GARAGE STAM Bemeentebegroting voor 1969 ongewijzigd vastgesteld D00RSMEREN GARAGE BOSBOOM H. REGNERY Nu speciale Kerst-aanbieding HIT adres: H. REGNERY KERSTOVER PEINZING 1968 Alleen Binding Rechts bezorgd over tekort van kwart miljoen. klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATION RENAULT DEALER Mobil Service-station Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 02155-2850 Grandioze 30 cm Philips Stereo LP met inter nationaal kerstrepertoire door wereldberoem de koren en artiesten, 12 zegels plus 4.50 De gemeenteraad van Soest heeft vrij dag tijdens een acht uur durende ver gadering de begroting voor 1969 alsme de de bedrijfsbegrotingen ongewijzigd - -dgekeurd. De begroting vertoont een tekort van ƒ250.000.—, dat kan worden gedekt door te beschikken over een be drag tot die grootte uit de algemene reserve. Het tekort kon tot een kwart miljoen beperkt worden gehouden door een aantal plaatselijke belastingen te verhogen. Het betreft uitsluitend belas tingen. waarvoor van gemeentewege een zekere service moet worden verleend. De verhoging kan dus beschouwd wor den als een compensatie voor de ge stegen loonkosten. Overigens blijven de belastingen nog op een betrekkelijk laag niveau in vergelijking met omringende gemeenten. Een voorstel van de heer Westra (V.V.D.) om ook een straatbelasting voor onbebouwde eigendom in te voeren, werd met minimaal verschil (tien tegen negen stemmen) verworpen. Alleen de nieuwe fractie van binding rechts toonde zich bij monde van de heer De Groot teleurgesteld over het feit, dat het tekort juist door een ver hoging van de belastingen beperkt moest worden gehouden. Ofschoon hij het te kort op zich nog niet verbijsterend groot noemde, maakte hij zich toch wel zorgen voor de toekomst. „Het is merk waardig, dat in deze tijd van welhaast ongekende welvaart juist financiële spanningen hand over hand toenemen. Hoe moet dit verder? Nu is het tekort nog een kwart miljoen, maar volgend jaar misschien een half miljoen of meer. Er dienen tijdig maatregelen te worden genomen teneinde verdere verslechte ring te voorkomen. Er staan daarvoor drie wegen open. Verhoging van de be lastingen is wellicht de makkelijkste weg en de weg van de minste weer stand. Maar het is ook de slechtste weg. Een andere mogelijkheid is om te trachten, van het rijk meer gelden te krijgen. Wij menen, dat daarvoor rede lijke ronden aanwezig kunnen worden gjacht, nu Soest een deel van de over loop van het Gooi moet opvangen. Het is onjuist, dat de eigen bevolking hier van de dupe gaat worden, wanneer eerst de duimschroeven van de belasting tot het uiterste moeten worden aange draaid alvorens uit het gemeentefonds extra aanvullende bijdragen kunnen worden verkregen. Als op de schouders van onze gemeente de taak moet wor den gelegd om woon- °n leefruimte voor duizenden te scheppen, dan dient de gemeente voor de realisering daar van op ruime wijze geld te worden voorzien. De derde en voorlopig meest noodza kelijke weg is die van de verantwoorde besteding van het beschikbare geld. Verantwoord in die zin, dat we steeds nagaan of de bestede bedragen ook het grootst mogelijke rendament opleveren", aldus de heer De groot, die in dit ver band het instellen van een efficiency- onderzoek (zie elders) bepleitte. Voorts drong de heer De Groot in zijn algemene beschouwingen aan op betere verlichting van wegen. Teleurgesteld was hij over het feit, dat het college er kennelijk niets voor voelde om de subsidie aan de Bond tegen het Vloeken te verhogen, alleen omdat de bond zelf niet om een verhoging heeft gevraagd. Na uitvoerige debatten tussen de bur gemeester en de heer De Groot over deze aangelegenheid, wilde de heer De Groot zijn voorstel, om de subsidie van 50,tot 100,per jaar verhoging, in stemming gebracht zien. Tot bijna ieders verrassing bleek de burgemeester tenslotte helemaal alleen te staan in zijn afwijzing tegenover een verhoging van het subsidie. Het voorstel van de heer De Groot met algemene stemmen (de voorzitter heeft geen stemrecht) aange nomen. De heer De Bruin (V.V.D.) drong in zijn algemene beschouwingen opnieuw aan op meer laagbouw in het Soesterveen. Gezien de „redelijk" genoemde vraag naar de Eurowoningen van niet-Soeste- naren, vroeg hij zich af, voor wie er in Soest nu eigenlijk gebouwd wordt. Voorts wilde de heer De Bruin weten, of de tot nu toe gerealiseerde hoogbouw het college een dusdanige voldoening heeft gegeven, dat op de ingeslagen weg moet worden voortgegaan. Inzake het ophalen van huisvuil vroeg de heer De Bruin een nota inzake de kosten, die verbonden zijn aan het mee rijden van een vrachtauto voor het op halen van grof vuil. „Aan de hand van deze nota zou de bevolking kenbaar ge maakt kunnen worden, dat bij een c' r- gelijke gang van zaken één emmer niet ƒ18maar bijvoorbeeld 36,per jaa- gaat kosten". De heer De Bruin had het meer op zijn plaats gevonden, als de raad tijdiger was ingelicht over het feit, dat het St. Josephgebouw niet meer geschikt blijkt te zijn voor politiebureau. „Als we er nu niet toevallig over hadden gevraagd, hadden we nooit geweten, dat er geen politiebureau van zou worden gemaakt", meende de heer De Bruin. „Bij de toe komstige bestemming van dit gebouw wensen wij vooraf nauw betrokken te worden en niet achteraf", zei hij. De woordvoerder van de V.V.D. zei voorts, dat de stichting Openluchtthea ter meer financiële steun moet krijgen om tot meer effectieve exploitatie te kunnen komen. Voorts bepleitte de heer De Bruin (weer vergeefs) de instelling van een raadscommissie voor sport en recreatie. Voorts gaf de heer De Bruin er de voorkeur aan, sportverenigingen, die ge- Geen langdurige wachttyd, daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL. Eerste klas smeermiddelen Blrkstraat 105 - Soest - Telefoon 3256 meentelijke sportterreinen in huur heb ben, de reële huur in rekening te bren gen en de verenigingen aan de hand van hun inkomsten en uigtaven tege moet te komen in een eventueel exploi tatietekort. Tevens achtte de heer De Bruin het wenselijk, uitbreiding te géven aan de secretarie te Soesterberg. Hij zei hét voorts op prijs te stellen, als B. en W. tijdens hun besprekingen met de fa. Tensen ook de wenselijkheid van een busdienst door het Soesterveen zouden amgeven. Tenslotte wilde de heer De Bruin geïnformeerd worden over het stadium, waarin de verschillende be stemmingsplannen in voorbereiding ver keren, „plannen, die elk jaar in de no- vembervergadering op een bijzonder ge- heimzinninge wijze overhandigd wor den en die elk jaar en nu al vele jaren lang ongewijzigd ter tafel komen". Mevr. S. M. Polet-Musler meende na mens de P.v.d.A., dat de huidige finan ciële verhouding tussen rijk en ge meenten het vele gemeenten onmoge lijk maakt om hun inwoners een be hoorlijk voorzieningsniveau aan te bie den. „Bij deze regeling wordt geen re kening gehouden met de taken en de funktie van de gemeente bij het vorm geven aan de ruimtelijke ontwikkeling. Hiermede zou naar onze mening reke ning moeten worden gehouden." Mevr. Polet zei het op prijs te zullen stellen, als de gemeente via de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hierin veran dering zal kunnen brengen. Voorts veronderstelde mevr. Polet, dat de gemeente Baarn de bouw van wo ningwetwoningen naar Soest wil over hevelen om zelf het karakter van een villadorp te kunnen behouden. „Daar hoeft geen bezwaar tegen te bestaan, als er bij de besprekingen hierover maar aan een paar punten aandacht wordt besteed. Men zal daarbij in het oog moeten houden, dat de grondprijs, die de minister toe staat te berekenen voor woningwetbouw onder de werke lijke kostprijs ligt en dat er een sterke re behoefte aan arbeidsplaatsen zal ont staan". Voorts vroeg mevr. Polet naar de mogelijkheid om voor de verbetering van de zgn. „houtarme" woningen in Soesterberg een bijdrage van het rijk te krijgen, die dan weer doorberekend zou kunnen worden in de huur, indien de verbetering, die minstens 15.000,— per woning gaat kosten, een verhoging van het woongenot met zich meebrengt. UW GEZELLIGHEID MET OUDEJAARSAVOND IS ENORM GESLAAGD MET Bij de bouw van deze woningen stond men destijds voor de keus, een type met een toen al onaanvaardbare inde ling te bouwen, zich te wagen aan dit toen hele nieuwe type of iedere bouw achterwege laten. Mevr. Polet bespeur de tevens een iendens om de bouw van woningwetwoningen meer over te he velen naar de woningbouwverenigingen. Gezien de uitgebreide administratie, die een en ander met zich meebrengt, vroeg mevr. Polet zich af of het niet onrede lijk is, de verenigingen met een zo zwa re taak te belasten. Mevr. Polet con stateerde een verbetering ten aanzien van de woningbouw in het algemeen en met de verhuur van de premieflats gaat het ook goed. Hieruit mogen wij wel concluderen, dat de woningnood het grootst is bij de lagere inkomensgroe pen. Wij zouden het college dan ook willen verzoeken, bij de ontwikkeling van de komende uitbreidingsplannen daarmede rekening te houden". Mevr. Polet verzocht het college, niet met de bouw van woningen voor de allerlaag ste huurklasse te wachten tot andere instanties deze woningen voor hun re kening nemen. ..De tijd dringt en de ncod wordt moeilijker te dragen wan neer men om zich heen meer financieel bevoorrechten wel aan hun trekken ziet komen". De P.v.d.A.-woordvoerster vroeg zich af, of men er in Soest in zal sla gen een zo groot mogelijke leefbaarheid van de wijken te verkrijgen, terwijl toch de kosten zo laag mogelijk worden gehouden en er uiteindelijk aanvaard bare huren uit de bus komen. Mevr. Polet toonde zich aangenaam verrast over het feit, dat voor een nieuw gemeenethuis al een program van eisen is opgesteld. Aangezien de raad na precies een jaar nog niets nader heeft vernomen over de G.A.S.O. vroeg zij zich af, of deze zaak in het bijna afgelopen jaar wel door dacht op touw is gezet en of de nadere uitwerking ervan door de betrokken wethouder wel met voldoende voortva rendheid is geschied. Tevens verzocht mevr. Polet de wethou der de exploitatie van het restaurant van het Soester Natuurbad nauwlet tend te volgen. Tenslotte vroeg zij een overzicht van wat er in Soest op sport gebied nog allemaal nodig is. Gezien het feit, dat op artistiek terrein in Soest ste«Kis meer gaande is, achtte mevr. Po let een wat minder af*, achtende en meer stimulerende houding van het ge meentebestuur in dit opzicht op zijn plaats. Zij bepleitte in dit verband de oprichting van een Stichting Gemeen schap Soest. Dr. J. W. D. Berkelbach van der Spren kel (prot. chr.) vroeg zich naar aanlei ding van de betrekkelijk geringe infor matie, die de raad en in het bijzonder de commissie grondbedrijf krijgt over de uitbreidingsplannen af, of er niet teveel bij de dag wordt geleefd. Overigens con stateerde hij ten aanzien van het be trokken worden bij de plannen al een verbetering ten opzichte van vroegere jaren. ..Bij alle prognoses voor een groeiend Soest speelt de vraag een rol, hoe en waar deze groeiende bevolking zal moe ten werken. Daarbij kwam destijds al naar voren, dat de arbeidsplaatsen ge zocht zouden moeten worden in de dienstverlenende sector en wel in het bijzonder op administratief terrein. Heeft het college in deze richting ten aanzien van het City-plan al wat concretere Tank en spaar bij Mobil. Bij elke 5 liter benzine gratis 1 zegel voor prachtige premies tegen leuke lage prijzen. gedachten? Wordt er passief afgewacht wie en wat zich aanmeldt of wordt er vanuit het college richting aan deze zaak gegeven?" Bij alles wat er gaande is treedt vol gens de heer Berkelbach een taakver zwaring voor het college op. „De vraag doet zich daarom voor, of hieraan niets te doen is. Onze gedachten gaan daar bij uit naar een accentverschuiving in bepaalde stichtingsbesturen. Er zijn stichtingen en bedrijven, waarbij het vanzelf spreekt, dat de leiding van het bestuur in handen van een lid van B. en W. berust. Er zijn echter ook be sturen en commissies, waarbij het zeer wel mogelijk is, dat een ander de leiding overneemt. Het toezicht van de gemeente, die meestal een belangrijk financieel belang bij de onderhavige zaak heeft, kan via andere kanalen toch wel verantwoord worden uitgeoefend. Naast het gevaar van overbelasting voor de leden van het college is er namelijk het gevaar, dat andere bestuurs- of commissieleden passief worden en uit sluitend wachten op initiatieven, die van de kant van de gemeente komen". Voorts bepleitte de heer Berkelbach van der Sprenkel een grotere integratie van Soesterberg in de gemeente Soest, het geen z.i. onder meer bereikt zou kunnen worden door de instelling van een wijk- ONZE HEERLIJKE raad en Soesterberg en uitbreiding van het openbaar vervoer tussen beide plaatsen. Een busverbinding met het Soeterveen zou volgens de spreker trou wens ook geen kwaad kunnen. Over het tekort op de begroting maakte de heer Berkelbach zich geen zorgen. Het totaal der reserves neemt nog toe, terwijl de na-uitkeringen steeds guns tig uitvielen. De begroting geeft het beeld van een zuinig en efficiënt be leid. Dit neemt niet weg, dat men er bij voortduring voor moet waken, effi ciënt te blijven werken en dat perio dieke onderzoeken in deze richting nut tig en nodig zijn". De heer Berkelbach meende, dat onder bepaalde omstandig heden de mogelijkheid moet bestaan om rapporten aan een vertrouwenscom missie uit de raad ter inzage te geven. Ten aanzien van de woningbouw vroeg de heer Berkelbach vooral de aandacht voor de groep der alleenstaande wer kende mannen en vrouwen. „Er is een categorie, die naar inkomen stellig een kleine flat zou kunnen bewonen in plaats van een gehuurde kamer. Een c-tegorie, die even goed recht heeft op een zekere vrijheid in zijn woning als de gehuwde dat heeft. Een categorie overigens, waarvoor de adequate woon- accommodatie nauwelijks bestaat". Aandacht vroeg de heer Berkelbach ook voor het autoverkeer over het Kerkpad. Hij vermoedde, dat 't college in de hui dige ,z.L onbevredigende situatie be rustte. De heer J. R. van Poppelen (K.V.P.) verzocht het college, de hout-arme wo ningen in Soesterberg te voorzien van een zadeldak met eveneueel een dakka pel, waardoor meer zolderruimte zou kunnen ontstaan. Hij informeerde ook naar de mening van het college over de verkoop van woningwetwoningen en premiewoningen aan de bewoners. De heer Van Poppelen. vroeg tevens, waar de vorig jaar al toegezegde nota over de stichtings- en exploitatiekosten van hoogbouw ten opzichte van laagbouw bleef. De K.V.P. toonde zich geen voor stander van flatbouw. „Bij de verdere ontwikkelingen van de plannen is het van belang, dat aandacht wordt besteed aan de bouw van goedkope woningwet woningen, waarvoor een zodanige huur prijs wordt vastgestled, dat deze voor de groep met lage inkomens geen direc te bezwaren oplevert. Ook zullen meer kleinere woningen beschikbaar moeten worden gesteld voor de alleenstaanden. Bij de uitwerking van het plan Klaar- water moet dan ook meer aandacht worden besteed aan de laagbouw met meer keuzewoningen, zodat er meer sor tering komt voor die mensen, die tot nu toe minder aan hun trekken zijn geko men", zo zei de heer Van Poppelen. Wat betreft de voorzieningen aan de plaatselijke wegen betreft, meende de heer Van Poppelen, dat vooral de Bec- keringhstraat en de Lange Brlnkweg hard aan verbetering toe zijn. terwijl hij ook aandacht vroeg voor het ver keer op het Kerkpad. Smalle plantsoen- 'roken langs de weg zouden door par- keerstroken moeten worden vervangen. Tevens informeerde de heer Van Pop pelen naar mogelijkheden om voor de realisering van de weg over de Eng de nodige medewerking van het rijk te krijgen. „En hoe staat het met de plan nen van de bouw van een nieuwe riool waterzuiveringsinstallatie of de uitbrei ding daarvan? De vervuiling van de Eem wordt veroorzaakt door andere ge meenten, die onvoldoende voorzieningen hebben getroffen voor het lozen van ongezuiverd water in de open water lopen. Als gevolg hiervan moet onze gemeente meebetalen aan de bagger- werken, die door de provincie in de Eem worden uitgevoerd. Is de huidige verdeelsleutel voor Soest nog dezelfde als vóór het maken van onze zuive ringsinstallatie? Zo ja, dan deze dan niet worden gewijzigd om billijkheids redenen?" zo vroeg de heer Van Pop pelen. De K.V.P.-fractie vroeg zich met be zorgdheid af. of er bij de huidige per soneelsbezetting voldoende tijd over blijft om het maximale uit de ontwikke ling van het Soesterveen te halen. De heer Van Poppelen vroeg tevens de volle aandacht voor een goed onderhoud van het Soester Natuurbad. „Voor een goede exploitatie is het van belang, dat vakkundig personeel wordt aangetrok ken". Hij verzocht het college, zorgvul dig na te gaan, waar een nieuw in- structiebad moet worden gesitueerd, in het centrum of bij het Soester natuur bad. Ook de heer Van Poppelen liet enige zorg blijken over het grote tekort aan sportvelden in Soest. De heer Van Pop pelen wilde voorts graag weten, waar om de gemeente het tennispark aan de Ook voor APPELBEIGNETS, APPELBOLLEN. APPELFLAPPEN enz. natuurlijk naar Schrikslaan in beheer heeft overgeno men. De K.V.P.-woordvoerder meende, dat om doeltreffend controle op ver nielingen, verkeersovertredingen, clan- desteien vuil storten e.d. te kunnen uit oefenen, het politie-apparaat voor uit breiding in aanmerking komt. Tenslotte vroeg de heer Van Poppelen het college, wanneer de benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris mag worden verwacht. Ten aanzien van de over de woning bouw gemaakte opmerkingen en gestel de vragen zei burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck, dat goedkopere wo ningwetwoningen dan die nu verrijzen, niet gebouwd kunnen worden. „Elke wo ningwetwoning, die gebouwd wordt is nu eenmaal duurder dan zijn voorgan ger. Goedkoper bouwen zou betekenen, dat we de woning zouden moeten uit kleden, wat 'n stap terug betekent", al dus de burgemeestrea. De vraag naar premiewoningen begint al wat minder te worden, terwijl aan de vraag naar duurdere woningwetwoningen ook rede lijk kan worden voldaan. Met de diverse raadsleden was de voorzitter het eens, dat de nood bij de goedkopere woningen en de vrijgezellenflats het grootst blijft. „Aan dit soort woningen bestaat een nog steeds groeiende behoefte. Hier dreigen we inderdaad achterop te ra ken". bekende de voorzitter. Met de heer Van Poppelen was hij het eens, dat het politiekorps te klein is. Er is al meerdere malen bij het ministerie van binnenlandse zaken op uitbreiding aan gedrongen, maar tot dusver met zeer beperkte resultaten. Een tegenslag voor de politie is wellicht ook, dat het St. Josephgebouw niet geschikt is gebleken voor verbouw tot politiebureau. Het college zal zich nog nader beraden over een toekomstige bestemming. B. en W. hopen de raad in januari reeds een voorstel voor de benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris te kunnen doen. Omtrent de plannen voor het nieuwe centrum van Soest zijn besprekingen gaande over de bouw van kantoren. De burgemeester vond hec een goede gedachte om vertegenwoordigers van B. en W. waar mogelijk terug te trekken uit organisaties en verenigingen. „Wij zijn in dat opzicht altijd erg terughou dend geweest. In vele andere plaatsen gebeurt het maar al te vaak, dat men bij het toekennen van een subsidie er tevens de voorwaarde aan verbindt, dat een lid van het college van B. en W. zitting krijgt in het bestuur. De ver antwoordelijkheid komt dan echter ge heel verkeerd te liggen", aldus de voor zitter. die in dat opzicht de steun kreeg van wethouder K. de Haan. Ten aanzien van het Kerkpad staat men voor de keus, de huidige charme van het Kerkpad te bewaren met als ge volg. dat het autoverkeer er minimaal moet zijn, of tegemoetkoming aan de hedendaagse eis, dat ieder woning per auto bereikbaar moet zijn. De meeste bewoners van het Kerkpad, alsook B. en W. en de raad geven de voorkeur aan handhaving in de huidige staat. Maar wel vonden vele raadsleden, dat nog teveel vergunningen worden uitge reikt om het Kerkpad met een auto te mogen berijden. Tijdens de vergadering werd bekend, dat Gedeputeerde Staten de raadsbe sluiten tot verbetering van de Kampweg en de Bartolottilaan heeft goedgekeurd. De heer Berkelbach van der Sprenkel sprak daarbij de wens uit, dat het met de verbetering van beide wegen niet zou gaan als met de bouw van Middel eeuwse kathedralen. Men begon eraan, tot er geen geld meer was en ging dan meestal een paar eeuwen later weer verder. Het college zag het minder som ber ir. De burgemeester meende, dat de op richting van een Stichting Gemeenschap Soest niet van het gemeentebestuur moet uitgaan. „Dan blijft het vaak ook een zaak van het gemeentebestuur, ter wijl het tevens een te zware belasting voor de gemeente zal zijn". Wethouder mevr. M. C. P. Walter-Van der Togt deelde de raad mede, dat een aantal ambtenaren een planningscursus gaat volgen bij het raadgevend bureau Berendschot te Amsterdam, zulks in verband met de te verwachten ontwik kelingen in Soest. „Het City-plan zal pas in relatie tot andere omliggende plannen goed tot ontwikkeling kunnen komen. Om de ontwikkelingen op de voet te kunnen volgen, zijn ook facili teiten voor uitbreiding van het ambte narencorps nodig. Anders zou het ver- zorgingspeil van de gemeente achterop kunnen gaan raken". De wethouder zei, dat de hout-arme woningen in Soesterberg van een kap zullen worden voorzien. De mogelijkheid bestaat, dat dan tevens een slaapkamer kan worden bijgebouwd, zodat daardoor ook weer de mogelijkheid is geschapen om de huren aan te passen. Mevr. Walter wees de raad op de finan ciële consequenties van laagbouw in plaats van geplande hoogbouw. De grondkosten per woning worden dan aanzienlijk hoger. De grondprijs zou dan komen op ƒ15.000 per woning. Op iede re 2 V* etagewoning zou één laagbouw- woning kunnen worden gebouwd. Ver schillende leden van de raad vermoed den, dat die verohuding wel gunstiger zou liggen. De heer B. H. A. Elbertse (K.V.P.) ver zocht de wethouder, één en ander eens voor te rekenen. We wethouder vertelde de raad, dat Nederland blij mag zijn met zijn grote aantal ééngezinswonin gen. „In talrijke andere landen is een ééngezinswoning een luchtkasteel, een grote luxe, waar men nooit aan toe komt". Ter gedeeltelijke geruststelling van en kele raadsleden zei mevr. Walter. dat bij het nieuwe winkelcentrum Smitshof een flatgebouw voor alleenwonenden (verpleegsters van het te stichten ge zondheidscentrum en onderwijzeressen van nabij te bouwen scholen) zal ko men. Ook in andere woonblokken zal enige variatie in het aantal kamers wor den aangebracht, beloofde de wethouder van openbare werken. Met de heer Van Poppelen was zij het eens, dat Soest qua kosten van water zuivering onevenredig zwaar wordt be last. „Dat is waarschijnlijk de straf voor het feit, dat wij zo vroeg met een in stallatie zijn begonnen", vermoedde zij. Overigens is wel een subsidie van 25% in de kosten van uitbreiding te ver wachten. Voorts deelde zij mede, dat de ver keerstellingen in de gemeente sinds kort zijn beëindigd. De resultaten worden nu bewerkt en in rapport vastgelegd. Het zal t.z.t. met de verkeerscommissie wor den besproken. Wethouder K. de Haan deelde mede, dat al op betrekkelijk korte termijn een begin zou kunnen worden gemaakt met de plannen voor een overdekt instruc- tiebad, waarvoor van de provincie een bijdrage fonds perdue van 75.000,—is VOOR MODERNE COIFFURES Soesterbergsestraai 44 Telefoon 2045 BESTELT U S.V.P. TIJDIG Dit voorkomt teleurstelling NIEUWERHOEKPLEIN 6 TELEFOON 2774 te verwachten. Over deze materie Is on der meer reeds gesproken met verte genwoordigers van scholen, die de plaats van het instructiebad betrekkelijk on verschillig bleef. Overigens moest de wethouder de meeste leden van de raad wel de illusie ontnemen, dat met een ook een overdekt zwembad zou kun nen worden gebouwd. De heer G. H. Oldenboom vermoedde, dat dat zeker binnen de financiële mo gelijkheden zou liggen, wat de heer De Haan betwijfelde. Voorts wees hij erop, dat het benodigde bouwvolume voor e?n instructiebad veel makkelijker en sneller is te verkrijgen. De Stichting Sportgebouwen Soest zal binnenkort met het gemeentebestuur van gedachten gaan wisselen over de mogelijke bouw van sportcomplexen in groter verband, ofschoon wel voor een vrij verre toekomst. Wethouder De Haan zei, dat men de financiële consequenties van een in structiebad niet moet onderschatten. Z.i. zal jaarlijks zeker op een tekort van één tot anderhalve ton gerekend moeten worden. „Behoefte aan zwem paleizen of experimentele gebouwen hebben we niet", zei de heer De Haan in antwoord op wat al te fantastische ideeën van enkele raadsleden. Met de raad was de wethouder het eens, dat Soest een groot tekort aan sportvelden heeft. De oorzaak van het feit, dat de gemeente het tennispark aan de Schrikslaan in beheer heeft over genomen, bleek te zijn gelegen in het feit, dat het complex gekocht dreigde te worden door een bedrijf (Philips), dat het voor „intern" gebruik zou willen gaan gebruiken. De wethouder voelde er zeer weinig voor, om de sportverenigingen, die ge meentelijke velden huren, de reële kost prijs te laten betalen. „Men vervalt dan t-*t een enorme bemoeizucht ten aan zien van de interne zaken van de ver enigingen en dat is een kwalijke zaak" Niettemin meende ook de heer A. S. Westra, dat de verenigingen de werke lijke kostprijs moeten betalen. „De ge meente krijgt dan enig inzicht in een mogelijke efficiënte en goede besteding van de gelden". De heer Westra kwam tot zijn suggestie op grond van de ken nelijk goede kaspositie van verschillen de verenigingen, die hij meende te mo gen afleiden uit het feit, dat zij regel matig gezelligheidsavonden kunnen or ganiseren. De heer Hom (K.V.P.) trachtte de heer Westra ervan te overtuigen, dat de ge zelligheidsavonden zichzelf moesten op brengen. Ook de wethouder wees de heer Westra nog eens op het feit, dat de gezellig heidsavonden niets te maken hebben met een al dan niet doelmatige beste ding van gelden. „Wanneer men de verenigingen naar eventuele i.ekorten gaat subsidiëren, komt men toch al gauw tot het vragen van waarborgen en het houden van controle op de boekhouding. We moeten niet in een andermans portemonnee gaan kijken, terwijl we ook de doelmatigheid van de bestedingen niet mogen gaan b: oordelen. Zolang de vereniging aan haar doel beantwoord, maakt het weinig uit, hoe de gelden worden besteed", al dus de wethouder. „Het restaurant van het Soester natuur bad is een voorwerp van aanhoudende zorg van het college" zei de wethouder op vragen van o.a. de heer van Poppe len. Wethouder J. v. d. Arend zei, dat Soest met de plaatselijke belastingen nog lang niet aan het plafond zit. „Het was zelfs heel gemakkelijk, om het totale tekort met belastingverhogingen weg te wer ken". De G.A.S.O.-regeling is nu in ontwerp gereed en zal ter goedkeuring aan de installateurs worden voorgelegd om daarna door de raad vastgesteld te wor den. De heer Westra bepleitte tenslotte de invoering van straatbelasting voor on bebouwde eigendommen. Hij vond het onrechtvaardig, dat alleen de mensen, die een stukje grond met daarop een huis e.d. bezitten, straatbelasting moeten betalen, terwijl de grootgrondbezitters, die ook van de voorzieningen aan de wegen profiteren, niets behoeven te be talen. De heer Westra meende, dat de belastingopbrengst ruimschoots zou op wegen tegen de voornamelijk éénmalige kosten, die voor de invoering van deze belasting moet worden gemaakt. Hij wees erop. dat de gemeente Baarn wel deze belasting kent. Wethouder v. d. Arend meende echter, dat de kosten hoger zouden zijn. terwijl burgemeester erop wees, dat in Soest de grond veel meer verkazeld is dan in Baarn. De heer Westra zag zijn voorstel uiteindlijk met minimaal verschil ver worpen. Hetzelfde gebeurde met een voorstel van de heer Westra, om geen leges voor crematie in te voeren. Wederom ruisen gewijde klanken om ons heen. Wederom bezinnen we ons op de geboorte van Christus. Velen vragen zich heder. ten dage af „Wat is de diepere betekenis van dit gehele gebeu ren". Bij de grote intolerantie van deze tijd, is er twijfel over veel wat in de Bijbel geschreven staat. Dogma's wor den ter discussie gesteld. Er is een alge mene roep om vernieuwing. Vernieu wing van wat? We weten het niet. We tenschap en techniek gaan met spron gen vooruit. En daarmee! is een felle strijd ontstaan om de suprematie op onze planeet, met als alternatief het veroveren van de maan. Daarbij kennen wij mondiaal de grote controverse wei- waart en armoede. Dit vooral wat be treft de arme landen. Zo leven we in een wereld van vreug de, verdriet, lijden, angst en spanning, om alles wat ons kan overkomen. Ter wijl het einde van dit aardse leven toch voor ons allen hetzelfde is, namelijk de dood. Die echter ook weer overwonnen is door de geboorte en de kruisiging van Christus. „Zie het Lam Gods, dat de zonden der mensen wegdraagt. En bij dit alles mogen we bij voortduring op zien tot Hem, die gezegd heeft „Komi allen tot mij die belast en beladen zi;A en ik zal U rust geven. Kijk, in dit vertrouwen mogen we het Kerstfeest weer beleven. In dit vertrou wen herdenken we de geboorte van Christus. Zo hebben wij allen, trots onze zonden en twijfel, de aanwezigheid van een genadig en barmhartig God die, waar men zich ook mag bevinden het gebed van iedereen wil verhorer Zo hebben wij allen, in een dikwijls or barmhartige wereld, toch de steun vr die éne grote „Koning". Die vóór al1 „Liefde" is. H. W. KORENT Soest

Soester Courant | 1968 | | pagina 3