Soest toen - Soest nu Vrijdag 3 januari 1969 47e jaargang no. 1 Uitgave drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weed est raat 29a. Soest Tel. 25BB - Postgiro I2BI5B EEN DUURDER J A AR Kerstboomverbranding V.V.V.-nieuws Rustige jaarwisseling in Soest fes Jongetje liep onder auto Kerende auto aangereden Interscholair basketbal-toernooi opnieuw groot succes Het oog gericht op Franco en prins Carlos Hugo Veteranenlegioen vulde overheidsmagen iv Onvergetelijke ontvangst voor Tsjechisch Basketbalteam Fusie Nutsspaarbang en De Spaarbank r Tentoonstelling P.V. De Vriendschap SOESTER OURANT Afmnn o kwart f 3.25 oer post t 4.25. Verschijnt iedere dinsdag en vrfldaj; Wat de economische situatie van Neder land betreft, lijkt alles er op dit ogen blik nog goed en stabiel uit te zien. De depressie van 1967 is weer groten deels opgeheven, er is over het algemeen iets meer werkgelegenheid en in de rier te bedrijven waren de winsten over het afgelopen jaar ruim of althans vol doende. Maar we staan nu aan het begin van een periode waarin vele prijsstijgingen zullen gaan doorwerken. Stijgingen eens deels veroorzaakt door toepassing van de belasting op de toegevoegde waarde (b.t.w.), anderzijds door hogere loonkos ten. En ondanks alle zogenaamde prijs- beheersing ontkomen we niet aan de indruk, dat in het door b.t.w. en loons verhogingen veroorzaakte psychologische proces er ook prijsstijgingen plaatsvinden die minder noodzakelijk of althans lager zouden kunnen zijn. De inflatiespiraal zet zich onverbiddelijk voort, de kosten van levensonderhoud zullen in 1969 niet onbeduidend stijgen. Werden aanvankelijk loonsverhogingen voorzien van 4 tot 4'/s het is inmid dels wel duidelijk geworden, dat met dit percentage geen reële vooruitgang zou worden geboekt, zelfs misschien niet ge heel de stijgende kosten kunnen worden opgevangen. Er komen nu dan ook c.a.o.'s uit de bus, waarbij de directe lonen met 6 of 7 procent worden verhoogd en waarbij de additionele voorzieningen - als vakantie en kortere werktijd - de loonkosten tot 8 of 10 procent in 1969 doen stijgen in vergelijking met het afgelopen jaar. De directe loonstijgingen zijn ongetwijfeld nodig om de werknemers in de stijgende z.g. welvaart te doen delen. Voor de gro tere en exporterende bedrijven behoeven deze hogere lonen dan ook nog geen on overkomelijke moeilijkheden op te leve ren, ook al gaan ze aanvankelijk wel uit boven de productiviteitsstijging. Maar dat zal in de fabrieken van liever lede wel worden ingehaald. Bedenkelijker wordt het voor de kleinere en dienstverlenende bedrijven, waar het altijd moeilijker is om door meer effi- ciënty en mechanisering de produtivi teit te kunnen verhogen. Het zal ons niet verwonderen als in het komende jaar de situatie in menig bedrijf onhoudbaar wordt en menig kleiner bedrijf de strijd om het bestaan zal moeten opgeven. Het zit hem trouwens niet alleen in die loonsverhogingen. Ook de staat wordt steeds veeleisender. De b.t.w. betekent voor alle zelfstandigen cn vcor alle b^. drijven een nieuwe administratieve func tie ten dienste van de staat. Een functie die veel tijd en dus geld zal vergen en de winstmogelijkheden vermindert. Met de belastingen is het zo, dat als de ene eens iets verlaagd wordt er andere voor in de plaats komen of diensten van de overheid hoger moeten worden betaald. Zo zullen dan ook de aan de overheid verschuldigde lasten in het komende jaar in totaal hoger uitvallen. Een geluk is nog, dat de Eerste Kamer het wetsvoorstel voor bevordering van de doorstroming in woningwetwoningen heeft afgestemd, zodat deze extra belas ting voor een deel van ons volk ten minste achterwege blijft. Doorstroming in de woningwetwoningen van degenen, die wel een hogere huur kunnen betalen naar wat duurdere flats is nauwelijks te verwachten. De enige juiste oplossing daarvoor is het bouwen van meer een gezinswoningen. Of men nu in de ene of andere vierkamerflat woont, maakt niet zo heel veel verschil uit, dat men dit een flink hogere huur waard acht. Degenen, die beter kunnen en willen wonen, verlangen daarbij ook naar meer privacy, naar een eengezinswoning met een al is het nog zo klein tuintje en waarin ze ook nog zoiets als een hobby ruimte kunnen vinden. Maar terugkerend tot ons onderwerp, het leven zal in 1969 niet onbelangrijk duurder worden. Het is een grote vraag of dit na enige tijd toch niet een terug slag zal hebben op onze economie en dus op onze betalingsbalans. We zijn daar niet helemaal gerust op. Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar weer een massale kerstboomver branding plaats vinden. Zaterdagmiddag 4 januari a.s. om half vijf, zal onder het wakend oog van de Soester Vrijwillige Brandweer, op twee plaatsen in onze gemeente, op het Nas- sauplantsoen en op een terrein gelegen aan de Eikenlaan nabij het station Soest- Zuid, de brand gestoken worden in de afgedankte kerstbomen. Weer helemaal in het gewone dagelijkse leven staan is toch ook wel best. Al ziet de toestand er in de wereld nu niet zo rooskleurig uit, we moeten toch alle maal het eigen werk aanpakken en dat dan doen we dan met goede moed. Met genoegen vestigen wij uw aan dacht op een interessante avond in onze eigen gemeente, die speciaal zal spre ken tot de bijenvrienden. In gebouw De Rank, Soesterbergsestraat 18, zal op vrijdag, 10 januari de heer A. J. Lindenberg van de Rijksdienst IJs- selmeerpolders een lezing met dia's hou der over „Het verleden, het heden en de toekomst van dit nieuwe land". De heer G. J. Zwanenburg zal spreken over „Wat het TJsselmeer en Zuidelijk Flevoland ons leert over de recente ge schiedenis". Bij deze twee lezingen blijft het niet, er is in de pauze gelegenheid de demon stratie „korfvlechten" bij te wonen en bovendien is er nog een smakelijke at tractie n.1. dat ieder 20sfe bezoeker(ster) wordt verblijd met een potje zuivere Bijenhoning, afkomstig van de polder Oostelijk Flevoland. Wij meenden er goed aan te doen U attent te maken op deze interessante avond, waarvoor de organisatoren zich zoveel moeite getroosten. Bejaarden en personen, die minder va lide zijn cn die, als vriend of vriendin van de bijen, ook graag van de partij zouden willen zijn, kunnen vrij autover voer aanvragen bij mevrouw Kok, Prins Bernhardlaan 46. telefoon 2433. De maand januari begint dus goed, terwijl de muziekliefhebbers aan het einde, 30 januari, het laatste busconcert te wachten staat. En danstappen we al weer vlugger naar het voorjaar! Met aantrekkelijke vooruitzichten gaal dat gemakkelijker. De jaarwisseling is in Soest bijzonder rustig verlopen. Er hebben zich in te genstelling tot andere plaatsen, ook in de naaste omgeving, nergens ongere geldheden voorgedaan, wat niet weg neemt, dat toch wel op luidruchtige wijze afscheid van 1968 is genomen. Er werd een onvoorstelbare hoeveelheid vuurwerk de lucht in geschoten, terwijl hier en daar ook reeds een vurig einde werd gemaakt aan het leven van een aantal kerstbomen. De meeste kerstbo men zullen echter pas morgen in vlam men opgaan. Op het Nassauplantsoen en aan de Eikenlaan zal op georganiseer de wijze een kerstbomenverbranding plaats vinden, morgenmiddag om half vijf. Voor de 25-jarige metselaar T. van I. uit Eemnes is het nieuwe jaar niet zo plezierig begonnen; 1969 was nog maar drie kwartier oud, toen hij op Nieuwer- hoek met zijn auto uit de bocht vloog. Zijn auto ramde een tegemoetkomende wagen, bestuurd door de 25-jarige ac cusmelter E. J. van D. uit Naarden en sloeg daarna over de kop. De auto van de Eemnesser bleef op zijn dak op de weg liggen. Wonderlijk genoeg liepen de inzittenden geen schrammetje op. De beide auto's kunnen echter als afge schreven worden beschouwd. Op de Burgemeester Grothestraat is maandag de 7-jarige W. R. uit Baarn door een auto aangereden, toen hij op bevel van zijn vader plotseling de weg overstak. Ter hoogte van de Willem de Zwijgerlaan werd het jongetje gegrepen door een auto, bestuurd door de 62-ja- rige M. van B. uit Hilversum. De jongen liep verschillende verwondingen op en moest worden opgenomen in het zieken huis. Op de Burgemeester Grothestraat kwam maandag de 23-jarige S. met zijn auto in botsing met de wagen van de 21-ja- rige slager H. M. G. uit Soest. Deze Het voor de tweede maal in de gymnastiekzaal van de r.k. Mavo-school aan de Stecnhoffstraat gehouden basketbal-toernooi voor scholieren, is opnieuw een groot succes geworden. Evenals verleden jaar werd de eerste prijs in de wacht gesleept door de Kweekschool Amersfoort. Na afloop van het toernooi, op oudejaarsavond, reikte de heer K. Blok de prijzen uit. Voor een uitvoerig verslag verwijzen wij naar de sportpagina. had zijn wagen op de rijbaan gepar keerd en wilde net gaan keren, toen de ander naderde. Een botsing bleek on vermijdelijk. G. liep bij de aanrijding een paar gekneusde ribben op. Zijn auto werd zwaar beschadigd. De afdeling Eemland van het vetera nenlegioen Nederland heeft op oude jaarsavond in Baarn en Soest op dank bare wijze weer rond 70 overheidsma- g ~i helpen vullen. Bij dc marechaussee van paleis Soestdijk, kasteel Draken- stein en de brigade en op de bureaus van politie in Baarn en Soest werden zeventig slaatjes (in tegenstelling tot de oliebollen, die andere jaren werden uit gedeeld) verstrekt en van de andere zijde met de nodige dankbetuigingen ontvangen. Morgen is de afdeling opnieuw actief, zij het iets passiever, want van drie tot vijf uur wordt in de bovenzaal van café Soestdijk de nieuwjaarsreceptie ge houden. De Vredchofstraat nabij de Regenlesselaan, vijftig jaar geleden. Dezelfde plaats nu. Met grote tranen namen dinsdagavond de dames van Slavia P.F. uit Pilzen afscheid van Nederland, Soest en in het bijzonder van de Soester basketbalver eniging The Red Stars. Gedurende hun vijf dagen durend verblijf bij deze ver eniging hebben zij zoveel hartelijkheid en zoveel warmte ontvangen van de Red Stars-leden, dat zij het zeer moeilijk vonden om afscheid te nemen en eerst zelfs van plan waren oud-en-nieuw in Soest te vieren. Alleen een niet goede treinverbinding weerhield de Tsjechen ervan om de volgende dag te vertrek ken. Gepakt en gezakt zijn zij naar huis gegaan met zeer vele en dierbare her inneringen aan Nederland. Vorige week vrijdag vond de ontvangst plaats op het gemeentehuis van Soest. Zaterdags ging het gezelschap naar Am sterdam en zondag eveneens naar Am sterdam en ook naar Scheveningen. Zondagavond hebben zij de feestavond van Red Stars bijgewoond, welke in het St. Jozefgebouw werd gehouden en werd bijgewoond door niet minder dan 250 personen. Op deze avond overhandigde de voorzitter van Red Stars, de heer R. Valk, aan de Tsjechen twee basketbal- ballen en twee schilderijtjes uit Soest. Voorts prees hij in z'n openingswoord de Red Stars-trainer, de heer R. Blok, en overhandigde deze een cadeau. Het geld voor de ballen, waarde samen tachtig gulden, werd op deze avond bij een gebracht. 's Maandags deden de dames dan mee aan het Red Stars-toernooi. Ook hier kregen de Tsjechen weer vele present jes, onder andere van de dames van S.V.S. een popje in de klederdracht van Spakenburg en de Red Stars dames overhandigden alle Tsjechen een paar sokjes, en een foto van de ontvangst op het gemeentehuis. Maandagavond waren dc Tsjechen te gast in Spakenburg bij S.V.S., waar men in de S.V.S.-kantine een feestavond had. Dinsdag hebben de Tsjechen kunnen uitslapen en heeft men 's middags nog hier en daar gewinkeld, waarna de Tsje chen vermoeid doch zeer tevreden dins dagavond om vijf voor half acht met dc trein vanaf station Soest-Zuid naar Utrecht vertrok, waar om kwart over acht dc trein richting Neurenberg ging. Naast de vele kontakten die reeds ge legd waren is door dc Tsjechen aan de Red Stars-trainer een bijzonder mooi voorstel gedaan. Aangezien dc heer Blok gymnastiekleraar is van de R.K. Mavo Soest, kreeg hij de uitnodiging om met een twintigtal jongens en meisjes van zijn school in februari voor twee weken op wintersportvakantie te kome— Waarom heeft Franco het opeens no dig geacht prins Carlos Hugo de Bour bon y Parma - of eigenlijk prins Hug hes Charles de Bourbon de Parma - Spanje uit te zetten? Tien jaar lang heeft hij al in Spanje zijn aanspraken op de troon van dat land duidelijk uit gedragen, zonder dat de caudillo daar ogenschijnlijk veel notitie van nam, ook al was het dan de toch wel degelijke politieke activiteit van een buitenlan der - dat is het motief voor de uit wijzing. Men kan aannemen dat Franco zich niet tegen het streven der carlister. wilde verzetten, eensdeels omdat deze groe pering hem tijdens de burgeroorlog bij zonder heeft gesteund met geduchte troepen, deels ook omdat d- carlistische aanspraken op de troon weinig meer beduidden dan een folkloristische op tocht eens per jaar. In ieder geval blokkeerde Franco Prins Carlos' weg naar de troon effectief door te weigeren hem de Spaanse nationaliteit te ver lenen, een grondwettelijke voorwaarde. Bovendien kwam hem de aanwezigheid van Carlos ook nog wel goed uit: hij heeft weliswaar prins Juan Carlos van Bourbon-Battenberg - kleinzoon van de laatste Spaanse koning - met veel égards geïnstalleerd in paleizen en hem officiële functies laten verichten van de tweede orde, maar deze vrijwel door Franco opgevoede prins weigert zich tot troonopvolger te laten uitroepen: zijn vader Juan heeft daar naar zijn me- nin grecht op. Deze Don Juan echter is helemaal niet naar de smaak van Franco: te liberaal. Prins Carlos Hugo werd grotendeels gebruikt als pressiemiddel op prins Ju an Carlos - tenslotte kon Franco des noods deze Fransman de Spaanse na tionaliteit geven en hem op de troon zetten als de door de caudillo uitver koren prins halsstarrig bleef. Door de Bourbon-Parma's het land uit te zetten - overigens een maatregel waardoor Franco zich wel de boosheid van de carlisten op de hals haalt - heeft het Spaanse staatshoofd afstand gedaan van dit pressiemiddel. Volgens sommigen heeft hij dit gedaan omdat prins Carlos en zijn vrouw, prinses Irene, teveel succes hadden bij het winnen van populariteit onder de be volking die bepaalt niet overloopt van bewondering voor Franco's pleegprins. Maar dat is de vraag nog: nu is Car los Hugo zo'n beetje een martelaar ge worden en dat kan hem slechts helpen de volksgunst te verwerven. Waar schijnlijker moet het geacht worden dat Franco het gegoochel met de troon pretendenten zat is geworden. Wat nog niet hoeft in te houden dat hij of Juan Carlos zo ver heeft gekregen toch maar zijn vader te passeren, of in vredes naam akkoord gaat met de terugkeer van Don Juan uit zijn Portugese bal lingschap. Franco kan ook de hele kwestie voor lange tijd bevriezen door eenvoudig een opvolger voor zichzelf aan te wijzen als een soort stadhouder. Misschien een idee dat Franco leent uit de vroegere relaties tussen Spanje en de rebelle rende Republiek der Verenigde Neder- la: ien, waar ook alsmaar prinsen van Oranje in naam de koning bleven ver tegenwoordigen. Een idee waar Franco best opgekomen kan zijn door de aan wezigheid van een lid van het huis van Oranje in het gedrang om de Spaanse troon. KANTMAN. Op 1 januari 1969 zullen twee bekende namen ten gevolge van de steeds snel lere ontwikkelingen in de bankwereld uit het dagelijks levenspatroon van de gemeenten Hilversum en Amersfoort en de daaromheen gelegen gemeenten verdwijnen. Op die dag zullen de Nutsspaarbank Amersfoort en De Spaarbank te Hilver sum versmelten en hun dienstverlenin gen aan hun 200.000 rekeninghouders voortzetten onder de gemeenschappelij ke naam Bondsspaarbank voor Midden- Nederland. Beide instellingen hebben zich geduren de hun bestaan mogen ver! ^ugen in een grote belangstelling uit alle lagen van het publiek—sn st na ampele overwegingen-vie'—-het besluit om de beide ingevoeiy3? -banknamen te laten opgaan in eenf1"' uwe. Dit werd gedaan in de overtu'"*" dat de samenvoeging van de beid x-"-ótellingen tot één krach tige orgar*fc»Me van bijzoner nut zal zijn voor—-'tienduizenden spaarders woonacF^- in de rayons der beide ban ken w-1"-1 worden begrensd door de plaats' -JVeesp, Huizen, Eemnes, Bun- schol*' pakenburg, Nijkerk, Scherpen- zeel, Woudenberg, Soesterberg, Breuke- len en de overige plaatsen langs de Vecht. De Poslduivenhoudersvcr. „De Vriend schap" houdt, zaterdag 4 en zondag 5 januari een tentoonstelling in het ge bouw van de P.V. „De Zwaluw" aan de Schrikslaan. De opening heeft zaterdagavond te 8 uur plaats. Zondag, om 12 uur, heeft een grote bon- ne'verkoop plaats met bonnen van Marriman (België); Gebr. Oomens, Bre da; Vedosa, Putten; F. Coolen. Oss: C. Kors. Weesp; Witte Molen, Meeuwen, Gcbr. Kamerbeek, Woerden en andere firma's.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1