Soest toen - Soest nu Het oog gericht op nieuw symbool Bejaarde man bij oversteken aangereden Lezing ontwikkelingshulp voor 't Nut Vrijdag 2januari 1969 48e jaargang ny. 7 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 LASTENVERDELING Politiewagen kreeg geen voorrangbotsing V.V.V,-nieuws Tienergroep Middelwijk Henk Elsink amuseerde Soester zakenkring RIJNBAANBREKERS Bromfietser in botsing Veel belangstelling voor receptie van Jan Gorissen met auto Wielrijdster gleed met voet van pedaal De Praagse student Jan Palach heeft door zichzelf te verbrander, een nieuwe impuls gegeven aan de Tsjechoslo waakse weerstand tegen terugkeer in het Mos- kouse gareel. De vraag is of de con crete eisen die zijn groep met zelfver branding dreigende studenten stelt, ook ingewilligd zullen worden. Maar in elk geval is door de vlammen van zijn vrij willige brandstapel zeker voor enige tijd de berusting weggevaagd waarmee veel Tsjechen en Slowaken aanzagen hoe langzaam maar zeker de toestanden van voor januari 1963 worden hersteld. Langzaam het is nog lang niet zover. Dat blijkt ook al uit de manier waar op niet alleen de bevolking maar ook de overheid heeft gereageerd. Het Mos- kouse recept zou zijn geweest te ver klaren dat Palach een geestelijk ge stoorde was geweest of wellicht een door anti-revolutionaire ideeën verblin de figuur. (Oostduitse zenders hebben bijvoorbeeld al in deze zelfverbranding het bewijs gezien dat de ware communistische op voeding van de Tsjechoslowaakse jeugd verprutst was). Maar ook door de partij en de regering wordt de daad van Pa lach aanvaard met het respect dat men verschuldigd is aan iemand die voor zijn idealen sterft. Het is overigens heel wat anders Palach officieel en officieus te erkennen als een held dan om zijn eisen ook in te willi gen. Vermoedelijk zal daarvoor deze zelfverbranding nog te weinig indruk hebben gemaakt op de mannen van het Kremlin. Hoewel die waarschijnlijk wel met verdriet zullen constateren dat dit feit niet is bemanteld, maar ogenblik kelijk bekend is geworden in de hele communistische gemeenschap wat ze op zichzelf niet zo aangenaam zullen vinden. De zelfverbranding van Palach kan er wellicht toe leiden dat het bij de her- sowjetisering van Tsjecho-Slowakije meer hard tegen hard zal gaan. KANTMAN. Bij het oversteken van de Burgemees ter Grothestraat is dinsdagavond de 70-jarige W. J. M. D. uit Soest door een auto aangereden. De automobilist M. de W., gemeente ambtenaar te Soest, kon de bejaarde voetganger niet meer ontwijken. De man brak zijn linker bovenarm en zijn rech ter onderbeen en moest worden overge bracht naar Zonnegloren, waar hij ook is opgenomen. Voor een goedgevulde zaal van het Wijkgebouw Emmakerk Hield de heer J. van den Brink, bedrijfsdirekteur van het Prilips Fabrikage-Proefcentrum in Utrecht een bijzonder interessante le zing, waain hij zijn persoonlijke - op rijke ervaring berustende - visie op de industrieële problemen in deze landen gaf. Voorzitter Drs. Bervoets heette hem op geestige wijze welkom met een aan eigen tropenervaring ontleend voorbeeld, waarin één van de risico's vanhet werk in de ontwikkelingslanden tot uiting kwam. De heer Van den Brink schetste de uit- bheiding van het aantal Philips fabrie ken in Benelux-, in Europees- en - na de tweede wereldoorlog - in wereld- verband. De ontwikkelingslanden nemen daarbij een aparte plaats in. Hij maakte een onderscheid tussen ontwikkelings landen met industriële ervaring (b.v. India, Turkije, deel Zuid-Amerika) en zonder deze ervaring (b.v. Birma, Irak, Ghana). In tegenstelling tot de hoog ontwikkelde landen zijn in de landen zonder industriële ervaring de series er klein, is er gebrek aan geld, vakmen sen. ontbreekt enige scholing en is de politieke situatie instabiel. Er is echter geen gebrek aan (ongeschoolde) werk krachten en het geboorteoverschot is veelal beangstigend. Alleen grote bedrijven kunnen zich ver oorloven onder deze omstndigheden 20 25 jaar te wachten tot de series groter worden en er wat van hun geld terug komt. Een belangrijk hulpmiddel bij het om vormen van de kennis uit een hoog ge ïndustrialiseerd land tot iets begrijpe lijks voor de ontwikkelingslanden is de in 1961 in Utrecht gestichte „Pilot Plant", een bedrijf met circa 50 werk nemers, waar onder dezelfde omstandig heden als in de ontwikkelingslanden gewerkt wordt, nl. weing hulpmiddelen, weinig kapitaal en een eenvoudig admi nistratief systeem. Enige tientallen du plicaten van deze fabriek bevinden zich thans in evenzovele ontwikkelingslan den. Technici uit de ontwikkelingslan den krijgen hier praktijkgerichte oplei dingen van 4 maanden totl jaar. Aan de hand van modellen en dia's il lustreerde de heer Van den Brink zijn lezing, die achtergrondinformatie gaf op een terrein, waar veel over gesproken wordt, helaas nogal eens met onvol doende kennis van zaken. (In zijn werk kamer hangt de tekst: „O Lord, help me to keep my big mouth shut until I know what I'm talking about" - O Heer, help me m'n grote mond te houden tot ik weet waarover ik praat). Na de pauze vond een geanimeerde dis cussie plaats, waarna de voorzitter de inleider hartelijk dankte voor zijn dui delijk en overzichtelijk betoog. Op 20 februari a.s. spreekt Mevrouw Harriët Freezer voor 't Nut over „Man nen, Vrouwen en Mensen". SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal 3,50, per post 6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Er worden nu reeds suggesties geopperd om de in het regeringsprogram opgeno men belastingcorrectie per 1 januari 1970 nog maar niet door te voeren. Een sug gestie vooral van de Partij Radicalen. Want, zegt men, er is immers zo veel geld nodig voor allerlei noodzakelijke voorzieningen. Minder (directe) belasting betalen zou de bestedingen door particulieren nog meer aanwakkeren, hetgeen in de toch al wat gespannen conjunctuur de prij zen zou doen stijgen en tot verdere in flatie zou leiden. Vooral het eerst ge noemde argument weegt zwaar, al ver telt men er niet bij, dat ook en juist de te grote rijksuitgaven tot een sterkere inflatie, tot meer ontwaarding van de gulden, bijdragen. Men wil vooral ook de hulp aan ont wikkelingslanden jaarlijks opvoeren, want we moeten leven uit een „pro gressieve evangelische bewogenheid". In ieder geval komt die progressieve bewogenheid er dan op neer, dat de Ne derlanders zo min mogelijk sparen, min der uitgeven voor zichzelf, maar steeds meer moeten afstaan aan de staat, opdat die de eigen samenleving nog geper- fectioneerder kan maken en bovendien elk jaar enige tientallen of honderden miljoenen meer aan ontwikkelingshulp kan besteden. Het eind van het liedje is dan weer een conjuncturele terugslag, omdat we onze concurrentiepositie niet kunnen handhaven en er dus weer werkloosheid zal ontstaan. In het program van de huidige regering is de belastingcorrectie vastgelegd. Dat is eigenlijk geen belastingverlaging, al leen een aanpassing van de progressivi teit in de belastingtabellen aan de, mede door de inflatie, gestegen inkomens. Ieder die een loonsverhoging krijgt, heeft de laatste jaren natuurlijk al gemerkt dat hij van die verhoging eigenlijk maar bitter weinig overhoudt. Dat geldt voor al voor de lagere en midden inkomens klassen. Het komt zelfs voor, dat de verleende loonsverhoging volledig weg gaat aan meer belastingbetalen, omdat men dan toevallig net in een hogere tabel valt. Dat is dan het gevolg van die belastingprogressie. In de hogere inkomensklassen, zo boven de veertigduizend, waar de procentuele salarisverhogingen een veel groter be drag omvatten, is het gemakkelijker om een paar honderd gulden meer belasting te betalen dan wanneer men tussen de tien en vijfentwintigduizend gulden zit. Op de hoek van de Noorderweg en de Ir. Menkolaan zijn begin deze week een politieauto, bestuurd door C. O. en een personenwagen met achter het stuur de 41-jarige J. G. van K., met elkaar in botsing gekomen. Op de kruising kreeg de van rechts komende politie-auto geen voorrang, waardoor een botsing ont stond. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Beide voertuigen kregen wel behoorlijke schade. Mogen wij dit maal uw aandacht vragen voor de Zuidhollandse eilanden? Er is een uitgebreid gidsje bij ons bin nengekomen met vakantie-tips, speci aal over Ouddorp. Het informeert U over hotels, motels, pensions, restau rants, bungalows (in 6 groepen), ver huur van caravans, recreatie-centra en over het kampeerterrein. Voor hen tot wie de natuur niet alleen spreekt om haar schoonheid, maar ook om biologische redenen zijn daar de 4 Natuurreservaten, die onder beheer staan van de stichting Natuurmonument De Beer, waar men rijke gegevens kan verzamelen. De Ouddorp-gids geeft alle inlichtingen en is voor de leden van V.V.V. Soest gratis verkrijgbaar. 1Om tussendoor even zakelijk te zijn: kunnen onze leden, die over een giro beschikken de contribuatie voor 1969 zoveel mogelijk via deze bemiddeling aan ons overmaken? Dit bespaart veel moeite en tevens incasso-kosten. Bij voorbaat onze dank. En dan komen we nog even terug op GOED WONEN, U weet wel, het infor matie-centrum op gebied van woning inrichting. Naast de gewone exposities in de toonzalen heeft men op het ogen blik, voor de duur van zes weken, een tentoonstelling van stoelen georgani seerd. Deze zetels zijn bedoeld voor hen, die er aan toe zijn op hun lauweren te rusten en die dit bij voorkeur in een gemakkelijke stoel willen doen. Men no digt nu vooral de oudere personen uit een „proef-zitje" te houden en daarna door het invullen van een kort vragen lijstje commentaar te leveren. In de toe komst kan het dan lukken „de ideale stoel" voor bejaarden te creëren. Maar natuurlijk mag U als niet-bejaarde ook meedoen en uw oordeel zeggen. Wie in teresse heeft in deze enquête begeeft zich dus naar GOED WONEN. U komt er met bus nr. 17, uitstappen halte Ons Belang, daarna linksaf de Amersfoortsestraat een klein eindje op lopen, na ongeveer 7 minuten ontmoet U aan de rechterkant GOED WONEN. De ingang is met grote letters aangege ven. Brochures over dit centrum zijn voor ieder gratis bij ons te verkrijgen. Gaat U in groepjes, vermeldt dan even bij de ingang, dat V.V.V. Soest U op de bejaarden-stoelen heeft attent gemaakt, men zal U dan graag aanwijzingen ge ven. Beschikt U over eigen vervoer, neemt U dan Oma en Opa, oudere fa milieleden of buren eens mee. Het is voor hen een leuk uitstapje. Deze laatstgenoemde categorie heeft dus aanzienlijk minder profijt getrokken van de achtereenvolgende salarisverhogingen dan de hoger gesalarieerden. Het is dus vooral voor deze inkomensklassen dat de correctie op de belastingtabellen be paald noodzakelijk is, gewoon een kwes tie van eerlijker verdeling der lasten. Men heef daar al te lang op moeten wachten. Er zijn al veel eerder beloften over gedaan doch nimmer ingelost, al thans van te weinig omvang. En nu zou men de eerlijkheid in de verdeling der lasten maar weer willen opofferen aan die schone leuzen, die tot steeds méér geldontwaarding leiden. De Nederlanders behoren reeds tot de hoogste belastingbetalers in de wereld. We hebben ook een hele omschakeling moeten doormaken naar een steeds meer geindustrialiseerd land, met een snel groeiende bevolking. Dat vergt natuur lijk enorme investeringen. En boven dien bouwden we een bijzonder sociaal gerichte samenleving op. Er is dus voor alles veel geld nodig. Maar dat alles mag de eerlijkheid in de lastenverdeling niet aantasten. Dinsdagavond heeft de Soester Zaken- kring in „De Rank" de jaarlijkse nieuw jaarsbijeenkomst gehouden, ditmaal gro tendeels verzorgd door cabaretier Henk Elsink, bij de meeste aanwezigen reeds bekend van radio en televisie. Henk Elsink, wiens optreden naar eigen zeggen noodzakelijk was gemaakt door de inspecteur van de belastingen, heeft de Soester ondernemers een zeer amu sante avond bezorgd. De voorzitter van de Soester Zaken- kring, de heer A. H. Hoegen Dijkhof beperkte zijn openingswoord en ook tot de puur zakelijke mededeling, dat de B.T.W. uit de hand dreigde te lopen. Onder degenen, die deze geslaagde avond bijwoonden, waren onder meer wet houder J. v. d. Arend, de directeur van gemeentewerken, de heer H. J. van der Dussen, de directeur van het gasbedrijf, de heer Bredeveld en de directeur van de sportstichting, de heer Th. M. Peet. Het is in scheepvaartkringen een publiek geheim, dat de containers wel de toe komst kunnen veroveren, maar dat zij het heden nog niet hebben. Om de moeilijke overgangstijd te overbruggen, moet er zwaar worden gestreden om klandizie. Niet elke verscheper is im mers bereid voetstoots hoge kosten te maken voor overschakeling op een an der model transport, ook al belooft dat op de duur voordeliger uit te komen. Niet elke exporteur kan met zijn goe deren gelijk een aantal trailers missen of over voldoende containers van be paald formaat beschikken. Bovendien zijn vele rivierhavens nog helemaal niet geschikt voor de duwvaart of andere containerschepen. Daarom is het een wijs besluit van de rijnrederijen, om de beschikbare contai nerschepen in één pool onder te bren gen en daarmee een regelmatige, dage lijkse lijndienst op de Rijn te waarbor gen. Dit is een goed voorbeeld voor de hele scheepvaartwereld. Het Nieuwerhoekplcin gezien vanaf garage Staf in de richting van het palcis, vijftig jaar geleden Dezelfde plaats na Zaterdag 25 januari organiseert de tie nergroep Middelwijk een grootse instuif, waarbij het bekende orkest Gee-R-Twi- ce, reeds 7 maal voor de radiomicrofoon opgetreden, voor de muzikale begelei ding zal zorgen. Deze eerste instuif van dit jaar begint om 7.45 uur 's avonds en is in het gebouw Middelwijk, hoek Pieter de Hooghlaan-Talmalaan. Tot de velen die Jan Gorissen geluk kwamen wensen behoorden o.a. Eddy Christiani (geheel links) en de Zangeres zonder naam (geheel rechts). Op de Wieksloterweg is dinsdagmiddag de 30-jarige arbeider R. G. F. K. uit Soest met zijn bromfiets ir. botsing ge komen met een auto, toen hij linksaf zijn erf wilde oprijden. De automobilist, de 36-jarige makelaar A. M. K. uit Den Dolder, die de brom fietser op dat moment juist aan het in halen was, kon een aanrijding niet meer voorkomen. De bromfietser brak zijn linker been en moest worden op genomen in Zonnegloren. Op de Soesterbergsestraat, ter hoogte van hotel v. d. Brink, gleed dinsdag de wielrijdster mevr. J. J. G.-van Z. uit Soest met haar voet van de pedaal. Zij verloor daardoor haar evenwichten viel. Met een hersenschudding en een wond boven het linker oog moest zij in Zon negloren worden opgenomen. In zijn daarvoor veel te kleine woning aan de Klaarwaterweg hield accorde- onnist Jan Gorissen dinsdagmiddag een druk bezochte receptie vanwege het feit, dat hij twintig jaar als kapelmees ter op free lance-basis werkzaam is bij de V.A.R.A. Tientallen musici, vertegenwoordigers van de V.A.R.A. en de platenmaatschap pij Telstar, alsmede andere vrienden en bekenden hebben deze gelegenheid aan gegrepen om de sinds enkele jaren in Soest wonende musicus geluk te wensen met dit jubileum, voor een niet in vaste dienst zijnde musicus een unieke ge- beurstenis. V.A.R.A.-voorzitter J. B. Broeksz was verhinderd deze jubileumviering bij te wonen, maar had wel een brief geschre ven. Hij werd vervangen door radio secretaris Jan de Troye,e die de heer Gorissen bedankte voor de vele muzi kale diensten, die hij in de afgelopen dertig jaar (waarvan twintig jaar als kapelmeester) aan de V.A.R.A. heeft be wezen. Namens dezelfde omroep sprak ook de heer H. A. de Heus (program- mabouw) de heer Gorissen lovend toe. Daarnaast kreeg het echtpaar Gorissen nog een zeer omvangrijke bloemenhulde te verwerken, alsmede stapels post en telegrammen, geschenken en even tal rijke telefoontjes van collega's, die ver hinderd waren. Niet verhinderd waren onder meer Ed- die Christiani, de Zangeres Zonder Naam, Arie Maasland( beter bekend als Malando) met verschillende leden van zijn orkest - waarvan Jan Gorissen ook deel uitmaakt - Dik de Winter, zangeres Toni Visser, pianist Piet Zonneveld, fluitist Henk Stiphout, Frits Hes (na mens de Boertjes van Buuten) en vele andere bekenden uit de wereld van radio, televisie en licht amusement. Van de leden van zijn eigen orkest kreeg Jan Gorissen een dia-projector, van de platenmaatschappij Telstar een dia-tafel. Daarnaast ontving hij als blijk van waardering voor zijn alom erkende muzikale kwaliteiten en capaciteiten et telijke flessen drank, waarmede de dins dagmiddag en avond behoorlijk geslon ken voorraad weer enigszins kon wor den aangevuld. Tot zeer laat in de avond was de smal le Klaarwaterweg maar in één richting tegelijk per auto berijdbaar.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1