ÏRKT ER Zomers kiekenin de winter :r week itu LIEVER COMFORT DAN ROMANTIEK IN DE KEUKEN NA HET FEEST AAN DE SLAG ER elijkse haalt bij 53 i 98 Graaf 62 d76 75 39 lasappelen 98 89 29 49 rgeten mes 115 298 Botervloot 49 Drop 89 tode Bieten 49 apelmoes 49 ilterzakjes, 39 orst 49 89 69 torst69 IES ande 69 es 79 oontjes 79 es 98 es 79 98 98 Gloor 35 m. Gazeuse 98 uchtenlim. 100 Tel. 2861 IWINST Tijd en tempo „Tropische salade" met perziken en bananen Plastic 10 rollen Middelmaat pot flacon grote flessen gezinsflessen Een modieus jasschortje met dubbele rij knopen en wit kraagje. Nylfrancc duurt toch wel een beetje lang naar onze zin. 31 lange dagen met alleen maar de herinnering van de voorbije feestdagen en het verlangen naar de lente. Maar we moeten toch proberen deze lange januarimaand zo goed mogelijk door te komen. Met nieuwe voornemens, nieuwe schoonmaakmidde len, een nieuwe visie op de schoonmaakkleding zelf. Spijkerbroek, sjaal om het hoofd, geruite blouse en ge. wapend met bezem en em mer aan de slag. Maar het kan ook anders. Minder stoer misschien, maar wel zo dat we aan het alledaag se onflotteuze schort ontko men. Niet belangrijk? Toch wel, want het heeft toch een beetje te maken met de stemming. Kolossale jas- schorten zijn misschien praktisch, maar staan niet ïo plezierig. Kleine jasschor- ten op 7/8 lengte in combi natie met een lange broek staan goed en zitten fijn. In de zomer is een jurk-schort een ideale oplossing. Goed kope katoentjes lenen zich daarvoor. Gemakkelijk is een doorknoopmodel. Van een overgeschoten lapje kan een hoofdsjaal worden ge maakt. En natuurlijk grot# zakken om alle zoekgeraak te kleine spulletjes, die bfl het opruimen worden ge vonden daarin een plaatsje te geven. Zolang we gezond zijn en ons leven niet al te ernstige strubbelingen biedt hebben we het gevoel dat de tijd „vliegt". Als we de kerstboom aan het optuigen zijn hebben we 't idee dat we nauwelijks een paar maanden geleden onze spullen hadden opgeborgen. Nu heeft die vliegende'tijd op velen van ons de uitwerking om ons méé te la ten vliegen en we jachten van 't een naar het ander. Het is een niet zo heel goede methode, die zich op den duur wreekt op allerlei manieren. Onze bloeddruk, ons hartonze prikkelbaar heid, van alle kanten komt het protest tegen de overbelasting. En vaak toch, wordt naast al dat jagen en jachten, dat ongeduld, heel wat tijd verdaan aan nutteloze zaken. Soms bemerken we dat een ijverige buurvrouw tijden besteedt aan een „buurpraatje" met iemand die ze toevallig bij het bood schappen doen is tegengekomen. En ook de televisie, die we waarlijk niet meer uit ons leven zouden willen mis sen slokt heel wat tijd op met het ver tonen van schiet- en ranselpartijen, die we nu zo langzamerhand wel kennen en waarvan we de afloop op onze vin gers kunnen natellen. Het is niet altijd mo gemakkelijk, maar toch doen we be ter onszelf te matigen tot een normaal tempo, waarbij we zonder spanning ons werk goed en gestadig verrichten. We zullen spoedig merken, dat de zaken er niet slechter om gaan, integendeel. In een rustiger tempo hebben we meer overzicht en overleg, wat ons vaak menig loopje besparen kan. Het voor komt ook het eeuwige „te laat" zijn op afspraken, bij het ontvangen van bezoek e.d. Wie gejaagd is denkt dat hij de dingen sneller voor elkaar kan krijgen, maar de klok gaat onverbid delijk z'n gangetje en iedere hande ling, ook de kleinste kost tijd. We moe ten ons natuurlijk hoeden voor leegheid en verveling. We hebben behoefte aan omgang met mensen. Doch als we voe len dat we teveel hooi op de vork heb ben genomen kunnen we ons beter wat beperken. Er moet altijd een zekere marge zijn voor dingen die zich on verwacht kunnen voordoen. Juist in 'n drukke tijd is zo'n „leeg" uurtje zeker zo'n ramp niet en in de meeste geval len vult het zich op vóór we 't weten. We hoeven zeker niet in luiheid of sloomheid te vervallen, we kunnen veel voor een ander over hebben, maar met een teveelis niemand gebaat. JETTY Links: zomer-schortjedoorknoopmodel met een grote zak opzij. (Tergal) Onder: jasschort: praktisch, gemakkelijk en eenvoudig op een lange broek tc dragen. Staat nog charmant ook. (Tergal i Feestdagen. Heerlijk smul len, gezelligheid, proosten. Donkere dagen, maar bin nen feestelijk licht. Maar na de laatste oliebol is het feest en het eten gedaan. .Gelukkig' veisuehtai som migen, maar het is de vraag of de huisvrouw er ook zo over denkt. Want Januari - de sombere lange maand - ls niet gsmakkelflk. Meer dan ooit roepen dan de hui selijks fMkfcl i n Bs over met al te lange tijd steekt het schoonmaak-duiveltje - de kop weer op. Het grote - schoonmaakduiveltje dan wel te verstaan. De tijd mag dan erg snel gaan """r de maand jen. Misschien overkomt het u ook wel eens. Als ik zo in mijn aan-de-tjjd-aangepaste keuken bezig ben, kan ik plotseling denken aan het knusse keukentje van mijn grootmoeder. Niet dat ik nog zou willen ruilen. O nee. Maar tocb Herinnert u het zich nog? Het gezellig snorrende fornuis, waarop altijd wel Iets stond te pruttelen. Potjes en pannetjes op de schouw. En aan de muur haar keukenhulpjes, waarmee grootje de lekkerste gerechten kon toveren. Pollepels en garden in alle maten en soorten; houten en metalen stampers, pureerknijpers. Haar beste hulp echter was de vork, die kon roeren, mengen, kloppen, kneden en noem maar op. Aan de uren die oma in de keuken doorbracht, denk ik dan maar niet. Evenmin aan alle afwas Gelukkig dat er mannen zyn geweest die zich het lot van de huisvrouw hebben aangetrokken. Zij slaagden erin om het keukengereedschap van oma te ver vangen door elektrische handlangers, de zogenoemde mixers. Zo maakte de keu- kenromantiek dan ook plaats voor keukencomfort. En wis van ons is daar eigenlijk niet blij mee Drie-snelheden-mixer met twee stevige garden. Een mixer spaart niet alleen veel tijd en werk, maar mengt, roert en klopt beter dan wij het zelf zonden kunnen, van luchtige slagroom tot stevige stamppot, van milkshakes tot sauzen en van beslag tot deeg. Ook bij foto's in de sneeuw kan het nuttig zijn een flitslamp te gebruikenals aanvullend licht om de schaduwen op te helderen. Hel verschil tussen een geslaagde of een minder goed belichte foto icordt door een extra flilsje bepaald. Maar goed, dat we gaandeweg een andere, steeds vernieuwde kijk krij gen op de fotografie en haar be- oefeningsvormen. Nog maar even twee decennia terug was de fotografie - in de amateur sector - een laak van uitsluitend zon en zomer. Wie toen in de winterse maanden met een fototoe stel op sjouw ging werd óf niet voor vol nangezien, of maakte school als aemi-prof. Dat is voor bij. De hedendaagse fotografie is van alle dagen. Niet alleen die ver jongde visie is daar debet aan. Het is ook een kwestie van tech niek, van de flïtsjes. van de immer sneller wordende films, van de lichtsterkere objectieven en van het comfort dat de moderne appa ratuur biedt. Het seizoen van de lange avonden biedt enorme mogelijkheden voor foto vertier, afgezien nog van het doka- werk. En nu moet U i\iet meteen denken aan knus ge-macro bij de haard, als hagelstenen de ruiten ranselen, of aan ..fijntjes rond de kerstboom". Zeker, dat zijn dankbare mogelijkheden, maar er is zoveel méér: de sneeuw, die in ontelbare verschijningsvormen te kijk en te kiek ligt (bij zon, zonder zon, bij avond en nacht, bij sneeuwstor men) daar is het ijsvertier, de wan deltocht, daar zijn de kristalletjes op do vensterbank, do kalo bomen, dc ontluisterde struiken, daar is het kleu mend vogeltje, de rillende hond, door is de hoed, de wollen sjaal, de drup neus. Er is nog voel meer. Het kan zo „gek" niet zijn of het is „ergens" fotogeniek. Hoe pak je het maken van zo'n win terfoto nu precies oan? Welaan: welk genre U ook aanpakt (clooo-up, macro, straatbeeld, land schap, wintersport), Uw handelwijze zal weinig van Uw „zomerse" tech- nfek verschillen. Met een iets snellere film boot U al heel goed voor dui zend-en-een onderwerpen gewapend. Als U het uitsluitend of in hoofdzaak beeft gemund op statische thema's kunt U natuurlijk met lagere filmgevoeligheid volstaan, maar dan wordt het wel op passen voor een te sterk contrast. De modernste films hebben er nog altijd een tikkie moeite mee de zonneflonke- ring in de sneeuw tegelijk met het zwart van het asfalt (waar de sneeuw reeds gesmolten is) te vangen. Dat zwart is immers ook rijk aan details. U kunt zich heel wat gehaspel in de donkere kamer besparen door een snel lere film te nemen, die nu eenmaal dat is de aard van het beestje wat vlakker werkt. Voor het overige doet U het maar zomers aan wat een aantal hulpmid delen betreft, het zonnekapje, het sta tief, de draadontspanner en zo meer. Wie kleurenkiekjes in de sneeuw maakt, moet oppassen voor een overdaad aan Wauw, welke zich vooral bij sneeuw in de schaduwpartijen wil op dringen. Dat blauw kin ook de kille sfeer accentueren, maar voor de man die er niet zo wild op is, zijn er fil- tertjes in de handel, die dat blauw gaarne omvormen tot een iets war mere tint. Wie niet over een derge lijke filter beschikt, kunnen we aan raden in de ochtend of in de namid dag te kieken, dus niet op het mid den van de dag, wanneer de zon de meeste kille kleuren loslaat. Dit is overigens ook een zomertip! Voor de zelfafwerker nog dit: laat U niet verleiden tot gegoochel ln de doka, daar is immers geen enkele aanleiding toe. Geen fratsen met ex treme ontwikkeltijden en of kokend ont- wikkelsop. Maak U een opnametech niek eigen, die geen geëxperimenteer achteraf van node heeft. Tot slot: heel verstandig om het eerste spoelwater van de films wat aan te lauwen tot de ontwikkeltemperatuur. Een film die hupsakee uit de behaaglijke twintig- graadse fixeer in het ijswater terecht komt, gaat onder het motto „reticu- latie" de raarste structuren vertonen. Structuren die soms wePns interes sant, maar in geen geval winters aan doen! Joep Iven. Zoals alle normen, zijn ook de huis- houdnormen danig verschoven. Elke huisvrouw, getrouwd of niet getrouwd, streeft steeds meer naar rationali satie van haar huishouding. Ook de tijd die zij nu eenmaal onvermijdelijk in de keuken moet doorbrengen, be perkt zij graag tot een minimum. Met de elektrische keukenhulpjes kan dat tegenwoordig. Zij doen de tijd rovende keukenkarweitjes in een wip en niet te verbeteren door de meest geoefende kokshand. Meer dan de helft van de Neder landse huisvrouwen gebruikt een mixer voor de meng-, klop-, roer- of snij- werkjes. Zij vinden het niet eens meer een luxe, maar gewoon een apparaat dat in elke keuken thuis hoort. Zo wint ook de grill voor het heerlijk krokant bereiden van. vis, vlees en ge vogelte steeds meer (keuken)terrein. MIXERS VOOR ELCK WAT WILS De standaarduitvoering van de mixers is het meest eenvoudige model, dat is uitgerust met twee garden die men gen, roeren en kloppen als geen han den dat kunnen. Van luchtige slagroom tot stevige stamppot toe. De luxe uit voering evenaart het standaardmodel. Het wordt geleverd met twee garden, twee kneedhaken en praktische op- hangbeugel. Daarmee geeft u hem een plaatsje aan de muur. Zo is hij altijd gebruiksklaar. Bovendien geeft hij uw keuken extra fleur. Wenst u een mixer die behalve roert, klopt en mengt ook aardappelen klontjesloos pureert en groenten in een ommezien snijdt, dan is er de mixerset waarbij ook een handige anijbeker hoort. De mixer op standaard is een pronk stuk voor uw keuken. U schakelt hem in terwijl u intussen bijvoorbeeld ver schillende ingrediënten bij elkaar haalt. De mixer doet zijn werk feilloos. Hij Is voorzien van twee garden, twee kneedhaken en een onbreekbare door zichtige kom, die tijdens het mixen soepeitjes ronddraait op een tableau met kogellagers. Om deeg te kneden gebruikt u hem' echter ails handmixer. De staafmixer kan men de witte raaf onder de mixers noemen. Hij is in iedere pan te gebruiken en biedt ver rassende mogelijkheden. Een vlijm scherp mesje versnippert elke groen te zodanig dat de kooktijd ervan merkbaar wordt verkort. Daardoor ook blijven de vitaminen behouden De meng- en klopschijven zorgen voor uiterst gladde papjes en fijn verdeel de stukjes gekookt vlees. Een ophang- beugel hoort erbij. Dus: weer een aan winst voor uw keuken en keukeninte rieur. GRILL Genoeg over mixers nu. Misschien voelt u er voor om even te ruiken aan de grill. Hij is wel het laatste snufje op roostergebied. Dat zult u ook toegeven als u zelf eens gegril leerd heeft. De lekkerste saté en het Wie van aparte salades houdt, zal veel plezier hebben van deza „tropische salade" met persiken, sinaasappe len en bananen. Bovendien ls deze sis vrij snel klas/ U maken. Nodig ls: 1 blik (800 gram) cling perziken schijven gepelde en in stukjes gesneden sinaasappelen in stukken gesneden bananen half kopje fijngemaakte kokosnoot 8 10 kersen uit een potje klein kropje krulandijvie De perzikschijven afgieten en de siroop bewaren voor de garnering. De perzikschijven en de stukjes sinaasappe len op een grote platte schaal doen, de stukken banaan door de kokosnoot rollen, op de schaal doen en om dit geheel de kersen en kleine blaadjes andijvie leggen. Een voorbeeld voor garnering: een half kopje mayo naise en een half kopje room met elkaar vermengen. Een eetlepel perzikstroop en een halve theelepel gember met elkaar vermengen en door de mayonaise doen. Tenslotte wat kersensap toevoegen voor de lichtrose kleur. Deze salade is geschikt voor zowel voor- als nagerecht. Ook is het een zeer goede combinatie bij kip of biefstuk. Grïlleerautomaat met twee kwarts- branders om alle soorten vlees en vi» te grilleren. heerlijkste kippetje aan het spit ko men uit de grill. Maar niet alleen kippetjes aan het spit, ook carbona- den, gehakt, biefstuk, vis, rollade en verscheidene hapjes voor een ieder dia lekker wil eten, maar niet dik wil worden. De grote hitte van het infra-roda element zorgt ervoor dat het wild, vlees, de vis en het gevolgelte enal dichtschroeit, zodat een minimum oaa gewichtsverlies ontstaat en het volla» dige aroma behouden blijft. Gegrilleerd voedsel is licht verteerbaar. BehaLve een automatische grill heeft Philips ook een gewoon grilleerappa- raat. Beide uitvoeringen hebben eea roterend spit met twee gevogelte-pen» nen, een draadrooster, een reflector en een aluminium lekbak. Beide kei^ kenhulpen zijn gemakkelijk schoon t* houden doordat bovenzijde en reflec tor afneembaar zijn. Natuurlijk bean^» woordt ook de grill aan de eisen vil veiligheid en comfort. Een interessant tipje mogen wij nog wel even geven: bij beide grit- leerapparaten is een kleine cassett# verkrijgbaar met losbladige receptdlu Dit is natuurlijk uitermate handig. Wat u in korte tijd met dt grill kunt klaar toveren, zegt u o.a. het volgende recept. Watertanden ia toegestaan, maar laat het daar ni*4 bij. Mixers en grillen zijn om zelf hebben! Varkenskoteletten 500 gr. varkenskoteletten, mosterd, 0,15 'dl. slaolie of olijfolie, 0.1 dl. cog nac, 0,1 dl. citroensap, 1 teentje knof look (uitgepei-st), zout en peper. Bestrijk de randen van de kotelet ten met mosterd en de boven- en on derkant met slaolie of olijfolie. Vet ook het rooster in met olie en schuif het onder in de voorverwarmde grill. Maak een marinade van de cognac, het citroensap, de knoflook, peper en zout en bestrijk tijdens het grilleren het vlees hiermee. Grilleer het vlees aan beide kanten. Strooi er na het grilleren zout en peper op. Grilleren: 8 minuten aan beide kan ten.

Soester Courant | 1969 | | pagina 15