TINNEROY f4,90 ÜRUYS&CO uam ^"lASEIMTEINI V.V.Z. nam zelfgebouwd eigen home in gebruik Burgerlijke stand WEDUWNAARS VORMEN EEN VERGETEN GROEP Postduivenvereniging ,,De Vriendschap" reikte prijzen uit Grammofoonplaten 50 TOT 75 7t JE GOUDEN SNAAR" KRABBELS VAN KNELIS WEEKRECLAME RALH POLAK ZOMERVAKANTIE Voorstellen voor de raadsvergadering van woensdag 15 januari Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Klassiek l.p. - mono - nu. v.a5.90 Klassiek l.p. - mono/stereo - nu v.a8.90 Populair l.p. mono - nu v.a590 Populair Lp. - mono/stereo - nu v.a6.90 Singles van bekende toppers - nu v.a. ƒ1.25 waarborg voor kwaliteit Steenhoffstraat 15 - Telefoon 2132 Vleesverkoop Geen spreekuur burgemeester Ned. Vereniging van huisvrouwen Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Fijn geribt fluweel 90 cm breed per meter ST0FFENHUIS Laanstraat 50 - Baarn Voorkom teleurstelling en boek nu uw reis! DINSDAG II JANUARI 1969 Da dit jaar tien jaar bestaande voet balvereniging V.V.Z. '49 heeft zater dag aan de Ferdinnad Huijcklaan aan het nieuwe, grotendeels zelf gebouwde en gefinancierde clubhuis in gebruik ge nomen. De officiële opening werd (met een handdruk) verricht dooi wethouder K. de Haan, die er zijn grote waardering over uitsprak, dat dit eigen home gelde lijk door de vereniging zelf is opge bracht. De voetbalclub kwam namelijk niet voor een gemeentelijke subsidie in aanmerking, omdat de accommodatie ter plaatse maar van tijdelijke o rd is. Het bestemmingsplan voorziet daar geen voetbalvelden, zodat V.V.Z. in de - wel licht nog vrij verre toekomst dit terrein zal moeten verlaten. Men zal het club gebouw, evenals trouwens de door de gemeente geschonken kleedaccommoda tie wel meenemen. Beide gebouwen zijn namelijk demontabel. De heer De Haan zei, dat vroeger het sportgebeuren zich uitsluitend op de sportvelden afspeelde. „Na de wedstrijd ging men - al of niet gedouched - di rect naar huis en daarmede was het af. De laatste jaren hebben de verenigingen meer behoefte gekregen aan ruimten, waar zij het verenigingsleven verder tot ontplooiing kunnen brengen", aldus de loco-burgemeester. „Het feit, dat een clubhuis van deze omvang geheel door een vereniging en dan nog een zaterdagmiddagvereniging, die nu eenmaal een beperkter actiera dius heeft dan een gecombineerde za terdag-zondagvereniging, verdient alle waardering, al zal de vereniging daarbij wellicht enigermate zijn gestimuleerd door de van gemeentewege gebouwde kleedaccommodatie", zo sprak de heer De Haan. Hij herinnerde eraan, dat ge meente- en verenigingsbestuur in vroeger tijden wel eens met elkaar overhoop hebben gelegen, over bepaalde plannen van de club, die niet strookten met de gemeentelijke opvattingen. De wethouder hoopte, dat het nieuwe gebouw (kosten ƒ21.500,door een fre quent gebruik geheel aan de verwach tingen zal mogen beantwoorden. Te vens sprak de heer De Haan de hoop uit, dat de vereniging spoedig de mid delen zou mogen vinden om de finan ciële consekuenties te kunnen dragen. De heer Ankoné, voorzitter van de R.K. Sportvereniging B.D.C. zei, dat B.D.C. tien jaar geleden de sportvelden aan de Ferdinand Huyklaan had verlaten, in de veronderstelling, er nooit meer terug te keren. „En nu sta ik hier toch weer, met grote verbazing en blijdschap over hetgeen hier is gepresteerd. Als U dit gebouw hebt kunnen realiseren zonder gemeentelijke steun, wat moet U dan wel voor een gebouw krijgen, als U straks op een nieuw complex wel een subsidie mag verwachten", vroeg de B.D.C.-voorzitter zich af. Hij hoopte, dat het clubgebouw een bijdrage zou mo gen leveren tot een nog grotere saam horigheid ln de vereniging, met even redige sportieve successen. ONBEWOONBAAR VERKLARING De woningen Koninginnelaan 83, Kolo- nieweg 1 en Kerkpad Z.Z. 59 blijken in een dermate slechte toestand te ver keren, dat zij onbewoonbaar verklaard moeten worden, waartoe B. en W. wen sen over te gaan. GEBOREN: Angela Imelda Maria, doch ter van M. Kramer en S. J. M. van der Geest, Van Goyenlaan 64. Fitzgerald F.obert, zoon van J. R. Boham en M. A. A. Bakker, Birkstraat 138. Margare- tha Elisabeth Lamberta, dochter van P. A. Hilhorst en A. M. M. Rigter, Lange Brinkweg 58. Lesley Randy Rensley, zoon van A. J. Nicolina en J. S. Veld huizen, Ringweg 10. Marion Antonet- ta. dochter van H. T. de Ridder en A. Rietveld, Prof. Lorentzlaan 63, Soester- berg. Michel Paul, zoon van P. W. Breevaart en I. Schreuder, Kerkpad z.z. 45. Angelique Sophia Henriette, doch ter van H. J. G. Stam en E. F. J. Schoonhoven, Kamperfoeliestraat 32. Carin, dochter van A. Kudders en G. J. Metrz, kerkpad n.z. 40. Johannes Hel- mert, zoon van J. J. van Heerikhuize en W. H. van Kolfschoten, Koninginnelaan 148. Danny, zoon van D. B. F. van Gardingen, Nieuwstraat 43 en J. van Oven, Dalweg 127. Hermanus Wilhel mus Gerhardus, zoon van G. J. J. van de Schepop en M. A. H. Rasch, Steen- hoffstraat 9. Peter Alexander, zoon van T. van Elsas en Y. Nikolaidou, Ru benslaan 184. ONDERTROUWD: Antonius Mattheus den Ouden, Hamersveldseweg 109, Leus den en Anna Maria Willemijntje Ab- benhuis, Rubenslaan 11. Johannes Gerhardus Tönis, Bosstraat 7 en Jantje Timmerman, A. van Leeuwenhoeklaan 203. Berend Sieben, Gladioolstraat 13, Baarn en Sonja Yvonne Dorland, Ver meerlaan 12. GEHUWD: Albert Roetman, Burgemees ter Grothestraat 57 en Heintje Marre- tje Lamme, Rupbenslaan 91. Antonio Francesco Gaetano Constantino, Arcisa- te in Italië en Johanna Verkooijen, Spoorstraat 7. Robert Hendrik Tref fers, Van der Sande Bakhuijzenstraat 69. Hilversum en Etta Susanna Kramer, Nieuweweg 85. Oscar Casper, Coen- raad, Birkstraat 138 en Demphy Timi- sela, Birkstraat 138. OVERLEDEN: Dirkje Veenhof, 69 jaar, weduwe van M. J. van Zanten. Albert Cuyplaan 101. Wijtske van Solkema, 90 jaar. ingehuwd, Insp. Schreuderlaan 2. Metje van Esch, 64 jaar, gehuwd met E. H. ter Beek, Sophialaan 9. Dir. H. W. VELLINGA Begrafenis. Crematie, Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 D heer Gommersbach sprak zijn ge lukwensen uit namens de afdeling Utrecht van de K.N.V.B. Hij bood het bestuur een zilveren asbak met inscrip tie aan. V.V.Z.-voorzitter H. Duit zei, dat het bestuur heel wat teleurstellingen heeft moeten verwerken, alvorens men enig uitzich* op de verwezenlijking van de al zo lang bestaande plannen kreeg. Hij was dankbaar voor de adviezen en me dewerking, die het bestuur van de ge meente en van gemeentewerken heeft mogen krijgen, alsmede voor de honder den uren, die vele leden in de bouw en de aankleding van het clubhuis heb ben gestoken. De heer Duit was het met de wethouder eens, dat het in de eerste plaats om de sportbeoefening gaat. „Maar het is toch wel prettig om daarnaast over een eigen home te kunnen beschik ken, waar het verenigingsleven nog wat meer tot zijn recht kan komen", zo zei hij. De heer Duit moest zijn B.D.C.-col- lega een beetje teleurstellen i: diens verwachtingen omtrent eei. clubhuis op de toekomstige terreinen van V.V.Z. „Het is de bedoeling, dat we dit ge bouw gewoon op rolletjes zetten en naar onze nieuwe terreinen rijden". De heer Strietman van V.V.Z. verge leek de vervanging van het oude „hok" door het nieuwe clubhuis met een harttransplantatie. „Dit is nu het nieu we hart van de vereniging. De trans plantatie is volledig geslaagd, er doen zich geen afstotingsverschijnselen voor", aldus de heer Strietman. In tegendeel zelfs, want sinds de minder officiële in gebruikneming van het clubhuis, en kele maanden geleden, is de vereniging in aantal leden niet onaanzienlijk ge groeid. De ipening werd onder meer bijge woond door de directeui van de sport stichting, de heer Th. M. Peet, de direc- teur van gemeentewerken, de heer v. d. Dussen, hoofdinspecteur H. G. Scholt- meiijer, mede namens de Soester Politie Sport Vereniging, alsmede vertegen woordigers van de voetbalverenigingen S.E.C. (zaterdag en zondag), B.D.C., Hees, K.P.S. en Baarn. Wijlen de heer Klaas van der Veen, twee jaar geleder plotseling overleden, heeft een zeer belangrijk aandeel gehad in de voorbereidingen voor de bouw van dit clubhuis. Ook stcretaris v. d. Broek (oud-voorzitter van V.V.Z.) is zeer nauw bij de bouw betrokken geweest. Wegens ziekte kon hij de officiële inge bruikneming zaterdag echter niet bij wonen. Er zijn in Nederland aanzienlijk meer weduwen dan weduwnaars. Op het ein de var het jaar 1966 waren er in Ne derland 5327 weduwnaars onder de vijf tig jaar en maar liefst 29.188 weduwen beneden deze leeftijdsgrens. Ook in de hogere leeftijdsgroepen domineert het aantal weduwen sterk, vooral boven de 75 jaar. In 1966 bedroeg het aantal we duwen boven deze leeftijd 143272 tegen slechts 1332 weduwnaars. Over de oorzaken van dit verschijnsel hebben de geleerden de meest uiteen lopende theorieën ontwikkeld. Eén ding staat nochtans vast: over het algemeen zal een man eerder hertrouwen dan een vrouw. Dat zal overigens weinig ver bazing opwekken, want de sociale be geleiding van weduwen is in ons land aanzienlijk beter dan die voor weduw naars, die in velerlei opzicht een „ver geten groep" vormen. De buurt roddelt graag Volgens de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek waren er op het einde van het jaar 1966 5327 we duwnaars beneden de vijftig jaar in ons land. Een groot deel van deze mannen had jonge tot zeer jonge kinderen. In vele gezinnen, waar de moeder plotse ling wegvalt en de man de zaak in zijn eentje moet runnen, heerst een perma nente nood en het staat wel vast dat in die noo^1 vaak onvoldoende wordt voorzien. In onze welvaartsstaat met zijn perfec te sociale voorzieningen krijgt de we duwe meer aandacht dan de weduw naar. Een weduwe krijgt a.w.w.-uitke- ring en eventueel een suppletie van sociale zaken en mocht ze niet voldoen de krijgen voor haar gezin, dan gaat ze een gedeelte van de dag werken. Bo vendien zijn. er allerlei instellingen, die zich voor haar inspannen. Toch staat de weduwnaar doorgaans voor veel gro tere problemen dan zijn vrouwelijke lotgenoot. Problemen, die niet in de eerste plaats op het materiële vlak lig- gjn. Maar het is natuurlijk eer enorme belasting om overdag de kost voor je gezin te moeten verdienen en 's avonds voor vader èn moeder te moeten spelen. Geen hulp Een van de moeilijkheden, waarmee weduwnaren met jonge kinderen wor den geconfronteerd is, dat huishoude lijke hulpen in onze welvaartsstaat een zeldzaamheid zijn geworden. Wie een behoorlijk salaris kan betalen en boven dien kan zorgen voor een werkster of veel comfort slaagt er doorgaans nog wel in een huishoudster in zijn gezin te v'nden. Maar hoevelen kunnen dat? Het komt er in elk geval op neer, dat alleen weduwnaren met een hoog in komen adekwate hulp krijgen en de veel grotere groep weduwnaren, die eeh bescheiden inkomen hebben, maar moet zien hoe het gezin draaiende blijft. Ar beiders, middenstanders, kleine zelf standigen, ambtenaren zij allen staan bij het wegvallen van hun vrouw voor een onvoorstelbaar zware t Daar komt bij dat contacten met vrien den rn kennissen door de dood van de vrouw al heel gauw afzwakken. Men komt niet graag bij „een man alleen" op bezoek. De weduwnaar past niet meer in echtparen-vri' "ischappen van weleer. Er :s geen gez" '"-gheid meer in huis, de vrouwen van familie of vrien den komen minder, tot ze geheel ver dwijnen. Van uitgaan komt meestal ook niets. Het is allesbehalve leuk om alleen naar een schouwburg of bioscoop te gaan en een weduwnaar van een jaar of veertig gaat ook niet naar een dancing. Een voor de hand liggende oplossing lijkt dan om zo snel mogelijk te hertrouwen. In de kra; komt men veel adver- Zaterdagavond, tijdens de jaarlijkse feestavond, die werd gehouden in het clublokaal van de zustervereniging „De Zwaluw" aan de Schrikslaan, werden de prijzen uitgereikt die in het afgelopen vluchtseizoen werden behaald. Na zijn openings-speech, waarin de heer Kamerbeek het bestuur van „De Zwa luw" bedankte voor het gastvrij onder dak, maakte hij een begin met het uit reiken van de prijzen en als eerste ver zocht hij de heer G. Sukel zijn prijs in ontvangst te nemen. De 75-jarige heer Sukel, wonena aan de Molenstraat, is een van de oprichters van „De Vriendschap", en heeft negen entwintig jaar deel uitgemaakt van het bestuur. Het is typerend voor het vele werk dat de heer Sukel voor de ver eniging heeft verricht, dat hij in het eerste jaar waarin hij zijn plaats heeft ingeruimd voor de „jeugd", voor het eerst „le generaal" van de vereniging werd. In zijn dertigjarig lidmaatschap is hij wel verschillende malen kam pioen geworden, maar dat waren te weinig kampioenschappen om het tot nu behaalde en door iedereen fel begeerde titel van Le generaal te brengen. Vanaf donderdag 16 januari Hiermede nodigen wij U uit een keuze te komen doen uit een enorme voorraad sterk verlaagde platen. Stereo/mono. Alle soorten en maten, bijvoorbeeld tenties van weduwnaars met kinderen tegen. De indruk bestaat dat veel weduw naars in een soort wanhoopsstemming dergelijke pogingen gaan ondernemen, soms voordat zij de dood van hun vrouw innerlijk hebben verwerkt. Maar zij kunnen niet anders, want waar krijgen zij anders hulp? Een van de naarste kanten van het we duwnaarschap is, dat de mensen op je gaan letten. Ook de weduwen kunnen daar trouwens over meepraten. De buurt ziet nauwlettend toe of de kinderen goed worden verzorgd. Er wordt al heel gauw gezegd: „Je kunt toch wel zien, dat die kinderen geen moeder meer hebben". Komt er eens een vrouw over de vloer, dan kunnen de buren hun roadelzucht nauwelijks meer intomen. Wat prikkelt zozeer de fantasie als het feit dat een weduwnaar een vrouw op bezoek heeft? Je zou zeggen dat de man dat allemaal zelf moet weten, maar al les wat met erotiek te maken heeft of te maken zou kunnen hebben prikkelt nu eenmaal de menselijke fantasie, dat kan blijkbaar niet anders. Is de weduwnaar niet gevoellig voor de buurtroddel, dan heeft hij het tamelijk gemakkelijk, maar menigeen is er helaas wel gevoelig voor. Sommige diensten van sociale zaken leggen in dit soort kwesties ook een vaak ridicule be krompenheid aan de dag. Gesteld, dat een weduwnaar om z'n huishoudelijke hulp te kunnen betalen, om steun ver zoekt. Woont die huishoudster nu bij hem in, dan zullen de ambtenaren al heel gauw zeggen: „U leeft nu in con cubinaat, dus trekken wij uw toelage in". Alsof je niet als man en vrouw onder één dak kan wonen zonder ver- De heer Kamerbeek overhandigde de heer Sukel de beker. der iets met elkaar te hebben. Zo wordt de weduwnaar welhaast gedwongen om maar weer een nieuw huwelijk aan te gaan, want als alleenstaande mag hij niets. Toch zou het aanbeveling verdienen dat ten behoeve van de weduwnaars meer sociale activiteiten werden ontwikkeld. Met name zullen betere voorzieningen met betrekking tot eventuele gezins hulp gecreeerd dienen te worden. Voorts zou men zowel voor weduwnaren als voor weduwen voorlichtingsbijeenkoms ten kunnen organiseren, waar met na me gesproken zal worden over de mo gelijkheden die er zijn om weer een goede huwelijkspartner te vinden. Nu worden talrijke weduwnaars en wedu wen het slachtoffer van niet bona-fide commerciële huwelijksbureaus of van avonturiers(-sters) die in de kranten ad verteren of op serieuze advertenties re ageren. Woensdagmorgen (morgen) te 2 uur heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten, genummerd van 167 tot 275. Aan belanghebbenden wordt bericht, dat de burgemeester morgen (woensdag) ver hinderd is zijn wekelijks spreekuur te houden. De agenda van bovengeoemde vereni ging vermeldt de volgende aktiviteiten: Dinsdag 21 januari, inleiding door de heer Scholtmeyer: „Waarmee de jeugd van tegenwoordig geconfronteerd kan worden", in Brandpunt, Baarn. Aanvang kwart over 2. Dinsdag 28 januari, herhaling excursie naar de Algemene Bank Nederland en de Effektenbeurs. Dinsdag 28 januari, diskussie-ochtend in hotel v. d. Brink. Dinsdag 18 februari Jaarvergadering, daarna kienen. Woensdag 12 maart koffie-ochtend Baarn. Ajje ut ming vraogt dan mok zeige dak ut zo laangzaomerhaand heul nie meer eens bin mit de minse die zeige daat ut vurenugingsleve aachteruut loop. Daar houwd nie in daat der vruurgur waandulsport-klups waore die aachter uut liepe, of zwemmurs die aachteruut zwomme, maor heul gewoon datter haos geen mins meer zouwe komme op klup- avongde. Ik gloof daat daat allenug maor beurt bie vurenuginge die nie mit hullie tied meej gaon. Vurenuginge mit un bietje medern be stuur magge de laotste tied heul nie klaoge, omdaat zullie goed hebbe be- grepe daat de minse vaan teugesweur- dug waat aors wille as vruuger. aore ding ekenne noeng weer un bietje je uutgckeke op de tillevissie en kieke zullie nie meer vaant kingderpregraama tot ut laotste zjoernaol. De an- en uut- zetknop weejt noeng haos iedereen te vingde en op zun tied te gebruuke. Ok aore dinge kenne noeng weer uit bietje tied kriege. Heul laangzaom komme de minse 's avongds weerris de deur uut. Nog nie allemaol, maor noeng de eers te schaope over de daam binne. vollege d'.r wel meer. De jongeluu waore ut eerste ant glaoze oog gewend, en binne al weer un paor jaore in hullie gewone doen. In de kraant kejje ut alle week leze. Daansavongde, instuuve en gao maor deur. Ook veur de sport kompter meer be langstelling. Daat kejje goed marreke ajje zo of en toe hier en daor us gaot kieke. Waat daat betref staot voetbaale bove aalles vurheve. De minse diejje daor teugekomp maggie haos wel voetbaal- slaove neume. In weer en wingd gaon zullie kieke, maor ok bie aore sporte komme weer meer minse kieke en as zullie nie te ouwd binne of. net as ik, nie te stief, daan worre zullie vaok nog li'3 ok. De minse die ant hoof vaan die vur enuginge staon doeng alt meugelukke om ut de minse zo aongenaom meuge- luk te maoke, de hewwe zaoturdaag weer kenne zien. An de Ferdienaand Huuklaon, bie de voetballeers die zich zelf dvringde vaan Zonneglore neume. het de loko- barregemiester. meneer De Haon, ut nije klupgebou geopend. Nie zo maor un ding waat liek op un peerde- of zwie- nestaal, maor un huus waor ut fien is om in te zitte. Vruuger moeste de minse die daor moste vootbaalle zich omkleeje in un hok waor zullie meki.or haos nie kongde zien en waor ze zich haos nie konne bewege. Noeng het de gemeente der nije kleedjdlekaole neergezet, en hebbe de Zonneglore vringde der zellef veur gezorreg datter un praachtug kluphuus kwaam te staon. Noeng kenne zullie der avongde houwe, en kenne ok nao de wedstriede effe uutblaoze. Ik fingd ut veur die minse allenug maor jaam- mer. daat ut maor veur un paor jaor is, waant ak ut goed hep beg'-epe, daan motte zullie ovur un paor jaor gaon vurhuuze. Waant de grongd waor zullie op voetbaale hep un aore bestemming. Waat veur bestemming wittik niet maor ut zaal wel belaangriek weze. Maor zul lie hebbe daor rekening meej gehouWê, waant as ut zovar komp, daan kenne zullie de heule tent op wiele zette en naor un aore plaos rieje. Ik schaat daat da allemaol wel makkelukker ge- zeit is daan edaon. Geliek mit die opening ister in ongs darrup un nije vurenuging vaan staart egaon, nie un vurenuging die un sport gaot bedrieve die wullie aal kenne, maor un heule nije taak vaan sport zoas daat hiet, atteletiek. Haardrenne, var- springe, hoogspringe en gao maor deur. Die klup hep ongderdaak ekriege bie de voetballers vaan B.D.C. an de Bosstraat. Omdak haad edoch daat der heul waat minse warrum waore veur die sport, bink zaoterdagmarrege effe gaon kieke. Ik schaat daat ut kwaam deurdat ut un bietje glaad waas laangs de straot, waant der waore maor un paor minse die der warrum genog veur waore elope. Ent vant lope ok warrum haade ekrie ge. Maor jao un mins motter ok vaan uut gaon daat alle begin muuijjeluk is, en ajje ut zo bekiek, daan zitter bes nog wellis de kaans in daat wullie in Soes un soort Fannie Blaankers-Koen kriege. Gratis folder verkrijgbaar: AIRTOUR, NESPANDA, FIT, HOTELPLAN EUROTOURS enz. enz. STEENHOFFSTRAAT 9a (V.V.V.-gebouw) telefoon 6571 GEOPEND maandag tot en met vrijdag 9-17 uur zaterdag 9-12 uur

Soester Courant | 1969 | | pagina 9