iifg Een wintersportvakantie blijft een luxe-toestand IER Zeg het met bloemen Hoestmiddel uit de oude doos Driemaal clacigs een eetlepel9 ON IR 197 VRAAGD Afscheid - Het moderne interieur Klaar - terwijl - u - wacht - recept 4 weken, na nving, gaan wy n handwerken, meter verko eken nu reeds i LEERLING •TER. TEDEN, sestraat 28, 81. Elke vrouw ls blij met een boeket bloemen of een mooie plant. Een bloe menhulde als geschenk vobr de zie ke of voor de gastvrouw ls trouwens een Internationale waardering, welke in geheel West-Europa op prijs wordt gesteld. Ofschoon het „meenemen van een bloemetje" ook in ons land de laatste jaren sterk is toegenomen, spant de Bondsrepubliek in dit opzicht toch wel de kroon. Op het onlangs in Hamburg gehouden bloemencongres werd vastgesteld, dat in West-Duits- land de uitgaven voor bloemen van 1951 tot 1697 zijn gestegen van tien gul den per hoofd der bevolking tot bijna 46 gulden per jaar. Dat ons land daar ook nog voordeel van heeft, zal u nog vreemder in de oren klinken, maar is toch echt waar. Want ofschoon West-Duitsland over de grootste produktie aan snijbloemen in Europa beschikt, moet het toch nog voor een waarde van 432 miljoen mark bloemen invoeren om aan de binnen landse vraag te kunnen voldoen. En van die 432 miljoen mark pikken wij een aardig graantje mee. Soms nemen we afscheid met een vro lijk gezicht en een opgewekt „tot vol gende week" of iets dergelijks. Zolang we het weerzien maar duidelijk in zicht hebben voelen we het nauwelijks als een afscheidal weten we natuurlijk dat er altijd onverwachte dingen mo gelijk zijn, die een streep door al onze menselijke berekeningen halen. Geluk kig geven we ons hiervan in het nor male leven niet altijd even ernstig re kenschap; we zouden nodeloos heel wat levensvreugde vergallen. Minder gemakkelijk wordt het afscheidnemen van mensen die ons lief zijn, wanneer het om grotere afstanden en langere tijd gaat. Dan voélen we opeens hoe hecht de banden zijn, die we als zo „gewoon" aanvaard hebben en hoe het verlangen ons parten zal spelen, wan neer de „onbereikbaarheid" eenmaal 'n feit is geworden. Op allerlei manieren worden we in de loop van ons leven tot „afscheidnemen" gedwongen. We verlaten het ouderlijk huis, verliezen onze ouders, de dood beroof t ons soms van onze allernaasten en onze beste vrienden, om een of andere reden moeten we soms een prettige ver trouwde omgeving ruilen voor een nieuwe en onbekende, de opgegroeide kinderen verlaten het huis en soms het landen telkens blijven we „alleen" achter en moeten toch verderWe hoe ven dus echt niet„altijd" aan verlies en afscheid en narigheid te denken, ■•ar aan de andere kant is het goed j jf alles in ons leven te veel op één kaart te zetten. Hoe meer bezigheden, connecties, interessen we hebben, hoe beter we een afscheid zullen kunnen verwerken. En dit is niet alleen van b'-'ang voor onszelf, maar zeker niet •der voor degenen, die ons het af- i> ,ieid „aandoen". Ouderliefde is een heel mooi ietsmaar een ouderliefde die de kinderen aan een onverbreke lijke ketting houdt, is voor geen van beide partijen een zegen. Hoe moedi ger en opgewekter wg ons weten te gedragen, hoe makkelijker we voor de ander het afscheid maken. En hoe meer we ons instellen op een eigen le ven, een eigen bestaan; hoe sneller de tijd zal verlopen tot het weerzien weer zal zijn aangebroken. JETTY Als u echt wilt opvallen in de win tersportplaats waar u natuurlijk al een extra vakantie hebt besproken, moet u beslist een plaatsje in de kof fers vrijhouden voor deze modieuze pakken van velours élastique Nyl- france. Of u. ermee kunt skieën is de vraag nog, maar zelfs al kunt u niet eens op de lange latten ,^taan", zal men u in deze kostuums niet uit het oog verliezen. En daar is het u, me vrouw, en u, mejuffrouw, toch wel een beetje om begonnen. De benaming „hoestmiddel" is letter lijk genomen natuurlijk fout, want we bedoelen er een antf-hoestmiddel mee. Niemand zal er behoefte aan hebben een middeltje in te nemen waar je gezellig van gaat hoesten, want als je hoest wil je het alleen maar kwijtra ken. Laten we beginnen met er de nadruk op te leggen, dat we met de zo genaamde huismiddeltjes natuurlijk niet op het terrein van de dokter mo gen komen. Bij ernstige ziektever schijnselen MOET de arts geroepen worden. Dat wil echter niet zeggen, dat by het eerste kuchje van ons kind meteen de huisdokter moet worden opgebeld. Hy heeft wel belangrüker dingen te doen en zo'n onbetekenend hoestje siyt wel weer uit. Toch verdient het aanbeveling het kind in zulke gevallen een beetje te helpen, want zelfs door een gewone verkoudheid kan de nachtrust in ge vaar komen en een ongestoorde nacht rust is voor kinderen nog veel onont- beerlijker dan voor volwassenen. Een hoestmiddeltje dat in negen van de tien gevallen veel verlichting brengt en dat de kinderen bovendien nog lek ker vinden ook, is anijsspiritus, een beproefd huismiddeltje uit grootmoe-' derstijd. U kunt het' kopen bij de dro gist en een flesje van anderhalf of twee gulden is voor een half jaar hoes ten voldoende. Tot slot nog iets over het gebruik van anijsspiritus. U doet vijf grote thee lepels suiker in een klein model drink glas en giet daar 20 k 30 druppels anijsspiritus op. Vervolgens vult u het glas half met kokend water en roert net zo lang, totdat de suiker geheel is opgelost. Geef het hoestende kind om het uur een slokje en ga daarmee 's nachts om de paar uur door (of alleen maar als het kind 's nachts een hoestbui krijgt). U zult zien dat de hoest spoedig „los" komt, zodat het kind verlichting krijgt. Tussen haak jes, ook voor volwassenen is het een prima middel om een vastzittende ver koudheid los te maken. Wonen is een ingewik kelde kwestie, aldus in terieurarchitect A. A. Patijn. Er is veel inspan ning nodig om zich alle uren die in de praktijk van het wonen onherroe pelijk naar voren komen vooraf te realiseren. Het is dus, echt zo'n gek idee nog niet bij gebrek aan ervaring een door een in sider geschreven boek te raadplegen over het mo derne goede interieur. In ons land wordt veel te weinig aandacht aan dit onderioerp besteed, zo dat de eerste huwelijks jaren die toch zeker niet tot de onbelangrijk ste moeten worden gere kend r vaak gedeeltelijk verknoeid worden door 't ontbreken van de juiste sfeer in de nieuwbakken woning. Interieur-architect Pa tijn stélde een fraai boek samen over het inrich ten en verbeteren van in terieurs met behulp van moderne meubelen en he dendaagse vormen en materialen. Dit boek, ge titeld ,flet moderne in terieur", kan een uitste kende leidsman zijn voor hen, die hun huis modern willen inrichten of voor hen die al gesetteld zijn, maar zoeken naar iets anders. Het boek is uit gegeven door Elsevier, Amsterdam en versierd met JflfS tekeningen en foto's, waarvan 21 in kleuren. Waarom wordt hetzelfde geneesmid del op de markt gebracht in vier soms zelfs wel v«f verschillende vormen: als dragees, tabletten, capsules, drup pels en ampullen? Misschien hebt u er wel en misschien hebt u er niet over nagedacht. Misschien hebt u er zich echter wel eens aan geërgerd. Hoe het ook is, het zal u, nu de vraag eenmaal gestel;' is, zeker interesseren wat de reden is van deze schünbaar overbodige „veelvuldigheid" van een medicün. In feite is de verklaring logisch en vanzelfsprekend. Het gaat er in geen geval om het geneesmiddel extra kost baar te maken voor patiënten, die het kunnen betalen om met de minste moeite beter te worden. In de eerste plaats hangt de toepassing van de ge neesmiddelen af van de toestand waarin de patiënt zich bevindt. Want een bewusteloze patiënt kan niet slikken, en het voor hem noodzakelijke geneesmiddel zal dus door middel van een injectie moeten worden toege diend. Verder zijn er geneesmiddelen, die in de maag moeilijkheden kunnen veroor zaken. Die worden dus in capsule- vorm ingenomen, waardoor ze eerst in de darmen oplossen. Ook wordt deze vorm van toedienen van geneesmidde len gekozen voor stoffen die bijzonder ongenaam smaken, en verder ook voor die medicijnen, waarvan het effect vertraagd moet worden. Tenslotte speelt de dosering een rol bij de bepaling in welke vorm het genees middel kan worden toegediend. Zo zal de arts nooit de vorm van druppels kiezen als het gaat om medicijnen waarvan kleine gedeelten met grote nauwkeurigheid moeten worden gege ven. Bij „driemaal daags een eetlepel" zal het dus echt geen rol spelen of u een paar druppels meer of minder neemt. Een gerecht dat weinig tijd vraagt en dus uitstekend geschikt is voor vrije zaterdagen, omdat het u meer tijd laat er eens op uit te trekken, is „veel in de pan". U hebt er de volgende ingrediënten voor nodig: plusminus 250 gram doorregen varkensvlees, 50 75 gram boter of margarine, 250 gram uien, 200 gram taugé, 1 kom kommer, 2 paprika's, 2 eetlepels zoete sojasaus, kerrie, pa prikapoeder, laurier, foelie, zout (peper). De taugé in ruim water wassen en de bovendrijvende doppen verwijderen. De uien en paprika's schoonmaken en klein- snijden. De komkommer dun schillen en in kleine stukjes snij den. Het vlees zouten. De boter of margarine bruin laten worden en het vlees bruin bakken. Uien en paprika's toevoegen en even meebakken. Het vlees uit de pan nemen, in blokjes snijden en met de komkommer in de pan terugdoen. Sojasaus, kerrie, pa- prikapoeder, laurier, foelie, zout en desgewenst peper door het mengsel roeren en het geheel zachtjes laten stoven (plusminus 15 minuten). Op het laatst de taugé erdoor mengen en het meng sel op smaak afmaken. Ondanks het feit dat vele reisbureaus in den lande ons via een soort hersenspoeling trach ten bij te brengen, dat een wintersportva kantie voor ieder dus ook voor ons is weggelegd, blijft het voor degene die kan rekenen en zijn hersens gebruikt altijd nog een nogal luxe aangelegenheid. We geven toe dat je voor rond 300 gulden een 15-daag- se reis naar het een of andere sneeuwpara- dijs kunt boeken, compleet met treinreis, volpenslon, witte wereld en bruine huid. Maar met dat al kost het de mannen en vla-via dus ook ons behalve de zeshon derd gulden „en wat-er-nog-bijkomt" ook 't grootste deel van de zomervakantie. Winter- vakantle is veel gezonder, wordt er gezegd. Alles tot uw dienst, meneer van het reis bureau, maar als je dan de hele zomer bent uitgeteld wat vakantie betreft, ls het toch wel een zuur verdiend „veel gezonder". Wilt u toch het (regenachtige) strand Jn juli cadeau geven voor wat witte winter pret, zal dat uw slanke lijn ten goede ko men, Maar u moet er dan wel goed reke ning mee houden, dat u er met die 600 gul den plus-plus niet bent, Wie zleh een volle dige wintersportuitruating wil aanschaffen, is een grote haHd met geld kwijt, Voer één keer in uw leven ls het beslist niet lenend, maar wilt u er een gewoonte van maken 's winters de hoogtezen in de bergen ep te zoeken, dan kunt U het geld voor die extra garderobe natuiirlijlf ever verschillende ja ren uitsmeren. U aie| dus maar wat U deet, Hebt eenmaal gesleten em tèeh maar te gaan, dan *ult w er, thbis gekamen, beslist geen spijt vw hebban v bent gegaan, Van rechts naar links; Witte jets-trui van grove bouclé, gecombineerd met effen talen (Orglor) Anoraks van dubbele taffetasstof zijn zeer praktische skikleding. Do kragen zijn met bent gevoerd; de sluitingen hebben een reuzenrits. Ook de bniekerbeeker is van dezelfde stof (materiaal Hylfronce en Oryler). Een zwart broekpak met originele sluiting van metaal en leer. Het jasje is van kunstbont (■materiaal Vrylar),

Soester Courant | 1969 | | pagina 7