één op de Lange Brinkweg (38 man) en een in 't Hart (24 man). „Toen al hadden we een groot gebrek aan ruimte. Dat is eigenlijk tot in de jaren vijftig zo gebleven. Een tijdlang hebben de een deel van het blusmate- riaal zelfs in het gemeentelijk lijken huisje moeten opslaan, tot we in 1950 de beschikking kregen over de huisves ting aan de Lange Brinkweg. We kregen onderdak bij gemeentewerken, nadat De burgemeester overhandigde na de off ciële ingebruikneming van dc cen trale, de Commissaris van de Koningin een miniatuur-brandweerwagen voor diens kleinzoon. 90 van de gekeurde auto's verkeert in ondeugdelijke staat, rapporteert de A.N.W.B. na een proefonderzoek. Twee werden er onherroepelijk afgekeurd, elf moesten na het uitvoeren van een lange lijst reparaties opnieuw naar de keuring komen, 21 zouden diverse kleine repara ties moeten ondergaan en slechts 4 wer den er veilig genoeg geacht om verder te rijden. Dat is het resultaat van één dag vrij willig keuren, met auto's van mensen die zelf willen komen. We houden ons hart vast als we denken aan de ontel bare voertuigen van de velen die niet naar een keuring willen gaan. Met deze ene vrijwillige keuringsdag is al aange toond, hoe dringend noodzakelijk een periodieke verplichte keuring is. Op donderdag 19 december houdt de Ned. Vrouwen Elektriciteits Vereniging, afd. Eemland, een kerstmiddag. Deze middag wordt gehouden in „Brandpunt", Oude Utrechtseweg, in Baarn, en zal precies om 2 uur beginnen. Mejuffrouw P. A. Portieljc uit Amster dam en mevrouw M. C. Tolboom-Mali- paard verlenen medewerking aan deze middag. we het gemeentebestuur in een brief hadden laten weten, dat we met de tot dan toe in gebruik zijnde huisvesting niet langer de verantwoordelijkheid wil der en konden dragen", aldus de heer Groart die blij was, de opening van de nieuwe kazerne, waarvoor hij zelf des tijds de eerste steen legde, nog te mo gen meemaken. Hij bood zijn zoon twee plantenbakken voor diens 1 _ner aan. Wethouder mevr. Walter-v. d. Togt sprak de hoop uit, dat vaiX de nieuwe kazerne een zo gering mogelijk gebruik zal behoeven te worden gemaakt. „Maar aan de andere kant weet je, dat het nodig is en dan is het zaak, er een zo goed mogelijk gebruik van te kunnen maken. Zoals de brandweer jarenlang bij gemeentewerken ondergeschoven is geweest, zo is nu gemeentewerken bij de brandweer bood de heer v. d. Brink wethouder van apenbare werken. Zij had echter alle vertrouwen in een goede nabuurschap. De politie onderhoudt al vele jaren ambtelijke, maar ook recreatieve rela ties met de brandweer. Van de ambte lijke samenwerking gaf de heer H. G. Scholtmeijer met zijn aanwezigheid blijk. De heer W. v. d. Brink, voorzitter van de Soester Politie Sport Vereniging vertegenwoordigde het recreatieve ge deelte. Hij zei, dat ook tijdens de ont spanningsavonden van de brandweer wel eens wat geblust moet worden. Als symbool van de waakzaamheid (van toepassing zowel op de politie als op de brandweer( bood de heer d. Brink een schilderij van een haan aan. De dank voor de nieuwe brandweerka zerne van de commandant, de heer J. F. Groart ging vooral uit naar het ge meentebestuur. dat uiteindelijk de bouw van de brandweerkazerne heeft moge lijk gemaakt. „De manschapoen hebben er reeds dankbaar bezit van genomen, ondanks het feit, dat men de gezellig heid van de oude huisvesting aanvan kelijk niet wilde prijsgeven". En tot hoofdinspecteur Scholtmeijer: „Wij hebben nu een nieuw gebouw en U moet nog maar zien, dat U het krijgt", aldus de heer Groart. De brandweerkazerne omvat op de be gane grond een zeer royale uitrukgara- ge, een onJerhoudsruimte, verschillende magazijnen en kantoren, zowel voor brandweer als gemeentewerken, een persluchtoefenruimte, een kleed- en wasruimte voor de brandweer, alsook voor gemeentewerken, een droogruimte, een berging, een droogtoren en een oefentoren. Op de verdieping bevinden zich onder meer een mobilofoonruimte, een instructiezaal, een kantine, een werkplaats, een kamer voor de com mandant en een vertrek voor de admi nistratie. De stallingsruimte is met acht grote en voornamelijk uit glas bestaande kan- teldeuren van het grote plein voor de kazerne gescheiden. Signaallampjes bo ven de kanteldeuren geven aan welke wagens moeten uitrukken. Achter in de stallingsruimte bevindt zich de slangen- goot in de vloer. Hierin worden de slan gen schoongemaakt, doch tevens ge test op eventuele lekkages. Via een electrische takel kunnen de slangen in de toren worden gehesen om te drogen. In de toren beschikt men o.a. over een spoelruimte, een desinfectiekast voor Geen langdurige wachttyd, daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL. Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telefoon 3256 het ontsmetten van gelaatsstukken en eventueel complete persluchtapparaten en een compressor voor het vullen van cylinders. In het ketelhui:, bevindt zich tevens een noodaggregaat, dat in geval van uitvallen van de P.U.E.M.-stroom toch voor electriciteit kan blijven zor gen. De oefentoren is twintig meter hoog en bestaat uit zes galerijen, van waaruit men kan oefenen met de ladderwagen en de haakredladder. In de seinkamer worden alle verbindin gen tot stand gebracht. Het instructie- lokaal kan voor verschillende doelein den worden gebruikt. Het vertrek kan door middel van een vouwwand in twee zaaltjes worden verdeeld. Er is ook ruimte voor het plaatsen van een los toneel. De kantine wordt overdag gebruikt door het personeel van gemeentewerken, ter wijl er 's avonds ontspanningsavonden van uiteenlopend karakter kunnen wor den gegeven. Kort geleden werd een manschappen- wagen uit het jaar 1937 naar de slo per gebracht. De oudste wagen, waar over de brandweer nu nog beschikt, dateert uit 1944. Na diverse ombouwin gen was het voertuig een van de eerste nevelspuiten in ons land. In 1956 kreeg de brandweer de beschikking over een lage druk autospuit met centrifugaal- pomp en een waterlevering van 2500 liter per minuut. In 1960 kwamen er nog twee voertuigen bij, terwijl vijf jaar geleden de hoge drukspuit bij de Soester brandweer zijn intrede deed. Inmiddels beschikt men in Soest ook over een automatisch-hydraulische lad- d -wagen van 32 meter hoog. Het jaar 1968 bracht de Soester brand- v:eer de nieuwste snufjes op blusge- bied. Het wagenpark werd uitgebreid met een middel-lagedruk spuit. Deze wagen kan zowel met drie middeldruk- haspels nevelstralen geven uit een tank van 2000 liter, alsmede een lage druk tot 9 atm. De brandweer heeft tevens het gebruik gekregen over een nieuwe materiaal-rampenwagen. Deze wagen zal onder meer ook uitrukken bij tank auto-ongevallen. De wagen is van de modernste snufjes voorzien. Achter op deze wagen is een soort kantine ge maakt, waar de manschappen warme soep of koffie kunnen krijgen, terwijl er tevens een eerste hulppost bij is on- dergebracht. Dit jaar werd ook nog een manschappenwagen aangeschaft voor het vervoer van natte brandweerlieden. Ook de mobilofoonapparatuur is de laatste jaren nogal eens gewijzigd en vooral verbeterd. Iedere brandweer'-ar beschikt nu over een portofoon, waar mee hij, waar hij zich ook in Soest (of de zeer naaste omgeving) bevindt, in geval van brand kan worden opgeroe pen. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak ming oge hep uutekeke toer.g vnedaag- middaag deur de commesaorus vaan de keunegin de niewe behuuzing vaan de Braandweer wier geopend. Ik haad ge- heurd daat un groot fees zou worre en 'k doch bie m'n eige daor mok bie weze. En daat hek edaon. Ik waas krek op tied om as un veurnaome kerel deur un haog vaan braandweermaane heen te lope, die angetreeje stongde veur de deur. Zullie stongde der netuurluk nie veur ming, maor noeng ze der toch stongde hek der meteen maor vaan geprofeteerd. Minse waat geef daat un veumaom ge- vuul. Ik wier der gewoon waarum vaan toengk binnekwam wierk ur. bietje spraokeloos. Ut liek heul nie op un braandweerke- zerne, veul meer op un schouwburrug. Bove an de traap mossik ming naom in un heul mooij boek schrieve en toeng konk de zaol betreeje. Ut wier deur un paor minse de ketiene en de reekrejao- sie aol genoemp, maor aster un kwak stoele zou we staon mit un ech teneel, daan zouw ut de mooijste zaol vaan ongs heule darrep weze. Toengk effe zat, kwaam meteen de ho ge gaast, de commesaorus, binne. Om ming heen zaote bar veul maane in heul mooije uuneforreme enk doch daat die hoge gaast ok wel iemaand zouw weze in un heul mooij uuneforrem, maor neej, der kwaam un heule gewone maan bin ne lope. Ongze burregemiester hield un begroe- tings-spiets mit un heule kwak priezen- de woorden veur un nog grotere kwak minse. Veur de spreejkstoel liepe un paor vriejers mit braandweerpaake, ut liek wel maotwarruk, die ak ut goed hep bekeke ant filleme waore. Omdak daor nie zo veul vaanof weejt kenk der ok nie veul ovur zeige, maor daat felle lich vonk maor niks enk schaat daat de burregemiester der ok nie over naor huus kon schrieve, om maor nie te prao- te over de commesaorus. Toeng zaat iedereen te waachte hoe of daat niewc spul wel geopend zouw wor re. Waant de burregemiestur haad ut aal over un knop gehaad en de hoge gaast begon der ok ovur. Un zuch vaan verlichting gong op toeng eindeluk ut grote moment daor waas. Mit un gezich vaan „ik zaal wel zien watter beurt", wier de knop inedrukt. Der kwam meraokels veul lewaoij vaan sereenes, en varder niks. Wel was der arruguns nog un touw naor beneeje komme rolle, maor daor lette niemaand op. Op daat mement liek ut derop daat de commedaant vaan de braandweer zo bar wulde bedaanke dattie op ze knieje ongder de taofels deur naor de comme saorus kroop. Maor daat hak heul ver keerd ezien, hie waas nie op zu knieje gevaalle uut daankbaorhied, en ok nie omdaat ze bene um nie meer kongde draoge, maor om ut mankement te ver- hellepe, waant u* apperaot waormeej un vaondel omhoog mos komme, zeej op ut kretieke mement doe ut zellef maor, al mok der wel bie zeige dak de enuge waas die daat heurde. Mit hullep vaan un taofel en un stoel wier de gevaal opelos en gong ut vaon del as nog omhoog. Noeng kojje an die commesaorus zien daat zukke dingen wel meer veurkom- me; hie haad ut narruguns over en laachte maor zoon bietje. Naodaat de minse vaan de „schrik" waore bekom- me, daankte de burregemiester de hoge gaast veur zun opening, en bood um, ut kon ok haos nie aors, un braand- weeroto an veur zun opaozeiger. Toeng kwaam ut altied weer kinderluk- ke in de maan bove, zouw ming Kne- liao zeige. As ik waat haad ekrege, daan zouk ut inepaak hebbe laote zitte tok tuus waas, maor saome mit dc burre gemiester liete ze ut ding warke, maor da mot je un keer meer edaon hebben. Saome mit de commedaant en un paor raodsleeje en aore veurname mins? ging men toeng de niewe behuuzing bekieke. Ik moch nie meej, ik mot waachte tot vaan de week, waant daan magge de minse uut Soes komme kieke. Toch hek er al stiekum waat van ezien enk affieseer alle minse effe te gaon kieken met waat veur spulle bie ongs braanden word"3 besxreje.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7