Soest toen - Soest nn Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 DE GAULLE ZIET POLITIEKE KANSEN V.V.V.-nieuws Vrijdag 17 januari 1969 48e jaargang no. 5 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op Zweden PRIJSVERWARRING Interkerkelijke gebeds samenkomst in de Oude Kerk op donderdag 23 januari <=Prinóev <~}7larc)riet verjaart Opbrengst van de Kinderpostzegelactie 1968 Gewestelijk Arbeidsbureau Soest De houding die generaal De Gaulle te genover Israël heeft aangenomen, ver wekte en terecht zowel in Frank rijk zelf als bij ons en andere westelijke landen grote verontwaardiging. Na en kele maanden geleden de reeds over eengekomen levering van Mirage straal jagers te weigeren en het daarvoor reeds gestorte geld te behouden, werd nu ook de levering van reserve-onderdelen voor de reeds in dienst zijnde Mirages stop gezet. Dit laatste als een, onnodige, Franse represaille voor de door Israël vernielde burgervliegtuigen op de lucht haven van Beiroeth in Libanon. Het is een puur persoonlijke maatregel van de Franse president geweest, waar zijn ministers maar ja en amen op had den te zeggen. In de Franse pers wordt op een en ander sterke kritiek geuit. Er wordt zelfs gesproken van anti-semitis- me en het autoritair optreden van de generaal wordt sterk veroordeeld. Maar De Gaulle trekt zich daar niets van aan. Men moet achter zijn wapen embargo trouwens ook méér zoeken dan een bestraffing van Israël. De interna tionale politiek die generaal De Gaulle nastreeft, is op het ogenblik namelijk niet gediend met vriendelijk zijn voor en hulp verlenen aan het door de Ara bische staten bedreigde Israël. In de eerste plaats heeft Frankrijk olie uit Irak nodig om in zijn behoeften te kun nen voorzien en die kraan moet dus openblijven. Maar dit is waarschijnlijk nog niet de voornaamste beweegreden van de president. Men ziet hoe de sowjet-unie zich in spant om de vriendschap van de Ara bische staten te winnen en er zijn in vloed te versterken. De kansen daartoe worden groter nu Engeland zich van lieverlede uit de Perzische Golf en an dere gebieden voorbij de Rode Zee te rugtrekt. Het is voor Amerika niet zo gemakkelijk om Rusland hierbij de voet dwars te zetten, omdat de Verenigde Staten nu eenmaal als een imperialis tische mogendheid worden gebrandmerkt. Washington kan dit odium niet nog meer zich laten versterken. Nu ziet De Gaulle hierin een kans om als de derde hond met het been weg te kunnen lopen. Frankrijk, dat al zijn ko loniën reeds afstootte, kan nu gemak kelijker een bemiddelende rol in het nabije oosten gaan spelen. Mocht dit lukken, dan snoept het zowel Rusland als Amerika de kans af om als de natie op te treden van wie de gang van za ken in het nabije oosten afhangt. Dan speelt Frankrijk daarin in ieder, geval mee en voor deze grandeur heeft De Gaulle wel wat tijdelijke impopulariteit over. Daar komt nog iets bij. De Gaulle streeft naar een betere verhouding tus sen west- en oost-Europa. En nu behoeft men niet te menen, dat dit uit ideële overwegingen geschiedt, maar wel omdat de economische belangen van Frankrijk daarmee zijn gediend. Het economisch sterke West-Duitsland tracht al lang economisch te penetreren in oost-Europa. Dit had o.a. de Russische inval in Tsjecho-Slowakije tot gevolg en de Russische druk op andere Oosteuro- pese staten. Ondanks het Frans-Duitse vriendschapsverdrag wil De Gaulle de westelijke penetratie bepaald niet aan Duitsland overlaten. Uiteraard ziet hij liever Frankrijk daarin op de voorgrond staan en dat hoopt hij met politieke ma nipulaties te bereiken. Een beetje lief zijn voor Moskou, om daaruit invloed te destilleren in oost-Europa en de Ara bische landen, ogenschijnlijk in een ze kere samenhang met de Russen, in wer kelijkheid de Russische invloed verklei nend. Geheel onverwacht zien we Moskou der halve weer ineens pogingen ondernemen voor een vriendschappelijker verhouding met Bonn, waartegen men de laatste Het informatie-centrum GOED WO NEN is langzamerhand aardig bekend geworden, maar toch zijn er nog velen, die met deze unieke toonzaal nog geen kennis hebben gemaakt. Hen kunnen wij een bezoek warm aanbevelen. Bent U in de buurt van ons V.V.V.-kantoor komt U dan even binnenwippen om het nieuwe vouwblad, dat GOED WONEN heeft uitgegeven, bij ons te halen. Zoals het vouwblad al zegt, U komt niet in een museum. U geniet hier de vrij heid iedere stoel te proberen. Voor kin deren is er een speciale speelhoek, waar ze zich heerlijk kunnen bezighouden, terwijl het ouderpaar rustig rondkijkt en de nieuwe vindingen en ontwerpen op gebied van de woninginrichting op zich kan laten inwerken. Wie ook de beel dende kunst in zijn woning wil betrek ken, vindt een steeds wisselende expo sitie aan de muren of hier en daar ge plaatste plastieken, soms van kunste naars uit Soest en omgeving of van el ders wonende moderne vormgevers, beeldhouwers of kunstschilders. Van de Twentse Rijwielvierdaagse is ook een folder binnengekomen, voorzien van inschrijfformulier. Aan dit evene ment kan door jongeren en ouderen worden deelgenomen. Ook voor leden van de Jeugdherberg-Centrale staat de inschrijvnig open, terwijl zij dan ge bruik kunnen maken van overnachting in de Jeugdherberg te Nijverdal. De kosten van deelname zijn buitengewoon billijk. Wie in groepsverband meedoet (mini mum 15 personen) geniet zelfs nog re- duktie. Wie graag fietst houdt 5, 6, 7 •n 8 augustus vrij voor deze unieke vierdaagse in een prachtige omgeving. Maar... tijdig inschrijven dus! SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal 3,50, per post 6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Voor men het vergeet: sinds de helft van vorig jaar wordt in Parijs gepoogd een gesprek op gang te brengen dat tot vrede in Vietnam moet voeren. Voor uitgang tot dusver: nagenoeg nihil. En dat komt niet voornamelijk doordat het zo moeilijk is een geschikte tafel te vinden, maar veeleer omdat aan beide zijden op dit moment een levendige hoop bestaat toch alles te winnen, zo dat het niet nodig zou zijn om water in de wijn te doen voor een compromis. Van Noord-Vietnam en bondgenoot Viet- cong wordt die hoop gevoed door de verrassend snel stijgende weerzin tegen de oorlog in de V.S. Voor de regering in Saigon is daaren tegen hoopgevend dat op het gevechts terrein de Zuidvietnamese troepen en de Amerikaanen het nog nooit zo goed hebben gedaan, waarbij men thans pas goed beseft hoezeer de bombardemen ten de aanvoer van mensen en materi aal bij de tegenstander hebben geremd. En tenslotte zouden die bombardemen ten kunnen worden hervat als in Parijs de besprekingen afknappen. Het Saigonse optimisme wordt o.m. weerspiegeeld in de redevoeringen van president Thieu, waarin deze om de Amerikaanse bevolking te strelen steeds hogere cijfers noemt van aantallen sol daten die kunnen repatriëren naar de V.S. Daarenboven doet Thieu al zijn best om zich politiek steviger op te stellen door missies naar tal van landen, o.m. Zuid-Korea en Europa. Dit is de achtergrond waartegen het Zweeds besluit is geonmen om de Noord- vietnamese regering te erkennen. Een directe noodzaak daartoe was er eigen lijk niet, want zoveel Zweedse zaken gaan er niet om in zuidoost-Azië. Maar de erkenning verstevigt wel het politieke prestige van Noord-Vietnam en als zodanig is het Zweedse besluit ook met geringe sympathie ontvangen in Washington. Vooral als het Zweed se initiatief navolging vindt, ontstaat een geheel nieuwe situatie, bijvoorbeeld als de V.S. in de verleiding komen om door hervatting van de bombardemen ten de oorlog weer op oude voet te gaan voortzetten. Het is één ding om een in de volkeren gemeenschap vrijwel geïsoleerde staat te bombarderen, maar het is heel wat anders om ditzelfde te doen jegens een door diplomatieke erkenningen in de volkerenfamilie opgenomen land. Wat de Zweden eigenlijk doen is de terugkeer naar de oorlog in volle om vang moeilijker maken - een middel om de Parijse conferentie te dwingen resultaten te hebben. In Washington is men er niet blij mee, omdat ontegen zeglijk de onderhandelingspositie der Noordvietnamezen erdoor wordt ver sterkt. Voor de Zweden heeft kennelijk zwaarder gewogen dat men niet kon nalaten te doen wat men kan om de Vietnamese oorlog te helpen beëindigen. KANTMAN. Terwijl alle gezinshoofden zich naar het hoofd grijpen over de drastische prijs verhogingen zoeken wij nerveus de ad vertentiekolommen af, al speurend naar voordelige aanbiedingen, die zelfs de uitverkooptijd maar bescheiden kan brengen. Alle berichten en gesprekken over de prijsstijging wijzen in één richting: wij weten nog maar weinig af van de scheidslijn tussen aanvaardbare en on juiste prijsverhogingen. Men kan zelfs de winkeliers nauwelijks de schuld in de schoenen schuiven, want zij weten evenmin hoe de prijzenwind precies waait. Uit de berichten van het mini sterie van economische zaken kunnen wij ook alleen maar de conclusie trek ken dat de overheid de prijzenkluts kwijt is. De oorzaak van dit verschijnsel ligt voor de hand. Wij zijn elk houvast over de juiste prijsvorming kwijtgeraakt. Dit is in de eerste plaats te wijten aan het tempo waarmee de ene verhoging de andere overtroeft. Zelfs de overheid doet mee aan dit haasje-over-spel als men ziet naar de posttarieven, de prijs van het spoorkaartje of de bijdrage voor ra dio en televisie. Daarnaast is er de laatste jaren ferm gestreden tegen het handhaven van de verticale prijsbinding. Deze heeft inder daad nadelen maar zij heeft één groot voordeel. De consument wordt gecon fronteerd met een duidelijk prijsbeeld dat alleen in hoogste noodzaak wordt losgelaten. Vanuit de verticaal gebon den prijszuilen heeft de consument een duidelijk beeld op de rest van de markt waar hij in een doolhof van groot-ge adverteerde voordelige aanbiedingen te recht komt die bij nadere beschouwing nogal eens tegenvallen, vooral wat de kwaliteit aangaat. De overheid moet der halve nu eens een tijd ophouden met de aanvulling op het bona-fide bedrijfsle ven, dat heus wel wil meewerken om de prijsverwarring uit de wereld te hel pen. Daarom dient als hoofdpunt van het toekomstig economisch beleid nu eens te worden gemikt op een stabiel prijspeil. Dat zal dan in de eerste plaats ten goede komen aan de inflatie-bestrij- ding en voorts mogelijk weer tot spa ren leiden. Alleen langs deze weg komt er voldoende kapitaal op tafel om de economische groei van de naaste toe komst te financieren. maanden juist zo sterk ageerde. Er moet kehnelijk een tegenwicht gevormd worden tegen de kansen die Frankrijk bezig is zich te scheppen. Verdeel en heers biedt dan de beste oplossing. Vriendschappen gaan in de politiek he laas maar zo ver als de eigen belangen toelaten. Wanneer er al of niet na nog een oorlog tussen Israël en de Arabische staten een vrede tot stand komt, wil Frankrijk deze mede helpen garanderen en dit niet overlaten aan Rusland en Amerika. Van 18 tot 25 januari roept de wereld raad van kerken op tot een week van gebed voor de eenheid der christenen. Deze week herinnert ons eraan, dat alle gedoopte gelovigen, die van elkaar ge scheiden zijn, geroepen zijn tot de een heid zoals Christus die wil en door de middelen die Hij wil. Het is maar een korte periode, die het hele jaar door weerklank moet vinden, vooral bij kerkelijke hoogtepunten, zo als de Goede of Stille Week, de dagen tussen Hemelvaart en Pinksteren, enz. Tot een zo intensieve beleving van deze week als elders, waar men van 18-25 januari dagelijks in interkerkelijke ge bedssamenkomsten bijeen ,s, is het con tact tussen de kerken in Soest nog niet gerijpt. Wel ligt het voor de hand, dat in de Oude Kerk, waar al geruime tijd zowel de parochianen van de parochie H.H. Petrus en Paulus als de gemeenteleden van de Hervormde Gemeente Soest hun erediensten hebben, tenminste éénmaal gedurende deze week beide kerkgenoot schappen zich verenigen in hun gebed voor de eenheid der christenen. Op donderdagavond 23 januari zal deze interkerkelijke gebedssamenkomst plaats vinden, om half acht 's avonds, in de Oude Kerk aan de Torenstraat. Zondag a.s. verjaart de moe der van prins Maurits: h.k.h. prinses Margriet, mevrouw M. F. van Vollenhoven. Zij heeft een warm plaatsje in de har ten van vele Nederlanders veroverd. Vooral nu zij als „gewone" moeder schijnt te leven en zich geheel wijdt aan haar gezin. Wel iemand om eens de vlag voor uit te ste ken als zij verjaart. En dat doen we dan maandag, omdat haar verjaardag ditmaal op een zondag valt. De vraag naar jeugdig mannelijk per soneel nam deze maand iets toe en wel van 91 naar 98. De bijzondere gunstige arbeidsmarktsi tuatie voor december 1968 blijkt ten slotte duidelijk uit de ontwikkeling van het dekkingspercentage van vraag en aanbod. Vorig jaar waren deze begin en eind december respectievelijk 165 en 129; dit jaar 364 en 295. Het totaalbeeld van de Soester situatie duidt op een zeer krappe arbeidsmarkt. Het werkloosheidspercentage van man nen in verhouding tot de totale afhan kelijke mannelijke beroepsbevolking van dit gewest bedroeg eind december 1968 ca. 0,8; eind november 1968 ca. 0,7; eind december 1967 ca. 1,4 en eind november 1967 ca. 1,2. Dezelfde plaats nu De U.V.V. organiseerde de verkoop van kinderpostzegels cn kaarten Voor Het Kind. Een comité en veel U.V.V.-sters werkten aan de actie mee. Van 15 no vember tot 31 december waren alle werkdagen twee dames op het postkan toor aanwezig om postzegels cn kaar ten te verkopen. Er zijn in de afgelopen periode wat minder postzegels verkocht, maar de kaartenverkoop was groter dan in het voorgaande jaar. Er werd ƒ5847,55 ontvangen aan post zegels. Hiervan bedroeg de frankeer- waarde 3832.87, terwijl de toeslag die voor iedere zegel betaald werd, een be drag van 2014,68 opbracht. Er werd voor ƒ2557,35 aan kaarten verkocht. In totaal kon aan de Stichting Voor Het Kind 4572,03 worden afgedragen. In 1967 was dat ƒ4157,18. Als liturgie zal de orde van dienst ge bruikt worden, welke de wereldraad van kerken voor deze avond samen stelde. De dienst zal geleid worden door de predikanten van de hervormde wijkge- meenten Soest-Zuir'en Middrnwijk en de pastoors van de rooms-katholieke parochies H. Familie en H.H. Petrus en Paulus. Ieder, wie de eenheid der kerken ter harte gaat, is in deze samenkomst van j/r. harte welkom. or. afwikkeling van de arbeidsmarkt i [purende december 1968 in het gewest Soest (de gemeenten Baarn, Eemnes en Soest). De invloed van het seizoen op de ont wikkeling van de werkloosheid onder mannen is gedurende december 1968 van beperkte omvang gebleven. Er werd een stijging genoteerd met 15 man van 95 naar 110. In december 1967 was deze stijging 27 man op een hoger niveau van werkloosheid, namelijk van 167 naar 194. Het aantal jeugdigen daaronder is mini maal gebleven en steeg van 2 naar 3. Vorig jaar december van 7 naar 17. In de ontwikkeling van de vraag naar mannelijk personeel in december 1968 is de seizoeninvloed duidelijker merk baar geweest. Zij daalde namelijk van 346 naar 324, voornamelijk als gevolg van een verminderde personeelsbehoef te in de seizoengevoelige bedrijven. Vorig jaar december daalde deze vraag van 276 naar 250. Splitsing Socsterbergsestraat - Oude Utrechtse weg, vyftig jaar geleden Het geregistreerde aanbod van vrouwen gedurende december 1968 is nauwelijks veranderd (daalde van 34 naar 32) en blijft aanmerkelijk lager dan in decem ber 1967, toen het daalde van 46 naar 45. Het aanbod van jeugdigen steeg deze maand onder de vrouwen van 3 naar 4; vorig jaar december daalde dit van 5 naar 0. Ook de geregistreerde vraag naar vrou welijk personeel onderging in de maand december 1968 nauwelijks enige veran dering (steeg van 170 naar 172). Wel blijft zij nog even beneden het niveau van december 1967, toen deze vraag daalde van 192 naar 178. De vraag naar jeugdig vrouwelijk personeel daalde de ze maand van 86 naar 78; vorig jaar december van 80 naar 75. I

Soester Courant | 1969 | | pagina 1