Utrechtse straat 34J Soester Natuurbad had slecht seizoen 242.196 bezoekers ENGEL „DE STER" VERKOOPSTER en 2 LEERLING-VERKOOPSTERS Broncfiiietfesi SOESTKRBKRt; STEUW UW RODE KRUIS Arabieren zochten Israëlische generaal maar kaapten het verkeerde toestel Uw sueees is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool Oudjes vierden kerstfeest met de U.V.V. Kerstmiddag Ned. Vrouwen Electr. Ver. TEXTIEL- EN MODEHUIS Van Weedestraat 5a - Telefoon 2504 vraagt Sollicitaties mondeling of schriftelijk aan bovengenoemd adres. Geslaagd B.D.C. - Handbal Matige belangstelling van ouders bij onderlinge wedstrijden Olympia Break Out-dames wonnen voor de tweede maal van REIZEN NAAR HET BUITENLAND yRUYS&CO REISAGENTEN Wijzigingen in het programma Tjechische basketbalteam. Medische Diensten Bejaarden vierden sfeervol Kerstfeest Tienergroep Middel wijk Venite Adoremus Red Stars Politiebureau 4-4-4*4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 b Het Soester Natuurbad heeft een bij zonder slecht seizoen achter de rug. Sinds 1965 bezochten niet meer zo wei nig mensen het bad als dit jaar. Men kwam op een totaal van 242.196 bezoe kers, terwijl het er verleden jaar 279.000 waren en het jaar daarvoor 254.934. Het gemiddeld bezoek per dag bedroeg dit seizoen slechts 1794 tegen 2066 het jaar daarvoor. Vooral de juli maand is erg tegengevallen. Juist in de bouwvakan- tie lokte het weer niet erg voor bezoek aan het natuurbad. Gebleken is dit jaar weer. hoe het bad afhankelijk is van het bezoek van elders, van de dagjesmensen. De „vaste klanten" heb ben in vergelijking met vorige jaren en gezien het matige weer van deze zomer voor een in verhouding druk bezoek gezorgd. Het verwarmde water speelt hierbij uiteraard een rol en bewijst al dus zijn waarde. Daaraan mag ook het vrij hoge bezoek op gezelschapsbiljet worden toegeschre ven. Overigens is het vroegere begin vr de zomervakanties van ongunstige invloed geweest op de schoolreisjes en daarmede op het schoolbezoek aan het natuurbad. Daarvoor restten nu alleen nog de maanden mei en juni. Een bij komende ongunstige factor was boven dien. dat de Pinkstervakantie de perio de voor schoolreizen nog korter maakte. Aldus meldt het jaarverslag van het Soester natuurbad over het zwemsei- zoen 1968. Overigens is het aantal dagen niet min der dan 200 bezoekers opmerkelijk ge daald. Ondanks de slechte zomer is het ge^-i enkele keer voorgekomen, dat er per dag minder dan 50 bezoekers waren, terwijl het maar één keer gebeurde, dat er nog geen honderd mensen in het bad waren. Drie dagen waren er maar tussen de 100 en 200 mensen. Dit jaar is men niet boven een dagbezoek van 9000 uitgekomen. Vorig jaar gebeurde dat éénmaal. Daarentegen haalde men op drie dagen een bezoek tussen de 8000 an 9000 mensen. Meestal bereikte het bad een dagbezoek van ongeveer 500 tot 1500 mensen. Als gevolg van het koude weer kwam de 100.000ste bezoeker ook zeer laat. Dat was pas op 30 juni. Alleen in 1965 was dat nog later: 13 juli. Door de slechte juli-maand kwam de 200.000ste bezoeker verhoudingsgewijs nog later: 14 augustus, terwijl datzelfde aantal in 1965 maar drie dagen later werd be reikt. Verleden jaar werd de 200.000ste al op 24 juli verwelkomd. Het hoogste aantal bezoekers werd bereikt op zon dag 25 augustus. Toen passeerden ruim 8700 zwemlustigen (en zon-aanbidders) de hekken van het bad. Het rekordaan- tal werd bereikt op 31 mei 1964, toen 10 592 mensen naar het natuurbad kwa men. Ondanks het slechte weer kwa men in juli toch de meeste bezoekers: 66.803. De maanden juni en augustus deden niet veel voor elkaar onder: resp. 65.411 en 65.564. In de resterende dagen van september kwamen nog ruim 6000 mensen naar het natuurbad. Het aantal verkochte dagkaarten be reikte een dieptepunt sinds het water van het bad verwarmd is: 66.798. Zelfs in het nog koudere jaar 1965 werden er meer verkocht, namelijk 71.772. En ver leden jaar: 89.546. Het dagbezoek van abonnees en bezit ters van 10-badenkaarten was iets min der ongunstig: 164.077 tegen 137.342 in 1965 en ook nog 161.788 in 1966. Ver leden jaar bedroeg dit aantal echter 177.538. Ook ten aanzien van het aan tal bezoekers op gezelschapsbiljetten werd een dieptepunt bereikt met 11.321 bezoekers. Merkwaardigerwijs werden in het koude jaar 1965 de meeste gezel schapsbezoekers genoteerd: 14.989. Aan de kassa werden dit seizoen 887 abonnementen verkocht, 302 minder dan verleden jaar. Het totaal aantal ver kochte abonnementen daalde daardoor weer tot beneden de zevenduizend. VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 Daardoor werd gemiddeld ook iets min der vaak gebruik van het abonnement gemaakt. In 1968 was dat 23,2 maal, te gen 23,9 in 1967 en 23,4 in 1966. Boven aan staat weer 1964, toen gemiddeld 26,7 maal gebruik werd gemaakt van het abonnement. De personeelsbezetting kon redelijk worden genoemd. Het bleek echter op nieuw niet mogelijk om voldoende man nelijke krachten aan te trekken. Men verwacht, dat hiervoor ook in de toe komst geen oplossing zal kunnen wor den gevonden, aangezien het seizoen arbeid betreft. In dne gevallen moesten kinderen, die onvoldoende of niet konden zwemmen, door het personeel uit het water wor den gehaald. Er deden zich negen onge vallen van min of meer ernstige aard voor. In zes gevallen moest de hulp van Zonnegloren worden ingeroepen. Met het publiek hebben zich geen erns tige moeilijkheden voorge aan. Slechts één keer moest uit preventieve over wegingen de hulp van de politie worden ingeroepen. Het personeel heeft twee jongens wegens onbehoorlijk gedrag de toegang tot het bad moeten ontzeggen. Er kwamen vijf meldingen van diefstal voor, waarvan twee buiten het garde robegebouw en drie uit kleding, die men in de gezamenlijke kleedruimte had la ten hangen. In totaal deden dit seizoen 399 mensen examen voor de K.N.Z.B.-zwemdiplo ma's. Acht kandidaten moesten in to taal worden afgewezen. Daarnaast de den 314 kinderen schoolzwemexamen. Daarvan slaagden er 299. In totaal wer den er dus 690 diploma's uitgereikt. Ongeveer 125 ouden van dagen van de U.V.V.-sociëteiten waren vrijdagmorgen om 11 uur samen in het wijkgebouw van de Emmakerk te Soestdijk vóór de viering van het kerstfeest. De presidente, mevrouw J. M. van Gin- kel-Mohrman sprak de oudjes tóe en hoopte dat allen een plezierig kerstfeest zouden meemaken. Daarna werden eni ge kerstliederen gezongen en las zuster Van Lennep het Kerstevangelie voor uit Lucas 2. Mevrouw Van Ginkel hield vervolgens eer Kerst-overdenking. Na deze plechtige opening van het kerstfeest, dat in een versierde zaal met een verlichte kerstboom plaats vond, konden de oudjes zich tegen half één tegoed doen aan een heerlijke lunch, met op de lange tafels brandende kaar sen, dat een prachtig effect gaf. De dames van de U.V.V. traden hierbij op als serveersters. Na de lunch zongen twee bejaarde da mes met vaste stem een mooi kerstlied. Mevrouw W. Bickes-Kroon las vervol gens een gedicht voor, getiteld „Kerst liedje" van P. Minderaa, waarna me vrouw N. ten Berge-Honing een kerst verhaal voorlas van een man, die Span je in de kersttijd bezocht. Na de thee werd Stille Nacht, Heilige Nacht gezon gen. Intussen was het ongeveer drie uur ge worden, hetgeen het einde betekende van een geslaagd kerstfeest. De heer W. de Lange, was de spreekbuis van allen en hij bracht de dames van de U.V.V. hartelijk dank voor het gebode- ne. Voordat mevrouw Van Ginkel allen ge zellige Kerstdagen en een voorspoedig 1969 had toegewenst, werd tot slot „Ere zij God" gezongen- De dames-leden van de N.V.E.V. afd. „Eemland" hebben een sfeervolle kerst- middag kunnen houden in de mooi ver sierde zaal „brandpunt" in Baarn. De presidente, mevrouw A. Hosman-Aart- sen verwelkomde eerst de talrijke aan wezigen en de spreekster voor deze middag, mejuffrouw P. A. Portielje en hield daarna een korte mooie rede over advent en kerstgebeuren. Vervolgens werd een lied gezongen door een lid van de vereniging, mevrouw M. C. Tolboom- Malipaard en was het woord aan me juffrouw Portielje. Spreekster besprak de 4 gebeurtenissen in deze enkele weken: advent, kerst, nieuwjaar en 3 koningen (6 jan.). Ad vent betekent de voorbereiding, hij, die komt, welk in vroeger eeuwen grootst gevierd werd met groene kransen en veel snoeperijen. Vooral onze ooster buren zien de kerstkrans als symbool van de kringloop, waarin de natuur tot nieuw leven zal komen en de zon in licht en warmte zal toenemen. Zonder zon kunnen we ook niet leven. De feestmaaltijd van kerstbrood, kerstkrans enz. is een oude traditie. Bij de romei nen 3peelde vooral de groenblijvende hulst een grote rol in hun feest (eigen lijk heidens); het groen getuige van eeuwig leven en de rode bessen gaf een liefdebeeld. Aan de mistletoe gaf men tovermacht. Vanaf de advent tot aan drie koningen bleef het vuur branden door middel van blokken hout. In Ungel-jid vindt men nog iets van deze oude traditie. Overal echter worden feestmaaltijden aangericht en in deze maatschappij, afgestemd op de techniek, is het leven wel gemakkelijker maar niet rijker aan geestelijke inhoud. Een taak voor de vrouw om zich daarvoor in te zetten en de sfeer te brengen. In enkele plaatsjes in Friesland luidt men in deze tijd nog houten klokken en maakt men muziek en lawaai. In de oudheid betekende dit het verdrijven der demonen. Een verhaal, dat dateert uit 1498, vertelt dat bij het drie ko- noningenspel in de nieuwe kerk te Am sterdam, de drie koningen te paard de kerk binnen kwamen. Tot slot van de ze lezing las spreekster nog een drie koningengedicht voor. Tijdens de pauze werden versnape ringen geserveerd; daarna volgden nog prachtige dia's, waarbij mejuffrouw Portielje bijbehorende verklaringen gaf. De presidente besloot deze middag met een dankwoord aan de spreekster en goede wensen aan alle aanwezigen. Op 16 januari 1969 krijgen de leden van de N.V.E.V. een lezing over Mexico van mejuffrouw Van de Knoop en op 18 februari 1969 is de jaarvergadering met e gezellig praatje van mevrouw A. A. J. Driebergen-v. d. Meijden. Uniepraktijkdiploma machineschrij ven de dames M. J. Dirkzwager en J. Gons. Vaardigheidsdiploma machineschrij ven: de heer L. J. Pietersen. Uniepraktijkdi ploma stenografie Nederlands: de dames M. A. Bikker en L. I. K. Nolke; Engels: de dames M. Sjollema en O. Versteegh. Zij werden opgeleid door Instituut Houwers te Baarn. BEIDE TEAMS BEHAALDEN OVER WINNING Zowel de dames als de heren behaalden een overwinning. De dames deden dit in de Amersfoortse Sporthal, waar zij Lijnden uit Badhoevedorp een 4-0 ne derlaag toebrachten, de heren wonnen in de kille Bernhardhal te Utrecht van Sport Vereent 3 met 23-5. De heren, die na twee nederlagen tegen B.H.C. 2 en Celeritas wel een overwinning konden gebruiken, gingen flink van start tegen Sport Vereent, waardoor de Utrechtenaren al vlug op een 4-0 achterstand werden geplaatst. Met snelle break-outs, waarbij keeper Jan Smeeing de bal na het afslaan van een schot van de tegenpartij vlug in het spel deed terugkomen, konden Ronald Surstedt, Ries Smeeing en Koos van den Deijssel de stand opvoeren tot 9-0. Toen pas kon Sport Vereent het eerste tegen- punten laten noteren. Nog voor het einde van de eerste helft deed zich een ongelukkig incident voor. Hans van Beek werd bij een opsprong voor het vijandelijk doel weggeduwd, waardoor hij zich verstapte met een geblesseerde enkel het veld moest ver laten. De tweede helft werd een af spiegeling van de eerste vijfentwintig minuten. Steeds had B.D.C. een over wicht in het veld. Bij de stand 19-2 wist Sport Vereent eindelijk van zich af te bijten. Driemaal achtereen werd keeper Jan Smeeing ge passeerd, voornamelijk door lankmoedig heid van de B.D.C.-verdediging, die het op dat moment wel geloofde. Het eindoffensief van B.D.C. bracht de stand op 23-5. Ho«»stdrank Ir» ta bletvorm. 95c+ .1 VROUWENKIESRECHT. - Welke vrouw was eertijds de grondlegster van het vrouwenkiesrecht in Nederland? Antwoord: In 1894 werd de Vereniging voor Vrouwenkiesrecht opgericht op ini tiatief van de feministe Wilhelmina Drucker (1847-1925). Deze vereniging is ontwikkeld uit de Vrije Vrouwen Ver eniging, die zij in 1889 had opgericht. Haar ideeën heeft zij vooral gepropa geerd in haar blad „Evolutie". KINDERBIJSLAG. - Voor mijn oudste dochter ontvang ik dubbele kinderbij slag omdat zij ons gezin van 9 personen mede helpt verzorgen. Hoever! krijg ik minder als zij gaat werken? Antwoord: Aangezien U ons geen vol doende gegevens verstrekt om uw ge val volledig te kunnen beoordelen, zul len wij U de algemene bepalingen van de kinderbijslagwetten in het kort noe men, waaruit U dan wellicht uw eigen geval kunt afleiden. Volgens de algemene kinderbijslagwet wordt aan iedereen vanaf het derde kind kinderbijslag uitgekeerd als regel tot aan de leeftijd van 16 jaar. Volgens de kinderbijslagwet voor loontrekken- den ontvangen deze bovendien kinder bijslag vóór de eerste twee kinderen, of voor hen die volgen op de ouderen die reeds 16 jaar zijn geworden of nog geen 27 jaar oud zijn en het huishouden (mede) verzorgen. Tot nu toe ontving U dus voor twee kinderen enkele en voor één kind dub bel kinderbijslag. De kinderbijslag be draagt voor het eerste kind ƒ106,86 per kwartaal. Voor het tweede en derde kind 2 x ƒ121,68 en voor het vierde kind 163,80 wat samen neerkomt op 514,En dat wordt, als de oudste gaat werken, voor het eerste weer 106,86, voor het tweede 121,68 en dat is samen ƒ288,54. U krijgt dus ƒ121,68 163,68 ƒ285,48 minder en dat is ƒ28,47 meer dan de helft. STAATSHOOFDEN. - Waarin is het verschil gelegen tussen de onderstaande regeringsfunctionarissen? a. president, b. premier en c. bondskanselier? Antwoord: Een president is het (staats-) hoofd van een republiek. Een premier is de eerste minister of minister-presi dent. Hij staat aan het hoofd van het kabinetf de ministerraad). Een bonds kanselier is de eerste minister van een statenbond, zoals o.m. in West-Duitsland het geval is. DUITS-M.O. Wat voor mogelijkheden biedt de akte Duits-m.o.-A? Kan ik hiermee een particuliere lespraktijk op bouwen en er een volledig bestaan in vinden? Antwoord: Of U als bezitster van de akte Duits-m.o.-A een volledige be staansmogelijkheid hebt met het geven van privélessen betwijfelen wij, maar U kunt aan vele soorten van onderwijsin richtingen les geven als U ook exa men met goed gevolg hebt afgelegd in de theorie van onderwijs en opvoeding volgens het programma, genoemd onder Q van het koninklijk besluit van 2 fe bruari 1864 waarvoor men annex stu deren kan. Deze schooltypen zijn: Havo (kiassen 1 t.m. 3), Mavo en Lavo, ver der lager-, middelbaar- en hoger tech nisch. huishoud- en nijverheidsonder wijs, landbouw-, middenstands- en eco nomisch en administratier onderwijs (het laatste geen hoger onderwijs). De dames van B.D.C. konden niet tot zo'n hoge score komen, maar de vier doelpunten die zij maakten waren vol doende om de twee punten thuis te houden. De koppositie kon hierdoor behouden blijven en met negen punten uit vijf wedstrijden staan zij met twee punten voor op D.W.S. uit Amsterdam. In een matige wedstrijd te Amersfoort, konden beide partijen niet tot hoog staand handbal komen; er was geen snelheid in beide ploegen. Anny Roest opende de score, met een laag schot, terwijl Diny Kok kort hier op uit een moeilijke hoek 2-0 maakte, met welke stand ook de rust inging. In de tweede helft verdubbelden Till Smeeing en Anny Roest het aantal doel punten. Ria Tolboom miste na een unfaire char ge van Lijnden een strafschop, maar keepster Mary van den Deijssel kon ondanks de gevaarlijke aanvallen in de tweede helft van Lijnden haar doel schoon houden. Voor het komische element zorgde de tijdwaarnemer door vijf minuten te vroeg af te fluiten. Reglementair moest er doorgespeeld worden, maar in de eindstand 4-0 kwam geen verandering meer. Op verschillende plaatsen in Soest zijn verleden week de onderlinge wedstrij den van Olympia gehouden. Opvallend was de zeer matige belangstelling van de ouders. In de Margrietschool turnden de meisjes van 11 tot en met 13 jaar in twee groepen. In groep A werd Jo- rina Harmeling winnares met Manon Nooteboom op de tweede en Nelleke Vo gel op de derde plaats. In groep B was dé eerste prijs voor Verena Koppel. Als tweede eindigde Sacha Schoonen- berg, terwijl Marijke Mastbergen beslag legde op de derde plaats en prijs. De jongens en meisjes van 10 tot en met 13 jaar, tweede en derde graad, bonden in de Mariaschool de strijd met elkaar aan. Bij de meisjes werd in de tweede graad Marieke Duin eerste, voor Dickie Kuijvenhoven en Constance ten Caat. In de derde graad kwam Marga Kuijvenhoven als winnares uit de bus. Zij liet Fiene van der Heiden en Willy van Hunen achter zich. De eerste plaats bij de jongens tweede graad was voor Anton van de Neut. Tweede werd Arjen Bos. Bij de jongens derde graad ging de eerste prijs naar Jakob Schuitema. Tweede werd hier Hans Slingerland. Cck in de R.K. Mavo is onderling ge turnd. Winnares bij de meisjes van 10 tot en met 12 jaar werd Ansje Douma, voor Janie v. d. Linden, en Adrie van Steeg. Bij de meisjes van twaalf en der tien jaar, tweede graad werd de eerste prijs behaald door Wilma Floor. Zij ver wees René Douma naar de tweede plaats. Bij de derde graad ging de uiteindelijke overwinning naar Tónna van der Lindén. Anja Poutsma werd hier tweede. Bij de meisjes van 14 tot 16 jaar won Gea Hospes voor Madeleine de Klerk. Bij de derde graad finishte Lenie Bos man als eerste. Aagje v. d. Hel werd tweede en Trudy Brons derde. De eerste en tweede prijs bestond uit een medaille. De derde prijs was een speld. Voor al uw reserveringen Steenhoffstraat 9 A (VW-gebouw), telefoon 6571 Het Tsjechische gezelschap zal vrijdag ochtend reeds zeer vroeg ariveren in Soest. Reeds om zeven uur arriveert het gezelschap op het Centraal Station in Utrecht, waar het door het bestuur van Red Stars zal worden opgehaald, 's Middags om vijf uur vindt de officiële ontvangst plaats op het gemeentehuis, waarna om ongeveer half zeven door het gemeentebestuur aan de Tsjechen in het Soester Natuurbad restaurant een di ner wordt aangeboden, waar, naast de Tsjechen en het Red Stars bestuur, aan wezig zullen zijn de burgemeesters van Soest, en Spakenburg de directeur van de Sportstichting, alsmede enkele ge nodigden. Zaterdagmorgen, om 9 uur. wordt er onder leiding van de Red Stars-trainer, de heer Blok een training gegeven aan de Tsjechen in de R.K.-Mavo gymnas tiekzaal. waarna het gezelschap naar Amsterdam gaat. 's Avonds wordt in Amstelveen een basketbal wedstrijd ge speeld tussen de Tsjechische dames en het eredivisie damesteam van Amstel- veen-Zapad. De rest van het program ma van zondag en maandag blijft onge wijzigd. De KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s.. van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van Inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier Dokter J. C. Lucas, Prof. Lorentzlaar 21, Soesterberg, telefoon 03463-1200. neemt op beide kerstdagen de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hage- doorn en A. Th. M. Splinter, beiden te Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en L. H. Brandt en A. W. Moll van Charante, beiden te Den Dolder. Dokter W. F. van den Helm, Pr. Alex- anderweg 82, Huis ter Heide, telefoon 03404-31574, neemt in het a.s, weekein de de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hagedoorn, J. C. Lucas en A. Th. M. Spinter, allen te Soesterberg en L. H. Brandt en A- W. Moll van Charante, beiden te Den Dolder. Dokter A. W. Moll van Charante, Palt- zerweg 299, Den Dolder, telefoon 03402- 4555 neemt op oudejaars- en nieuwjaars dag de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hagedoorn, J. C. Lucas en A. Th. M. Splinter, allen te Soesterberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en L. H. Brandt te Den Dolder. De bejaarden van Soesterberg hebben in De Hoeksteen een mooi kerstfeest gevierd, dat georganiseerd was door de algemene bejaardensociëteit, nadat allen aan de stemmig met denne- groen en kaarslicht versierde tafel had den plaatsgenomen, die gedekt was voor een broodmaaltijd, sprak mevrouw Wil- lemsen een hartelijk woord van welkom tot de talrijke aanwezigen en bracht zij de schriftelijke groeten over van de vroegere trouwe bezoekster, mevrouw v. d. Weerd, die nu in Molenschot woont. Daarna las mevrouw Jansen het kerstevangelie. Tijdens de koffiemaaltijd las mevrouw Willemsen het mooie kerstverhaal „Da- vids handen" van Ooms voor. Op pla ten werden de oude vertrouwde kerst liederen ten gehore gebracht. Met het „Vrede op aarde" ging men dankbaar uiteen. Zaterdagavond organiseert de Tiener groep Middelwijk een grootse instuif, waarbij het bekende orkenst „The Mi- racles* voor de muzikale begeleiding zal zorgen. Deze laatste instuif avond van dit jaar begint om 7.45 uur en is in het gebouw Middelwijk, Talmalaan hoek Pieter de Hooghlaan. Op eerste kerstdag wordt 's middags in de St. Caroluskerk een kerstviering ge houden, waarbij het parochiële zang koor en de aanwezigen afwisselend kerstliederen zullen zingen. De organist Jean Jenssen brengt be halve werken van Bach, Sweelinck en Brahms, eigen improvisaties van kerst liederen ten gehore. Bij de ingang van de kerk wordt een volledig programma aangeboden. Aan vang 15 UUT. Zaterdagavond kwamen voor de tweede maal de teams van The Red Stars uit Soest en Break Out uit Baarn tegen elkaar in het strijdperk, en het werd wederom een Baarnse overwinning met vijf punten verschil, evenals de vorige keer. Nu was de stand 22-27. Het is een leuke en sportieve wedstrijd geworden, waarin de Baarnse dames de eerste tien minuten veel moeite hadden met de „break" van de Soester dames. Na zeven minuten spelen was de stand dan ook 8-2 in het voordeel van Red Stars. Break Out herstelde zich goed en dankzij een goed op schot zijnde Stoel bij Break Out konden de beide teams toch nog met een 12-12 stand gaan rusten. In het begii. van de tweede helft liepen de Soester dames bijzonder hard van stapel en na zeven minuten hadden ze een 20-12 voorsprong opgebouwd. Ook nu weer bleek dat Red Stars zich moei lijk een voorsprong kan verdedigen. Break Out nam steeds meer het heft in handen en dankzij een grotere routine stond in de zeventiende minuut de stand 22-22 op het scorebord. In de laatste vier minuten drukte Break Out goed door en bereikte een onbedreigde 27-22 overwinning. De persoonlijke score van Red Stars was; Gwynia Zeeman 8 punten: Til Smeeing 5 punten: Loes Jak 3 punten; Gabriëlle Wüstefeld, Inge Limburg en Mies Haage ieder 2 punten. Van de acht strafworpen werden er tv/ee benut. Sinds 9 juni 1967, de dag waarop de vijandelijkheden tussen Israël en de Arabische landen werden gestaakt, tot op heden zijn door het Bevrijdingsfront voor Palestina vijfhonderd en tachtig gewapende acties, sabotagedaden en springstofaanslagen op Israëlisch gebied gepleegd, waarbij 190 Israëliërs werden gedood en 675 min of meer ernstig ge wond. Maar de Joodse staat wankelde niet en het dagelijks leven stagneerde evenmin. Ook kwam er geen enkele gevangene vrij uit de Israëlische gevangenissen waar nog 1500 Arabische guerillastrijders op hun veroordeling wachten. Het Be vrijdingsfront voor Palestina diende der halve naar nieuwe, liefst spectaculaire acties te zoeken om haar bestaansrecht ten opzichte van de Arabische wereld en haar geldschieters te bewijzen. Zo kwam men van die zijde ertoe om op 23 juli van dit jaar over te gaan tot het kapen van een straalvliegtuig van „El Al Dit vliegtuig, een Boeing-707 met kenteken 4-X-ATA ter waarde van zeven miljoen dollar, hield op die dag de nachtverbinding 426, Tel-Aviv-Rome vice versa in stand. Generaal gezocht. Maar deze „luchtpiraterij" bracht niet het succes wat men zich aan Arabische zijde van de daad had voorgesteld. De ontvoerders - drie in totaal - verkeer den in de mening dat zich in het ge kaapte toestel een hooggeplaatste I- raëlische passagier bevond. De aanslag was gemunt op generaal-majoor Aric Sharon, bevelhebber der Israëlitische troepen aan het Zuidfront De kapers kwamen echter bedrogen uit daar de generaal op het laatste moment zijn terugkeer naar Israël met een dag uit stelde. Het kapen zelf ging op een bliksemsnel le wijze in haar werk. De acht en dertig passagiers werden met een op scherp gestelde handgranaat bedreigd en de gezagvoerder Oded Abrabanell met een pistool in bedwang gehouder terwijl de tweede piloot zich tegen de ontvoering poogde te verzetten en daarop werd mishandeld. De gezagvoerder werd ge dwongen om naar Algerije te vliegen en de Boeing-707 op de luchthaven Dar- el Beida aan de grond te zetten. Waarom juist naar Algerije, dat vroeger wel de „piratenkust" werd genoemd, werd gevlogen en niet naar Syrië of Egypte, laat zich raden. In juli was namelijk in Damascus een proces aan hangig gemaakt tegen enkele leiding gevende figuren van het bevrijdings front en het in Syrië aan de grond zetten van een gekaapt Israëlisch vlieg tuig zou de zaak van deze guerillastrij ders zeer zeker geen goed doen. Ook president Nasser van Egypte, die te voren van de op hande zijnde kaperij op de hoogte was gebracht, wenste zich met de kwestie niet in te laten. In Algerije. Zo werd ten slotte besloten om de kist naar de „Piratenkust", het land van de Algerijnse zeerovers uit onze geschiede nislessen, over te vliegen. Van de op hande zijnde landing werd de comman dant van de luchthaven radio-telegra fisch op de hoogte gebracht. Contact met overste Boumedienne. het Algerijnse staatshoofd, bleek op dat tijdstip onmo gelijk, daar deze zijn handen vol had met een in volle gang zijnde straf-expe- dietie tegen een groep in opstand ge raakte Algerijnen die onder leiding van een gedeserteerde luitenant-kolonel, overste Zbiri, de macht in Algerije aan zich wilde trekken. De Algerijnse regering besloot het ge lande toestel te laten voor wat het was, de zaak te laten verebben en de 38 ge vangen genomen passagiers en de 7 leden der bemanning druppelsgewijs in vrijheid te stellen. Na enige dagen van hun vrijheid te zijn beroofd, werden de niet-ïsraëlische passagiers in vrijheid ge steld en naar Israël afgeschoven. In de eerste week van augustus volgden de overige onfortuinlijke luchtreizigers van Israëlische nationaliteit. Zij werden met een vliegtuig van de Zwitserse lucht vaartmaatschappij Swïss-Air van Alge rije naar Genève overgevlogen. Het gekaapte vliegtuig met de beman ningsleden werd pas na een dreigende actie van alle internationale piloten op 31 augustus vrij gegeven en vloog daar op. met een tussenlanding op de Ro meinse luchthaven, naar Israël waar het na 31 dagen spanning op de luchthaven Lod bij Tel Aviv door gezagvoerder Oded Abrabanell correct aan de grond werd gezet. Wat tijdens deze vorm van. kaapvaart opviel, was wel de beheerste houding van de Israëlische regering die van harde tegenmaatregelen afzag. Ieder begrijpt, dat repressailles van de zijde van Israël op den duur niet uit kunnen blijven, hoewel men daarover vooralsnog zwijgt. In de strijd tegen de terrorister is al gebleken dat de Israëlische politiek van veiligheid is gebaseerd op de stelregel dat terreur contra-terreur oproept en vergeldingsacties noodzakelijk maakt De politieke horizon in het nabije oosten is door dit voorval verduisterd en de oplossing van het Israëlisch-Arabisch conflict wordt door dergelijke acties op de lange baan geschoven. Deze vorm van luchtpiraterij kan alleen worden inge damd door internationale sancties. Passa giersvliegtuigen staan anders onbe schermd bloot aan ontvoering. Verzet baat niet, daar de gezagvoerder niet al leen de zorg over zijn machine heeft dóch daarnaast ook verantwoordelijk is voor het wel en wee der aan zijn goede zorgen toevertrouwde passagiers. Van de zijde van de internationale fe deratie van verkeersvliegers te Londen is er met klem bij de regeringen op aan gedrongen, maatregelen te nemen te voorkoming van soortgelijke gevallen va luchtpiraterij als die waarvan het Isrs lische El-Al-vliegtuig de dupe werd.

Soester Courant | 1968 | | pagina 7