I De aandacht trekken blijft opwindend! r Super-Muesli Klevende ontboezeming HUISHOUDEN IS EEN GEVAARLIJKE BEZIGHEID Geluk Een warm kopje koffie Gouden hart De coritravrouw eetuit de snavel ONG beeLi wmÊmÊSm i 4 mr. DA de tijd. in een grondt. 14 jaar doek s lach" uur. eel door 1 in fijne n. lied 14 jaar en ter sn, il Ontboezeming betekent volge>is Van Dale „uiting geven vam wat in het gemoed ontstaat". Zowel abstract als concreet, staat erachter. En ronduit gezegd bedoel ik het hier concreet, dus „als vorm voorstelbaar". Want het gaat letterlijk over de boezem. De Consumentengids heeft zich nl. on langs beziggehouden met wat men noemt „busteverbetering". Dit ge beurde niet zo maar, doch naar aanleiding van een advertentie van de „Dames! Busteverbetering. Maar dan alleen met ons topprodukt van We* derlands grootste schoonheidssalon. Niet te vergelijken met een of ander teleurstellend „middeltje". De advertentie is van Maison de Beauté te Amsterdam. Voorts wordt er In de tekst nog eens de nadruk opgelegd, dat er zoveel aan te weinig als aan te veel iets te doen is. Vormomamm kuur-A is voor vergrotingVormomam kuur-B is voor vermindering. Tot slot vermeldt de advertentie nog gerust stellend: „Blijvend resultaat, uitwendig aan te brengen, geen hormonen, onschadelijk". Daar eventueel effect van dergelijke middelen alleen van preparaten met hormonen verwacht kan worden, trok de advertentie van Maison de Beauté de aandacht van de Co)\sumentenbond. En wat bleken de ampul len voor het te weinig of te veel (uitwendig aan te brengen) te bevatten t Niets meer of minder dan Arabisch gom, een plakmiddel, dat o.a. wordt gebruikt als apprêteermiddel voor zijde- en katoenweefsels, bij inktberei- ding en als kleefstof voor postzegels. En o, ja, bij dropbereiding. Nu schijnt u er ook nog een boezem mee te kunnen kweken of verdoezelen. Wilt u het, ondanks alles toch eens proberen, koop dan bij de drogist Ara- bischegom. Want hiervoor genoemde ampullen Vormomamm (heeft de naam iets te maken met vorm en man?) kosten per twaalf tegelijk slechtsf 66,90. De mode is net als de jaargetijden: je kunt er donder op zeggen dat ze terug komt. Niet in de zin van ,,het oude wordt weer nieuw'-fabeltje, want helemaal nieuw wordt het oude nooit meer; er is altijd wel een nuancever schil. Wat ik bedoel is, dat ér nooit een seizoen zal zijn waarin er géén nieuwe mode wordt uitgebracht. Of «r overstroming is geweest in het mode centrum van Italië of bloedige studen- tenoproer in Parijs, het mag allemaal niet hinderen, de modewereld draait ge woon door. Mode is voorts altijd in ontwikkeling, in verandering, en er is altijd weeer iets nieuws, ook al lijkt het soms verdacht veel op het oude. Ja moet je ér eigenlijk alleen maar over verbazen dat het showen van de nieuws mode in de salons van de Parijse en andere couturiers zo gek „duur" wordt gehouden. Wie een uitnodiging voor zo'n eerste voor- of najaarsshow kan bemachtigen, voelt zich of ze bij Jac- kie Onassis zelf te gast mag gaan. En ondanks alle lederen-, struisver^n-en doorschijnende toestanden welke in de salonnetjes voor de bevoorrechten worden geshowd, blijft ,,de vrouw" trouw aan haar jumpertje, aan de gs* rende rok en het jersey jurkje. Wat te veel afwijkt van dat, wat wij „nor* maal' noemen, durven we toch niet te kopen, omdat je dergelijke dingen nu eenmaal maar ,,een keer aan kunt". En tóch moet u het durven af en tos eens iets geks, iets extreems te ko pen. Of iedereen je nu bewondert of benijdt, het blijft opwindend de aan dacht te trekken. S. Een sportief broekpak, waarvan het jasje aan twee kanten te dragen is. Grote militaire zakken géven het pak een apart cachet. 1. Een jurkje van turqoise creêpe met grote puntkraag en dito opgestikts zakken. Crylor) Gewoonlijk is het leven een, aaneen schakeling van voor- en tegenspoed. Na een periode waarin alles van een leien dakje scheen te gaan, kan zich plotseling een tijd voordoen, waarin al les tegen ons lijkt samen te spannen, waarin we allerlei beproevingen en te leurstellingen moeten ondergaan. Daarom moeten we in tijden van te genspoed een ander z?n geluk niet mis gunnen; even onverwacht kan voor onszelf veel meer ten goede keren, ter wijl zich voor de ander donkere wol ken aan de zo blauwe en heldere hemel kunnen vertonen. Daarom ook hebben we een zeker reóht van ons geluk te genieten, zolang het ons gegeven is. Niet dat dit op een liefdeloze of egoïs tische manier hoeft te gebeuren. Maar ook hoeven we niet de dag van echt le vensgeluk gehéél laten versomberen met gedachten van verdriet en zorgen van anderen. Met zulke gedachten al leen is namelijk niemand gebaat. Meer goed doen als we proberen iets van onze innerlijke blijheid uit te dragen in vriendelijkheid, belangstelling, be moediging en hulpvaardigheid. Onze sombere blik op de dingen zal niemand goeddoen; onze moed en opgewektheid zullen heel wat stimulerender werken. Geluk brengt ook dikwijls een gevoel van trots mee. We zijn niet alleen ge lukkig met een paar fijne, gezonde kinderen, we zijn er dikwijls ook trots op. En zo gaat het met ons mooie huis, onze auto en wat al niet. Ten dele heb ben we misschien ons best gedaan, ons geluk niet zelf verknoeid, maar voor een véél groter deel zijn het toch maar gaven die ons zijn meegegeven, zonder dat. wij er zelf iets aan konden doen. Daarom moeten we bescheiden blijven bij het uitstallen van ons ge luk. Voor- en tegenspoed komen niet altijd precies naar verdienste, en voor wie in 't slechte hoekje zit kan dat pralend uitstallen erg pijnlijk en ont moedigend zijn. Geluk laat- zich toch al niet onder de korenmaat zetten, maar 't getuigt niet van veel medeleven als we 't er in bepaalde gevallen nog eens extra bovenop leggen. Niet allé meis jes trouwen; niet alle getrouwde vrouwen zijn gelukkig; niet alle vrou wen krijgen kinderen; niet alle kinde ren kunnen leren; niet alle mannen slagen erin carrière te maken, maar ze hebben evenveel recht en misschien zelfs meer om in hun gevoelens ont zien te worden. Jetty Wij. Nederlanders zijn even verknocht aan ons kopje koffie als de Engelsen aan thee. Maar hoe verzot u ook bent op uw bakje troost, het moet aan zekere eisen voldoen. Het moet voldoende sterk, niet al te zoet en zeker niet lauwwarm zijn. Vooral het laatst genoemde is belangrijk, want bijna iedereen zal zeg gen „liever geen koffie dan een lauwwarm kopje". En toch, hoe vaak komt het niet voor, dat thuis of op kantoor net een heerlijk kopje koffie voor xi klaar staat als de telefoon gaat, of er iemand aan de deur bêlt. Dikwijls draait het dan uit op zo'n langdurig gesprek, dat de koffie praktisch koud is als u terug komt. Dan zit er niet» ander» ©p dan de koffie op te warmen, wat nu wel geen tractatie is, maar altijd nog genietbaarder dan de „koude sloot". In Amerika heeft men er iets op gevonden. Een grote onderneming brengt daar een soort kop in de handel, vervaardigd van kunstof, waarin de koffie dankzij de aanwezigheid van een isolerende laag schuimrubber niet minder dan drie uur warm blijft. Om een vol ledige isolatie te bewerkstelligen heeft deze kop ook een schuimrubber deksel, die met een scharniertje openklapt. De inhoud van dit „apparaatje" komt overeen met die van 2 normale koppen. Dus nu maar geduldig wachten totdat deze wonderkop overwaait naar Europa. U weet het wel, muesli of müsli is een verkleinwoord voor „moes" en deze benaming is onverbreke lijk verbonden met de Zwitserse arts dr. Bircher-Benner, die in zijn kliniek in Zürich patiënten uit de hele wereld alleen maar met gezonde kost hoofdzakelijk rauwkost beter maakte. Voor deze Super Muesli hebt u de vol gende ingrediënten nodig (voor 4 personen) 1 appel, 1 peer, 1 sinaasappel, 1 banaan, 100 g (12 afgestreken eetl.) havermout, 80 g (4 eetl. Californische blauwe rozijnen, 4 eetl. honing of suiker naar smaak, 50 g (4 eetl.) fijngehak te noten, het sap van 2 citroe nen, 5 dl (Vi liter) melk. Snijdt de vruchten in kleine stuk jes. Meng ze met de havermout, de rozijnen, de honing of suiker, de fijngehakte noten en het ci troensap. Giet er een kwartiertje voor het gebruik de koude melk over. Dien dit gerecht op in gla zen schaaltjes of in hoge glazen. Eventueel garneren met een toef je slagroom. De juwelier Andrie Lourens vit Johannesburg heeft aan hart- nard een nauwkeurig nagemaakt chirurg professor Christian Bar- hart in 18 karaats goud aangebo den. Het hart is 6 cm groot en is zo nauwkeurig uitgevoerdt dat alle belangrijke slagaders én kleppen. levensechtzijn aangebracht. Met alle waardering voor de kunde van prof. Barnard had juwelier Lourens het bedrag dat dit extra vagante sieraad kost beter in een fonds kunnen storten voor re- search-onderzoek op hét gebied van harten vaatziekten. Dit geestige rode kinderjasje heeft meer kwaliteiten dan op het eerste gezicht te zien is. Het is geheel gevoerd met Crylor-bont en het kan dus uitstekend dienst doen als winterjasje. 2. Een „kraagloos" bont jas je van imi tatie veulen in groen; gecompleteerd door een groen-ruiten sjaal en rok. lukken met dodelijke afloop. Dit heeft de regering in Bonn ertoe gebracht in een algemene wet een aantal bepa lingen op te nemen, die erop zijn ge richt de huisvrouw die haar hart heeft verpand aan allerlei werkbesparende apparaten te beschermen. Een hoog percentage van de „be drijfsongevallen" in de huishouding ko men op rekening te staan van het val len, bij voorbeeld van een stoel, waar op mevrouw even is gaan staan om de gordijnen op te hangen of een spin rag weg te halen. Maar ook het uit glijden op gladde vloeren heeft heel wat gebroken benen en armen gekost. Daar kan de nieuwe wet in de Bndis- refpubliek natuurlijk weinig aan doenen de huisvrouw zal zelf haar verstand meer moeten gebruiken, of minder ge makzuchtig of gejaagd te werk moe ten gaan. Wel tracht de nieuwe wet de huisvrouw t beschermen tegen de vaak verre van veilige electrische keu kenmachines en het electrische kin derspeelgoed. Want het gebruik van stroom brengt altijd risico's mee, risi co's die men maar al te gauw onacht zaam over het hoofd riet, omdat dit een „verborgen gevaar" is, waarmee men eigenlijk veel te vertrouwd is ge raakt. Zijn er tegenwoordig nog vrouwen die „uit de hand eten?" We zouden geneigd zijn te zeggen, dat dit slag gedwee, volgzame en onderdanige vrouwen Is uitgestorven. Maar niet in de „vogel stand". Luister u maar. Het paartje nog niet zo lang geleden in Ouwe hands Dierenpark aange komen „coritrappen" - trapvogels uit Afrika - hebben door een niet al ledaags verschijnsel de aandacht getrokken. Al gauw bleek nameljjk, dat het vrouwtje nooit eige ner beweging voedsel tot zich neemt. Wordt het eten „op tafel gebracht", dan wacht ze geduldig totdat manlief haar gaat bedienen. Ze pakt haar portie eten, dat bestaat uit vlees, vruchten en graan alleen uit de sna vel van haar echtgenoot aan. Met een variant op het bekende spreekwoord mag men dus wel zeg gen, dat de coritrapvrou- wen uit de snavel eten. Rest nu alleen nog maar de vraag, of ze zo be scheiden en onderdanig zijn, dat ze het initiatief (ook bij het eten) aan manlief overlaten, of zo veeleisend, dat ze als een koningin bediend willen worden. Het antwoord op die vraag moet u zelf maar verzinnen. De ontwikkeling van de techniek heeft de huisvrouw veel voordeel opgeleverd. Maar aan de andere kant mag niet over het hoofd wor den gezien, dat ook de nadelen van al de moderne apparaten, die de taak van de huisvrouw verlichten, niet ontbreken. Het werk verrich ten in de huishouding blijkt zelfs nog gevaarlijker te zijn dan werken in een fabriek. Een enquête in de Bondsrepubliek heeft onlangs uitgewezen, dat het aan tal dodelijke ongevallen bij huishoude lijk werk gestegen is tot het dubbele van het aantal ongevallen in fabrieken en werkplaatsen; ja zelfs tot ongeveer twee derde van het aantal verkeerson-

Soester Courant | 1969 | | pagina 9