Soest toen - Soest nu Het oog gericht op een illusie PRESIDENTIËLE UITSPRAKEN „OOG OM OOG" Telefoonnummer ziekenauto 59110 BRANDWEER RUKTE HET AFGELOPEN JAAR 76 MAAL UIT Zuidelijk Flevoland binnenkort vanuit het Gooi bereikbaar Wethouder I(. de Haan opende V.V.Z.-kantine Zegel kortingssysteem bij A 0 Nederland Dinsdag 14 januari 1969 18c jaargang' no. 1 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraaf 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Dronken automobilist zonder rij- en verzekeringsbewijs Auto na botsing tweemaal over de kop Man liep tegen auto op Het totale Franse wapenembargo treft niet alleen Israël onaangenaam, maar ook de Fransen. Want het is weer eens zo'n solo-optreden van De Gaulle ge weest, waarvoor hij zich niet de moeite nam het kabinet te raadplegen, zelfs nijet de minister van buitenlandse zaken De- bré. Die kan persoonlijk voelen dat hij een beetje als kwajongen gebruikt wordt, maar datzelfde gevoel krijgen de Fransen als natie ook. Noch het parle ment, noch de ministers komen er aan te pas en naar de opinie der Fransen wordt helemaal niet gevraagd als de president iets nodig vindt. Wat hierdoor gekwetst wordt, zijn niet alleen de nogal grote sympathieën die over het algemeen in Frankrijk voor Is raël leven. Vooral de wapenindustrie is er ook zakelijk een probleem: toekom stige klanten weten nu dat ze kunnen bestellen en betalen, maar dat de gene raal zonder blikken of blozen een streep door de rekening haalt als hem dat in zijn politieke kraam te pas komt. Men kan zich voorstellen dat dit de kooplust kan dempen. Het heeft trouwens al gespeeld toen België een grote order voor nieuwe vliegtuigen moest plaatsen, maar toen is het wantrouwen uiteindelijk toch maar overwonnen. Een volgende klant kan zeer gemakkelijk voor alle zekerheid zijn bestellingen toch maar liever elders plaatsen. En in het algemeen komt een politiek probleem aan de orde. Tal van hervormingen die na de mei revolutie zijn begonnen, berusten slechts op uitspraken van ministers, met name geldt dit voor het teerste punt: de her ziening van allerlei toestanden bij het onderwijs. Maar vragen Fransen zich af als de generaal nu opeens wat tegen de activiteiten van minister Faur® krijgt Dan kan hij over diens hoofd heen rustig heel anders besluiten. El» dat zonder dat de ministeraad of het parlement er kennelijk veel tegen kun nen of willen doen. Een van de grote ergernissen die in mei leidden tot de enorme chaos was dat d® Fransen de schijn van een stabiel bewind ten spijt in feite waren over* geleverd aan de vaak nogal grillig® ideeën van een soort super-vader-figuUP» Een tijdlang heeft het ernaar uitgezien dat (al was het maar om de comfort®* bele meerderheid die de gaullisten 1® het nieuwe parlement kregen) de presi dent er vrede mee had dat zijn patriaiv chaal bewind wat democratischer trek ken kreeg, of volgens moderner Frans® terminologie: dat er wat meer particip®- tion oftewel inspraak van de burgerij fl® het bestuur zou komen. Die illusie is da® nu voorbij. KANTMAlf Met ingang van 8 januari is door A ll O Nederland wijziging gebracht in hal zegel- en verkoopsysteem. Naast de gratis zegels, wordt nu n.1. ®e® Agio-zegel, dat is een z.g.n. koopzegal* in omloop gebracht. De klanten kunnen nu kiezen tussen gratis zegels of Agio-zegels. In beide gevallen betekent dit, dat A O de klanten de maximaal toege stane korting van 2 verstrekt. Tegelijkertijd met de uitbreiding van het zegelsysteem worden ook een aan tal artikelen in prijs verlaagd, n.1. die A O merk-artikelen waarop tot dus ver extra zegels werde.i gegeven, wor den nu met de waarde van deze extra zegels in prijs verlaagd, zodat de kor ting nu direkt door de klant ontvangen wordt en men niet eerst meer een ze gelboekje hoeft vol te plakken, voor dat men de korting kan incasseren. In het januari-nummer van Het Beste staat een uitvoerig artikel, waarin ex- president Eisenhower zijn visie geeft op de opvoorstelbare last die op de schou ders van een Amerikaanse president rust. Hieronder volgen enkele kernach tige uitspraken van nog zeven belang rijke presidenten, die Amerika gekend heeft: John Adams (1797-1801): „Als ik weer tot president was gekozen, hak ik ge garandeerd geen jaar meer geleefd". John Quincy Adams (1825-1829): „De vier ellendigste jaren van mijn leven Buchanan (1857-1861) tegen Abraham Lincoln: „Als U, waarde heer, net zo gelukkig bent dat U dit huis betreedt, als ik ben dat ik er uit kan. bent U dc gelukkigste man van Amerika". Lincoln (1861-1865): „Ik veel me net als de man die met teer was ingesmeerd en met veren beplakt, en op de stang van een hek de stad uit werd gedragen zo als dat vroeger wel bij volksgerichten gebeurde. Toen iemand hem vroeg hoe hij het had gevonden zei hij: ,,'t Is dat het zo'n eer is, anders was ik liever gaan lopen". Taft (1909-1913): „Ik krijg er verdorie genoeg van. Het lijkt wel dat het be roep van een president niets meer om vat dan naar anderen luisteren". Wilson (1913-1921): „Het ambt van pre sident vergt het gestel van een atleet, hjt geduld van een moeder en dj stand vastigheid van een vroege christen." Truman (1945-1953): „In de eerste maan den ontdekte ik dat president zijn net is als op een tijger rijden. Je mq^t doorrijden of je wordt doorgeslikt". Abonnement per kwartaal 3,50, per post 6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Met gemengde gevoelens is de „vergel dingsdaad" van Israël opgenomen, waar bij op het vliegveld Beiroet een groot aantal vliegtuigen werd vernield. De Veiligheidsraad heeft deze daad una niem veroordeeld. Israël heeft deze ver oordeling naast zich neer gelegd. Velen zijn van mening, dat de Israëli's hier een noodzakelijke klap terug heb ben gegeven, waarbij zelfs niemand een schram opliep. Maar ook onder hen zijn velen, die zich afvragen: waar moet dat heen? Is dit de manier? Het optreden van de Israëlische para's in Beiroet steekt echter wel gunstig af tegen de aanvallen van Arabische gue- rilla's, waarbij meestal onschuldigen het slachtoffer worden. En het image van de Libanese strijdmacht, die zich door rook en waarschuwingsschoten op een afstand liet houden, is er ook bepaald niet op vooruitgegaan! De algemene vrees bestaat echter, dat bij dit voortdurend wederzijdse klappen uitdelen de vlam in de pan zal slaan en voor men weet een nieuwe oorlog is uilgebrokeneen oorlog, waarbij niet alleen Israël en de Arabieren, maar ook Amerika en Rusland en misschien de rest van de wereld betrokken kunnen zijn. Zal dan Israël, volgens de oude bijbelse profetie, inderdaad het „Armageddon der volkeren" worden, het toneel van de grote, beslissende slag? Dat men in Israël weinig waarde hecht aan U.N.O. en Veiligheidsraad, daarvoor heeft men alle reden. De U.N.O. is geen werkelijk representatieve volkerenorga nisatie, vele kleine mogendheidjes heb ben daai de grootste mond, ze is het tor.eel van politieke propaganda. En wat de U.N.O. betekende, heeft men kunnen merken toen secretaris-generaal Thant op het eerste bevel van Nasser zijn b'auwgehelmde manner uit het grensgebied tussen Egypte en Israël weghaalde en daardoor de Egyptenaren de weg vrij gaf in de tweede oorlog tussen deze beide landen. De Israëli's schijnen steeds duidelijker het standpunt te huldigen „Helpt nu U zelf, zo helpt U God". Op de Noorderweg trof de Soester poli tie in de nacht van zaterdag op zondag een zich slingerend voortbewegende auto aan. Na een korte achtervolging kon de bestuurder staande worden gehouden. Het bleek de 27-jarige J. van D. uit Baarn te zijn. De man was niet in het bezit van een rijbewijs. De auto bleek bovendien niet verzekerd. De bestuurder is ter ontnuchtering ingesloten terwijl zijn voertuig in beslag werd genomen. De Soester brandweer is het afgelopen jaar 76 maal voor verschillende soorten branden uitgerukt. Volgens de brand weercommandant werd bij al deze bran den voor een bedrag van ongeveer 202.609,directe schade aangericht. Dat is aanmerkelijk meer dan in het jaar daarvoor, toen het vuur voor ruim 32.000,vernielde. Het meest moest worden uitgerukt voor binnenbrandjes, namelijk 22 maal. Veertien keer moest de brandweer voor hulpverlening uit rukken, terwijl twaalf maal de hulp van de brandweer moest worden ingeroepen voor branden op vuilnisstortplaatsen. Ruigte- en bermbranden ging de brand weer in het afgelopen jaar negen keer te lijf, terwijl drie maal een uitslaande brand werd bestreden. Ook drie keer werd uitgerukt voor een autobrand. Bos- en heidebranden deden de brandweer zes maal in actie komen. Er ging het afgelopen jaar 1700 m2 heide en 4400 m2 bos verloren, met een totale schade van ongeveer 4550,Voorts werden nog twee buitenbranden, een kelderbrand en een gasbrand gemeld, terwijl driemaal loos alarm werd gegeven. Gemiddeld werd steeds met negen man uitgerukt. De meeste schade ontstond verleden jaar mei tijdens een binnenbrand bij een fa briek van tandheelkundige instrumenten aan de Braamweg. Daar richtte het vuur voor een ton schade aan. Bij een brand bij Lebon en Visser aan de Industrieweg ontstond voor 45.000,schade. Twee branden aan de Peter v. d. Breemerweg en de Ouüe Utrechtseweg richtten even eens aanzienlijke schade aan. Dertien maal ontstond brand door het niet goed doven van het vuur tijdens vuilverbran dingen. Twaalf maal was het spelen met vuur door kinderen oorzaak van de brand, terwijl dertien maal brand werd gesticht. Defecten aan technische instal laties veroorzaakten acht maal een brand. Enkele overige brandoorzaken waren oververhitting, kortsluiting, lek kages, broei e.d. In het verzorgingsgebied van de brand weer zijn praktisch geen veranderingen gekomen in het afgelopen jaar. Op het kazerneplein werden twee brandkranen bijgeplaatst, terwijl er tevens een blus- vijver met een inhoud van 56 m3 werd aangelegd. Eind december waren er in Soest 313 brandkranen. Aan diverse in stellingen en particulieren (bejaardente huizen, verpleeginrichtingen, fabrieken, pensions e.d.) werden brandtechnische adviezen gegeven. In het verslagjaar werden tevens drie hooibergen gepeild. De temperaturen bedroegen resp. 78, 87 en 85 graden celcius. In 1968 werden vier onderscheidingen uitgereikt. De vergulde gesp met jaar cijfer aan de heer W. Groart wegens het feit, dat hij 45 jaar bij de brand weer was, aan de heer H. J. Vos het Op de hoek van de Noorderweg en de Ir. Menkolaan in Soest is zaterdag de 44-jarige W. H. uit Soest tweemaal met zijn auto over de kop geslagen, nadat hij in botsing was gekomen met een an dere wagen. H. had een van rechts ko mende auto, bestuurd door de 19-jarige monteur H. B. uit Kootwijkerbroek geen voorrang verleend, met genoemd gevolg. De auto van H. kwam na enkele bui telingen weer op zijn wielen terecht. De bestuurder bleef ongedeerd, maar twee mede-inzittenden raakten gewond. Zij moesten resp. met een gebroken arm en rugklachten in Zonnegloren worden opgenomen. Zij menen, dat de Arabieren als deze de taal van het geweld spreken, ook in die taal dienen te worden toegesproken, willen ze begrijpen waarom het gaat. Saboteurs Nochtans is het een moeilijke situatie. De Arabische sabotagegroepen hebben hun bases en oefenen in het gebied van de diverse, met Israël nog steeds in oor log zijnde staten. Die regeringen kunnen ook niet veel anders, want de daden der saboteurs spreken tot de opgezweep te verbeelding van een bevolking, die nooit de werkelijkheid heeft leren, zien, en het zwaard nog immer verheerlijkt boven de landbouwtractor. Nochtans kan men die regeringen offici eel niet voor de daden van de, vanuit hun gebied opererende saboteurs aan sprakelijk stellen. Maar de saboteurs zelf winden er helemaal geen doekjes om wie hun de hand boven het hoofd houden, laten zich in de Arabische ste den fier bekijken door de hen vererende menigte en betwisten elkaar zelfs de dubieuze eer van hun gewelddaden. Israël heeft, door de strafoefening op het vliegveld van Beiroet, radikaal de ze impasse doorbroken. De daders van de moord op het vliegveld van Athene stoften er op, dat ze lid waren van de Libanese verzetsorganisatie. Nu, dan moest Libanon maar weten wat de kon- sekwenties waren van zulk een een te gemoetkomende houding! Kooplieden Toch is het jammer, dat het juist Liba non was, want al is dit land officieel ook in oorlog met Israël, de Libanezen zijn niet de felste kemphanen. Daarvoor zijn ze trouwens veel te commercieel ingesteld. Zij moeten van iedereen eten. Ze doen dan wel mee met het ge schreeuw en moeten voor hun fatsoen ook de saboteurs wel de hand boven het hoofd houden, maar ze hebben nooit erg hard gelopen tijdens de krijgsbedrij ven. Waarom dan juist Libanon? Heeft men in Israël misschien gedacht, dat juist dit volk van kooplieden het meest ge voelig zou zijn voor een enorme schade post? Vertrouwen verloren De hele Veiligheidsraad heeft zich boos gemaakt op Israël. Over de daden, die deze aktie hebben uitgelokt, is nooit een woord gesproken. Israël staat ge boekt als „de agressor" en alles wat het doet, wordt dan ook als agressie betiteld. En de Veiligheidsraad is er tenslotte om daden van agressie te ver hinderen! De Veiligheidsraad heeft echter zichzelf een brevet van onvermogen gegeven toen hij faalde de agressie te verhin deren en zijn troepen op het kritieke moment terugtrok. Nu kan hij een groot woord voeren, maar een instelling, die niet weet te handelen, is ook in het spreken machte loos. En dat is wel de ergste konsekwentae van het Beiroetincident: dat de wereld zo langzamerhand alle vertrouwen én in Uno én in Veiligheidsraad verliest! verguld kruis wegens 40-jarig lidmaat schap en aan de heren J. A. van Dorre- stein en H. Kamphorst het bronzen kruis wegens 12V« jaar trouwe dienst. Het materieel werd niet onaanzienlijk uitgebreid. Men kreeg onder meer de beschikking over een middellagedruk- spuit, een geheel ingerichte materiaalwa gen, een poederaanhangwagen, alarmont vangers, schijnwerpers, kunstleren over als e.d. Het personeel wordt thans draadloos gealarmeerd door alarmont- vangertjes in zakformaat. Enkele corps leden zijn tevens aangesloten op het in- tercomnet. De vereniging „De Vrijwillige Brand weer van Soest" telt momenteel 31 le den, een buitengewoon lid en een ere lid, terwijl drie brandweerlieden het lid maatschap hebben aangevraagd. Een en ander blijkt uit het jaarverslag over 1968 van de Soester brandweer. Er was zaterdagmorgen weinig meer om te openen voor de loco-burgemeester K. de Haan, de kantine was namelijk al enige tijd in gebruik, maar met een ste vige handdruk feliciteerde de heer De Haan de voorzitter van de Vrienden Van Zonnegloren, de heer Duit, met het mooie gebouw, dat bijna helemaal met eigen krachten is tot standgekomen. Voor een uitvoeriger verslag zie men de sportpagina. De pas drooggevallen polder Zuidelijk Flevoland tegenover het stroomgebied van de Eem en het Gooi, zal over enke le maanden via een brugverbinding bij Muiderberg bereikbaar zijn. Dit zei vrij dagavond de heer A. J. Lindenburg van de rijksdienst IJsselmeerpolder. In een tot de laatste plaats bezette gro te zaal van de Rank sprak hij over he den, verleden en toekomst van het nieu we land. Met het verleden was de heer Lindenberg gauw klaar. Er blijkt niet veel over bekend te zijn. Men heeft sterke aanwijzingen, dat er in de loop van de eeuwen wel het nodige land in zee is verdwenen. Er moeten zich rond de vroegere Zuiderzee (nog vroeger „Al- mere" geheten) verschillende bloeiende steden hebben bevonden, die stuk voor stuk ten onder zijn gegaan. Tweedui zend el ten noorden van Naarden zou zich onder water nog de vroegere stad Oud-Naarden bevinden. Hiervan schijnt ook wel eens wat ontdekt te zijn. Ove rigens behoeven de historici zich niet blij te maken met het droogleggen van Zuidelijk Flevoland, want de oude stad of wat daar nog van over is, blijft on der water, omdat liij precies in één van de randmeren ligt. De Romeinen moeten in vroeger eeuwen de afbrokkeling van het vaste land zelf ervaren hebben. Meermalen hebben zij op de Zuiderzee vanuit hun schepen drijvende eilandjes met bomen waar genomen. Omstreeks het jaar duizend was de streek rond de zuidelijke kust op vele plaatsen bewoond. Er bevonden zich hier tal van bloeiende handelssteden. Met de drooglegging van het nieuwe land, naar een al enkele tientallen jaren oud plan van dr. Lely, dat begon met de legging van een dijk tussen Noord-Hol land en Friesland, hoopt men meer te weten te komen over de vroegere be woning van deze streek. In totaal moe ten vijf polders worden drooggelegd. Vier zijn er inmiddels reeds di'oog, te weten: de Wieringermeerpolder (70.900 hectare), <Se Noordoostpolder (48.00" hec tare), Oostelijk en Zuidelijk Fle\ '^1 (tezamen 100.000 hectare) en de no0 nvt ingepolderde Markerwaard. In 1959 werd begonnen met de ^h'k Jp i<t Zuidelijk Flevoland. In 196'/ w« <i nè; iaatste gat in deze dijk gedicht - volgens is met de afmaling bego. Vier pompen met een totale capaciteit van 3000 m3 per minuut hebben de pol der in zeven maanden drooggepompt. Daarna ia riet ingezaaid, ter bevorde ring van de bodemrijping. Op sommige plaatsen is ook reeds gras ingezaaid. Het riet zal t.z.t. weer vernietigd wor den, door verbranding. Momenteel is men reeds bezig met de ontginning van 500 hectare nieuw land. In augustus zal het zo kleurrijk bloeiende koolzaad wor den ingezaaid, tot grote vreugde van de bijenhouders. Ook de waterstaatkundige werken in de nieuwe polder zijr. al gro tendeels uitgevoerd, tot en met de ka velafscheidingen. De nieuwe polder krijgt voor de helft een agrarische bestemming. Ongeveer 25 wordt stedelijk gebied, terwijl het resterende gedeelte voor de recreatie is gereserveerd. Tegenover het Gooi zal een grote stad worden aangelegd. Te genover Harderwijk komt een stadje Op de Eigendomweg stak zaterdag de 55-jarige voetganger A. A. van A. uit Soest de weg over zonder op het ver keer te letten. Hij liep tegen een pas serende auto op, bestuurd door de 28- jarige T. E. J. S. uit Baarn. De voet ganger viel en liep een hersenschudding op. Hij is overgebracht naar Zonneglo ren en daar opgenomen. van bescheidener formaat. Deze stad zal Zeewolde gaan heten. In de omgeving van de grote stad is langs het Oost- vaardersdiep ook terrein voor industrie vestiging gereserveerd. In de nieuwe polder zullen reen dorpen worden aan gelegd. Dat betekent, dat de boerderij en er maximaal twaalf tot vijftien kilo meter van de woonkernen komen te lig gen. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de meeste boeren er toch de voor keur aan geven om op hun eigen bedrijf te wonen, ondanks deze afstanden, die veelal toch per auto overbrugd zullen kunnen worden. Bij het toekomstige recreatiegebied te genover de uitmonding van de Eem is men reeds begonnen met het opspuiten van stranden en het aanbrengen van beplantingen. Het gehele gebied belooft een recreatiegebied van nationaal en wellicht ook internationaal formaat te worden. In de wat verdere toekomst zal dwars door de nieuwe polder een weg worden aangelegd, die aansluit op de verbinding Utrecht-Hiiversum en die via de Noord- ocTtpolder naar het noorden des lands gaat. De weg, die aansluit op de brug bij Muiderberg en over de dijk langs het Oostvaardersdiep loopt, zal slechts tij delijk een primaire betekenis hebben. Voorlopig wordt het wel de snelste ver binding van dit deel van ons land met Lelystad. De heer G. J. Z. Zwanenburg, identifi- cateur van de Bergingsdienst Vliegtuig wrakken van- de Koninklijke Lucht macht, sprak over „Wat het IJsselmeer en Zuidelijk Flevoland ons leren over de recente geschiedenis". Dat blijkt vrij veel te zijn. In de vijf dagen, dat ons land daadwerkelijk oorlog heeft gevoerd tegen Duitsland, werden niet minder dan 350 vliegtuigen boven het IJsselmeer neergeschoten. Daarbij waren ruim twee honderd transporttoestellen, wat voor de bezetter aanleiding was om voorlopig maar van een invasie van Engeland af te zien. Verschillende vondsten had de heer Zwanenburg uit Baarn meegeno men. De rest liet hij zien aan de hand van dia's, evenals trouwens de andere spreker. Aanvankelijk was het identi ficeren van vliegtuigwrakken een hobby van de heer Zwanenburg. De Konink lijke Luchtmacht heeft hem later in verband met zijn grote kennis hierom trent in staat gesteld, er zijn beroep van te maken, welke gelegenheid de heer Zwanenburg dankbaar heeft aangegre pen. Beide heren spraken op een door de Natuurbeschermingswacht Eemland en de afdeling Soest van de Bijenvereni ging gezamenlijk belegde vergadering. De Bijenvereniging houdt op donder dag 30 januari haar jaarvergadering in d^ Rank. De agenda vermeldt onder meer een voorstel tot aanvulling en wij ziging van het afdelingsreglement, een voorstel tot aankoop var bijenvolken ten behoeve van cursussen en een be stuursverkiezing. De heren J. J. van Ravensteijn (secretaris), J. Steman (commissaris) en R. J. Veldhuizen (lid) stellen zich niet meer herkiesbaar. De aan de beurt van aftreden zijnde voor zitter en penningmeester, de heren A. J. en J. van Breukelen wel.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1