Uw oog ziet niet alles DitisUw WISO-zegel PIET PAALTJENS WISQSOEST OUDE MARINEMACHTEN VERDWIJNEN Nieuwe angst voor Rusland DE RUSSEN BOUWEN AAN RUIMTESTATION SOESTERBERG MIDDELMAN MODE aankomend verkoopster maakte 12o jaar geleden een eind aan zijn leven 98 55 98 79 55 79 45 89 49 69 spreken in het openbaar Voorstellen voor de gemeenteraadsvergadering van woensdag 19 februari Autovijand nummer één ROEST' slaat toe naar u liet niet ziet. Kom daarom met uav wagen naar TOPCAR, Noorderweg 46, Hilversum, voor een uitwendige en inwendige anti-roest- behandeling. Wij houden uw wagen NIEUW, WAARDEVAST en VEILIG! Crescendo „Op 12 april in gebruik" zegt Blagonrawow Basis buiten de dampkring Zaterdagvoetbal SoesterbergF.Z.0.1-2 op de afdeling dames-konfektie mvsnAC d FFRRTTATTT 1969 Dominee Frangois Haverschmidt was een humeurig man. die zijn zwartgallig heid trachtte te verbergen door zich als clown te schminken. Maar het vergif van de droefgeestigheid werkte door en op een sombere dag, op 19 januari 1894, maakte hij in Schiedam een einde aan zijn leven. Maar zijn dubbelganger leeft voort. Als Piet Paaltjens is Franeois Haverschmidt onsterfelijk geworden, zijn melancholiek-potsierlijke gedichten wor- Het leggen van contacten met anderen zal plezieriger, gemakkelijker en doel treffender tot stand komen door eerst de mondelinge cursus te volgen in Het vele blozen, spreekangst, examen vrees en andere vormen van verlegen heid zullen voor altijd verdwijnen. Iedereen kan leren spreken in het open baar Deze cursus is onmisbaar voor zaken lieden, opvoeders, bestuursleden, sport lieden en allen die vooruit willen ko men. Bezoek zonder enige verplichting uwer zijds de CONTACTAVOND van deze lessen in persoonlijkheidsvorming te HILVERSUMdinsdag 4 febr. in „De Karseboom Corner", Groest 53, zaal 8, ingang Biersteeg. SOEST donderdag 6 febr. in „De Kleine Witte", Middelwijkstraat 2. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. Zonder zelfvertrouwen vaart niemand wel. MEDEWERKING VAN SCHOLEN Het bestuur van de stichting Van der Huchtscholen verzoekt medewerking voor het aanschaffen van atletiekmateriaal ten behoeve van de M.A.V.O.-school aan de Paulus Potterlaan. B. en W. stellen voor het benodigde krediet van ƒ2900,— beschikbaar te stellen. De direkteur van de openbare school voor M.A.V.O. aan de Middelwijkstraat verzoekt een extra krediet beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een muziekinstrumentarium, alsmede andere hulpmiddelen. Het college stelt voor het benodigde krediet van ƒ6.050,te ver strekken. De direkteur van dezelfde school verzoekt een extra krediet beschikbaar te stellen voor het inrichten van het in zijn school aanwezige natiiurkundelo- kaal als practicumlokaal alsmede het treffen van de nodige voorzieningen en het aanschaffen van meubilair voor dit lokaal. Voorgesteld wordt het benodigde krediet van ƒ24.500,— beschikbaar te stellen. Het hoofd van de openbare school voor g.l.o. te Soestdijk verzoekt mede werking voor het aanschaffen van een televisietoestel met antenne. De hieraan verbonden kosten zullen pl.m. 700,bedragen en B. en W. stel len voor een krediet tot dit bedrag te verlenen. ZONEVERORDENING HINDERWET De heer H. v. d. Broek, Schrikslaan 74 te Soest, verzoekt ontheffing van de „Zoneverordening hinderwet" voor het oprichten van een constructiewerkplaats op het perceel Schrikslaan 55 te Soest. Onder bepaalde voorwaarden willen B. en W. deze ontheffing verlenen. De heer A. W. v. d. Dijssel, Middel wijkstraat 61 te Soest, verzoekt onthef fing voor het oprichten van een chemi sche fabriek op een aan de Grote Melm- weg gelegen perceel. Hoewel B. en W. aan deze ontheffing wel enige voorwaar den wensen te verbinden, stellen zij voor de ontheffing te verlenen. De N.V. Fina Nederland te Den Haag vraagt ontheffing van de „Zoneveror dening Hinderwet" voor het wijzigen en uitbreiden van een motorbrandstoffen- verkooppunt op het perceel Rademaker- straat hoek Postweg. Aangezien het hier slechts een vervan ging van een pomp betreft, stellen B. en W. voor de gevraagde ontheffing te ver lenen. VERKOOP GROND De heer J. van Ginkel, Birkstraat 49 te Soest, heeft verzocht een stuk grond van ongeveer 150 m2 gelegen aan de Birkstraat te mogen kopen. B. en W. hebben tegen de verkoop van deze grond tegen een bedrag van 750, geen bezwaar. GELDLENING VAN 100.000,— De gemeente Soest heeft van de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een aanbieding ontvangen tot het ver strekken van een onderhandse geldle ning groot ƒ100.000,—. De rentevoet zal 67/b% bedragen. De opbrengst van deze geldlening is bestemd voor uitbreiding van de Chr. Mavoschool aan de Prins Bernhardlaan met 2 lokalen. NOODSTROOMAGGREGAAT De minister van binnenlandse zaken heeft medegedeeld, dat ieder politiebu reau voorzien moet zijn van een nood- stroomaggregaat, dat volledig kan voor zien in de behoefte aan elektriciteit, zo dra de stroomvoorziening uitvalt. Er is een plan opgemaakt, om te komen tot de installatie van een noodstroom- aggregaat nabij het politiebureau te Soest en de politiepost te Soesterberg. Dit zal resp. een bedrag vorderen van ƒ41.500,— en ƒ24.000,—. B. en W. stellen voor de benodigde kredieten hiervoor beschikbaar te stellen. HET PLAATSEN VAN EEN ABRI De N.B.M. te Zeist heeft medegedeeld, dat het mogelijk zal zijn langs de Amersfoortsestraat te Soesterberg bij de halte „Ons Belang" in de richting Amersfoort een abri te doen plaatsen. De N.B.M. is geneigd deze abri te plaat sen, mits de gemeente Soest voor 50 in de oprichtingskosten deelneemt. B. en W. stellen voor om de helft van de op gemaakte begroting 1800,—), dus voor ƒ900,een krediet beschikbaar te stel len. den vandaag aan de dag nog steeds ge. lezen. Snikken en grimlachjes De „snikken en grimlachjes", die Ha verschmidt in 1867 publiceerde, zijn po pulair geworden in brede kringen van het Nederlandse volk. Deze gedichtjes staan geheel los van de conventionele opvattingen, die men in deze jaren nog van de dichtkunst had. De pathetische, logge dichtkunst wordt hier radicaal de deur gewezen door het nieuwe, frisse vers van een kunstenaar, die bezielt wat hij aanraakt en zijn eenvoudige taal met. e^n diep gevoel en een sub tiele humor weet te laden. Met deze verzen wist Haverschmidt zich enigermate te bevrijden van de melan cholie, die hij zijn hele leven in zich om zou dragen en die uiteindelijk zou lei den tot zijn tragische dood, nu 125 jaar geleden. Francois, zoon van een Leeuwarder apo theker, deed op zijn zestiende jaar reeds eindexamen aan het gymnasium in de Friese hoofdstad en nog in hetzelfde jaar slaagde hij in Delft voor het in die tijd beruchte staatsexamen. Een jaar later werd hij ingeschreven aan de theo logische faculteit van de rijksuniversi teit te Leiden. De jonge student zocht in deze tijd zijn toevlucht reeds tot de literatuur. Een van zijn lievelingswerken was het sen timentele „Werther" van Göthe, een boek dat vele jonge mensen in hun me lancholie had versterkt en verscheidene onder hen tot zelfmoord had gedreven. Een andere favoriete schrijver van Ha- verschimdt was de grote dichter Hein- rich Heine, de sensimentele Duitse po- eet, die zijn gevoeligheid altijd zo fraai wist te verbergen achter zijn cynisme en vaak zeer geslaagde grappen. Student De studententijd is de gelukkigste tijd van zijn leven. Haverschmidt komt hier in een geborgen milieu, waar hij zeer populair wordt. Hij wordt o.m. gekozen tot voorzitter van het Leidse studenten corps. In deze tijd publiceert hij zijn eerste verzen, die later in „Snikken en grimlachjes" gebundeld zouden worden. In deze verzen weet de dichter zijn wee moed, zijn melancholie als het ware te objectiveren door er een zekere afstand van te nemen. Als Piet Paaltjens slaagt Haverschmidt er in de wanhoop, die hem steeds vervulde, te relativeren door een vorm van distantie, die men de ro mantische ironie pleegt te noemen. Karakteristiek voor zijn schrijfwijze is dit wonderlijke couplet: „Hoor ik op Sempre een waldhoorn, of ook wei een Turkse trom, Dan moet ik zo bitter wenen; En - ik weet zelf niet waarom." Dominee Haverschimdt zou het bestaan nog wel verdraaglijk hebben gevonden, als hij zijn hele leven student had kunnen blij ven. Maar na zeven jaar voltooide hij zijn theologische studie en werd tot pre dikant beroepen in Foudgum, een nabij Dokkum gelegen gehucht van 175 zielen. Daar bracht hij drie ellendige jaren van zijn leven door en vermoedelijk heeft hij toen al wel eens gedacht een einde aan zijn leven te maken. In 1862 werd hij predikant in Den Hel der, een enorme vooruitgang. Het leven scheen hem nu vriendelijk toe te lachen. De schrijver, die in zijn boek „Drie studentjes" beschreef hoe de maatschap pij vrolijke jongens dooddrukt, leek nu zelf een aangepast mens te worden. Hij verloofde zich en trouwde later met de Utrechtse Jacoba Osfci, die hem drie kinderen schonk. Maar toch bleef de innerlijke onrust knagen. Hij schreef op een gegeven mo ment zelfs een brief aan de Helderse kerkeraad waarin hij vroeg om zijn ont slag! Gelukkig verscheurde een goede vriend deze brief. Immortellen In de zomer van 1864 vertrok het gezin Haverschmidt naar Schiedam, waar Francois tot predikant was beroepen. Ook hier trokken zijn oratische talenten de aandacht maar hij moest een felle strijd voeren om de lauwheid en apa thie van de gemeente tegen te gaan. Bo vendien ondervond hij weinig steun van zijn vrouw, die doorgaans niet eens zijn preken bijwoonde. Haverschmidt bleef met weemoed terugdenken aan zijn Leidse studententijd. Elk lustrum reis de hij naar Leiden om de herinnerin gen uit die zalige tijd weer op te halen. Buiten Leiden voelde Haverschmidt zich echter nooit gelukkig, al bleef hij zijn droefheid achter een „grimlach" verber gen. Tekenend voor zijn droefgeestig heid waren zijn wrange gepeinzen over graven en geraamten. Hij schreef zelfs een groot aantal gedichten over dit on derwerp (Immortellen). In deze kerk- hofpoëzie hield hij zich al met de zelf moord bezig, wat o.m. blijkt uit deze strofe: „En meteen zocht zijn blik naar een eiketak, dik genoeg om zijn lichaam te torsen. Daarna haalde hij een strop uit zijn zak, hing zich op en toen kon hij zich niet meer bemorsen". Toen in 1891 zijn vrouw overleed, wer den zijn vereenzaming en somberheid groter en groter. Met bitterheid moest hij constateren dat de mensen die hij met zijn humor had opgevrolijkt en een bevrijdend gevoel had geschonken, hem niet konden bevrijden. Negentien janu ari 1894 sloeg hij de hand aan zichzelf. De smart, die hem de wereld uitdreef, wrs sterker dan zijn humor. steding van een enorme hoeveelheid brandstof (de terugkeersnelheid hoeft slechts te worden afgeremd tot de om loopsnelheid van het station) en ten tweede de toch altijd riskante onderne ming van de terugkeer in de atmosfeer. De afdaling der kosmonauten tot op de aarde zou weer kunnen geschieden in lichtere raketten. (Die hoeven maar te „remmen" van 28.000 km/uur tot nul, inplaats van 40.000 km/uur tot nul, zoals bij de Apollo-8).) Al met al ziet het er naar uit dat de Russen bezig zijn aan planning op de lange termijn en op een manier die op de duur veel goedkoper is dan het systeem van telkens een lancering van de aardoppervlakte af. Die indruk wordt ook bevestigd door een recente uitlating van dr. Georg Mueller (directeur bemande vluchten van de N.A.S.A.), die dezer dagen het Rus sische ruimtevaartprogramma ronduit heeft beschreven als „veel ambitieuzer dan het onze, dat zich concentreert op landingen op de maan." Door de bouw van een gymzaal in Soest-Zuid werd dit gedeelte van onze gemeente bevrijdt uit een „sportisole- ment'. Aan de gymver. „Crescendo" is dit niet onopgemerkt voorbijgegaan. In het afge- lo^n kwartaal had dit een stijging van het ledental tot gevolg van ruim 150 leden, met gevolg, dat de geplande les uren overbezet raakten. Een ledenstop voor Soest-Zuid zou een oplossing kunnen zijn, welke echter niet in het belang van de kinderen is. Het bestuur besloot daarom, in overleg met de Sportstichting, het aantal les uren uit te breiden en enkele zeer gro te groepen te splitsen. 't Bestuur trok 'n nieuwe technische lei der aan: de heer H. Blijenberg, die met ingang van 1 februari de zaterdagmor genlessen verzorgt in de Mariaschool, welke lessen een uur zijn vervroegd. Mevr. A. Roest-Wigtman blijft de woens dagmiddaglessen in Soest-Zuid verzor gen, volgens een gewijzigd lesurenpro- gramma. De kinderen ontvangen hier omtrent, woensdag a.s. nadere schrifte lijke mededelingen. De jongensles wordt verplaatst waar de zaterdagmiddag van 12.00 uur-14.00 uur, welke lessen ver zorgd worden door de H. H. Blijenberg. Ook hieromtrent volgen nog nadere me dedelingen. Het bestuur wijst leden en ouders hog even op de contributieverhoging, in gaande 1 januari. Tijdens de ledenvergadering werd de contributie vastgesteld op leden tot 12 jaar ƒ2,50, 12 t.m. 15 jaar 2,75 en 15 jaar en ouder ƒ3,75 p.m. Crescendo heeft met 3 groepen inge schreven om de Soester Turnkampioen- schappen, te weten meisjes, jongens dames. Tevens heeft Crescendo met enkele groepen ingeschreven voor de distritcs- verenigingskampioenschappen. De vóór selectiewedstrijden zullen in' maart en april plaatsvinden. Crescendo is in een ploeg ondergebracht waarin ook Helias uit Zeist en Laetitia uit Soesterberg uit komen. Zo zien de WISO-zegels er uit die U als uw boekje vol is recht ge ven op ƒ2,50 bij uw WISO-winkelier of bij de Raiffeisenbanken. Uw WISO kaart is snel volgespaard, want WISO zegels worden U bij contante aanko pen gratis verstrekt in 63 WISO- zaken. 1968-69-70 Sinds de vluchten van de Sojoez-4 en de Sojoez-5 is ineens het begrip van „een ruimtestation" weer opgedoken. Het had een kleine twintig jaar gesluimerd, waar schijnlijk tot groot ongenoegen van dr. Wernher von Braun, die nu vanuit Amerika moet toezien, hoe de Russen bezig zijn met het realiseren van een idee dat hij indertijd vurig liep aan te bevelen. Volgens dr. Anatolj Blagonrawow, een van de topfiguren in de Russische ruimte vaart, zal de sowjet-unie op 12 april een ruimtestation in gebruik hebben. De twaalfde april (1961) was de dag waarop de eerste mens een omloopbaan om de aarde beschreef de later by een vliegtuigongeluk omgekomen Joeri Gagarin. door een ploegje astronomen die op ge zette tijden worden afgelost door een groep collega's. Het verkeer tussen de aarde en het station kan dan worden onderhouden door pendelraketten van betrekkelijk licht kaliber. Een andere mogelijkheid is, dat men zo'n omloopstation inricht als lanceer- platform voor verre interplanetaire rei zen bijvoorbeeld naar mars of venus. Afvuurbasis Weliswaar kan men ook van de aarde af voertuigen naar Mars of Venus zen den het is al meermalen gedaan maar dan is voor elk „schot" opnieuw nodig dat het betrokken voertuig een snelheid krijgt van ruim 11 kilometer per seconde (de zogenaamde ontsnap pingssnelheid, die nodig is om de aardse aantrekkingskracht te overwinnen). Vanaf een ruimtestation (dat zelf al een omloopsnelheid van meer dan zeven kilometer per seconde heeft) wordt de extra-inspanning die nodig is voor het bereiken van de ontsnappingssnelheid veel geringer, immers maar ongeveer vier kilometer per seconde. Dit geldt telkens opnieuw: ieder ruimteschip dat van daar vertrekt, krijgt al de omloop snelheid van het station zelf als het ware cadeau. Men kan ook de ruimteschepen zelf vanaf de aarde in gedeelten naar het station toe brengen en ze daar laten assembleren eer ze worden gelanceerd naar bijvoorbeeld Mars. Terugkerend van Mars kan het schip „meren" aan het ruimtestation en daar blijven wach ten op een nieuwe opdracht. Vereenvoudiging Men vermijdt daarmee ten eerste de be- Wat is precies een ruimtestation of om loopstation, zoals men ook wel zegt In feite een zeer grote kunstmaan. Zo groot dat hij niet in één stuk kan worden ge lanceerd maar ook zo groot dat hij (eenmaal in delen naar boven gebracht en daar geassembleerd) voor allerlei doeleinden kan worden bestemd. Het aaneenkoppelen van de Sojoez-4 en de Sojoez-5, in de derde week van janu ari, is duidelijk een soort generale repe titie geweest voor de bouw van zo'n station. Anders dan bij het enteren van Agena-raketten door Geminicapsules is hier sprake van het aaneen „metselen" van gelijksoortige elementen en wat met twee van zulke ruimteschepen mogelijk is, kan in principe ook met drie, vijf of tien. Op die manier kan men een reusachtig gevaarte in een omloopbaan om de aar de krijgen, dat in één geheel onmogelijk te lanceren zou zijn geweest. Vele voordelen Men kan zo'n omloopstation bijvoorbeeld inrichten als sterrenwacht. Menig astro noom denkt watertandend aan de mo gelijkheid, de hemel te kunnen waarne men vanuit een post die buiten de eeu wig-troebele dampkring ligt. Want ook al noemen wij leken de hemel kristal helder, dan nog is er altijd sprake van turbulentie; deze vertekent en vertroe belt elk beeld van elk hemellichaam in een kijker nog erger dan voor het blote oog. Men kan zo'n sterrenwacht, die daar op grote hoogte rustig en ongehinderd om de aarde blijft cirkelen, laten bemannen Oorlogsschepen zijn van oudsher een middel om internationale politieke macht tot uitdrukking te brengen. Nederland kan daarover in zijn historie duchtig meepraten, want in de jaren, waarin Ne derland een zeer krachtige vloot had, sprak Nederland ook internationaal een stevig woordje mee. Dat was in onze Gouden Eeuw, toen kleine, Nederlandse schepen, bemand door veelal geronselde manschappen, de internationale oceanen bevoeren en nieuwe landen voor de des tijds geciviliseerde wereld ontdekten. Nederland heeft in de loop van de eeu wen stevige zee-oorlogen uitgevochten met landen zoals Engeland en Spanje om de beheersing van de wereldzeeën te kunnen volhouden. Het is Nederland niet gelukt. Daarvoor kwam het in de loop der jaren te veel achterop voor wat i betreft hulpbronnen en mankracht. Maar ook oude, geduchte zeenaties, zoals bij voorbeeld Engeland, zijn van de interna tionale kaart verdwenen. Engeland, eens de trotse heerser der zeeën, speelt op maritiem gebied nog maar nauwelijks een rol. Daarmee zijn ook het interna' tionale prestige en de internationale macht van Good Old England verdwe nen. Het is voor een Engelsman nog altijd moeilijk om te erkennen, dat Engeland internationaal niet meer de rol speelt, die het een aantal eeuwen kon volhou den. Daarom komt het wat hard aan, dat het uitgerekend een beroemd insti tuut in Londen is, dat nu een rapport heeft gepubliceerd over de verhoudingen tussen de internationale marines. Enge land komt er in het rapport bar slecht van af. Er wordt zelfs voor gewaar schuwd, dat binnen korte tijd zowaar ook een land als Frankrijk, dat op zee eigenlijk nog nooit iets bijzonders heeft gepresteerd, Engeland voorbij zal stre ven. Dit rapport is afkomstig van de uitge verij van „Jane's Fightingships". Jane's is zonder enige twijfel al jaren de groot ste autoriteit op het gebied van oorlogs schepen. Zelfs de door verscheidene lan den gekoesterde topgeheimen over de nieuwste oorlogsbodems hebben de ge woonte regelmatig op te duiken in de jaarlijkse overzichten van dit civiele in stituut te Londen. In de editie van 1969, die eind 1968 is gepubliceerd, staat over duidelijk, dat de Britse Royal Navy van heft internationale toneel is verdwenen. Nog een jaar of twee, drie en de Britse marine zal zelfs overvleugeld worden door de Franse, die tegen die tijd onder meer twee vliegdekschepen en één kern onderzeeër meer in dienst zal hebben dan de Britse. Het doet de Engelsen pijn dit te lezen. Tegelijkertijd is het ook een zorgenbron voor de westerse landen. De verhoudingen op de oceanen en zeeën hebben zich de laatste jaren sterk ge wijzigd. Een geheel nieuwe zeemacht is verschenen. Rusland, dat aan het begin van deze eeuw nog de internationale lachlust opwekte door een volledig mis lukte tocht van zijn oorlogsvloot naar Japan, behoort nu tot de krachtigste zeestaten ter wereld. In de Russische strategie is sinds 1968 een nieuw element verschenen. Een ele ment dat Amerika en Engeland in het verleden al vaak hebben gebruikt; de marine. De Russische vloot is in 1968 verder uitgezwermd over de wereld. Oceanen en zeeën, waarop in het ver leden nooit een Russisch oorlogsschip is gezien, zijn in 1968 regelmatig door sche pen van de Sowjet Unie bezocht. Twee voorbeelden hiervan zijn de Indische Oceaan en de Middellandse Zee. Met name om de Middellandse Zee zijn de NATO-landen ongerust geworden. Deze zee, die een diepe wig drijft in de NATO-flank, werd voorheen altijd be schouwd als het domein van de Ame rikaanse Zevende Vloot. Sinds vórig jaar kruist nu ook een stevige Russische eenheid op de Middellandse Zee. Deze eenheid is niet sterk genoeg om het in geval van oorlog te kunnen opnemen te gen de rond zeventig NATO-sehepen, maar in vredestijd vormt zij onbetwist een sterke, politieke macht. Dit is bijv. merkbaar geweest bij het konflikt tus sen Israël en zijn Arabische buurlan den. De aanwezigheid van sterke, Rus sische vlooteenheden in Egyptische ha vens hield de Israëli's af van al te ster ke wraakoefeningen op de Arabische landen. Het vlaggeschip van de Russen in de Middellandse Zee was tot voor kort de „Moskwa". Dit is een geheel nieuw type oorlogsschip, waaraan zelfs de Amerika nen nog niet hadden gedacht. Het is een moederschip voor helikopters, de nieuwe wapens, die ook op zee bijzonder nuttig zijn. Het schip is zo modern, dat het in de komende jaren ook zou kunnen wor den gebruikt als moederschip voor de nieuwe generatie vliegtuigen, die lood recht kunnen starten en landen. De „Moskwa" is onlangs teruggekeerd naar een Russische haven. Maar Amerikaanse marineautoriteiten twijfelen er niet aan of dit schip zal binnenkort weer op duiken in de Middellandse Zee als een belangrijke vertegenwoordiger van Rus- lands nieuwe zeemacht .De „Moskwa" is een voorbeeld van de modernisering van de Russische marine. Deze zeemacht is de laatste jaren sterk van karakter ver anderd. In de jaren kort na de Tweede Wereldoorlog was de Russische marine niet meer dan een defensieve strijd kracht. bij uitstek geschikt voor de ver dediging van Ruslands winterhavens. Sinds de vijftiger jaren echter heeft de zware, Russische industrie gezorgd voor een gedaanteverandering. Nieuwe slag schepen en kruisers zijn gebouwd, die een duidelijk offensieve taak hebben. Dit maakt de Russische marine tot een ge duchte tegenstander. De overgrote meer derheid van de westerse schepen Is al tien tot twintig jaren oud, in sommige gevallen stammen zij nog uit het begin van de Tweede Wereldoorlog. De over grote meerderheid van de Russische vloot daarentegen bestaat uit geheel nieuwe schepen. Velen zijn uitgerust met de allernieuwste, geleide projectielen. Over de kwaliteit van Rusland als zee varende natie bestaan nok geen twijfels meer De Russische koopvaardijvloot is belang rijk uitgebreid. Russische trawlers en kleinere schepen, officieel niet behorend tot de marine, maar wel duidelijk in dienst van militaire doelen, bevaren de uithoeken van alle oceanen. Kon men aan het begin van deze eeuw nog lachen om de vergissing van de Russische vloot, die in de Noordzee een aantal vissers schepen beschoot in de overtuiging dat het hier om Japanse oorlogsschepen ging, vandaag de dag geven de Russen regel matig staaltjes weg van goede zeemans- kunde. Zo kan bijvoorbeeld geen enkel Amerikaans vliegdekschip een reis vol brengen zonder dag en nacht gescha duwd te worden door Russische spio- nageschepen. Wanneer westerse marine eenheden oefenen, worden zij regelmatig lastig gevallen door Russische oorlogs schepen, die gewaagde staaltjes van hun kunnen weggeven. Het meest gevreesde onderdeel van de Russische marine vormen nog steeds de onderzeeboten. Volgens Jane's bezit Rus land op dit moment het formidabele aantal van 55 kernonderzeeboten. Deze atoomschepen zijn voor het merendeel van het zogenaamde Hunter-killertype, duikboten die zijn gebouwd voor de be strijding van andere duikboten. Deze schepen zijn duidelijk gebouwd om een antwoord te vormen op de Amerikaanse polaris-onderzeeërs. Rusland bezit verder liefst 325 conven tionele onderzeeboten, 25 kruisers, 100 destroyers en twee nieuwe helikopter schepen. De grote vliegdekschepen zoals die bij de Amerikaanse marine zijn inge deeld, heeft Rusland nooit gebouwd. De Russische marinebevelhebbers menen, dat deze reusachtige schepen te kwets baar zijn. Een ander duidelijk bewijs voor de veranderde strategie van Rus land is het streven van de Sowjet-Unie om buiten haar grenzen belangrijke steunpunten in handen te krijgen. Het beste voorbeeld hiervan is opnieuw de Middellandse Zee. Rusland heeft sinds begin 1968 belangrijke steunpunten langs de oevers van de Middellandse Zee ge kregen. Nieuwe Russische steunpunten in Egypte zijn: Port Said, Kairo en Ale- xandrië. Het ziet er naar uit, dat Rus land binnenkort ook gebruik zal kunnen maken van de eens door Frankrijk aan gelegde basis Mers-El-Kabir in Alge rije. Rusland is in dit gebied verschenen in .een geconcentreerde poging om de krachtsverhoudingen te wijzigen, vertel de de Amerikaanse admiraal Richard Outlaw, door de Italianen al snel „El Bandito" genoemd. Deze Amerikaan is de grote man achter de nieuwe NATO- organisatie met de afschuwelijke naam Mair Air Med, een organisatie die spe ciaal is opgericht om alle NATO-krach- ten in de Middellandse Zee te bundelen als antwoord op de nieuwe Russischt dreiging in dat gebied. In de thuiswedstrijd tegen F.Z.O. heeft Soesterberg verloren met 1-2. Het begon anders zo mooi, daar Soesterberg door midvoor Wilgenburg al in de 9e minuut de leiding nam (1-0). Na 20 minuten maakte de linksbuiten van F.Z.O. ech ter de gelijkmaker (1-1). Met deze stand brak ook de rust aan. Reeds na 2 minu ten in de tweede helft scoorde de mid voor van F.Z.O. het winnende doelpunt (1-2). Bij deze stand is het gebleven. heeft plaats voor een Aanmelden TORENSTRAAT 19, TELEFOON 2424. HUURVERHOGING. Bij de behande- nijverheidsscholen? Mogen deze exa- ling van de huurverhoging, welke 1 april a.s. zal ingaan, werd in hét parle ment alleen gesproken over premiewo- ruingen. Geldt deze 6 verhoging nu alleen voor genoemde categorie wonin gen en mag voor andere huurhuizen geen verhoging worden toegepast? Antwoord: U vergeet de facultatieve huurverhoging van 4 per jaar, voor het eerst ingegaan op 1 mei 1968 en vervolgens op 1 januari, gedurende niet meer dan 5 jaar. Deze facultatieve huurverhoging heeft betrekking op alle huurwoningen en panden, die vóór 5 mei 1945 zijn ge bouwd, op de na-oorlogse particuliere huurwoningen, waarvoor het rijk vóór 1960 een premie heeft gegeven en voor een beperkt aantal na-oorlogse wo ningwetwoningen waarvoor de jaarlijks bijdrage van het rijk inmiddels is ver vallen. EXAMENS. - Wanneer worden de exa mens gehouden van de huishoud- en ressen en is dan het diploma of rapport rechtsgeldig? Kan een lerares huishoud school voor zichzelf een school begin nen bij zich aan huis en ook weer exa mens afnemen met een collega? Antwoord: De examens van het huis houd- en nijverheidsonderwijs worden gehouden in de maanden mei en juni. De examens van de lagere scholen zijn zuivere schoolexamens, waarbij geen rijksgecommitteerden aanwezig zijn, maar waarvan de diploma's wel rechts geldig zijn. Het ligt in de bedoeling het schriftelijk gedeelte van het examen voor het gehele land uniform te maken. Het is niet toegestaan dat een lerares met een collega aan huis examens af neemt van leerlingen, die zij ook aan huis opgeleid heeft. De eventueel uitge- re.kte diploma's zijn althans niet rechts geldig. Indien U dit wenst, kunt U zich nader informeren bij de inspectrice mej. mr. B. C M. J. Twaalfhoven, Utrecht, Sta tionsplein 15 bis (tel. 030-18311).

Soester Courant | 1969 | | pagina 7