E B SETTEN Cock van der Hulst voor de derde maal winnaar van de Tempo-Kerstcross KAT en LOEDER t WAftutee/aaï Officiële mededelingen DOORSMEREN G4RAGE BOSBOOM MENINGEN VAN LEZERS Slavia wint toernooi van Red Stars De vloot vaart Donderdag 2 januari wegens inventarisatie GESLOTEN FOTO SW4GER DE GAANDE MAN Ruttenberg - tegen boom - met negende plaats de beste Tempo-rijder Zanpijy klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEER ST ATION B.D.C.-handbal contra B.D.C.-voetbal Geslaagd De rode haan loert Red Stars eervol tweede voor S.V.S. Spakenburg Voor uw advertentie in alle andere bladen is DRUKKERIJ SMIT Van Weedestaat 29A advertentie-bureau DINSDAG 31 DECEMBER 1968 De nog juist in een besneeuwd land schap verreden traditionele kerstcross van de ren- en toerclub „Tempo" te Soestduinen is voor de derde achtereen volgende maal gewonnen door de Ne derlandse kampioen Cock van der Hulst uit Zoeterwoude. Hij ging met zeer roya le oorsprong op Cor Hutgers uit Naar- den als eerste over de streep. Gerrit Ruttenberg reed halverwege de strijd tegen een boom, moest de wedstrijd toen enige ronden lang op een gewone fiets voortzetten, wat niet wegnam, dat hij toch nog als beste Tempo-renner eindigde. Hij werd tenslotte negende. In de slotfase van de wedstrijd, toen een grijze hemel een hoeveelheid sneeuw losliet, die op het laatste moment toch nog voor een beetje kerstsfeer zorgde, al zullen de renners zelf er weinig prijs op hebben gesteld, had de in een bla kende vorm verkerende Van der Hulst al zo'n grote voorsprong genomen, dat hij door geen enkele renner meer kon worden bedreigd. Van der Hulst nam iedere hindernis met zoveel gemak en souplesse, dat hij de overwinning ook zeker verdiende. De renner uit Zoeter woude had voor het bijna 29 km lange parcours 2,25 min. minder nodig dan zijn naaste concurrent. Halverwege de wedstrijd nam v. d. Hulst al een voorsprong. Van ronde tot ronde liep hij verder uit en éénmaal dacht Rutgers, die toe» ook reeds op de tweede plaats lag erover, de strijd te Voor de balie: „Ken ik het hellepe dat die ouwe kas ten zo dicht bij mekaar staan?" riep de uiterlijk zo bevallige en als jongedame verklede verdachte uit. Haar tien zorg vuldig gemanicuurde vingers werden halverwege ten hemel geheven, maar omdat toen een imitatie-slangenleren handtasje haar arm dreigde te ontglip pen. eerden haar handen snel terug op aarde. „Dit is een zeer aanvallige dame' ver telde de officier van justitie „met erg losse handen met lange nagels". ..Als twee huizen dicht bij elkaar staan, hoeft U nog niet handtastelijk te wor den" dacht de politierechter. Maar de 22-jarige uiterlijk zo schone wist het betei dan de grijze magistraat. Volgens haar uitleg was ze gewend de ramen van haar overbuurvrouw dicht te druk- k als zij de hare moest openen, omdat geen ruimte was voor beide open slaande vensters tegelijk. En als de an der toch de ramen weer openstiet en bijvoorbeeld het tafellaken uitschudde, slierde zij daarmee gelijk de vazen met bloemen in de kamer van de gedaagde omver. De beide dames lazen ook el- kaars krant en eikaars vrouwenblad mee door het raam. En als de één bij het ontbijt geen suiker meer had voor de koffie, pakte ze met één hand door het raam de volle suikerpot van de andere gedekte tafel. „Dan is er nog geen reden om te krab ben' zei de rechter. „O zeker, mot je meemaken!" klonk het schamper. „Zal ik bij uwes 'n keertje de kornetbief van uwes brood pikke as uwes zit te ete, zo met een arm door het raam. Zal ik 's kijke wat U lan doet". Ze griste naar de hamer op de groene tafel, maar de rechter was haar voor en tikte er mee op haar lange vingers. „Au, verrrek, m'n nagelsschold ze en haar namaak-pythonleer gleed lager en lager. „Een te barste" ontdekte ze. „U ziet het" zei de officier, ,,'t Is geen katje om zonder hamer aan te pakken." „Mot ik dan maar tolereren dat zo'n loeder me voor dweil uitmaakt?" „Bent U dat dan niet?" informeerde de politierechter en hij nam veelbetekenend de stukken ter hand die op de groene tafel lagen uitgespreid. Een vuurrode blos drong door de matte schminklaag heen. „Dat beweert dat loeder" stiet ze ten slotte uit, „Die kijkt me teveel in m'n slaapkamer ook." Het loeder mocht plaatsnemen achter de lessenaar voor de getuigen. Ze vulde een grote japon uit de afdeling Moeilij ke Figuren van het confectiemagazijn en haar gezicht ging grotendeels schuil achter een gordijn van zwartgeverfde soaghettislierten. „Het gong allemaal om dat mansper soon" hoorden we nu. „Die kon z'n eigenste huis niet meer in. Toen kwam ie door mijn kamer om effies over te stappen." „Gelogen!" kreet de slanke, „Ze het 't aangelegd met 'm. Ik zag ze wel bezig". ..Zeg jij maar niks", repliceerde de Ge weldige. „Jij hebt het veel te druk met die andere kerels dieEen driftig hamergeklop ontnam beiden het woord. De rechter stelde afgemeten vragen en liet ze even afgemeten beantwoorden. Voor hem was alleen van belang dat er verwondingen waren toegebracht en wie da. had gedaan. Het bleef echter bij de krabben van het slanke katje. Want er was geen aanklacht ingediend wegens belediging. De voormalige echtgenoot van de kat getuigde ooi. nog tegen zijn gewezen vrouw en toen vond de officier de tijd gekomen om een voorwaardelij ke gevangenisstraf te eisen van veertien dagen met een proeftijd van een jaar. „Ken ik mooi me nagel weer an late groeie" berustte de verdachte. staken. Tegen zoveel wielergeweld kon ook hij niet op. Ook de veteranen Manus Brinkman en Gerrit Ruttenberg konden het tempo niet bijhouden. Ruttenberg had bovendien het ongeluk, dat het onwillige terrein hem op een gegeven moment tegen een boom loodste, waardoor hij even van een gewone fiets gebruik moest maken. Hij finishte tenslotte met grote achter stand op de winnaar als negende. Daar mede kwam hij als beste Tempo-rijder wel in aanmerking voor de door Procar geschonken extra beker. Niettemin was Ruttenberg een gedesillusioneerd man. Brinkman legde vlak voor hem beslag op de achtste plaats. De enige beroeps renner, Jan van Katwijk uit Oploo, gaf de strijd op. De uitslag bij de professionals en ama teurs over 28,8 km luidde: 1. C. van der Hulst Zoeterwoude), 1.14.3. 2. C. Rut gers (Naarden), op 2.25 min. 3. G. Wilde- boer (Apeldoorn). 4. D. Heesbeen (Til burg). 5. D. van Wilgenburg. 6. H. Zui derduin (Lisse). 7. H. J. van Velzen (Scherpenzeel). 8. H. Brinkman (Rotter dam); 9. G. Ruttenberg (Soest). 10. L. de Jong (Leiderdorp). Bij de adspiranten startte Tempo-rijder H. v. d. Hoef uit Baarn als favoriet, maar een eerste plaats za. er voor hem niet in. Wel eindigde hij vooraan, maar viel net buiten de prijzen met zijn vier- Voorzittcr A. Scngers, geassisteerd door twee charmante kerstcrossmisses, hul digde Cock van der Hulst na ztfn ecla tante overwinning. Vol strijdlust begonnen de crossers aan hun zware twaalf ronden. Alleen de allerstcrksten zouden finishen. de plaats. Als beste Tempo-renner won hij daarmee wel een door B. Admiraal beschikbaar gestelde beker. Winnaar werd W. Albertsen, die in de slotfase A. Aversteeg op sterke wijze naar de tweede plaats verwees. De uitslag over 7,2 km luidde: 1. W. Albertsen (Wierden). 2. R. Aversteeg (Rotterdam). 3. N. Stokman (Ulfst). 4. H. v. d. Hoef (Baarn). 5. G. Broeren (Bolnes), 6. A. Mesken (Warmond). 7. D. Schaafsma (Maartensdijk). Bij de nieuwelingen ging de overwin ning naar L. Hoven uit Deurne. Op de tweede plaats eindigde H. de Vries uit Amersfoort. De extra-beker voor de beste Tempo-coureur was voor J. v. d. Hoef uit Baarn, die als negende over de eindstreep ging. De uitslag ove.r 12 km bjj de nieuwe- TOpii XfPsaioN i STEENHOFFSTP 53 TEL 2842 SOES lingen was: 1. L. Hoven (Deurne). 2. M. de Vries (Amersfoort). 3. H. Vos (Rot terdam). 4. W. Dompseler (Putten). 5, A. Schuuring (Woudenberg). 6. J. Breur (Schiedam). 7. M. Kooijman (Callants- oog). 8. J. Cozijnsen (Scherpenzeel). 9. J. v. d. Hoef (Baarn). 10. N. Berkhout (Schipluiden). De jury bestond uit de heren Van Heug- ten, Oskam, De Weert, Schoenmaker, Van Kooten. Basten, Dikken en Braat. Tempo-voorzitter A. Semper reikte na afloop de prijzen uit. DIENSTPLICHT AANGIFTE TER INSCHRIJVING De in 1949 geboren mannelijke Neder landers, die in een Nederlands bevol kingsregister zijn opgenomen of daarin behoren te zij"» opgenomen en geen be wijs van inschrijving voor de dienst plicht hebben ontvangen, zijn verplicht zie' vóór 1 januari 1969 aan te melden ter gemeentesecretarie van hun woon plaats of gewone verblijfplaats. De aanmelding moet geschieden door deze personen zelfs bij hun verhindering door hun wettelijke vertegenwoordiger. Is een rechtspersoonlijkheid bezittende vereniging, een stichting of een instel ling van weldadigheid wettelijk ver tegenwoordiger, dan rust bij verhinde ring de verplichting tot aanmelding op de bestuurders. Zij die zich aanmelden, worden inge schreven voor de dienstplicht. De burgemeester der gem. Soest. KLOKKEN JUWELIER HORLOGEN .a-?R. *i«5S REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 Geen langdurige wachttijd, daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL. Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telefoon 3256 Zondag 5 januari gaan de voetballers van B.D.C. proberen, in hoeverre zij de handbalsport meester zijn, terwijl het handballend gedeelte van B.D.C. die middag de voetbalkunst een half uurtje gaat uitoefenen. Een elftal van B.D.C.- handbal speelt die dag namelijk de tra ditionele wedstrijd tegen een B.D.C.- v balelftal. De ontmoeting duurt een uur. Het eers te half uur wordt er gevoetbald, het tweede halve uur gehandbald. In tegenstelling tot eerdere berichten begint deze ontmoeting om twee uur. Na afloop bestaat er de mogelijkheid om onder een oliebolletje, een kerst krans en een drankje elkaar het beste voor het al begonnen nieuwe jaar toe te wensen. Mej. H. Vreugdenhil, Da Costalaan 14, alhier, slaagde voor het examen voor het Getuigschrift Ziekenfondswezen. Heeft 't oude jaar ons wel bekoord, Het jachtig leven jaagt ons voort Naar 't nieuwe jaar, zestig en negen, Wij komen het zo dadelijk tegen En willen onze blijschap uiten Door 't vuurwerk hard te laten fluiten. Wie gunt de jeugd niet graag die pret, Maar daarbij dient toch opgelet Benzinepomp en tank te mijden, Zo'n wijs besluit zal elk verblijden, En waar een dak gedekt is met riet Kom daar die avond met vuurwerk niet. Je wilt toch niet dat in ons mooie land Anders bezit vernield wordt door brand? Doe in het nieuwe jaar niemand verdriet, Bedenk dit goed voor je pijlen schiet, Ook d'ogen van een mens zijn een kostbaar goed, Zodat je eerst eens denken moet. Voor je wild weg gaat gooien hier en daar, Het vuurwerk moet vreugde zijn, geen gevaar. De brandweerman zal zich dan ook verblijden, Dat hij gezellig thuis het grote uur kan bij den, En roepen dan tot elkaar Een heel gelukkig nieuw jaar. Een brandweerman. De Tsjechische gasten van Red Stars zijn vol bewondering over Nederland en in het bijzonder Amsterdam. Het Tsjechische damesteam, bestaande uit negen personen, met daarbij drie heren, hebben een onvergetelijke perio de gehad in Soest. Zoals reeds vermeld was het gezel schap afgelopen vrijdag in Soest gear riveerd. Des middags stond hun een voortreffelijke ontvangst te wachten op het gemeentehuis, waarna door de ge meente van Soest een diner werd aan geboden in het restaurant van het Soester Natuurbad. De volgende dag, zaterdag, hebben de Tsjechische gasten een onvergetelijke dag gehad, 's Morgens werd er in de r.k. Mavo getraind o.l.v. de heer Blok, waarna om tien uur een wedstrijd werd gespeeld tegen Red Stars. Het grappige hierbij was dat bij elke persoonlijke fout een heerlijk glas wijn werd genut tigd. s Middags is de stad Amsterdam bezocht, waar men door de grachten is gegaan en zich in de stad heeft ver poosd. Om ongeveer acht uur vertrok men naar Amstelveen, waar door de Tsjechische dames een basketbalwedstrijd werd ge speeld tegen een team uit Amstelveen, Amstelveen Zapad, dat uitkomt in de eredivisie. Het is een grote nederlaag geworden voor de Tsjechen, 68-28, maar dit was het logische gevolg van de zeer ver moeiende dag, die men heeft gehad. Ook zondag is men naar Amsterdam gegaan, naar het Haven gebouw en naar het Rijksmuseum. In de loop van de middag ging men naar Scheveningen, waar men op de pier het diner heeft genuttigd en waar een strandwandeling werd gemaakt. Zondagavond ging het gezelschap naar de feestavond, die Red Stars ter ere van zijn gasten hield. Een zeer grote opkomst zorgde voor een onvergetelijke avond, die niet snel vergeten zal wor den. Tijdens deze feestavond, die in het ge heel bezette Verenigingsgebouw plaats vond, bood het bestuur van Red Stars, daartoe in staat gesteld door de vrijge vigheid van de aanwezigen, de gasten twee wedstrijdballen aan, die in grote dank werden aanvaard. Het toernooi bracht duidelijk aan het licht dat Red Stars zowel als S.VJS. in technisch zowel als taktisch opzicht de mindere waren van de Tsjechische meisjes. De uitslagen S.V.S.-Slavia 17-40 en Red Stars-Slavia 17-41 spreken daar toe voor zichzelf. Dat het team van Red Stars met 29-20 het een klasse hoger spelende S.V.S. wist te kolppen, kunnen we als een mooi resultaat zien. Dat het de Tsjechische meisjes in Ne derland goed bevalt, blijkt wel uit het feit, dat zij de terugreis niet vandaag hebben aanvaard zoals was gepland, maar pas morgen in de loop van de dag, nadat zij oudejaarsavond in Spakenburg hebben gevierd, huiswaarts keren. Voordat zy 's avonds in Amstelveen in het veld zouden treden legen een Neder landse eredivisie-club, ontvingen de Tsjechische speelsters een training van de Red Star-trainer, de heer R. Blok. De Russen hebben nogal nijdig gerea geerd op twee Amerikaanse torpedoja gers, die even een kijkje hebben geno men in de Zwarte Zee, en dat terwijl hun eigen vloot in behoorlijke omvang in de Middellandse Zee patrouilleert. Dat laatste is een heel wat meer zor- genbarende activiteit! Maar nu de Rus sen eindelijk hun kans schoon zien, grijpen ze die met beide handen aan. HeJ is een dikke zestig jaren geleden, dat het Russische Oostzee-eskader, dat de bedreigde steunpunten Wladiwostok en Port Arthur te hulp moest komen, helemaal om de Kaap moest varen en overal zijn neus stootte doordat Enge land met Ruslands vijand, Japan, onder één hoedje speelde. Maar het is al eeuwenlang, dat Rusland heeft geprobeerd de doorgang naar de Middellandse Zee te forceren en zo mo gelijk ook die naar de Indische Oceaan. Men kan wel zeggen, dat onder al zijn Czaren Rusland die droom nimmer heeft opgegeven. Tijdens de Krim-oorlog, in Wereldoorlog I en II, kwam het echter niet aan bod. Steunpunten Nu zijn eindelijk de machtsverhoudin gen grondig gewijzigd. Het Britse Im perium bestaat niet meer. Weliswaar is het nu de Amerikaanse vloot, die als wachter van de Middel landse Zee optreedt, maar strikt geno men hebben de Amerikanen in die zee evenveel of even weinig rechten als de Russen. Het is bijzonder moeilijk een grote vloot in actie te hebben wanneer die niet kan beschikken over de nodige steunpunten, maar langs de noordkust van Afrika heeft Rusland minstens zoveel helpers als Engeland had toen het indertijd het Oostzee-eskader dwars zat. Turkije moet nu de Russen wel door de Dardanellen laten, die vroeger het slot op de deur van de Russische expansie vormden, en is zelfs benauwd wanneer de Amerikanen er op hun beurt door heen gaan naar de Zwarte Zee. want dat mocht eens bonje met de Sovjets geven! Verpletterd De Russische vloot heeft eeuwenlang weinig betekend en toen ze in het be gin van deze eeuw verpletterend gesla gen werd door de Japanners, was het afgelopen met de maritieme betekenis van het Czarenrijk. Rusland was en bleef landmogendheid. De Sovjets had den ook wel iets anders te doen dan een vloot bouwen en pas na Wereld oorlog II is de activiteit van de Russen ter zee belangrijk, zelfs zéér belangrijk geworden. Dat geldt niet alleen de marine. Ook de vrachtvaart en de visserij kregen de volle aandacht. Rusland vaart met de modernste schepen en trawlers. Vele van deze boten hebben ongetwijfeld een dubbele taak, ze zijn tegelijk de voel horens van de marine. Vlagvertoon De politieke veranderingen in Arabië en Afrika, waarbij Rusland een belangrijke rol speelt, biede opgelegde kansen voor vlagvertoon van de vloot. Men mag ho pen, dat het daarbij blijft. Ook langs de Westkust van Afrika ope reren Russische eskaders en brengen er vriendschapsbezoeken o.a. aan Tanzania. Rusland haalt zijn schade in. Het wil duidelijk demonstreren, dat de Middellandse Zee geen Amerikaanse binnenzee is. Het demonstreert tegelijk, dat het een rol wil spelen ter zee. niet alleen eco nomisch, ook militair. Zijn torpedoboten en onderzeeërs scha duwen niet alleen, maar vergezellen onbekommerd in breed daglicht de Amerikanen op hun route. En die moe ten het maar nemen, want een conflict met een Russisch oorlogsschip kan de lont in het kruitvat zijn! Droom Eigenlijk is er. ondanks alle ideologisch gedoe, niet veel veranderd. De commu nistische landen schelden op het wes terse imperialisme, maar ze zijn er zelf BURG. GROTIIESTRAAT 45 even hard mee bezig, al heet het dan, dat ze dit juist doen om het imperialis me te bestrijden. Het Rusland van de Sovjets is. strikt genomen, geen ander dan het Rusland der Czaren. Het wenst niet langer aangewezen te zijn op zijn noordelijke havens, die de helft van het jaar dicht gevroren zijn, en te worden tegengehouden bij de Dardanellen, waarom in het verleden zo vaak bloedig is gevochten. Aan de verwerkelijking van de droom der Czaren wordt onder de rode vlag volstandig doorgewerkt! De benoeming van een nieuwe president van de Verenigde Staten betekent het komende jaar niet alleen het overgaan op een Republikeinse regering (ondanks een Democratische meerderheid in Se naat en Congres!) en dus veel nieuwe gezichten in die regering, maar die be noeming betekent ook, dat tal van mensen, hetzij zeer hoog geplaatst, dan wel in een bescheiden funktie, er uit liggen. Bij alle aandacht voor het gevecht tus sen Nixon en Humphrey verliezen we licht uit het oog, dat het óók nog ging om de benoeming van een aantal gou verneurs in diverse staten, van senato ren en afgevaardigden naar het Con gres en om nog een hele serie baantjes, die grondwettelijk via verkiezingen wor den bezet. In Nederland trekken rechters, politie functionarissen, burgemeesters, ambte naren zich van geen verkiezing iets aan. Wie zit, die zit. Welke politieke veranderingen zich ook voltrekken in de besturen van land, provincie of ge meente, het apparaat blijft hetzelfde. Het kan alleen bij benoemingen een an dere politiek gaan voeren, maar verder ook niet. Baantjes In Amerika is dat heel anders. Daar begint het er al mee, dat de pre sident niet alleen zijn eigen ministers maar ook zijn eigen staf kiest. In zijn voetspoor doen de gouverneurs van di verse staten hetzelfde en ook in de ge meenten gebeurt het. Dat is ook een element in de „partij trouw". Het gaat er vaak niet om of de Republikeinse dan wel de Democratische gedachte zegeviert en het verschil tus sen die twee is dan ook soms met een vergrootglas niet eens te ontdekken, maar allen die op een of andere manier, via baantjes of via bevoorrechte posi ties of invloedrijke relaties, bij het in tact blijven van het bestaande apparaat belang hebben, zullen alle zeilen in de mast spannen om een eventuele tegen stander géén kans te geven. Beginners De nieuwe mensen zijn meestal diege nen, die zich voor de partij verdienste lijk hebben gemaakt, hetzij door finan ciële bijdragen, hetzij door grote per soonlijke inspanning. Men moet vaak beginnen met het gewone werk, het aanbellen aan de huizen, de verkie zingspropaganda. In dat opzicht is men in Amerika veel aktiever dan hier, maar er zitten ook veel meer kansen in. Wanneer de partijbonzen zo'n jonge enthousiasteling hebben gewogen en zwaar genoeg bevonden, zullen ze er voor zorgen, dat hij, via ellerlei baan tjes, en het lidmaatschap van commis sies verder naar voren kan worden ge schoven naar het congres van een der staten en wellicht straks candidaat kan worden gesteld voor „het" Congres, <*n daarna voor de Senaat. Wie weet? Me nigeen is zo begonnen; Richard Nixon onder anderen! Favorieten Maar daartegenover staat, dat allerlei rïL.isen, die soms jarenlang een belang rijke en invloedrijke functie hebben be kleed, plotsklaps op straat staan. Dat geldt zeker voor de naaste mede werkers van de aftredende president en kan van de bezetting van diplomatieke posten af tot de staf op het gemeente huis toe verschuivingen veroorzaken. De nieuwe president heeft verscheidene lucratieve baantjes te vergeven, waar voor weinig behoeft te worden gedaan, maar die wel status en inkomsten ver lenen. Toen Truman president werd. be noemde hij tot gezant van de V.S. in Luxemburg een dame. die hem, als „hostess" in de Washingtonse society, had geholpen naar boven te klimmen. Die dame, Perle Mesta, onderscheidde zich doordat ze in de Belgische provin cie Luxemburg aan het dwalen ging, menende dat ze in het Groothertogdom was beland. Ze had niet -eens de moeite genomen, ~'ch omtrent de juiste ligging van haar toekomstige standplaats op de hoogte te stellen! En al mag men wellicht denken, dat „zo af en toe eens wat fris bloed., geen kwaad kan. ook de mensen die de pos- tc t van anderen overnemen, zijn niet altijd zo fris. Vaak hebben ze al reeds verplichtingen aan zakenmensen, aan ondernemers, die, tuk op overheidsop drachten of gaarne profiterend van een beetje protectie, de candidaten financi eel hebben gesteund en later hun loon komen halen. Politiek is nu eenmaal businesse en iedereen schijnt dat heel gewoon te vinden. Af en toe loopt het de spuigaten uit en dan kan de tegen partij oproepen tot een „zuiverings actie". Met name de politieke „bosses" (bazen), die soms een hele stad in hun zak hadden en armoe handelden als of het hun privézaakje was. zijn op die manier nogal eens lelijk aan hun eind gekomen. En zij. die gaan? Och, voor hen wordt meestal wel gezorgd. Ook zij hebben hun relaties. En een heleboel nuttige ervaring, die elders wel eens zéér te pas kan komen!

Soester Courant | 1968 | | pagina 5