r oveRpeynzinq Soest toen - Soest nu 1969 BEDREIGINGEN BLIJVEN V.V.V.-nieiiws Het oog gericht op goudkoorts Dinsdag 31 december 1968 mher 1968 47, 17e jaargang no. 99 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Woedestraat '29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Cock van der Hiüst wint voor de 3e maal Kerstcross van ..Tempo" Kerstboomverbranding Weggelopen jongen aangehouden Apothekersdiensten Veteranenlegioen „Eemland" wil imago veranderen by d'Uytgangh van het Jaer onses Heeren MCMLXVII1 Nieuwjaarsreceptie Burgemeester - Weer ernstig ongeluk op de Van Weerden Poelmanweg Auto na botsing in brand Dronken automobilist ramde aantal bomen Vrachtauto gestolen en weer gevonden Sursum Corda caf uitvoering in Zonnegloren Een ijsbaan geopend Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 SOESTER ((TOURANT 9st f 4,25. Versch Abonn p. kwart f 3.25, per post 14.25. Verschjjnt iedere dinsdag en vr|Jdaf Een jaar wordt afgesloten dat de we reld al bijzonder weinig opwekkends heeft gebracht. Er kwam nog geen ein de aan de oorlog in Vietnam. In de Verenigde Staten vierden geweld en moord weer hoogtij en werd de tweede Kennedy doodgeschoten. In het nabije oosten komen de partijen steeds scher per tegenover elkaar te staan en waren Arabische aanslagen en vergeldingsaan- vallen van de Israëliërs niet van de lucht. Rusland en zijn satcllieter bezet ten Tsjecho-Slowakije en dwingen het Tsjechische volk nu in de door Mos kou gewenste richting. In Zuid-Ameri ka kwamen weer verschillende staats grepen voor. die nochtans de sociale situatie er weing doen verbeteren. Zowel Engeland als Frankrijk geraak ten en zijn nog in monetaire moeilijk heden. terwijl de Europese samenwer king weinig vooruitgang boekte en het oude Europa in drie of vier delen ge splitst blijft. In Nigeria ontstond een volkerenmoord, waaraan nog geen ein de schijnt te komen en ook in enige andere Afrikaanse staatjes "grepen mi litairen naar de macht. Dit alles zijn dan nog maar enkele T. *- r Voor de derde maa in successie wist de Nederlandse kampioen cycle-cross C. v. d. Hulst uit Zoeterwoude de Tempo kerstcross op zijn naam te schrijven. Voor een uitgebreid verslag zie elders. Weer een heel jaar achter ons, wisse ling van zonnige en sombere dagen. Ook nu staan we weer voor het onge wisse. hoewel feitelijk iedere nieuwe dag ons als een begin vertrouwd moet maken met het onbekende, waarin we de opdracht ontvangen van vreugde en verdriet. Iedere kleine persoonlijke wereld lijkt nietig in het grote geheel, zo'n eigen beslotenisje in de ruimte met dezelfde vooruitstrevende taak als de Apollo 8. Voortvoorten de opdracht uit voeren! Ook V.V.V. Soest heeft een taak te ver vullen. Wij weten, dat er veel Soesters onze vrienden zijn geworden, sinds we hier een eigen domein kregen aan de grote straatweg, eigenlijk ook een soort capsule met als knoppen, radertjes en draden een heleboel folders en inlichtin gen-materiaal om de wereld te bieden. Wij zenden onze berichten naar hen, die er telefonisch om vragen of via onze balie en bovendien door ons wekelijkse V.V.V.-nieuws in de Soester Courant. Wij willen allen, die belang in ons stel len, hartelijk danken voor hun vertrou wen gedurende het afgelopen jaar. Wij hopen, dat de kring van sympathiseren- den zich in de toekomst nog zal uit breiden en dat V.V.V. Soest in 1969 nog meer het inlichtingen-centrum zal worden, waarheen ieder graag de schre den richt. Onze allerbeste wensen voor een voor spoedig jaar! Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar weer een massale kerstboomver branding plaats vinden. Zaterdagmiddag 4 januari a.s. om half vijf, zal onder het wakend oog van de Soester Vrijwillige Brandweer, op twee plaatsen in onze gemeente, op het Nas- sauplantsoen en op een terrein gelegen aan de Eikenlaan nabij het station Soest- Zuid, de brand gestoken worden in de afgedankte kerstbomen. hoofdpunten. Daarnaast waren er tal loze moeilijkheden in landen van vrij wel alle werelddelen. Met dc voort snellende ontwikkeling van de techniek lijkt de wereld ook politiek in hevige beroering te blijven, zoals we ook in ons eigen kleine landje kunnen consta teren. Zowel in het klein als in het groot wordt de vreedzame samenleving voortdurend bedreigd door groepen, lan den en personen, die het beter menen te weten, die naar de macht willen grijpen, die de orde willen verstoren. En zien we naar het nieuwe jaar, dan lijkt dit een niet veel ander perspec tief te bieden. Al zeuren de vier bij het Vietnamese conflict in Parijs, we mogen verwachter dat dit kleinzielige gedoe tenslotte tot een oplossing wordt gebracht en dat men dan inderdaad over vrede zal gaan praten. Dat zullen zeer moeizame onderhandelingen wor den, die maanden kunnen duren. We voorzien dat er in het eerste half jaar van 1969 nog geen einde aan komt. Intussen zullen de partijen elkaar in '."letnam blijven bestrijden, om nog een zo gunstig mogelijke positie aan de on derhandelingstafel te verkrijgen. Dat zal nog honderden en misschien dui- ze den levens kosten, die dan voor niets verloren zullen gaan, die zich moe ten opofferen voor een politieke her senschim. Terwille van een prestige en niet veel meer. Maar uiteindelijk zal er een vre desovereenkomst uit de bus komen, waaraan de bedoeling van oprechte na volging echter over één of twee jaar reeds zal zijn ontnomen. Een democra tische oplossing zal het niet zijn. Intussen is de kans groot, dat zich in het komend jaar in het nabije oosten wederom een nieuw strijdtoneel zal ont wikkelen. De Arabische landen zinnen op wraak voor de in 1967 geleden ne derlaag. Israël blijft onvermurwbaar ten aanzien van het behoud van geheel Jeruzalem en een veiliger en efficiënter grens met Jordanië en eist vrije door vaart door de golf van Akaba en door het Suez-kanaal. Allemaal punten waar de omringende Arabische landen niets voor voelen en niet in toe willen geven. In beide kam pen verwacht men, dat deze starre standpunten slechts na een nieuwe oor log tot een oplossing kunnen komen. Een oorlog die niet zo heel ver meer verwijderd zal zijn, ook al worden er via de Verenigde Naties nog pogingen in het werk gesteld om partijen tot on derhandelingen te brengen. Ook in het verre oosten, in Azië, blij ven in het komende jaar bedreigingen van de vrede voorkomen, waarbij In- dip, Pakistan, China, Rusland en de landen om de Perzische Golf betrok ken kunnen zijn. Mocht er inderdaad tussen Israël en de Arabische landen een openlijke oorlog uitbreken, dan is het de vraag of deze tot dat gebied beuerkt zal kunnen blijven, want ook belangen van andere landen kunnen dan in het geding komen. Neen, een vreedzaam en vredelievend 1969 zien wij niet in het verschiet. We leren echter met al die bedreigingen al te leven. Zondagmorgen, om vier uur, is een uit de ouderlijke woning in Wageningen weggelopen jongen, de 14-jarige J. K. aangehouden. De jongen had thuis ruzie gekregen, toen hij een broek moest aan trekken, waarin hij kort tevoren een gat had gevallen. De knaap is er toen maar vandoor gegaan. Zondagmorgen is hij door zijn ouders echter weer van hex bureau gehaald. Vanaf 1 januari a.s. zal zaterdags maar één apotheek geopend zijn. Herhalingen van recepten gelieve men in het begin van de week op te geven. Verder ge lieve men steeds de zondagsdienstrege ling in de Soester Courant te raadple gen. Op Nieuwjaarsdag heeft Apotheek Soestdijk dient. De afdeling Eemland (Baarn en Soest) van het Veteranen Legioen Nederland wil iets aan het imago van de club van oud-wapenbroeders gaan doen. Zonder de doelstellingen aan te tasten wil men een ruimere inhoud aan de vereniging gaan geven. Bij velen bestaat nog altijd de veronderstelling, dat het V.L.N. een groep oud-kolonialisten is. Indien het V.L.N. bovendien uitsluitend zou bestaan uit mensen, die in de jaren '40-'45 actief aa nde oorlogshandelingen in Nederland of Indië hebben deelge nomen, zou het V.L.N. over twintig tot dertig jaar exit zijn. Statutair bestaat reeds de mogelijkheid, dat personen, die uitsluitend hun militaire dienstplicht hebben vervuld, die nog aan het ver vullen zijn of zelfs nog moeten vervul len, lid kunnen worden van het V.L.N. Bij de afdeling Eemland is dat ook in ruime mate al het geval. Ongeveer 60 van de leden (74) kan niet als eigenlij ke veteraan worden beschouwd. Maar om meer bij de jongeren te kunnen aanspreken, zal ook de naam gewijzigd moeten worde". Op de laatste algemene vergadering is daarover al uitvoerig ge sproken. Op de volgende algemene le denvergadering, die - mede ter gelegen heid van het vijf-jarig bestaan van het V.L.N. omland - in Soest zal worden gehouden, zal de organiserende afde ling daartoe een voorstel doen. De stem ming in de verschillende afdelingen kennende mag worden aangenomen, dat het Veteranen Legioen met ingang van volgend jaar september anders zal gaan heten. Om meer inhoud aan de vereniging te kunnen geven, zullen ook de statuten moeten worden aangepast. „We moeten ons realiseren, dat we niet meer in 1945 leven, maar in 1969", zegt de heer B. Blom, penningmeester van de jongste V.L.N. afdeling. Het grondprincipe blijft evenwel gehandhaafd. Het Veteranen Legioen wil in zo breed mogelijke kring het inzicht levendig houden en verbrei den, dat onze constitutionele monarchie, de vrijheid en democratische rechtsorde van een zo essentieel belang zijn, dat aantasting van deze verworvenheden met inzet van alle krachten moet wor den bestreden. De afdeling Eemland geldt als nogal rebels in de landelijke organisatie. „We zijn wel eens de raddraaiers van het V.L.N. genoemd, maar we hebben ons toch een faam verworven als jongste af deling met veel opbouwende kritiek en activiteiten", aldus voorzitter F. I. M. v. d. Laan. De afdeling Eemland is inderdaad één van de meest actieve afdelingen. Het verzorgt de buitenlandse reizen en con tacten voor de andere afdelingen en is ook begonnen met de uitgave van een eigen afdelingsorgaan, dat maandelijks verschijnt. Vier exemplaren hebben tot nu toe het licht gezien. Daarnaast treedt men ook in toenemende mate naar bui ten op. Er worden ontspanningsavonden, lezingen, voordrachten gehouden. Komende zaterdag bijvoorbeeld houdt het bestuur in de bovenzaal van café Soestdijk een nieuwjaarsreceptie. En als beloning voor al deze activiteiten, die de afdeling in de Korte periode van zijn bestaan al een respectabel aanzien hebben gegeven, mag „Eemland" op 12 en 13 september van het komende jaar de algemene vergadering van het V.L.N. in Soest organiseren. Dat betekent, dat zo'n 750 man op bezoek zullen komen van de 4500 leden, die het V.L.N. in totaal heeft. Voor de echtgenotes staat onder meer een bezoek aan een Hilversumse omroep studio op het programma, terwijl na mens het V.L.N. in ieder geval een krans zal worden gelegd. Er zal gepro beerd worden, ook de burgerij bij de jubileumviering te betrekken. Het Veteranen Legioen Nederland werd na de Tweede Wereldoorlog opgericht in Nederlands Indië door Nederlanders, die als militair, als verzetsman of als lid van de gewapende koopvaardij on der Nederlandse vlag daadwerkelijk Hoe kort ist noch gheleen, dat Nieuwjaers-klocken kloncken. Nu is dat Nieuwe Jaer welhaest int Nyet versoncken. Hoe vlieght de Mensch daer heen, een Schaduw die verdween, maer yedere Dag, soo swangher van ghebeurtenissen, werd swart of wit ghemaelt, 'et cleenste kon nyet missen, omdat 'et gansche Jaer trouw de Courant verscheen. Het was meer suers dan soets, ghemaelt in die kolommen van moord en doodslagh, van ghevechten en van bommen, van dieven en fraudeurs, opligters sonder tal, van huyselijcke twist en felle kroeglawyten, van kinders, die vergheeten om de moeder kryten, van beevingh en van brand, van ramp en ongheval. Het goede, dat geschiedt, staet nyet in de Couranten, welligt een enckle mael; maar dicke Folianten syn opghevult met 't kwaed, dat op deez' Aerd geschiedt: van Vrijheydt, die belaegt, van Regt dat vuygh beknot wordt, van eer, die wordt besmeurt, Gezag dat rauw bespot wordt, 't Is alles naerigheyt, veel anders geeft 'et nyet. Maernaerigheyt is Nieuws Dat mag gheluckig heeten, opdat wij alleen, die Couranten leesen, weeten dat neyt 't ghewoone, maar 'et onghewoone telt. Gheluck en vree, barmhartigheydt en goede Daaden, dat wat de Menschheyt helpt, instee van haer te schaaden, dat vindt men doorgaens in de Courant vermeld. •si uooMaqSur jepuio 's/wnatM apeeMyi ;si qoou jueay nog valt 'et Kwaade op, soo alst de Valse Toon is, die in een symphonie van klancken 't oor verscheurt. Dus leesen wy meest 't kwaade nieuws in de rubryeken; wel van de stanck en smoock van rookende fabryeken, maar nyet van 't Bloemenperk, dat stil en saeligh geurt. Laet dus door 't Kwaade Nieuws U van de wys nyet brenghen, laet nyet één hellevlam uw gantse Hoop verzenghen, staert U nyet blind op al der Weerelt ongeneugt, want veel, dat goed en schoon is, komt nyet in de Kranten, maer al 'et kwaad ghedoe van misselycke kwanten, dat geldt als onghewoon, als Nieuws. Weest dus verheugt Want, wat er hier op Aerd' aen menschen moog mankeeren, het Jaer, dat komt, is toch een Jaer Onses Heeren die toorent tegen 't kwaed en spot met weereldmacht. Wy gaen in Hem gherust en opgheweckt van zinnen, ondanks veel Leeds en zorgh, 'et Nieuwe Jaer weer binnen nu 't Oude Jaer als vuurwerek heenspat in de Nacht. Op donderdag 2 januari 1969 zullen de burgemeester en zjjn echt genote in dc nieuwe Brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg te Soest, van 19.30-21.00 uur, een nieuwjaarsreceptie houden voor dc inwoners van de gemeente Soest. hebben gestreden voor vrijheid, orde en recht. Lid kunnen nu worden alle Nederlanders, die deel hebben uitge maakt van land-, lucht- of zeemacht of daarvan nog deel uitmaken, oud-ver zetstrijders en leden van «.'.e voormalige gewapende koopvaardij. Het V.L.N. heeft een eigen juridische en fiscale afdeling. Zo heeft het V.L.N. al eens met succes geprobeerd, een jonge man enkele maanden eerder de dienst te doen verlaten om hem niet een jaar achterstand in zijn studie te bezorgen. Het plaatselijk bestuur bestaat uit de heren F. I. M. van der Laan, voorzitter H. E. Karsters, secretaris en B. Blom, penningmeester. 'kV 1.2 Opnieuw is verleden week een ernstig ongeluk gebeurd op de Van Weerden Poelmanweg. Ter hoogte van de inrit naar het Soester Natuurbad slipte daar de 36-jarige automobilist G. J. van S. uit Woudenberg. Zijn auto draaide een halve slag om en botste met de achter zijde tegen een boom. De bestuurder liep daarbij een gebroken nekwervel op. Hij is overgebracht naar Zonnegloren en daar opgenomen. Zijn auto werd vrij wel geheel vernield. Op de Birkstraat zijn zondagavond twee auto's frontaal mot elkaar in botsing gekomen. Een van de auto's raakte na de botsing m brand, maar het vuur kon door een voorbijganger met een schuim- blusser worden gedoofd. Door onbeken de oorzaak kwam in een flauwe bocht de 22-jarige G. J. M. D. uit Amersfoort met zijn splinternieuwe dagen in bot sing met de links rijdende H. R. de J. (31), eveneens uit Amersfoort. De auto van D. raakte na de botsing in brand. De bestuurder bleef echter ongedeerd. De andere automobilist liep evenwel verwondingen aan hoofd en been op. Hij is opgenomen in Zonnegloren. Zijn auto is naar Amersfoort gesleept. De andere wagen, die eveneens vrijwel geheel werd vernield, is naar het bureau in Soest overgebracht. Een dronken automobilist heeft in de nacht van zondag op maandag een aan tal bomen op de rijksweg door Soest geramd. De man verdween in de rich ting Amersfoort, maar de door Soest ge- waarschuwde Amersfoortse politie kon de man nabij de haven van de Eem aangehouden. De man rolde letterlijk uit zijn auto en bleek tot het besturen van een voertuig bij lange niet in staat. Het bleek de 25-jarige J. A. E. uit Amersfoort te zijn. Bij onderzoek kwam aan het. licht, dat hij in Den Dolder ook nog een tuinhek had geramd en grotendeels vernield. De dronken auto bestuurder bleek ook niet in het bezit v- n een rijbewijs. O De goudkoorts is weer opgelaaid, dank zij een opmerking van de heer David Kennedy, bankier te Chicago. Hij is echter ook de man die in januari het Amerikaanse departement van finan ciën gaat beheren, zodat naar deze par ticulier in beurskringen iets aandachti ger geluisterd wordt. Hij heeft terloops op een persconferen tie gezegd dat hij nog niet wist of hij er wel zo voor was orr. de officiële goudprijs van 35 dollar per troy ounce te handhaven. En dat prijstarief is nu juist de basis waarop het hele inter nationale geldverkeer is gebaseerd. Prompt steeg in diverse kringen de hoep dat Kennedy namens Nixon wel eens zou kunnen besluiten de goudprijs tv_ verhogen en op de vrije goudmark- ten steeg de prijs van de staven onmid dellijk, mede trouwens doordat het aan bod nogal gering was. Er zijn kenne lijk landen die menen dat de prijs nog wel iets verder stijgt en dat geduld der halve rijkelijk beloond zal worden. De konsekwenties van een verhogen van de goudsprijs zouden ogenblikkelijk zijn da in wezen de dollar devalueert en daardoor tevens een aantal andere. Mis schien met uitzondering van de West- duitse mark. De bondsrepubliek heeft het al gemerkt: de buitenlandse tegoeden bij de Duitse banken stegen weer enorm en de situa tie is alweer benauwend veel gaan lijken op die van de periode toen een devaluatie van de Franse frank in het verschiet scheen. Kortom: volop onrust in de geldwereld, met als gevolg ook een moeilijker verloop van allerhande handestransacties. Dat is geen gunstige handelstransacties. Dat is geen gunstige ontwikkeling, dat weet men van vorige De vraag is alleen waarom Kennedy en Nixon zich ertoe leenden om deze onrust op gang te helpen. Het liefst zou men aannemen dat hun onbekendheid met de konsekwenties van wat regeer ders doen en laten hen per ongeluk in deze situatie heeft geloodsd, al is dat dan geen reclame voor het staatsman schap binnen het nieuwe Amerikaanse kabinet. Maar de mogelijkheid bestaat ook dat Nixon en Kennedy inderdaad het voor nemen hebben een eind te maken aan de ellende die de V.S. ermee hebben dat hun belofte goud te verkopen - aan circulatiebanken dan - tegen een vast gestelde prijs tot gevolg heeft gekregen dat Washington nu vrijwel de hele mo netaire wereldmisère op de schouders heeft te torsen. Dat er aan het internationale monetaire stelsel een en ander schort is voor nie mand niuws en er zijn o.m. in het In ternationaal Monetair Fonds al tal van voorstellen gedaan om tot genezing te geraken, zonder dat men het echter over de therapie eens werd. Een oplos sing zuiver en alleen van Amerikaans standpunt uit bekeken echter - en dat moet men vrezen dat Kennedy beoogt - kan voor de V.S. zelf wellicht soelaas bieden, maar moet dan noodzakelijker wijs vele anderen wel zeer zuur opbre ken. O.m. de Fransen, die in het I.M.F. voornamelijk het verzet hebben geleid tegen een opiossing die het leed een beetje eerlijker verdeelde. Maar dat was in de tijd dat de frank er nog fier bij stond. Leedvermaak is hierbij echter zeker niet op zijn plaats, want een devaluatiegolf - ingeluid door een Amerikaans besluit over de goudprijs - kan niet veel lan den ongerept laten. KANTMAN. Ten nadele van de heer D. Reehorst aan de Soesterbergsestraat alhier is verle den week een vrachtauto gestolen. De wagen werd echter kort daarop onge schonden en nog met een grotendeels gevulde benzinetank teruggevonden in Huis ter Heide. Van de bestuurder was evenwel geen spoor te bekennen. C Het zangkoor „Surusm Corda" heeft on der leiding van de heer L. J. Meijer en met medewerking van dc kinderzang klas van de Savcrnin Lohmanschool en het zusterkoor van Zonnegloren een kerstconcert gegeven in de recreatiezaal van het ziekenhuis. Rond zeshonderd patiënten, bezoekers en leden van het verplegend personeel woonden dit grootse concert bij. Voor de leden van „Sursum Corda" beteken de deze uitvoering de achtste van deze maand. Uitgevoerd werden onder meer het „Lo- bet der Herrn" van Rubinstein. de Kerstcantale „Ere zij God'' en het Fran se „Cantique de Noell". Gert Muts be geleidde de 160 leden van de verschil lende koren op het orgel. Via de geluidsinstallatie hebben ook de patiënten op de zalen naar dit mag nifieke concert kunnen luisteren. Men schat het aantal directe of indirecte toehoorders op ruim 1300. Voordien had „Sursum Corda" al mede werking verleend aan concerten in Amersfoort, de Julianakerk en de Em- makerk. Schaasliefhebbers delen wij mede, dat de ijs-tennisbaan aan de Bosstraat he den is geopend.

Soester Courant | 1968 | | pagina 1