DE MENS IN OORLOGS TOESTAND. V.V.V.-nieuws Het oog gericht op vijfde kans voor De Gaulle Gladde weg... pompend remmen PRAKTISCH CHRISTENDOM ALL ROUND AVIA-SERVICE VOOR AUTO EN AUT0M0RILIST Kaarten voor carnavals zondag uitverkocht jaargang no. IS Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 25C6-Postgiro 126156 Vrijdag 7 februari 1969 48e Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Nieuw dienstencentrum aan de Birkstraat kost ruim IV2 miljoen SOESTERI OÜRANT Van Vara's oftewel "Wigbold's uitzending in „Achter het nieuws", waarin dr. Hue- ting nog eens ging ophalen dat door Nederlandse militairen in Indonesië ook oorlogsmisdaden zijn begaan, gaat meer ophef en opwinding uit, dan het geval waard is en in eerste opzet wellicht be doeld is. De heer Hueting toch heeft hier een onderwerp aangesneden, dat van alle tijden en van alle volken is en heeft daar terloops de vinger op willen leggen. Wij brave, en niet zo erg militairistisch ingestelde Nederlanders, willen ons, vanuit onze instelling, nu eenmaal graag voordoen als een bijzonder ethisch inge steld volk, eerder begaan met het lot van anderen dan met het eigene. Als ergens door een ramp een volk in nood komt, geven wij gul geld en goe deren om die nood te helpen lenigen. Als ergens onrecht geschiedt, staan wij in de voorste rijen om dit te veroorde len. Wij houden niet van excessen, om dat wij in wezen braaf, burgerlijk en nogal sooiaal ingesteld zijn, graag voor „netjes" willen doorgaan en wij ons schamen als er op de houding van een aantal onzer iets aan te merken zou zijn. En dan komt daar plotseling die dr. Hueting vertellen, dat ook wij, óók ver tegenwoordigers van dit brave volk, zich tüdens de oorlogshandelingen in Indone sië niet hebben kunnen behersen, men sen onnnodig hebben gedood en dus hebben gemoord. Dat moet gelogen zijn! Dat zijn vuile aantijgingen, want... zo zijn wij immers niet! En tegenover de bevestigingen, die op de eerste uitspraak ervan volgen, stelt men onmiddellijk, dat dit dan hoogstens excessen van enkelingen zijn geweest, maar dat de Nederlandse soldaat als zodanig zich overal keurig heeft gedra gen, hoezeer hij ook geniepig belaagd werd. Er ontstaat iri dit glas helder water een enorme storm, waar de hoogste regio nen van het land door beroerd worden. Want zo zijn we dan ook weer: als er aantijgingen kunnen worden gedaan, dan ook de verantwoordelijken voor die misdaden zoeken. En dan na twintig jaar e'renlijk niet die onnozele jongens van ons, maar hogerop, daar moeten de verantwoordelijken zitten, die dit niet hebben weten te voorkomen en die moeten daarvoor dan maar eens in hun hemd gezet worden. Het zou eigenlijk prachtig zijn als er nog eens processen uit voorkwamen, als er een paar van die deugnieten en niet-voorkomers werden bestraft. Want dat zou dan accentueren, welk een brave gemeenschap ons volk wel is, hoe wij bereid zijn om als het moet daarvoor in eigen vlees te snijden en de deugnieten scherp veroordelen. Naar onze mening heeft dr. Hueting echter niet anders willen aantonen, dan dat ieder mens in een oorlogstoestand beladen is met psychische spanningen, dat hij dan tot daden kan komen, die hij in normale toestand zelf ondenkbaar zou achten. Dat het laagje beschaving en menselijkheid in zulke omstandighe- De carnavalscommissie kanzich nu reeds verzekerd weten van een zeer grote belangstelling voor de beide carnavals avonden, die volgende week zaterdag en zondagavond in het Verenigingsge bouw worden gehouden. Voor de zon dagavond, bestemd voor de ouderen, zijn alle kaarten reeds uitverkocht. Ouderen, die nog geen kaart hebben, maar toch het carnavalsfeest willen bijwonen, kun nen op de bekende adressen nu ook kaarten voor de zaterdagavond krijgen. Men zal echter wel haast moeten ma ken, want ook voor deze avond raakt men al aardig door de voorraad kaarten heen. Waarschijnlijk weten nog niet alle jongeren, dat bij ons de aanmeldings formulieren voor het lidmaatschap van de Nederlandse Jeugdherberg-Centrale verkrijgbaar zijn. Ook gegevens en aan meldingen voor een zeilvakantie via de N.J.H.C. kunnen wij verstrekken. Deze zeil-vakanties worden gecombineerd met een verblijf in de Jeugdherbergen (naar keuze), te weten: „De Waterhaan" te Reeuwijk, „De Trekschuit" te De Kaag, „Oer 't Hout" te Grouw, „It Beaken" te Heeg, „Wigledam" te Sneek. „Vijf kan sen, vijf mogelijkheden!" zegt de folder over deze N.J.H.C.-zeilvakantie. Niet te lang wachten, jongelui, de formulieren liggen klaar. Ons mooie Drenthe geeft ieder jaar een goede en praktische gids uit met informatie over: hotels, kampeerterrei nen, bungalow- en zomerhuisjesbedrij- ven (met 5 of meer huisjes), kamphui zen, conferentieoorden, jeugdherbergen en de adressen der V.V.V.'s aldaar. Een praktisch kaartje met de geografische ligging der plaatsen staat op de binnen kant van het titelblad. Wie interesse heeft voor een vakantie in eigen land en speciaal in de provincie Drenthe, is nr1 dit verzorgde boekje goed gebaat. Wij kunnen U ook weer de aanvraag formulieren voor 'n kampkaart verstrek ken. De afwikkeling loopt over V.V.V. Amersfoort (A.N.W.B.-agentschap). Het bespaart U een extra tochtje naar Amersfoort, wanneer U eerst het for mulier bij ons komt halen. De Gaulle naar het museum dat was de opvallendste kreet die tegen de Franse president werd aangeheven tij dens zijn bezoek aan Bretagne, een ge bied waar men zich bezwaard voelt enerzijds doordat de werkloosheid er het grootst is van Frankrijk en anderzijds doordat er te weinig kansen zijn om het eigene van de streek in het bestuur tot uitdrukking te laten komen. Beide grieven acht men uiteraard de schuld van Parijs en aangezien De Gaulle daar zetelt als de grote baas, treffen hem de verwijten. Dat moet wel even zo gesteld worden de boe-roe pen kwamen niet in de eerste plaats voort uit afkeer over het gaullisme als zodanig. Dat de oude baas overigens nog lang niet rijp schijnt voor het museum, bleek uit zijn slotrede in Quimper, waarin hij een referendum aankondigde voor rond Pasen. En daarin komt aan de orde: een grote mate van zelfstandigheid voor de regionale besturen en een omvormen van de senaat tot een niet meer wetgevend maar adviserend lichaam met speciale taken ten aanzien van de economie der gewesten. Precies dus wat de Bretons wensten. En wat trouwens vele Fransen zo niet ver langen dan toch in ieder geval niet ver oordelen. Zodat de uitslag van het re ferendum al bij voorbaat vaststaat. En hoewel het dit formeel niet is zal de president deze vijfde volksraadpleging onder zijn bewind uitleggen als de vo rige vierals een uiting van vertrouwen in hem persoonlijk. Dat is een zet van een uitzonderlijk politiek talent, niet van een museumstuk. Eigenlijk zou De Gaulle het ook rustig kunnen wagen echt een referendum pro of contra zijn persoon te houden. Ook dat zou hij winnen. Wel zou het aantal blanco-stemmen dan misschien wat on elegant hoog worden, maar de meeste Fransen zouden toch wel oui zeggen. Want nog altijd en dat is De Gaulles grote kracht, maar ook Frankrijks we zenlijke zwakte is er geen redelijk alternatief voor De Gaulle te kiezen uit de veelheid van elkaar bestrijdende po- liciti van de oppositie. De enige die een beetje allure heeft ls nog De Gaulles trouwe discipel Pompt- dou, zodat het gaullisme in een of an dere vorm ook al kan er nog best eens wat onrust komen zoals in mei vo rig jaar een tamelijk goede toekomst voor zich schijnt te hebben. KANTMAN „Voorkom de slip" is nog altijd beter dan er weer uit zien te komen. In deze tijd waarin nu eenmaal een verhoogd slipgevaar aanwezig is (regen, mist, ijzel, sneeuw, vorst enz.), heeft de weg gebruiker de plicht voor zijn eigen vei ligheid en die van anderen zijn wegge drag aan te passen aan de omstandig heden. Nog maar al te vaak kan men constate ren, dat bij een plotselinge regenbul met onverminderde, te hoge snelheid doorgereden wordt, alsof geen verande ring had plaatsgevonden in een belang rijke gevaarbepalende factor. Slippen ontstaat vaak uit een noodsitu atie, waarin plotseling geremd of uit geweken moet worden. Tot de voor zorgsmaatregelen behoort daarom het zoveel mogelijk voorkomen in een der gelijke situatie te geraden. Defensief rijden is daarvoor van belang. Het tijdig taxeren van hetgeen kan gaan gebeuren geeft de mogelijkheid tijdig het rijge drag aan te passen en noodsituaties te voorkomen. Tijdig en geleidelijk remmen, niet te dicht achter 'n voorrijder kruipen, geleidelijk naar links gaan bij inhalen, het niet te snel naderen en ingaan van bochten etc. zijn alle punten, die het slipgevaar re duceren. Indien men op een gladde weg - door welke oorzaak ook - een z.g. noodstop moet maken, b.v. in files, is het aan te bevelen pompend en in cadans te rem men. Door pompend te remmen worden de wielen niet constant geblokkeerd, waardoor de kans op doorglijden wordt tegengegaan. Gaat het voertuig door welke oorzaak toch slippen, dan is de allereerste ver eiste, dat men als bestuurder met over leg te werk gaat. Paniek is bij het slippen een slechte raadgever. Overigens is voor paniek geen tijd. Want als een slip optreedt moet een aantal handelingen in hoog tempo wor den uitgevoerd. Naarmate de snelheid van de auto gro ter is, zal sneller moeten worden ge handeld om de slip te corrigeren. Een drietal regels dient men dan in acht te nemen: 1. Nooit remmen. 2. Ontkoppelen. 3. Bijsturen. In het algemeen heeft een rollend wiel op het wegdek een grotere weerstand dan een slepend wiel. Van deze eigen schap dient gebruik gemaakt *e wor den. De wiel. moeten blijven rollen. Bij het corrigeren van de slip dienen de voorwaarden hiervoor zo gunstig moge lijk te zijn. Wordt ontkoppeld, dan scha kelt men de invloed van de motor op de gedreven wielen uit, zodat bij voor baat de mogelijkheid dat de vertragende of versnellende werking van de motor de slip verergert, wordt geëlimineerd. Door de slip gaat de auto een andere koers dan men wil. Het is dus zaak met het stuur zoveel mogelijk corrigerend werk te doen. Dit „bijsturen" mag niet bruusk of abrupt geschieden. Onthoudt dat U altijd stuurt in de richting, die U wenst. Abonnement per kwartaal ƒ3,50, per post ƒ6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag den afvalt en verdort en er niets anders overblijft dan het woedend gemaakte natuurprodukt, dat vecht voor zijn lijfs behoud, dat een belager daarvan ziet in alles en iedereen wat hij tegenover zich vindt, dat alle lesjes over moraliteit k—rijt raakt en nog alleen op zijn in stincten leeft. Waar het leven zo belaagd wordt, waar men in voortdurende angst en spanning ervoor verkeert, daar is de kans groot dat ieder mens tot excessen komt. En met al zijn braafheid, nette opvoeding en zogenaamde beschaving, kan natuur lijk ook een Nederlandse jongen daartoe komen. Dat is niets nieuws. We kunnen daarover nu wel de brave farizeeërs gaan uithangen, maar we zul len het er in eventueel volgende zelf de omstandigheden niet door voorko men. De een kan zich nu eenmaal be ter intomen, beter eigen remmen aan trekken dan de ander, maar altijd weer zullen er extrovert ingestelde mensen zijn, die plotseling blind staan voor alle moraal en doden. De oorlogssituatie, waarin men de mens brengt, is natuurlijk de hoofdschuldige voor zulke wreedheden. Maar ons volk als geheel heeft zich daar in '48-'49 niet tegen verzet. En de wereld - misschien ook wij - zal nog meer oorlogen ken nen. Daarom: niet verontwaardigd zijn maar eruit leren. In de nieuwe zaal kan door zestig per sonen gedineerd worden, terwijl er ver gaderaccommodatie is voor rond 100 personen. De bouwvergunning is inmid dels verleend. Op korte termijn zal met de ralisering van de plannen, waarmede een bedrag van ongeveer een ton is ge moeid, worden begonnen. Tegen de zo mer hoopt men het restaurant-nieuwe- stijl in gebruik te kunnen nemen. De nieuwbouwplannen zijn voortgeko men uit een grote behoefte aan meer en moderner restauratie-comfort in de Kor te Duinen. Dezelfde plaats nu Zal Nederland Joodse families opnemen uit de Arabische landen? Dat is op het ogenblik een vraag, die actueel is door de oproep van Israël om te helpen bij de evacuaties van Joden uit de landen die Israël vijandig gezind zijn. Het na tionale feest rondom de ophanging van 15 Joden in Irak terecht of niet te recht beschuldigd van spionage - toont wel aan, dat het verblijf van Joden in Arabische landen een uiterst ongezonde afloop kan hebben. Eigenlijk zouden alle andere grenzen wagenwijd moeten opengaan voor be volkingsgroepen, drie in andere landen bedreigd worden. Maar opvallend ge noeg blijven nu de meeste grenzen ge sloten. Het zijn immers JodenEn dan nog wel Joden uit primitieve, oos terse staten. En dan liggen de bezwa ren voor het oprapen: deze mensen zouden hier niet passen in onze samen leving, er heerst woningnood in ons land, het klimaat is niet geschikt, er is geen passend werk voor hen. Wie een Jood wil treffen, kan altijd wel een argument bedenken dat schijnbaar niets met discriminatie te maken heeft. Maar Nederland heeft Hongaren opge nomen na de opstand van 1956, en Sp njaarden, Italianen, Turken en Ma rokkanen die hier wilden werken. En Ambonezen na de souvereiniteitsover- dracht. En Portugese Joden ten tijde van de progroms. En Russische Jod^n na de revolutie. En het Nederlandse volk wilde ook Koreaanse en Vietna mese vveeskinderen adopteren, zelfs al gaven de autoriteiten daarbij weinig of geen medewerking. Tot nog toe is er in on, land nog altijd onderdak gevonden voor allerlei vluch telingen, En er bleek ook altijd passend werk te vinden. En de mensen zijn steeds geaccepteerd door de meerder heid van ons volk. En er is telkenmale een minderheid op vooruit gegaan, die weer kon profiteren van de aanwezig heid van de nieuwe groepen. Er is dus geen enkel reëel argument te j bedenken, om nu juist die Joden uit hetlHet voorlopig drie verdiepingen hoge nabije oosten te weren. Als andere lan-|gebouw, dat Avia aan de Birkstraat Maandag is het nieuwe dienstencentrum tikelen en auto-accessoires. Twee coif- van Avia Nederland C.v., een organi satie, waarin 19 groothandelaren in mi nerale olieprodukten samenwerken, of ficieel in gebruki genomen. De A.V.I.A. heeft aan de Birkstraat nu een dienstencentrum opgebouwd, dat met inbegrip van een binnenkort te realise ren uitbreiding van De Korte Duinen, ruim anderhalf miljoen gulden kost. tl He - (gel den hun g.enzen niet open stellen is dat/heeft neergezet, omvat naast een aan- hun zaak. Nederland moet dat wel doenjTial kantoren voor vijf zelfstandige on- Wij zullen daar als Nederlands voIk. rnemingen met gemeenschappelijke werkelijk niet beroerder van worden, belangen een modern ingerichte heren- Integendeel, wij kunnen er een daad I kapsalon annex shop, was cosmetica, mee stellen van praktisch christendom, parfumerieën, tijdschriften, geschenkar- feurs - waarvan de een de klanten op afspraak en de ander de passanten be dient - en een manicure staan voor de automobilisten klaar. De A.V.I.A.-directie heeft zich verze kerd van een paar zeer bekwame vak lui, te weten de heren O. L. Schleij en de 23-jarige R. R. Boers, kampioen van Nederland herenkappen in 1968. Terwijl men in cle salon zijn haar laat verzorgen, kan in het tank- en service station de wagen van binnen en van buiten worden schoongemaakt, doorge*- smeerd en getest. De combinatie van deze uiteenlopende soorten van service is uniêk voor Nederland. Aan vele wen sen van automobilisten voor zichzelf en hun auto kan na op dezelfde plaats en dikwijls tegelijkertijd voldaan worden. Bij het complex behoort sinds jaar en dag ook het restaurant „De Korte Dui nen", dat binnenkort belangrijk zal wor den uitgebreid. Het achterste gedeelte van het café-restaurant zal worden af gebroken. Daarvoor in de plaats komt een veel royaler nieuw gedeelte met een moderne keuken en goede gelegen heid voor het arrangeren van zakelijke gesprekken en ontmoetingen, diners en zelfs vergaderingen. Het nieuwe en zeer moderne diensten centrum van de Avia biedt de automo bilisten de mogelijkheid om een aantal minder aangename, maar toch noodza kelijke taken zo doelmatig en prettig mogelijk te (doen) verrichten. Het serivce-centrum heeft een ruime parkeergelegenheid. Er is plaats voor in totaal honderd auto's. Tot voor kort kon men er hoogstens vijftig auto's kwijt. In het hoofdgebouw zijn vijf onderne mingen ondergebracht, te weten A.V.I.A. Nederland C.V., de N.V. Aardolie Be langen Gemeenschap, de N.V. Smeer- oilie Belangen Gemeenschap, de N.V. De Korte Duinen, draagster van het service-centrum en de NV. Financie ringsmaatschappij „Fimavia". Het zijn vijf onafhankelijke ondernemingen met een eigen kapitaal maar met gemeen schappelijke belangen. De Avia-organisatie omvat de landen Frankrijk, België, Nederland, Engeland, Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Ita lië en Griekenland. A.V.I.A. Internatio nal is gevestigd in Zwitserland. A.V.I.A. beschikt over 5300 verkoop punten, 940.000 m3 beschikbare tank opslag, 450 spoorketelwagons, 900 tank wagens en 25 tanklichters. De totale omzet aan aardolieproducten bedraagt vijf miljoen ton. In Nederland is de heer A. H. Hoegen Dijkhof, directeur van A.V.I.A. Neder land, sinds acht jaar bezig met de op bouw van een omvangrijk distributienet en waarlijk niet zonder succes. Ook voor de toekomst heeft A.V.I.A. Nederland grootste plannen. Over een voorlopig nog onbekend aantal jaren zal op de kruising van de in aanleg zijnde E 3 (die Europa's drukste snel weg belooft te worden) en de Peelweg in Noord Brabant een nog veel groter dienstencentrum worden gesticht. Opeen terrein van vier hectare, dat reeds eigen dom is van A.V.I.A., wil men straks naast een omvangrijk tank- en service station ook een motel, een café-restau rant, vergaderaccommodatie en wissel kantoren stichten. Torenstraat, splitsing Kerkstraat, vijftig jaar geleden

Soester Courant | 1969 | | pagina 1