SOEST ZUURZOET EN ZOETZUUR Tien tegen één geen perziktaart ZORG VOOR PRIVACY IN UW WONING ACHT OON IER 1097 LNN De jeugd van tegenwoordig LUNCH INCLUSIEF Veel liefs maar weinig romantiek uit Moskou vaardoor onze ïarvoor type- ;ijn, doch wél iêlijke solllci- <us 10, Soest Door alle eeuwen heen hébben de oude- ren zich beklaagd over „die jeugd van tegenwoordig". En telkens is die jeugd opgeroeid tot mensen, die later de tijd van die jeugd, die door de oude ren zo verguisd was, weer tot ideaal te stempelen. Het „verval,, van de jeugd is dus wel een spookbeeld dat de mensheid al lang vervolgt. Maar als we nu eens goed om ons heen zien, zijn dan de ouderen werkelijk zoveel beter. Natuurlijk zijn ze de lange haren en ook de wilde haren wel een beetje kwijt maar geldt overigens niet dat veelal de vos wel z'n haren, maar niet z'n stre ken verliest? Zien we ook onder de te. genwoordige jeugd geen goede karak ters, geen stugge werkers, geen liefheb bers van muziek en andere mooie din gen? Er zijn maar weinig mensen, die zich de eigen jeugd nog duidelijk kun nen voorstellen. Op afstand lijkt alles zo mooi en we onthouden zo graag het goede en zijn gauw geneigd onze te kortkomingen over het hoofd te zien. Veelal zijn we ons deze tekortkomingen pab later bewust geworden. Als we aan den lijve ondervinden wat hulpbe hoevendheid. wat eenzaamheid of ver langen is, gaan we begrijpen hoe we elkander als mens zouden kunnen en behoren te helpen. Maar wisten en de den we dat al toen we zelf nog behoor den tot ,de jeugd van tegenwoordig' in die oude tijd? Beter dan afgeven op de jeugd kunnen we proberen positief te leven, niet met een verfraaid beeld van ons oude zelf voor ogen, maar ïevend in het heden en het heden accepterend zoals 't tot ons komt. De enige manier om iets te „verbeteren" aan de jêugd die we „vervallen" vinden is het goe de „voorbeeld" aan de kinderen geven. Mooie woorden met daden die daar niet helemaal aan beantwoorden hebben eer- der een omgekeerd effect. Als we zelf leven met idealen, met liefhebberijen, met opgewektheid en levensmoed dan is er grote kans dat de kinderen hier iets van overnemen. Hoe meer interes sen wij zelf in het gezin brengen, hoe meer we ons eigen leven zullen vullen, maar hoe groter ook de kans dat iets ervan de kinderen zal grijpen en hen zal behoeden voor die leegte en verve ling, die ze tot ongewenste dingen brengt. Ze zoeken voldoening. Kunnen ze die niet zelfstandig vinden dan zoeken ze sensatie en die sensatiezucht voert uiteindelijk tot de excessen, die wij als „verval" ervaren. Jetty In de reeds zo lang durende strijd over de vraag of sulkergebruik al dan niet tandbederf bevordert, is nu een interessant argument op het tapijt ge komen. Op het congres van de Duitse voedingsvereniging te München kwam niemand minder dan dr. S. Wandelt, docent in de tandheelkunde van de Westberlljnse universitaire tandkliniek, met een verrassende documentatie. In de tweede wereldoorlog is namelijk in Duitsland het tandbederf sterk afgeno men en zonder verder onderzoek heeft men altijd aangenomen, dat dit een Er is geen voor- of na jaar meer denkbaar zon der modeshow. Ook de shows voor herenkleding zijn al lang geen nieuw tje meer. Een Zwitsers confectie bedrijf is onlangs toch met een nieuwtje geko men: het showt de da meskleding tijdens het lunchuur in een restau rant in Ziirich. De orga nisator heeft daarvoor een restaurant gekozen, dat uitsluitend door za kenlieden wordt bezocht. Het is dus een show van dameskleding die alléén door mannen wordt be wonderd, wat wel een unicum mag worden ge noemd. De getoonde modellen liggen in de hogere en hoogste prijsklasse en de fabrikant heeft natuur lijk een speciale bedoe ling met deze bijzondere manier van showen. Hij wil mannen die het over het algemeen te druk hebben om zich veel om de kleding van hun vrouwen te bekom meren een indruk geven van wat er allemaal op de markt Is en wat een en ander kost. HU hoopt de zakenlieden niet al leen modebewust, maar ook prUzenbewust te ma ken, zodat ze In de toe komst minder zullen schrikken als hun betere helft de rekening presen teert voor noodzakeiyke aanvulling van haar gar derobe omdat ze „niets meer heeft om aan te trekken." gevolg was van verminderd suikerge- bruik. Dr, Wandelt toonde echter aan, dat het suikergebruik in die jaren juist ho ger was dan normaal, omdat er in Duitsland een overvloed aan suiker aanwezig was en dit voedingsmiddel in grote hoeveelheden aan de Duitsers werd afgegeven ter vervanging van levensmiddelen die schaars waren ge worden. Met deze documentatie heeft dr. Wandelt opnieuw een knuppel in het hoenderhok geworpen. Een verkla ring van het gedaalde tandbederf bij toegenomen suikerverbruik kon deze deskundige ook niet geven, maar zijn opzienbarende documentatie duidde op nieuw in de richting van de stelling, dat het totale voedingspatroon belang rijker is voor het ontstaan van tand bederf dan het suikerverbruik op zich zelf. We willen door het publiceren van dit artikeltje zeker niet stimuleren nu de kinderen maar volop zoetigheid te geven, want fruit lijkt ons in derge lijke gevallen altijd nog gezonder. We wilden u de conclusie van dr. Wan delt alleen niet onthouden, omdat men er tegenwoordig maar al te gauw bij is paniek te zaaien met mededelingen als: van dat en dat krijgt men kan ker, van dat en dat hart- en vaatziek ten en van dat en dat een slecht ge bit. Ofschoon het maar raak snoepen, eten, roken en drinken natuurlijk on verstandig is en zekere gevaren mee brengt, schuilt er o.i. toch ook een zeker gevaar in mensen in paniek te brengen door dingen te beweren, die niet vast staan. Het verstand gebruiken en alles met mate genieten lijkt ons een aanvaardbaar standpunt. Brede zwarte banden accentueren de vloeiende lijn van deze sneeuwwitte jersey Arlon-Acryl avondjapon. Er zUn maar weinig Europese vrou wen, hoe zakeiyk of geëmancipeerd ze ook mogen zUn. die de romantiek van de huweiykssluiting zouden willen mis sen. In de Sovjet-Unie is de trouw plechtigheid" echter nog steeds een tameiyk steriele zaak, een weinig ro mantische of zelfs maar fleurige ge beurtenis. Premier Kroesjef heeft destijds, door de instelling van de zogenaamde „hu welijkspaleizen" getracht aan de cere monie een zekere luister te geven. Dit is hem tijdelijk in zeker opzicht ge lukt, ofschoon elke buitenstaander wel begreep dat men van hogerhand de huwelijkspartners in dit opzicht alleen maar tegemoet kwam om hen buiten de kerk te houden. Na het aftreden (wegsturen) van Kroesjef is de bouw van dergelijke hu- welijkspaleizen gestaakt en zelfs in Moskou en Leningrad is er tegen woordig een groot tekort aan lokalen, waar een huwelijk met enige waardig heid kan worden voltrokken, om van de provincie nog maar te zwijgen. En er zijn veel te weinig kerken overge bleven om de behoefte aan een fees telijke en waardige huwelijksceremonie te dekken. Verder is zelfs een trouw ring moeilijk te krijgen en een bruid* japon vrijwel helemaal niet. Ook het aanrichten van een feest maaltijd is alleen weggelegd voor „mensen die nog behoorlijk geld ver dienen". Want die mensen zijn er in Rusland óók nog, voornamelijk onder de kunstenaars, sportmensen en we tenschapsmensen. Maar voor negenen negentig van de honderd Russische paartjes is een plechtige ceremonie bij de huwelijkssluiting niet weggelegd. We leven eigenlijk maar in een raar wereldje. Van de vroege ochtend tot de late avond jagen en jachten we voort, alsof er niets beters te dóén was. En ofschoon de meesten van ons tweemaal zo oud worden als onze ver re voorouders, komen we zelfs met al le vrije weekeinden en lange vakanties steeds méér tijd te kort. Vaak hebben we een gevoel, alsof we nooit meer met rust worden gelaten door de an dere bewoners van onze gekke, dwaze, dolle wereld. We hebben dan ook meer dan oöit behoefte aan privacy; van daar de vlucht uit de stad, de run op de zomerhuisjes, boerderijtjes en cara vans. Maar wie verstandig is weet dat óók in de stad of misschien wel juist in de stad vóór privacy moet worden gezorgd. Want het ontvluchten van de drukte en tijdelijk onderdak zoeken in weekeindhuisjes is ten slot te, zelfs in onze welvaartstaat nog steeds alleen maar het voorrecht van de happy few. Wie in de stad privacy zoekt zal allereerst moeten zorgen voor de juiste en functionele glasgordijnen. Doordat de moderne mens graag veel en grote ramen in zijn huis heeft, zodat licht en lucht ongehinderd toe gang hebben tot de woningruimte, zijn de glasgordijnen nog belangrijker ge worden dan ze al waren. Ze bepalen nu zelfs voor een groot gedeelte het „woonklimaat" in de kamers. Wan neer het licht ongehinderd en schel zou kunnen binnenvallen, zou dat ten kóste gaan van de gezelligheid, de huiselijkheid en de „warmte" van de vertrekken. Daarom is het zaak zulke glasgordijnen te kiezen, welke het licht filtreren en breken. De hier afgebeel de gordijnen hebben een zodanige struc tuur, dat men van buiten niet naar binnen kan kijken, terwijl het licht toch royaal binnen komt, m.a.w.geen inkijk, wel uitzicht. Ze zorgen dus ze ker niet alleen maar voor intimiteit, maar evenzeer voor de zo vurig ge wenste privacy. Als u zelf wel eens een vruchtentaart maakt, dan ben ik er wel zeker van dat het „tien tegen één geen perziktaart is". Appeltaart, natuurlijk, en steeds maar weer appeltaart. Nu is het best mogelijk dat appeltaart u en uw huisgenoten nooit verveelt, maar een beetje variatie kan geen kwaad. U verstart anders zo gauw in de kokerij en bakkerij. Probeert u daarom de eerstvolgende keer eens een perziktaart te maken. U hebt er de volgende ingrediënten voor nodig: Voor het omhulsel: wit van 6 eieren, kopje room, wat zout, klein kopje suiker en mespunt vanille; voor de vulling: 1 blik (800 g) California Cling perziken (hal ve), 4 eierdooiers, half kopje suiker, wat zout, wat amandelextract en een kopje slagroom. Wat het omhulsel betreft, sla de eiwitten, de room en het zout totdat het schuimig is en sla er dan voorzichtig de suiker doorheen. Opnieuw stijfslaan, een werkje dat zelfs met een mixer een kwartier duurt. Maak daarna een ondervorm van ongeveer 20 cm doorsnee op aluminiumfolie en doe het meng sel daarop. Maak er met een lepel zes holtes in van een zo danige grootte, dat de perziken er later in passen. Bak het geheel in een matig warme oven gedurende een uur en laat het vervolgens een uur afkoelen. De roomvulling maakt men als volgt: de perziken afgieten en een half kopje van de siroop bewaren. Eidooiers, suiker, siroop en zout met elkaar vermengen en onder voortdurend roeren opwarmen totdat het geheel een dikke massa is. Van net vuur halen, extract eraan toevoegen en af laten koelen. Sla de slagroom stijf, druk die op de massa en in de holtes, waarin de perziken geplaatst worden. Garneer desgewenst met amandelen. U zult ervan smullen. Alle Gardisette-gordijnen hebben een sierlijke en heldere, maar bovenal ongekunstelde dessinering. Het decoratieve effect van alle Gardisette-dessins wordt mede bepaald door de ingeweven, destijds door Gardi- sette ontwikkelde loodveter. Daardoor hebben de gor dijnen geen ond&rzoom nodig Een simpel, zeer gedistingeerd motief Gardisétte-glas- gordijnte leveren in zes standaardhoogten en in iedere gewenste breedte.

Soester Courant | 1969 | | pagina 7