Soest toen - Soest nu Jaarlijkse postduivenshow van „De Vriendschap'' Massale kerstboomverbranding Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 HETKREMLIN: onberekenbaarder dan ooit Eiermarkt Interessante avond voor imkers Bromfiets gestolen Politiebureau 4-4-4-4 Tactisch optreden van politie voorkwam ongeregeldheden in woonwagenkamp te Huis ter Heide Openbare bijeenkomst Het oog gericht op Parijs Alschcid G. Nicman Ned. Christen Vrouwenbond Nog geen „burgers" op nieuw j aarsreceptie burgemeester Dinsdag 7 januari 1969 48c jaargang Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 no. 2 Wie de baas was in Rusland was in Stalins tijd geen vraag. Er was een cen traal comité van de communistische par tij dat formeel gekend werd in beslissin gen, maar dat hield niet meer in dan dat ja gezegd werd. En hoe Stalin deze toe stand kon handhaven is één van de din gen die Chroestsjow indertijd op het partijcongres aan de grote klok heeft gehangen. Hij deed dat met het doel zulke toestanden zich niet te laten her halen, een streven waarvan hij het suc ces aan den lijve ondervond toen hij aan kant werd gezet. Bij het vervallen van de terreur die de leden van het centrale comité tot bange jazeggers maakte, is dit lichaam inder daad een factor geworden waarmee par tijchef en premier rekening moeten hou den. Het is ook een instituut geworden waarin verschillende opvattingen leven die soms tegen elkaar botsen. Dat is bijvoorbeeld het geval naar aan leiding van Tsjecho-Slowakije. De schaarse mededelingen die de buiten wereld bereikten, laten daaraan geen twijfel: Kosygin zeker en waarschijnlijk ook Brezjnew hebben het militair op treden met tegenzin geslikt. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks in prijzen van ƒ14,tot ƒ15,per 100 stuks. Midden- prijs 14,50 per 100 st. Prijs per kg 2,30. Gekibbel. En nog steeds ziet men in Moskou de gezichten van comité-leden, wat erop duidt dat het college nog herhaaldelijk bijeen is geweest, zonder dat hiervan Dfficieel melding is gemaakt. Ook dat geeft voedsel aan de veronderstelling dat de weinig glorieuze gevolgen van de in vasie in Tsjecho-Slowakije tot gekibbel in het comité aanleiding geven. Met al tijd de mogelijkheid dat deze deze of gene uit de sowjet-top wordt gewipt. De moeilijkheid is, dat in het huidige Russische centraal comité vele veteranen uit de partij zitten. Men kan zich voor stellen dat in het bijzonder hun de schrik om het hart is geslagen toen zij zagen hoe in Praag zeer radicaal door de lagere partij-organen de comité-leden uit hun stoelen werden gezet. Het overslaan van dergelijke vernieuwingsdrang zou hun ook hun fraaie positie kosten. Vandaar meer uit zelfbehoud dan uit aprechte vrees voor verval van het com munistisch systeem de aandrang van de meerderheid om de Praagse nieuwlichte rij de kop in te drukken. Een meerder heid die realistischer denkende figuren als Kosygin eenvoudig ook weer dwong het besluit uit te voeren. Moeilyker Dat is in zekere zin een tragedie voor de sowjet-unie. Vooruitstrevender man nen kunnen wel tot de top doordringen, maar de toegenomen macht van de voor heen gezagsloze achterban kan hen dwingen tot besluiten die ze zelf niet zo verstandig vinden. Dat maakt dan tevens de omgang met de sowjet-unie zoveel moeilijker. Stalin was in sommige opzichten een ondoor grondelijk mens, maar het was duidelijk wat hij voorstond en wat hij wilde. Daarmee kon men dan rekening houden. Nu de sowjet-leiding kennelijk het pro- dukt is van interne trouwtrekkerij, kan niemand ooit weten wat men heeft aan het Kremlin. En dat terwijl juist allerlei zaken aan de orde zijn, zoals bijvoorbeeld het voorkomen van steeds gigantischer be wapening, waarbij de contracterende partijen juist moeten weten wat ze aan elkaar hebben. Zaterdag en zondag hield de postdui- venhoudersvereniging „De Vriendschap" een tentoonstellnig in het clubgebouw van de zustervereniging De Zwaluw. De uitslag was als volgt: Schoonste van het geheel C. Jak. Schoonste oude doffer C. Jak. Schoon ste oude duivin J. Kamerbeek. Schoon ste jonge doffer D. Bos. Schoonste jonge duivin D. de Zoete. Ie ploegenprijs J. van Klooster. 2e ploegprijs D. Bos. 3e ploegprijs S.K.B. Klasse oude doffers tot 300 k.m. 1. B. Schimmel. 2. Z.K.H. Prins Bernhard. 3. D. de Zoete. 4. W. Altenaar. 5. G. v. d. Broek. Klasse oude duivinnen tot 300 km: 1. J. Kamerbeek. 2. J. Wijnands. 3. G. v. d. Broek. 4. C. Jak. 5. J. v. Klooster. Klasse oude doffers boven 300 km: 1. J. Ruttenberg. 2. J. van Klooster. 3. W. Altenaar. 4. K. Ketelaar. Klasse oude duivinnen boven 300 km. 1. J. Kamerbeek. 2. J. Kamerbeek. 3. G. Reijerse. Klasse jonge doffers tot 300 km 1. P. Taalman. 2. W. Altenaar. 3. D. Bos. 4. J. Kamerbeek. De afdeling Soest van Bijenteelt or ganiseert op vrijdagavond 10 januari a.s., in De Rank, een interessante en boeiende avond over een machtig stuk Nederlands werk, n.1. Zuidelijk Flevo land. De heer A. J. Lindenberg van de rijks dienst IJsselmeerpolders zal op deze avond een lezing houden over „Het ver leden, het heden en de toekomst van dit nieuwe land". De heer G. J. Zwanenburg van de ber- gingsdienst vliegtuigwrakken zal spre ken over, „Wat het IJsselmeer en zui delijk Flevoland ons leert over de re cente geschiedenis". In de pauze zal een demonstratie korfvlechten worden gegeven. Iedere 20e bezoeker(ster) ontvangt een potje zuivere bijenhoning. Klasse jonge duivinnen tot 300 km: 1. D. de Zoete. 2. J. Wijnands. 3. J. Huur- deman. 4. P. Taalman. 5. J. v. Klooster. Klasse jonge doffers boven 300 km: 1. W. Altenaar. 2. K. Groenestein. 3. S.K.B. Klasse jonge duivinnen boven 300 km: 1. D. de Zoete. 2. W. Altenaar. De winnaars van de taarten waren G. v. d. Deijssel en R. Koster. Ten nadele van de codist A. M. P. S. uit Soest is afgelopen donderdag een bromfiets gestolen. De man had zijn voertuig onafgesloten tegen een haag aan de Beatrixlaan geplaatst, toen hij aldaar op bezoek ging. Toen hij terug kwam was zijn brommer verdwenen. Het voertuig is tot nu toe onvindbaar gebleven. Onder het toeziend oog van de brand weer zijn zaterdag op twee plaatsen in Soest de nog overgebleven kerst bomen op georganiseerde wijze ver brand. Dat gebeurde onder grote be langstelling (ondanks de kou) op het Narsauplantsoen en aan de Eikenlaan. Enkele tientallen kerstbomen zijn daar bij in vlammen opgegaan, wat blijk baar niet alleen voor de jeugd, maar ook voor verschillende volwassenen nog een aantrekkelijk schouwspel opleverde. Zondag werd opnieuw de brand ge stoken in een partij al grotendeels verbrande kerstbomen aan de Eiken laan. De omvang van het vuur was echter niet van dien aard, dat moest worden ingegrepen. Wel heeft de po litie een oogje in het zeil gehouden. Dankzij taktisch en weloverwogen op treden van de politie Soest, Soester- berg en Zeist heeft men vrijdagmiddag ernstige moeilijkheden in het woonwa genkamp te Huis ter Heide kunnen voorkomen. Op een gegeven moment stonden zeven politiemannen klaar om in te grijpen, maar na enig gepraat is het twee hun ner gelukt, hun onaangename missie naar het kamp tot een goed einde te brengen. Het ging daarbij om de 27-jarige woon wagenbewoner W. H. Deze werd vrij dagmiddag op de rijksweg in Soester- berg staande gehouden, omdat hij een auto bestuurde, terwijl zijn rijbewijs tot het einde van deze maand was in getrokken. De betreffende r^Rtieman wilde de auto in 7ag nemen, maar De afdelingen Soest van de A.R.P., C.H.U. en K.V.P. houden op vrijdag 10 januai. a.s. in het Verenigingsgebouw aan de Steenhoffstraat 30 te Soest, een openbare bijeenkomst. rtoe zijn de volgende sprekers uit genodigd J. Zwanikken, oud-lid van de 2e kamer der Staten-Generaal, H. Kik kert, lid van de 2e kamer der Staten- Generaal en H. van Hal, direkteur van de gemeentelijke sociale dienst. Zij zullen respectievelijk de achtergron den, de actualiteit en de plaatselijke uitvoering van de „Algemene Bijstands wet" behandelen, waarna er gelegen heid is voor het stellen van vragen. de bestuurder weigerde de sleuteltjes af te geven. In plaats daarvan gaf hij ineens vol gas en reed hard achteruit, wat voor de politieman niet zonder ge vaar was. Door een paar stappen op zij te doen wist hij echter ongelukken te voorkomen. Aanvankelijk hield hij de auto vast, maar zag daarvan wel dra het nutteloze in, aangezien de be stuurder toch bekend was. Later is hij met een Soesterbergse collega naar het op Zeister grondgebied gelegen woon wagenkamp te Huis ter Heide gegaan om W. te arresteren. Dat bleek minder eenvoudig. De man weigerde mee te gaan en aangezien de beide politiemannen niet direct het hele kamp op stelten wilden zetten, keerden zij met lege handen weer te rug. Na overleg tussen de plaatsvervangend korpschef te Soest, adjudant Pasman en de commissaris van Zeist, werd be sloten, twee Zeister politiemannen met deze opdracht naar het kamp te stu ren. Drie collega's bleven in de buurt, terwijl Soest voor de zekerheid ook nog enige versterking naar Soester- berg stuu.de. Wonderwel slaagden de twee politiemannen uit Zeist erin W. ertoe te brengen, mee te gaan. Zonder verdere moeilijkheden is hij daarna overgebracht naar het bureau in Soest. Na overleg met de officier van justitie werd besloten de woonwagenbewoner niet te beschuldigen van het opzettelijk inrijden op de Soesterbergse politie man. Dat betekende, dat W. na ver hoor weer naar huis mocht terugkeren. Daarmede waren echter nog niet alle problemen opgelost. Ook de wagen van W. moest in beslag worden geno men, maar toen men daartoe wilde overgaan, bleek men in het kamp het voertuig van zijn wielen ontdaan te hebben. Aangezien W. beloofde zijn voertuig weer in de oorspronkelijke staat te zullen brengen, is zaterdag tot de in beslagneming overgegaan. Overigens heeft men al eerder moei lijkheden met W. gehad. Een paar we ken geleden was hij betrokken bij een aanrijding. Toen hij in Soesterberg ge arresteerd zou worden, pleegde hij he vig verzet. Er ontstond een vechtpartij waarbij twee politiemannen gewond raakten. Ook tijdens zijn overbrenging naar het bureau bleef hij zich ver zetten. Met behulp van een marechaus see slaagde men er tenslotte in W. de cel in te werken. Sinds - eigenlijk al half mei - in Parijs het overleg tussen Noord-Vietnam en de Verenigde Staten begon, is het vre- desgesprek nog niet veel verder geko men dan een absurd debat over de vorm van de tafel. Dat daarover zo lang en breed gedeli bereerd kan worden, is geen teken dat c" partijen bijzondere haast hebben. En met name geldt dit voor de Noordviet- namese delegatie, zeker ni in Hanoi de ster snel stijgt van een onverbloemde aanhanger van Mao Tse-toeng. Na Ho Tsji Minh is daar niet langer partijse cretaris Le Duan de machtigste man, maar Truong Tsjinh, dezelfde die in 1956 werd uitgerangeerd omdat zijn landhervormingen bloediger verliepen dan de natie kon verdragen. Hij is nu teruggekomen met een felle aanval op de manier waarop de strijd de laatste jaren is gevoerd. Meer in het bijzonder verwijt hij de leiding van het politburo en de Vietcong dat ze geprobeerd hebben een snel en radicaal eind te maken aan de strijd, eerst met het Tet-offensief waarbij vele steden bezet werden en ook Saigon voor een deel in rode handen viel, daarna, toen het offensief net niet doorslagge vend bleek, door te gaan onderhandelen. Truong Tsjinh ziet dat als afwijkingen van de leer van voorzitter Mao, die meent dat een bevrijdingsoorlog niet overhaast uit het guerilla-stadium ge bracht mag worden: men moet geduld hebben, maar uiteindelijk is geen regi- r... bestand tegen die strijd met een goeddeels onzichtbare tegenstander. De maoistische kijk is, dat de waarheid van deze opvatting al wordt bewezen door het onmiskenbare feit dat de be volking van de V.S. de Vietnamese oor- kg zat geworden is. Dat wil overigens niet zeggen dat Truong en de zijnen daarom maar de onderhandelingen in Parijs willen afzeggen. Hijzelf heeft een strategie opgesteld die juist met het Parijse gesprek een dub bele psychologische oorlogsvoering be oogt: er zal zowel gevochten als onder handeld worden. Dat moet dan beteke nen dat de geestkracht der Amerikaanse burger zowel belaagd wordt door het voortduren van de strijd waarin zijn zonen sneuvelen, als ook door de zich steeds maar niet vervullende hoop dat het Parijse gesprek tot vrede voert. Een voorbeeld van de psychologische oor logsvoering is ook al dat Hanoi nu de Amerikanen meesmuilend condoleert met de tegenwerpingen van de Zuidvietna- mese vice-president Ky, die huns in zien natuurlijk niet anders beogen dan te verhinderen dat de V.S. zich uit de oorlog kunnen terugtrekken zoals ze graag zouden willen. Men mag erop rekenen dat Noord-Viet nam de tegenstellingen tussen de V.S. en hun bondgenoot Saigon zo lang en zo diepgaand mogelijk zullen uitbuiten. Men moet daarom niet op snelle resul taten rekenen. KANTMAN. De heer G. Nieman van de Margriet- school aan de Bonifaciusstraat is be noemd tot hoofd aan een school te Wes- terbork (Dr.) en zal daarom op donder dag 9 januari om 8 uur, in de hal van de Margrietschool, afscheid nemen van leerlingen, oud-leerlingen en verdere belangstellenden. De afdeling Soestdijk van de N.V.C.B. houdt op donderdag 9 januari, des avonds acht uur, een ledenvergadering in het gebouw „Middelwijk" aan de Pie- ter de Hooghlaan. Op deze avond komt spreken de heer W. van der Veer te Zeuvenheim over het onderwerp: „China, een reus ont waakt". De heer Van der Veer is in de N.C.V.B.- kring een zeer gewaardeerd spreker. Verwacht wordt dat alle leden naar dit belangrijke onderwerp zullen komen luisteren. Ook gasten zijn welkom. Voor de tweede maal heeft burge meester mr. S. P. Baron Bentinck afgelopen donderdagavond een nieuw jaarsreceptie gehouden, ditmaal in de recreatiezaal van de brandweerkazerne. Evenals verleden jaar ontbraken ook nu weer de „burgers", voor wie deze receptie in belangrijke mate is be doeld. Het waren wederom voorname lijk vertegenwoordigers van diverse or ganisaties en verenigingen, hoofden van gemeentelijke diensten, raadsleden, mi litaire en politionele funktionarissen e.d., die het echtpaar Bentinck en hun jongste dochter de beste wensen voor het alweer zeven dagen oude nieuwe jaar kwamen doen toekomen. Maar het aantal verenigingen en orga nisaties dat vertegenwoordigd was, was dan ook bijzonder groot: de winke liersvereniging, de afdeling Soest van het Verbond voor Veilig Verkeer, het Oranje-comité, de afdeling Eemland van het Veteranen Legioen Nederland, als mede de politiestaf, de directeuren van de Sportstichting en Gemeente Werken, talrijke raadsleden, oud-gemeentesecre taris J. J. J M. Festen, oud-politie- inspecteur te Soest G. D. H. van Wou denberg, notaris Van Veeren, diverse ambtenaren en andere notabelen. Sportverenigingen ontbraken ->p een en kele uitzondering na echter weer. De receptie, die iets minder druk be zocht was dan verleden jaar, werd ge houden in de brandweerkazerne. Verschillende leden van de raad (w.o. ook de wethouders mevr. Walter- v. d. Togt en de heer K. de Haan) hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om nader kennis te maken met de ruimte, waarin voorlopig bij wijze van proef woensdag 15 januari voor het eerst een raadsvergadering zal worden gehouden. OURANT Abonnement per kwartaal 3,50, per post 6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag

Soester Courant | 1969 | | pagina 1