I f ti Dit is Uw WISO-zegel Telefoonnummer ziekenauto 5980 l^oorderweg 23 Het huwelijk is niet verouderd Tsjechische basketbalspeelsters door gemeentebestuur ontvangen Burgerlijke stand WISO-SOEST Heren van B.D.C. handbal na ll-o zege op S.S.V.U. op derde plaats KRABBELS VAN KNELIS BUITENECHTELIJKE GEBOORTEN U KIJNT NIET ALLES WETEN Ondanks de moderne opvattingen blijft aantal gelijk Eerste Soester Begrafenis-Onderneming De vereniging ..De Zwaluw" hield grote duivententoonstelling Inicef-nieuws Sinds 1957 stijging met 50 .30 buitenechtelijk geborenen binnen 2 jaar gewettigd Het huwelijk is de enige door de maat schappij gesanctioneerde vorm van sa menleven van een man en een vrouw en zelfs allerlei moderne theorieën over het huwelijk hebben daarin geen veran dering gebracht. De door het overgrote deel van de bevolking onderschreven levensbeschouwelijke en/of religieuze overtuigingen, waarop het huwelijk steunt, vormen een der belangrijkste elementen van onze cultuur. Zij die be weren dat het huwelijk steeds meer in discrediet geraakt, worden door de sta tistieken in het ongelijk gesteld, want het huwelijkscijfer in ons land is in de laatste eeuw vrijwel constant gebleven, de huwelijksleeftijd vertoont zelfs een scherpe daling en ondanks alle sombere beweringen van cultuurpessimisten blijft het aantal echtscheidingen vrij constant. Sommige nieuwlichters poneren de stel ling, dat wanncc een man en een vrouw van elkaar houden, zij ook zon der een huwelijk te sluiten gelukkig zouden kunner samenleven. Wanneer men toch trouwt, is dat uit maatschap pelijke of financiële overwegingen. Deze mening wordt evenwel door de meeste mannen en vrouwen scherp aangevoch ten. Waarom zou men een verbintenis tolereren, waarbij de man zijn vrouw en kinderen te allen tijde in de steek kan laten? Waarom zou men de mensen wel voor de konsekwenties van hun handelingen en met voor de konsekwen ties van hun liefde mogen stellen? Trouwen veronderstelt het aanvaarden van een zekere verantwoordelijkheid en dat is een cultuurgoed, waarvan men de waarde niet hoog genoeg kan schatten. Ondanks alle relativerende theorieën over het huwelijk gaat het grootste deel van het Nederlandse volk rustig door met trouwen. Men ziet dat aan het zo genaamde huwelijkscijfer, waaronder verstaan wordt het aantal gesloten hu welijken per 1000 bewoners per jaar. In 1875 bedroeg dit cijfer 8,3 in 1925 idem, in 1939 8,1, in 1944 daalde het onder de druk der oorlogsomstandigheden tot 5,5 om in 1946 op te lopen tot 11,4. In 1949 bedroeg het huwelijkscijfer weer 8.3 en sindsdien blijft het vrij constant zoals uit de cijfers van 1964, 1965 en 1966 blijkt, toen het resp. 8,5, 8,8 en 9,0 bedroeg. Kortom, in een eeuw is er in de waardering voor het huwelijk als sociale instelling in Nederland nauwe lijks iets veranderd jonger trouwen De drang om zo jong mogelijk te trou wen, neemt zelfs duidelijk toe. In 1939 bedroeg de gemiddelde huwelijksleeftijd van de Nederlandse man 27,8, in 1963 was dat 26, nu ligt het om en nabij de 25 jaar. De gemiddelde huwelijksleeftijd van de vrouw vertoont eveneens een dalende tendens. In 1939 bedroeg deze huwelijksleeftijd 25,6, in 1963 23,5 en thans circuleert ze rondom de 23 jaar. Deze daling van de huwelijksleeftijd is zelf vrij spectaculair, ook al manifes teert ze zich niet bij alle bevolkings groepen even sterk. De huwelijksleeftijd ligt hoger bij die groepen, waar men lang moet studeren om zich een maat schappelijke positie te verwerven. Wel iswaar kennen we het verschijnsel van de studentenhuwelijken, maar dat zou ons de ogen bijna doen sluiten voor het feit, dat de meeste studenten pas trouwen na hun doctoraal of ln elk ge val na hun kandidaats. Op het platteland worden huwelijken soms uitgesteld tot de zoon het bedrijf van de ouders kan overnemen of bouw- of weidegrond in pacht kan krijgen. Maar vooral i de grote steden is het tegenwoordig gemakkelijker om zich al vrij jong een redelijk economisch be staan te verwerven en dus kan men zich een huwelijk financieel veroorlo ven. Bovendien is de jeugd afgestapt van het idee, dat je eerst je huls goed moet kunnen inrichten om te kunnen trouwen. Tegenwoordig koopt een paar tje desnoods wat tweedehandsmeubelen en huurt een zolderkamer of etage. Tegen de algemene veronderstelling in blijft het aantal echtscheidingen in ons land vrij constant, althans wat de na oorlogse jaren betreft. In 1875 bedroeg het aantal echtscheidingen op 1000 echt paren slechts 0,2. In 1939 was dit op gelopen tot 1,8. In de periode 1951/'55 bedroeg het cijfer 2,2, in 1966 was het 2.4. Kortom, men kan niet van een verontrustende stijging spreken. Dat een eeuw geleden het aantal echt scheidingen aanzienlijk lager was, zegt bovendien minder dan rner zou denken. De sociale controle was toen veel ster ker, het was gewoon een schande om te scheiden, dus bleef men bij elkaar, ook al was er van een liefdesband allang geen sprake meer. Uiteraard doen deze omstandigheden zich ook thans nog gel den, vooral in sommige plattelandsstre ken, maar een bewijs dat de huwelij ken van vroeger zoveel beter waren, valt niet te leveren. Interessante gege vens vermelden de statistieken over het aantal huwelijksjaren, waarna echt scheiding plaats heeft. Het blijkt dat de meeste echtscheidingen plaatsvinden in de groep, waar men 10 tot 19 jaar is getrouwd. Op de tweede plaats komt de groep, waar men 20 jaar of langer is getrouwd. Dat vele echt paren pas zo laat tot een scheiding be sluiten, vindt zij oorzaak voornamelijk in het feit dat een scheiding voor de meestal dan wat ouder geworden kin deren minder schadelijk is. De echtscheidingsstatistieken geven na tuurlijk geen aanwijzing over het aan tal werkelijk geslaagde huwelijken, m-ar men moet toch al een geboren pessimist zijn om uit de huidige, niet verontrus tende echtscheidingscijfers negatieve con clusies omtrent het Instituut huwelijk te trekken. Het z er naar uit dat het huwelijk alle moderne, sceptische theo rieën glansrijk zal overleven. Tertijde e'S'aan door «n van de speelsters, die het Tsjechisch van haar coach omzette In Duits, boden de gasten de burgemeester een fotoboek over Praag aan. GEBOREN: Hendricus, zoon van P. M. J. Tolboom, Soest, Veenzoom 8 en A. V. M. Ubink, wonend® te Leimuiden. Yvonne, dochter van A. van Essen en B. Maassen, Van de Veldeplantsoen 28. Mirian Ines, dochter van E. D. Kers ten en N. L. Barcelo. Vosseveldlaan 29. Pascal, zoon van H. P. Verhoeve en S. S. van Soest, Veenbesstraat 760. ONDERTROUWD: geen. GEHUWD: Henricus Johannes Jozef Hendrikse, Plasweg 50 en Geertruida Petronella Wilhelmina Maria Dijkman Schoutenkampweg 32. Cornelis Ge- rardus Antonius Plagge, Vondellaan 15 en Maria Antoinette van Leeuwen, Koekoekweg 13. Theunis Jordens, Ferguutstraat 24, Alkmaar en Adriana Hendrika Corbet, Colenso 170. Tho mas Johannes Georgius Maria Bunnik, Eikenlaan 2 en Annelice Ingrid Louise Maria Visser, Kolonieweg 12. Wiemer Hans van Campen, Noordeinde 24, Lei den en Hesselina Koning, Kampweg 80. Gerardus Richard Maria Miltenburg, Alendorperweg 33, Vleuten-De Meem en Petronella Adema, Postweg 32. Leen- dert Jar. Uitenbroek, Vaartweg 81, Hil versum en Constance Cornelie Pia Maria Butzelaar, Soesterbergsestraat 115. Reijer Kok, Van Campenstraat 32, Amersfoort en Helena Johanna Wil helmina Wamsteeker, Plesmanstraat 116. Cornelis Johannes Leijs, Toronto in Canada en Winnie Francien Gijsing, Schoutenkampweg 81. Hans Radema ker, Veldstraat 6, Baarn en Madeion Jeannette Gijsing. Schoutenkampweg 81. Richardus Jacobus Stalenhoef, Erica- weg 4 en Gerardina Hendrika de Rooij, Van de Veldeplantsoen 37. Antonius Martinus Harte. Waldeck Pyrmontlaan 58 en Wilhelmina Johanna Thijssen, Vermeerlaan 38 Hendrikus Cornelis Maria Kok, Kerkpad z.z. 29 en Catha- rina Maria Antoinetta Bunck, Van Goyenlaan 18. Johannes Gerardus Thuis, Seedorf in Duitsland en Anne Margriet van Coeverden, Beukenlaan OVERLEDEN: Martinus Johannes van den Hoek. 75 jaar. gehuwd met G. Burgwal, Albert Cuyplaan 101. Aga- tha Maria van Zoest, 87 jaar, Nieuwer- hoekplein 10. Willem Ölthof, 58 jaar, gehuwd met A. M. van Deun, Taima- laan 51. Johannes van F lpen, 75 jaar. weduwnaar van L. Dashorst, Os- sendamweg 6. Gijsberta Maria Alblas, 76 jaar, weduwe van W. C. Bettenhaus- sen, Albert Cuyplaan 101. Simonia Gerarda de Visser, 8' jaar, weduwe van G. J. Landweer, Regentesselaan 10 Carel Hendrick van Domburg, 65 jaar gehuwd met S. M. G. M. van Domburg Amersfoortsestraat 91, Soesterberg. Dir. H. W. VELLINGA Begrafenis Crematie. Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Zaterdag en zondag werd door de ver eniging .,De Zwaluw" het tweede deel van de jaarlijkse keuring en tentoonstel ling van de duiven der leden gehouden. Waren het een week vroeger de oude duiven die gekeurd en getoond werden, nu waren de jonge duiven bijeen ge bracht in het eigen clubgebouw en ook nu was de belangstelling zeer groot. Keurmeester voor beide keuringen was de heer M. Vellekoop uit Maasdijk, die een wel zeer moeilijke taak had. De uitslagen waren De beste duif van de tentoonstelling was een jonge doffer van P. Duijst. Beste oude doffer van H. den Dekker. Beste oude duivin van H. den Dekker. Beste jonge doffer van P. Duijst. Beste jonge duivin van J. v. d. Brakel. Onbevlogen oude doffers 1. J. v. d. Brakel. la. J. v. d. Belt. 2. H. Woudstra. 3. C. v. Klingeren. 4. A. Hilhorst. 5. C. Dijkman. 6. B. Lijnsveld. 7. R. Voskuilen. Onbevlogen oude duivinnen: 1. C. v. Klingeren. la. G. Zijpveld. 2. Bleijens- veld. 3. O. Zimmermann. 4. H. v. d. Belt. 5. J. Verwoerd. 6. H. Voskuilen. Oude doffers tot 400 km: 1. P. Duijst. la W. Grift. lb. H. den Dekker. 2. C. Huys- kes. 3. H. Woudstra. 4. B. Roest. 5. J. Ottens. 6. R. Voskuilen. 7. Th. Wigtman. 8. H. den Dekker. Duivinnen tot 400 km: 1. H. v. Heng- stum. la. B. Roest. 2. J. Ottens. 3. C. Bosboom. 4 G. Leijensveld. 5. W. Grift. 6. D. Voskuilen. Klasse 5: 1. H. Bosman. 2. R Voskuilen. 3. B. Roest. 4. B. Roest. 5. mevr. Brink. Klasse 6. Oude duivinnen boven 400 km: 1. H. den Dekker. 2. C. Dijkman. 3. A. Hilhorst. Klasse 7. Prijswinnaars eerste 5 doffers: 1. H. den Dekker. 2. R. Voskuilen. 3. A. Dorrestein. Klasse 8. Prijswinnaars eerste 10 dui vinnen: 1. Jac. Wijnands. 2. J. v. d. Brakel. 3. Jac. Wijnands. Late jongen: 1. A. Dorrestein. 2. W. de Bree. 3. C. Huyskes. 4. J. v. d. Brakel. Zeer eerv. vermelding: J. Casander. Late duivinnen: 1. J. Casander. 2. A. v. Dorrestein. 3. C. Huyskes. Damesklas jonge doffers: 1. R. Voskuilen, la. J. v. d. Belt. 2. C. Huyskes. 2a. A. Hilhorst. 3. Jac. Wijnands. 4 H. Bos man. 5. G. Visser 6. M v. d. Wielen. 7. C. v. d. Veen. Jonge duivinnen tot 250 km: 1. J. v. d. Brakel la. A. Dorrestein. 2. A. Dorre stein. 2a. H. den Dekker. 3. V. Reijerse. 4. J. Ottens. 5. A. v. d. Riel. 6. C. Dijk man. 7. J. Verwoerd. Jonge doffers: 1. H. Voskuilen, la. A. Dorrestein. lb. W. Grift. 2. J. v. d. Bra kel. 2a. H. van Hengstum. 3. W. de Bree. 4. V. Reijerse. 5. A. van Dorre stein. 6. B. Leijensveld. 7. A. van Dorre stein. 8. J. Ottens. Jonge duivinnen 250 km. en lager: 1. A. van Dorrestein. la. C. Dijkman. 2. E. de Goede. Jonge doffers. Prijswinnaars eerste tien: 1. P. Duijst. 2. C. van Brummelen. 3. J. v. d. Brakel. Jonge duivinnen: 1. Jac. Wijnands. 2. J. v. d. Brakel. 3. Th. Wigtmans. Ereklasse: 1. Th. Wigtmans. 2. B. Roest. 3. J. v. d. Brakel. De rijk geïllustreerde Unicef-agenda voor 1969, die zowel op kantoor als voor gezin kan dienen, is nog verkrijgbaar op adres Lange Brinkweg 62. Ook de mooie kaarten zijn hier ver krijgbaar. Bij giro-betaling wordt uw bestelling t'-'iisbezorgd. H. Rademaker, giro nr. 220514. Agenda ƒ7,50. Kaarten met enveloppé, 10 voor ƒ5,—. De Tsjechische basketbalploeg Slavia is afgelopen vrijdagmiddag op het gemeen tehuis alhier door het gemeentebestuur ontvangen. Aanwezig waren burgemeester S. P. Ba ron Bentinck, burgemeester W. v. d. Heide van Bunschoten/Spakenburg (om- dzt de Tsjechische dames zowel bij Red Stars te Soest als S.V.S. uit Bunscho- tc te* gast zijn), wethouder K. de Haan en de heer Th. M. Peet, directeur van de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport te Soest. De Soester burgemeester heette de 12 dames en heren in z'n beste Frans en Duits welkom na een lange en naar hij veronderstelde ook vermoeiende reis. „U bent hier gekomen om sport te doen, om Nederland te zien, maar bovenal om oude vrienden te begroeten en nieuwe vrienden te maken U vormt naar ver houding een kleine groep, maar wij zien niettemin in U een vertegenwoordiging van een volk, dat onze sympathie heeft", aldus de burgemeester. ,,Een ding ont breekt nu echter nog: een goed glas wijn", dat hij dan ook onmiddellijk liet aanrukken. De leider van de Tsjechische basketbal- ploeg overhandigde de burgemeester als blijk van waardering voor de ontvangst een fraai fotoboek van Praag. Hij zei zeer benieuwd te zijn naar ons land. De Tsjechische gasten hebben vrijdag avond ook nog een diner van het ge meentebestuur aangeboden gekregen. Dat gebeurde in het restaurant van het Soester Natuurbad. Zo zien de WISO-zegels er uit die U als uw boekje vol is recht ge ven op ƒ2,50 bij uw WISO-winkelier of bij de Raiffeisenbanken. Uw WISO kaart is snel volgespaard, want WISO zegels worden U bij contante aanko pen gratis verstrekt ln 63 WTSO- zaken. 1968-09-70 heren van B.D.C. willen niet onder scheidsrechterlijke is er minder sociale controle dan voor heen. Ontkerkelijking, functieverlies van het gezin en toenemende verstedelijking zijn in dit opzicht belangrijke factoren. Daarnaast bevorderen de massa-media (kranten, radio, films, televisie) een los sere seksuele moraal door een toene mend accent op alles wat met sex te maken heeft. Daardoor wint de „fun- morality" terrein („het is prettig, dus goed"). Tenslotte is uit tal van onderzoekingen gebleken, dat milieufactoren een belang rijke rol spelen. Een meisje, dat thuis weinig aandacht en liefde krijgt, zal meer kans maken om ongehuwde moe der te worden, alle moderne middelen van geboorteregeling ten spijt. Grote steden Meisjes in een grote stad lopen meer kans om ongehuwde moeder te worden dan meisjes, die bijvoorbeeld op het Alie ut mine vrangt dan mok z»ig« dik naorstue snt uutk,eke bm naor un w..- ze om aalle minse vaan Soes en Soes derbarreg in een keer un heul veur spoedug en glukkug neljaor toe te wun- Noeng bink aal m.^ KneUao^ zug ewees om un maasvaor en Pieternel mme£j°r draoije. maor daor is me zo bar veul vaan terech ekomme Maor ik keri ut toch ok nie zo maor laote zitte,wa»"' daan zouwe der minse kenne weze d e zouwe zeige „die Knehs is toch wel tin heule harde boer" en daan het daat „boer" niks mit de boerdene Je maoke, maor is daan bedoelt as un bar lilluk scheldwoord. Effe hek nog gedoch om kaorte te g»»" st ure, maor om de minse vaan de P >s un bietje maakelukke karssemus en jaorwisseling te geve, bink daor maor nie an begonne. waant rmt mmg jjeule vriende en kennisse, haade zullie wel op un paor zaake mit pos meer motte re- kene Maor daor zouk noeng toch ok al veul te laot meej ewees zijn, waant om zoon kaort op tied bie de minse in de bus te kriegc mostie aal tweej weke vaan te veure bie de maane vaan de Pos zijn. Kejje naogaon hoe goed ot aal die d'nge bezorreg worre. Daorom zaal ik de minse diek nie in de komende weeke tuegekom noeng etle wense, daat veurkomp bar veul tram- melaant. Ik wens, saome mit Kneliao, ongze bur- regemlester un heul goed jaor. ast effe ken mit un sluutende begroting, heule korte vurgaojeringe en maor heul wie- nug openinge vaan offesjele dinge. De baos vaan de pelissiemaane mit al zun haandlaangers wens ik ok un heul veurspoedug jaor. Ak ut goed begrepe hep motte zullie bar veul persesse vur- baol gaon maoke. Meer as int veurig jaor, waant daorover waore de minse vaan gemeente-kemissies ut nie eens. Van de minse die zoon verbaol hebbe ekrege. waster der netuurluk geen een meej eens. Ik wens ok daat aal de pe lissiemaane un vuultje in derluu oog kriege aster kingders bezug binne mit platteland wonen. De gemeente waar de ongehuwde moeder woonde ten tijdekjngder kaatekwaod uut te haole daat van de bevalling, is vanuit wetenschap - - De heren van B.D.C. willen niet onder doen voor de dames, die fier de rang lijst van hun afdeling aanvoeren. Zondag moest men het opnemen tegen de spoorwegmensen uit Utrecht. De wedstrijd werd geleid door een uit Utrecht afkomstige scheidsrechter, spe lend lid van U.D. Niets wees er in de eerste helft op dat de wedstrijd voor S.S.V.U. zo drama tisch zou eindigen. Al vrij kort na het begin namen de Utrechters een naar het zich aan liet zien comfortabele 3-0 voorsprong. Doch toen bleek dat de B.D.C.-ers ook in de zaal tot werkelijk goed spel kunnen komen. Het flitsend aanvalsspel va nde broers Ronald en Ruud Surstedt en Ries Smeeing werden keer op keer gaten gemaakt in de ver dediging van SS.VU., waardoor B DC. gelegenheid kreeg de score naar de an dere zijde te laten overslaan Met de stand van 6-5 voor B.D.C kort voor het verstrijken van de eerste speelhelft, werd van speelhelft gewisseld. ^ijdens een van de eerste aanvallen van de tweede helft kogelde Ries Smee ing de bal met een magnifiek sprong- schot achter de S.S.V.U.-doelman. Even liet men bij B.D.C. de teugels vieren waarvan de Utrechters direct profiteer den en de partijen op gelijke voet brachten. 8-8. Penalty-specialist Koos van den Deijssel benutte twee toegekende strafworpen, waardoor de stand op 10-8 kwam. Juist in deze fase van de wedstrijd begonnen de moeilijkheden die hun oorzaak von den in het voor twee strafminuten naar de spelersbank wijzen van de keeper, wegens het leveren van commentaar op scheidsrechterlijke beslissingen De moraal bij S.S.V.U. zakte ziender ogen. En toen dan voor het zelfde in druisen tegen het gezag van de scheids rechter een tweede speler uit het veld werd gezonden, leek het er op dat moeilijkheden niet meer te voorkomen waren. De spanning zowel binnen als buiten de lijnen bereikte zijn hoogtepunt toen een derde S.S.V.U.-speler het veld moest verlaten. Met tot op vijf minuten voor het eind-signaal een numerieke meer derheid van drie-spelers, gelukte het de B D C.-ers niet om meer dan een doelpunt te scoren Toen echter de in middels in zijn heiligdom teruggekeerde keeper voor de tweede maal uit het veld werd gezonden, volgde de overige spelers hem, en werd daardoor verder spelen onmogelijk. Ondanks al deze moeilijkheden die zich afspeelden op het veld tussen de scheidsrechter en de gastheren, bleef B.D.C. zich afzijdig houden. De Soesters treft in dit drama geen enkele blam. Door deze overwin ning is de spanning weer volkomen te ruggekeerd, en neemt B.D.C. een eer volle derde plaats in. Aanstaande zondag, om 6 uur. ontmoe ten zij in de Hilversumse Expo-hal lijst aanvoerder B.H.C. Mocht het zondag aan Jan van Velzen c.s. gelukken een of meer puntjes mee naar Soest te brengen, en wij zien de blauw-witten daar toe in staat, dan is de strijd om het kampioenschap weer open, en blijft er een mogelijkheid om wanneer de Sporthal gereed is, thuiswedstrijden te spelen in een hogere klas voor eigen publiek. De stijging van het aantal buitenechtelijke geboorten is bij de leeftijdsklasse van 25 tot en met 34 jaar groter dan bij de tieners. Het buitenechtelijk vruchtbaar heidscijfer vertoont sedert 1957 een voortdurende stijging, te weten met ruim 50 Gescheiden vrouwen en weduwen brengen naar verhouding meer buitenechtelijke kinderen ter wereld dan de overige, niet-gehuwde vrouwen. Deze, deels nogal verrassende feiten werden gepubliceerd ln het socioliogisch tijd schrift „Sociale Wetenschappen" en met gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek gestaafd. Dat het probleem van de ongehuwde moeder en van het buitenechtelijk kind geen gering sociaal probleem is, blijkt uit het feit, dat alleen in 1967 4953 buitenechtelijke geboorten in ons land plaatsvonden. echtelijke geboorten te zien. Deze stij ging bedraagt namelijk sinds 1957 liefst 50 Tegen de algemene veronderstel lingen in is deze stijging niet het grootst bij de tieners maar bij de vrouwen in de leeftijdsklasse van 25 tot en met 34 jaar. De sociologe drs. T. Wagenaar-Hardon somt enkele oorzaken op. die haar in ziens verantwoordelijk zijn voor de op vallende stijging van het aantal buiten echtelijke geboorten. In de eerste plaats Ofschoon het buitenechtelijk vruchtbaar heidscijfer in Nederland lager ligt dan in Engeland, de Verenigde Staten en West-Duitsland, geven de statistieken toch een geduchte stijging van buiten- pelijk gezichtspunt minder interessant dan de gemeente waar zij woonde ten tijde van de conceptie. Door een steek proef uit het telkaartenmateriaal kon van een groot aantal ongehuwde moe ders de conceptiegemeente worden ach terhaald. Aan de hand daarvan kon worden geschat hoeveel eerstgeborenen per 1000 nooit gehuwde vrouwen van 15-44 jaar naar type van woongemeente voorkwamen. Voor het agrarisch platte land bedroeg dat cijfer 1,6, voor de grote steden 3.9 Wat de kerkelijke gezindte betrefthet aantal ongehuwde moeders onder rooms- katholieke vrouwen en meisjes op het platteland is zeer gering, maar in de middelgrote en grote steden is er nau welijks verschil met vrouwen van an dere gezindte. Het westen van het land levert zowel relatief als absoluut de meeste ongehuwde moeders. Gescheiden vrouwen Gescheiden vrouwen en weduwen bren gen naar verhouding meer buitenechte lijke kinderen ter wereld dan nooit ge huwde vrouwen. Het buitenechtelijke vruchtbaarheidscijfer voor gescheiden vrouwen, weduwen en nooit gehuwde vrouwen bedraagt resp. 22,6, 8.9 en 3,1 (per duizend vrouwen). Op elke 20 ge scheiden vrouwen vindt men dus één buitenechtelijke geboorte. Bij nooit ge huwde vrouwen ligt het buitenechtelijk vruchtbaarheidscijfer niet het hoogst bij de jongeren, maar bij vrouwen in de leeftijdsgroep 30-34 jaar. Ook een op vallend groot aantal nooit gehuwde vrouwen van 35 tot 39 jaar wordt moe der. Voorts is uit verschillende onderzoekin gen komen vast te staan dat van de verwekkers van kinderen bij gescheiden vrouwen en weduwen een groter per centage gehuwd is dan van de verwek kers van kinderen bij nooit gehuwde vrouwen. Toch is het verbazingwekkend dat on der weduwen en gescheiden vrouwen zoveel buitenechtelijke geboorten voor komen. Juist bij deze groep mag men enige kennis van anticonceptia veron derstellen. Een gedeeltelijke verklaring hiervan kan worden gevonden in het feit, dat voor weduwen en gescheiden vrouwen financiële belangen een belet sel vormen om weer te huwen. Mogelijk verliezen zij dan hun jaargeld, alimen tatie of pensioenen. Het is dan finan cieel aantrekkelijker om zonder burger lijke huwelijksvoltrekking samen te le ven. Gewettigd Hoe vergaat het over het algemeen de kinderen van ongehuwde moeders Een steekproef stelde vast, dat binnen één jaar 19 van deze kinderen was ge wettigd en 30 binnen twee jaar. Vast staat dat het ongehuwde moeder schap niet aan een bepaalde klasse is gebonden. Wel bestaat de indruk dat het naar verhouding meer voorkomt on der de lagere dan onder de hogere so- cio-economische klasse Uit het aantal buitenechtelijke geboor ten bij een bepaalde bevolkingsgroep kan men geen duidelijke conclusies af leiden omtrent de seksuele moraal van zo'n groep. Onder de vrouwelijke stu denten komen naar verhouding weinig ongehuwde moeders voor, maar het aan tal gedwongen huwelijken ligt onder de studenten ver boven het landelijk ge middelde. Circa 20% van alle studen tenhuwelijken is gedwongen. Op het agrarische platteland is het bui tenechtelijk vruchtbaarheidscijfer gering, maar talrijke onderzoekingen hebben uitgewezen dat in verschillende dorpen het aantal gedwongen huwelijken soms 30 tot 40 van het totaal gesloten hu welijken bedraagt nog net deur de beugul ken. Maor daat zullie vluugels kriege aster iemaand zo haard over de rieksweg ried da zullie um nie in kenne haole. De minse vaan ongze Soesder sportvur- enuginge wens ik allemaol un kaam- piejoenschaap toe. Veuraal de minse vaan ongze hoogst voetbaallende klup wens ik bar veul doelpunte toe. waant ik hep ming laote vertelle. daat un plaots mit zon vierendartugduuzend minse zun eige toch wel een bietje mot schaome dattie nie betere voetbaal- lers hep. As ik ming nie vergis, daan zaal in de naobieje toekoms de binne- sport un wel vaan de buutesport gaon winne. waant as de sporthaal klaor is daan kejje waat gaon beleve. Daan wens ik nog de minse vaan de vullusbaake otoo en de aore reinugers toe datter nie veul vuul naos de baakke terech komp, en de maane vaan de bloe- me en plaante ent graas, datter maor nie veul onkruud maag greuje. De maanne vaan de braandweer wens ik veul mooije braande toe, mit maor wienug schaaj en heul wienug ongeluk- ke. Veur de ziekehuuze hooppik daat zullie int neije jaor maor wienug te doeng zalle hebbe en daat de ziekeotoo nie veul hoef te rieje. Noeng bink netuurluk nog bar veul minse vurgete om un heul veurspoedug neijaor te wunse, daorom wuns ik alle minse, bekand en onbekand, aal daat- gene waat zulle ming wunse. Een ding wuns ik nie allenug. maor daat hooppik ok. en daat is daat aalle minse die vuurwarrek hebbe ekoch, heul goed der koppie derbie zalle hou- we as zullie der om twaollef uur meej gaon knaalle, waant un goed begin ist halleve warruk. Ik schaat zo daat be ginne mit un vingur of één oog ming- der nie de bedoeling ken weze. Eerluk gezeit hoef ut vaan ming heul nie aal die knaalle. Der binne aal knaal le genog in de wèruld. Als U e*n lange autorit moet maken met de kinderen, geef hun dan iets te doen onderweg. Zorg bijvoorbeeld voor figuurtjes die gemakkelijk op een ruit blijven kleven (en er ook gemakkelijk af gaan). Indien U verscheidene dagen van huis bent, laat dan de steekvlam van de gas haard niet doorbranden. De koelkast zal minder ys vormen van de daarin aanwezige waterdamp, als U de regelaar beter afstelt en de tempe ratuur zodanig kiest, dat het in de gro te bergruimte tussen 0 en 3° Celsius (dus juist boven het vriespunt) blijft. Als de deurknop steeds tegen een muur botst, schroef dan ter voorkoming van beschadiging van die muur een buffer r.et voor de plint. Gebruik de gaspook alleen, als uw ko lenhaard, -convector of -kachel van de centrale verwarming nog niet met ko len gevuld zijn. Bij flink gevulde reser voirs doet de gaspook teveel gassen ont staan. Leg geen snoeren van schemerlampen, afstandsbediening van uw televisietoe stellen enz. achter langs verwarmings radiatoren, want daar verdroogt de iso latie te snel en kan later kortsluiting ontstaan. Gebruikt U veel elektrische kachels of andere toestellen (strijkijzer, elektrische deken enz.) dan moeten de zekeringen worden verzwaard en de leidingen in huis van voldoende diameter zijn. Per element kunt U rekenen op 2,3 Ampère, dat vergt bij één driepits straalkachel extra boven het normale verbruik ten minste een smeltzekering van 15 A. Gebruik juist in de winter vitamine»» rijke groenten en vruchten, met name sinaasappelen, citroenen en rozebottels. De laatste kunt U als rozebotteljam ver krijgen en bevat duizenden eenheden onontbeerlijke vitaminen.

Soester Courant | 1968 | | pagina 8