U hóéft er niet mee naar de wintersport Een robot als verpleegster Omgang met mensen Kinderen op „normaal peil" gebracht Onder: Drie. gezéllige, modieuze after- skipakken: links een broekpak van lycra; het jasje heeft een opstaande col plus ritssluiting. Midden: een spor tief Helanca broekpak; het jasje heeft een twee-rij-sluiting. Rechts: Helanca broekpak met gecapitonneerde voering en iets langer jasje. (Modellen Sport- huis Centrum) Rechts: Flatterende bontmutsjes met met cravattes aan één stuk in drie ver schillende kleuren. Sporthuis Centrum) Waarom zouden we niet nóg eens wat aandacht wijden aan de wintersportkie- ding? Ook al is het mokkerig zacht weer terwijl we dit artikeltje schrijven, in Pon- tresina, Davos en Kitzbühl ligt behoorlijk veel sneeuw en wordt naar hartelust ge skied en gesleed. Wie niet tot de bevoor rechten behoort om een paar weken van de hoogtezon te gaan genieten, heeft mis schien nog net voldoende geld In het „ge heime vak van de portemonnee" om een grappige bontmuts, een opwindend jack of een droom van een trui te kopen. Want die kledingstukken kunnen óók op de ijsbaan worden gedragen. U hoeft er niet mee naar de wintersport. En het weer kan hier elke dag omslaan, want tot eind februari kun nen we, als het meezit wat sneeuw en Ijs betreft er nog van lusten. Ook op de ijs baan zijn we de laatste jaren heel wat mo debewuster geworden. Gingen we er vroeger stoer ingepakt in dikke trainings pakken - soms zelfs met kranten tegen de bibs om toch vooral geen kou te lij den op uit, nu zijn de lichtgewicht truien en -jacks je-van-het. Ze zorgen voor voldoende warmte èn voor de nodige be wegingsvrijheid. Er is tegenwoordig zo veel te koop op het gebied van sportkle- ding, dat er voor elk wat wils wat is. Dit Jaar zijn er veel grappige bontmutsen en kleppetten op de markt, verder truien met ingebreide sierbanen in uni-kleu'ren en al le soorten jacks, of als u daar meer voor voelt 7/8 jassen met grote ritsen en steek- zakken. Zoek een opvallende kleur uit die u goed staat en u kunt uw hart ophalen, of het nu is in de Zwitserse bergen, op de kunstijsbaan in uw stad of op de kleine slootjes in de buurt. Breek uw benen niet, of, zoals de Oostenrijkers zeggen: Ski heil! Boven: Er zijn dit jaar jacks voor hem en haar te kust en te keur, na tuurlijk met bijpassende kleppetten. Spörthuis Centrum). Links: Een wittddióht sneeuwhemd, dat opge vouwen kan wórden in een klein pakje, dat aan broekriem of pols kan worden meegenomen. Sporthuis Centrum) Bovèn: Ook deze mutsen en sjaals ge ven warmte èn de finishing touch. (Sporthuis Centrum) Links: Elegante en doelmatige truien in alle mogelijke kleuren en patronen zijn onmisbare kledingstukken voor wintersport en ijspret. Als gevolg van het tekort aan verpleegsters worden in het Noordwest-ziekenhuis van Frankfort al geruime tijd bijzonder ernstige zieken door een robot-zuster" verpleegd. Ze controleert voortdurend de temperatuur, de bloeddruk, de polsslag en de ademhaling van de aan haar zorg toevertrouwde patiënten, schrijft de bevin dingen op en slaat zelfs alarm als de afwijkingen verontrustend worden. De naam „robot" is eigenlijk niet juist, want de automatische verpleegster is geen gemecha- seerde pop, die als een echte verpleegster met de thermometer in de hand bij het bed van de zieke staat. Integendeel, zou men zelfs kunnen zeggen, want het lichaam van de patiënt is verbonden met een aantal apparaten, die zelfstandig de gewenste gegevens verzamelen en deze aan een centrale controlekamer in het ziekenhuis doorgeven. In die controlekamer zit wèl êen ver pleegster van vlees en bloed, die de patiënt ook op haar televisiescherm kan gadeslaan en eveneens draadloos contact met de zieke kan onderhouden. De metingen nemen precies vijf minu ten in beslag. Als de normale verpleeg ster over 20 zieken moet waken, kan zij dus pas na 100 minuten bij de eer ste patiënt terugkomen om opnieuw diens toestand in ogenschouw te ne men. In zeer ernstige gevallen kan een patiënt echter niet een uur een veer- tig minuten alleen worden gelaten, en moet men vaak om de vijf of tien minuten nieuwe metingen verrichten, daar dit een kwestie van leven of dood voor de betrokkene kan betekenen. Door het alom ook in Duitsland heersende gebrek aan verpleegsters zijn er echter voor ge;d noch goede woorden genoeg zusters voor derge lijke gevallen beschikbaar. De routi ne-controles worden daarom overgela ten aan automaat, de robot. NEEMT TOE Professor dr. Edgar Ungeheuer, die samen met zijn assistent dr. Kraft Schülke deze installaties ontwierp, legt nog eens de nadruk op het feit, dat het aantal „zware gevallen" in alle zie kenhuizen voortdurend toeneemt, dus juist de gevallen die de meest intensie ve controle en behandeling eisen. Het merendeel van deze gevallen komt voort uit verkeersongelukken, maar ook de ongevallen in fabrieken ên werk plaatsen nemen voortdurend toe. Voorts komen er steeds meer zware zieken óm een „verheugend" reden, al klinkt dit „verheugend" in dit geval mis schien wat vreemd. ZO kan men tegen- wóórdig ook zeer oude mensen met suc ces opereren, als men ze intensiever blijft controleren en behandelen. De patiënt die door een automatl sche verpleegster wórdt gecontroleerd heeft voortdurend een kleine thermo meter bij zich die via een electrönische weerstand zijn temperatuur opneemt en de resultaten aan de centrale door geeft. De bloeddruk wórdt met behulp van de traditionele manchet aan de bovenarm gemeten, waarin boven de hoofdslagader van de a^m een micro- föon is bevestigd. De rubber-manchet wordt op de gebruikelijke manier op gepompt tot een van tevoren ingestel de stuwgrens. Daarna lóópt ze lang zaam leeg. Dè geluiden van dè slag ader worden door êên bandrecorder opgenomen en tegelijkertijdig grafisch geregistreerd. De polsslag wordt met behulp van een Op het lichaam be- Dê kleintjes die de kihdéffitóèl zijn ontgroeid en met de gróte menéen aan tafel rfiogen eten vormen vaak een las tig probleem vóór moeder. Worden ze op een gewone stoel neergezet, dan ko men ze met hun hoofd nauwelijks bó ven het tafelblad uit. Worden ze mêt behulp van boeken en Kussen „opgevij zeld", dan eindigt de eetpartij meestal met een smak op dê grond. StOelen met verstelbare zittingen Zijn rtiets nieuws, want ze zijn haast op elk kantoór voor de typistes te vinden. Maar dèrgélijke stoelen détonnerèn in de huiskamer én bovendien is het hoogteverschil over hét algèmeèn té klein voor de kleuter. Daarom heeft êen Ondernemende Amerikaans meubel fabrikant een stoel ontwórpen, welke niet alleen zéér licht en opvouwbaar is, zodat hij gemakkelijk kan wórden weggezet en opgeborgen, maar waar van de zitting een behoorlijk èind om hoog kan worden gebracht. In ieder geval voldoende om de kléine man of de kleine vrouw een volwaardige plaats aan tafel te geven. Bovendien kan de stoel nog gebruikt worden om zittend te strijker, en andere werkzaam heden in de Keuken te verrichten. vestigde electrode gemeten en het aan tal ademhalingen wordt met behulp van een mechanisch afluisterapparaat gere gistreerd. Als bepaalde grenswaarden worden overschreden, begint een alarmsi- naal te knipperen en een zoemtoon ves- tigd nog eens de aandacht op de kri tieke situatie van de patiënt. Toch wor den uitsluitend in de ergste gevallen patiënten onophoudelijk door de auto maat gecontroleerd. In minder kritieke gevallen worden de gemeten waarden slechts in regelmatige perioden „op gevraagd". De verpleegster hoeft ook in dergelijke gevallen geen bezoek aan de ziekenkamer te brengen. Ze drukt alleen maar op de knop en de auto maat verricht zijn metingen en laat de resultaten op een dashboard ver schijnen. Bovendien kan de verpleeg ster via haar televisiescherm zien hoe het met de patiënt gaat en verder kan ze draadloos naar zijn toestand infor meren. HOE REAGEERT DE PATIëNT Men zal zich afvragen hoe de pa tiënt dit zelf allemaal vindt. Niet ie dereen vindt het prettig voortdurend door een televisie-camcra te worden bespied. De praktijk heeft echter ge leerd dat de automatiscne controle een geruststellende invloed heeft op de doodzieke mens. Meestal geeft hij er trouwens zijn voorkeur aan alleen te zijn en het gaat hier uiteraard om ge vallen, waarbij eigenlijk voortdurend dag en nacht de aanwezigheid van een verpleegster noodzakelijk zou zijn. De robot-verpleegster heeft in Frank fort nu al vijf jaar zeer bevredigende resultaten opgeleverd. Het is echter volgens professor Ungeheuer geenszins de bedoeling van de automaat mense lijke ziekenzorg uit de wereld te hel pen. Hij moet alleen «ie verpleegster bevrijden van haar routine-werkjes en haar meer tijd geven voor de wezenlijk belangrijke „verzorging" van de pa tiënt. Hoeveel gemakkelijker gaan we met de ene mens om dan met de andere. Bij sommigen voelen we ons reeds bij een eerste ontmoeting vólkomen thuis en op ons gemak en met een zekere vreugde herkennen we bij de ander veel van onze eigen opvattingen en liefhebberijen. Soms gaat het ook heel wat stroever. Het is of een wolk van kritiek van gereserveerdheid, van een licht wantrouwen otis omvat. We vre zen een onberaden woord te zeggen, dat misschien verkeerd wordt opgevat. We voelen ons verkeerd begrepen in onze beste bedoelingen. En toch zal de tijd leren waar onze sympathie op den duur het meest naar uitgaat. Het snel gevormde gevoel kan op den duur te leurstellingen brengen, al hoeft dat natuurlek hêUmoal met. Mam zeker gebeurt het vaak dat onder de ruwe bolster van stroefheid een blanke pit verborgen is. Er blijken echter periodes te zijn, waarin van alle kanten moei lijkheden dreigen. We worden telkens weer teleurgesteld in onze omgeving met de mensen hebben heel wat ver- onfwaardiging te verwerken over liefi deloosheid en gebrek aan tact. Het lukt niet altijd deze gevoelens geheel te verbergen en, zo ontstaan er geprik kelde verhoudingen en komen we steeds eenzamer te staan. Natuurlijk wordt er heel wol tekort geschoten, alleen mar ken we dat bij een ander veel duidelij ker op dan bij onszelf. Vóór onszelf kennen we de redenen en hebben we verontschuldigingen; de zwarigheden van anderen lijken ons gewoonlijk zo veel minder van betekenis. Als alles zich echter zo tegen ons schijnt te ke ren, is er mogelijk ook iets heel anders aan de hand. In onze verontwaardiging en verbittering zijn we niet zo licht, ge neigd ons af te vragen of er misschien bij onseelf soms iets minder in orde is. Als we goed gezond, goed uitgerust en ook overigens gelukkig zijn kunnen we «o gemakkelijk onze medemensen waarderen of vergeven. Maar als het andersom is, als we ons moe en ver velend voelen, als we rondlopen met zorgen waarover we niet voortdurend praten willen, dan gaat het zonnetje schuil en zien we alles en allen in 'n somberder licht. Als we dit willen in zien en toegeven zullen we er weer makkelijker in slagen nog iets goeds in de anderen te ontdekken en zo ook voorkomen dat eenzaamheid ons leven nog moeilijker zou maken. JETTY Eén Tèrgal-avondjapon netje van zwart fluweel met gouddraad-versie ring; bijzonder elegant en gedistingeerd.

Soester Courant | 1969 | | pagina 9