m DitisUw WISO-zegel DISCRIMINATIE VAN DE PSYCHIATRISCHE ZIEKEN CERAMIEK VAN BREUGF.L GESLOTEN MA0 LUISTERT MEE! KÏURRELS VAN KNELIS Je mag geen neger" zeggen, maar wel „gek" Mevrouw Gersfa Rosman schoonheidsspecialiste Burgerlijke stand Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Chinees spionage-net in West-Europa ontdekt OfHnële inedec'f linden Lager onderwijswet B&BBeemes WISQSOEST Ned. Vrouwen Elektr. Ver. Dronken automobilist aangehouden Stichting voor katholiek basis- en kleuteronderwijs DINSDAG 21 JANUARI 1969 Er zijn maar weinig landen in de we reld waar de „discriminatie" zozeer wordt veroordeeld als in Nederland. "Wie zich denigrerend uitlaat over kleur lingen, negers of buitenlandse arbeiders, kan erop rekenen felle weerstand te ontmoeten. Over homofielen kun je te genwoordig ook niet veel kwaads meer zeggen. En toch wordt er in Nederland wel degelijk gediscrimineerd, soms door dezelfde mensen die boos worden als je over „zwarten" inplaats van kleur lingen spreekt. Zo is de discriminatie van geestes- en zenuwzieken ondanks de sterk veran derde wetenschappelijke inzichten in ons land nog altijd een heel normaal verschijnsel. Je mag niet zeggen dat sommige buitenlandse arbeiders lui zijn, maar je mag wel poneren dat iemand die in een psychiatrische inrichting heeft gezeten, „gek" is. Mensen, die voor een psychische stoornis worden behandeld of zijn behandeld, staan in onze samen leving voor tal van moeilijkheden. Zij kunnen moeilijk werk vinden, zij wor den niet graag door de mensen opgeno men enz. enz. Een Utrechtse hoogleraar in de psychiatrie heeft eens gezegd dat een groot deel van onze bevolking wat zijn ideeën over geesteszieken betreft zeker vijftig jaar achter ligt bij de we tenschappelijke ontwikkeling en de man had helaas groot gelijk. Verouderde beeld vorming over „geesteszieken" In de oudheid werd de geesteszieke be schouwd als iemand die bezeten was door demonen. Na de komst van het christendom zocht men de oorzaak in het normale vlak met als gevolg: zware lijfstraffen of zelfs de dood voor de „overtreders". Pas sinds 1800 wordt de krankzinninge als een zieke behandeld. In de loop der vorige eeuw probeerde men het met bedverpleging, maar daar mee maakte men van de zieke een af gestompt wezen, dat alleen lichamelijke verzorging vroeg. Sindsdien is er in de psvehiatrische verpleging veel veran derd. De patiënten liggen nu niet meer op bed, maar krijgen een dagtaak (ar- beidstherapie). Tal van nieuwe hulp middelen staan de psychiater tegen- w >ordig ten dienste. Hij beschikt over vernuftige technische apparaturen voor d'epgaand wetenschappelijk onderzoek in het laboratorium en daarbuiten. De kennis van de menselijke geest is enorm toegenomen. Ingrijpende behan delingen als de slaap-, insuline- en shockkuur worden weinig meer toege past, sinds in 1954 tal van rustbrengen- Algehele gezichtbehandeling, epileren, harsen, electr. ontharen en lichaamsmassage Behandeling volgens afspraak Laanstraat 43, telefoon 3803 GEBOREN: Ingrid, dochter van B. Strumpel en M. Reehorst, Kerkdwars- straat 14. Maria Helene, dochter van O. G. Oei en C. Szentpetery, Birkstraat 138. Marianna Antoinette, dochter van D. A. Joziasse en E. d Ruiter, Dr. Ruoertlaan 72. Michel Arno, zoon van W. Kersten, Prins Bernhardlaan 14 en G. H. Venhuizen, Korte Hartweg 5. Hans-Elias, zoon van E. de Bree en A, W. Hilgenga, Braamweg 54. David, zoon van J. L. Zwiers en M. A. Moens, Schaepmanstraat 35. Johanna, doch ter van H. van Essen en J. van Londen, Beetzlaan 35. Colinda Catharina Ca roline, dochter van C. A. Bezooijen en E. H. Dicou, Plesmanstraat 61, Soester- berg. Ronald Frederik, zoon van F. W. Hopman en A. M. Bollegraf, Mar grietlaan 10. Marijke Elisabeth, doch ter van B. Huisman en S. Kingma, Ples manstraat 75. Renate Johanna Geral- dina, dochter van H. van Walsem en E. M. Fonville, Buys Ballotlaan 5, Soes- terberg. Robin, zoon van C. N. de Vos en N. Nijhuis, Julianalaan 9. Johannes Willem Herman, zoon van C. B. Sillevis Smitt en J. B. van der Lecq, Gentiaanlaan 9. Johanna Elisabeth dochter van A. Odijk en M. R. Kamp huis, Antonie van Leeuwenhoeklaan 115. Soes terberg. ONDERTROUWD: Cornelis van der Lee, Looierstraat 13 bis, Utrecht en Josina Marlinde de Haan, Professor Lorentz- laan 108. Paulus Jacobus Henricus Hoppenbrouwers, Van Weedestraat 80 en Alida Margrietha van Weering, Hei deweg 29. Siemeri Nicolaas van Gin- kei. Lepelaarstraat 89, Baarn en Maria Elisabeth Hornung, Schaepmanstraat 13. Hermanus Hendrikus Reijnen, Smits- weg 28 en Wilhelmina Alijda van Dor- resteijn, Smitsweg 28. GEHUWD: Jan Willem van Hattum, Burgemeester Grothestraat 11 en Theo- dora Wilhelmina Spijker, Prins Bern hardlaan 8c. Libertus Jan Kapteijn, Merwedekade 624, Utrecht en Henriëtte Ernestine Troost, Koekoekweg 1. OVERLEDEN; Anna Maria Francisca Sariemijn. 79 jaar, weduwe van T. A. Simons, Troelstrastraat 73. Annetta va-> der Luit. 80 jaar, weduwe van H. H. Hoen, Dalweg 42. Johanna Maria Boerlage, 85 jaar, Insp. Schreuderlaan 2. Josepb, Martinus Verruijt, 14 jaar, Gen. Spoorstraat 27, Soesterberg. Hendrik Antoon Verhoeff, 4 jaar. Ko- lonieweg 5. Meinardus Willer, Kruij- er, 65 jaar. gehuwd met T. Post. Ru- benslaan 166. Hendrikus Maria Parle- vhet, 58 jaar, gehuwd met M. Ruijgrok, Veld. Montgomeryweg 31, Soesterberg. Dir. H. W. VELLINGA Begrafenis. Crematie. Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 de geneesmiddelen (de z.g. tranquilli zers) op de markt zijn verschenen. Hon derden patiënten kunnen nu veel sneller worden genezen en zelfs degenen die levenslang patiënt blijven, kan een veel menswaardiger bestaan worden gebo den. In de ruim veertig psychiatrische ziekenhuizen in ons land worden tegen woordig resultaten bereikt, die men zelfs een jaar of twintig geleden voor onmogelijk had gehouden. Maar deson danks is de publieke opinie over gees teszieken weinig veranderd. Men valt bij zijn oordeelsvorming licht terug op verouderde en vertekende beeldvormin gen. Gevaarlek? Er zijn in de zestiger jaren in ons land enkele onderzoekingen gehouden over de beeldvorming van het grote publiek ten opzichte van geestelijk gestoorden. Men kan bij het lezen van de conclusies van deze onderzoeken zijn verbazing moeilijk onderdrukken. Zo bleek dat een groot deel van het publiek de psy chisch gestoorde karakteriseerde als ge vaarlijk en uiterlijk direct herkenbaar. Noch het ene noch het andere is veelal waar. De criminaliteit onder patiënten van psychiatrische inrichtingen is be slist niet groter dan onder de gewone burgerij en een groot aantal psychiatri sche zieken ziet er normaal uit. Het wonderlijke is dat geestelijk gestoorde delinkwenten, die ter beschikking van de regering zijn gesteld en waarvan een gedeelte juist wel gevaarlijk is, er ui terlijk heel normaal uitziet. Sommige pathologische oplichters bijvoorbeeld danken hun succes juist aan hun be schaafde optreden en keurige verschij ning. Vijfenzestig procent van de ondervraag den meende dat geeetelijke stoornissen vaak in zedendelicten tot uiting komen. Vooral bij de vrouwen heerst deze me ning. Ook moord en doodslag worden vaak genoemd, vermogensdelicten aan zienlijk minder. Zo wordt een volkomen onjuist beeld /an de gemiddelde gees teszieke gecreëerd en krampachtig in stand gehouden, alsof de samenleving behoefte heeft aan een groep die „slech ter" is dan zijzelf. Naïef Ongetwijfeld is dit een vorm van discri minatie, zonder dat de mensen dit van zichzelf herkennen. Zelfs lieden, die el ke vorm van rassendiscriminatie fel veroordelen, leggen in hun houding ten aanzien van geesteszieken vaak een ont stellende naïeviteit aan de dag, die hoofdzakelijk berust op gebrek aan ken nis. Uit Nederlandse enquêtes bleek ook dat er een grote reserve bestaat ten aan zien van een huwelijk met iemand die ooit psychiatrisch is verpleegd. Bijna 60 van de ondervraagden zei te wil len voorkomen dat hun kinderen ooit zouden trouwen met iemand die in een inrichting opgenomen is geweest. Vaak noemen de mensen als reden van hun verzet de erfelijkheidsfactor. Blijkbaar gaat men er van uit, dat iedere geestes ziekte erfelijk is, een gedachte die we tenschapsmensen reeds l&ng hebben ge relativeerd. Het bleek dat iemands houding ten op zichte van geesteszieken nauw verband houdt met zijn karakter. Personen die erg autoritair zijn staan het meest af wijzend tegenover geestelijk gestoorden. In de hogere milieus bestaat er in het algemeen meer begrip voor de geestes zieke dan bij de lagere milieus. De fabriek Ceramiek Van Bi*eugel N.V. heeft zijn poorten gesloten. De afzet van technische ceramische produkten en iso^ latiemateriaal op de Nederlandse en Bel gische markt was de laatste jaren zo zeer teruggelopen, dat het bedrijf met verliezen begon te werken. Omschake ling op andere produkten had geen merkbare positieve invloed op de be drijfsresultaten, zodat tenslotte besloten moest worden om het bedrijf te sluiten. Aangezien de sluiting al drie maanden van te voren was aangekondigd, hebben de 33 werknemers voor het merendeel een andere werkkring kunnen vinden. Een deel is terecht gekomen bij de N.V. Lindner, die ook de gebouwen van Van Breugel heeft overgenomen, terwijl ver schillende werknemers ook een nieuwe werkkring hebben gevonden bij Arma te Soesterberg. De machines en ovens van het cerami sche bedrijf zijn verkocht aan de Ne derlandse Keramische Bedrijven te Ven- lo. Negatief De moeilijkheid is dat de voorlichting over geestes- en zenuwzieken erg ge brekkig en eenzijdig is. Persberichten over geestelijk gestoorden zijn vaak ne gatief gekleurd. Een psychiatrische zie ke die na enkele maanden behandeling weer genezen de maatschappij binnen stapt, krijgt geen publiciteit. Maar een patiënt, die een zedendelict pleegt, wordt in de pers wel genoemd. Zo wordt het aspect van gevaarlijkheid ernstig over trokken. Psychiatrische zieken, die in gewone psychiatrische inrichtingen zijn opgenomen, worden ten onrechte ver ward met criminele gestoorden uit de psychopatenasiels. Iemand, die uit een psychiatrische in richting wordt ontslagen (het zijn er ve le hondefden per jaar) ontmoet dus in de samenleving vaak veel tegenwerking. Juist hierdoor kan zo'n persoon weer in moeilijkheden komen. Een van de be langrijkste aspecten van de geesteszieke in een sterke vereenzaming. Komt een patiënt na zijn ontslag er geïsoleerd in de maatschappij te staan en wordt hij door iedereen nagewezen, dan is de kans niet gering dat hij „recidiveert". De maatschappij heeft hier dus een be langrijke verantwoordelijkheid. Daar om is het uitermate te betreuren dat zovele burgers zich aan deze verant woordelijkheid onttrekken op grond van denkbeelden, die hopeloos verouderd zijn. De tijd is voorbij, dat de machtheb bers in Peking voornamelijk belang stelden in de gang van zaken in Azië en in Afrika. Met de ontdekking van een Roodchinees spionagenet in west- Europa, met zetel in Bern is onomsto telijk bewezen, dat Mao de zijnen met de medewerking van pro-Chinese per sonen en groeperingen in de westelijke communistische partijen pogingen doen om ook in Europa vaste grond onder de voeten te krijgen. Met de organisatie van Mao's geheime dienst in Europa werd medio 1959 be last de Chinese luitenant-kolonel Li Ching-chuan, die daarvoor was verbon den aan de Chinese ambassade in Praag. Onder leiding van overste Li Ching-chuan ontstond op het adres Kalcheggweg 10 in Bern Mao's spiona- gecentrale voor Europa. Daar worden de spionage, sabotage, woel- en wroet - arbeid en de propaganda voor het Chi nese communisme geleid. Mao's gezantschap in Zwitserland be staat uit een vaste staf van circa zestig medewerkers. Los van deze diplomatie ke vertegenwoordiging staat de spiona- gecentrale met (voorzover intussen be kend werd) ruim driehonderd geheime agenten, allen voorzien van een diplo matieke status. Overste Li Ching-chuan werd aan het einde van 1965 onverwachts naar Pe king teruggeroepen in verband met het ontdekken en oprollen van een spiona- gê-complot in de Franse hoofdstad. In dit complot bleek de Chinese overste de hapd te hebben. Officieren De belangrijkste afdeling van Mao's Europese spionagedienst is die welke zich bezig houdt met het inwinnen van informaties en inlichtingen op militair gebied. Daarmee is een honderdtwintig tal officieren belast. Vijf en zestig van hen verrichten hun taak in de West- duitse bondsrepubliek en in Engeland, terwijl de overige met spionage belaste officieren in andere landen van Europa verblijf houden. Voor deze zeer belang rijke afdeling stelde Peking een jaar lijks budget van vijf miljoen gulden ter beschikking. Als chef van deze afdeling fungeert de Chinese majoor Thing Shan. Een zeker niet minder bealngrijke af deling is die welke zich bezighoudt met economische en bedrijfsspionage. Zij werd in de loop der jaren berucht door enkele opzienbarende octrooi-diefstallen. De chef van deze afdeling is de Chine se handels-attaché Woe Sie-kan, die al le in Europa aanwezige Chinese consu laire handelsdelegaties onder zijn con trole heeft, uitgezonderd die van Frank rijk en van Engeland die rechtstreeks rekening en verantwoording van Pe king verschuldigd zijn. De Oostenrijkse hoofdstad Wenen bij voorbeeld is een Roodchinese consulai re handelsmissie rijk, die bestaat uit zes vaste diplomatieke en 24 „toege voegde' 'ambtenaren. De handelsbetrek kingen tussen Oostenrijk en rood-China kunnen in Peking echter door één man worden afgedaan. De uitgebreide staf consulaire Chinezen heeft blijkbaar nog vel andere taken dan het bedrijven van de spaarzame officiële handelsaangele genheden. Acties De propaganda wordt geleid door een zogenaamde „speciale afdeling", die maar liefst bestaat uit vijf en zeventig agen ten, die geheel Europa bereizen, con tacten leggen met pro-Chinese personen en groeperingen enwaar mogelijk tot acties aanzetten. Zij zijn tevens belast met de verspreiding van uitvoerig do cumentatie- en propagandamateriaal. De Chinese spionage-centrale in Bern oefent ook controle uit over alle in Eu ropa vertoevende diplomatieke en con sulaire vertegenwoordigingen, het daar- aar verbonden personeel en de van en naar Europa reizende en de aldaar woonachtige Chinezen. Zeer actief in die richting zijn de Chinese vertegenwoor digers en hun staven in Bonn, Londen en Parijs. Verdovende middelen De gelden voor Mao's geheime veilig heidsdienst worden verkregen uit de op brengst van de handel in verdovende middelen, welke van rood-China via de Arabische landen illegaal naar Ameri ka en via Albanië en Marokko naar de Europese landen wordt getransporteerd. In de Westduitse bondsrepubliek wordt voor dit doel, doch ook voor het ver spreiden van propagandamateriaal van Chinese herkomst, op ruime schaal ge bruik gemaakt van de diensten van al of niet gewezen S.E.D.- en K.P.D.-leden. De betalingen en de verzending worden door de Chinese ambassade in de Alba nese hoofdstad Ankara geregeld. Daar om bestaat er tussen de diplomatieke missies in Ankara en Bern een zeer druk en overbelast verkeer en een re gelmatig terugkerend geheim overleg. De Albanese hoofdstad kan als Chi- na's voornaamste steunpunt in Europa worden beschouwd, vooral na het uit treden van Albanië uit het pact van Warschau één dag na de Russische overval op Tsjecho-Slowakije. Een miljard De uitzendingen (in verschillende talen) van Radio Ankara „druipen" van haat tegen de machtige broeders en partijge noten in het Kremlin. Als dank ont ving de Albanese regering van de „gro te radicaal-communist" Mao een hono rarium van één miljard gulden. De Roodchinese. aanwezigheid in Euro pa wordt iedere dag meer merkbaar en stelt door haar aanwezigheid de wes telijke veiligheids- en contra-spionage diensten voor bijna onoplosbare proble men. Omdat west-Europa zo strategisch ligt tussen Rusland en Amerika, hebben de partij-ideologen in Peking het tot een „derde front" geproclameerd. Euro pa zal zich volgens China moeten „be vrijden" van de grote druk door deze „supermachten" op hun „vazallen". Die bevrijding is slechts mogelijk - aldus China - door middel van een burger oorlog er een ware volksrevolutie, zoals deze wordt gepreekt door Mao en zo als door (wijlen) Ché Guévara in Zuid- Amerika gepoogd werd te verwezenlij ken. In een felle zojuist door Peking aange vangen propaganda-campagne, gericht tegen Moskou alsook tegen Washington, worden de anti-sowjet-russische com munisten in de wereld opgeroepen om te komen tot de stichting van een „marxistisch-leninistische internationale, steunend op de leer van het radicaal- communisme van Mao." Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 76 van de Lager-onderwijswet 1920, dat de raad van die gemeente in zijn verga dering van 15 januari j.1. medewerking als bedoeld in artikel 72 van die wet heeft verleend ten aanzien van het ver zoek van I. het bestuur van de stichting van der Huchtscholen te Soest voor a. het bete gelen van de gehele speelplaats; b. het verbouwen van de opslagplaats voor gymnastiekmateriaal t.b.v. de van der Huchtschool voor gewoon lager onder wijs; c. het aanschaffen van meubilair en hulpmiddelen t.b.v. de van der Huchtschool voor m.a.v.o.; II. het r.k. schoolbestuur te Soesterberg voora. het bouwen van een tweetal nieuwe toiletbatterijen; b. het maken van een aansluiting op de gemeentelijke riolering; c. het aanbrengen van (ver laagde) nieuwe plafonds t.b.v. de Caro- lusschool; III. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest voor a. een leermiddelenkast; b. twintig re- kendozen; c. gymnastiekmateriaal t.b.v. de Insingerschool. Tenslotte werd aan het bestuur van de Stichting van der Huchtscholen te Soest medewerking als bedoeld in artikel 50 van der Kleuteronderwijswet verleend t.b.v. de van der Huchtkleuterschool voor het aanschaffen van ontwikkelings materiaal en een naambord. Soest, 21 januari 1969. Zo zien de WISO-zegels er uit die U als uw boekje vol is recht ge ven op ƒ2,50 bij uw WISO-winkelier of bij de Raiffeisenbanken. Uw WISO kaart is snel volgespaard, want WISO zegels worden U bij contante aanko pen gratis verstrekt in 63 WISO- zaken. 1968-69-70 VOOR MODERNE COIFFURES Soesterbergsestraat 44 Telefoon 2045 De eerste lezing in dit jaar voor de le den van de N.V.E.V. afd. „Eemland" werd gebracht door mejuffrouw M. v. d. Knoop uit Utrecht. Met groot enthousiasme en met behulp van prachtige dia's vertelde mejuffrouw v. d. Knoop over haar reis naar Mexico. De tocht ging over Reykjavik, hoofdstad van IJsland. IJsland is een boeiend land; meren, bronnen en weelderige planten groei, maar geen bomen. Mexico ligt in Midden-Amerika en is een federatie. De oorspronkelijke bewo ners waren de omeken (300 jaar voor Christus), indianen en mestiezen. Na de verovering der Spanjaarden kwamen de blanken, doch er heerst geen discrimi natie. Vele kunstschatten zijn nog aan wezig, gemaakt door de oorspronkelijke bewoners met stenen gereedschap. De Spanjaarden brachten metaal, ezels en paarden, naar dit land. Er heerste voor de komst der blanken nog heidendom; mensen werden geof ferd wanneer de oogst mislukte. In 1821 werd Mexico werkelijk vrij, nadat er in 34 jaar tijds 250 revoluties geweest waren. De stad Mexico heeft een bou levard van 5 km lang, omzoomd met prachtige bloemen en planten. De grote universiteit is gebouwd door Spaanse monniken en bestaat uit mozaiken. Alle faculteiten zijn hierin ondergebracht; ook woningen voor professoren en stu denten en cafetarias. De grote kathe draal met klooster is een kunstwerk van de jezuiten. Alle altaren zijn be dekt met bladgoud. Ook het museum van Mexico-city met veel marmer, is een veel bezocht doel; ook door de in dianen en de pl.m. 1 miljoen Ameri kaanse toeristen. Verdere bezienswaar digheden zijn de zon- en maanpyramide met prachtig beeldhouwwerk en de py- ramide bij de golf van Mexico met 364 nissen. Ondanks het tropische klimaat zijn de vulkanen met sneeuw bedekt. Spreekster vertelde tot slot dat er in 7 jaar tijds 8 miljoen mensen zijn ge doopt. Er is wel een groot verschil tus sen arm en rijk. De rijken hebben onge looflijk mooie tuinen. Op 18 februari a.s. is de jaarvergadering van de N.V.E.V. afd. „Eemland" in de bovenzaal van „Brandpunt" in Baarn, met medewerking van mevrouw A. A. J. Driebergen-v. d. Meyden uit Blaricum met het onderwerp „Grootmoeder in de ze tijd". In maart 's er een lezing door me vrouw dr. E. M. Helder-v. d. Poel uit Soest. Door het geven van lezingen en excur sies krijgen de leden van de N.V.E.V. voorlichting op elk gebied Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak nie ken zeige daat de belaans-opruu- ming ut darrup op zu kop hep ezet. Nie daat da vaan ming noeng zouw motte, maor de zaokeminse maoke der altied zoon trammelaant ovur dajje eigeluk gaot verwaachte daatter waat bezong- ders gaot ebeure. En daat beurt ellek jaor weer opnieuw. Ok noeng hak weer un paor cente opzij eleit om zogezeit te kenne proofietere vaan speesiejaole anbiedinge. Vruuger kont nog wellis beure dajje veur un cent of un aappul en un ei an un zon daagse pet of un paor niewe klompe kon komme. Ajje daan tuus kwaam mit je koopies, en zu gong prebere, daan kwaam de aop aal heul gauw uut de mouw, waant daan wast un pet veur un vent mit un kop zo groot as de Aomersfoortse keij, en de klompe wao- re allenug maor goed veur un vent die voete mit vier tene haad. Maor daat soort dinge kejje noeng haos nie meer vingde. Der binne nog wel un paor vaan die zaoke die op die menier de opruuming un bietje ongder ongze andaach bringe, maor die mojje wel mit un laampie zeuke. Teugeswoordug komp ut vollegens Kne- liao steeds meer veur datter speesie- jaol veur de opruuming dinge gemaok worde. Daan blief un netuurluk heul - vvoon opruuming hiete, maor ut hep- ter heulegaor niks meej te maoke. Daan binne der wel minse die zeige ik hep noeng waat veurdelug kenne kope, maor as zullie ovur un paor weke, as die heule trammelaant weer aachtur de rug is, in die zellefde zaok gaon kieke, daan kent beure, daat zullie daan ut zellefde koopie nog veul goeijekoper teuge kom me. Daan komp ut weer voor dattut ut ouwe gezeigde „goeijekoop is duurkoop" weer waorhied word. Ik schaat zo daat dat gezeigde is voortekomme uut un opruumings-tied un heule kwak jaore geleeje. Maor ut doettut nog steeds. Ming Kneliao zaat heulemaol op de op ruuming te waachte, waant zie haad ut al te kwaod ekrege mit ut raore gedoe ovur de BeeTeeWee. Minse waat zaat daat mins daor meej in. Ik haad aal un paor naachte in de gaote daat zie haos nie de slaop kon vaate, maor hoe of daat kwaam konk nie ontdekke. Maor midde in un naach kwaam ut hoge woord der opeens uut. „Knelis zeej ze teuge ming, waat motte wullie doeng mit de Bee Tee Wee". Ik weet nog maor net wak anmot mit de AaOoWe. En eer- luk gezeit konk daor nie veul op zeige, waant ik weet eigeluk zellef nog nie wak anmot mit de SeeAaOo. En om daan an un andur uut te motte leige waat BeeTeeWee betekent, vaalt om de duuvel nie meej. Een ding kenk wei zeige, maor daat zak wel mis hebbe, mit al die naorugheid binne wullie knaap de boot innegaon. Toeng de heule boel nog mos beginne, zeeje aal de minse waorvaan je moch verwaachte daat zullie der waat vaan- of wiste, daat ut allegaor wel meej zouw vaale. Ut zouw allenug maor vurbaand houwe mit un vuraandering vaan de omzetbelaasting. De konsement zouw der niks vaan marreke. Noeng wilk der nie zo bar veul vaan zeige, maor de minse die daat toeng hebbe gezeit, hou we noeng derluu mongde wel dich. Minse de heule opruuming stongd int teke vaan die naorugheid. Nee, eerluk gezeit hek daan maor veul liever un ouwerwetse opruuming. Zoon opruuming waor dinge verkoch worde die de zao keminse veur de gewone prieze nie meer an de straotstene kwiet kongde, daor waas veul meer aordughied an. Noeng mojje maor ofwaachte dajje nie bie je neus wor genoome. Der veur waorschouwe hoef je geen mins, waant as de opruuming int laand is, daan ver- lieze un heule kwak vrouwe hullie vur- staand, en beginne deur ut darrup te renne as kiepe zongder kop. Vant ene koopie naor ut aore. Maor ze kenne vaan ming Kneliao zeige waat of zullie wille, maor an die onzin doet ze nie mee. Nie omdak der veur ewaorschouwd hep, maor heul gewoon omdaat ze ming der- op uut stuurt. Tijdens de surveillance trof de Soester politie in de nacht van vrijdag op za terdag een nogal onzeker rijdende auto mobilist aan. Nadat de politie in Amers foort op de hoogte was gesteld, werd de achtervolging ingezet. In Amersfoort kon de man worden aangehouden, toen hij een passagier liet uitstappen. De man, de 26-jarige timmerman J. A. F. uit Amersfoort werd meegenomen naar het bureau in Soest, waar hij werd ingeslo ten. Dat beviel hem kennelijk niet zo erg, want in korte tijd vernielde hij het tafeltje in zijn cel en later de closetpot. Binnenkort zal hij daarvoor wel de re kening gepresenteerd krijgen. Na langdurige onderhandelingen is in het weekeinde de Stichting voor Katho liek basis- en kleuteronderwijs in Soest opgericht. De heer W. Schimmel heette tijdens de oprichtingsvergadering in het verenigingsgebouw de kerkbesturen van de parochies Soestdijk, Soest en Soest- Zuid, een vertegenwoordiging van de zusters van Onze Lieve Vrouw van Amersfoort en de hoofden van de r.k. lagere- en kleuterscholen welkom. Voor dat hij het woord gaf aan notaris M. H. A. van Veeren, bedankte hij de zusters en de kerkbesturen voor de vele diens ten in het verleden het rooms-katho- liek onderwijs in Soest bewezen. Ook gold zijn dank de positieve wijze, waar op de onderwijskrachten het nieuwe stichtingsbestuur waren tegemoet getre den. De Stichting, zo sprak de heer Schim mel de wens uit, zal in de toekomst haar bijdrage leveren om te komen tot een optimale belangenbehartiging van de schoolgaande jeugd en het onderwijzend perosneel. De lange onderhandelingspe riode zag de heer Schimmel niet als een verlies, omdat de problemen rond de te vormen stichting hierdoor duidelijker ge stalte hadden gekregen en er interpa rochieel een zeer goede verstandhouding was gegroeid. Hierna had ten overstaan van notaris Van Veeren de oprichting van de stich ting plaats en verden de eigendommen en het bestuur van de r.k. lagere scho len en kleuterscholen van de drie pa rochies overgedragen aan de nieuwe stichting. Als centraal administrateur is benoemd de heer C. G. van Schaick, Duinweg 37, op welk adres het kantoor van de Stichting is gevestigd. De heren W. Schimmel, notaris C. J. M. van Veeren en de heer J. J. H. A. Hoppenbrouwers zijn benoemd tot resp. voorzitter, secre taris en penningmeester. De leiding van de stichting is toever trouwd aan zeven personen, waarbij ie dere parochie zoveel mogelijk met een gelijk aantal is vertegenwoordigd. Het direkte contact met ouders en leerkrach ten wordt onderhoudt door de paroc!^ ele commissies, bestaande uit viii sonen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 5