keRstmis 1968 ALS HET NU GEBEURDE KERSTOVER- PEINZING 1963 Soester winkeliers brengen de kerstsfeer tot uiting. Gemeente gaat bij Defensie aandringen op spoedige verbetering van de Van Weerden Poelmanweg Het oog gericht op onrust in Frankrijk VRIJDAG GEEN COURANT Amersfoorter verborg gestolen geld in onderkleding Dinsdag 24 december 1968 47e jaargang nu. 98 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2.766 - Postgiro 1261.76 Politie controleerde 770 weggebruikers Brandende container zette flatgebouw gedeeltelijk in de rook Jongen viel met hoofd op bedrand Oververhitte kachel op slaapkamer zette gordijnen in brand Telef. Brandweer 3-3-3-3 Politiebureau 4-4-4-4 Kerstfeest voor iedereen Soester Courant op vrijdag 27 december niet verschijnen. Jongen trof ouders bewusteloos in de douchecel aan Twee politiemannen bij vechtpartij in Soesterberg gewond Er is een toneelstuk van de Amerikaan Stuart B. Jackman, waarin de geboorte van Christus in omstandigheden van deze tijd gesitueerd wordt. Denkt U zich dat eens in. Dat Jezus geboren zou worden op dit ogenblik. Zo U wilt weer in Bethlehem, maar dan in het moderne Betlehem. niet in een stal dus maar dan waarschijnlijk in een garage. De gang van het Evangelieverhaal be hoeft verder niet zo ver uiteen te lopen met de gang van zaken zoals deze nu zou kunnen zijn. En het behoeft niet eens weer in Bethlehem te gebeuren, men kan het in iedere stad of dorp van de wereld situeren. Misschien in uw eigen woonplaatswellicht in uw eig garage. Veronderstel dat dit geschiedde, wat zoudt U dan doen? Wat zoudt U er van denken? Hoe zoudt U handelen? We nemen aan, dat U de boodschap krijgt, van mensen waarin U wel moet geloven, dat Gods zoon daar vlak bij U geboren is. Dat als het ware God zelf daar dus is. Dan staat U onmiddel lijk voor de vraag: durft U naar Hem toe? Durft U op dit ogenblik de con frontatie met God aan? Zo lang het feit zich niet in werkelijk heid voordoet, zult U daar vermoedelijk ook geen antwoord op durven geven. Dan kunt U het zich nauwelijks inden ken. Twee duizend jaar geleden echter waren er mensen, die voor dit feit ston den en zich er ook bewust van waren. Daarvoor verwijs ik U nu overigens naar het bijbelverhaal. De geboorte van Christus zou ook op dit ogenblik een werkelijkheid kunnen zijn. Waarom niet? Dat kunt U niet zeggen. Misschien gelooft U er niet in, in God niet, in Christus niet, in niets van die Hogere geestelijke gedachten. Toch weet U er van. Zo U er al niet mee bent opgevoed, dat bent U er toch mee opgegroeid. U leeft in een maat schappij, die gegrondvest is op deze ge dachten en dagelijks wordt U met de uitingen er van geconfronteerd. Daar door weet U toch dat er zo iets zou kunnen bestaan. Aan dat idee ontkomt U niet. En nu bereikt U de boodschap van het daadwerkelijk aanwezig zijn van de Heiland of van God of hoe men Hem dan noemen zal. U weet waarom het gaat. Vermoedelijk zult U op het zelfde mo- mens beseffen, dat het er nu om gaat. U kunt die boodschap en dat wéten niet meer ontlopen, nemen wij aan. Er blij ven U slechts twee mogelijkheden; vluchten of naar Hem toe gaan. U zoudt op dat moment beslist niet meer kun nen zeggen: we gaan daar of daar lek ker eten en ons vermaken. De lust daar toe zou U ontbreken, want daarvoor is dat bijzondere gebeuren te ingrijpend. Ook in uw leven, gelovig of niet. Er blijven dan slechts twee mogelijkheden: gaan of vluchten. ''"aarschijnlljk kunt U niet zeggen wat U zou doen. Het op dit moment eerlijk c O Na zeer veel moeite is het de politie za terdagavond laat gelu'.te de Amers- foortse stratenmaker G. v. d. H. (17) te ontmaskeren als de dader van een diefstal van 360,uit een geldkistje bij Boltini. Ofschoon de Amersfoorter al direct werd verdacht, moesten er eerst verschillende andere mensen gefouil leerd worden en de Amersfoorter zelfs enkele malen achtereen, alvorens het geld tevoorschijn kwam. De straten maker zat als enige aan de bar, waar op de barkeeper een geldkistje liet staan, toen hij zich even verwijderde. Toen hij weer terugkeerde, waren stra tenmaker en geldkistje verdienen. De barkeeper rende onmiddellijk de straat op en zag de jongen inderdaad lopen. Hij nam hem mee naar het café en waarschuwde de politie, doch bij een vluchtig onderzoek werd niets gevon den. De jongen zelf ontkende iets met de diefstal te maken te hebben. Ver volgens werden andere gasten aan de tand gevoeld, maar eveneens zonder re sultaat. Ook de inschakeling van een speurhond leverde niets op. Tenslotte werd de Amersfoortse stratenmaker grondig onder handen genomen en na lang zoeken vond men het geld toen in zijn onderbroek. Eerst toen heeft de man de diefstal bekend. Kerstfeest is het rijk der armen, Kerstfeest is het rijk der vreugd, Kerstfeest schoon en vol erbarmen, Mensheid in dit feest verheugd, Het gaf troost in bange dagen, Troost bij harde levensstrijd, Troost bij felle tegenslagen, Uitzicht op de „Eeuwigheid". Lichtend in het verre Oosten Gaf eens een „Ster" de Wijzen aan Waar een „koning" werd geboren En die Ster bleef stille staan. Het leven dat daar werd geschonken Aan dit nog zo kleine Wicht, Geeft aan allen, rijk en armen. Troost, vergeving en het „Licht", Het Licht dat uitstraalt boven alles, Oorlog, ziekte, tegenslag, Voor de mensheid bracht het Kerstfeest Steeds een blijde, nieuwe dag, Laat dit thans ook weer zo wezen, Geeft al uw bekommernis Aan die „Eene grote Koning", Die voor alles „Liefde" is. H. W. KORENEEF Soest SOESTER OORANT Abotm. p. kwart, f 3.25, per post 14*25. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag zeggen, zonder farizeïsme, zonder schijn- heidigheid, zonder angst en zonder bluf, kunt en durft U vermoedelijk niet. Voor het durven gaan naar Hem is immers een volkomen ontluistering van U zelf nodig. Een afstand doen van alle trots en zelfzuchtigheid, van al het verwor vene en van alle twijfel en lafheid, zo dat er niet anders overblijft dan het naakte ik, net zoals men geboren werd. En wil men vluchten, dan blijft im mers de wetenschap, dat men toch niet aan Zijn aanwezigheid kan ontkomen; dat die overal elders ook merkbaar zal zijn, waarheen men ook gaat of ver blijft. Wanneer U zich de hier gestelde vraag diep indenkt, dan zult U, kerks of niet kerks zijnde, voor dezelfde twijfel staan. Voor ieder mens is het o zo moeilijk om al het verworvene, materieel en gees telijk, van zich af te zetten en dan al leen maar te kunnen zeggen: hier ben ik, met niets en met niemand, alleen maar een schepsel. En dat is toch de enige mogelijkheid om zonder angst de Boodschap tegemoet te zien en naar Hem toe te gaan. En kan niet ieder ogenblik het in de kerstnacht gesitueer de wonder opnieuw geschieden en kunt U niet ieder ogenblik geroepen wor den In de nacht van vrijdag op zaterdag is in het kader van een landelijke actie op drie plaatsen in de gemeente contro le gehouden op motorvoertuigen. Daar bij werd gelet op het gebruik van al cohol, de technische staat der voertui gen, de verlichting, de toestand van de banden en de autopapieren. Op de Amersfoortsestraat, de Birkstraat en de Stadhouderslaan werden in totaal 770 voertuigen en hun berijders gecon troleerd. Bij vier weggebruikers werd het gebruik van alcohol geconstateerd. Eén van hen bleek zoveel te hebben gebruikt, dat hem een rijverbod moest worden opgelegd. Het bleek de 28-jarige voeger C. van den V. uit Utrecht te zijn. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten. Zijn rijbewijs werd ingenomen. In vijf tien gevallen werd procesverbaal opge maakt wegens technische gebreken aan de voertuigen, terwijl 17 automobilisten hun rijbewijs en 9 hun kentekenbewijs niet konden tonen. Een brandende container aan de Varen straat in het Soesterveen heeft dit week einde de vierde tot en met de zevende etage in de rook gezet. De container stond onder een vuilstortkoker in het flatgebouw. De brandweer heeft met een schuimbluser en een paar waterstralen het vuur gedoofd. Het blijkt al enkele malen eerder te zijn voorgekomen, dat de etages in de rook kwamen te zit ten ais gevolg van brand in de afge sloten container. Het komt nog wel eens voor, dat bewoners brandende sigaren- of sigarettenpeuken in de vuilstortkoker gooien, met genoemde gevolgen. Bij het uithalen van enige acrobatische kunsten is vrijdagavond de 8-jarige Pe ter W. aan de P. C. Haoftlaan met zijn hoofd op een bedrand gevallen. Het on geval liet zich aanvankelijk nogal ern stig aanzien omdat de jongen hevig uit een hoofdwond bloedde. Hij werd on middellijk naar het ziekenhuis overge bracht, maar daar bleek het allemaal nogal mee te vallen. Later mocht hij weer naar huis terugkeren. Op een slaapkamer bij de familie O. aan de Talmalaan is dit weekeinde een begin van brand ontstaan, toen een oververhitte gaskachel op de slaapkamer van de zoon des huizes de gordijnen in brand zette. De jongen werd rond half twee wakker door een lichtgloed. Wedra kwam hij tot de conclusie, dat de gordijnen en een deel van het pla fond in brand waren geraakt. Met be hulp van emmers water heeft men het vuur weten te blussen vóór de aankomst van de brandweer. Niettemin oordeelde de brandweercommandant het wenselijk om een deel van de plafondplaten weg te halen. Ook het kozijn bleek reeds door het vuur aangetast. De mogelijk heid bestaat, dat de gaskachel een de fect heeft. Door technici van het gas bedrijf zal een onderzoek worden inge steld. Evenals voorgaande jaren zyn er ook dit jaar weer een aantal winkeliers die op fantastische wijze hun etalage hebben aangepast aan kerstmis. Naast de ver schillende bloemenmagazijnen, voor wie het niet moeilijk is om de kerstsfeer tc brengen, vonden we op onze tocht door de gemeente een showroom van een schildersbedrijf, waarin met kennelijk veel plezier een heel winterberglandschap was gemaakt. Naar aanleiding van een verleden week"TTangst"ëlIing heeft voor een'weg noórde gebeurd verkeersongeluk op de Van. Weerden Poelmanweg ter hoogte van het vliegveld, waarbij één persoon om het leven kwam en twee mensen ernstig werden gewond, zijn tijdens de begro tingsbehandeling vragen gesteld. De heer J. R. van Poppelen (K.V.P.) ver zocht het college, met spoed aan te dringen op verbetering van deze weg, voordat meer ongelukken gebeuren. Het oetreffende gedeelte van de Van Weerden Poelmanweg is in onderhoud en beheer bij het Ministerie van Defensie. De gemeente Soest heeft altijd hardnek kig geweigerd, deze weg in beheer over te nemen, in verband met de slechte constructie en de vele onnodige bochten. Volgens de burgemeester heeft het mini sterie destijds gezegd, dat het zo'n vaart niet zou lopen, maar de praktijk heeft anders uitgewezen. Er zijn in de loop der jaren talrijke ongelukken gebeurd. De burgemeester bleek overigens gaar ne bereid, aan het verzoek van de heer Van Poppelen gevolg te geven. Tevens zal een lijst met verkeersongevallen, die op het betreffende weggedeelte hebben plaatsgevonden, aan het ministerie wor den gezonden. Om spoed met de zaak te betrachten, stelde de heer Van Pop pelen voor een telegram aan de minister te sturen, maar dat raadde de voorzitter af. „Een telegram zou de sfeer kunnen bederven, waarin de onderhandelingen worden gevoerd. Bovendien wordt het als een middel gezien om de zaak te forceren", aldus de voorzitter. Met de verbetering van de uitmonding van de Van Weerden Poelmanweg op de Amersfoortsestraat zal binnenkort een begin worden gemaakt. Het werk is aan besteed en gegund. Voorts deelde de burgemeester mede, dat rijkswaterstaat een duidelijke be- lijk om Soesterberg, ter ontlasting van de huidige Rademakerstraat en in af wachting van de nieuwe rijksweg, die in de toekomst ten zuiden van Soes terberg zal worden aangelegd. Binnen kort is voor de noordelijke weg een ont eigeningsplan te verwachten. Door de heer De Groot (Binding Rechts) is aangedrongen op de verbetering van de Wieksloterweg en de Lange Brinkweg. De Wieksloterweg zal waarschijnlijk in de loop van het komende jaar verder onder handen genomen worden, maar verbetering van de Lange Brinkweg achtte wethouder mevr. Walter-v. d. Togt wel hier en daar nodig, maar niet wenselijk, aangezien een verbeterde L. Brinkweg volgens de wethouder veel verkeer zou aantrekken. De heer De Groot zag dat in het voordeel van de rijksweg, maar mevr. Walter meende, dat men nu eerst alle aandacht moet concentreren op de weg over de Eng. „Dat is nu weg nummer één. Bovendien is de Lange Brinkweg ingeklemd tussen dé bebouwing en kan er van een ver breding nauwelijks sprake zijn. Aan de andere zijden staat bovendien het spoor wegviaduct in de weg". De fracties van de V.V.D. en Binding Rechts hebben bij monde van de heren De Bruin en De Groot (vergeefs) om een efficiënty-onderzoek gevraagd. De heer De Bruin verwachtte daar wel enig heil van, gezien het feit, dat de taak van de gemeente steeds groter wordt. „De kosten mogen hier zeker voor de baat uitgaan", vond hij. Ook de heer De Groot vond een doorlichting van het gemeentelijk apparaat wenselijk. „Wij zien liever op deze begroting een tekort, dat ƒ100.000,groter is met de mogelijkheid van een sluitende begroting volgend jaar, dan dat we zo voortsukke len en volgend jaar worden geconfron teerd met een tekort van misschien een half miljoen. Maar het gaat hierbij niet alleen om de financiële kant van de zaak. Wanneer na een misschien nood zakelijke herstrukturering van het ge meentelijk apparaat de verhouding tus sen overheid en burgerij kan worden verbeterd, betekent dat ook een niet te onderschatten winstpunt. Wij zijn er van overtuigd, dat het van het kastje naar de muur sturen van ingezetenen eerder een gevolg is van een teveel, dan van een tekort aan personeel. Een goede teamgeest en een goede arbeids verdeling zijn van meer belang dan het aantal beschikbare krachten", aldus de heer De Groot. De voorzitte rachtte een efficiency on derzoek echter niet nodig. „Wij werken efficiënt en zuinig en testen de eigen organisatie steeds in het kader van de gaande ontwikkelingen", zo zei hij. De fractie-leider van Binding Rechts wees de burgemeester er op, dat een zuinig beleid de wenselijkheid van een efficiënty-onderzoek nog niet uitsluit. Op Tweede Kerstdag, te tien uur, wordt er in de Julianakerk een bijzondere dienst gehouden, uitgaande van de In terkerkelijke Evangelisatie. Spreker is ds. D. Veldkamp en mede werking wordt verleend door het zang koor „Sursum Corda, en de heer G, Muts, organist. Vooraf worden enkele kerstliederen ge zongen door het koor. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Als er iets is wat president De Gaulle nu niet kan gebruiken dan is het on rust. En dat is toch precies wat meer aan het ontstaan is volgens een patroon dat griezelig veel lijkt op dat van mei. De aanleiding tot die grote revolte van studenten en later ook van arbeiders was een reeks bomaanslagen op gebou wen van allerlei Amerikaanse instellin gen met vervolgens een demonstratie en nogal hardhandig ingrijpen van de po litie. De bomaanslagen zijn er ook dit maal weer en net als toen beginnen de studenten van Nanterre zich boos te maken - ditmaal omdat een studente wordt vastgehouden die bevriend was met een meisje dat gewond is aange troffen op straat nadat weer een bom was ontploft. Zozeer rommelt het in Nanterre dat daar al weer een staking van de stu denten wordt overwogen, die zich dan mede richt tegen de versoberingen in het regeringsbudget waardoor ook de universitaire hervormingen worden ge troffen. Trouwens een deel van die hervormin gen is helemaal niet naar de zin van vele studenten die behoren tot allerlei anarchistische, troskistische en castroï- sche clubjes, die anders dan in mei kennelijk de onderlinge strijd even heb ben opgeschort. En aan andere universi teiten betreft dat het kerstreces nadert, re weer gevolgd, met name in Mar- seille, in Clemont-Ferrand en op enige hogescholen in Parijs zelf. Daar komt dan bij dat het evenzeer broeit in menige industrie. Weliswaar is deze zomer door de stakers verbete ring in lonen en arbeidsvoorwaarden afgedwongen, maar intussen is de crisis met de franc geweest en in diverse be drijven gaat men de rekening van de mei-revolutie bij nader inzien te hoog achten. Zo dreigt bij Renault - ook in mei toonaangevend voor de stakings beweging - weer een staking over de vernieuwing van contracten. Het voornaamste verschil is dat het weer minder meewerkt en wat de universi teiten betreft dathet kerstreces nadert. Bovendien heeft de Franse politie intus sen wel het begrip gekregen dat al te straf optreden de zaak alleen maar kan verergeren: ze houdt zich kalm. Maar de regering weet nu uit ervaring dat - zeker na de feestdagen - het totale op roer der studenten dat zo aanstekelijk ■bleek voor de arbeiders, zich verrassend snel kan ontplooien. Een kleinigheid kan genoeg zijn om de misère weer te laten beginnen. Een griezelig idee. KANTMAN. Daar ons, als gevolg van Kersmis, de tijd ontbreekt het volgende nummer van ons blad zowel re dactioneel als technisch te ver zorgen, zal de De tien-jarige zoon van de familie L. aan de Troelstrastraat trof afgelopen zaterdag zijn vader en moeder bewuste loos in de douchecel aan. In eerste in stantie werd verondersteld, dat de heer en mevrouw L. dood waren, maar later, bij komst van politie en ziekenauto, bleek het mee te vallen. Niettemin zijn beiden aan de dood ontsnapt. Het on geval bleek te wijten te zijn aan ge brek aan zuurstof in de douchecel. In het vertrek brandde een butagaskachel, terwijl iedere luchttoevoer was afgeslo- '.rn. Het echtpaar is onmiddellijk naar Zonnegloren gebracht, waar het enkele dagen moest verblijven om weer wat op verhaal te komen. Twee politiemannen uit Soesterberg zijn in de nacht van zaterdag op zondag bij een vechtpartij in Soesterberg gewond geraakt. Men had een melding gekregen, dat bij Boltini een auto stond gepar keerd, waarvan de bestuurder een ver- keerszuil omver had gereden. Om even tuele moeilijkheden te voorkomen wachtte de politie buiten, tot de be stuurder naar buiten zou komen. Aldus geschiedde, maar het liep toch op een vechtpartij uit, to m de 23-jarige woon wagenbewoner H. N. G. zich hevig te gen zijn arrestatie verzette. Met behulp van een marechaussee lukte het, de jon gen in de auto van de politie te duwen, maar ook daar bleef hij zich hevig ver zetten. Hij trachtte de bestuurder van de politiewagen aan de armen te trek ken, maar deze wist desondanks zijn wagen in bedwang te houden. Met ver eende krachten is de woonwagenbewo ner tenslotte de cel ingewerkt. Twee politiemannen liepen tijdens de gevech ten verwondingen aan de knie op. De a>'*o is door de politie in beslag geno men.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1