Soest toen - Soest nu Dinsdag 11 februari 1909 iari 1909 11 45 48c jaargang uo. 1.2 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Itnrean voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2586 - Postgiro 126156 ORANJE-BITTER IN N00RD-IERLAND Poging tot inbraak in station Vrachtauto in beslag genomen VVV. -nieuws Jongens zetten honden uit auto De strijd om het vaste fundament Grote belangstelling voor carnaval Wintersport-weekeind bracht Soest sneeuwpret en extra werk voor gemeentepersoneel Ned. Ver. van Huisvrouwen Politie Hilversum won de Practicum beker Het oog gericht op Nixon de vage R.K. Jongeren Sociëteit Soestdijk Ned. Christen Vrouwenbond Eiermarkt Politiebureau 4-4-4-4 SOESTER (COURANT ,50, per post 6,50 verset Abonnement per kwartaal 3,50, per post 6,50 Verschynt iedere dinsdag en vrijdag Al geruime tijd komen uit Noord-Ierland berichten over heftige onlusten, die vol gens 's lands zeden en gewoonten met zodanig temperament verlopen dat de dokters na afloop druk werk hebben. Dit alles is niet nieuw. Het Britse puntje van Ierland was van ouds een protestants bastion temidden van een rooms-katholieke omgeving, wat nog historische weerslag heeft gevonden indertijd toen de Nederlander Willem III als koning der Britten hier met zijn sol deniers achter de katholieke aspiranten naar de troon aanjoeg. Er is in Noord- Ierland nog een levendige verering voor deze Willem en er wordt nog druk ge werkt met oranje. Maar het is bittere oranje, ofwel oranje-bitter. Het uitzonderlijke echter is dat er in deze sfeer die geladenheid tussen de protestantse meerderheid en de r.k. min derheid is blijven bestaan en ook zijn weerslag in de politiek bleef vinden. Dat kwam voor het katholieke volksdeel neer op een regelrechte achterstelling, die men zeker met Iers temperament niet zonder meer verdroeg. En bij rede lijk denkende Noordieren vonden deze protesten ook wel begrip, echter niet bij talrijke orangistische felle protestan ten, die in dominee Paisley hun fana tieke leider hebben gevonden. Commissiewerk De katholieke minderheid is fanatiek, de protestanten hebben hun fanatici. Dat geeft weinig speelruimte meer voor de anderen. Dat ervaart nu premier Teren- ce O'Neill, die al ministers zag wegwan delen alleen omdat er een commissie werd ingesteld die moest uitzoeken wat er nu precies tijdens de rellen was ge beurd. De commissie kon direct weer aan de slag toen dominee Paisley en een an dere orangist, majoor Ronals Bunting korte gevangenisstraffen kregen die ten volle verdiend waren met het aanstich ten van rellen. Bij hun arrestatie zowel als bij hun vrijlating liepen de vechters bazen weer op straat te hoop. Captain Terence O'Neill, die zijn best doet het plaatselijk bewind van Noord- Ierland dat in dit opzicht met Lon den niets te maken heeft zoveel mo gelijk te laten lijken op wat in be schaafde landen gebruikelijk is, loopt goede kans gedwongen te worden tot heengaan. Nieuwe heren Als dat lukt staan enige leden van zijn Unionist Party klaar om het roer over te nemen. Een kwalijk vooruitzicht want het zijn pure rechtervleugelmensen die zelfs de geringste concessies van O'Neill aan de katholieken te bar vonden. Ten zij er nieuwe verkiezingen komen die O'Neill een steviger parlementaire basis geven om te regeren. Maar de kans is dan groot dat juist in de emotionele sfeer van nu de rechtervleugel Unionis ten de zege in de wacht slepen. De politieke chaos is dan wel helemaal compleet. Waartegen Londen weinig an ders kan doen dan zijn economische hulp aan Noord-Ierland opschorten, maar nie mand die daarvan verwacht dat dan plotseling de door de eeuwen zo zeld zaam ongerept gebleven bitterheid onder de anderhalf miljoen Noordieren zal wegebben. In de nacht van donderdag op vrijdag is een poging tot inbraak in het station Soestdijk gedaan. Door de buitendeuren, die toegang tot een publieke ruimte ge ven, te forceren, is men het gebouw binnengekomen, maar aan de ruimte, waar de spoorwegfinanciën worden be heerd, is men niet meer toegekomen. Vermoedelijk zijn de daders, van wie overigens elk spoor ontbreekt, gestoord. De Soester politie heeft verleden week een vrachtauto in beslag genomen. De 22-jarige C. A. H., die de wagen be stuurde, werd tijdens een onderzoek staande gehouden. De man bleek niet in het bezit van een vervoersvergun- ning terwijl hij evenmin een kenteken bewijs kon tonen. Aangezien dezelfde gebreken al eens eerder bij dezelfde wa gen werden geconstateerd, is de auto, eigendom van de vader van H., die in Weesp een expeditiebedrijf uitoefent, na cverleg met de officier van justitie in beslag genomen. Het was een gezellig uitje, donderdag middag 6 februari, dat de U.V.V. haar bejaarden bood en waarvan het hoofd doel was een bezoek aan Goed Wonen te Soesterberg. Op aanraden van V.V.V. Soest en de medewerking van het centrum Goed Wonen kwam de kennismaking met de ze toonzalen tot stand. En het werd een succesvolle onderneming met, naar wij hopen, een goed resultaat op gebied van de beste stoel voor de oudere mens. Om drie uur bereikte men, na een bus- tochtjf via Zeist en Austerlitz het ge bouw van Goed Wonen, waar men de bezoekers eerst op eigen gelegenheid liet rondkijken. Natuurlijk was ieder een verrast bij het zien van zoveel mo gelijkheden op gebied van woningin richting en bij velen kwam de gedachte naar boven: „dat we zo dichtbij huis zoiets moois bezitten!" Maar deze middag ging het toch het meest om „de bejaardenstoel". Bij een heerlijk kopje koffie in het restaurant kwam de heer Deutekom hierover van alles vertellen, zodat ieder een na deze duidelijke en prettige uit eenzetting begreep, waarom het eigen lijk ging, waarna het ook gemakkelijker werd het enquête formulier in te vul len. Wij hopen dan ook, dat de bezoekers van de U.V.V. Soest een stevig steentje hebben bijgedragen tot de stoel van de toekomst, waarin later iedereen enthou siast van zijn of haar A.O.W. zal kun nen genieten. Na de terugreis over Amersfoort en Hoogland kwam men voldaan en blij- gestemd weer thuis. Twee vermoedelijk jonge mannen heb ben verleden week vrijdag op de Pe ter van de Breemerweg een paar hon den uit hun auto gezet en zijn daarna snel weggereden. Een meisje v/as er getuige van en waarschuwde de politie, die niet veel meer heeft kunnen doen dan zich over de dieren te ontfermen. Op vrijdagavond a.s., om kwart voor acht, spreekt ds. J. G. Meyer, gerefor meerd predikant van Zwijndrecht, in het kerkgebouw Rembrandtlaan 20 te Soest. Als onderwerp is gekozen „De strijd om het vaste fundament". Voor verdere bij zonderheden verwijzen wij naar de des betreffende advertentie in dit blad. Zoals wij reeds eerder berichtten, is de belangstelling voor het carnaval bijzon der groot. Kaarten voor de feestavond op zondag zijn al niet meer verkrijg baar. Voor zaterdagavond kan men al leen nog kaarten krijgen bij de heer G. Roeten aan het Verenigingsgebouw. De carnavalscommissie verzoekt degenen, die een kaart hebben kunnen bemachti gen, weKtijdig aanwezig te zijn in ver band met de sluiting van de zaal. De carnavalsoptocht, dit jaar in het te ken van de sport, vertrekt om drie uur van de Hildebrandlaan in Soest-Zuid. Om voor een jurering in aanmerking te komen, dient men reeds om half drie aanwezig te zijn. Via de Soesterbergsestraat gaat de stoet dan naar het busstation, waar burge meester mr. S. P. Baron Dentinck prins Leut IX en de raad van elf zal ver welkomen. De prins en zijn gevolg zul len zich daarna bij de optocht aanslui ten. Via de Soesterbergsestraat, de rijks weg, Molenstraat, Rubenslaan en Dal- weg gaat de optocht naar het vereni gingsgebouw, waar de stoet wordt ont bonden. De kinderen, die aan de optocht deelne men en zich via de scholen hebben aan gemeld, krijgen dan bij inlevering van hun aanmeldingsformulier een trakta tie alsmede een toegangskaart voor het kindercarnaval. De optocht zal door verschillende mu ziekkorpsen worden begeleid. Voorop gaat de Harmonie uit Soesterberg. Daar achter komen de drumband Crescendo en (vanaf het busstation) Prins Carna val, de Raad van Elf en de dansmarie kes. De muziekvereniging St. Caecilia uit Hoogland, een korups dat ruim 100 man telt, zal zich presenteren met een aantal majorettes. Het kindercarnaval wordt zondagmid dag gehouden in de gratis ter beschik king gestelde garage van Gebr. Van Kooij aan de Soesterbergsestraat. De kinderen moeten hun entreekaart mee nemen. Het feest begint om twee uur en zal tot ongeveer half vijf duren. 'fe r UT* v* r té*. Een flink pak sneeuw heeft Soest, naast veel sneeuwpret voor de jeugd, een werk zaam weekeinde voor het gemeente-personeel gebracht. Terwyl menigeen nog op een oor lag, was het personeel van gemeentewerken al druk in de weer om in de eerste plaats de doorgaande routen berijdbaar te maken, en te houden. Rond het middaguur stroomden honderden slede-bezitters richting Soest-Zuid, waar de duinen, bedekt met een centimeters dikke laag sneeuw, een aanblik boden een wintersportlandschap in het buitenland waardig. Naast de velen sleden die met duizelingwekkende vaart naar beneden suisden, met of zonder noodlan ding, waren er enkele tientallen beoefenaren van de ski-sport, die het pak sneeuw voldoende vonden om de lange latten in eigen land onder te binden. Voor een groot gedeelte van het gemeentepersoneel geen sneeuwpret, want na het in de ochtenduren berijdbaar maken van de wegen, kwam ook het begaanbaar maken van de secundaire wegen aan de orde, waarbij vooral aandacht werd besteed aan de kruispunten. Voor de komende maanden zijn de na volgende bijeenkomsten vastgesteld: Dinsdag 18 februari jaarvergadering. Brandpunt, Baarn. Woensdag 12 maart: koffie-ochtend. Brandpunt, Baarn. Aan vang half 11. Dinsdag 18 maart: Dag excursie, naar Heiniken Amsterdam. Donderdag 20 maart: Tsjecho-Slowakije, land en volk, causerie met dia's door de heer Smaal. Brandpunt, Baarn, Aan vang kwart over twee. Dinsdag 1 april: Culturele middag. Woensdag 16 april: Koffie-ochtend. Hotel v. d. Brink, Soest. Dinsdag 22 april: mevr. Roos- Cikot met Huwelijksgoederenrecht en erfrecht. De klaverjaswedstrijd, met als inzet de Practicumbeker, die jaarlijks door de Soester Politie Sportvereniging wordt georganiseerd, vond vrijdagavond plaats in de onderofficiersmess van het Kamp van Zeist. Deelnemende verenigingen (van ieder 12 man) waren de politiesportverenigin- gen uit Baarn, Amersfoort, Hilversum, Soest en Zeist, de Kon. Marechaussee district Utrecht, K.P.S., Brandweer Soest en de Onderofficiersmess, in to taal 9 verenigingen, zodat in totaal 108 personen deelnamen. Algeheel leider was dc heer W. v. d. Brink van S.P.S.V., terwijl mej. Ans Alkemade en de heren C. J. Onvlee en Cees Starink, eveneens van de S.P.S.V., de rekenkamer vormden. De vrijw. brandweer uit Soest, die reeds tweemaal de Practicumbeker had gewonnen, werd nu onttroond door de politie uit Hilversum. Het was al zeer laat voordat de heer W. v. d. Brink de navolgende uitslag kon bekend maken. Vereniginsprijzen: 1. Politie Hilversum, 24.636 p. 2. Politie Amersfoort 23.730. 3. Politie Zeist 23.463. 4. Kon. Mare chaussee district Utrecht 23.159. 5. K.P.S. 22.202. 6. Brandweer Soest 23.245. 7. Politie Soest 22.482. 8. O.O.-Mess 22.014. 9. Politie Baarn 20.212. Individuele prijzen: 1. A. W. Voet, S.P.S.V 4792 p. 2. J. Geytenbeek, Zeist, 4673. 3. A. van Kuier, Hilversum, 4575. 4. J. F. Groart, brandweer Soest, 4534. 5. A. van Dijk, O.O.-Mess, 4527, 6. D. Overhaart, Hilversum, 4526 7. G. Poel stra, Kon. Mar. Utrecht, 4404. 8. J. Hol lander, Hilversum, 4400. 9. C. v. d. Geld, Hilversum, 4391. 10. A. L. van Eek, Kon. Mar. Utrecht, 4380. 11. Mevrouw Tijmer, Zeist, 4377, 12. G. Schotman, Amers foort, 4367. 13. J. v. d. Heuvel, Zeist, 4344 p. 14. A. Waaijenberg, K.P.S., 4333 p. 15. Th. Beerthuizen, Amersfoort 4328. De woorden die een politicus spreekt tijdens de verkiezingscampagne mag men niet op een goudschaaltje wegen. En dat is niet altijd betreurenswaardig. Zeker niet in het geval van Richard Nixon, die afscheid heeft genomen van zijn roep om militaire superioriteit der Verenigde Staten en instee daarvan nu spreekt van sufficiency het voldoende zijn. De filosofie die eraan ten grondslag ligt, is niet zo ongezond. Wanneer de V.S. steeds eraan werken om militair beter uitgerust te zijn dan de sowjet-unie, dwingt dat de Russen voortdurend om er naar te streven een superioriteit ten aanzien van de Amerikanen te vestigen. Dat is de kringloop van de bandeloze bewapeningswedloop en Nixon wil daar kennelijk niet aan. Is dit de Tricky Dick de onbetrouw bare Richard die weer opduikt Zo mag men het niet stellen. Tenslotte ging John F. Kennedy ook op verkiezingspad met de leus dat er een achterstand in geleide projectielen was. Na de verkie zing hoort men er niets meer van. Overigens toonde Nixon zich op zijn eer ste persconferentie weer een meester in het ontwijken van opinie-uitingen.- Hij was voor diverse dingen mits ze moge lijk bleken; hij was niet voor een lid maatschap der Ver. Naties van Peking, hoewel men niet mocht uitsluiten dat bij het hervatten van de conversatie ChinaV.S. in Warschau een verander de houding van Peking geopenbaard wordt. Enzovoort. Zelfs aan die suffi- ciency-theorie kreeg men weinig hou vast, want wat is nu precies voldoende? Het kan ook gewoon een ander woord voor superioriteit zijn. Het concreetst voorzover men het zo noemen kan was Nixon over zijn voornemen diverse zaken (ontwapening, raketbeperking etc.) tezamen te behan delen met o.m. de onaangename toe stand in het nabije oosten. Het is niet helemaal duidelijk hoe hij zich voorstelt dergelijke uiteenlopende zaken te combi neren, tenzij men er een poging in moet zien om met de Russen tot een soort koppelverkoop over en weer te komen waarbij elk wat onaangenaams op de koop toe neemt terwille van wat anders dat men op prijs stelt. Dat moeten dan wel zeer geraffineerde voorstellen zijn, want de Russen kunnen zich niet permitteren bijvoorbeeld hun bemoeienis met de Arabische landen op te geven om der wille van een accoord over beperking van de bewapening. Nog daargelaten dat de Amerikanen er niet op hoeven te rekenen dat ze in de Ara bische landen welkomer zullen worden als ze daar de Russen weglokken. Of denkt hij eraan dat de V.S. Israël tot concessies zullen dwingen en de Russen de Arabieren gelijktijdig De mogelijk heden daartoe lijken zeer beperktIs raël vertrouwt voornamelijk op eigen kracht en de Arabische landen maken de indruk elke ellende te verkiezen bo ven ook maar de geringste concessie je gens Israël. Al zegt Nixon niet erg veel, nieuwsgierig maken doet hij wel. KANTMAN. Het bestuur herinnert nog even aan de grote gecostumeerde carnavalsavond in het Ludgardusgebouw, Vredehofstraat 5, op zondag 16 februari a.s. Aanvang 7 uur. De muziek wordt verzorgd door het orkest „De Hoempa". De afdeling Soestdijk houdt op 13 fe bruari a.s., 's avonds om half acht, haar jaarvergadering in gebouw Middelwijk aan de P. de Hooghlaan. Voor deze avor.d is uitgenodigd de heer Piet van Egmond, toonkunstenaar, die een causerie zal houden over de Mat- theus-Passion. E ".ele gedeelten, die de heer Van Eg- mond bespreekt, zal hij ook laten horen. De echtgenoten van onze leden, evenals gasten, zijn van harte welkom. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 60.000 stuks in prijzen van ƒ11,75 tot ƒ13,Middenprijs ƒ12,50. Prijs per kg 1,99.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1