DIRECTEUR RAIFFEISENBANK PER 1 MEI MET PENSIOEN DE DANS OM DE TAART ƒ1,15 MENINGEN VAN LEZERS KRABBELS VAN KNELIS S0ESTERBERG VAKANTIE 1969 IRUYS&CO IB0SA6EMTEM VOOR DE BALIE Voor uw advertentie in alle andere bladen is DRUKKERIJ SMIT Van Weedestaat 29A advertentie-bureau Hazelnootbonbons Kwatta repen Smickel koeken 79 ct. Een nieuwe ster in het oosten Sport voor iedereen Voorstellen voor de raadsvergadering van woensdag 15 januari Eén op ruim elfduizend Voor klokken I Medische dienst Geslaagde speelgoedaktie Utile Dulci Het verkeer in 1968 Bingo-avond VRIJDAG 10 JANUARI 1969 Met ingang van 1 mei a.s. zal de heer C. van de Bremer zijn funktie van di recteur van de Coöperatieve Raiffeisen- bank neerleggen. Hij heeft er dan 44 dienstjaren opzitten, waarvan 42 jaar als directeur. Twee jaar geleden, bij zijn veertig-jarig jubileum als directeur van de bank, werd de heer v. d. Bre mer onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer v. d. Bremer gaat de drukke bedrijvigheid en de fi nanciële beslommeringen binnen het bankgebouw aan het Kerkplein verwis selen voor de rust van zijn pas ge bouwde bungalow aan de Dalweg. De Raiffeisenbank ging in Soest in 1906 van start, zij het op bescheiden wijze in de ouderlijke woning van de vader var de huidige directeur. Dat was aan de Steenhoffstraat, waar zijn vader van 1906 tot 1927 kassier en tevens direc teur was. In 1927 volgde zijn zoon hem op. Voor de onder vaak zeer gebrekkige omstandigheden levende boerenstand is de bank vooral in de beginjaren ten aanzien van de credietverlening van grote betekenis geweest. Naarmate Soest groeide en het aantal agrariërs lang zaam maar zeker verminderde, breidde de bank haar invloed uit onder het niet-agrarische deel van de bevolking. Toen de heer C. v. d. Bremer in 1927 de directie van de bank van zijn vader overnam, had de Boerenleenbank vier honderd leden en een spaartegoed van zeven ton. Thans zijn er ruim 1200 le den, terwijl de ingelegde spaargelden de twintig miljoen gulden ruim overschrij den. De uitbreiding van de Raiffeisenbank kreeg vooral in de na-oorlogse jaren gestalte. In 1950 betrok de heer C. v. d. Bremer met enkele personeelsleden een eigen bankgebouw aan het kerkplein. De activiteiten van de bank breidden zich zo snel uit, dat al vrij spoedig fili alen werden gesticht in Soest-Zuid en aan do Koninginnelaan, waar momen teel het semi-permanente gebouw wordt vervangen door een definitief. Van een éénmansbedrijf is de Raiffei senbank intussen uitgegroeid tot een onderneming met twaalf krachten. De scheidende bankdirecteur is verder 22 jaar secretaris geweest van het Wit- Gele Kruis (waarvan hij nu erelid is), 25 jaar penningmeester van de Sint Vincentius, tientallen jaren bestuurslid (thans penningmeester) van de openbare leeszaal en bibliotheek en eveneens 25 jaar secretaris-penningmeester van het waterschap Middelwij k. Daarnaast was de heer v. cl. Bremer ook bestuurslid van de Ring Utrecht van de Raiffeisen bank. De zomerprogramma's z(jn uit Airtour, Nespanda, Fit, Hotelplan, Eurotours enz. enz. Gratis verkrijgbaar bg Steenhoffstraat 9A (VW-gebouw), telefoon 6571 Twee taarten lagen er gisteren op de groene tafel. Een verlokkelijk slagroom- witte schijfwolk met hier en daar vruchtjes om in te bijten, de andere dof verkleurd, met een gapend gat waar in een rafelig stuk karton en de restan ten van een zaagselvulling zichtbaar werden. „Zozo, dus dit is de man, en dat is zijn taart" sprak de politierechter, wijzend op de verschrompelde restanten van het f<-pgebak. „Dat was het begin, edelachtbare". „Ja, dat heb ik begrepen. Als het het eind was geweest van de bruiloft stond U hier niet. Was dat nou wel nodig, om er zo'n drama van te maken? ,t Was toch een feestdag?" Mooie feestdag" bromde de verdachte, „Je krijgt altijd gasten aan een brui loftsmaal die mekaar wel op kunnen vreten." Ta wel, maar er komen ook gezellige mensen, die een grapje uithalen. Of had U niet begrepen dat 't een grap was toen U die taart aansneed?" „Grapechode het als in een som bere -afkelder. „Als je weet, dat die komt van een paar pestkoppen die met plezier een moersleutel op je test laten vallen als je onderlangs loopt en die met z'n drieën een hele bruidstaart hebben opgelikt Maar met dat laatste punt was de neerslachtige verdachte abuis. De ban ketbakker had een grote bruilofts-taart bezorgd in de werkplaats van deze garagehouder. Zijn knechts hadden die lang verwachte taart snel omgeruild te gen een tevoren al prachtig nagemaakt exemplaar. De echte zetten zij bij de buurman-winkelier in de etalage. „De baas had 'm daar gewoon weer uit de etalage kenne hale", zei de eers te getuigende monteur. „Fn dat. kon ik niet" interrumpeerde de verdachte, „want ondertussen was de winkel gesloten en kon ik 'm alleen maar zien staan. En buurman was ner gens te vinden, dus kon ik niet in z'n etalage komen". „Buurman was best te vinden', onthul de de tweede getuige, „die zat tussen je eigen bruiloftsgasten." „Maar U bent uw buurman niet gaan zoeke.i en meteen gaan inbreken" con cludeerde de rechter. „Alleen de scharnieren even uit de deur, edelachtbare, met een schroevedraaier en wat olie. Gebroken is er niks". „En toen werd U betrapt met de taart in uw handen". „Betrapt? Betrapt zegt U? Als ik m'n eigen taart terughaal van een plaats waar die niet thuishoort?" Maar het onweerlegbare feit lag er. De garagehouder had zonder toestemming van de oewoner en wederrechtelijk na braak diens perceel betreden en daaruit een voorwerp weggenomen en hij was bij deze overtreding op heterdaad be trapt door drie getuigen. Eén van hen was de buurman, die de taart niet wil de afstaan als hij geen zoen van de bruid kreeg. Hij kreeg een vette slag- roomzoen van de bruidstaart. Deze werd onmiddellijk beantwoord met een uit haal die de taart achteruit stootte op een moment dat het hoofd van de ga ragehouder zich nog in voorwaartse richting bewoog. Daarop likten de mon teurs volgens hun getuigenis een uiterst geringe hoeveelheid slagroom van de nu vrolijk dansende bruidstaat en ten slotte goot deze dansende bruidstaart een niet geringe hoeveelheid drabbige olie over de zondagse costuums van de drie bruiloftsgasten. Gelukkig greep toen de ook genodigde opperwachtmeester in, in de wriemelende massa slagroom en olie, zodat een vechtpartij kon worden voorkomen. Maar de garagehouder ging O' de bon vanwege de inbraak en het moedwillig beschadigen van andermans kleding. „Maar nou is alles keurig gestoomd en chemisch gereinigd" vertelden de getui gen. „Daarom hebben we een nieuwe taa-t meegebracht". „Da's twee maanden te laat" bromde het hoofd dat ook gereinigd was. Het bleef tien gulden boete. Omdat de schuldige al gestraft werd met een brui loft zonder taart. Romige melkchocolade en een vulling van hazelnoot paté en hele hazelnoot. 150 gram 4 chocoladerepen, melk of puur met een kwatta kick bijgepakt. Per bundel van 7Q «I ƒ1,— voor 13 Heerlijke brosse koeken, nu nog voordeliger. Per Dak VROOM DREESMANN Geen naam heeft nu in de Arabische wereld zo'n glans als die van Yasir Ara fat, de leider van de voornaamste Pa lestijnse guerrilla-beweging El Fatah. Hij wordt bezongen als een nieuwe Aladdin over wiens heldendaden en listen na acht eeuwen nog de legenden verteld worden. De verhalen over Arafat heb ben daarop echter voor dat ze hande len in het heden, een tijdperk waarnaar de Arabieren vol trots kijken. En eigenlijk zijn de daden van Arafats srijgers het enige wat nog enigermate kan laten vergeten dat de Israëli's in de laatste tijd tweemaal de woestijn hebben aangeveegd met de trotse Ara bische legers. Daar komt bij dat de al tijd graag tegen een held opkijkende Arabieren dan ook graag opzien naar iemand op wiens hoofd niet de schande van de recente nederlagen is neergeko men. Nasser aan de ene kant, en ko ning Hoessein in andere kringen, zijn vereerde figuren, maar het zijn tevens de grote verliezers. En in hun huidige positie doen ze niet veel meer dan woorden spreken. Arafat dóét tenminste iets. In Arabische ogen doet hij zelfs meer dan hij doet. Wie de communiqué's van El Fatah op de voet volgt, kan niet an ders dan grootse overdrijvingen vaststel len. Iedere brand, door wat voor oor zaak ook zoals een spelen met vuur of de fout van een lasser, wordt onmiddel lijk op het credit van El Fatah ge schreven. Daarop komen ook wapenfeiten voor die in het geheel niet gebeurd zijn, zo als het opblazen van paraderende tanks in Jeruzalem een voorval dat nie mand ter plaatse is opgevallen. Maar ontegenzeglijk berokkenen de krijgers van Arafat de Israëli's last. Er zijn bom aanslagen geweest op bussen met school kinderen, op de drukke mark,ten, op de bioscopen. Er zijn Israëlische patrouil les in hinderlagen overvallen enzovoort. Vooral voor de nog van de heilige oor log bezeten Palestijnen in de vluchte lingenkampen is Arafat weinig minder dan een nieuwe profeet. Ongetwijfeld heeft hij ook aanhang on der de Arabische bevolking van de door Israël bezette gebieden, zij het dat men daar iets nuchterder staat tegenover de terreuracties die vanuit Jordaans en Li banees gebied ondernomen worden. Tenslotte maken de bomaanslagen ook hun slachtoffers onder de Palestijnen zelf en die bezien de dood van onschul- digen vlak onder hun ogen minder mak kelijk als glorieuze heldendaden. Boven dien ervaart men in die gebieden de Is raëlische tegenmaatregelen aan den lijve, terwijl Arafats mannen zich weer kun nen terugtrekken op Jordaans gebied. Ook al zijn ze daar niet absoluut ge vrijwaard voor vergelding. Wellicht ook slaat men in de bezette gebieden de absolute resultaten van de guerrilla wat lager aan: het is inderdaad niet zo dat El Fatah op dit moment wezenlijk een bedreiging vormt voor de Isrëlische samenleving op zijn hoogst is ze een hinderlijke factor. Tenminste militair. Een andere zaak is dat ze politiek in de Arabische wereld steeds meer gaat be tekenen. Arafat, de met verheerlijkende legenden omweven figuur, weet zijn aanhang een fanatisme in te blazen voor de strijd tegen Israël. En dat kan op een gegeven moment lastig worden voor mannen als Nasser en Hoessein. De Jor daanse vorst is al aan het merken dat zijn gezag in eigen land snel afbrok kelt door de acties van El Fatah en de twaalf andere verzetsorganisaties. Van daar wellicht zijn suggestie voor een Palestijnse staat op de westoever van de Jordaan, een idee die ook in Israël niet geheel en al verworpen wordt. Ook van Nasser staat niet vast dat hi.j even verbeten graag vecht als Arafat: hij merkt tenslotte aan den lijve hoe Egypte in al die jaren van oorlog en bijna-oorlog economisch van de regen in de drup is gekomen. Zijn voornaam ste probleem is hoe hij de Egyptenaren de idee kan verkopen dat men er in vredesnaam na 21 jaar maar genoegen mee moet nemen dat er een staat Is raël is. Voor de Palestijnen die een karig be staan leiden in de vluchtelingenkampen en dat zijn er zo langzamerhand vele honderdduizenden gelden dit soort argumenten minder. Ze worden minder door overwegingen van politiek of eco nomie gehinderd in het uitleven van hun haat. En naarmate de ster van Ara fat rijst bij de Arabische massa's kan het goed gebeuren dat het gewoon on mogelijk wordt een eind te maken aan de Israëlisch-Arabische verwikkelingen zonder hem. Hoessein en Nasser zijn wellicht bijna rijp voor een overeenkomst. Arafat geenszins. En dat Is de echte zorg die Israël kan hebben over de El Fatah- Door de toenemende mechanisatie. In dustrialisatie en welvaart heeft de mens het gemakkelijk gekregen, wat lichaams beweging betreft. Veel vrije tijd, auto, overvloedig voedsel etc. Het wordt wel de tijd van zitten en ge reden worden genoemd, rust roest. Dit alles is fijn, maar het heeft een grote schadelijke invloed op de gezondheid van ieder. Om enkele punten te noemen 1. Hart en vaatziekten (o.m. zich uitend in hartinfarct). 2. Emotionele spanningen worden opge kropt; weinig bewegingsvreugde, men moet zich weten te beheersen in onze maatschappij. 3. Atrofie van de spieren, bemoeilijkte bewegelijkheid in de gewrichten e.d. Het is goed, dat er sociale voorzieningen zijn om ziekte te bestrijden, maar het gaat er om ze te voorkomen. Vele doc toren zijn ervan overtuigd dat de weer stand, door lichaamsbeweging verkregen, t.a.v. ziekte groter wordt. Nu bestaan er mogelijkheden om sport te beoefenen in verenigingsverband, waar men verzekerd is van goede leiding en accomodatie, maar het zich niet vrij voe len en de verplichtingen die een vereni ging oplegt, weerhoudt hen deze stap te nemen. Niettemin ben ik er van over tuigd, dat er voor deze grote bevolkings groep ook mogelijkheden geschapen moet worden. Daarom zoekt men de laatste jaren naar een andere richting in de sport (de tweede wegSport voor iedereen) om het grootste gedeelte van de bevolking, pl.m. 80 de kans te geven dit bewe gingstekort op te heffen en op een ge zond peil te brengen. Deze sportgroepen hebben een andere structuur en de pres tatiedrang treedt niet op de voorgrond, de bedoeling is fit te blijven. De tweede weg om zo maar te noemen, zal niet ten nadele van de vereniging werken, want deze heeft haar nut be wezen. De andere mogelijkheden zijn nu al te merken in Nederland en buitenland o.a. sportinstuiven, huisvrouwengymnastiek, bejaardengymnastiek, fitheidstrainingen in sportzalen en in bossen etc. Vanaf 11 januari bestaat er voor belang stellenden, die in de week niet in staat zijn sport te bedrijven, de mogelijkheid op zondag aan keep-fittraining mee te doen. Deze trainingen bestaan naast hardlopen ook uit verschillende spelen en oefeningen, onder leiding van L. Groot, gediplomeerd C.I.O.S.-leraar. Be langstellenden kunnen zich tijdens de training opgeven op de picknick-plaats (kruising Foekenlaan-spoorwegovergang), die aldaar van 10-11 uur wordt ge houden. (Parkeergelegenheid voor auto's en fietsen). Voor verdere inlichtingen verblijvend, L. GROOT Plasweg 23, Soest. GELDLENING. De gemeente Soest heeft van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten een aanbieding ontvangen voor een onder handse geldlening groot ƒ901.000,B. en W. willen hiervan gaarne gebruik maken en stellen voor dit bedrag als volgt te besteden: Verbetering Bartolot- tilaan-Van Beuningenlaan 100.000, verbetering Kampweg ƒ300.000,Aan koop grond aan de Insingerstraat 83.000,Aankoop woning aan de Parklaan 61.000,Aankoop grond in het Soesterveen ƒ93.000,Aankoop woning aan de Nieuweweg ƒ81.000, Consolidatie van vlottende schuld 183.000,—. De enige telefooncel in Soest-Zuid staat op het busstation. Terwijl iedere particuliere onderneming dagelijks in de weer is om dienstver lening, vakmanschap en service waar te maken, knabbelen overheids- en semi- overheidsbedrijven steei.s wat af van ingeburgerde zaken. Niet alleen de overheidsdiensten, ook de openbare diensten, zoals bus en trein proberen onkosten te comrenseren door het verminderen van service e.d. Al weer enige jaren geleden werd de op het Nieuwerhoekplein staande open bare telefooncel, zonder duidelijke re den verwijderd. Slechts de cel op het busstation Soest-Zuid en die naast het gebouwtje voor Vreemdelingen Verkeer, bleven in eerste instantie gehandhaafd. Later werd op de Eng nog een cel bij geplaatst, die van de drie beslist de meest gebruikte is. Hoewel van verschillende zijden is ge reageerd op het weghalen van de cel op Nieuwerhoek, is tot op heden op geen enkele wijze voorzien in de be hoefte die er juist in die omgeving be staat aan een openbare telefooncel. In de praktijk komt het er op neer dat mensen die op het „Hart" wonen, wan neer zij moeten telefoneren, eerst naar de Eng of het gemeentehuis moeten gaan, iets wat in bepaalde omstandig heden ernstige gevolgen kan hebben. Uiteraard blijft natuurlijk de mogelijk heid om in geval van nood bij telefoon hebbende omwonenden te bellen en be leefd te vragen of er misschien even van de telefoon gebruik mag worden gemaakt. Daar echter niet ieder gesprek geschikt is om in het bijzijn van ande ren te worden gevoerd, zal vaak een tocht naar een van de drie in ons dorp staande openbare telefooncellen de eni ge oplossing zijn. Met het plaatsen van een telefooncel in de omgeving van de Nieuwstraat en een in de nabijheid van het Soesterveen zou zonder enig etwijfel belangrijk te gemoet worden gekomen aan de wen sen van de bewoners van die gedeelten van Soest. Ajje ut rning vraog dan mok zeige dak nie de enugge in Soes bin die deur be gint te kriege daat ut un bietje raor gaot mit ut zogehiete karkleve. Daor is al veul over gesehrieve enk mot der wel meteen biek zeige dak vaan de me- nier vaan bekieke en uutleige nie zo bar veul begriep. Maor das netuurluk nie zo arrug belaangriek, as ut de mln- se die ut antgaot maor uut de muuhje- lukhede hellep. Un heule tied hek gedoch datter allenug in de kattelieke karruk un uuttoch waas, maor vaan de week bleek weerris veur de zoveulste keer dak ut nie biet juuste end haad, waant ok in een aore kark komme de minse bliekbaor nie meer zoveul as vruuger. Vruuger kont bes beure daat ajje nie un bietje vruug in de karruk waas, dajje mos staon en daat vaalt ajje un bietje op leeftied bin heuls nie meej. Noeng ister un karruk in Soest die nie meer ope gaot. Nie omdaat de sleu- tul der nie meer is, maor heul gewoon omdatter als maor mingder minse naor daat karrukje kwaome. Noeng ist wel zo dajje nie maag verwaachte daat daor heulemaol an de raand vaan ongs dar- rep de minse uut Soes naor de karruk zalle gaon, aster un bietje dichtur in de buurt un kark staot. Dus ut komp der eigeluk op neer daat daat karrukje an de Insingerstraot, de Heeskappel, der allenug maor sting veur de minse uut de buurt daor. Om teugesweurdug un karkgebouw an te kenne houwe, komp der wel waat kieke. Maor das nog nie ut aorgste pre- bleem. De doomienees die daor om de beurt de dienste gonge leije, zaage der geen been meer in om ok nog de Heeskappel in ut rietje op te neme veur ut niewe jaor. Zullie vongde de juuste oplossing om daat karrukje maor te sluute. Noeng binne der netuurluk minse die ut daor nie meej eens binne, en ik schaat zo, daat de minse die gewend waorc om daor ter kareke te gaon, der heul nie meej in der schik zalle zijn en dat binne netuurluk veurnaomeluk ouwere minse die daat vingde. Ajje zo veur daat karrukie staot en je kiek ut Soesderveen in, daan zouw jie je haos afvraoge „minse waoromzit de wèreld toch zo raor immekaor." Haos nog geen maond geleejt wier der an de aore kaant vant Soesderveen un neije karruk geoped, en noeng word der een op un paor duuzed meter afstaand gesloten. An de ene kaant maoke de minse zich druk om un karruk te bou- we en an aore kaant mot er een op slot. Ik ving daat we daat een bietje aors motte bekieke. De kattelieke minse, die altied naar de noeng ofgebroke kark an de Steenhoffstraat gonge, gaon noeng naor de Ouwe Kark in de Karkebuurt en de minse zegge, daat daat heul best gaot. Die kark is allenig een bietje klien veur die minse, maor kwil maor zeige daat prottestanse en kattelieke minse heul best gebruuk kenne maoke van een kark. Der motte noeng in Soest veul karken worre geboud en waat zouwe wullie een bonk duuten kenne spaore als wul lie karke gonge bouwe voor prottestant- se en kattelieke minse. Das niks neijs, waant dat hebbe de minse in aore plaotse in ongs laand ook al gedaon. Wullie leve in een tied van fusie en saomewarking. Ut eerste hewwe nie neudig, maor ut leste weL Un bietje in de gees vaan „saome naor dezulfde kark, gezellug". JUWELIER - HORLOGER Op de Eng de zonder enige twijfel meest gebruikte van de drie. VTafc naast het postkantoor bevindt zich de derde openbare telefooncel. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, Soesterberg, telefoon 03463- 1517, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen J. C. Lucas en A. Th. M. Splinter, beiden te Soes terberg, W. F. van den Helm te Huis ter Heide en L. H. Brandt en A. W. Moll van Charante, beiden te Den Dol- der. De dames van het comité „Vara-speel- goedaktie" hebben onder leiding van mevrouw Van Ek een succesvolle aktie gevoerd in Soesterberg. Bij deze aktie werd ruim 348,bijeen gebracht voor de t.b.c. patiëntjes van het sanatorium „Zonnegloren" te Soest. Het werd voor de langdurig zieke kinderen een feest- lijke middag. De amateurtoneelvereniging „Utile Dul ci" komt vrijdag 17 januari op de plan ken in de kleine toneelzaal van De Hoeksteen met het stuk „Een geboren leugenaar". Voorafgaande aan deze opvoering wordt het stuk eerst opgevoerd voor de Speel tuinvereniging in Den Dolder op 10 ja nuari. Het politierapport van de politiepost Soesterberg vermeldt voor het jaar 1968 in totaal 155 aanrijdingen, waarbij in 102 gevallen proces-verbaal werd opge maakt en 53 maal een verkeersrapport. Bij deze verkeersongevallen waren vijf doden te betreuren; 20 personen werden zwaar gewond en 36 personen liepen lichte verwondingen op. Voor misdrij ven en overtredingen werd in 1080 ge vallen proces-verbaal opgemaakt, terwijl 388 betaalde waarschuwingen inzake overtredingen werden gegeven. Het jeugbestuur van de v.v. Soesterberg organiseert vrijdag 10 januari een bin go-avond voor de aspiranten en junio ren in haar kantine. Aanvang 19 uur.

Soester Courant | 1969 | | pagina 7