K^Dampo Raad wil meer inspraak, openheid democratie en communicatie Officiële mededelingen Eerste Gooise Kleding Verhuur PRESSIE IN HET NABIJE OOSTEN HET RODE ZWAARD VAN DAM0CLF.S grijze jacquets In onze collectie BRILMONTUREN Fa. BS. F. VOBflT Instuif Jong Soest Bloedtransfusiedienst Soest-Soesterberg Soesterberg wil eigen iübaan Komt allen te samen Unicef-nieuws Geslaagde Bingo-avond van het N.V.V. Rectificatie Telef. Brandweer 3-3-3-3 Eiermarkt W. J. SCHUTTE T. SCHUTTE- BEEK afwezig A. L M. N. Vreeswijk, AFWEZIG H. W. A. STEEN, geen praktijk S. BOUWER afwezig H. ABBRING geen praktijk. DINSDAG 24 DECEMBER X968 Van verschillende zijden Is vrijdag tij dens de begrotingsdebatten in de ge meenteraad aangedrongen op een grotere democratie, meer inspraak van de bur gerij, een grotere openheid van de zijde van het college betreffende diverse ont wikkelingen en een betere communicatie, zowel met de raad als met de ingezete nen. Mevrouw S. M. Polet-Musler (P.v.d.A.) maakte tijdens haar algemene beschou wing over de begroting 1969 enkele kri tische opmerkingen over de samenwer king met B. en W. „Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat de raad niet optimaal betrokken wordt bij de plannen, die in voorbereiding zijn en de ideeën voor nieuwe ontwikkeling, die er leven in het college. De problemen, waarmede het gemeentebestuur gecon fronteerd wordt, worden talrijker en veelzijdiger. Juist uit het gemeenschap pelijk denken, uit de wisselwerking tus sen het college en de raad kunnen goede oplossingen worden gevonden. Het zou dan ook aanbeveling verdienen, de ad viezen van de deskundigen, waarover het college beschikt, tijdig aan de raads leden ter beschikking te stellen. Nog maar al te vaak worden we als raad in een dwangpositie gemanoeuvreerd; er moeten dan beslissingen worden geno men, over onderwerpen, waaromtrent wij ons onvoldoende hebben kunnen oriën teren,,' zo zei mevr. Polet. Om ook de burgerij wat meer bij het werk van het gemeentebestuur te be trekken, vond zij, dat het voorbeeld van de Soesterbergse raadsleden, om teach- ins te houden, navolging verdiende. De burgemeester vond dat trouwens ook, al zei hij, dat er niet dezelfde resultaten als in Soesterberg van mogen worden verwacht, gezien de geheel andere be- volkingsstruktuur van Soest. De voor zitter deelde mede, dat het in de bedoe ling ligt om binnenkort de bewoners van het Soesterveen op een voorlichtings avond nader te informeren over de ge meentelijke plannen in het veen. Mevr. Polet meende dat dergelijke teach-ins en voorlichtingsbijeenkomsten de verhouding burgerij-overheid en het contact tussen kiezer en gekozene ten goede kunnen komen. De heer M. de Groot (Binding Rechts) Amalialaao 19-21 Telefoon 02154-2323 OPHALEN VAN GROF HUISVUIL In verband met het feit dat nieuwjaars dag op de eerste woensdag van de maand januari 1969 valt is voor deze maand het schema voor het ophalen van grof huisvuil gewijzigd. In deze maand zal het grof vuil als volgt worden opgehaald 3 januari 1969: in het gebied van Soest ten westen van de spoorlijn Den Dolder- Baarn. 15 januari 1969: in het gebied van Soest ten oosten van de genoemde spoorlijn en Soestduinen. 22 januari 1969: in Soesterberg. ONDERWIJS Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 76 van de Lager-onderwijswet 1920, dat de raad van die gemeente in zijn ver gadering van 13 december j.1. medewer king als bedoeld in artikel 72 van die wet heeft verleend ten aanzien van het verzoek van I. het bestuur van de stichting Van der Huchtscholen te Soest voor: a. een filmstrook-projector; b. nieuwe verduisteringsgordijnen voor één lokaal; c. gynastiekmeubilair; d. 40 reken- en letterdozen; een groot telraam; een gewoon telraam; zangma teriaal; e. leermiddelen voor verkeersonderwijs; f. meubilair voor de hoofdenkamer; g. een vijfvlaksbordstelling; h. een stencilmachine ten behoeve van de school voor gewoon lager onderwijs; i. aanbrengen van een telefoonaanslui ting; j. aanschaffen van een naambord; k. aanschaffen van leer- en hulpmidde len; I. het vergoeden van huurbetaling ten behoeve van de school voor m.a.v.o.; II. het bestuur van de R.K. Basisschool Soestdijk voor het inrichten van een lo kaal en de aanschaf van leer- en hulp middelen t.b.v. de R.K. Basisschool aan de St. Theresiastraat; III. het bestuur van de vereniging voor christelijk onderwijs te Soesterberg voor het aanschaffen van psalmboekjes t.b.v. de christelijke school voor g.l.o. te Soes terberg; IV. het bestuur van de R.K. m.a.v.o.- school te Soest voor: a. het aanschaffen van nieuwe overgor dijnen; b. de inrichting van de directeurskamer en een lerarenkamer; c. de aanschaf van nieuwe en andere leermiddelen in verband met de wijzi ging van het onderwijsprogramma t.b.v. de r.k. school voor m.a.v.o.; Voorts werd in die vergadering mede werking als bedoeld in artikel 50 van de Kleuteronderwijswet verleend aan I. het bestuur van de stichting van der Huchtscholen te Soest voor het aanbren gen van een telefoonaansluiting in de van der Huchtkleuterschool; II. het R.K. schoolbestuur te Soest voor het verbeteren van de vloer en de ver lichting van de R.K. kleuterschool aan de Steenhoffstraat. Soest, 24 december 1968. meende, dat het houden van de raads vergaderingen in een sfeervoller en pret tiger omgeving dan de raadszaal, de plaatselijke democratie ten goede zou kunnen komen. In dit verband deed hij de aanbeveling, om eens een raadsver gadering in de nieuwe brandweerkantine te houden. De heer De Groot kreeg zijn zin, want wellicht zal reeds de volgende vergadering bij wijze van proef in de kantine van de nieuwe kazerne worden gehouden. En wanneer het experiment positief uitvalt, zullen er daar meer raadsvergaderingen volgen. De heer De Groot gaf het college eveneens in over weging. eens na te gaan, of het wen selijk is om de commissievergaderingen in het openbaar te houden. De burge meester vond dat niet zo wenselijk. „De raa.-i zou dan een heleboel informatie onthouden moeten blijven", zag hij als consequentie daarvan. De heer De Groot veronderstelde, dat een herstructurering van het gemeente lijk apparaat de verhouding tussen bur gerij en overheid ten goede kan komen. „Legio zijn onder de bevolking de klach ten dat, als men zich tot een of andere gemeentelijke instantie wendt, er dik wijls een minder vlotte behandeling van de zaken plaats vindt. De bekende klacht van het kastje naar de muur te worden gestuurd, wordt daar maar al te vaak gehoord. Ook is de burgerij niet voldoen de op de hoogte van de wijze, waarop het gemeentelijk geheel funktioneert. On juiste adressering van aan het gemeente bestuur gerichte correspondentie is daar een symptoom van", aldus de heer De Groot. De heer J. K. de Bruin drong namens de V.V.D.-fraktie aan op meer openheid van de zijde van B. en W. en meer in spraak van de burgerij. De heer De Bruin meende, dat het overleg tussen het college en gedeputeerde staten van Utrecht over de urgentie van uit te voeren kapitaalwerken ten onrechte als vertrouwelijk wordt beschouwd. „Aan het hoofd van een gemeente staat een raad, bijgestaan door een college van burgemeester en wethouders, waarbij de wethouders uit het midden van de raad zijn gekozen. Wij doen daarom het voor stel, het resultaat van dit vertrouwelijk overleg tijdig ter kennis van de raad te brengen, mede uit een oogpunt van democratie, dat wil zeggen: het zoveel mogelijk behandelen van zaken in het openbaar". De burgemeester voelde er overigens niet veel voor om de resultaten van het vertrouwelijk overleg openbaar te ma ken. De goede gang van zaken zou er door geschaad kunnen worden, als on derhandse contacten niet meer mogelijk zijnstelde de voorzitter zich voor. ..Aangezien de democratie juist bij de laagste overheid begint, achten wij een uitspraak van de bevolking bij drastische veranderingen in de gemeente zeer zeker op zijn plaats", stelde de heer De Bruin, die dan ook voorstelde, kwesties als de weg over de Eng en het City plan tij dens hearings met de bevolking te be spreken of middels een enquete de me ning van de bevolking hierover te peilen. Ook drs. L. J. Dijkstra (prot.christ.) vond, dat de overheid op de burgerij nog wel eens een verkeerde incfruk maakt, al stelde hij duidelijk, dat niet altijd de schuld daarvan bij de overheid zelf moet worden gezocht. Wel meende hij, bij verzoeken van inwoners, die afge wezen moeten worden, wat meer initia tief omtrent het aangeven van andere mogelijkheden van het college te mogen verwachten". De burgemeester was dat maar ten dele met hem eens. Hij vond dat eigenlijk niet op de weg van een gemeentebestuur liggen. Het afwijzen van een verzoek veroorzaakt nu eenmaal vaak een ge prikkelde stemming en de nodige wre vel, moest de voorzitter bekennen. „Als een verzoek kan worden ingewilligd, hoor je er niets van", zo zei Soest's eerste burger. De burgemeester kon de raad ook niet veel wijzer maken. „U hebt ons nu wel het verwijt gemaakt, dat wij de commu nicatie niet goed zouden verzorgen, maar de comunicatie kan alleen bestaan, als er wat te communiceren valt. Het col lege heeft niets nieuws te vertellen. Men zou kunnen zeggen, dat het gemeente bestuur zelf weinig informatie krijgt", aldus de voorzitter. Hij zei, dat het gemeentebestuur zich al direct critisch heeft opgesteld tegenover de plannen, de overloop van het Gooi voor een belangrijk deel op Soest af te ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 de GROOTSTE in 't GOOI de hulpverlening aan Baarn, waarmede veel nauwere relaties worden onderhou den dan met het Gooi en waar de over loop lang zo groot niet is. niet alleen tot de bouw van woningwetwoningen beperkt blijft. Bemiddelaar Gunnar Jarring had zich nog maar amper - voorlopig - terugge trokken van zijn vredesmissie in het nabije oosten of anderen gingen pro beren enige beweging te brengen in een situatie die muurvast zit. Met name ko ning Hoessein van Jordanië deed een paar opmerkelijke dingen. Hij sprak met een verslaggever van het Engelse zon dagsblad Observer en vertelde deze dat hij er desnoods wel voor voelde als op de westelijke Jordaanoever een Pale stijnse staat gesticht zou worden. Enig verlies van grondgebied was het hem wel waard als daardoor een eind ge maakt kon worden aan de spanning. Dat verhaal bleef drie dagen bij de censuur liggen zodat die uitgebreid bij het paleis kon informeren en toen ging het naar Londen. Koud was het ge drukt of namens de koning werd vast gesteld dat de journalist de vorst ken nelijk niet goed begrepen had. Dit is natuurlijk onzin: de Jordaanse koning wil het gesprek openen zonder zichzelf al te zeer te binden met een officiële uitspraak. En er zit ook een zekere logica in: de stichting van een Palestijnse staat zou ook hem van een -antal problemen verlossen, wanneer de horden Palestijnse vluchtelingen in de Jordaanse kampen naar hun eigen land zouden gaan. Ze bezorgen hem nu al genoeg last door binnenlandse onrust en door allerlei guerilla-acties die weer Israëlische represailles uitlokken. Hoesseins troon zou wat steviger staan in zijn resterende land - en dat zou dan precies het oorspronkelijke koninkrijk weer zijn. de westoever is er ook maar bijgepikt toen koning Abdullah daar voor de kans school zag bij de uitroe ping van de staat Israël. V.S. willen onpartijdig zijn Hetzelfde idee trouwens is ook eerder aan Israëlische zijde geopperd. Onlangs nog werd in Tel Aviv verklaard dat men desnoods nog wel kon praten over de status van Jeruzalem dat dan ook Pale stijnse hoofdstad kon zijn. Een puzzel was alleen hoe men bewerkstelligt dat dit nieuwe Palestina niet inderdaad een aanvalsbasis gaat vormen voor degenen die niet af willen zien van strijd tegen Israël. Is er zeker een naar uw keus Burgem Grothestraat 30 Erkend zlekenfondsleveranctet I. t plan is zeker niet ideaal. Maar het geeft de Palestijnen - en dat zijn de fervenste Israëlhaters - althans een keus. Nu hebben ze niets dan wat kam pen in Jordanië. En ze willen herstel van het oude Palestina - wat niet te realiseren is. Een nieuw Palestina op de linkeroever van de Jordaan is al thans iets. Het zou een basis 0 wv_. - voor een wentelen. „We willen wel meewerken, S^sprek kunnen zijn. maar dat mag dan niet ten koste gaan van onze eigen ingezetenen en ons ver- zorgingspeil. Het rijk zal de werkelijke grondprijzen in acht moeten nemen, waar wij zelf wel eens genoegen namen met een lagere prijs voor de eigen in woners. Wanneer wij een hard groeiende gemeente moeten worden in het belang van het Gooi, zal de gewone dienst extra zwaar worden belast. Daar zal een zeer ruime financiële tegemoetkoming tegen over moeten staan. Gedeputeerde staten hebben ons toegezegd, onze wensen met het ministerie te zullen bespreken, maar wij hebben nog altijd niets gehoord. Daarom ook heeft het college de raad niets kunnen vertellen, eenvoudig, om dat er niets te vertellen viel", aldus de voorzitter. Er zijn z.i. trouwens nog tal van andere problemen, die om een op lossing vragen. Wie gaat bijvoorbeeld de woningen voor de mensen uit het Gooi bouwen, hoe worden de woningen ver deeld. wie wijst ze toe? „We zullen gedeputeerde staten er nog eens duide lijk op wijzen, dat er nadere informatie en verder overleg nodig zijn om verder te kunnen komen", aldus de burgemees ter. „We zijn het nog lang niet eens. Wij zullen onze eisen op tafel leggen en een ruime financiële tegemoetkoming vra gen". Inmiddels heeft Soest al een extra toe wijzing van 200 woningen ten behoeve van mensen uit het Gooi gekregen. Het college zal gedeputeerde staten een brief schrijven, waarin wordt medegedeeld, dat men meer prijs stelt op verdergaand overleg dan op de 200 woningen. Wanneer de hulpverlening straks inder daad concrete vormen gaat aannemen, zullen de Gooiers wel over de gemeente verspreid gehuisvest worden. De voorzitter deelde voorts mede, dat Soest veeleer geneigd ls om de buurge meente Baarn, die over vrijwel geen bouwgrond beschikt, met de woningbouw te helpen. „In onze gesprekken met ge deputeerde staten hebben wij daar meer malen op gewezen, maar men luisterde er nauwelijks naar", zei de burgemees ter. In antwoord op vragen van mevr. Polet (P.v.d.A.) zei de burgemeester, dat Trouwens, het ziet ernaar uit dat zowel de Russen als Amerikanen hun pressie verhevigen op beide partijen om nu ein delijk eens tot een compromis te gera ken. De Russen hebben hun Middel- landse-Zeevloot plotseling gehalveerd - op het oog als reactie op een Ameri kaans vlootbezoek aan de Zwarte Zee, wat in Moskou niet geapprecieerd werd. Maar het betekent ook een waarschu wing van de Russen aan de Arabische landen dat de Sowjet-Unie geen zin heeft in militair avontuur verwikkeld te worden in het Middellandse-Zeegebied. Van de aanstaande president Nixon is een afgezant rond gaan reizen, die al duidelijk heeft laten blijken dat de V.S. wat onpartijdiger willen zijn. Dat wil zeggen dat ze hun steun aan Israël niet willen opgeven, maar daarnaast ook met de Arabische landen op betere voet willen komen te staan - iets wat alleen maar kan als Washington wat neutraler wordt. Een boodschap die in Israël goed begrepen schijnt, getuige de paniekerige haast waarmee minister Mosje Daian naar de V.S. vloog. En wie weet misschien helpt deze pressie plus het ter tafel brengen van een plan waarover op zijn minst ge sproken kan worden. In het verleden is gebleken, dat de disco-avonden zeer in trek waren. De nieuwe opzet is geheel aangepast aan deze tijd. Vandaar da' veel jongelui een „home" hebben gevonden, waar ze altijd terecht kunnen om talloze gezel lige uren door te brengen. Vooral in de Kersttijd en tijdens de jaarwisseling wordt een beroep gedaan op de sfeer en deze zal ongetwijfeld zeer sterk op deze avonden ondergaan worden. Op tweede kerstdag zal zo'n disco-avond gehouden worden. Als U deze krant ontvangt duurt het nog maar enkele uren en dan is het weer Kerstmis. Kerstmis, feest van vre de en bezinning, maar ook van nieuw leven, zij het nog maar nauwelijks merkbaar. De dag met d«_ langste nacht ligt weer achter ons en hoe langzaam of het ook gaat, de dagen worden weer langer. Dit feest van Cz wedergeboorte van nieuw leven is typische van toepassing op de Bloedtransfusiedienst. Na een zware operatie of een ernstig ongeluk, beide soms met veel bloedver lies gepaard gaande, is het voor de patiënten één lange en donkere nacht. Door een bloedtransfusie wu-"dt er weer nieuw leven ingebracht en wordt men als het ware herboren. Sedert de inzamelingscampagne ten ba te van het Ned. Roode Kruis in mei- juni van dit jaar konden reeds rcrcr dan twee honderd en vijftig donors worden ingeschreven. Natuurlijk blij ven wij doorgaan met het vragen van nieuwe bloedgeefsters en -gevers, want door verhuizing en afvallen in verband met leeftijd, hebben we steeds weer nieuwe donors nodig. Kerstmis, Kerstfeest, feest van nieuw leven, óók voor uw medemens. Wilt U lezer(es) de Bloedtransfusiedienst daar om verblijden door U spontaan op te geven als donor? Aanmeldingen worden nog steeds in grote dank aangenomen door de admi nistratrice mej. Zuster A. P. C. Koek. p.a. Polikliniek Ziekenhuis „Zonneglo ren" (tel. 02155-5351) te Soest, van 9-16 uur, of bij de secr.-pennningm. der afd. van het Ned. Roode Kruis, de heer P Bergema. Pr. Bernhardlaan 38, (telef. 02155-2250) te Soestdijk. De Soesterbergse leden van de gemeen teraad hebben vrijdag tijdens de behan deling van de begroting aangedrongen op de aanleg van een bescheiden ijs baan in Soesterberg. Men heeft daartoe zelfs de mogelijkheid aangegeven. Ofschoon de heer C. Verheus (prot. christ.) geen notie had van de kosten, vermoedde hij, dat. zonder al te diep In de buidel te tasten, toch wel een ijsbaantje gemaakt zou kunnen worden op de bodem van een zandgat. „De brandweer zou er een demonstratie kun nen houden en al doende een baantje onder spuiten", opperde de heer Ver- heus. De heer J. C. Pieren (P.v.d.A.), die lid is van het Comité IJsbaan Soesterberg, zei, dat destijds al eens de mogelijkhe den van een ijsbaan in één van de zandgaten was onderzocht. De mogelijk heden bleken toen niet aanwezig door de te lage waterstand. Zijns inziens gaat het er alleen maar om. dat men (en in het bijzonder de schooljeugd) wat gelegenheid krijgt om te oefenen, In dit verband bepleitte hij enkele beschei den voorzieningen op schoololeinen. waar met weinig middelen een klein baantje zou kunnen worden gemaakt. De heer De Groot (Binding Rec/hts) vroeg naar mogelijkheden om in het Soesterveen een ijsbaantje aa nte leg gen. Vooral wanneer het veen straks wat meer bewoond is zal het z.i. voor veel mensen te bezwaarlijk worden om helemaal naar de Peters Baan te gaan. De mogelijkheden voor een ijsbaan in Soesterveen een ijsbaantje aan te leg- Wethouder De Haan beloofde, dat in de toekomst ook wel eens een stukje wei land in het veen omdijkt zal kunnen worden om een ijsbaantje te maken. In de nacht van dinsdag op woensdag zal in de St. Nicolaaskerk te Baarn, om 6 uur, een nachtdienst gehouden wor den verzorgd door jongeren. Deze jonge mensen, die zich lieten in spireren, willen If. in het teken van Kerstmis, laten delen in de vreugde van doze nacht, door gesproken woord, mu- z;'I: en zang. U bent van harte welkom. Kerk open 5.30 uur. De Unicef agenda voor kantoor en in het gezin als dagboek voor belevenissen, kunt u nog halen voor of tijdens de kerstdagen op Lange Brinkweg 62. Ook nieuwjaars- of correspondentie- kaarten zijn nog verkrijgbaar aan dit adres. Bij giro-betaling wordt bestelling thuis gebracht. Gironummer 220514. Agenda ƒ7,50. Kaarten ƒ5,10 stuks. Ongeveer 125 leden van het N.V.V. en aangesloten verenigingen, vergezeld van hun dames, waren vrijdagavond in De Rank voor het bijwonen van de tra ditionele Kerstbingoavond. Het podium was rijkelijk gevuld met kippen, kerst stollen, taarten, wijnen enz. en het was ruim 24 uur, toen de laatste prijzen „er uit" gingen. De voorzitter maakte be kend. dat tegen Pasen wederom een bingo-avond wordt gehouden. Er zijn enige onjuistheden geslopen in de berichtgeving van de dienst Wit-gele kruis. Zuster G. Senden, Simon Stevin- laan 7, Soesterberg heeft beide kerstda gen dienst. Telefonisch is bij te bereiken onder no. 03463-1540 b.g.g. briefje in de bus. Verder zal de apotheek „Soest" vanaf dinsdagavond 6 uur beide kerstdagen geopend zijn. Al schijnt er In Joegoslavië enige ontspanning te zijn ingetreden en schijnt men daar geen ogenblikkelijke Russische inval te vrezen, men blijft er nochtans op alles voorbereid. President Tito heeft verklaard, dat het volk ..een ijzeren muur" zal vormen, waarop ieder, die het land wil binnenvallen, zich te pletter zal lopen. En hij heeft er voor gezorgd, dat dit geen loze bedreiging is. grenzen is te veel. Daarom moet daar eerst orde op zaken worden gesteld. Natuurlijk is dit een militair-kortzich tige visie, want met al dat orde-op- zaken-stellen maakt men in de Balkan- landen juist een geest wakker, die hen, als de nood aan de man komt, tot zeer onbetrouwbare partners zou kunnen Het staat wel vast, dat de Joegoslaven niet, zoals de Tsjechen, hun heü zullen zoeken in geweldloos verzet. Niet alleen omdat ze er aan twijfelen of dit uit eindelijk wel succes heeft gehad, nu de Tsjechen steeds meer worden gedwon gen tot terugkrabbelen, maar ook om dat Belgrado niet, zoals Praag, behoort tot het Warschaupakt. Joegoslavië is een communistisch, maar volkomen zelf standig land. En het maakt zich geen droombeelden over communistische broederschap. Het weet, dat de Balkan- landen onder elkaar zo broederlijk niet zijn en dat het er straks waarschijnlijk helemaal alléén voor zal staan. Gemenebest De thans uitgesproken Russische doc trine, dat de communistische landen te zamen een „gemenebest" vormen, en dat Rusland de toon aangeeft, waardoor het ook een „morele" vrijheid vindt om in te grijpen daar. waar het dit geme nebest in gevaar acht, maakt duidelijk, dat, Warschaupakt of niet, ook de Joe goslaven er toe behoren. Eigenlijk is Tito de oorzaak van alle kwaad Hij is begonnen met zijn af wijkende lijn. Nu Operatie-Praag zo vlot is verlopen, zouden de Russen er wel eens toe over kunnen gaan, bij alle Balkanlanden orde op zaken te gaan stellen. Ze zouden daarbij kunnen rekenen op de steun van Bulgarije. En de drukte, die men in Sofia maakt over een stuk Joegoslavisch Macedonië, zou er wel eens op kunnen wijzen, dat er vlijtig wordt gezocht naar een oorzaak om de hulp van Rusland (tegen Joegoslavië) te kunnen inroepen. De Russen zouden dan via Roemenië de makkelijkste entree hebben en ver volgens door Hongarije naar Joegosla vië doorstoten. Roemenië behoort ook tot de opstandigen en zou dan in één moeite door verdeemoedigd kunnen worden, en Hongarije zou tegen be paalde schadeloosstellingen (b.v. ten koste van Roemenië) wel meespelen. Verdeel en heers Vrees Men kan de agressieve houding van de Russen niet alleen schuiven op impe rialisme. Zij maken zich al jaren ern stig zorgen over hun oostgrens, sinds Rusland en China vrijwel openlijk met elkaar hebben gebroken. Dan tegelijk een gespannen situatie aan de westelijke maken. Een gedwongen satelliet is een „rietstaf, die de hand doorboort". Tegelijk echter bestaat er een reëele vrees voor Duitsland, dat nog maar steeds zijn denkbeelden omtrent her stel van de oude grenzen, Oost- en West-Duitsland één, met Berlijn als hoofdstad, niet ronduit opgeeft maar er ten behoeve van de kiezers, die men hiermee te lang heeft opgejut, mee blijft spelen. Afwachten AI deze overwegingen hebben Tito er toe genoodzaakt zijn land in staat van alarm te houden. Hij heeft dertien di visies en nog 27 brigades, die even tueel in de guerilla-oorlog kunnen gaan en wat dat betekent, hebben indertijd de Duitsers ondervonden. Joegoslavië kan noch wil de militaire steun van het westen vragen zou daarmee inderdaad de Russen in de kaart spelen maar kon op econo misch gebied die steun toch wel eens nodig hebben, wanneer de Russen gaan proberen het land op deze manier in de tang te nemen. Met die gedachte hebben ook de Tsjechen gespeeld en het heeft Ruslands ingrijpen verhaast, maar Joegoslavië zal beslist anders rea geren dan Tsjechoslowakije De kans bestaat echter, dat de Russen, vanuit hun huidige machtspositie, rus tig een geschikt moment afwachten, b.v. het heengaan (hoe dan ook) van de magische Tito. Er is, wanneer het niet direct tot een conflict met Joegoslavië komt, geen en kele reden te geloven, dat daarmee de spanningen voorbij zijn. Belgrado ge looft er in ieder geval niet in, maar juist door die voortdurende spanning kan de rek er uit gaan. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 45.000 stuks in prijzen van 15.50 tot 16.50. Middenprijs 16,25. Prijs per kg ƒ2,58. Heden overleed mijn lieve vrouw en onze zorgzame moeder, be huwd- en grootmoeder, MARGARETHA SCHOEGJE geboren Brouwer, in de ouderdom van 69 jaar. B. Schoegje Rotterdam, G. A. M. Kraayenhof- Schoegje K. W. Kraayenhof Schagen, B. F. Schoegje J. Schoegje-Hey en kleinkinderen. Baarn, 22 december '68 Gerrit v. d. Veenlaan 14 De overledene is opge baard in huize „Den Huil", Utrechtseweg 11, Hilversum. Bezoek van 16-18 uur. Thuis geen bezoek. De teraardebestelling zal plaats hebben vrijdag 27 december, om 13 uur, op de Nieuwe Algemene begraafplaats te Baarn. Vertrek van huize „Den Huil" om 12.30 uur. TE KOOP aangeboden 4-zitsbank met twee bijpassende fauteuils. Heideweg 58, tel. 2938. Mode-atelier „Soestdijk" vraagt MODINETTES (mach. stiksters), perser, optekenaar-uitsnijder. Laanstraat 2, Soestdijk, telefoon 02155-3995. Gevraagd flinke VERKOOPSTER, liefst met vak bekend. Hoog loon. Banketbakkeri. Dogterom. Torenstraat 6 telefoon 2050. Te koop VOLVO 121, 1963, met schuifdak. Telefoon 5260. Meisje, 22 jaar. zoekt per 1 januari a.s. gestoffeerde ZIT-SLAAPKAMER met kookgelegenheid. Brieven onder letter C D bureau Soester Courant. VERLOOFD MONIQUE JANUS TOM KERKHOVEN 1 januari 1969 Soest, De Genestetlaan 15 Amsterdam, Pr. Kennedy- laan 703. KLEINE ADVERTENTIES uitsluitend by vooruit betaling. Tot 10 woorden 2,— Elk woord meer 0,10 Br. onder nr. 15 ct extra. en ARTSEN, van 27 december tot 3 januari 1969. Plaatselijke artsen nemen waar. Met vreugde en dankbaarheid geven wij ken nis, dat onze geliefde ouders, grootouders en overgrootouders, A. KUYER en A. KUYER-SCHOONDERBEEK, op 8 januari 1969 hun 55-jarig huwelijksfeest hopen te vieren. 's Morgens om 11 uur zal ter gelgenheid hier van een gezongen H. Mis worden opgedragen in de R.K. kerk te Soest-Zuid. Receptie van 15.30 tot 17.30 uur in „De Rank", Soesterbergsestraat. Hun dankbare Kinderen, Klein- en Achterkleinkinderen. Gepens. weduwnaar, wo nende in eigen huis, zoekt DAME, genegen zijn huis houding geheel zelfstandig te leiden en hem gezelschap te geven. Hulp voor ruw werk, benevens eigen verwarmde kamer is aan wezig. Graag uw spoedige reactie onder letter J J 45, bur. Soester Crt. SIMCA 1501 GL met radio, bouwjaar 1967. ALEX v. KEULEN N.V., Amsterdamseweg 29, Amersfoort. POMPBEDIENDE biedt zich aan. Telefoon 4267 Dringend een WONING of FLAT gevraagd voor gezin met 1 kind. Br. onder no. 1226 bur. S. Crt. FORD CORSAIR, bouw jaar 1967, met fabrieks- nieuwe motor. ALEX v. KEULEN N.V., Amsterdamseweg 29, Amersfoort. FIAT 124, kleur wit, bouwjaar 1967. ALEX v. KEULEN N.V., Amsterdamseweg 29, Amersfoort. Van particulier aangebo den prima TV, 43 cm- beeld, merk Philips. Prijs 85,Met 2e net 140,-. Alb. Cuyplaan 84, Soest. SIMCA 1301 GL. bouw jaar 1967 met radio en rembekrachtiging. ALEX v. KEULEN N.V., Amsterdamseweg 29, Amersfoort. Aangeboden BALKONKAMER met volledig pension. Brieven onder letter P S 12 bur. Soester Courant. NYLONS nu 65 ct. Heren sokken slechts 2,35 per paar. Fa. HUISSTEDEN, Soesterbergsestraat 28. Telefoon 3480. TANDARTS. van maandag 30 december tot maandag 6 januari. TANDARTS, van maandag 30 december tot donderdag 2 januari. ORTHOP. CHIRURG. tot 2 januari. TANDARTS, van woensdag 25 dec. '68 tot en met woensdag 1 januari 1969 Spoedgevallen plaatselijke tandartsen. Aangeboden A.E.G. WAS- COMBINATIE. Bunt- weg 35, tel. 5377. Wie heeft mijn wandel wagen GEVONDEN? Waarschijnlijk door kin deren meegenomen op vrijdag 20 december, ter hoogte van „Maison Termonde", Burg. Gro thestraat, pl.m. 13 uur. Merk: Koelstra, kleur: buitenkant donkerblauw, binnenkant wit; met don kerblauwe wagentas. Tegen beloning terug te bezorgen Mevr. Van der Meer, Colenso 93, Soest. Telefoon 5226. Te huur gevraagd voor echtpaar HUIS of KAMER met vrije keuken, douche en c.v.; in Soest, Soestdijk of Soest-Zuid. Gem. leeftijd 55-60 jr. Br. onder no. 1231 bur. S. Crt.

Soester Courant | 1968 | | pagina 2