x Voor u 31l°lo op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u ZELFMOORDEN IN WEST-DUITSL4ND Burgerlijke stand n Hoe wordt de naam van de Soester Sporthal Krabbels van Knelis Gevolg van groot spionageschandaal Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Schaaknieuws Bestuurder onder invloed tegen geparkeerde auto Bromfietser tegen kerende auto Arrestatie wegens openbare schennis Eiermarkt Solistenconcert in de Oude Kerk Vleesverkoop Klachten over de B.T.W. Spreekuur burgemeester Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2% rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen ais gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. de bank waar ook zich thuis voelt Waarschuwing van He Dierenbescherming DINSDAG 28 JANUARI 1969 Een golf van zelfmoorden heeft grote ongerustheid veroorzaakt in West- Duitsland. maar ook bezorgheid en ontstemming gewekt in N.A.V.O.-krin gen. Engeland's geheime dienst zond twee van haar kundigste afweer-agen- ten naar Bonn, Amerika's minister van defensie Clifford sprak van „een ernsti ge zaak van grote omvang", terwijl de N.A.V.O.-ministerraad te Brussel zich langdurig met de kwestie bezig hield. Ver weg, in Moskou, bogen zich reeds de inlichtingenexperts over het infor- matieraal dat hun vanuit het westen werd toegezonden. De contra-spionage diensten in het westen hebben het weer voor het „nakaarten". Top-functionarissen ver raadden N.A.V.O.-geheimen Op 8 oktober j.1. begon de neergeestige reeks. Klokslag 11 uur schoot de plv. chef van de Westduitse geheime dienst, de 56-jarige generaal-majoor Horst "Wendland, zich in zijn werkkamer in München-Pallach een kogel door het hoofd. IJlings verklaarde de regering dat de generaal zou lijden aan depres sies. Op diezelfde achtste oktober, zo tegen 15 uur, vonden jagers in het Eifelge- bied echter het lijk van de vice-admi- raal Hermann Lüdke, 57 jaar oud. De admiraal werd dood naast zijn auto ge vonden terwijl hij tussen zijn verstijfde vingers een Mauser-dubbelloops jacht geweer geklemd hield. Vice-admiraal Lüdke was werkzaam bij de N.A.V.O. (Shape) in het Belgische Casteau, cir ca 60 km van Brussel verwijderd, waar hij belast was met de samenstelling van richtlijnen op het gebied der logistiek, bestemd voor de strijdkrachten der aan gesloten landen. De admiraal, zo werd van ambtelijke zijde medegedeeld, leed aan „zwaarmoedigheid". Op de 14de oktober werd in zijn wo ning in Keulen dood aangetroffen de 40-jarige referendaris bij het ministerie van economische zaken te Bonn, dr. Hans Heinrich Schenk. Dr. Schenk had zich door middel van ophanging van het leven beroofd en ook hier zou sprake zijn van een aanval van zwaar moedigheid. Twee dagen later, op 15 ok tober, nam de 52-jarige Edeltraut Gra- pentin, hoofdambtenares bij de West duitse regerings-persdienst te Bonn een grote hoeveelheid slaaptabletten in ten gevolge waarvan zij het leven verloor. Mevrouw Grapentin bleek gescheiden te leven van haar man en als aanlei- STEENHOFFSTR 53 TEL Z8« SOEST GEBOREN Alexandra Andrea en Ste- fanus Petrus, dochter en zóón van M. Uijland en N. A. Gieskens, Plasweg 29. Edo Jan. zoon van J. C. Westerbeek en E. V. Middelman, Gallenkamp Pels- weg 11. Alexandra Dorothea, dochter van J. G. van den Berg en M. C. Beu kers, Amersfoortsestraat 11, Soesterberg. Johannes Christianus, zoon van C. J. de Gier en M. P. M. van Echtelt, Kam perfoeliestraat 38. Peter, zoon van M. J. van den Hoek en G. de Ruiter, Beetz- laan 109. Margaretha Maria, dochter van J. T. F. Akkerman en G. C. Blan- kesteijn, salonwagen Amersfoortsestraat 78b, Soesterberg. Marcel Hefmanus Cornelis, zoon van H. L. H. Langman en M. H. Lutteke, Korte Hartweg 28. Tirza Géline. dochter van W. Leeuwen- burgh en A. T. C. Hoogeveen, Korte Brinkweg 29. René, zoon van A. van Rouwendaal en A. Kamphorst, 2e We teringpad 3. Jacoba Elisabeth, doch ter van A. J. Spelt en G. E. J. Groene- steyn, Dr. Rupertlaan 88. Jan, zoon van J. van Buuren en E. M. M. Beijer, Laanstraat 20. Abraham Dionicius, zoon van A. Besteman en M. D. Kempff, Colenso 160. ONDERTROUWD Johannes Gerhardus Tönis, Bosstraat 7 en Jentje Timmer man, Ant. van Leeuwenhoeklaan 303. Albert Tjoa, Smitsweg 477 en Ólga Jo- landa Manuhutu, Smitsweg 477. Ben jamin Mets, Parklaan 12 en Hester Wil- helmina Bloemendal, Utrechtseweg 154, Amersfoort. Claudio Salvatore Vas- sallo, Assisi, Italië en Johanna Herman- na Akkerman, Amersfoortsestraat 78b. Roelof Gille. Eikenlaan 41 en Donja Ma ria Meijer, Schaepmanstraat 10. Hans Dirk van Roest, Klaarwaterweg 72 en Everarda Johanna Woutera Staal, Klaar waterweg 90. Godfried Adelbert Roos, Lap] acestraat 39, Amsterdam en Lia Francina Stemerding, Lt. Koppenlaan 21. Reinder Sanders, Mierveldstraat 42, Amersfoort en Hendrika Alida van Roest, Klaarwaterweg 72. GEHUWD Daniël Kikkert, Laarderweg 55, Bussum en Theodora Mahulette, Ant. van Leeuwenhoeklaan 143. Johannes Cornelis Looman, Spechtstr. 35, Hilver sum en Karolina Maria Besselsen, Beetz- laan 94. OVERLEDENElisabeth Wortelboer, 63 jaar, weduwe van A. J. E. Wichgers, Amersfoort, Aldegondestraat 93. Jan netje van de Kuilen, 89 jaar, weduwe van A. van de Pol, Amsterdam, Discus straat 7 hs. Wilhelmina Stalenhoef, 75 jaar, ongehuwd, Postweg 11, Soesterberg, ding van haar dood werden haar fami lie-omstandigheden opgegeven. Ten departemente Weer twee dagen later, 18 oktober, was het ministerie van defensie in de hoofd stad in rep en roer. In zijn werkkamer op dat departement maakte de 54 jaar oude luitenant-kolonel Johannes Grimm, een eind aan zijn leven door zich een kogel door het hoofd te jagen. Ook hier zou een vlaag van zwaarmoedigheid de aanleidende oorzaak van dit verscheiden zijn geweest. De overste was bij zijn leven werkzaam op het bureau mobili satie. De opgewonden situatie aan het depar tement van nationale verdediging was nog maar nauwelijks verebd, toen op 21 oktober de vemissing werd gemeld van de aan dit ministerie werkzame eerste secretaris Gerhard Böhm. Enkele uren later vond de intussen gealarmeer de politie onder één der rijnbruggen de regenjas, hoed en actetas an de 62- jarige secretaris en een afscheidsbrief waarin o.m. werd gesproken over het uitblijven van een ambtelijke bevorde ring. Zijn stoffelijke resten werden op 31 oktober j.1. uit de Rijn opgevist. Inmiddels hadden zes Oostduitse S.S.D.- agenten die de bondsrepubliek als ope ratieterrein hadden uitgekozen, kans ge zien om zich aan een arrestatie te ont trekken alhoewel ze onafgebroken door agenten van de Westduitse inlichtingen dienst werden geschaduwd. Brutaal Op 29 oktober deden agenten van de Westduitse veiligheidsdienst een inval in een woning in Bonn-Ippendorf, die werd bewoond door de Tsjechische journalist dr. Otakar Svercina. Tijdens deze huiszoeking, die ruim vijf uur duurde, werd een groot aantal beschei den en ander bezwarend materiaal in beslag genomen. Diezelfde dag maakte de procureur-ge neraal van het opperste gerechtshof in Karlsruhe bekend, dat in zijn opdracht waren gearresteerd de adjudant-onder- offioier-vlieger Wolf-Dietrich Knoppe, de militaire vakman Josef Linowski en de architect Manfred Ramminger in Krefeld. Dit drietal werd gearresteerd omdat zij in april 1967 „samen en in vereniging" militaire navigatie-appara- tuur hadden ontvreemd ter kaarde van rond driehonderdvijftig duizend gulden en op 27 oktober van datzelfde jaar een gloednieuwe Amerikaanse Sidewinder raket (compleet met slaghoed) stalen van de luchtbasis Zeil bij Neuburg. Zo als eerder gepubliceerd wisten ze deze geheime wapens, voorzien van verval ste papieren als „stukgoed" naar een adres in Moskou te verzenden. Eerder werd al ingesloten de 48-jarige Gisela Mock, die als secretaresse werk zaam was bij het departement van de fensie. Sinds mei 1967 voerde zij alver- trouwensopdrachten uit voor de Oost- duitse geheime dienst. Vice-admiraal Lüdke, die reeds enige tijd werd ge wantrouwd en door Westduitse geheime agenten werd geschaduwd, gaf per ver gissing een aantal negatieven ter ont wikkeling bij een fotograaf in Bonn af. Deze negatieven vertoonden de afdruk ken van N.A.V.O.-documenten, waarop de fotograaf in paniek raakte en de politie waarschuwde. De zelfmoordgolf was hiervan het directe gevolg. Topman In september werd in Karlsruhe gear resteerd de 22-jarige dr. Harald Gott- fned, deskundige op het gebied der kernfysica en als zodanig verbonden aan het laboratorium voor kernonderzoek in die stad. Uit het tegen deze deskundige ingestelde onderzoek bleek, dat hij reeds geruime tijd voor de Oostdutise gehei me dienst werkzaam was. De golf van arrestaties duurt nog voort. De topfiguur in deze spionagezaak blijkt Dir. H. W. VELLINGA Begrafenis. Crematie. Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Het eerste tiental van de Soester Schaakclub zorgde afgelopen vrijdag avond voor een daverende verrassing. In de uitwedstrijd tegen Laren I won nen de strijders van de 64 velden met 7 V2-2 V*. Voor de grootste verrassing van de avond zorgde wel de competi tieleider van de Soester Schaakclub de heer H. Gerth. Hij wist het volle punt t- bemachtigen. Dit was juist zo opmerkelijk omdat hij al na 10 minuten spelen een loper ach terstond en had moeten invallen voor de heer Jonker. Soest had in de heer A. G. Hilhorst ook een goede invaller. In het middenspel wist deze speler één pion voordeel te behalen met het grote risico dat hij de dame zou ver liezen. Door gedegen spel wist hij de dame nog te redden en zo kon ook hij aan de positieve kant van de score blij ven. Aan het eerste bord wist de heer J. K. v. Zijtveld in zware tijdnood voor bei de spelers een pion voo te komen. Na analyse moest hij met remise genoegen nemen. De heer K. J. Vegter heeft zijn naam wel waar gemaakt. Na een gevecht van meer dan 3 uur wist hij door het eind spel zeer secuur te behandelen, het punt te bemachtigen. De heer Huiser speelde zeer theoretisch, gevolg: een goede re mise. Het 4e en 5e bord werden respectieve lijk bemand door de heren A. en C. v. Dijk. In een hachelijke situatie voor de hr. A. v. Dijk kon zijn tegenstander op 'n zeker moment de juiste voortzetting niet vinden wat hem 'n licht stuk kost te. Ook hier winst voor Soest. De heer C. v. Dijk speelde met wit en wist al vanaf het begin zijn tegenstander onder druk te zetten wat hem 2 pionnen opleverde en genoeg voor winst bleek. Aan het 6e bord speelde R. G. E. Henze met zwart. Hij wist goed door de ope ning te komen en belandde in een zeer interessante partij. Deze speler wist een belangrijke pion te veroveren. Wit koos toen een verkeerde voortzetting en de partij viel als een kaartenhuis in een. De heer J. Leydes had een zeer interes sant eindspel met wisselende kansen. De juiste uitslag werd hier remise. De heer Bervoets was de enige speler die ver loor. Hij liet zijn dame instaan en dit kostte hem de partij. De gedetailleerde uitslagen zijn: LAREN I-SOEST 1 1. W. Wiegers-J. K. v. Zijtveld V2-V1. 2. J. Rooijakkers-Ir. K. J. Vegter 0-1. 3. G. Beukman-W. Huiser 4. R. Zijp- A. v. Dijk 0-1. 5. G. J. Poelakker-C. v. Dijk 0-1. 6. C. Oosthuizen- R. G. E. Henze 0-1. 7. Th. de Boer-J. Leijdes V2-V2. 8. A. J. v. Aken-Drs. A. C. Ber- voeta 1-0. 9. T. Roodhart-A. G. Hilhorst 0-1. 10. C. J. Ragethie-H. Gerth 0-1. Eindstand 2V2-7 V2. Zover als deze foto aangeeft is de sporthal, welke aan de Beukenlaan wordt gebouwd, nog niet gevorderd, maar voor een groot gedeelte is het gebouw reeds glasdicht. De grote sportzaal krijgt, over de gehele lengte, aan beide lange kanten, direct onder de kap, hoog raamwerk, waardoor een goede lichtinval wordt verkregen. Inwendig zal er nog wel veel werk moeten worden verricht, maar het laat zich wel aanzien, dat de opening, waarnaar veel verenigingen met verlangen uitzien, niet ver meer is. Als wij hierboven de vraag stellen „Hoe wordt de naam van de Soes ter Sporthal?", dan moeten wij zeggen, dat wij in dit opzicht net zoveel weten als U, dus niets. Wel werd in ons blad, in overleg met de Sportstichting, een door be doelde Stichting nu gehouden prijsvraag gepubliceerd ter verkrijging van een passende, originele naam voor het gebouw. Velen zullen hun gedachten hierover hebben laten gaan en uit die velen hebben niet minder dan 96 lezers een volgens hen de beste naam inge zonden. Wie de voor de beste naam uitgeloofde ƒ100,zal toevallen en op de openingsdag enige huldiging zal moeten ondergaan is nog niet bekend, want Burgemeester en Wethouders hebben hun keuze nog niet gemaakt. De uitslag van de prijsvraag zal pas op de openingsdag of zeer kort daarvoor bekend worden. Het afd.bestuur van de Kon. Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde te Soest nodigt haar leden, belangstellenden en kwekers onder U, uit tot het bijwonen van een met dia's geïllustreerde voordracht van de heer Dr. A. F. M. REYNDERS. Onderwerp DE KWEEKKUNST Hopende vele van u op donderdag avond 30 januari a.s. te kunnen be groeten, tekenen wij met vriende lijke groeten, M. J. S. VAN HENGEL-SCHEFFER Secretaresse. Aanvang 20.00 uur, gebouw „De Rank". Soesterbergsestraat 18. te zijn de 46-jarige N.A.V.O.-hoofdfunc tionaris Nihat Imre, van Turkse natio naliteit. Deze Imre was belast met de controle van inkomsten en uitgaven der Noordatlantische verdedigingsorganisatie, had toegang tot alle archieven en was tegenwoordig bij vele besprekingen en conferenties der N.A.V.O.-landen en van de meeste door de leden samengestelde commissies. Hij werd door beambten van de N.A.V.O.-veiligheidsdienst op he terdaad betrapt toen hij zich bezig hield met het foto-copiëren van geheime do cumenten. De spion wist zich echter door een overhaaste vlucht aan een ar restatie te onttrekken en nam de wijk naar Turkije waar hij echter bij zijn aankomst kon worden gegrepen. Hij zal zich binnen afzienbare tijd in de Turk se hoofdstad voor het hoog-militair ge rechtshof wegens spionage ten gunste van de Sowjet-Unie hebben te verant woorden. Met grote voortvarendheid wordt nu gewerkt aan het „rond maken" der dos siers. Dan kan worden vastgesteld in hoeverre er tussen de N.A.V.O.-functio naris Nihat Imre en de Westduitsers die zelfmoord pleegden werd samengewerkt. De ontdekking van deze rode spionage zaak, de grootste die tot nu toe achter haald werd, heeft de N.A.V.O. te dan ken aan de in 1968 in Praag afgezette en naar Amerika uitgeweken chef van de Tsjechische geheime dienst, generaal Jan Sejna. Deze heeft tijdens een lang durig verhoor door ambtenaren van de F.B.I., de chef van deze staatsrecherthe Edgar Hoover van een en ander op de hoogte gebracht met alle gevolgen daaraan verbonden, inclusief de golf van zelfmoorden in de Westduitse bondsrepubliek. Op de Waldeck Pyrmontlaan is dit weekeinde de 21-jarige G. H. A. P. al hier met zijn wagen tegen een langs de kant geparkeerd staande auto, eigendom van de heer W. M. H. uit Soest gere den. De oorzaak bleek drank te zijn. De man had wat te veel aan Bacchus geof ferd, zoals een afgenomen bloedproef ook wel zal uitwijzen. Een naast hem zittend meisje, de negentienjarige mej. J. A. G. R. raakte bij de botsing ge wond. Zij moest met verwondingen aan het hoofd naar Zonnegloren worden ge bracht, waar zij ook is opgenomen. De geparkeerde auto werd zwaar be schadigd dwars op het trottoir gezet. De 17-jarige kapster J. R. alhier is af gelopen donderdag op de Birkstraat ge wond geraakt toen zij tegen een keren de auto reed. De 36-jarige predikant C. H. K. uit Nunspeet wilde met zijn auto draaien en reed achteruit het fietspad op zonder voldoende op het verkeer te letten. Het gevolg was een botsing met de wielrijdster, die viel en verwondin gen opliep aan haar beide benen. Zij is overgebracht naar Zonnegloren en aldaar opgenomen. Wegens herhaalde gevallen van open bare schennis der eerbaarheid is op aan wijzing van twee 18-jarige meisjes uit Soest de 19-jarige verwarmingsmonteur J. S. uit Amersfoort aangehouden. De man had zich meermalen op de Peter van de Breemerweg en de Eng schuldig gemaakt aan openbare schennis._ Hij heeft dat ook bekend. Na verhoor is hij weer op vrije voeten gesteld. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks in prijzen van ƒ12,— tot ƒ13,— per 100 st. Middenprijs 12,50 per 100 st. Prijs per kg 1,99. Op donderdag 30 januari zal een so listenconcert in de Oude Kerk worden gegeven waaraan de Hilversumse so praan Ursula van 't Wout-Stamm haar medewerking verleent. Een andere so list is de organist Jan Jansen. De Hil versumse zingt o.a. enige Geistliche Konzerte van Heinrich Schütz voor so praan en orgel en van de onlangs over leden componist Siegfried Roda de Evangelienmusik voor sopraan, solo en concerterend orgel. Jan Jansen speelt ondermeer werken van J. S. Bach, Roda en Olivier Messiaen. Morgenmiddag (woensdag), te 2 uur, heeft aan het slachthuis verkoop van vlees plaats aan de houders van gele kaarten, genummerd van 101 tot 175. Uit reakties die bij de kantoren van het Ned. Kath. Vakverbond, de Chr. Ned. Vakvereniging en het Ned. Vakverbond zijn binnengekomen, blijkt, dat bij het publiek ongerustheid is ontstaan over de vraag of de prijstijging, die bij verschil lende artikelen te bespeuren is en die gemotiveerd wordt met de invoering van de B.T.W., in alle gevallen recht vaardig is te noemen. Vanzelfsprekend valt daarbij de grote aandacht op de prijzen van de levens middelen, doch ook ten aanzien van prij zen van andere artikelen, die voor de gezinshuishouding van betekenis zijn. doet zich dezelfde vraag voor. Het is daarbij in verschillende gevallen moei lijk vast te stellen of de prijsstijging als gevolg van de invoering van de B.T.W, inderdaad gerechtvaardigd is. De vakbeweging heeft niet alleen oog voor loon-, maar ook voor de prijspoli tiek. Het inkomen wordt namelijk niet alleen gevormd door de lonen, maar ook door de prijzen. De huisvrouw zal namelijk niet alleen en wellicht zelfs niet op de eerste plaats kijken naar het loon of salaris, wat zij in handen krijgt, maar wat zij hiervoor kopen kan. De vakcentrales in de provincie Utrecht hebben daarom besloten als ontvang- adres te fungeren, wat hun leden betreft, voor klachten die men ten aanzien van de prijzen van artikelen mocht hebben. Zij zullen zorgen, dat deze op de kortst mogelijke termijn bekend worden bij de Economische Controledienst, die kan uit maken of de betreffende klachten in derdaad gerechtvaardigd zijn. De vakcentrales zouden hierdoor kun nen bezien uit het aantal en de soort van de ingediende klachten, of een cen traal optreden, ten aanzien van de prijs beweging meer in het algemeen, nood zakelijk zal zijn. Vandaar dat de vak centrales hun leden, via hun bestuurs- bonden en plaatselijke centrales in de provincie Utrecht, oproepen de prijs- klachten, welke zij hebben gemotiveerd, door het geven van de volgende adres sen: voor het N.K.V., Oude Gracht 61, Utrecht, voor het C.N.V. Kromme Nieu we Gracht 39, Utrecht en voor het N.V.V., Maliebaan 41, Utrecht. Het spreekuur van de burgemeester zal woensdag 29 januari (morgen) niet van 11-12 uur worden gehouden, maar van 2-3 uur, 's middags. de heerA. Koopmans beheerder bijkantoor Sneek NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Som*: tu Wawfcatrut 11. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak mit ming ore sting te klaapre toengk vaan de week hoor de datter an de Wiek- sloot meer as vief- tug kippe haardstik- ke dood waoreegaon omdaatter un heelie- koptur bar laogovur ut hok waas evloge. Waat daat betref hoej jie je teugus- weurdug narruguns meer ovur te vur- baoze. En ajje daan nog bedenk daat wullie vaan daat soort dinge dur messchien maor un paor te weejte komrne, daan magge wullie rustug zeige daat ut laog- vliege vaan die heeliekopturs un pre- bleem apaart gaot worde. Eers zaote wullie mit de bar laog vlie gende straolgevaalle. Toeng waast pre- bleem daat die krenge zoon bar lewaoij gonge maoke as zullie deur de geluuds- muur vloge. Daat waas meraokuls be roerd veur de kleine kingders die moste slaope, er veur de minse die ziek wao- re. Hoechtum. Maor toeng waster nog geen mi.:s die daat ok aal op de beeste ging betrekke. Maor daat ister noeng toch vaan ekom- me. De eerste kiepe binne aal dood, enk schaat zo daat de baos vaan die kiepe, in dit gevaal dus nie de haon, maor un aore vriejer, naor de menistur vaan defensie zaal gaon om te vertelle daat deur zijn schuld un stuk vaan zun haan del naor de knoppe is. As ik die kiepebaos waas, daan zouk eers nog un kwak aore kiepebaoze, en meer vaan die minse die barre laast hebbe vaan die wentulwieke, opzeuke, om saome te gaon prootestere in De Haog. Waat veur minse der naos kie pebaoze laast zouwe hebbe vaan die dinge wittik nie zo bes, maor der zal- le der bes wel weze. Volluguns Gart hebbe die luu die somurs an de Bir- rukstraot op un ofgescharrumde weij helemaol bloot lope, ok meraokuls veul laast vaan die dinge. Maor ik schaat daat zullie nie zo bar vaant lewaoij zalle schrikke, maor wel vaan de minse die in die dinge zitte, die door bar laog te vliege op de hoogte wille blieve vaan watter beneje beurt. Maor ik schaat zo, daat die luu vaan die heliekopturs der niet vaan wakkur zal le leige. Waant ut liek ming, dajje vaanuut zoon ding bar moeijeluk ken zien oft maanne of vrouwe binne die daor zongder klere an i-ngdlope. En ajje daat nie weejt zalt veur die luu ok wel heulegaor nie interessant weze. Maor daor ging ut noeng nie over, ut gaot noeng over de trammelaant die de minse, maor veuraal de beejste vaan die vlieggevaale hebbe. Waant noeng bin ne der vieftug kiepe ut hoekie omme- gaon, maor vollegende keer binne der vieftug die vaan de naorughied nie meer weejte hoe of zullie eiere motte leige. Daat is daan veur die kippebaos ne- tuurluk heulmaol arrug. Waant stel je maor is veur dat un mins feguurlukke zun ei nie kwiet ken, daan loopt ie maor int rongd en weejt heulegaor nie waattie mot gaon doen. Veur zoon kip ist netuurluk nog veul arrugur. As die zun ei nie kwiet ken, daan loop ut heu legaor uut de haand. Ent blief netuur luk nie allenug bie de kiepe. De volle gende soort beejste binne de koeie. As ter zoon lewaoijmaoker bove un heule kwak koeie komp, dan liekt ut -ming daat zullie vaan schrik geen melluk meel zalle geve, maor int gunstugste ge- vaal allenug nog maor kaarnemelluk. Ajje ut daan zo gaot bekieke, daan zor- rege die heeliekopturs der veur daat ongs laand vaandaog of marrege mit un voedsel terkort kompt te zitte, en daat ken nooit de bedoeling vaan de baoze van Soesderbarrug weze. Maor ik ken minge indenke daat ut veur de minse diet angaót un groot prebleem ken weze en omdak heul meuijeluk minse mit prebleme ken lao- te worstele, bink is uut gaon zitte den- ke ofter niks an te doen zouw weze. Enk gloof dak der waat veur hep ge- vongde. Ut vraog netuurluk wel un kleine inves tering, maor ik schaat daat ut der dub- bul en dwaars uut komp. Der zaal alle nug iemaand motte komme die un zaok in oorkleppe veur kiepe cn koeije gaot beginne. Veur daat aore gevaal an de Birrek- straot hek zo gauw niks kenne uut- vingde. Ik gloof daat as zullie vaant prebleem of wille weze daat zullie der allenug maor un heule grote hoed veur op hoeve te zette. Maor daor hoefk ming ok zo druk nie om te maoke, waant daat hep niks mit voedselveur- ziening te maoke, enk ken daor daor zogezeit de naokte feite nie vaan, en dat mojje wel wete ajje der waat an wil doen. Opnieuw worden in Soest door ongure elementen honden weggelokt, om elders en vooral naar het buitenland te wor den verkocht aan laboratoria voor dier proeven. Houdt U hond toch vast, dat moet u tóch al doen ingevolge de poli- tie-verordening. Bewaar uw huisvriend, zowel hond als kat het tragische lot van proeven, die onder onmenselijk lijden genomen wor den. Zij zijn weerloos, dus houdt ze vast. Dierproeven zullen helaas wel voor me dische doeleinden onontbeerlijk blijven, maar geen proeven met dieren voor lip- stikken, haargroeimiddelen, huidcrèmes en groei van bloembollen enz. Steunt ons in deze moeilijke strijd en geeft handelaren en opkopers geen enkele kans.

Soester Courant | 1969 | | pagina 3