Soest toen - Soest nu DE STAAT GROOTSTE PRIJSOPDRÏJVER PRINSES BEATRIX VERJAART OPHANGFEEST IN IRAK Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderaeg 23 TER TER VERGELIJKING EEN DUITSE HELD MET FOUTJES Vrijdag' 31 januari 1969 Uitgave Drnkberij Smit - Soest r' 48e jaargang no. 9 Rnrean voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Veel materiële schade bij botsing Boeken en tijdschriften voor zieken Het oog gericht op Franco Twintig jaar Vrienden Van Zonnegloren Abonnement per kwartaal ƒ3,50, per post ƒ6,50 SOESTERÜOURANT ,o0, per post 6,o0 Iedere dinsdag en vrijdag Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Wat laat en feitelijk te laat zijn tweede kamerleden in de kamercommissie van verkeer en waterstaat in verzet geko men tegen de voorgenomen verhoging van posttarieven van de P.T.T. Een ver hoging die, wat het briefport betreft, neerkomt op 25 procent, van 20 op 25 cent voor brieven tot 20 gram. Afgezien van het ja of nee van de noodzaak de zer verhoging, is het moment van in voering - 1 februari a.s. - wel bijzonder slecht gekozen. Een moment waarop, door de invoering van de b.t.w., het prijsniveau in ons land op wat wilde wijze omhoog schiet. Het ministerie van economische zaken belooft natuurlijk nauwlettend er op toe te zien, dat de prijzen niet hoger worden dan de en kele procenten die de B.T.W. noodza kelijk maakt en betoogt dat hij niet zal schromen om voor bepaalde branches een prijsstop af te kondigen wanneer de prijzen een extra verhoging ondergaan. Men kan deze situatie niet wegcijferen bij de beoordeling van de prijsverho ging bij de P.T.T. Het maakt een hijzon der onwaarachtige indruk, dat het staats-monopolistisch bedrijf in deze zelfde periode wel kan overgaan tot een verhoging van het posttarief met een kwart van de tot nu toe geldende prijs, terwijl het particuliere bedrijf bij even tuele prijsverhoging met één tiende ver buiten zijn boekje zou gaan en een prijs stop riskeert. Het moet - hoe men het ook verdedigt - op iedereen de indruk maken dat hier met twee maten wordt gemeten. Dat de regering haar eigen ondernemingen bui ten en boven de wet stelt, alleen bij an deren wil toezien dat het algemeen be lang niet wordt geschaad. Des te meer wekt deze tariefsverhoging een scheve indruk, omdat de P.T.T. in haar geheel (dankzij telefoon- en giro dienst) een winst maakt van enkele tientallen miljoenen. Slechts omdat in dit geheel de postbestelling een verlies post oplevert, wil men het tarief hier voor weer eens flink verhogen. Dat be tekent dus, dat de P.T.T. als geheel dan volgend jaar op een nog hogere winst zal kunnen bogen. Waartoe die winst dan wel wordt gebruikt? Niet om de postbestelling dan volmaak ter te laten verlopen. Neen, men wil juist, ondanks de tariefsverhoging, zo gauw mogelijk overal in het land de tweede bestelling laten vervallen. Dat scheelt ook nog weer eens 15 miljoen! Met het meer verdiende geld wil de P.T.T. dan wel wat sneller de zo winst gevende telefoondienst verbeteren, de wachtlijsten vlugger wegwerken, want dat stijgende aantal abonnees werkt er ook weer toe mee de winst te verbe teren. Die wachtlijsten hadden al lang weg gewerkt kunnen zijn, wanneer de rege ring de P.T.T. zou hebben toegestaan normaal op de kapitaalmarkt leningen aan te gaan, zoals ieder normaal be drijf zou doen. Maar neen, voor de P.T.T. moeten de investeringen uit de winst komen. Minister Bakker van verkeer en water staat verdedigde de tariefsverhoging o.a. met het argument, dat het voor een ge zin niet zoveel uitmaakt, hoogstens twee gulden per jaar meer, omdat gemiddeld per gezin niet meer dan veertig brie ven per jaar worden verzonden. Een zwak argument, want de minister doet dan maar alsof hij niets weet van prijs verhogingen in andere sectoren en dat het al die posten bij elkaar zijn waar door de levenskosten bijzonder stijgen. Over de portokosten van de kleine za kenman en de andere bedrijven praat hij liever niet! En waarom zou de postbestelling in geen geval onrendabel mogen werken? Mo gen we van het rijk niet ook een beetje service verwachten? We betalen in Ne derland flinke belasting, maar boven dien moeten we een flink schokken voor iedere dienst die een overheidsorgaan voor de burger verircht. Het miniem- ste afschrift of verklarinkje moet apart worden betaald. En wij altijd maar ge dacht, dat de overheid er was voor de burgerij en niet zozeer voor zichzelf. Zodra in de particuliere sector een mo nopolie dreigt, wordt er van alles aan gedaan om dit te voorkomen, uit angst voor een te hoge prijs. Gezien de mani pulaties van dit staatsbedrijf bepaald niet ten onrechte. Daarom des te meer te veroordelen en af te wijzen. Bij een botsing op de hoek van de Park- laan en de Nieuweweg is woensdag morgen grote materiële schade ontstaan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeluk gebeurde, toen de 24- jarige machinebankwerker J. L. S. uit Soest met zijn auto vanaf de Parklaan de Nieuweweg wilde oprijden. Hij ver leende daarbij echter geen voorrang aan de 28-jarige metselaar H. J. M. uit Kootwijkerbroek, die ovei de Nieuwe weg reed. Beide wagens werden bij de botsing ernstig beschadigd. Vandaag vieren wij de verjaardag van h.k.h. prinses Beatrix met nog wat meer vreugde en meer medeleven dan in vroeger jaren door haar voorspoedig groeiende zonen, Willem-Alexander en Johan-Friso. Steeds meer raakt het bekend, dat prin ses Beatrix een kind van haar tijd is. Zij heeft grote interesse in de proble men van deze tijd, haar man betrekt haar in de aanpak van de ruimtelijke ordening en tezamen ontvangen zij ge regeld mensen op hun kasteeltje met wie zij allerlei aspecten bespreken. Kunstenaars vinden er ook een gretig gehoor. Ook jonge mensen worden er uitgenodigd om te komen musiceren, of iets van hun werk te laten zien. Op Groot-Drakestein is het een komen en gaan van bekende en totaal onbekende persoonlijkheden. Zo staat onze kroonprinses temidden van ons. En ondertussen bereidt zij zich ernstig voor op haar grote taak, die eens kan komen. Irak heeft een vrijwel complete natio nale feestdag gemaakt van het ophangen van vijftien mannen die voor Israël spionage bedreven zouden hebben. En de regering heeft laten doorschemeren dat voor de toekomst nog een paar van dergelijke attracties te verwachten zijn. Het is een weinig verheffend schouw spel, zozeer dat de secretaris-generaal der Ver. Naties Oe Thant de ongebrui kelijke stap nam ook eens een Arabisch land te hekelen wat uiteraard door Irak is afgewezen als een inmenging in binnenlandse aangelegenheden. Dit laatste is waarschijnlijk nog juist ook. Irak is zo langzamerhand weer toe aan zijn volgende staatsgx-eep, die vol gens traditie een vrij bloedige affaire belooft te zijn. De regeringen beginnen doorgaans met beloften om allerlei problemen op te lossen, met name dat der Koerden, en als dat mislukt plegen nieuwe groepen militairen het heft in handen te nemen om het beter te doen. Men krijgt sterk de indruk dat het hui dige bewind vooral om de eigen onder gang af te wenden moedwillig een mas sale hysyterie teweegbrengt onder de Irakezen. Het zou heel vreemd zijn als Israël geen spionnen had gehad en nog heeft in Irak, dat tot de sterkere Arabische landen behoort. Maar erg overtuigend is niet aangetoond dat de publiekelijk opgehangenen allemaal aan spionage schuldig zijn geweest. Het heeft er meer van dat de voornaam ste functie van de ophanging is geweest te dienen als bliksemafleider voor een van hogerhand in de gewenste richting omgebogen volkswoede. En zelfs al zouden het allemaal spion nen zijn geweest, dan nog is het aan richten van een executiefeest alleen maar een middel om de haat tegen Is raël op te zwepen. Wat dan uitgerekend gebeurt op een moment dat het er juist om gaat die haat wat af te remmen op dat eindelijk in het nabije oosten de sfeer rijp wordt gemaakt voor een re delijke oplossing. In het lectuurhuisje van het Roode Kruis, staande naast het gemeentehuis, werden in 1968 voor de zieken gedepo neerd 1006 boeken en 5884 kg tijd schriften. Hiermede 6taat Soest op de lijst van 140 gemeenten in ons land, waarin lec- tuurhuisjes zijn geplaatst, op de 14de plaats. Franco hoopt door de klok terug te zet ten naar de tijd van zijn strikste dicta tuur diit te voorkomen, maar het is de vraag of dit nog mogelijk is. KANTMAN. Sinds 1 januari heeft elke Nederlander kennis gemaakt met de B.T.W. Volgens de regering zijn wij een jaar ingegaan van overbesteding waarbij een aantal monetaire en andere remmen in wer king moeten worden gesteld. Dat alles zal voor ons bestwil zijn en wij leggen er ons bij neer. Evenzo heeft de meer derheid van de zakenmensen zich er al bij neergelegd dat zij als onbezoldigde belastinggaardei-s moeten optreden. Zij worden daarvoor bedankt met het toe schuiven van een hoeveelheid extra ad ministratie en voorts met een aantal verdachtmakingen dat zij de prijzen op drijven, zelfs vanuit de regeringshoek. Voor hen stijgen daarnaast allerlei soci ale lasten met name bij de ziekenhuis- verzekei'ing waarvan de premie blijk baar met tientallen procenten mag stij gen. Zien wij aan de andere kant de opstel ling van werknemers, met name van hen die werkloos zijn. Zij ontvangen bij gebrek aan werk een uitkering die hun van harte wordt gegund. Zodra er ech ter werk beschikbaar is moet dit werk binnen een bepaalde reistijd van het huis liggen. Is dit niet het geval, dan blijft de werkloze zijn uitkering behou den en mag de werkgever het beschik bare werk aan een buitenlander geven, terwijl de kosten van dc arbeid dan ho ger worden. Terwijl dus enerzijds de zelfstandige een extra prestatie mag le veren om zijn marktpositie te behouden, geniet de werkloze werknemer een ex tra beschermde positie. Het komt ons voor dat maatschappelijk gezien de ene Nedeiiander met een te zware verantwoordelijkheid wordt belast voor het welzijn van ons volk terwijl de ander zich aan elke verantwoordelijk heid daarvoor mag onttrekken. Het komt ons voor dat ondanks de welvaart in Nederland het economisch en sociale onbehagen tussen verschillende deelne mers aan het economisch leven toer neemt. Een ontwikkeling die tot span ningen moet leiden. De Toestand in Spanje vei'schilt niet veel met de staat van beleg nadat Franco volkomen onverwacht een eind heeft gemaakt aan een bescheiden mate van vrijheid die langzaam in de afge lopen drie jaar is gegroeid. Opeens is de censuur op de pers weer volkomen, de politie heeft weer een vrijbrief om iedere woning binnen te gaan, vasthouden zonder opgaaf van re denen kan weer. Kortom het is een te rugkeer tot de dictatuurstaat in optima forma, waarvan men aannam dat Fran co die voorgoed achter zich had gelaten. Het opvallendst in de laatste maanden is geweest dat de studenten roerig wa ren, maar waar ter wereld waren ze dat niet? Men kan niet aannemen dat de oude heerser over Spanje alleen daarom tot zijn harde maatregelen besloot. Ook een dan eens wat verminderende, dan weer eens feller oplaaiende arbeidson rust duurt al te lang in Spanje om nu opeens reden te zijn tot het opnieuw in stellen van de politiestaat. Vermoedelijk ziet Franco's regering met ongerustheid dat de beperkte vrijheid van de laatste jaren gepaard gaat met steeds meer en steeds feller uitingen van misnoegen op allerlei gebied. En vooral op het punt van de bestuursvorm van de toekomst, een vraagstuk dat ge zien Franco's ouderdom met de dag ac tueler wordt. Franco heeft kennis gemaakt met ster kere acties van uiterst links dat hoopt na Franco in een of andere vorm de republiek weer te kunnen herstellen. Een gedachte die vooral leeft in de clandestiene vakbeweging, die overigens niet zozeer hierom, maar wel door de ontevredenheid door de staatvakbonden, steeds meer aantrekkingskracht uitoe fent op arbeiders. Hoewel men dit niet overdrijven moet, heeft ook de verban ning van de troonpretendenten van het huis Bourbon-Parma het regiem de haat op de hals gehaald van de carlistische groeperingen, hoewel die ook onderling vari mening verschillen: sommige zijn voor een moderner, liberaler bewind, anderen voor een strak paternalistisch bestuur. In zijn eigen Falange blijkt de vrees te leven dat op de een of andere manier Don Juan aan de macht komt. die de mocratischer opvattingen huldigt dan Franco's veteranen lief is. Er zijn de laatste tijd wel geruchten geweest dat diens door en door falan- gistisch geïndoctrineerde zoon Juan Car- los bereid zou zijn zijn vader te passe ren in de troonsopvolging, maar zelfs dit stelt Franco's omgeving niet erg ge rust. Op de vingers aftellend komen ze al makkelijk tot een stuk of vijf, zes ideeën over de vorm van de Spaanse staat na Franco. Concurrerende bewe gingen die makkelijk kunnen leiden tot een herleven van de burgeroorlog. Wat zich thans gaat wreken is dat Franco te lang heeft uitgesteld zijn op volging te regelen. Had hij een jaar of drie geleden de knoop doorgehakt, bij voorbeeld ten gunste van Juan Carlos, dan had de overgang in alle rust kun nen gescheiden. Nu het einde van zijn persoonlijke bewind zo nabij lijkt, leeft bij tal van groeperingen de hoop in vloed uit te oefenen op Franco's op volging, desnoods die te bevechten in de chaos. De Van Weedestraat met rechts op dc foto herberg „De Koophandel", later het onlangs afgebroken Hotel Eemland, meer dan 50 jaar geleden. Dezelfde plaats nu. O Op 1 april a.s. zal het precies twintig jaar geleden zijn, dat een aantal Vrien den Van Zonnegloren zich groepeerden tot de voetbalvereniging V.V.Z. '49. Dit feit zal dan ook niet geruisloos voorbij. April is uitgeroepen tot de feestmaand. Voor 19 april is een competitievrije za terdag aangevraagd, opdat de leden in het veld niet de nadelige gevolgen zul len ondervinden van de feestavond, die op de daaraan voorafgaande vrijdag wordt gehouden. Deze feestavond zal muzikaal verzorgd worden door het dans- en showcombo De Adrijo's. Toch zal er zaterdag gevoetbald wor den. Om half drie zullen twee teams van oud-V.V.Z.-leden elkaar bestrijden. Om vier uur wordt in het nieuwe clubhuis een receptie voor leden en genodigden gehouden. De ontvangst zal waarschijn lijk door muziekkorpsen worden opge luisterd. \'oot de jeugd staat er een filmmiddag in mei en een voetbalontmoeting met H.E.S. uit Schiedam op het programma. V.v ,z. heeft plannen om de feestmaand af te sluiten met een voetbalwedstrijd lussen twee gerenommeerde clubs, die dan op Koninginnedag zou moeten plaatsvinden. Tijdens de feestavond zullen nog enkele oud-V.V.Z.-ers worden gehuldigd, van wege hun aan de vereniging bewezen diensten. Menige politicus in Bonn heeft kwade uren gekend doordat iets uit zijn verle den bekend werd dat getuigde van nog al nazistische instelling of op zijn minst een groot gebrek aan ruggegraat te genover Hitiers beweging. Zo af en toe wordt bijvoorbeeld nogal eens hinder- lijk herinnerd aan kanselier Kiesingers bezigheden op Goebbels ministerie in de oorlog en het meelopen in de beweging van presidentschapskandidaat Schroder. Lieden die wat dat betreft geen enkele blaam trof, zoals indertijd president Heuss, hadden in het naar democratie snakkende Duitsland kennelijk een streepje voor. Tenzij ze, zoals Willy Brandt, inderdaad tegen het Derde Rijk in actie waren gekomen door naar het buitenland te gaan - dat was weer net iets teveel van het goede. In het alge meen werden carrières niet te ver schrikkelijk geremd als de bruine vlek jes maar niet te erg in het oog liepen. Lange tijd heeft men zich in dc bonds republiek erover verheugd dat men al thans als parlementsvoorzitter de was echte verzetsstrijder Gerstenmaier, die zelf kon bogen op een veroordeling door liet beruchte volksgerechtshof nadat hij gearresteerd was na de aanslag van juni 1944 op de Führer. Het vonnis luidde weliswaar slechts zeven jaar tuchthuis en dat uit de mond van rechters die voor kleinigheden al de strop voorschre ven is natuurlijk wel bedenkelijk: zo groot konden Gerstenmaiers heldenda den dus ook weer niet zijn. Royale uitkeringen Meer verontwaardiging is nu gewekt doordat iets meer over dr. Gerstenmaier bekend is geworden. Het blijkt dat in geld uitgedrukt de verzetsdaden van deze man toch hoger aangeslagen moes ten worden: hij streek 250.000 harde marken op plus een respectabel pen sioen als vergoeding voor het leed hem onder Hitier aangedaan. En dat is niet gering:' menige overlevende van Bu- chenwalde en Dachau is nog aan het vechten voor geldelijke tegemoetkomin gen of heeft moeten berusten in een armzalig pensioentje. Niet ieder is overtuigd van Gerstenmai ers aanzienlijke verzet. Het vermoeden leeft ook dat de royale uitkeringen aan hem er meer mee te maken hebben dat de voorzitter van de Bundestag op een uitstekende positie zit om bij allerlei in stanties druk uit te oefenen en dat hij het hele proces slechts op gang had ge bracht niet om geld. maar omdat er een geschil was of hij zijn academische titel wel mocht voeren. Derhalve was vast gesteld dat hij onder Hitier eens was gepasseerd bij een hoogleraarsbenoe ming waarop hij wel recht had maar die hem om politieke redenen door de neus was geboord. Nadat hem de we tenschappelijke genoegdoening was ge schonken bleek de geldelijke compensa tie als bijkomstigheid toch dankbaar aanvaard. Het geheel riekt ernaar dat hier poli tieke macht in klinkende munt is omge zet, hetgeen misschien geen corruptie mag heten volgens de wetboeken, maar moreel wel als zodanig wordt gevoeld door vrij velen in de C.D.U.-aanhang. Juist de ongunstige reacties uit de be volking hebben Gerstenmaiers partij er toe gezet druk op de bondsdagpresident uit te oefenen maar liever van het to neel te verdwijnen met pensioen en al. Tenslotte zijn er verkiezingen aan de horizon. Het is een beetje merkwardig, maar voor de politieke carrière van Gersten maier - over zijn finnaciële positie rep pen we hier niet was het misschien toch beter geweest als hij maar een klein nazi-vlekje had gehad, dat schaadt aanzienlijk minder. v, t'

Soester Courant | 1969 | | pagina 1