S.E.C. speelde voor achtste maal gelijk, s-Graveland nu tegen 's- DOORSMEREN GARAGE BOSBOOM EO v SETTEN B.D.C. greep in laatste minuten de winst ANARCHISME klaar terwijl u wacht BEVEROL SMEERSTATION Successen voor basketbalvereniging The Red Stars Ned Reisverenigin" Wijk bij Duurstede S.E.C. (zat.) 1-0 L,ilëSmL'h 5 Gehavend V.V.Z. 2 verloor van Sparta Fraaie overwinning voor S.V.V.-dames heeft een oude geschiedenis DINSDAG 14 JANUARI 1969 S.E.C. heeft zondag opnieuw niet kun nen winnen. In de thuiswedstrijd te gen het hoger staande 's-Graveland moest men voor de achtste maal met ee- gelijk spel genoegen nemen. Het werd tenslotte 1-1, wat overigens wel de juiste verhouding was, al kwam S.E.C. er niets verder mee op de ranglijst. De thuisclub begon overrompelend. Na vijf minuten prikte Verhoeven de bal fraai voor het doel, maar er was nie mand aanwezig om deze kans te benut ten. 's-Graveland kwam na dat eerste Soester kwartiertje sterk terug. Van Zoghei moest herhaaldelijk ingrijpen en eenmaal slaagde hij er maar met moei te in om een schot van één van de 's-Gravelandse aanvallers tot hoekschop te 'erwerken. De bezoekers drongen fel aan, maar moesten S.E.C. toch enkele gevaarlijke uitvallen toestaan. Van Ber- kel en Verhoeven waren enkele malen een eind op de goede weg, maar ge scoord werd er voorlopig niet. De eers te treffer viel trouwens aan de andere kant, waar Kloosterman en hard schot losliet, dat in eerste instantie wel door Van Zoghei werd gestopt. Hij kon de bal echter niet voldoende onder controle Geen langdurige wachttijd, daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL. Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telefoon 3256 Zeven teams van de Soester basketbal vereniging The Red Stars hebben afge lopen zondagmiddag vriendschappelijke wedstrijden gespeeld. Van deze zeven wedstrijden werden er vier gewonnen en drie verloren, waarvan een wedstrijd pas na de verlenging. De heren van Red Stars speelde te gen A.B.C., dat reeds eerder in deze week een gevoelig pak slaag heeft ge had. Belust op revanche kwam men zonuag naar Red Stars, doch deze wraakgedachten zijn niet uitgevoerd. In een vrij rommelige wedstrijd, met na me in de tweede helft behaalden de Red Stars heren een verdiende alles zeggende 58-25 overwinning, na een ruststand van 35-3 voor Red Stars. Ook de dames hebben met hun te genstander geen medelijden gekend en hier was het het Utrechtse Cangeroc dat naar een gevoelige 51-18 nederlaag werd geleid. De eerste helft wilde nog niet zo erg vlotten, 21-11, maar toen de Red Stars dames in de tweede helft overgingen op „pressing" kwam Cange- roes er niet meer aan te pas en won Red Stars deze wedstrijd vrij gemakke lijk met 51-18. Voor de b-aspiranten was het nog even wennen toen zij in hun eerste bas- ketbaiwedstrijd moesten aantreden te gen de b-adspiranten van Break-Out, aangevuld met enkele a-aspiranten. Het werd een uiteindelijke 34-14 overwin ning voor Break Out. De andere aspirantenwedstrijd tussen Break Out en Red Stars, beide a-teams was een ware basketbaltriller. De Red Stars aspiranten, zeer enthousiast en goed gecoached door R. Valk. bracht Break Out een 41-38 nederlaag toe, welke klap tamelijk hard aan is geko men bij de Break Out spelers omdat zij dit jaar nog geen enkele wedstrijd ver loren hebben. De jongens junioren speelden tegen het Utrechtse Midland een magistrale partij basketbal, welke wedstrijd een lust voor de toeschouwers. Het werd wel een 44-22 overwinning voor Midland, maar als men bedenkt dat Red Stars reeds tweemaal van Midland verloren heeft met zeer groot verschil kunnen we toch zeker van een goede vooruit gang praten aan Red Stars zijde. Tot slot hebben de meisjes A en B van Red Stars gespeeld tegen respectie velijk Midland en Break Out. De B- speelsters van Red Stars speelden hun eerste wedstrijd en wonnen deze zelfs met 28-24 van Break Out, hetgeen een felicitatie waard is voor coach R. Hor- nung, die de meisjes met een juiste taktiek het veld in heeft gestuurd. De A-meisjes van Red Stars hebben de strijd tegen het bovenaan staande Mid land in de competitie weliswaar verlo ren. doch dit gebeurde pas in de ver lenging. Reeds tweemaal heeft Red Stars een flink pak slaag gehad, zodat de uiteindelijke 32-34 nederlaag, na ver lenging, een bijzonder goede prestatie genoemd mag worden, hetgeen de meis- jer in di allereerste plaats te danken hebben aan hun coach C. van de Grift. De siand na de normale speeltijd was 28-28. KCLTUn PLEET JUWELIER HORLOGER en OURFINE CASSETTES I 7ÉMBRANDTLAAN 18 TEL 02155-4785 Donderdagavond 16 januari, 8 uur, or- ganiseeri de Ned. Reisvereniging in ge bouw „Middelwijk", Talmalaan, een filmavond over Oostenrijk. Er zullen een viertal kleurenfilms vertoond wor- 4en en de heer J. F. van Lunteren zal hierbij commentaar leveren. krijgen, waardoor de bal alsnog in het doel verdween: 0-1. Over en weer ontstonden kansen, totdat S.E.C. vijf minuten voor rust vrij ver rassend gelijk maakte. Van tamelijk gro te afstand en uit een moeilijke hoek w.agde Woudenberg een keihard schot, dat tot ieders verrassing in het doel verdween. De tweede helft was van aanmerkelijk minder gehalte, maar daarom niet min der spannend. Aan beide zijden ont stonden kansen, maar vooral 's-Grave land ontkwam door goed optreden van de doelman enkele malen aan een ach terstand. De laatste tien minuten waren weer geheel voor de gasten, die echter niet meer tot doelpunten kwamen, even min als S.E.C. Omdat De Zebra's zondag in Amers foort bij K.V.V.A. wonnen, liepen de Hilversummers weer een punt op S.E.C. uit. 's-Graveland behield de tweede plaats met twee punten achterstand, maar een wedstrijd minder gespeeld. S.E.C. blijft de derde plaats delen met II.V.V.A., op drie punten van de leider. HOLLAND 2-.S.E.C. 2 S.E.C. 2 deed het zondag ir Utrecht niet slecht. Het behaalde bij het vrij sterke Holland 2 een 3-1 overwinning, waarmede het weer iets op de ranglijst klom. S.E.C. nam in een aantrekkelijke eerste helft een comfortabele 3-0 voor sprong. Al na een kwartier trof Van Breukelen voor S.E.C. de roos. Toen kort daarop Vervloet in het strafschop gebied op onreglementaire wijze van een doelpunt werd afgehouden, kon op nieuw Van Breukelen er via een straf schop 0-2 van maken. Vervloet bekroon de een solo tien minuten voor rust zelf met het derde doelpunt. Even later scoorde Van Breukelen opnieuw, maar dit doelpunt werd wegens buitenspel afgekeurd. De tweede helft gaf minder aantrekkelijk voetbal te zien. De wed strijd werd rommelig, maar de zege kwam niet meer in gevaar, al scoorde Holland een kwartier voor tijd nog wel tegen. S.E.C. 2 heeft nu 16 punten uit twaalf wedstrijden. S.E.C. 4-V.V.Z.A. 2 Het vierde elftal stelde zondag weer 5 V' r t. 4 filSSl&itij. Vooral in dc le helft hebben de S.E.C.-aanvallers het de 's-Graveland defensie btf zonder moeilijk gemaakt. Na het le en enige S.E.C.-doelpunt, door Woudenberg uit een onmogelijke hoek gescoord, probeerde hjj nog herhaalde malen de 's-Gra veland doelman te verschalken. teleur door thuis - overigens verdiend - met 2-0 van het Amersfoortse, V.V.Z.A. 2 te verliezen. De bezoekers waren een klasse beter, al was dat bij de rust in doelpunten nog niet erg tot uitdrukking gekomen. V.V.Z.A. nam in de tweede helft, dankzij een fout van doelman d. Vaart, de leiding. Tien minuten voor het einde slaagden de bezoekers er ondanks hun grote veldoverwicht pas in, de zege veilig te stellen. Het eerste elftal van B.D.C., met inval lers van Marcel van der Lugt en Lex Demmers, is er zondag pas in de aller laatste minuten in geslaagd, het bezoe kende Veense Boys door een vrij ge lukkige omstandigheid op de knieën te krijgen. Dankzij een strafschop kon men de winst (2-1) thuis houden. B.D.C. en Veense Boys hebben het pu bliek een snelle en ook wel aantrekke lijke wedstrijd voorgeschoteld, maar in de voorhoede van de thuisclub ontbrak het toch aan schutters, waardoor het overwicht, dat B.D.C. bijna de hele wed strijd heeft gehad, nauwelijks in doel punten werd uitgedrukt. Zeker niet in de eerste helft, want die eindigde doel puntloos. In de tweede helft kwam B.D.C. met een wat gewijzigd elftal bin nen de lijnen. Al na twee minuten had de thuisclub succes. De als rechtsbuiten opererende J. Paauw slaagde er in, zijn club een verdiende 1-0 voorsprong te geven. B.D.C. bleef in de meerderheid, maar éér. uitval was voldoende om weer van vorenafaan te moeten beginnen. Slechts door aan de noodrem te trekken kon de achter hoede een doelpunt voorkomen, maar de toegekende strafschop leverde Veense Boys toch de gelijkmaker op. B.D.C. trok opnieuw fel ten aanval en drong de tegenstander bijna tot op de doellijn terug, maar doelpunten bleven uit. Het ontbrak de Soester dut kenne lijk aan voldoende inzet en strijdlust en men stond op het pun+ om al met een gelijk spel genoegen te nemen, toen de keeper van Veense Boys geheel onno dig onjuist optrad tegen een B.D.C. - aanvaller, dat de thuisclub een straf schop opleverde. Aanvoerder Jos Brou wer nam zelf de verantwoording op zich en maakte geen fout. Dat was drie mi nuten voor het einde. Toch nog een ze- waardoor B.D.C. twee plaatsen op de ranglijst steeg. In deze afdeling werd verder alleen de wedstrijd Minerva-Soesterberg gespeeld. De thuisclub won met 2-1 en behield daarmede de leiding, op vier punten gevolgd door B.D.C. K.V.V.A. 7-B.D.C. 8 J-4 Het achtste elftal van B.D.C. heeft geen nadelige gevolgen van de overwintering overgehouden. Het begon het nieuwe jaar in Amersfoort met een duidelijke 4-0 overwinning op K.V.V.A. 7. Van meet af werd het Amersfoortse doel onder zware druk gezet. In de achtste minuut scoorde Nico Hooft het eerste doelpunt voor B.D.C. uit een voorzet van G. Dorresteijn. Halverwege de eers te helft kopte v. d. Wardt goed door naar B. Rademaker, die er toen op prachtige wijze 2-0 van maakte. Vijf minuten voor rust maakte G. Kok uit een gave pass van aanvoerder Smeeing er 3-0 van. Na de hervatting wist het B.D.C.-team opnieuw van geen wijken, mede door kundig verdedigen van kee per B. v. d. Linden. Na een prachtige combinatie bracht A. v. d. Breemer er zelfs op onnavolgbare wijze 4-0 van. B.D.C. ÏO-AMERSFOORTSE BOYS 6 4—1. Leider B.D.C. 10 maakte zondag even min een fout. Het won de thuiswed strijd tegen Amersfoortse Boys op over tuigende wijze met 4-1, waardoor de positie aan de kop van de ranglijst nog wat werd verbeterd. Het tiende heeft nu veertien punten uit acht wedstrijden. Het elftal verloor pas één wedstrijd. KLAVERJASAVOND Donderdag 16 januari, des avonds 8 uur, wordt weer de maandelijkse klaverjas- avond van B.D.C. gehouden. Zoals gewoonlijk vindt deze avond plaats in het clubgebouw aan de Bosstraat. In de tweede helft lukte het B.D.C. het initiatief in handen te nemen. Paul Dorre- stein trof bijna doel met een van zijn bekende aanvallen op „hoog niveau". Het eerste zaterdagelftal van S.E.C. heeft dit weekeinde een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld tegen Wijk bij Duurstede, dat uitkomt in de eerste klasse, afd. Utrecht van het zondag voetbal. Een zwaar gehandicapt S.E.C., dat grensrechter Van Essen in het doel moest zetten, heeft het op een zeer zwaar terrein net niet kunnen redden. De bezoekers kwamen na een zeer nut tige en interessante partij voetbal met een 1-0 nederlaag naar Soest terug. Ondanks het zware terrein en het gro te aantal afschrijvingen (Rouwendaal, Stalenhoef, De Vries en Hartman) wa ren bijv. afwezig wegens militaire dienst werk of ziekte), had S.E.C. in de eerste helft een licht veldoverwicht. De gasten kregen ook enkele goede scoringskansen, maar Kramer, die dit maal niet onder de lat stond, maar in de voorhoede opereerde, schoot een keer rakelings over, terwijl Hoefman een keer precies op de kruising mikte. Aan de andere kant kreeg doelman Van Essen overi gens ook genoeg te doen om zijn doel schoon te houden, maar tot de rust lukte dat. In de tweede helft bleek het zware klei-achtige terrein toch een beetje te veel van de krachten van de meeste S.E.C.-spelers te hebben gevergd. Wijk bij Duurstede nam het initiatief gelei delijk aan over en kwam halverwege de tweede speelperiode op een 1-0 voor sprong. Een door een van de voorhoede- spelers van de gastheren ingeschoten bal werd in eerste instantie .vel door Van Essen gestopt, maar hij kor. de bal niet geheel verwerken. In tweede in stantie moest hij zich dan ook laten pas seren. Kort daarop wis', hij echter een vrij zeker doelpunt te voorkomen. Een wegens hands veroorzaakte strafschop wist hij schitterend uit zijn doel te hou den. De resterende tijd speelde de wedstrijd zich afwisselend op de helft van S.E.C. en Wijk bij Duurstede af, zonder dat er overigens verder doelpunten uit voortkwamen. Desondanks was het voor S.E.C. een zeer leerzame en nuttige oefening, waarop men met tevredenheid kan terugzien. Zaterdag speelde voor S.E.C. voor het eerst de uit Emmen afkomstige Schui ling mee. Deze onderwijzer heeft zich sinds kort in Soest gevestigd. De speler heeft volledig aan de hoge verwachtin gen, die men van hem had, beantwoord. Als spil speelde hij zowel verdedigend 1 r -'iS Moffin als aanvallend een zeer goede partij. Overigens ziet S.E.C. de toekomst niet geheel zonder zorgen tegemoet. Ver schillende spelers moeten binnenkort in dienst, of dragen de wapenrok reeds. Vermoedelijk zal S.E.C. derhalve enige tijd niet kunnen beschikken over o.a. Koelewijn, Hartman, Dorrestein. Stalen hoef en Verwoerd, terwijl men ander zijds deze spelers niet kan missen. Schuiling alleen zal het gemis van deze spelers ook niet goed kunnen maken. En S.E.C. heeft nog verchillende punten nodig om zich geheel veilig te kunnen stellen. Komende zaterdag wordt de competitie met enkele inhaalwedstrijden weer her vat. Gisteravond heeft S.E.C., een vriend schappelijke wedstrijd gespeeld tegen Terschuurse Boys, dat twee seizoenen terug ook nog in de tweede klasse uit kwam. Het tweede elftal van V.V.Z. is er za terdag niet in geslaagd, het nieuwe jaar met een overwinning te beginnen. De Soestenaren verloren in Nijkerk met 2-1 van Sparta. V.V.Z., dat door griep enkele spelers moest missen, was in de eerste helft weliswaar vaak in de meer derheid, maar slaagde er desondanks niet in om tot scoren te komen. De te genstander kwam evenwel ook niet veel verder, zodat de rust met een ongewij zigde stand inging. In de tweede helft openden zich al gauw gunstige perspectieven voor V.V.Z., toen B. Fugers V.V.Z. naar een 1-0 voorsprong schoot. Van Altena leidde echter de nederlaag voor zijn club in, door zich onbehoorlijk te gedragen, wat voor de scheidsrechter aanleiding was om hem naar de kleedkamer te sturen. Bovendien kreeg V.V.Z. daarop nog een st ifschop tegen, welke Sparta dank baar aangreep om op gelijke hoogte te komen. Met tien man bleek V.V.Z. in de slotfase toch niet meer opgewas sen tegen de tegenstander, die tenslotte met 2-1 aan het langste eind trok. V.V.Z. 3-ZUIDVOGELS 4 Het derde elftal deed het zaterdag op eigen terrein beter. In een bepaald niet op hoog peil staande wedstrijd werd het bezoekende Zuidvogels 4 uit Huizen met een 3-1 nederlaag naar huis gestuurd. Bij de rust leidde de thuisclub reeds met 2-0. Van Wijk bleek weer goed voor beide treffers. Op dat moment verdien de V.V.Z. deze voorsprong ook wel. Een handsbal in het strafschopgebied bracht Zuidvogels via een strafschop op 1-2, maar een kwartier voor het einde stel de V.V.Z. de zege toch veilig. F. van Hornsveld was de maker van het der de doelpunt. V.V.Z. 3 heeft nu elf pun ten uit negen wedstrijden en doet het daarmede van de zes elftallen tot nu t nog het beste. RECEPTIE Zaterdagmiddag is in de enkele uren tevoren geopende clubhuisaccommodatie een receptie voor leden en donateurs gehouden. Vrijwel alle leden maakten van deze gelegenheid gebruik om het bestuur met de nieuwe aanwinst ge luk te wensen. Ook P.V.O. en Soesterberg waren op deze receptie nog vertegenwoordigd. Het bestuur ontving onder meer een gift van ƒ25,— van een lid, ƒ10.— van een do nateur en een voorzittershamer van een ander bestuurslid. STEENHQFF5TR 53 TEL 28« SOEST De eerste wedstrijd in het nieuwe jaar is voor het eerste damesteam van S.V.V., dat uitkomt in de overgangsklasse, bij zonder verassend en succesvol verlo pen. Het zestal slaagde er namelijk in, het veel hoger geklasseerde Spirit uit Amersfoort een verpletterende neder laag toe te brengen, waardoor het de buut van de nieuwe coach Bakker bij zonder geslaagd mag worden genoemd. In het begin van de wedstrijd zag het er geenszins naar uit, dat de S.V.V.-da mes de strijd tot een goed einde zouden brengen. De Amersfoortse tegenstand ster trok meteen fel van leer en voor dat S.V.V. er erg in had, was de set al beslist en toonde het score bord een geenszins geflatteerde 15-6 stand in het voordeel van Spirit Maar S.V.V. her stelde zich in de tweede set volledig van deze onverwachte klap en door goede combinaties en met als sterkste wapen een ondoordringbare verdediging beheersten de Soester dames het spel- beeld volkomen, met als resultaat een vrij gemakkelijke 15-11 set-zege. De derde set werd het hoogtepunt van deze ontmoeting. De Spirit-dames sloe gen in het begin van de set direct hard toe en liepen zonder al te veel proble men naar een rooskleurige 12-5 voor sprong. Op dat moment gaf men voor de kansen van S.V.V. geen cent meer, maar de speelsters zelf dachten er an ders over. Met de grootst mcgelijke rust en zelfbeheersing begonnen zij de ach terstand langzaam maar zeker in te lo pen, daarbij kundig terzijde gestaan door hun nieuwe coach, die er in slaagde, door middel van wisselspeelsterc op de juiste momenten toch de eenheid in de ploeg te bewaren. Er werd aan S.V.V.- zijde in deze fase van de strijd ook op merkelijk goed geplaatst, waardoor de tegenstandster geheel uit het evenwicht werd gebracht en S.V.V. uit een gesla gen positie toch nog de setwinst kon behalen: 16-14. Deze derde set bleek uiteindelijk de doorslag te hebben gegeven, voor de eindoverwinning, want doordat de Amersfoortse ploeg door het onver wachte verlies van deze set moreel da nig aangeslagen was en de S.V.V.-dames onverminderd hun tempo handhaafden, ging de vierde set binnen vijf minuten naar S.V.V.: 15-3, waarmede S.V.V, een fraaie 3-1 overwinning behaalde en daarmede een flinke sprong op de rang lijst maakte. Het woord anarchisme, afkomstig van het Griekse „archein" dat heersen be tekent met het ontkennend voorvoegsel „an" ervoor, bewijst door zijn afkomst dat deze term bepaald niet van de laat ste tijd is. Na de Tweede Wereldoorlog was het een begrip dat velen niets meer zei, totdat enkele jaren geleden het weer inde belangstelling kwam Nederland werd opgeschrikt door het optreden van de provo's. Sinds de re cente gebeurtenissen in Amerika, China, Duitsland en vooral door de verontrus tende ontwikkeling in Frankrijk is het woord nu dagelijks op de krantenpagi na's te vinden. Wat het gevolg van anarchisme is krijgt men dagelijks via de radio, televisie en kranten te lezen en te horen. De mens stelt zelf zijn regels De meningen omtrent anarchisme zijn soms verdeeld, maar in het algemeen is men het er wel over eens dat het gaat om het zich niet neerleggen bij de ge vestigde orde zoals die in een gemeen schap bestaat. In iedere eenheid van sa menleving. van het kleine gezin tot de zeer ingewikkelde structuur van de maatschappij kent men regels, door die gemeenschap opgesteld, waaraan de le den ervan zich hebben te houden. Elk n^Tnaal gezin kent ze en wie zich er nie* aan houdt plaatst zich er buiten. In de maatschappij is dat ook zo, maar hier ligt de zaak veel moeilijker. Men gaat er van uit dat de maatschappij leefregels heeft vastgesteld, die door haar leden moeten worden geëerbiedigd, het gezag, het bestuur of de regering ziet er op toe dat deze regels ook wor den nageleefd. Het grondprincipe van de samenleving is de erkenning van het gezag. Wanneer men daar tegen in op stand komt krijgt men te maken met anarchisme. Niet altijd ten onrechte Houdt dat in dat alle verzet tegen die gevestigde orde verkeerd is? Dat hoeft niet het geval te zijn. Men kan als individu van mening zijn dat bepaalde facetten van de maatschappe lijke vde door misbruik van de macht ontstaan en daar tegen in verzet ko men. Ook, cn dat is wel een verschil, kan die macht verkeerd worden ge bruikt, zonder dat er van misbruik Spra ke is, maar het gevolg is hetzelfde. An archisme heeft r. k te maken met het vo.ledig zelfbeschikkingsrecht van het individu, wat het niet erkennen van de heerschappij boven het individu inhoudt. De gecompliceerdheid van de verhou ding tussen heersende macht in een sa menleving en haar leden heeft vaak be gripsverwarring tot gevolg, welke dik wijls tot anarchisme leidt. De geschiede nis kent hier verscheidene voorbeelden van en deze zaken treden ook op bij de huidige gebeurtenissen in vele lan den. Vaak hebben de anarchisten wel gefundeerde argumenten om ergens te gen in opstand te komen, maar het komt ock vaak voor dat dit ontaardt in voor iedereen ontpeiaatbare toestan den. Gescbledenta Deze toestanden begonnen al voor onze jaartelling. In de vijfde eeuw voor Chr. waren sommigen Crieken van mening dat een staat zonder regering de enige juiste zou zijn. In de middeleeuwen zien we bepaalde sekten die absolute gemeenschap naleefden, elke regerings dwang verwierpen en van mening wa ren dat alles aan iedereen toebehoorde, vrouwen inbegrepen. In Nederland hebben we de Wederdo pers gekend, die anarchistisch waren in die zin dat ze alle vormen van gezag verwierpen. Met dat doel hebben ze kans gezien Munster te veroveren, maar de gevolgen van hun idealen waren er- g dan de strengste dictatuur. De Franse revolutie preekte ook al ge lijkheid van alles en iedereen, maar menig regeerder, die toch werd aange steld voelde zich slaaf van de vrijheid. Later in de tijd schrijven vele filosofen over deze materie. Proudhon bijvoor beeld in de negentiende eeuw die on der ieer stelt dat eigendom diefstal is, dat winst maken in zaken, wat uiter aard ten koste gaan van een ander, stelen is. Alleen ruilen van gelijkwaar- d'ge artikelen zou toelaatbaar zijn. Hij gebruikt voor het eerst de term anar chisme in verband met een regeringloze maatschappelijke toestand. Geweld In de 19de eeuw houden verscheidene filosofen en anderen zich bezig met dit probleem. Maar mocht het dan zonder veel geweld gaan, omstreeks het jaar 1860 komt het anders te liggen. De Rus Bakoenin schrijft over vernietiging als enig middel om gevestigde orde omver tb werpen. Het anarchisme gaat nu over van woorden tot daden. In 1878 en daarna wordt het anarchisme in praktijk gebracht door een hele reeks van aanslagen op ministers, presiden ten, koningen, een tsaar en een keizer in. Slachtoffers waren onder andere de Amerikaanse president MacKinlev, kei zerin Elisabeth van Oostenrijk, koning Umberto van Italië enzovoort.. Misdadi gers zagen er hun kans schoon om on der dekmantel van het goedkeuren van bepaalde bevolkingsgroepen misdaden te plegen. In ons land wees Multatuli op geweld om bepaalde en onrechtmatige toestan den te beëindigen. Na de eerste wereld oorlog bleef het anarchisme smeulen, al was het ergste achter de rug. Een sti mulans ter bestudering ervan ontstond na de crisis van de dertiger jaren. Tegenwoordig In onze tijd is het anarchisme weer op geleefd. De moeilijkheid schijnt te zijn dat oudere mensen zich onmogelijk kun nen voorstellen wat er in de jongeren omgaat. De provo-beweging wenste zich niet te houden aan de instelling van de ouderen om veel te leren, hard te wer ken, een gezin te stichten en de toe komst te verzekeren. Zij erkennen der gelijke volgens ouderen noodzakelijke zekerheden niet. En zekerheden zijn eer» vereiste voor een samenleving.

Soester Courant | 1969 | | pagina 7