R ENAU mm Garage Stam MARCHAL HAARMODE BIBLIOTHEEKFILIAAL ENGEL BURGEMEESTER OPENDE Chocoscots Mentosrollen Koffierondjes Ambtelijke commissie gaat toezicht houden op pensions Jaarlijkse inzameling van „De Vriendenkring" [VOLVOJ Toegangskaarten Carnaval Hoo gste punt van bijkantoor Coop. Raiffeisenbank bereikt U.V.V. deed weer veel en nuttig werk Mr. H. van Mierlo: ,Geen behoefte aan progressieve concentratie' Jrï Oc/toem«fcee Uw succes is onze reclame Auto- en Vrachtwagen- rijschool Krabbels van Knelis VRIJDAG 14 FEBRUARI 1969 Burgemeester mr. S. P. Baro# Bentinck heeft woensdagmiddag aan de Schou tenkampweg het nieuwe filiaal van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Soest-Zuid geopend. Men heeft er de beschikking gekregen over c.n gebouw, dat enige tijd bij de Christelijke School aan de Driehoeksweg als noodlokaal in gebruik is geweest. Voordien was het filiaal zeer pover gehuisvest in gebouw Eltheto. „De Openbare Leeszaal en Bibliotheek heeft een veel bewogen jaar achter de rug en ook 1969 belooft een bewogen jaar te worden", zo sprak de burge meester, doelend op de opening van het hoofdgebouw aan de Molenstraat en de inrichting van een aantrekkelijk filiaal in het in aanbouw zijnde dorpshuis te Soesterberg. „In 1969 kan worden ge oogst wat in voorgaande jaren is voor bereid". De burgemeester vond de nieuwe huis vesting het resultaat van enthousiaste, gemeenschappelijke arbeid. „Soest-Zuid is op het gebied van het bibliotheek wezen altijd een beetje een achtergeble ven gebied geweest", vond hij, maar het fraaie en doelmatige gebouw heeft daar voorgoed een einde aan gemaakt. „Je moet tegenwoordig geregeld de gemeen te doorkruisen om niet telkens verrast te worden door iets, wat er enkele we ke tevoren nog niet was". Mr. Bentinck vond, dat de bibliotheek er aan ruimte, accommodatie en ser vice-mogelijkheden zeer op vooruit is gegaan, waarbij hij ook even de mede werking van de gemeenteraad in her innering riep. ,,In de ontstuimige ont wikkeling van de O.L.B. heeft de raad een behoorlijk partijtje meegeblazen. De raad is achter uw werk gaan staan, om dat zij ervan overtuigd is, dat het be stuur van de leeszaal en bibliotheek de met een zachte caramel- vulling. 230 gram 95 cL De bekende Van Melle mentosrollen. Nu nog voor deliger. 3 rollen O ven verse koekjes in de bekende Venda verpakking. Pakje pl.m. 7C .1 250 gram w VROOM DREESMANN problemen met grote ernst en op de juiste wijze aanpakt, terwijl tevens dat werk .in een grote behoefte voorziet", aldus de burgemeester. Hij vermoedde, dat het op het terrein van het biblio theekwezen in de toekomst nog wel tot bredere vormen van samenwerking zal komen in het belang van een economi scher opzet en een betere outillage. Tenslotte sprak de burgemeester er zijn waardering over uit, dat de openbare leeszaal en bibliotheek niet, zoals zo vele andere instellingen en organisaties, achter de ontwikkelingen aanhinkt. „In tegendeel, de bibliotheek loopt aardig op de feiten vooruit". Wethouder De Haan, voorzitter van de stichting openbare leeszaal en biblio theek zei, dat men dat in de toekomst ook hoopt vol te houden. De voorzitter herinnerde eraan, hoe het filiaal eerst inwoonde bij Eltheto, maar mede in het kader van de kwaliteitsverbetering ten aanzien van de huisvesting, waarnaar de rijksinspectie streeft („welke instel ling overigens weer niet zo erg veel recht van spreke heeft gezien de be trekkelijke kleine subsidie, die van rijks wege wordt verleend") naar een ruimere behuizing moest uitzien. Aanvankelijk heeft men pogingen in het werk gesteld om Eltheto in zijn geheel te kopen, maar die pogingen zijn om financiële redenen mislukt. Verleden jaar opende zich de mogelijkheid om het noodlokaal van de Christelijke School aan de Drie hoeksweg te kopen. Dit gebouwtje zou weldra ter beschikking komen in ver band met te plegen nieuwbouw bij de school. Maar naarmate het jaar vorder de, werd duidelijker, dat in de realisatie van de nieuwbouwplannen wel de no dige vertraging was ontstaan. Toch heeft het hoofd van de school, de heer Hoek stra eraan meegewerkt, dat de Open bare Leeszaal en Bibilotheek tijdig de beschikking kreeg over het noodlokaal. De leerlingen zijn nu zolang elders on dergebracht. Grote waardering had de heer De Haan Na de opening van de bibliotheek be zichtigde de burgemeester onder de des kundige leiding van de voorzitter van de Stichting Openbare Leeszaal en Biblio theek, wethouder K. de Haan. voor de zeer snelle wijze, waarop aan nemer Koster de twee-klassige nood- school naar de Schoutenkampweg heeft overgeplaatst en daar weer opnieuw op gebouwd. Op 30 december van het af gelopen jaar konden reeds de eerste boeken worden uitgereikt, nadat men in de herfstvakantie met de overplaatsing van het noodlokaal was begonnen. De heer De Haan releveerde ook de mede werking van de Protestantenbond, die de grond, waarop het filiaal staat, in huur heeft afgestaan. De vorig jaar in Soest-Zuid van start gegane „Vriendenkring-actie", wordt mede door het grote succes dit jaar voortgezet. De „Vriendenkring" is ont staan door de mooie arbeid die in de ontwikkelingslanden door de medische missiezusters van „Imstenrade" Heer len, wordt verricht, en waarvoor door een viertal zusters, waaronder Zr. M. Westerveld uit Soest-Zuid, in heel Ne derland grote belangstelling is gewekt. Uiteraard kunnen deze medische mis siezusters hun werk niet alleen uitvoe ren, werk dat o.m. omvat het op ver antwoorde wijze verzorgen en behan delen van zieken en invaliden in de ontwikkelingslanden, noodzakelijke hulp en bijstand aan moeder en kind, alge mene voorlichting aan bevolking wat betreft hygiëne, voeding, kinderverzor ging enz. Naast Soest zijn in verschillende plaat sen in ons land „Vriendenkringen" op gericht, en waarvan de leden zich heb ben ingezet om door financiële en mo rele steun het werk van deze zusters mogelijk te blijven maken. Volgende week zullen een aantal dames en heren uit Soest-Zuid opnieuw bij U aankloppen voor een gave, die direct ten goede komt aan hen die de hulp meer als broodnodig hebben. Voor degenen die sympatie voor dit mooie werk hebben, maar niet in Soest- Zuid woonachtig zijn, is er de mogelijk heid om de bijdrage te gireren. Het gironummer van de Medische Missie Zusters in Heerlen is 1048290. In onze courant van a.s. dinsdag hopen wij uitvoeriger over het werk van de ze zusters in de verschillende ontwik kelingslanden terug te komen. Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 Er zal een ambtelijke commissie in het leven worden geroepen, die regelmatig toezicht zal gaan houden op de pen sions, met name die, waarin buiten landse arbeidskrachten zijn gehuisvest. Dit delen B. en W. van Soest mede in antwoord op vragen van de P.v.d.A.- fractie over de huisvesting van buiten landse gastarbeiders. Behalve in de voormalige bioscoop zijn in nog zes pen sions in Soest en Soesterberg bij elkaar 67 buitenlandse werknemers gehuisvest. De omstandigheden waaronder lieten echter wel eens wat te wensen over, vooral ten aanzien van de brandveilig heid. Mede daarom zal een ambtelijke commissie worden ingesteld, waaraan de regelmatige controle op logeerinrich- tingen wordt opgedragen. De zes pensions voldoen inmiddels aan de eisen. Anders gesteld is het met het pension in de voormalige bioscoop, dat wellicht zal worden gesloten en waar door ongeveer 80 Turken een ander on derdak zouden moeten vinden. Van het totale aantal bewoners van dit pension is - zo delen B. en W. mede - ongeveer de helft bij Soester bedrijven werkzaam. De P.v.d.A. heeft het college destijds gevraagd of na ontruiming van dit pen sion aan de bewoners een behoorlijke huisvesting kan worden verleend. In antwoord hierop deelt het college mede, dat het bedrijfsleven in overleg met het gemeentebestuur hieromtrent besprekingen voert om althans voor de in Soest werkzame arbeiders tot een oplos sing te komen. Dat zijn er ongeveer veertig. De directies van vele bedrijven beraden zich momenteel over de vraag, hoe de bij hen werkzame buitenlanders te huisvesten. „Wij wachten met grote belangstelling de ontwikkeling af en zullen het initiatief gaarne met de ons ten dienst staande mogelijkheden onder steunen", aldus het college van burge meester en wethouders in antwoord op de door de P.v.d.A.-fractie gestelde vra gen. De carnavalscommissie deelt mede, dat voor zaterdagavond nog kaarten ver krijgbaar zijn bij de heer G. Hoeten, Steenhoffstraat. Verenigingsgebouw. Aangezien de kaarten voor zondag reeds lang zijn uitverkocht, heeft de carna valscommissie besloten ook de viering van zaterdag toegankelijk te stellen voor ouderen. Inmiddels zijn reeds een flink aantal zaterdagkaarten aan de ouderen ver kocht, zodat op beide avonden van een gemengd publiek kan worden gespro ken. Ondanks de slechte weersomstandighe den is men reeds druk doende alles in gereedheid te brengen, getuige de prach tige verlichte voorgevel van het ver- eniginsgebouw. Het belooft ook dit jaar weer een groots feest te worden. Nieuwerhoekpleln 1 Soestdijk-lel. 02155-2850 Nog juist voordat de sneeuw ons hele land toedekte met een decimeter dikke deken, heeft men het hoogste punt van het nieuwe bijkantoor van de Coöp. Raif feisenbank aan de Koninginnelaan bereikt. Wanneer Koning Winter zijn verblijf in ons land niet te lang maakt, althans zijn machtsvertoon iets vermindert, ligt het in de bedoeling dat het nieuwe bijkantoor 1 mei gereed zal zijn, zodat op die datum ook de noodbehuizing verlaten zal zijn. Het nieuwe pand bevat op de benedenverdieping naast een grote kantoorruimte, en een enorme kluis, safe-loketten en een nachtkluis, terwijl de bovenverdieping een royaal woonhuis vormt. BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) SOESTDIJK TELEFOON 3990 Het U.V.V. heeft het afgelopen jaar weer veel en nuttig werk verricht, zo blijkt uit het jaarverslag, dat maandag 10 maart op de jaarvergadering in het Oranje Hotel ter sprake zal komen. Voor de bejaarden organiseerde de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers wekelijks sociëteiten, zowel te Soestdijk als in Soest-Zuid. Voor de bejaardere ingeze tenen organiseerde het U.V.V. voorts een culturele dia-middag over kastelen aan de Loire, twee ontspanningsmiddagen, een bustocht over de Veluwe, naast de jaarlijkse bustocht, waaraan zestig be jaarden deelnamen, een St. Nicolaas- en een Kerstfeest alsmede een door de heer v. d. Brink gehouden dia-voorstel ling over bloemen rondom paleis Soest dijk. De leidsters regelden het vervoer van en naar de bijeenkomsten. Verschil lende particulieren stelden zichzelf en hun auto hiervoor beschikbaar. Voor één invalide verzorgde het U.V.V. te vens wekelijks vervoer naar het sport- fondsenbad in Amersfoort. Enkele U.V.V.-sters bezochten regel matig zieken, bejaarden en eenzamen, zowel thuis in, het ziekenhuis of in de tehuizen. Er werden in totaal enkele honderden vriendschapsbezoeken afge legd. Het ziekenhuiswerk in Zonnegloren werd voortgezet. Drie dagen per week werden op drie afdelingen de bloemen verzorgd en het fruit schoongemaakt. Mevr. Oranje trad als contactpersoon op tussen U.V.V. en ziekenhuis. Zonneglo ren honoreerde deze medewerking met een gift. V Aan speciale activiteiten werd een An jercollecte georganiseerd, die 1749, opbracht tegen ƒ1516,het jaar daar voor. Voor de Johannastichting werd een bedrag van ƒ355,bij elkaar ge bracht, honderd gulden meer dan in 1967. Het comité Kinderpostzegels verkocht op het postkantoor gedurende anderhal ve maand ruim 19.000 opstzegels voor ƒ5848,Aan kaartenverkoop werd een bedrag van ƒ2460,ontvangen. Aan de Stichting Het Kind werd een bedrag van ƒ4572,afdgedragen tegen ƒ4157, het jaar daarvoor. Voorts werden 732 Pro Juventute-kalenders verkocht. Een studiegroepje is gevormd teneinde na te gaan, welke verbeteringen aan het maandblad „Raad en Daad" kumien worden aangebracht. „De voornaamste bron van inkomsten werd gevormd door donaties, contribu ties en giften. Daarnaast ontving het U.V.V. nog een gemeentelijke subsidie als tegemoetkoming in de kosten van de zaalhuur. De stijgende kosten, die aan het U.V.V.-werk zijn verbonden, maken een wei-overwogen beleid echter noodzakelijk. Het bestuur zoekt dan ook naar middelen om de inkomsten te vergroten. Aldus blijkt uit het jaarverslag van de secretaris, mevr. J. C. Wessels Boer- Van Mens. Op de jaarvergadering op 10 maart zal mevr. dr. ir. M. M. Y. Meyer-Praxma- rer, secretaresse van de Stichting Vrien den van S.O.S. Kinderdorpen iets over de doeleinden en werkzaamheden van deze stichting komen vertellen. Terwijl vertegenwoordigers van ver schillende groeperingen, die enige affi niteit met D '66 menen te bezitten, zich maandagavond uitsloofden om de voor man van Democraten '66, mr. H. van Mierlo de grote voordelen van een pro gressieve concentratie (tussen D '66, P.S.P., P.P.R. en P.v.d.A.) voor ogen te houden, terwijl de afdeling Baarn al verwoede pogingen in het werk stelt om reeds tot een dergelijke concentratie te komen en terwijl de afdeling Baarn/ Soest van D '66 de bereidheid (en niet meer) heeft getoond om samen te gaan praten, keerde Van Mierlo zich zelf voorlopig scherp tegen een progressief accoord. Voorlopig achtte de heer Van Mierlo al leen een samenwerkingsverband met de P.P.R. in principe mogelijk. De P.v.d.A. is z.i. echter tezeer verdeeld, terwijl een concentratie de politieke situatie in zijn PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 geheel alleen maar zou verslechteren. Immers een progressieve concentratie zou onmiddelijk als reactie een confes sionele concentratie tot gevolg hebben, resulterend in een C.D.U., die naar de stellige overtuiging van de heer Van Mierlo ongetwijfeld een samenwerkings* vorm met de V.V.D. zou zoeken. „En dan zijn we nog verder van huis, want dan zitten we voor jaren opgescheept met een progressieve tegenover een con servatieve concentratie". In wezen is de kiezer volgens kamerlid Van Mierlo niet conservatief. „Hij is conservatief ge maakt in het spectrum waarbinnen de politiek wordt bedreven". De heer Van Mierlo zei, dat het nog zeer twijfelachtig is of D '66 bij de volgende kamerverkiezingen in de regering ver tegenwoordigd zal willen zijn. Waar schijnlijk zal men er nog de voorkeur aan geven, als „breekijzer" te fungeren. Op de door de afdeling Baarn/Soest be legde bijeenkomst van D '66, bijgewoond door zo'n 150 personen van nogal uit eenlopend politiek pluimage, zei de heer Van Mierlo, dat het streven van zijn partij gericht blijft op een vernieuwing van de staatsrechtelijke structuur, op vernieuwing van het partijstelsel en op een afstand doen van het links-rechts denken. De heer Van Mierlo constateerde een crisis in het denken, in de maatschap pelijke structuur en een failliet van de ideologieën. „De mens wordt meer en meer op zichzelf aangewezen. Een ge zamenlijk geweten (kerk) bestaat niet of nauwelijks meer. De twijfel heeft van daag de plaats ingenomen van de ze kerheden van vroeger. Met die twijfel moeten we nu leven en vanuit die twij fel moet politiek worden bedreven." De heer Van Mierlo zei, dat de ideolo gieën van het kapitalisme, het christen dom als politiek instrument, het commu nisme en het socialisme failliet zijn." De wijzigingen, die zich in de maatschappe lijke structuur aan het voltrekken zijn, vond de heer Van Mierlo het duidelijkst weerspiegeld in de gezagscrisis, zowel in de kerk, op school, in het gezin en op straat als in de rechtszaal. „We moeten naar nieuwe wegen en waarden zoeken omdat we weten, dat het oude het niet gehaald heeft". Dat maakt de positie van een nieuwe partij z.i. echter vrij moeilijk, omdat zij moet opereren vanuit een visie in wording. De heer Van Mierlo sprak voorts van een vervreemding van de mens. „Hij dreigt droog te lopen in zijn eigen sa menleving. Beslissingen worden steeds meer buiten hem om en in alle anoni miteit genomen. De maatschappijstruc tuur wordt steeds minder doorzichtig. De mens kan dat niet langer verdra gen". Dit is volgens het tweede kamer lid de belangrijkste aanleiding tot de Frans mei- en junirevolutie geweest. Het was meer een revolutie van de frustatie en minder va., de doeleinden. Dat men er in Frankrijk overigens niets mee opgeschoten is vindt zijn oorzaak in Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak nie veur de eerste gao zeige dak ut heu- lemaol nie eens bin mit de minse die zeige da at Soes in heul veul opzichte un aachtergeblieve ge bied zouw weze, en datter niks kan beu- re, daat nie is nao geaop vaan aore dar- repe en steeje. Ent bewies is vaan de weejk wel weer effe gelevurd. Dur wone bie ongs un heule kwak maane die uut bar verre laande komme, en allenug maor naor ongs toe binne ekomme, om- daat in ut laand waor zullie binne ebore veur hullie geen warruk te kriege waas. En das netuurluk nie zo arrug bes, waant ajje nie warruk daan kriejje geen cente, en ajje geen cente hep, daan kejje nie kope, zellefs geen daogeluks stukkie brood. Maor omdatter bie ongs nog warruk ge- nog waas, veuraal un paor jaore geleeje, en wullie zellefs geen minse genog haa- de om al ut warruk klaor te kriege, hebbe wullie un heule kwak vaan die „gaastarrebeijers" naor ongs laand ehaold. En daormeej liek veur un boel minse de sok of. Maor daat is netuurluk heulegaor nie waor. Waant ajje die maa ne hierheen haolt, daan bijje der ok wel un bietje vuraantwoordeluk veur, en daat wier nog wellis vergete. Maor ok noeng is weer gebleke, daat un mins nooijt te oud is om te lere, en om daat te bekenne fingk in un mins un heule mooije trek. Ak ut allegaor goed hep begrepe, daan ist gekomme deur un ideej vaanuut de Soesder Zaokekring, un klup vaan bao- ze vaan bedrieve die in ongs darrup bin ne gevestig. Die minse vaan die klup vongde ut maor un bar naore zaok daat aal die gaastarrebeijers zich nog maor steejds nie un heul klein bietje bie ongs tuus kongde veule. Maor die minse blie- ve daat nie bie vingde laote, zullie gon- ge ok uutzeuke waat ofter daan wel zouw motte vuraandere, omdaat veur die buutelaanders un bietje maakkeluk- ker te maoke. En as eerste vongde zul lie uut daattut veuraal kwaam omdaat die Turreke en Maarrekaone wel mit mekaor, maor nie mit hullie hollaandse keleegaos kongde praote. En ajje me kaor nie verstaot en begriep, daan kent nie uutblieve of der komme meuijeluk- hede vaan, daat hebbe wullie Hollaan- ders ongder mekaor aal, laot staon aster daan nog iemaand is die de taol heule- maol nie ken. Maor ut begint der op te lieke daat daat de laangste tied hep eduurd, waant of- felope zaoterdaagmarrege ister un be gin emaok mit Nederlaandse taol les. En nie allenug die taollesse, maor der is ok maor meteen begonne mit lesse in laasse, das daan veur die buutelaanders die in der luu eige laand geen vaak heb be kenne lere. Ut zaal veur die maanne zaoterdagmarrege schaat ik zo wel un barre ofknaapper ewees zijn, daat zul lie eers deur un bar paak sneeuw moste lope om in de techniese school te kom me, waor de lesse wiere egeve. Zullie waore der daan ok nog nie allemaol, maor de sneeuw zaal de reeje wel zijn veur daat wegblieve. Noeng hoeve wullie ongs heul niet op de bors te kloppe, om te zeigedoen wullie daat nie effe goed, waant ut haad eigeluk al laang motte beure. Maor un bietje groos magge wullie toch wel we ze, waant zoveer as ik weejt, binne wullie de eerste int heule laand die de buutelaanders op deuze menier un bietje tegemoet komme in hullie meuijeluk- hede. Tis netuurluk toch nog maor un drup pul op un gloeijende plaot, maor derf* un begin gemaok, en ut is noeng een- maol zo daat aalle begin meuijeluk is, dus wullie motte veurlopug niks andurs doen daan ofwaachte. As daat noeng allemaol goed uutpaak, daan kejje ne tuurluk zeige zo das veur mekaor, maor das netuurluk heulemaol nie waor. Waant een ding binne wullie heulegaor vergete, waant naos daat zullie ongs nie verstaon en begriepe, begriepe die minse niks vaan ongze menier vaan leve, en daat zalle zullie wel nooijt lere begriepe ok. Daorom ist zo belaangriek, daat wul lie die minse prebere te begriepe, en nie meteen beginne mit te vuroordele. Waant zukke iedejaole minse binne wullie ok nie. Wullie binne presies dezellefde min se, mit presies dezellefde wense en pre sies dezellefde streke. En das geen fao- bultje. VAN LENNEPLAAN 47 TELEFOON 6621 het feit, dat de kiezer daar nauwelijks een politiek alternatief heeft en de partijen ontbreken om dat alternatief te bieden. Het zijn echter niet alleen de burgers, die zich steeds minder betrokken zien bij belangrijke beslissingen. Ook de ka merleden hebben op dat gebied ver schillende wensen. De beleidslijnen wor den zelden of nooit met de volksver tegenwoordiging besproken, men wordt eenvoudig met een beleidslijn gecon fronteerd. Alternatieven worden niet geboden. Daarom zal volgens de heer Van Mierlo gestreefd moeten worden naar een sanering van de besluitvor ming. Ten aanzien van de ontwikkelingshulp zei hij, dat hierover veel te emotioneel wordt gedacht. De hulp aan de ontwik kelingslanden zou al heel wat verder gevorderc kunnen zijn, indien maar de politieke bereidheid bestaat om hier voor bedragen beschikbaar te stellen. Hierover wordt volgens de heer Van Mierlo echter te klein en te weinig perspectivisch gedacht. De heer Van Mierlo zag de tegenstel lingen in een toekomstige maatschappij ni-«. meer zozeer bepaald door bezit tingsverhoudingen als wel door het pro en contra van een open of gesloten samenleving. I

Soester Courant | 1969 | | pagina 7