Soest toen - Soest nu Dinsdag 28 januari 1969 48c jaargang' no. 8 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie j Van Weedes traaf 29a. Soest RIJK EN ARM Gevaarlijke jongen aangehouden Inbraak in Pastorie Weer fiets gestolen Laag vliegende helicopter oorzaak van stikken van kuikens Negende gelijke spel maakte S.E.C. bijna kansloos voor kampioenschap Weer politie-auto beschadigd bij ongeval Trouwe wachter Christoffel Pulman op nieuwe plaats DE RACE OM DE REIJZENVLIEGTUIGEN Wie wordt de verliezer? *7^ Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op sport voor gehandicapten Veiling van industriehal soester«Tourant Abonnement per kwartaal 3,50, per post f 6,50 Hoewel Engeland door Labour geregeerd wordt, heeft deze regering aan Labour (de vakbonden) weinig steun. Het heeft er soms de schijn van, dat noch de arbeiders, noch hun leiders be seffen, hoe riskant de economische situa tie is. Die mentaliteit is echter wel te begrijpen als men ziet naar de positie van de werker in het, nog niet eens zo heel verre, verleden. De tegenstelling tussen schatrijk en straatarm is in Engeland altijd bijzonder groot en duidelijk zichtbaar geweest. De omschakeling van agrarische naar industriële economie leverde enkelen ontzaglijke winsten, veel meer mensen de diepste ellende op. De „slums", waarin honderdduizenden Britse gezinnen leefden, waren geen haar beter dan die, waarin in Ameri kaanse steden de negerbevolking huist. 7 dagen per week Op het hoogtepunt van Engelands wel vaart, bij Koningin Victoria's diamanten regeringsjubileum, werkten de arbeiders van een chemische fabriek in Glasgow voor drie vier stuivers per uur, zeven dagen in de week gedurende twaalf uren (zonder schaftpauze), waarin zij waren blootgesteld aan giftige dampen. Wie de zondag vrijaf nam, verspeelde het loon voor de volgende dag. De eigenaar van de fabriek, Lord Overton, gaf per jaar een ton aan liefdadigheid. Wie zonder te vragen een dag weg bleef, kon worden gearresteerd; vroeg men wèl, dan kon dit verzoek zonder meer worden geweigerd. Ontslag hing ieder steeds boven het hoofd, er was een con stante werkloosheid, maar deze „arbeids reserve" vonden de werkgevers een nor maal en zelfs verblijdend verschijnsel, want het hielp hen de lonen laag en de mensen koest te houden. 250.000 nietsnutten Het latere socialistische lagerhuislid Keir Hardie. die als jongen van zeven jaar de kost moest verdienen (vader zonder werk, moeder in het kraambed) moest drie kilometer lopen naar het werk, kwam voor de tweede keer te laat, werd bij de baas geroepen, die uitgebreid zat te ontbijten, en kreeg te horen, dat hij kon oprukken en dat bij wijze van straf zijn weekloon hem niet zou worden uit betaald. Dat kon allemaal. Recht voor de arme was er niet. Daar tegenover stond het vaak exorbi tante leven van de society. In 1891 wa ren 250.000 volwassenen geteld, die in hun leven nog nooit een slag hadden uitgevoerd. Zij leefden in weidse land huizen (mèt natuurlijk een huis in de stad) reden paard, jaagden, hielden fees ten en garden-parties, speelden en wed- dei en vergokten in een dag op de ren nen meer dan een heel arbeidersgezin nodig had om een jaar goed te leven. Uitzuigers De arbeiders werden op hun schaars loon daarenboven nog gekort door de zgn. verplichte winkelnering. De werk gever had een winkel, waarin de arbei ders verplicht waren te kopen tegen de door de werkgever vastgestelde (zeker In de zeer vroege zondagmorgenuren trof de politie op de Steenhoffstraat een bromfietser aan. De politionele intuïtie zei, dat deze man nader aan de tand gevoeld moest worden, wat dan ook ge beurde. Hij werd ter controle aangehou den, maar veel wijzer werd de politie nog niet, want de man weigerde, zijn identiteit bekend te maken. Bovendien kon hij geen verzekeringsbewijs van de bromfiets tonen. Hij werd naar het bu reau overgebracht, waar een plotseling opkomende behoefte aan een toilet zich bij de man manifesteerde. Hem werd toegestaan, de kleinste ruimte in het bureau te bezoeken, maar veiligheids halve betrok een hoofdagent buiten de wacht. En niet tevergeefs, want even later verschenen door het geopende w.c.- raampje twee handen. Daarbij is het ge bleven, want van de vluchtpoging is toen niets meer terechtgekomen. De man zag er toen ook geen heil meer in, zijn identiteit langer verborgen te houden. Hij vertelde, de 28-jarige W. F. M. uit Amsterdam te zijn. Hij zei, in december uit een psychiatrische inrichting in Sant poort te zijn ontslagen. Aangezien de man in onmin leefde met zijn ouders, was hij aan het zwerven gegaan. Hij had in Duitsland werk proberen te zoe ken, maar was na korte tijd weer over de grens gezet. Met van zijn vader ge kregen geld en ziekte-ondersteuning bracht de man de nachten door in loge menten of als dat beter uitkwam in hooibergen. Bij verdere informatie bleek de Amsterdammer herhaaldelijk wegens misdrijven (diefstal en oplich ting) met de politie en justitie in aan raking te zijn geweest. Zijn vader ver zocht de politie, toch vooral voorzichtig met hem te zijn. Hij werd als een ge vaarlijke jongen gekwalificeerd. Aan gezien hij bovendien op een gestolen bromfiets reeds (waarmede hij weer naar Duitsland wilde), vond de politie het maar beter om de man over te dra gen aan de Amsterdamse collega's. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in de R.K. Pastorie te Soest- Zuid. Het is niet bekend, hoe men is binnengekomen. Wel is gebleken, dat de inbreker de pastorie via een raam aan de voorzijde weer heeft verlaten. Er is vruchteloos gesleuteld aan de brandkast, terwijl tevens enkele andere kasten en bureaus werden doorzocht. Van een plank werden twee busjes met klein geld meegenomen, maar de Inbre ker stelde bij nader inzien hier toch niet zoveel prijs op. Hij liet de busjes met het geld achter op de vensterbank. Uiteindelijk bleek hij alleen een paar pakjes sigaretten meegenomen te heb ben. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. niet lage) prijs. Soms werden ze ge dwongen te kopen wat ze niet of méér dan ze nodig hadden. Het spook van de werkloosheid, dat hen voortdurend bo ven het hoofd hing (hiervoor was na tuurlijk geen enkele voorziening getrof fen) was oorzaak, dat zij in dat alles be rustten. Vrouwen- en kinderarbeid, ook ln de meest ongezonde bedrijven, was schering en inslag. Het is de verdienste van Charles Dickens geweest, dat hij vele van deze verschrikkelijke misstan den, o.a. in zijn beroemde „Oliver Twist' aan de kaak heeft gesteld. Ook de crisis in de dertiger jaren, toen er al heel wat verbeterd was, heeft bij de arbeiders bittere herinneringen ach ter gelaten, die in diepzwarte sporen in de poriën van hun ziel zijn vastgekleefd. Vlaggeschip De strijd tussen bezitters en have-nots is altijd een gevecht geweest, de arbei ders hebben iedere concessie als „voor de poorten van de hel" vandaan moeten slepen. Daardoor is er bij velen geen enkele bin ding aan het bedrijf, geen verantwoorde lijkheidsbesef voor de reputatie van het bedrijf en de kwaliteit van zijn produk- ten. De jongste misère met de Queen Elisabeth II, het nieuwe vlaggeschip van Cunard, levert er weer het bewijs van hoe de arbeiders slordig en soms moed willig nalatig de uitrusting van dit prachtige schip hebben gesaboteerd en verknoeid. Men gaat er nog steeds van uit, dat in Engeland een dubbeltje nooit een kwar tje wordt, maar men er in tegendeel met nagels en tanden voor heeft te wa ken, dat er van dat dubbeltje geen cent afgaat. Waneer men ziet hoe nog steeds de bezittende klasse in overvloed leeft, altijd tijd heeft voor plezier, dan ziet de arbeider niet in waarom hij afstand zal doen van zijn geliefde theepauze, waar om hij harder zal werken dan strikt no dig is. Het is die mentaliteit, die staat achter de houding van Engelands vakbonden en arbeiders, die de gevaarlijkste be dreiging vormt voor 's lands economie. Ten nadele van de 44-jarige H. H. al hier is donderdag een fiets gestolen. Het rijwiel stond onafgesloten langs de Bur gemeester Grothestraat. Toen H. zich er weer mee wilde verplaatsen, bleek het voertuig te zijn gestolen. Een laag vliegende helicopter is er ver moedelijk de oorzaak van geweest, dat bij de heer De Koning aan de Birk- straat vijftig kuikens van negen weken de dood door verstikking hebben ge vonden. Door het lawaai zijn de kui kens waarschijnlijk uit angst bij elkaar gekropen en hebben elkaar verstikt. De vijftig door verstikking om het leven gekomen dieren hebben de eigenaar een schadepost van ongeveer tweehonderd gulden bezorgd. Voor de negende maal heeft S.E.C. zon dag gelijk gespeeld, waarmede de kans op een eventueel kampioenschap zo langzamerhand wel verspeeld is. De be zoekers hebben bij N.S.C. in Nijkerk zelfs een 2-0 achterstand moeten weg werken. Pas enkele minuten voor het einde slaagde S.E.C. erin, naast N.S.C. te komen. Het is een bijzonder slechte wedstrijd in Nijkerk geworden. N.S.C., thuis nog maar één keer verslagen, speelde vrij primitief en weinig constructief voetbal, dat kennelijk wel resultaten kan ople veren. Al na zeven minuten kroop S.E.C. door het oog van de naald, toen Van Zoghei geen hand uitstak naar een schot van een der Nijkerkse aanvallers. De bal belandde echter tegen de paal. Kort daarop maakte Van Zoghei echter alles weer goed door een bijna zeker doel punt met een fraaie redding te voor komen. Toch was het weer een blunder van de Soester doelman, die N.S.C. in de eerste helft aan een voorsprong hielp. Van Zoghei zou de bal uitgooien, maar liet het leer vallen, vlak voor de schiet grage voeten van een tegenstander, die er zonder moeite 1-0 van maakte. Die stand bleef tot de rust gehandhaafd. In de tweede helft werd eerst een doel punt van Verhoeven wegens buitenspel afgekeurd, alvorens N.S.C. uitliep naar 2-0. Een hard schot kwam op de paal terecht, rolde over de doellijn naar de andere paal en verdween toen in het net2-0. Een strafschop wegens hands stelde S.E.C. in staat om iets terug te doen Woudenberg voltrok het vonnis feilloos2-1. S.E.C. kreeg nadien verschillende goede kansen, maar doelpunten bleven uit. Tot zes minuten voor het einde Verhoeven doorbrak. Hij schoot tegen de uitlopende keeper aan, maar de bal kwam toen te recht bij Aalbers, die beheerst 2-2 scoor de. Daarbij is het ondanks diverse goe de kansen voor S.E.C. gebleven. Voor de tweede maal binnen acht da gen is zaterdag opnieuw een politie auto beschadigd bij een ongeval. Het gebeurde in de bocht van de Van Weer den Poelmanweg bij het Soester Hoogt. Een door de nieuwe Landrover op sleep touw genomen autowrak begon in de bocht plotseling te slingeren. De wagen bleek niet meer op de weg te houden. De landrover reed naar rechts de berm in en sloeg daar om, terwijl de gesleep te auto aan de andere kant terecht kwam. De politie-auto werd aan de lin ker zijkant licht beschadigd. De be stuurder liep enkele onbetekenende snij- wondjes op. Na jarenlange „trouwe dienst" op de hoek Amsterdamseweg-Biltseweg heeft Christoffel Pulnian moeten wijken voor de modernisering en uitbreiding van het kruispunt „Trier". Omtrent een nieuwe „Standplaats" werden vele suggesties gedaan, waarbij zelfs een plaatsje in de paleistuin werd genoemd. Uiteindelijk bleek een plaats op de groenstrook tussen de rijksweg en het rijwielpad aan de overzyde van het paleis, de beste oplossing. Ook daar kijkt hy naar de kant waarvan de vyand kwam. Vliegen wordt nóg goedkoper dan u denkt. Maar het kost wel miljarden om het zover te laten komen. In deze, op het eerste gezicht wat merkwaardige, situatie bevindt zich nu de burgerlucht vaart. Een spannende situatie, want achter de schermen is een felle strijd ontbrand. Een wedstrijd om het eerste reuzenvliegtuig te kunnen leveren. De winnaar van deze race kan rekenen op een interessante hoofdprijs: voor miljoe nen aan opdrachten van de internatio nale luchtvaartmaatschappijen. De revolutie, waarvoor de luchtvaart nu staat, is te vergelijken met de overgang destijds naar de straalvliegtuigen. Een nieuwe generatie verbazingwekkende luchtvoertuigen is op komst. Vliegtuigen, die de afstanden op aarde nog korter en nog gemakkelijker overbrugbaar zullen maken. Het zijn gigantische luchtreuzen, die ongekende prestaties zullen leveren. Zij zullen zo'n vijfentwintig honderd ki lometer in één uur afleggen, indien zij eenmaal op snelheid zijn gekomen. De vlucht AmsterdamNew York wordt met zo'n snelheid een ritje naar de ken nis aan de andere kant van de straat. De toestellen hebben daarbij het voor de luchtvaartmaatschappijen aantrekkelijke vermogen om enige honderden passa giers tegelijk te vervoeren. Wat voor diezelfde luchtreizigers even prettig is omdat het de prijs per passagier aan zienlijk naar beneden drukt. De race om de eer en het zakelijk voor deel het eerste exemplaar van deze ge neratie te leveren wordt uitgevochten tussen Amerika, Rusland en de kombi- natie Engeland/Frankrijk. Grote zakelijke belangen spelen mee, maar ook het na- 1 w tionale prestige heeft een niet onaan zienlijke bijrol. Dit nationale prestige zorgde er met name voor, dat Engeland en Frankrijk nog steeds in de race zijn. Hun gezamenlijke projekt, de Concorde, was al lang geleden op de fles gegaan, ware het niet, dat de beide regeringen bereid waren om honderden miljoenen mee te investeren. Tenslotte moet je voor de naam van je land wat over hebben. Nu hebben de Fransen en de Engelsen nog niet eens zo gek gegokt want dankzij de regeringssubsidies lig gen zij nu een halslengte voor. De nieuwe luchtgiganten hebben al een min of meer officiële naamSST. Wat zoveel betekent als „Super Sonisch Transport". Het gebruik van het woord supersonisch (een vakterm voor „snel ler dan het geluid") is beslist geen op schepperij. Volgens de plannen moeten de SST's op hun akkertje Mach 2 of Mach 3 kunnen halen, waarbij Mach de snelheid van het geluid aanduidt. De Engels-Franse kombinatie heeft met haar Concorde een kleine voorsprong. Als alles goed gaat wordt volgende maand al een eerste proefvlucht met een prototype gemaakt. Zowel in Enge land als Frankrijk zijn prototypen ge bouwd. Rond 1972 moet de Concorde aan de maatschappijen worden geleverd. Zij kunnen dan rekenen op een vliegtuig, dat 140 passagiers kan vervoeren met een gegarandeerde kruissnelheid van 2100 kilometer per uur. De Anglo-Franse samenwerking wordt op de voet gevolgd door Rusland. In november jl. toonden de Russen met enige trots een model van hun TU-144. Komend voorjaar moet ook deze Russische SST een eerste proef vlucht maken. Westerse deskundigen be twijfelen of de Russen hun belofte zul len halen, dat de TU-144 al in de eerste helft van 1970 in commerciële dienst kan komen. De Russen worden toch al met argusogen bekeken. De grote verrassing bij de Russische presentatie in november was, dat hun ontwerp wel heel erg veel weg heeft van de Engels/Franse Con corde. Hebben de Russen handig gebruik gemaakt van de al lang geleden in vak tijdschriften gepubliceerde tekeningen van de Concorde Of is het gewoon toe val, dat aan beide zijden van het IJze ren Gordijn vliegtuigontwerpers voor hetzelfde probleem een precies dezelfde oplossing vinden De Engelsen en Fransen zullen niet be reid zijn aan toeval te geloven, zeker niet indien zij in de race naar de eerste aflevering door de Russen worden ge klopt. Ook al weten ze, dat de Russen nooit de echte winnaars kunnen zijn om dat zij op het commerciële terrein nau welijks een rol spelen. Er is, ondanks voorzichtig gehengel van de Russen, geen westerse maatschappij te vinden, die bereid is de Russische luchtvaartin dustrie te steunen door de aankoop van Russische vliegtuigen. De Amerikanen kunnen wel eens de lachende derde wor den in deze afvalrace. Zij hebben tot nu toe bepaald geen geluk gehad. De fabriek, die de Amerikaanse SST moet ontwerpen en bouwen (Boeing), heeft plotseling de handen vol gekregen aan een onverwacht opgekomen tussen vorm tussen de huidige vliegtuigen en de nieuwe SST's. De gedachte om de huidige vliegtuigen simpelweg te vergro ten zonder de prestaties op te voeren (met uitzondering dan van het hoogst belangrijke laadvermogen) heeft deze fabriek geen windeieren gelegd. Deze uitgebreide versies, die onder de naam Jumbo de lucht ingaan (ze zijn ook zo sterk als een olifant) zijn een voortref- VerschUnt Iedere dinsdag en vr(Jdag Het is eigenlijk merkwaardig, hoe wei nig we weten van de gehandicapten on der ons en hoe weinig we denken over de vele vormen van gebreken waar een aantal minder bedeelden onder lijdt. Soms is dat hun eigen schuld of die van hun ouders, die het gehandicapte kind, dat ze als een „schande" zien, het liefst thuis en in het verborgene houden. Vaak realiseren we ons niet, dat een handicap maar op één bepaald punt hinderlijk is en dat de gehandicapte voor het overige een volkomen normaal gezond mens is en verder een normaal leven zou moe ten leiden. Een voorbeeld Het aantal brildragen- den neemt in de laatste jaren dusdanig toe, dat zelfs de keuringsvoorschriften voor militairen daar aan zijn aangepast. Alle brildragenden hebben een handicap aan de ogen en kunnen soms zonder bril niet op de klok of op het school bord kijken. Maar als ze een bril dra gen, zijn ze volkomen normaal en wor den ze als zodanig volkomen aanvaard. En er zijn zelfs internationale voetbal spelers, die buiten spel een bril dragen en in het spel ooglenzen. Een ander voorbeeld Eertijds werd een spastisch kind, dat door de krampachtige spiersamentrekkingen soms moeilijkhe den met spreken heeft, als „achterlijk" of zelfs „idioot" beschouwd en navenant behandeld. Het bleef in de regel van onderwijs verstoken. Tegenwoordig zijn er buitengewoon begaafde spastici en verscheidenen spelen in de normale maatschappij terecht een belangrijke rol. Gehandicapten worden meer en meer opgevangen in de revalidatiecentra, waar ze hun handicap leren aanvaarden en er mee leven. Waar echter ook die handi cap zoveel mogelijk wordt gereduceerd en soms zelfs geheel kan worden gene zen. De „anderen", de normale maat schappij dient hen echter te aanvaarden, mèt hun handicap en hen in te schake len, waar dat maar mogelijk is. Begrip op te brengen, maar vooral geen mis plaatst medelijden. Sport speelt bij de revalidatie, gelijk overal elders, een zeer voorname rol. Men zou het voor onmogelijk houden en toch gebeurt het, dat doven een ballet opvoeren; dat spastici voetballen; dat blinden hardlopen. En we kennen de Nederlandse Sportbond voor Invaliden, die al in enkele plaatsen wedstrijden en demonstraties hield in verschillende bal spelen, in zwemmen en in boogschieten en andere takken van sport. Daarbij zijn opmerkelijke resultaten geboekt. Maar voor en boven alles geldt, dat er een blijheid en een sportieve vreugde heer sten, die vaak ontroerend waren. Daar werd voor het eerst een demon stratie gegeven en op de film vastgelegd van een nieuwe tak van sport voor ge handicapten; pony-rijden. Er was een verklarend commentaar door de micro foon en er werdén ruiters en doktoren geïnterviewd. Sindsdien heeft die sport zich sterk uit gebreid, zowel hier als in het buitenland. De resultaten doen vermoeden, dat er zelfs nog veel meer uitgehaald zal kun nen worden. Ook in Nederland is op dit gebied al veel georganiseerd en werken pony-lief hebbers en revalidatieartsen nauw samen om tot een zo goed mogelijk resultaat te komen en het ziet er naar uit, dat men meer en meer slaagt Ter gelegenheid van haar tienjarig be staan bood de vereniging Het Nederlands New-Forst Pony Stamboek aan de Jo- hanna Stichting te Arnhem, waarvan dokter Klapwijk geneesheer-directeur is, een New-Forest pony aan. Dit ras wordt door de deskundigen in het algemeen als de beste rijpony en als de meest ge schikte revalidatiepony erkend. Een ge lukkig initiatief, dat voor veel kinderen niet alleen een groot genot, maar ook een middel tot genezing betekent. KANTMAN felijk lokaas gebleken voor de lucht vaartmaatschappijen. Om aan de bestellingen te kunnen vol doen (Boeing rekent erop zo'n zeshon derd van deze Jumbo's tegen het schap pelijke tarief van honderd miljoen gul den per stuk te kunnen verkopen) is het werk aan de Amerikaanse SST wat tot stilstand gekomen. De Amerikanen hebben het afgelopen jaar bovendien hun oorspronkelijke ont werp, waaraan al geruime tijd gewerkt was, laten vallen. Zij wilden een vlieg tuig met intrekbare vleugels. Maar hier voor is zoveel zwaar materiaal nodig, dat de laadcapaciteit (waar het de lucht vervoerders om gaat) fors achteruit zou hollen. De Amerikanen hopen nu, dat ze rond 1974 kunnen leveren. Heel wat la ter dus dan hun concurrenten. Maar zij komen dan wel met een SST, die be langrijk sneller (2900 kilometer per uur) en met belangrijk meer passagiers (280) zijn diensten kan verrichten. Misschien zullen de maatschappijen die in totaal volgens de verwachtingen zo'n vijfhon derd luchtreuzen met een waarde van vijftig miljard gulden zullen bestellen best een jaartje of wat willen wachten om deze beter prestaties in hun bezit te krijgen. Ten overstaan van notaris M. H. A. van Veeren te Soest, werd in De Gou den Ploeg publiek verkocht de indu striehal aan de Industrieweg 15 te Soestdijk, groot 5.56 are. Oppervlakte van de hal 440 m2 en een bovenbouw van 96 m2. De hla werd ingezet op ƒ97.000,door de heer M. H. Kluts uit Beverwijk en afgemijnd met ƒ11.000,door de heer H. A. Butzelaar alhier.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1