k Soest toen - Soest nu BELASTING VERANDERING V.V.V.-nieuws Soest voor een weekend Knollen Sportcarnavalcentruin Het oog gericht op verzekeringspremie DIPLOMATIE VIA WEEKBLADEN Vrijdag 11 februari 1969 48e jaargang no. 13 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Bewoner van Molenschot in geweer tegen gevaarlijke trappen" Soester automobiliste dodelijk verongelukt in Baarn Jongen wegens diefstal van gouden sieraden aangehouden Gestolen scooter in vijver gereden N.V.E.V. afd. Eemland SOESTERöfiOÖRANT .Abonnement per kwartaa) f 3,50, per post 6,50 VerschRnt iedere diasdag en vrijdag De Europese Economische Gemeenschap mag Nederland ten aanzien van produk- tie, dus ook werkgelegenheid, voordelen brengen, daar staan nadelen tegenover die voor de gewone man veel sterker in het oog springen en dus individueel sterker gevoeld worden. Dat is in het bijzonder het geval op het gebied van de belastingheffing. Nederland heeft van de zes samenwer kende landen wel het best uitgewerkte en vooral het best functionerende sys teem van directe belastingheffing op in komen en vermogen. De andere landen hadden daar niet zo'n sluitend systeem voor kunnen ontwikkelen en zochten het dus meer in belasting op de goe deren, omzetbelasting en op invoer en uitvoer. De samenwerking in de E.E.G. vereist echter ook een meer gelijk gericht be lastingsysteem. En omdat ons minitieus uitgekiende systeem van loon- en in komsten- en vermogensbelasting voor de andren niet (meer) haalbaar was, werd er het systeem van een belasting op de toegevoegde waarde (b.t.w.) be dacht, een soort omzetbelasting. Dat be tekent voor Nederland dus een (gelei delijke) verandering in zijn belasting systeem. De 'directe belastingen op goederen en diensten moet ennu, via de b.t.w., wor den verhoogd, om uiteindelijk ongeveer gelijk te gaan lopen met die in de an dere vijf landen. Dat zou dus impliceren een met deze /erhoging gelijk lopende vtlaging van de loon- en inkomstenbe lasting. Geschiedt dat niet, dan zouden we hier aan ongeveer een dubbele be las* .gheffing onderworpen worden, ter wijl de Nederlandse tarieven toch al tot De heer J. Gons, sinds kort bewoner van het bejaardencentrum Molenschot en vanuit Rotterdam in Soest neerge streken, zet zijn strijd tegen grijze be tonnen trappen, waarmede hij in Rot terdam (met succes) begonnen is, in Soest voort. In de loop der tijden zijn talrijke onge lukken gebeurd, waarvan meer dan de helft volgens de heer Gons met dode lijk gevolg. Waar zit nu de fout. „De trappen zelf zijn uitstekend, maar ze hebben één onvolkomendheid voor slechtzienden: ze zijn grijs. Grijs is een weinig opvallende kleur, wat vooral tij dens donkere dagen en 's avonds goed merkbaar is. Voor de slechtzienden is het dan bijna ondoendijk en levensge vaarlijk om deze trappen af te dalen. Men kan eenvoudig niet goed zien, waar de trap eindigt en de vloer begint. Men ziet vloer en trap als één grijs geheel, met het gevolg, dat men vaak al denkt op le laatste trede te zijn, terwijl er nog verschillende volgen. Dat leidt dikwijls tot valpartijen met zeer onaangename gevolgen", aldus de heer Gons, die zich omtrent valpartijen (met of zonder do delijke afloop), die de krant hebben ge haald, een complete documentatie heeft opgebouwd, voor een belangrijk deel bestaande uit trieste mededelingen. Deze ongevallen zouden voor een groot gedeelte vermeden kunnen worden, in dien op de plaats, waar trap en vloer samenkomen, een markering wordt aan gebracht in de vorm van een fel con trasterende streep (wit of geel). Een dergelijk fel gekleurde streep zal de slechtziende trappenloper erop attende ren, dat daar de trap ophoudt. De heer Gons vermoedt, dat veel men sen daarvan profijt zouden hebben. „Er zijn vrij veel slecht zienden. Let maar eens op het aantal brildragers en het aantal mensen, dat regelmatig een oog arts raadpleegt. Daarbij komen dan nog vele bejaarden". In zijn vorige woonplaats heeft de heer Gons de gemeentelijke diensten ook op deze problematiek gewezen en met suc ces, want de dienst van gemeentewer ken heeft onlangs een proef met een trapmarkering genomen. Ook verschil lende N.S.-tunneltrappen zijn op deze wijze al duidelijk aangegeven. Het is weer zo ver. De Westfriese Flora opent op 18 februari haar fleurige en geurige tentoonstelling te Bovenkarspel. Wie dit evenement kent, zal er zeker v r voelen nog eens naar het noord westen te trekken om daar de lente al vast te beleven. Vakkundige kwekers hebben ervoor gezorgd, dat zo vroeg in het jaar het voorjaar is ingetreden in het tentoonstellingsgebouw. Daar naast zijn er attrakties voor de huisvrouw als een huishoudbeurs en een modeshow. Voor de heren, die trots zijn op de pres taties van de veefokkerij in ons land, valt er te genieten van de aanblik van het prachtig verzorgde stamboek-vee. Een frisse en duidelijke folder vertelt U er alles van. Vergeet U niet even langs te komen en hiernaar te vragen op ons V.V.V.-kantoor. Wij kunnen U dan ook nog attent ma ken op het juist verschenen gidsje van de Centrale Veluwe. waarin opgenomen de gegevens over Voorthuizen, Barne- veld, Garderen en Stroe/Kootwijk. Heeft U vakantieplannen in deze omge ving, denkt U dan eens aan dit infor matie-boekje. Het ziet er gezellig uit en is voorzien van mooie foto's. een van de hoogsten van het continent behoren. Maar nu komen de politieke moeilijk heden. De loon- en inkomstenbelasting romen het sterkst de middelbare- en hogere inkomens af, de lagere inko mensgroepen blijven er vrijwel van ge spaard. Dat wordt met het systeem van de b.t.w. natuurlijk anders. Daarbij be taalt men de belasting zuiver naar het eigen verbruik, de eigen consumptie van goederen en diensten. Daarom komen enkele politieke partijen die zich vooral het lot van de lager gesalarieerden wil len aantrekken, in het geweer om zich te vezetten tegen een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Neen, die moet nu niet verlaagd wor den, zegt men, want er zijn zoveel noodzakelijke en hoge uitgaven te doen, dat die inkomensgroepen ook buiten de b.t.w. maar flink moeten blijven beta len. In de eerste plaats om die uitgaven van het rijk mogelijk te maken, in de tweede plaats :m de consumptieve uit gaven te drukken, maar die de inflatie in de hand werken. Die redenering is niet zonder grond, maar het is niet geheel juist, dat de consumptieve uitgaven door een verla ging van de inkomstenbelasting zouden stijgen. Die consumptieve uitgaven wor den immers zwaarder belast, waaruit dus een noodzakelijke beperking dezer uitgaven voortvloeit. Er staan op dit ge bied nog enige verhogingen van belas tingen te verwachten, speciaal voor de autobezitters, die dus weer te meer gaan bijdragen tot beperking der uitgaven. Neen, het argument van angst voor te hoge consumptieve uitgaven is niet steekhouden. Handhaving van de huidi ge tarieven der loon- en inkomstenbe lasting zou een bijzonder onrechtvaar dige verdeling der lasten betekenen. Het is thans zo, dat de invoering van de b.tw., de op stapel staande verho ging daarvan, de verder te verwachten verhoging van accijnzen en motorrijtui- ;enbelasting, ons als een koude douche overstromen en het leven bijzonder duur gaan maken. Men is daar in Nederland allesbehalve gelukkig mee. Wanneer daar niet een verlaging van de directe be lastingen tegenover komt te staan - wanneer er reeds een jaar lang dubbel is betaald - zal men pas goed van on tevredenheid kunnen gaan spreken en grove onrechtvaardigheid. Eenmaal het belastingsyteem van de E.E.G. aan- Dinsdagmiddag waren meer dan 120 be jaarden bijeen in het Verenigingsgebouw om, op uitnodiging van het Charitatief Centrum Soest, omvattende de drie r.k. Soester parochies, het jaarlijkse carnaval te vieren. De geslaagde middag werd o.m. opgeluisterd met de aanwezigheid van Prins Carnaval met twee adjudan ten. Een van de hoogtepunten vormde de prijsuitreiking aan de verschillende gecostumeerden. vaardend - en de tegen belastingverla ging agerende politieke partijen hebben zich daar niet tegen verzet - dient men het rechtvaardig toe te passen en de er aan vastzittende verlaging der directe belastingen te aanvaarden. Dat is ten minste eerlijk. Op de vooravond van ons groot gebeu- rren werd mij gevraagd een klein stuk je in de krant te willen schrijven. Met alle liefde! Ik zou mijnartikel in drieën willen splitsen. Allereerst de schooljeugd. Bij mijn bezoek op de scholen werd ik ge troffen door het geweldig enthousiasme waarmee jullie dit of ons carnaval wil len doen slagen. Ongeveer 1000 kinderen doen mee aan onze optocht en worden op zondag in de welwillend afgestane garage van fa. Van Kooy verwacht. Dit wordt knots knol. Het Nieuwerhoekplein met hotel-café-rest. „De Viersprong", vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Mijn aandacht voor de tweede groep wil ik besteden aan de grotere of zo U wilt oudere jeugd. Is jullie enthou siasme zo groot, dat wij ook deze groep jongelui bij of in de optocht kunnen verwachten. Dat zou krimmineel zijn. Voorgaande jaren waren er velen, die op de meest originele wijze aan de op tocht meededen. Zoek eens een ouwe fiets op! En de derde groep waar ik iets tegen wil zeggen is de rest van ons bevolkte knollenland. Als U niet meeloopt of host, kom dan eens kijken naar onze optocht. Nee, het is beslist niet zoals in het zuiden, maar toch zult U, zoals ik, waardering en lol hebben van hetgeen U te zien krijgt. De zelf uitgedachte creaties en figuren door vader of moe der gemaakt of geknutseld of geflanst, geeft zoveel voldoening voor U allen dat U hopenlijk uw koude voeten ver geet. Oh ja, weet U dat de R.K. Instuif dit keer een geweldige actie houdt om een zeer kostbare invalidewagen bij elkaar te sparen? Op het carnaval zal hier voor op beide avonden gecollecteerd worden. Mijn devies is: maak veel lol en pret, maar denk ook aan degenen die hieraan helaas niet mee kunnen doen. Wilt U mee sparen, stort dan uw bij- drag eop gironummer 591494 van R.K. Ir-tuif. Dit moet lukken! Ik wens U allen, organisatoren, mede werkers, deelnemers en de mensen die ons helpen met materiaal, feestruimte enz., maar vooral de toeschouwers een heerlijk knollen-sportcarnaval. Om in sporttermen te sluiten: start zaterdag middag, 3 uur, finish onbekend! ALAAF. PRINS LEUT IX. Een verkeersongeval op de Hilversum- sestraatweg tussen Baarn en Hilversum heeft woensdagmorgen het leven gekost aan de 42-jarige mej. W. Poelman uit Soest. Zij raakte op de gladde weg met haar auto aan het slippen, kwam op de linker weghelft en botste daar frontaal tegen een tegemoetkomende auto, be stuurd door de 61-jarige heer A. A. S. uit Kortenhoef. Ofschoon vrijwel onmid dellijk na het ongeval een militaire arts ter plaatse was om mej. Poelman eerste hulp te verlenen, overleed zij toch ter plaatse. De bestuurder van de andere auto raakte gewond. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis in Hilversum. In Driebergen is door de rijkspolitie de 20-jarige A. J. E. P. uit Soest aan gehouden toen hij pogingen in het werk stelde om een partij gouden sieraden ter waarde van ongeveer ƒ350,te ver kopen. De juwelen bleken gestolen te zijn van de werkgever van P., een handelaar L. uit Soest. De jongen is overgebracht naar Soest, maar na ver hoor weer op vrije voeten gesteld. Afgelopen weekeinde hebben bewoners van Colenso een scooter in de vijver in het park aangetroffen. Toen de politie het ding uit het water had gevist, bleek het voertuig toe te behoren aan de 18-jarige T. K. uit de Troelstrastraat. Deze kwam kort daarop trouwens ook aangifte van de diefstal van zijn scoo ter doen. Het voertuig had in niet rij klare toestand in de schuur achter zijn woning gestaan, maar was niette min ontvreemd. Erg ver is de nog spoorlose dader er echter niet mee ge komen. Op tal van terreinen leveren de welva rende landen geweldige prestaties. Ne derland slaagde er in van 1960 tot 1968 het nationale inkomen praktisch te ver dubbelen. Allerlei collectieve voorzie ningen hebben wij daardoor op een be ter niveau kunnen brengen. Wij den ken aan het beter wordende wegennet en aan het onderwijs dat voor ieder- ec betere kansen geeft. Ook de sociale voorzieningen zijn zicht baar verbeterd. Zelfs op zodanige wijze dat er uitwassen zichtbaar worden. Met de groei van het nationale inkomen trachten wij op een breed front allerlei voorzieningen te laten meegroeien, waarvoor wij dan wel de vereiste ho gere premies moeten betalen in de vorm van stijgende verzekeringspremies en hogere belastingen. Toch willen wij voor een van onze be langrijkste „verzekeringen" geen hogere, ja zelfs geen gelijkblijvende premie be talen. Wij bedoelen de premie voor onze defensie. Staatssecretaris Haen van defensie heeft in een puntige rede in Brabant duide lijk uiteengezet dat sinds de jaren vijf tig de defensie-uitgaven van 6 van het nationale inkomen zijn terugge bracht tot 3,9 Hij vindt dit onver antwoord en wij zijn het met hem eens. Niet om militaire redenen maar om re denen van doelmaitgheid. Wij mogen onze welvaart verhogen en een deel daarvan besteden aan protesten en sta kingen. Een volk als de Tsjechen mag dat niet omdat het niet vrij is. Terwijl wij discussiëren over een universiteit meer of minder is de Tsjechische jeugd letterlijk bereid in vlammen op te gaan voor de zaak van de vrijheid van per soon en meningsuiting. Om onze vrijheid te kunnen verdedigen is een minimale strijdmacht nodig. Als men in nood zit mag men niet specule ren op de hulp van anderen maar moet men de eerste klap zelf opvangen. Daar voor dient een verantwoord doelmatig besteed defensiebudget. Onze regering heeft dat nodig. Onze soldaten hebben er recht op en wij behoeven hgt om in vrijheid te kunnen leven. De uitgaven voor defensie mogen niet verder om laag. Wij zetten dan de levens van onza dienstplichtige jongens op het spel als in 1940. Naarmate ons volk zich ver jongt weet het helaas minder van de gevolgen van oorlog en bezetting. Wie 1940-1945 heeft beleefd zal nooit be zwaar maken tegen de opbouw van een goed defensief apparaat. En zal er ook voor willen betalen. KANTMAN. Na president Nasser heeft nu ook ïs- raëls premier Esjkol via de kolommen van Newsweek een en ander gezegd over eventuele concessies om tot vrede in het nabije oosten te komen. Over het geheel komt Esjkol tot een nogal soe pele houding op veel punten, inclusief bijvoorbeeld een gesprek met de Pale stijnse guerilla-organisatie El Fatah - wat deze als een soort erkenning kan opvatten - én compensaties voor de vluchtelingen die nu al zo lang uit Is raël zijn. De bereidheid tot terugtrekken uit de bezette gebieden wordt overigens be perkt tot alle gebieden behalve (oost-) Jeruzalem en een gebergte in het noor den van waaraf de Syriërs lange tijd met artillerie schoten op nederzettin gen. Opvallend is een soepelheid je gens Jordanië, dat Esjkol wel wil gerie ven met vrije toegang tot een middel- landse-zeehaven. Een wat neteliger punt is weer dat Esjkol het nodig vindt dat Israëlische troepen voor een veiligheidsgordel langs de Jordaan blijven zorgen. Vrijbiyvend Een waslijst die nog langer is van al lerlei punten, waarvan er menige zeker acceptabel zouden kunnen zijn voor de Arabische landen en wellicht ook voor de Palestijnen die sinds de juni-oorlog van 1967 eigenlijk pas voor het eerst als een belangrijke politieke factor in deze kwestie optreden. Maar een groot aantal punten is - soms alleen al om de allergevaarlijkste prestigeredenen - voor deze Palestijnse en Arabieren onaan vaardbaar, bijvoorbeeld de zaak-Jeruza- lem. Maar in elk geval worden via de ko lommen van het Amerikaanse week blad althans vrijblijvend enige ideeën utigewisseld tussen de partijen. Niet dat men daarin een volledige vervanging mag zien van besprekingen tussen de regeringen. Tenslotte heeft Jordaniës koning Hoessein enige maanden terug via het Britse blad The Observer ook enige concessies laten verluiden. Na protesten binnenlands werd prompt vastgesteld dat de journalist de vorst „verkeerd begrepen" had. Evenmin kan men Esjkol of Nasser ooit helemaal bin den aan de uitspraken die van hem in Newsweek zijn opgetekend, De drie interviews tezamen geven ech ter wel het beeld dat aan beide zijden het begrip is gegroeid dat er gesproken en onderhandeld moet worden. En al leen dat is al een vooruitgang ten op zichte van het verleden. Een volgende stap op die weg zou zijn dat de drie heren gaan beseffen dat ze in plaats van met weekbladen met elkaar moeten spreken. De Ned. Vrouwen Elektr. Vereniging houdt op dinsdag 18 februari a.s. haar jaarvergadering in de bovenzaal van „Brandpunt" te Baarn. Aanvang 14.30 uur.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1