Soest toen - Soest nu Telefoonnummer ziekenauto 19 HO Noorderweg 23 Dinsdag 4 februari 1969 48e jaargang no. 10 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 AUTO EN BIJSTANDSWET Jongetje aangereden door auto Mededelingen van de carnavalscommissie Soest Bromfietser reed tegen onverlichte auto De Christelijke Oranje vereniging vierde de verjaardag van de prinses Zijne Doorluchtige Leutigheid Butzelaar voor negende maal Prins Carnaval Inbraken en diefstallen tijdens het weekeinde Het oog gericht op slijtageslag in Praag Eiermarkt S.E.C. won opnieuw spelregeltest Klaverjassen bij V.V.Z. SOESTERI OÜRANT Abonnement per kwartaal 3,50, per post 6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben als beroepscollege voor de toe passing van de bijstandswet kortgeleden een even merkwaardige als betreurens waardige uitspraak gedaan, die de aan dacht waard is. Bejaarden die in een bejaardencentrum worden opgenomen en de kosten niet uit eigen portemonnee kunnen betalen, hebben recht op bij stand, mits hun vermogen niet boven een bepaald bedrag uitkomt. Een bejaard echtpaar uit een gemeente nabij Den Haag had slechts een beschei den vermogen, maar kreeg nochtans geen bijstand, aangezien het in het bezit was van eenauto. Ged. Staten van Zuid- Holland waren van mening dat de waar de van deze auto bij het banktegoed van het echtpaar moest worden bijge teld en zodoende kwam hun bezit boven de grens van het z.g. bescheiden ver mogen uit. Navrante bijkomstigheid was dat de vrouw van het echtpaar zich zonder auto nauwelijks kon verplaatsen, zodat het bezit van een auto voor dit echtpaar bepaald geen luxe was. Waarom televisie en gouden voorwerpen niet? Het moet in hoge mate betreurd wor den, dat Ged. Staten van Zuid-Holland tot een dergelijke uitspraak zijn geko men. Een uitspraak die immers gemak kelijk landelijke konsekwenties kan hebben, aangezien verschillende ge meenten zich eventueel op deze uit spraak zouden kunnen beroepen. Daar om is het maar gelukkig, dat deze zaak binnenkort in appel door de Kroon zal worden behandeld, die hopelijk de uit spraak van Ged. Staten zal desavoueren. Zoals bekend wordt bij beoordeling van een verzoek om periodieke bijstand het bezit van een bescheiden vermogen juist niet als motief gebruikt om die bijstand te weigeren. De grens voor dit beschei den vermogen is 3600 voor alleen staanden en 6000,voor echtparen. Het betrokken echtpaar bezat slechts een paar duizend gulden, maar nu de waarde van de auto ook als een ver mogensbestanddeel werd aangemerkt, bezat het plotseling een vermogen dat hoger dan 6000,Eerst wanneer het bezit van dit echtpaar onder de ƒ6000,- zou dalen, zou het dus voor een uitke ring krachtens de bijstandswet in aan merking komen. De vraag die hier wordt opgeworpen is waarom een auto wel in de beoordeling wordt betrokken er. bijvoorbeeld een kleurentelevisie, antieke voorwerpen en gouden sieraden niet? A" de opvattingen van het college van Ged. Staten gemeengoed zouden wor den in de bijstandspraktijk, dan is het hek goed van de dam. Dan moeten de ambtenaren van de gemeentelijke dienst van sociale zaken in gezelschap van taxateurs eerst de waarde vaststellen van waardevolle voorwerpen, die het eigendom zijn van iemand die bijstand heeft gevraagd. En aangezien de ene taxateur verstand heeft van radio's en televisie, de andere van antieke meu belen, een derde van luxe voorwerpen, een vierde van gouden en zilveren voor werpen, zal men dus verschillende taxa teurs in moeten schakelen. Als men een auto in de overwegingen betrekt, dan zou men met een gouden ring met bril- Bij het oversteken van de Julianalaan is zondagmiddag om omstreeks vijf uur de 11-jarige J. M. R. uit Soest door een auto aangereden. De automobilist, de 19-jarige J. H. alhier kon de jongen niet meer ontwijken. Aanvankelijk liet het zich vrij ernstig aanzien, maar twee ge waarschuwde doktoren constateerden geen ernstig letsel. De jongen kon naar huis worden gebracht. Zoals reeds eerder bekend werd gemaakt zal tijdens de carnavalsoptocht, op zater dag 15 februari, door de jury speciaal gelet worden op het onderwerp sport. Beoordeeld zullen worden zowel de mooiste als de origineelste uitbeelding. Voor beiden is een eerste prijs beschik baar tot een totaalbedrag van honderd gulden. De sportverenigingen of groepen, zowel als individuelen, die tijdens de optocht in aanmerking wensen te komen voor één der geldprijzen dienen om uiterlijk half drie aan het punt van vertrek (Hil- debrandlaan) aanwezig te zijn. Auto's en wagens dienen aan te rijden via de Van Beuningenlaan, Vosseveldlaan, dit i.v.m. de toestand van de wegen aldaar. Aanmelding voor deelname aan de op tocht kan alsnog geschieden, schriftelijk aan het adres Oranjelaan 42, Soest, of telefonisch onder nummer 6671. Verder delen wij nog mede dat, in te genstelling tot andere berichten beide avonden, dus zowel zaterdag 15 als zon dag 16 februari, voor ouderen en jonge ren toegankelijk zijn, dit opdat wij nie mand behoeven teleur te stellen. Tijdens de carnavalsavonden in de zaal zijn uiteraard ook mooie geldprijzen te behalen. Voorwaarde hiervoor is dat in dien men hiervoor in aanmerking wenst te komen, men uiterlijk om half negen in de zaal aanwezig is. Bij binnenkowist dient men zich bij de jury te melden die de betreffende personen van een nummer zal voorzien, teneinde de jure ring vlotter te doen geschieden. Inmiddels kunnen we reeds mededelen, dat de burgemeester van Soest zich be reid heeft verklaard om Zijne Doorluch tige Hoogheid Prins Leut IX, welkom te heten bij zijn binnenkomst in de ge meente Soest. Nadere mededelingen hieromtrent vol gen nog. janten hetzelfde moeten doen. Kostbare gouden voorwerpen zijn vaak meer waard dan een tweedehans auto! In de praktijk gebeurt dit echter niet. Maar een echtpaar, dat een auto bezit en die auto om hoogst noodzakelijke re denen zelfs hard nodig heeft, wordt nu wei gedupeerd. Dat is dan nota bene ook nog een uitspraak in hoger beroep! Verouderde visie De uitspraak berust in feite op een ge- dachtengang, die van voor de 2e we reldoorlog dateert. Toen werd het bezit van een auto nog als een luxe be schouwd, die slechts weing mensen zich konden veroorloven. Maar is het bezit van een personenauto thans nog een luxe? Goed, heel veel mensen zouden er misschien wel zonder kunnen, maar dat kan je van een radio of een tele visietoestel ook zeggen. We mogen het toch wel zo stellen, dat het bezit van een personenauto een hoogst normale zaak is, voor bejaarden die zich moei lijk kunnen verplaatsen zelfs een zeer nuttige en moeilijk te missen zaak. In elk geval zou het veel redelijker zijn om het bezit van een auto buiten be schouwing te laten dan bijvoorbeeld het bezit van gouden en zilveren voorwer pen, familiepronkstukken en andere persoonlijke bezittingen waar men vaak beter buiten kan dan buiten een auto. Waarmee wij overigens niet \yillen zeg gen dat deze voorwerpen wel in de overwegingen zouden moeten worden betrokken. Deze voorwerpen hebben im mers een persoonlijke waarde, ze liggen vaak in de privésfeer en moet je de mensen dat afnemen? Wij dachten van niet, maar dat geldt nog veel minder voor een auto, zeker wanneer die auto gebruikt wordt door een echtpaar, waarvan de vrouw erns tig invalide is. Daarom is het te hopen dat straks de Kroon een andere, meer moderne visie op het bezit van een auto aan de dag ral leggen en de uitspraak van het Zuidhollandse college ongedaan zal ma ken. Op de Steenhoffstraat is zaterdag de 27- jarige drukker K. A. O. v. d. K. uit Amersfoort met zijn bromfiets tegen een auto gereden, die onverlicht op het rij wielpad stond. De wagen bleek eigen dom van de 22-jarige J. C. L., eveneens uit Amersfoort. De auto bleek niet ver zekerd, terwijl het voertuig voor een technisch onderzoek tevens in beslag werd genomen. De bromfietser liep bij de bitsing ver wondingen aan het hoofd op. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix, hield de Christe lijke Oranjevereniging „Beatrix" vrij dagavond een feestavond in wijkgebouw Eltheto. Vooraf werd een korte huishoudelijke vergadering gehouden, waarin de heren J. C. Rip, Kenemans en Smits als be stuurslid herkozen werden. De heren Hoekstra en Schlecht, resp. secretaris en penningmeester, brachten hun jaar verslagen uit, die onveranderd werden goedgekeurd. Na zijn welkomswoord wees de voorzit ter er op, dat men bijeen was voor de viering van de 31e verjaardag van onze kroonprinses Beatrix. Haar keuze in prins Claus is een goede keuze geweest. Uit hun huwelijk zijn twee flinke zoons geboren, n.1. prins Willem Alexander en prins Johan Friso. De spelgroep van Hebron en Zon en Schild uit Amersfoort, o.l.v. mej. Van Boeijen, bracht het blijspel „Tot weder dienst bereid" ten tonele. Dit gezelschap staat bekend om haar goede spel en ook nu weer was dit het geval. Aan het einde bracht de heer Veldhui zen de toneelgroep dank voor haar su blieme spel, waarna tot slot het zesde couplet van het Wilhelmus werd gezon- Nog ruim anderhalve week en katholiek Nederland staat weer aan de vooravond van de veertigdaagse vasten, een in on- gebruik rakende traditie, die echter wel trouw van jaar tot jaar door steeds gro tere carnavalsfeesten wordt ingeluid. Ofschoon de carnavalviering zich vooral in het zuiden van ons land (en in zui delijker landen) een grote reputatie heeft verworven, sluit dat geenszins de moge lijkheid van een waardig carnaval „bo ven de Moerdijk" uit. Soest gaat dat volgende week voor de tiende maal bewijzen. Zijne Doorluchtige Leutigheid Prins Carnaval, beter bekend als Prins Leut IX en nóg beter bekend als kapper Wim Butzelaar zal twee da gen lang over het carnaval-vierende deel van Soest regeren met een dosis inspi ratie, humor en een organisatie-talent, die voor geen „beroepsmatige" Brabantse of Limburgse prins behoeven onder te doen. Het carnavalsfeest is van Italiaanse oor sprong en wellicht een vermenging van een Romeins lente- en een Germaans offerfeest. Daarvan is vandaag de dag niet veel meer te bespeuren, al wordt in ieder geval bij elk carnaval nog vele offers gebracht, zij het dan aan andere Goden dan Germanen en Romeinen des tijdens gewoon waren. Tegenwoordig wordt vooral Bacchus in ere gehouden, maar een waardig carnavalsfeest vraagt ook grote financiële offers en dat is iets, wat men zich in Soest nauwelijks kan permitteren. Maar het Soester feest lijdt daar nauwelijks onder. „Ik geef zelfs de voorkeur aan de wijze, waarop wij carnaval vieren. De intimiteit is hier veel groter. Bij ons is het veel meer een familiefeest. In het zuiden word je van het ene café naar het andere ge sleept en raak je verloren in de massa", vindt de heer Butzelaar, die volgende week zaterdag voor de negende achter eenvolgende maal zijn carnavalspak zal aantrekken. Humor en joligheid hebben na al die negen jaar niets te lijden ge had. Keer op keer injecteert de prins zijn feestgangers weer met (vrolijkheid) stimulerende middelen, maar houdt er tevens toezicht op, dat de boel niet uit de hand loopt, iets wat overigens zelden gebeurt. „Vrijende paartjes lioren op ons carna valsfeest niet thuis. Die stel ik in de gelegenheid om buiten hun minnekozin- gen voort te zetten. Een overmatig drank gebruik is er ook niet bij. Iemand, die zich door de drank tot vrolijkheid moet laten inspireren, kan beter ergens an ders heen gaan", aldus prins Leut IX, die zichzelf in deze dagen ook zonder moeite de nodige beperkingen op het gebied van de tot de verbeelding spre kende dranken oplegt. Wat brengt een vader van drie kinde ren en een druklce zakenman ertoe, keer op keer weer met even veel plezier als motor van het carnavalsfeest te willen optreden? „Kijk, door mijn kinderen word ik nogal eens geconfronteerd met het feit, dat er voor de jeugd maar zo weinig te doen is in Soest. De jongeren moeten zich tenminste eens per veertien dagen op een behoorlijke wijze kunnen ontspannen. De instuif is ook al niet meer wat het geweest is. Ik ben vast van plan om na het carnaval de oorza gen daarvan eens na te gaan en te be zien, wat er voor de jeugd te doen is. We zouden tot een soort samenwerking tussen alle verenigingen en instellingen, die ten behoeve van de jongeren werk zaam zijn, moeten komen. Het geeft mij een enorme voldoening, als ik als oudere iets voor de jeugd kan doen. Maar er ligt hier ook een taak voor de ouders. Met elkaar moeten we iets voor de jon geren doen. En daarom ben ik zo blij, dat ik tenminste één keer per jaar mag meehelpen om de jeugd zich te laten uitleven." Hoe lang denkt de groothandelaar in grappen en grollen het nog vol te hou den „Zolang de jeugd en de raad van elf mij accepteren. En zolang ik de ge legenheid krijg om me eens per jaar op deze wijze uit te leven, zal ik er graag gebruik van maken", aldus prins Leut IX, die overigens al weer enkele carna valeske verplichtingen erop heeft zitten. Op één dag heeft hij verleden week 45 toespraken op de katholieke lagere scho len moeten houden om de jeugd er toe te bewegen, het kindercarnaval in ga rage Van Kooij te bezoeken. Een op dracht, waarmede de prins blijkens de reacties kennelijk weinig moeite had. Verleden jaar waren er 800 kinderen. Dit jaar mogen er zeker wel 1300 wor den verwacht. De kleuters zullen het carnaval op de eigen scholen vieren. Volgende week zaterdag breekt dan ein delijk het feestgedruis weer los. In te genstelling tot andere jaren zal de op tocht worden geformeerd bij de Hilde- brandlaan. Bij het busstation Soest-Zuid zullen de prins en de raad van elf met de dansmariekes zich bij het ongetwij feld fraai vermomde gezelschap voegen om gezamenlijk de tocht naar het Ver enigingsgebouw voort te zetten. Vanaf ongeveer vijf uur wordt de deelnemers aan het feest, dat daarna in het hele verenigingsgebouw wordt gehouden, even rust gegund. Men gaat niet onmid dellijk met het hossen en hijsen door, maar houdt tot half acht even pauze. Daar staat tegenover, dat het feest, za terdagavond hoofdzakelijk voor jongeren en zondag voor de ouderen, ook een uur langer duurt dan in voorgaande jaren. Dit tiende carnaval staat in het teken van de sport. „Ik hoop, dat de deelne mers aan de optocht dat ook zullen laten blijken. Maar men heeft er altijd zeer veel werk van gemaakt, dus we mogen er ook nu wel weer op vertrouwen, dat dat goed komt. Een kind of een groep mensen, die met weinig middelen maar veel enthousiasme er iets van hebben gemaakt vind ik wel zo leuk als een professionele praalwagen", aldus de heer W. Butzelaar, de tweemaal onderschei den prins carnaval. Maar naast de sport staat het carnaval ook een beetje in het teken van het zwaar lichamelijk en geestelijk gehandi capte kind. De opbrengst van het on langs gehouden prinsenbal zou reeds voor dit doel gereserveerd worden, maar de opbrengst bleef ver beneden de ver wachting. Men heeft zich ten doel ge steld, uiteindelijk een bedrag van acht- tot negenhonderd gulden bijeen te bren gen om een invalide-wagentje te kunnen aanschaffen. Tijdens het carnavalsfeest zal voor dit doel opnieuw worden ge collecteerd. Men kan echter ook zijn bij drage kwijt bij de heer W. Butzelaar, Steenhoffstraat 53 of op gironummer 591494 ten name van de R.K. Instuif Soest. Om het kinderfeest zelf geheel volgens de plannen te kunnen opzetten, is de steun van plaatselijke middenstand en bedrijfsleven dringend gewenst, al heeft men in dit opzicht al veel medewerking ondervonden. Het carnavalsfeest zal door de Boeren- kapel uit Utrecht, ruim een maand gele den door de Raad van Elf met de „Gou den Harp" onderscheiden, muzikaal wor den opgeluisterd. „Als je die lui hoort spelen, dan kan de grootste droogstop pel niet meer aan de kant blijven zit ten". Daarnaast treden ook het Trio Los Gerantos en een Amersfoorts beatgezel- schap op. De belangstelling voor het tiende Soester carnaval belooft ook dit jaar weer zeer groot te worden. Voor beide avonden zijn de kaarten al zo goed als uitver kocht. Tijdens het weekeinde zijn verschil lende inbraken, diefstallen en pogingen daartoe gedaan. Er werd één arrestatie verricht. G. alhier werd wegens winkel diefstal aangehouden. Bij een super markt ter plaatse had hij een dames blouse ontvreemd. Zaterdagavond is ingebroken in het kantoor van J. J. Luijben op het indu strieterrein. Via eer. geforceerd raam heeft men zich toegang tot het kantoor verschaft. Gestolen werden een wegbe- bakeningslamp en een autoradio. Zondagavond werd ten nadele van J. L. aan het van de Veldeplantsoen een tas met hoofdzakelijk kleding gestolen. Terwijl de heer L. zijn auto op slot ging doen, had' hij de tas even op het tuinmuurtje gezet. Toen hij kort. daar op terugkeerde, bleek de tas verdwenen. Een onmiddellijk in de omgeving inge steld onderzoek had geen resultaat. Een bewoner van een der flats aan de Albert Cuyplaan zag, dat dc afgelo pen nacht aan de auto van zijn vader werd gerommeld door twee mannen. Toen hij de straat op kwam, namen de mannen de vlucht. Van de auto bleek het kofferdeksel geforceerd. De 21-jarige M. H. V. uit Soest deed zaterdag aangifte van diefstal van zijn bromfiets, die hij bij het Wiener Café onafgesloten had neergezet. De brom fiets was eigendom van zijn broer. Langzaam maar zeker krijgen de con servatieve communisten in Praag mee en meer moed. Zo hier en daar ver dwijnt een journalist van zijn stoel een vooraanstaande schrijver ontdekt toevallig dat in zijn plafond afluister apparatuur is gemonteerd, er komen protesten tegen onwettige arrestaties door Russen waarover men dan niets meer hoort. In de strijd van de moties komen er nu ook van de zijde van .de orthodoxe groeperingen, met name van de milities die wel klein in getal zijn maar daar tegenover behalve de steun van de be zetter ook hun eigen wapens hebben. Merkwaardig is ook de berichtgeving over de zelfmoord van de studente Blan- ka Nachazelova, van wie een merk waardig epistel gepubliceerd wordt. Zij zou iets geschreven hebben over dwang zich te vergassen, waarvoor haar het teken gegeven zou worden door een driemaal claxonerende Mercedes. Dit klinkt vrij dwaas al was het maar om dat men wel een scherp gehoor moet hebben om in het stadslawaai het sig naal van een Mercedes te onderscheiden van bijvoorbeeld dat van een Tatra, maar tekenend is het gebruik van het woord Mercedes. Dat moet voor de goede Oosteureopese verstaander de in druk geven dat een buitenlandse am bassade of misschien wel Duitse gehei me dansten de hand in het spel hebben gehad. Dat er flinke restanten van Novotny- communisten overgebleven waren, was van het begin af aan duidelijk. Ten slotte hebben velen onder die president hun kansen gehad voor het opklimmen naar aantrekkelijke machtsposities die ze sindsdien dreigden kwijt te raken of kwijt geraakt zijn. Hun acties onder Russische bescherming spreken haast vanzelf. Bedenkelijker voor de Tsjechen en Slo- waken is dat meer en meer ook de „rea listen" zich genoopt voelen te dansen naar de pijpen uit het Kremlin. Dit zijn de mannen die het verstandig oordeel den om op zekere punten niet te star te zijn in de overweging dat zo het meeste te redden zou zijn van de idealen die sinds januari vorig jaar opleefden. Dit soort mannen - Husak en Strougal zijn de bekendste namen - merken nu dat een dergelijk als verstandig gemotiveerd beleid hun doodeenvoudige dwingt steeds verder terug te zakken tot Novotny- achtige orthodoxie. Onder meer blijkt dat uit de steeds meer in het jargon van het hele Oostblok val lende uitspraken over de solidariteit der socialistische landen. Met andere woor den: de heren staan nog maar een en kele pas af van het aanvaarden van de rechtmatigheid van de Russische inter ventie. De zelfmoord van Jenicek Palach - thans ook vanuit Moskou overigens met modder besmeurd - heeft de Tsjecho- slowaakse wil tot een eigen weg een nieuwe impuls gegeven. Impulsen heb ben overigens de eigenschap hevig maar kort te zijn. De druk vanuit Moskou heeft de eigenschap sterk en onophou delijk te zijn. KANTMAN. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 60.000 stuks in prijzen van ƒ11,75 tot ƒ12,75. Middenprijs ƒ12,40. Prijs per kg ƒ1,97. S.E.C. heeft voor de tweede achtereen volgende maal de spelregeltest gewon nen, die vrijdagavond in de S.E.C.-kan- tine is gehouden. Het liet de andere plaatselijke verenigingen Hees, V.V.Z. en B.D.C. achter zich. S.E.C. legde dus op nieuw beslag op de wisselbeker en zal volgend jaar de test opnieuw moeten organiseren. Elk team, bestaande uit vier spelers, kreeg tien vragen ter beantwoording voorgelegd. Maximaal waren twintig punten te behalen. SE.C. behaalde er achttien. Hees bracht het tot zeventien punten en eindigde daarmede op de tweede plaats. Derde werd V.V.Z. mei zestien punten en vierde B.DC. met vijftien punten. De jury, bestaande uil Soester scheidsrechters, had over het al gemeen een grote waardering voor de kennis der spelregels bij de deelnemen de spelers. Gevoetbald is er zondag bij S.E.C. niet. In verband met de slechte toestand van de terreinen zijn alle wedstrijden afge last. Op dinsdag 4 februari a.s. wordt in de kantine van V.V.Z. aan de Ferd. Huyck- laan, de vijfde klaverjaswedstrijd ge speeld, met als inzet de grote wissel beker van het bestuur van V.V.Z. De tien hoogst geplaatsten uit vier wed strijden zijn L. van Hornsveld, 19.751 punten. 2. H. P. E. Koppen 19.717. 3. D. v. d. Bovenkamp 18.197. 4. A. W. Brou wer 18.072. 5. Mevrouw Van Trigt 18.039. G. G. v. d. Munt 17.843. 7. K. Boeklagen 17.805. 8. B. J. Koppen 17.764. 9. Me vrouw Brunt 17.601. 10. W. van Grol 17.574. Deze vijfde wedstrijd voor leden en do nateurs begint om 20.30 uur. De evenementencommissie van V.V.Z. organiseert op zaterdagavond 8 februari a.s. een grote bingo-avond voor leden en donateurs, die gehouden zal' worden in de kantine van V.V.Z.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1