REWAULL tra Garage Stam m WAAR KOMT DIE GRIEP VANDAAN? BRUSSEL DE NIEUWE HOOFDSTAD VAN EUROPA Dit is Uw WlSO-zegel m-xm'n wi1 y %3-nm CHINA EN SOWJET-UNIE CONCURREREN IN HET NARIJE OOSTEN S0ESTEBBERG Cor Rutgers kampioen cycle-cross 1969 van de provineie Utreeht Gerrit Ruttenberg eervol vierde Damesschoenen 9.90 Kinderschoenen 9.90 Jongensschoenen 9.90 Rubber Laarsjes 3.95 Sherriflaarzen 12.90 Tassen7.90 Op veel artikelen 10% KORTING! Virussen, de veroorzakers van influenza-epidemieën zijn kwade rakkers WIS0-S0EST ■HMH Politiebureau 4-4-4-4 Telet. Brandweer 3-3-3-3 Weinig belangstelling voor Groninger Vereniging j"GEEFZE DE RUIMTE4 AU.' mi ik Bedreiging voor Israël Russische diplomatie overwon Hans Timmer exposeerde A.G.A.V.S. hield receptie Wijkgebouw Voor uw advertentie in alle andere bladen is DRUKKERIJ SMIT Van Weedestaat 29A advertentie-bureau Geslaagd Schandelijk Hometrainercompetitie Voetbal Soesterberg-Minerva 1 -2 Ned. Vrouwen Elektr. Ver. Eiermarkt Eervolle uitnodiging voor Willy Lenz Chimpansees DINSDAG 14 JANI\1l 19H9 Zondagmiddag werd op het parkoers van de Soester Wielervereniging „Tem po" het Utrechts Provinciaal kampioen schap cycle-cross 1969 verreden. In ver band met de matige belangstelling die deze tak van de wielersport bij de Noord-hollandse wielrenners geniet, had het bestuur van het district Noord-Hol land verzocht haar kampioenschap in combinatie met dat van Utrecht te mo gen rijden. Mede door deze grotere deelname, was een mooie strijd te ver wachten, een verwachting die geheel is uitgekomen. Als eersten starten de veteranen, na ge paste strijd werd Aad Post veteraan kampioen van Utrecht. Direct daarna gingen de adspiranten van start voor 4 ronden, totaal 7 kilometer. Job Schaafs- ma, Tempo-lid woonachtig in Maartens dijk, nam meteen na de start een lichte voorsprong op zijn concurrenten, een voorsprong die hij tot de finish wist te handhaven. Met een voorsprong van een halve minuut op de Achtervelder Os sendrijver werd hij de nieuwe Utrechtse adspiranten-kampioen. Gerrit Ruttenberg ook nu weer strij dend in het voorste gelid. Bij de nieuwelingen zomogelijk nog fel lere strijd. Even begon het erop te lij ken dat de Noord-Hollanders de strijd totaal zouden gaan beheersen, maar pech stak een spaak in het noordelijke wiel, zodat een dubbele triomf werd voorko men. De eerste plaats was voor de Noord-Hollander Kooyman, terwijl de Puttenaar W. van Dompselen kampioen van Utrecht werd. Van de medailles die werden uitgereikt door de K.N.W.U.- consul, de heer Smit, was ditmaal de btronzen voor de Tempo-renner Herman van den Hoef, die op 30 seconden werd gevolgd door zijn broer. En dan voor de vele toeschouwers het klapstuk van de middag, de strijd bij de amateurs. De door velen als de gro te kanshebber getipte Cor Rutgers uit Naarden, deed direct wat van hem werd verwacht, en nam meteen na de start een voorsprong die hij niet meer af stond. Nog geen drie weken na de Kerst-cross, waarin hij zijn meerdere moest erkennen in de Nederlands kam pioen Cock van der Hulst, op hetzelfde parkoers, waarin hij na enkele ronden van afstappen sprak, reed hij nu op on aantastbare wijze naar de finish. Tot halverwege de strijd werd op een redelijke afstand van Rutgers strijd ge leverd door de Scherpenzeler Van Vel- zen. Van Willigenburg uit Austerlitz en niet in het minst door Gerrit Rutten berg. Maar toen begon de klasse van Rutgers zich duidelijk af te tekenen, steeds gro ter werd de afstand op zijn volgers, die samen om de andere ere-plaatsen stre den. Steeds meer renners kwamen op het zand van de Soesterduinen de man met de hamer tegen, terwijl verschillen de renners met materiaal-defekten aan de kant kwamen te staan. Onder hen de Tempo-rijders Jan Willem de Lan ge met een gebroken ketting en Rob de Haas met een gebroken stuur, met een geleende veel te kleine fiets wist De Haas de wedstrijd toch uit te rij den en als dertiende te eindigen. SCHOENEN LEDERWAREN REPARATIE-INRICHTING Koninginnelaan 76 - Telefoon 4145 Donderdag 16 januari 1969 begint de opruiming. De conditie die Rutgers op dit moment bezit werd het best weergegeven door zijn 12e ronde die hij nog sneller dan de voorgaande wist af te leggen. Met een voorsprong van tweeënhalve mi nuut op Van Velzen werd Cor Rutgers, echtgenoot van ex-zwemkampioen Adrie Lasterie, provinciaal-cycle-cross kampi oen van Utrecht 1969. Op de tweede plaats eindigde Van Vel zen uit Scherpenzeel, derde werd Van Willigenburg uit Austerlitz, terwijl de vierde plaats voor de plaatselijke fa voriet Gerrit Ruttenberg was, die daar mede juist buiten de prijzen viel. Een beker van „Tempo", als troostprijs, gaf uiting aan de grote bewondering die men in wielerkringen maar vooral in eigen vereniging voor de eeuwig jonge Ruttenberg heeft. Tijdens de prijsuitreiking complimen teerde de K.N.W.U.-consul het Tempo- bestuur met ae voorbeeldige organisa tie, van de door verschillende renners ironisch met woestijnrit betitelde cross. Dahet parkoers van Tempo in de Soesterduinen niet eenvoudig is, komt het best tot uitdrukking met de woor den die uit het rennerskwartier opklon ken, „zelfs Huub Harings zou het Ne derlands kampioenschap niet behalen wanneer dat verreden zou worden in de Soesterduinen". En misschien is de tijd niet ver meer dat Tempo waardig wordt bevonden omdat Nederlands kam pioenschap te organiseren. Verkoudheid, griep en dergelijke zijn heel oude metgezellen van de mens. Zij teisteren de mensheid reeds sinds men senheugenis. Terwijl de medische weten schap zulke fantastische resultaten be haalde in de strijd tegen andere belagers der mensheid, vormen de veroorzakers van de influenza nog altijd een groep tegenstanders, waar men moeilijk vat op kan krijgen. Gelukkig heeft men heel wat wetenschap over hen kunnen ver garen en staat men zeker niet meer zo machteloos als vroeger, maar onder de knie hebben we ze beslist nog niet en dat is ook heel goed verklaarbaar, wan neer we zien met welke grote moeilijk heden de wetenschap te kampen heeft in de strijd tegen onze kleinste vijanden. Influenza (waaronder ook de nu rond warende Hongkonggriep) wordt veroor zaakt door virussen, uiters kleine ziek teverwekkers, zo klein, dat men er bij wijze van spreken honderdduizend naast elkaar moet leggen om een rijtje van een centimeter lang te krijgen. De laatste jaren is men dank zij onze moderne microscopen in staat de virus sen te bestuderen en hierdoor is men veel over hun levenswijze en manier van voortplanting te weten gekomen en zo doende in staat bestrijdingsmiddelen te bedenken en te proberen. Moeilyke opgave Het is met de virussen -maar een eigen aardige geschiedenis. Een virus bestaat uit een omhulsel en een kern en de ma nier van voortplanting is merkwaardig. Een virus valt een bacterie aan, hecht zich aan deze vast en stort in de bac terie zijn kern uit. Binnen een half uur is de hele historie geëindigd, want in dat half uur vormen zich in de bacterie, uit de kern, tweehonderd virussen, die na een half uur uit de opengebarsten bacterie te voorschijn komen en hun ei gen leven beginnen. Zo op het oog lijkt een en ander niet Door de verplaatsing van het N.A.V.O.- hoofdkwartier is Brussel belangrijk dichterbij de positie van de internatio nale hoofdstad van West-Europa geko men. Ook de Shape, welkt een half uur rijden van Brussel is gevestigd in het kamp Casteau, draagt hiertoe bij, even als belangrijke lichamen als de Benelux, Euratom en de E.E.G. België is door de eeuwen heen door in dringers onder de voet gelopen, van de Galliërs, tot en met de trawanten van Hitier. Wellington heeft er zijn strijd tegen Napoleon gestreden. De slagvel den van Waterloo liggen even buiten Brussel. De Belgische hoofdstad wordt wel eens saai genoemd en burgerlijk. Goed er is een Moulin Rouge en er was een Follies Bergère, maar die hebben niets gemeen met hun Franse naamge noten. Toen men eens aan een Franse ambtenaar die in Brussel woont vroeg wat hij van Brussel vond, zei hij: „Het is alsof je uitgaat met de zuster van je geliefde". Dat mag een aardige kreet zijn, het neemt allemaal niet weg dat de stad, waaraan het januarinummer van Het Beste een reportage heeft ge wijd, een moderne stad is. Er is een snel toenemend aantal hoge gebouwen van glas en staal. Brussel heeft meer wol kenkrabbers dan enigê andere stad in Europa. Daarnaast ademt de stad een gezelllige sfeer door zijn ontelbare markten. Er zijn negen openluchtmark- ten voor levensmiddelen, een antiek markt, een vlooienmarkt en een vogel en bloemenmarkt. Er zijn in Brussel veel grote open ruimten en overal prachtige parken. Zware industrie kent men in deze stad niet. Dat neemt echter niet weg, dat het beslist wel een be langrijke plaats inneemt op het gebied van de handel. Er zijn meer dan honderd verzekerings maatschappijen gevestigd, tweeëndertig Kamers van Koophandel en vijfhon derdtien buitenlandse firma's. De mam- moetbank - Société Générale - beheerst naar men aanneemt vijfentwintig pro cent van de gehele Belgische industrie. Negentien gemeenten T ussel is niet één stad, maa. bestaat uit negentien afzonderlijke gemeenten. De eigenlijke stad Brussel is rlleen maar het centrum. Die afzonderlijke gemeen ten hebben alle een eigen bestuur en een eigen burgemeester, hetgeen tot verlammende verwarringen kan leiden. Zo is er bijvoorbeeld geen gecombineer de politiemacht, terwijl de brandweer uit zes verschillende korpsen bestaat. Waar dit toe kan leiden werd duidelijk in mei 1967 toen een groot warenhuis afbrandde. Er vielen honderden doden en hoewel alle brandweercorpsen uit rukten, had dit vaak geen enkel sukses, de slangen pasten vaak niet op elkaar. De bnuitenstaander weet daar doorgaans weinig van. De inwoners van Brussel zien hun stad een steeds internationaler karakter krijgen. Een van de nieuwste projekten is het nieuwe N.A.V.O.-ge- bouw, dat op het tentoonstellingsterrein van de Expo 1958 zal worden gebouwd; een gigantisch complex, waarvan de kosten op 72 miljoen gulden worden geschat. zo verschrikkelijk gecompliceerd, want het moet toch niet zo moeilijk zijn om een serum tegen zo'n virus te vervaar digen. De wetenschap heeft zich tenslot te wel van moeilijker taken gekweten. Dat is ook zo en wanneer de influenza of verkoudheid of griep, hoe men het ook mag noemen, door één bepaald vi rus veroorzaakt werd, was de narigheid waarschijnlijk reeds overwonnen. Maar dat is helaas niet het geval. Influenza kan namelijk veroorzaakt wor den door drie virustypen. We noemen ze A, B en C. Influenza veroorzaakt door het C-virus komt weinig voor en is goedaardig. B komt aanmerkelijk meer voor en is ook goedaardig. A komt ge lukkig weinig voor maar is gevaarlijk. Heeft men influenza gehad van een der typen, dan blijft men vatbaar voor de twee andere. Hierdoor worden de moei lijkheden vergroot. Men heeft dus ver schillende bestrijdingsmiddelen nodig en moet men maar uitzoeken door welk virus de patiënt werd besmet. Is de patiënt behandeld met een serum tegen één virus, dan is hij nog niet onvatbaar voor de andere twee. Onbekende afwijkingen Bovendien is er nog een tweede moei lijkheid en wel, dat virus A weer in verschillende variëteiten voorkomt, die elk andere eisen stellen aan het toedie nen van de dosis serum. Maar met al deze problemen zijn we er nog niet, want het influenza-virus heeft nog andere verrassingen in petto. We hebben dat gezien met de golf Aziati sche griep, die in 1957 over de wereld ging. Plotseling brak er een epidemie uit en het veroorzakende virus bleek on bekend te zijn. Er was geen serum en daar zaten de mannen van de weten schap. Dergelijke verrassingen houdt het in- fluenzavirus steeds voor ons klaar. De verklaring hiervoor is vrij eenvoudig. Wanneer twee virussen van verschillen de soort beide dezelfde bacterie aanpak ken en er hun kernen in uitstorten, dan vormen zich in die bacterie virussen van gemengd karakter, die zich ongeveer ge dragen volgens de erfelijkheidswetten. Zo ontstaan nieuwe variëteiten, waar mee de wetenschap nog geen kennis maakte. Niet te stuiten Wordt zo'n groep virussen sterk genoeg, dan is de mogelijkheid van een nieuwe epidemie niet uitgesloten en te stuiten is ze dan bijna niet. Eerst moet het vi rus onderzocht worden, er moet een se rum gevonden worden dat aan diverse eisen moet voldoen. Het moet het virus onschadelijk maken, maar mag niet ge vaarlijk zijn voor de mens. Dan moet zo'n serum in voldoende hoeveelheden aangemaakt worden. Inmiddels heeft de epidemie gretig om zich heengegrepen en de gehele wereld veroverd. De mensheid gaat dan weer gebukt onder de gesel van de influenza, totdat zij uitgewoed is. Waar hebben zich tot nu toe de virussen zo sterk kunnen ontwikkelen? Centraal-Azië Het staat langzamerhand wel vast, dat de haard van een groot aantal epide- miën in centraal-Azië was gelegen. Niet alleen deze zgn. Hongkong- of Mao- griep komt uit Azië naar Europa. De A-griep van 1957 was ook een Aziatische griep. Ze werd het eerst gesignaleerd in China en kwam via de Philippijnen, Japan en Indonesië vermoedelijk met vliegtuigpassagiers naar ons land. De Spaanse griep moge dan Europa hebben overweldigd na eerst in Spanje flink te hebben huisgehouden, maar ze werd in dat land misschien wel geïmporteerd door legeronderdelen uit Spaans Marok ko. Op haar weg van Azië door noord- Afrika werd er in dat oorlogsjaar 1918 weinig aandacht aan besteed door, de Westeuropese nieuwsagentschappen. Er vielen in West-Europa meer doden en de verbindingen met de Noordafrikaanse landen functioneerden niet zo best. Van enkele voorgaande griepgolven is bekend, dat zij via Rusland of de Bal kan naar West-Europa kwamen en ook centraal-Azië als stamland hadden. Zo lang de medische wetenschap geen mo gelijkheid heeft gevoftden om het ont staan van de influenza te lokaliseren en de verbreiding in te dammen, zal deze hardnekkige vijand ons nog harde noten te kraken geven. En niet alleen dit voorjaar, dat staat vast. Zo zien de WISO-zegels er uit die U als uw boekje vol is recht ge ven op ƒ2,50 bij uw WISO-winkelier of bij de Raiffeisenbanken. Uw WISO kaart is snel volgespaard, want WISO zegels worden U bij contante aanko pen gratis verstrekt in 63 WISO- zaken. 1968-69-70 In verband met het slechte bezoek aan bijeenkomsten en het bedanken van eni ge leden werd in de in het laatst van 1968 gehouden ledenvergadering van de Groninger Vereniging „Martini" (op komst 13 leden) besloten nog eenmaal de jaarlijksce nieuwjaarsvisite te hou den en de vereniging te ontbinden. Op de j.1. donderdagavond gehouden nieuwjaarsvisite waren plotseling 27 le den aanwezig. De opheffing van de ver eniging kwam weer ter sprake en uit eindelijk werd besloten „Martini" te la ten voortbestaan, met dien verstande, dat niet jaarlijks vergaderingen of ge zellige avonden zullen worden belegd, maar dat de nieuwjaarsvisite met de traditionele Groninger gebruiken, door gang zal vinden, om het onderling kon- takt te behouden. Het bestuur was erg royaal met tracta- ties en tenslotte werd het btn#a #»- speeld om fraaie prijzen. DE VRACHTWAGEN IN HET VERKEER Ook vrachtwagens moeten zodanig afstand houden dat andere auto's veilig kunnen invoegen. (Buiten de bebouwde kom is 50 m. zelfs verplicht). SNIJDEN IS LEVENS- GEVAARLIJK G dwingt de vrachtwagenchauffeur op zijn rem te gaan staan en scheph daarmee de volgende risico's: •VERHOOGD SLIPGEVAAR LADING KAN GAAN SCHUIVEN IGa pas weer naar rechts als u I de vrachtwagen geheel in uw achteruitkijkspiegel kunt zten. Nieuwerhoekplein 1 Soestdijk - tel. 02155 - 2850 Opnieuw is het nabjje oosten een van de belangrijkste stukken In het politieke schaakspel tussen oost en west. In het hete woestijnzand van de Arabische landen kreeg de koude oorlog hier een tweede front. En op dit front gaat de Arabische sympathie meer naar de Russen dan naar de Amerikanen uit. Maar inmiddels tracht een derde wereldmacht hier ook vaste voet aan de grond te krjjgen. In landen als Algerije en Syrië steken pro-Chinese communistische groeperingen de kop op, die zeer revolutionaire denkbeelden naar voren brengen die niet alleen de buitenlandse politiek zouden kunnen beïnvloeden, maar die ook gegarandeerd tot een burgeroorlog in deze landen zou kunnen leiden. Peking zet deze revolutionaire Spielmachers niet alleen op tegen Amerika, maar ook tegen de sowjet-unie. Niemand kan voorzien tot welke gevolgen deze machtsstrijd tussen de drie grootste mogendheden zal leiden. Men kan niet zeggen dat de Arabische volkeren in het algemeen zo geporteerd zijn voor het communisme. Lange tijd waren de communistische organisaties er zelfs verboden. Toen in Irak een com munistische beweging werd opgericht die zich tegen Nasser richtte, werd ze bij Kirkoek neergeslagen. De sympathie die de Arabieren jegens de sowjet-unie koesteren, berust dus niet op ideologi sche gronden. Het is meer de afkeer van het westenT dat de Arabieren heeft aan gespoord tot vriendschappelijke betrek kingen met het Kremlin. Daarbij moet gezegd worden, dat de Russische diplomaten in hun contacten met de Arabieren verstandiger te werk zijn gegaan dan hun westerse collegae. In Washington heeft men jarenlang op het standpunt gestaan dat iedereen die zich niet aan het westen bond, pro-com munistisch was. Toen Nasser weigerde om toe te treden tot het Bagdad-pact, lag hij er bij de Amerikanen volledig uit. De Russen kregen daardoor natuurlijk de kans om met de moderne farao van het oude Egypte aan te pappen. Het Kremlin speelde dit spel heel handig. Nasser werd. helemaal niet verplicht zich bij het oostblok aan te sluiten. Men liet hem volkomen vrij, men legde hem geen ideologische verbondenheid op. En aan gezien de Arabieren aan niets zo'n hekel hebben dan aan ideologische bindingen en daaruit voortvloeiende verplichtingen, waren zij gaarne bereid om Rusland's steun er\ hulp vrijblijvend te aanvaar den. Bovendien begingen de westerse landen nog de blunder om de Assoean- dam niet te willen financieren, zodat zij Nasser op hun schouders naar het Kremlin droegen. Middellandse Zee Toen Israël steeds duidelijker de kant van het westen koos, was er de Russen ook niets meer aan gelegen dit land te steunen, ofschoon de Russen in de veer tiger jaren de totstandkoming van de staat Israël mede hadden goedgekeurd. De Arabieren vonden voor hun anti- Israël politiek een bondgenoot in de sowjet-unie, wat alleen al uit de grote wapenleveranties blijkt. Toch zaten er bij het Kremlin nog heel andere motie ven achter, t.w. een vergroting van hun invloedssfeer in het gehele gebied als ook in de militair-strategisch zo belang rijke wateren van de Middellandse Zee. De Sowjet-Unie beschikt nu over ha vens in Egypte en Algerije, in de havens van Aden en Jemen varen Russen sche pen in en uit en in Syrië is een onder grondse duikbootbasis in aanbouw. De Russen hebben dus een zeer sterk en behendig politiek spel in het nabije oos ten gespeeld en door de westerse steun aan Israël komen zij bij de Arabieren steeds meer in het gevlei als de wereld macht, die een anti Israël-politiek voert. En toch is het de vraag of de machts verhoudingen, zoals die nu liggen, blij ven bestaan. Ondervindt het Kremlin in het nabije oosten nauwelijks concurren tie meer van de Amerikanen als het gaat om de gunst van de Arabische vol keren, de Chinezen trachten wel roet in de Russische kaviaar te gooien. Chinees succes Vlak voor de conferentie in Bandoeng tussen de neutralistische landen had Nasser een ontmoeting met China's eer ste diplomaat Tsjoe En Lai. Het resul taat was dat Nasser Formosa niet lan ger erkende en diplomatieke betrekkin gen met Peking aanknoopte. De meeste Arabische landen volgden dit voorbeeld. China had zijn eerste succesje in het na bije oosten behaald. Toch stuit de Chinese diplomatie nog op grote tegenstand bij de Arabische lei ders. Nasser bijvoorbeeld is bang om de betrekkingen met Peking al te nauw aan te halen om de sowjet-unie niet voor het hoofd te stoten. Maar hiermee bindt hij de Russen sterk aan zich. Immers, wanneer Nasser op een gegeven ogen blik niet tevreden is over de steun van de sowjet-unie, zal hij ongetwijfeld de Russen trachten te intimideren door met Peking te gaan koketteren. Inmiddels boeken de Chinezen in de landen van het nabije oosten toch al menig succesje, zij het voornamelijk in Syrië en Algerije, waar een groot aan tal communistische jongeren aanstuurt op een „progressievere" koers. Na het echec van de zesdaagse oorlog, die volkomen beheerst werd door de Israëlische troepen, trachtten de Chine zen nieuwe onrust te zaaien. Zij wezen er op dat de Arabieren in deze oorlog door de Russen alleen met de mond, maar niet met de daad werden gesteund. „Zie je nou wel", zo zeggen de pro-Chi nese communisten, „dat je aan de Rus sen niets hebt. Inplaats van met ons mee te vechten sturen ze Kosygin naar Washington om met Johnson te praten." Geweld De Chinezen hebben steeds beweerd dat de Palestijnse kwestie desnoods met ge weld moet worden opgelost en dergelijke uitspraken zijn natuurlijk koren op de molen van de meeste Arabieren, die Is raël liever vandaag dan morgen zouden willen verdelgen. Daarmee zij nog niet gezegd, dat de re volutionaire ideeën van Mao Tse Toeng algemeen aanslaan bij de Arabieren. Mao steunde vooral op het plattelands- proletariaat, maar krijg de Arabische boeren maar eens zover dat zij aan re volutie gaan doen. Aan werken hebben zij al een hekel. Nochtans zullen de pro-Chinese com munisten kunnen profiteren van de ver warring, die de zesdaagse oorlog èn alle gebeurtenissen daarna heeft opgeroepen. Het westen heeft zijn greep op het na bije oosten waarschijnlijk voorgoed ver loren en de winnaar van de koude oor log (Rusland) zal zich nu schrap moeten zetten om op-zijn beurt niet door rood- China te worden overtroefd. En dat kan alleen door een agressieve anti-westerse politiek te voeren, die op den duur wel eens de wereldvrede in gevaar zou kun- nen brengen. Daarom zijn alle gebeur tenissen in het nabije oosten van we reldomvattende betekenis. Een klein aantal werken van de Soes- terbergse kunstschilder Hans Timmer, leraar aan de Kunstacademie te Utrecht, was uit een omvangrijke kollektie ten toongesteld in de dependance van het Dorpshuis. Men zag er de exotische et sen. die werden gemaakt in de periode, dat hij als camouflage-specialist bij de Kon. Landmacht op N. Guinea verbleef. Hans Timmer heeft zijn hart verpand aan zijn vakantieverblijf El Réco op Mallorca. In die streek is hij steeds weer bijzonder geboeid door de meer dan duizend jaren oude olijfbomen, waarvan hij de grillige contouren weer geeft in realistische aquarellen, die bij zonder mooi zijn en gretig worden ge kocht. Het bestuur van de gymnastiek- en atletiekvereniging A.G.A.V.S. recipieerde vrijdag j.1. in café-restaurant 't Cen trum voor de traditionele nieuwjaars bijeenkomst, die weer druk werd be zocht. Nu de bouw van een bejaardenflat op Soesterberg in 't verschiet komt, gaan ook de plannen voor een gezamenlijk wijkgebouw voor het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis vastere vorm aan nemen. Zulk een gebouw is hier zeer op zijn plaats, daar de aktiviteiten van de kruisverenigingen elk jaar belangrijk toenemen. In het afgelopen jaar werden door zr. G. Senden ongeveer 1750 ver- pleegbezoeken afgelegd, terwijl in het kader van prenatale-, zuigelingen-, kleu ter. en bejaardenzorg, van tuberculose-, reuma- en kankerbestrijding, terwijl re validatie en geestelijke gezondheidszorg nog eens ongeveer 1350 bezoeken wer den gebracht. Per 1 januari 1969 is ge start met een weekelijks consultatie bureau voor zuigelingen in „De Hoek steen" uitgaande van 't Groene en Wit- Gele Kruis. Voor het diploma vakbekwaamheid voor het rijwielbedrijf slaagde onze plaatsge noot, de heer A. Pranger. Een dezer dagen kwam een der wijk zusters tot de ontdekking, dat een in dividu van haar auto, die bij haar wo ning stond geparkeerd, de bouten van het voorwiel had losgedraaid en daarna weggeworpen. Naar de dader wordt door de politie gespeurd. De hometrainercompetitie onder leiding van Arie Severs van „De Volharding* wordt op woensdag 15 januari, in hat zaaltje naast de kerk, voortgezet voor de leeftijdsgroepen van 11 tot 17 jaar. In een thuiswedstrijd heeft Soesterberg met 1-2 verloren van Minerva. De doelverdediging van beide partijen was paraat en pas in de 23ste minuut was het midvoor De Bruin, die voor Minerva de score opende, 0-1. Met deze stand brak ook de rust aar In de twee de helft maakte Minerva na een kwar tier het tweede doelpunt, 0-2. Soester berg ging nu in de aanval, hetgeen in de 38ste minuut door linksmidden Huis man voor Soesterberg resulteerde in het eerste tegenpunt, 1-2. Tegen de ver wachting in is het bij deze stand ge bleven. Het bestuur van de N.V.E.V. organi seert donderdag 16 januari, des mid dags 2.30 uur een lezing, waarbij me juffrouw M. v. d. Knoop, uit Utrecht het woord zal voeren met als onder werp „Een reis door Mexico". Op dinsdag 18 februari a.s., des middags 2.30 uur, vindt de jaarvergadering plaats in Brandpunt te Baarn. Mevrouw A. A. J. Driebergen-v. d. Mev- den uit Blaricum komt die middag een gezellig praatje houden over: „Groot moeder in deze tijd". Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks in prijzen van 13,tot 14,per 100 st. Middenprijs ƒ13,50 per 100 st. Prijs per kg ƒ2,14. r c Onze plaatsgenoot Willy Lenz heeft de vererende uitnodiging gekregen te ko men optreden in het grootse jubileum programma van Circus Krone te Mün- chen. Circus Krone bestaat dit jaar 50 jaar en is in die periode uitgegroeid tot het grootste reizende tentcircus ter wereld met een eigen ultramodern circusge bouw annex winterkwartier te Mün- chen. Ter gelegenheid van dit jubileum werd een programma samengesteld uit louter topnummers waarin Willy Lenz met zijn schimpansees een belangrijke plaats inneemt. Na dit optreden in München, vertrekt de familie Lenz naar Wenen voor een optreden in de Wiener Stadthalle onder de titel Artisten, Tiere, Atraktionen. i

Soester Courant | 1969 | | pagina 5