Soest toen - Soest nu AFSCHEID VAN EEN MERKWAARDIGE PRESIDENT SOESTER ZAKENKRING LOST INDUSTRIETERREIN PUZZEL OP NEDERLANDSE LICHTSCHEPEN GAAN VERDWIJNEN Dinsdag 21 januari 1069 48e jaargang uo. 6 Uitgave Drnkkerij Smit - Koest Rnreau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Koest Tel. 2586 - Postgiro 126156 Jongen wegens veertien inbraken aangehouden Tot vrijheid geroepen Interkerkelijke gebeds samenkomst in de Oude Kerk Telefoonnummer 2!ekes!inte §980 Autobestuurder onder invloed ramt drie wagens Utrechter bekent juwelendiefstal in Soesterberg Het oog gericht op integratie Mislukte inhaalpoging eindigde tegen lantaarnpaal Voetganger aangereden Feestavond Soester Vogelvrienden 50ESTER((f)OURANT Abonnement per kwartaal 3,50, per post 6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag ^Tegen het eind van de ambtsperiode der Amerikaanse presidenten was er door gaans een algemene opinie of diens be stuur goed of cleccht is geweest. Lyndon Baines Johnson is een uitzondering: som migen vinden hem abominabel, anderen hebben voor hem de hoogste lof. Het is nog te vroeg om er definitief over te oordelen, maar vermoedelijk zal men in de geschiedenisboeken van de toe komst inderdaad meer van die lof aan treffen. Dat die op dit moment niet zo tot uiting komt in de V.S. en elders komt meer doordat Johnsons slechte persoonlijke image de aandacht afleidt van zijn waarlijk toch niet geringe pres taties. De politieke afkomst van deze president ligt waarschijnlijk wel ten grondslag aan de kwalijke reputatie die hij zich zo snel verwierf. Hij ontwikkelde zich tot de ongekroonde koning van de se naat en was een meester in de manier waarop daar wetsontwerpen erdoor wer den gesleept. Niet bepaald de elegantste methoden: het was het spelen op de menselijke zwakheden van de senatoren, af en toe regelrecht chanteren en dreigen, soms ook onvervalst met de strooppot werken. Een praktijk die Johnson uitstekend be heerste en waarvan president Kennedy volop profiteerde in de tijd dat Johrison als vice-president nog altijd precies op tijd aan de goede touwtjes wist te trek ken om te zorgen dat wetsontwerpen er inderdaad door kwamen. Zelfs als president wist hij ook juist als het nodig was deze of gene politicus op het matje te roepen en hetzij met bulde ren. hetzij met flemen de man zijn stem te winnen. Vermoedelijk heeft Wash ington nooit een president gehad die zo talentvol de handels wist over te halen in de ingewikkelde politieke machinerie van de V.S. „Geloofwaardigheidskloof" De methoden zijn geen juwelen van po litiek, maar ze zijn nu eenmaal de tra ditioneel gegroeide en de enige die bruik baar zijn. En men kan Johnson niet verwijten dat hij zijn beheersing van dit harde politieke vak niet voor goede oog merken heeft toegepast. Hoe men het wendt of keert: het was zijn werk dat wat wettelijk gedaan kon worden tegen rassendiscriminatie ook gedaan werd. Het was evenzeer zijn werk dat op so ciaal gebied medische verzorging voor bejaarden, verbetering van de arbeids kansen voor sloppenbewoners, hulp aan armen onder zijn bewind in een snel treinvaart achterstanden werden ingelo pen. Men kan hem niet verwijten dat de spanningen tussen de rassen hoger op liepen dan ooit tevoren. Immers dat Wegens inbraken en pogingen daartoe in Soest, Baarn, Amersfoort, Hilversum en Laren is afgelopen week in Laren de lG-iarige C. A. H. uit Rotterdam aan gehouden. De jongen was weggelopen uit een opvoedingsgesticht in Den Dol- der. De jeugdige Rotterdammer ging bij voor keur o\^rdag op pad. Hij had er een gewoonte van gemaakt, eerst aan te bel len om zich ervan te overtuigen of er iemand thuis was. In Laren is hem dat tenslotte noodlottig geworden. Hij had daar aangebeld bij een dame, die lag te rusten en niet direct open kon doen. In de veronderstelling dat er niemand thuis was sloeg hij daarna aan de achterzijde van de woning een ruitje in. Ver kwam hij echter niet, want even later stond hij oog in oog met de bewoonster. Hij wist weliswaar te ontkomen via de hei tussen Laren en Hilversum, maar de po litie zette de hei rondom af en kon de knaap tenslotte arresteren. Hij bekende toen veertien Inbraken of pogingen daartoe gedurende de laatste weken. Zijn buit bedroeg tenminste drieduizend gul den. Ook in Hilversum werd de jongen een keer betrapt. Hij gaf zich echter toen tegenover een 83-jarige dames uit voor politieman en ontkwam ook toen. Verlangen naar vrijheid en strijd tegen onderdrukking behoren tot de meest kenmerkende verschijnselen van onze tijd. Jor.ge volken, arbeiders, studenten, onderdrukte minderheden: allen verlan gen naar de vrijheid en vechten hard nekkig om haar te verkrijgen. De vrij heid die de christenen belijden, wordt dikwijls sceptisch bekeken, omdat te veel christenen er slechte getuigen van zijn. Toch leert de bijbel dat er maar één echte vrijheid is, de vrijheid waartoe Christus roept. Die vrijheid is tegelijk roeping om gemeenschap te zijn, dus om partners te zijn van allen die Hij bevrijd heeft. Daarom koos de wereldraad van ker ken deze vrijheid als het thema van de week van gebod voor de eenheid der christenen. In dit teken zal dan ook de Interkerkelijke gebedssamenkomst staan, die midden in deze week van gebed, Dp donderdagavond 23 januari, om half echt, in de Oude Kerk aan de Toren- straat wordt gehouden. Samen biddende om eenheid leren wij de vrijheid als vrijheid tot dienst aan elkander te verstaan. Pastoors en pre dikanten van Soest-Zuid en Midden nodigen U hartelijk tot het bijwonen van deze bijeenkomst uit. kwam grotendeels doordat in negerkrin gen een nieuwe zelfbewustheid ontstond die zich uitte in militanter optreden. De uiteindelijke oplossing voor de rassen kwesties ligt in een verandering van de mentaliteit en die is per wet niet simpel te regelen. Deze senaatsmethode van politiek be drijven hield ook vaak in dat Johnson zijn niet geringe vermogens om machti gen als vakbondsleiders, industrieëlen en bankiers aan zijn zijde te krijgen, toepaste om de dingen gedaan te krij gen. Het ging er hem vaak niet zo om hoe hij iets dat hem goed leek voor el kaar kreeg, als hij het maar voor elkaar kreeg. Ongetwijfeld heeft hem dat vaak vervreemd juist van de gewone burger zonder macht voor wie hij juist bezig was iets gedaan te krijgen. Johnson was bepaald ook geen genie om zich populariteit te verschaffen. Al kort na zijn ambtsaanvaarding ontstond de geloofwaardigheidspolitiek" men ge loofde hem eenvoudig niet. Nu is er geen politicus die nooit eens dingen zegt uit sluitend voor het effect, maar merk waardigerwijs werd het anderen zelden aangewreven, maar hem wel. Dat wantrouwen tegen zijn persoon is op de duur waarschijnlijk zeer schade lijk geweest voor de zaken die hij on dernam het elan dat de Kennedy in wie men geloofde teweeg wist te bren gen voor zijn New Frontier, kreeg John son nooit voor zijn Great Society pro gramma maar ondertussen bereikte dit aanzienlijk meer. Toch verdiensten Vermoedelijk is het hoogst spijtig ge weest dat deze Johnson die een groot talent had voor deze soort binnenlandse politieke zaken, gedwongen is geweest zoveel van zijn aandacht en energie te geven aan buitenlandse politiek waarin hij aanzienlijk minder bedreven was en ook minder geïnteresseerd. Het sturen van troepen naar de Domini caanse Republiek en daarna vooral de desastreuze oorlog in Vietnam geven tal van voorbeelden waarbij meer nog de manier waarop hij handelde een ernsti ger misslag was dan wat hij eigenlijk deed. En naarmate de Vietnamese oor log meer krachten van de V.S. ging ver gen daalde het aanzien van Johnson ook in eigen land, waarmee hij tevens de basis verloor waaruit hij op binnen lands gebied kon opereren. De eindbalans is een beetje droevig. Hij stamt uit de vooruitstrevende der groe peringen onder de democraten maar bij geen groep is hij zozeer gehaat of schoon nooit iemand zoveel van hun idealen in wetgeving heeft omgezet. Hij deed meer voor het onderwijs dan een van zijn voorgangers maar wordt ge minacht in de intellectuele kringen. Hij was een groot aanhanger van de idee dat slechts uit consensus de algemene opinie dat iets nodig is iets gedaan kon worden en heeft als geen andere president de tweespalt in zijn land zien toenemen. Dat laatste vooral moet hem bitter zijn gevallen. Er is geen twijfel aan dat de ambitieuze man uit Texas graag nog langer in de politiek was gebleven, graag zelfs als president. Aan het eind van zijn car rière heeft hij zelf die verdere loopbaan in de politiek opgegeven terwille van nationale eenheid een daad van opof fering van persoonlijke interessen die overigens prompt begroet werd met ver moedens dat het wel weer een handige politieke zet van hem zou zijn iets wat ten enen male onjuiste vermoedens zijn gebleken. In Texas, waar Johnson vandaan komt, pleegt alles groter te zijn dan ergens anders. Johnsons fouten zijn misschien ook wat aan de grote kant uitgevallen, maar het zou fout zijn daardoor voorbij te zien aan zijn verdiensten die in nog veel grotere mate het gemiddelde van Amerikaanse presidenten teboven gingen. Al jarenlang bestond bij de bedrijven die zich op het industrieterrein hebben gevestigd de gedachten om het zaken relaties en leveranciers wat makkelij ker te maken om de ver; chillende be drijver. op het industrieterrein te be reiken. Vanuit gemeente-oogpunt bekeken is de plaats van het industrieterrein, aan de grens van de gemeente ideaal, doch voor de onbekenden met het Soestei wegen net blijkt het vinden van het industrie terrein, en de verschillende bedrijven, steeds weer een ware puzzel. Niet zel den kwam het voor dat zware trucks met oplegger in smalle straten verward raakten en, terwijl zij zich op betrek kelijke korte afstand van het industrie terrein bevonden, slechts na het raad plegen van plattegrond of voorbijgan gers hun doel konden bereiken. Drie jaar geleden stond dit probleem al eens in het midden van de belang stelling. De heer Spiering, een van de directie-leden van „Mercurius", kwam toen al met het voorstel om het indu strie-terrein van een eigen bewegwijze ring te voorzien. Door onvoldoende be langstelling, op dat moment, werd het plan in de mottenballen gestopt. Totdat de Soester Zakenkring, plaatse lijk industrieel genootschap, wat naar wij vinden, uniek is in Nederland, en ruim honderd aangesloten bedrijven heeft, het tijd vond worden om aan de bijna onhoudbare situatie een eind te maken. Uitlatingen van leveranciers en bezoekers, die moeite hadden ondervon den met het vinden van de verschillen- lende bedrijven, waren wel doorslag gevende argumenten. Vanuit de Zakenkring werd een com missie reklame en propaganda gevormd, bestaande uit de heren G. Stork, direc teur van het bedrijf van die naam op het industrie-terrein, de heer G. Krui- mer, verkoopleider van de Coca-Cola en de geestelijke vader van het nu uit gevoerde plan, de heer Spiering, die de mogelijkheden moesten onderzoeken. De oplossing werd gevonden in het plaatsen van wegwijzers op de ver schillende aanrij-routen, waarop alle be drijven staan vermeld; een op de hoek Beckeringhstraat-Koningsweg, een twee de op de hoek Dorresteinweg-Konings- weg, de derde op de hoek Laanstraat- Dorresteinweg en de vierde op het kruispunt Nieuwstraat-Laanstraat. De tien kleinere palen hebben een plaats gekregen op de hoeken van de verschil lende wegen die het industrieterrein doorsnijden. Het enige probleem waarmee men bleef zitten was de vraag hoe en waarvan maken we de borden. Na overleg met de heer Van der Dussen, directeur van Gemeentewerken, kwam men tot een heel prettige samenwerking, die resul teerde in het feit dat gemeentewerken de palen zou plaatsen, zodat de Zaken kring zelf voor de borden en de mon tage ervan behoefde te zorgen. De borden, die vervaardigd zijn door de N.V. „Phlox", een aan de Heideweg gevestigde naamplatenindustrie, hebben de Soester kleuren gekregen, groen eri geel. Zaterdagmorgen werd een begin ge maakt met de montage van de borden. Twee monteurs door de Coca-Cola ter beschikking gesteld, begonnen toen met het aanbrengen van de tientallen bor den, die zonder enige twijfel veel hel derheid gaan brengen in de soms on oplosbare puzzel op het industrie-ter rein. Op de grote palen, die als het ware een index vormen van de aanwezige bedrij ven, ontbreken nog enkele bedrijven, die de noodzaak en het belang van een dergelijke voorziening niet of nog niet zien. Het is voor de drie initiatiefne mers te hopen, dat zij binnen afzien bare tijd, de noodzaak daarvan alsnog inzien, zodat alle op het industrieter rein gevestigde bedrijven vermeld zijn. Uit een oogpunt van vourkomen van verstoring van de omgeving hoeft men niet achter te blijven, zelfs de gemeen telijke schoonheidscommissie verleende haar toestemming. Een onder invloed verkerende automo bilist, de 37-jarige W. A. W. uit Soest, die bovendien niet in het bezit was van een rijbewijs, ramde zaterdagavond op de Gallenkamp Pelsweg twee stilstaande en een hem tegemoetkomende auto en reed daarna snel door in de richting Amersfoort. De bestuurder van de tege moetkomende auto, de 22-jarige H. A. uit Soest keerde meteen en zette de achtervolging in. Bij Amersfoort slaagde hij erin, de onder invloed verkerende automobilist staande te houden en hem ertoe te bewegen, naar het politiebureau te gaan. Daar gaf de man het gebeurde toe. Bij de serie botsingen werd de gepar keerd staande auto van mej. M. W. L. behoorlijk zwaar beschadigd. Een twee de stilstaande auto, eigendom van de heer H. S. werd licht beschadigd, even als de wagen van de heer A. De auto van W. liep vrijwel geen schade op. Het voertuig is echter wel in beslag geno men, terwijl de bestuurder de verdere nacht op het bureau mocht doorbren gen en een proces verbaal mee naar huis kreeg. De rijkspolitie te Bunnik heeft verleden week de 32-jarige metselaar H. J. H. B. uit Utrecht aangehouden. De man wordt verdacht van een of meer inbraken in Soest en andere plaatsen. De metselaar heeft inmiddels al toegegeven op 14 no vember van het afgelopen jaar te heb ben ingebroken in een villa aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg. Daar bij werd voor een bedrag van ƒ8.000, aan sieraden en juwelen gestolen. On derzocht wordt nog, in hoeverre de man misschien ook betrokken is geweest bij een diefstal van ƒ9.000,uit een meu belzaak aan de Soesterbergsestraat. De te Soesterberg gestolen sieraden zijn allemaal weer teruggevonden bij een Amersfoorter, die de hele partij van de metselaar had gekocht. Voor de scheepvaart langs onze kust zijn onze vier lichtschepen bij nacht ba kens in zee. Zij garanderen een zo veilig mogelijke koers. Maar onze lichtschepen worden zo lang zaam maar zeker oud. De tijd van van daag met al zijn technische mogelijkhe den maakt een goede vervanging - door een onbemand en geheel geautomati seerd vuurtoren-platform - gewenst en noodzakelijk. En Nederland zou geen scheepvaartland zijn als het de geboden gelegenheid niet met beide handen aan greep! In 1970 zal met de vervanging worden begonnen. Het eerste komt aan de beurt het lichtschip „Goeree", 35 jaar oud, met een vaste bemanning van 10 man en verankerd op 30 km ten zuidwesten van Hoek van Holland. In 1970 zal het wor den vervangen door een op de zeebo dem rustend platform, dat dank zij de automatisering zal werken zonder dat er iemand aan boord is. Door deze vervanging zal op de exploi tatiekosten (welke thans vijf miljoen gulden per jaar bedragen) circa 90 pro cent kunnen worden bespaard. De bouw kosten voor een dergelijke kunstmatig vuurtoren-eiland bedragen 2 Vs miljoen gulden, hetgeen evenveel is als een nieuw lichtschip zou kosten. Het op de plaats van het lichtschip „Goeree" verrijzende lichtbaken zal wor den geschraagd door een platform, dat 18 meter boven de zeespiegel uitsteekt. Deze 18 meter is ruim voldoende. De golven bereiken hier nimmer een hoog te van meer dan 3 meter. De poten waarop het platform komt te rusten, komen 22 meter uit elkaar te staan en krijgen een lengte van 25 me ter. Drie dieselmotoren zullen de voe ding van de lichtbron verzorgen. In ge val van defect van de in bedrijf zijnde motor wordt automatisch overgescha keld op één der andere motoren. Het transport van personeel van de wal voor periodiek onderhoud en controle zal per helikopter geschieden, waartoe in een landingsplatform op het kunst matig eiland wordt voorzien. De voortschrijdende automatisering gaat dus ook niet aan de scheepvaart in de meest ruime zin voorbij. De in de nacht onmiskenbare bakens in zee. die zich buiten onze kust bevinden, blijven - hoe kan het anders - natuurlijk be staan, maar de geest van deze techno cratische wereld heeft ook hen aange raakt. Het eerste tastbare resultaat hier van zal in 1970 werkelijkheid worden. Nog altijd ligt er, dicht bij huis, voor allen een grote taak en een grote kans! Wist U, dat het vrije Europa beschikt over een arsenaal aan kapitaal en werk krachten, dat voor geen ander wereld deel onderdoet? En toch kan west-Europa zich niet vrijelijk bewegen, eenvoudigweg omdat het zit vastgebonden met zelfgesmede ketenen, „grenzen" genaamd. Wanneer de landen van West-Europa hun gren zen zouden openstellen, dan zou einde lijk een begin kunnen worden gemaakt met het inhalen van Europa's achter stand. Voor de landbouw, de industrie, de scheepvaart, alsmede voor het gees telijke en culturele leven zou dan een nieuwe periode van bloei kunnen aan breken. Langzaam maar zeker komt men tot het inzicht, dat de tijd van de nationale staatjes voorbij is; de moderne proble men ontwikkelen zich namelijk steeds meer tot vraagstukken, die in nationaal verband niet meer oplosbaar zijn. De wereld van vandaag is in feite maar klein. De snelle communicatie-middelen als vliegtuigen, radio en telefoon, heb ben een grondige wijziging in de situa tie gebracht. Wat vandaag de gedachte is van een enkeling, is morgen doorge drongen in de gehele wereld en er is geen plek meer, waar de robot-mens van vandaag kan vluchten om de jacht van dit leven en de gevaren van dit atoomtijdperk te ontlopen. Wanneer er vandaag ergens ter wereld een conflict ontstaat, kan het morgen leiden tot een wereldbrand. Zo is het ook met de staten van Euro pa onderling. Géén land is meer in staat zelfstandig vrede, veiligheid en welvaart van zijn burgers te verzekeren. Europa staat voor vele problemen: het defensie-vraagstuk, het vluchtelingen vraagstuk, het vraagstuk der werkloos heid in Italië, het vraagstuk van de overbevolking in Nederland en nog ve le andere. Vandaag de dag kan en mag men deze problemen niet meer natio naal zien. Dit zijn Europese problemen geworden! Geen land kan deze zelfstandig oplos sen en de moeilijkheden van het ene land slaan terug op het andere. In de huidige wereld van continenten zijn onze kleine Europese staten ver ouderd. Men moet bereid zijn de natio nale aangelegenheden te trekker, in de Europese sfeer! Waarom? Omdat er weer ruimte moet komen en weer hoop op de toekomst! Dit alles kan alleen worden bereikt wanneer wij een nieu we Europese gemeenschap gaan opbou wen; wij moeten komen tot een Euro pese éénwording, welke is geboden voor Europa's roeping en Europa's redding. KANTMAN. De 36-jarige Hagenaar J. J. B. beëindig de zaterdagavond een inhaalpoging te gen een lantaarnpaal. De man ging juist in een bocht een voor hem rijdende auto inhalen. De man raakte daarbij aan het slippen en botste tegen een links van de Burg. Grothestraat staande lan taarnpaal. Kort daarna kwam hij te vens nog in botsing met een tegemoet komende auto, bestuurd door R. G. van de R. uit Soest, maar diens wagen liep daarbij geen noemenswaardige schade op. De auto van de Hagenaar werd ech ter ernstig beschadigd. De bestuurder werd eruit geslingerd. Aanvankelijk liet het zich nogal ernstig aanzien. De man had vrij ernstige hoofdwonden, maar in Zonnegloren zag men toch geen aanlei ding om hem op te nemen. Hoewel de man bij aankomst op het bureau nog naar drank rook, weigerde hij een bloedproef, zodat hem geen rij den onder invloed ten laste kon worde* gelegd. Op de Birkstraat liep de wielrijdster mevr. A. M. B.-H. uit Soest zaterdag avond een hersenschudding op, toen zij tegen een langs de kant lopende jongen reed. De 17-jarige bromfietser J. A. van D. uit Amersfoort was naast zijn voer tuig gaan lopen omdat zijn verlichting was uitgevallen. De wielrijdster zag hem te laat. Zij ontwijkte de jongen nog wel. maar kon niet meer verhinderen, da< haar aan het stuur hangende zwar- boodschappentas tegen de voetgangc kwam. Mevr. B. raakte de macht ove het stuur kwijt en viel. Met een he* senschudding moest zij in Zonneglo* worden opgenomen. De vogelliefhebbersvereniging „De Soes ter Vogelvrienden", die aan het einde van het vorig jaar een geslaagde ten toonstelling heeft gehouden, waarvan de behaalde prijzen tijdens de tentoonstel ling zijn uitgereikt, houden na afloop daarvan een feestavond met hun dames. Deze avond vond vrijdagavond plaats in de zaal van hotel Bos en Duin. Ter verkrijging van meer ruimte voor het medewerkend gezelschap, werd eerst overgegaan tot trekking van de prijzen van de tijdens de tentoonstelling gehou den verloting. Het gezelschap dat de avond opvrolijkte bestond uit The Harjons uit Baarn, met Harry van Vliet als conferencier, die zich tevens ontpopte als een ware ko miek. Mej. Tiny Bakker uit Baarn zong verschillende liederen. Het gezelschap voerde enige schetsjes op, die zeer in de smaak vielen, terwijl tot slot een gezellig bal werd gehouden.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1