Soest toen - Soest nu BITTERE KOU KON CARNAVALSVUUR NIET TEMPEREN Het oog gericht op Berlijns prestigeslagje KALVERACTIE Telefoonnummer ziftkmimrto PBO Noorderwei* 23 Eeuwenoude Lindenboom achter de Oude Kerk wordt gerestaureerd Dinsdag 18 februari 1969 -18c jaargang no. 11 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. S oest Tel. 2566 - Postgiro 126156 jongen bij oversteken door auto geschept Eiermarkt Jongens van 14 en 15 jaar in arrest wegens aanranding Kijklensje uit deur gestolen Vandaag wordt prinses Christina 22 jaar. Zij heeft een paar jaar ge studeerd in de sociale wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Gro ningen. De kennis van de menselijke verhoudingen in de maatschappij stond bij haar centraal. Ook in de paedagogie heeft zij zich bijzonder verdiept. Nu is zij zich in Canada gaan bekwamen. Omdat zij ook zangonderrichfc heeft, wordt wel eens verondersteld dat zij alleen daarvoor naar het buitenland is gegaan. Maar dat is niet helemaal juist. Onze jongste prinses heeft een veel bredere belangstelling en verdiept zich in Canada in verscheidene van de daar gedoceerde wetenschappen. H.K.H. wil zich ook internationaal oriënteren en na Canada zullen er nog verscheidene andere landen volgen waar zij enige tijd kan gaan studeren. SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal 3,50, per post 6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De vele honderden Soestenaren, van de nauwelijks nog de kinderschoenen ont groeide leeftijd tot al grijs wordende ouderen van leeftijd aan de verkeerde kant van de vijftig hebben - vooral za terdag - de bittere kou getrotseerd om traditiegetrouw te tonen, dat men ook boven de Moerdijk (een gevleugeld woord in carnavaleske streken) wel weet wat carnaval-vieren is en er zeker moeite voor doet om het feest een zo waardig mogelijk aanzien te geven. De beper kingen, die een organisatie daarbij op gelegd worden, zijn bijna alleen van financiële aard, want aan enthousiasme heeft het ook ditmaal niet ontbroken. Toch was het zaterdagmiddag waarlijk geen al te groot genoegen om op welke wijze dan ook deel te nemen aan de optocht, die ditmaal zijn oorsprong had aan de Hildebrandlaan in Soest-Zuid. Bovendien bleek de kledij van menige deelnemer eerder aangepast aan de car navalssfeer dan aan de barre klimatolo gische omstandigheden. De deelname aan de optocht was overigens zeker niet minder dan in voorgaande jaren, waar in het carnaval echter ook vaak door slecht weer werd geteisterd. Alleen de publieke belangstelling had wat onder het koude winterweer en de wereld kampioenschappen schaatsen in Deven ter te lijden. De voornamelijk jeugdige deelnemers aan de optocht toonden weer een grote vindingrijkheid aangaande het uitbeel den van karakteristieke persoonlijkhe den of gebeurtenissen. Dat het Soester carnaval 1969 in het teken van de sport stond was evenwel nauwelijks te mer ken. Alleen de raad va^ elf en Prins Leut IX gaven daar blijk van middels de levensgrote, op een trailer geplaatste schaats, waarop zij zich voortbewogen en een stille eer aan de Nederlanders in Deventer bewezen. Sprookjesfiguren, astronauten, clowns en zich in alle on schuld aan travestie schuldig makende kinderen dartelden vrolijk in de bonte en kleurrrijke stoet mede, gefilmd, ge parafeerd en toegewuifd door vele kleumende ouders, broertjes en zusjes of vriendjes. Bij het busstation hield de door enkele muziekkorpsen uit Soesterberg, Hoog land en Soest voorafgegane stoet stil om een toespraak van loco-burgemeester K. de Haan aan te horen. Deze liet na mens de verhinderde burgemeester zijn vreugde blijken over het feit, dat het carnaval in Soest al tien jaar achtereen in ere wordt gehouden. Hier voegden ook prins canarval, zijn beide adjudan ten en de raad van elf met de dans mariekes zich bij de kleurrijke optocht, die via de Soesterbergsestraat en de van verkeer ontdane rijksweg vervol gens koers zette naar het verenigings gebouw, waar de inmiddels gejureerde deelnemers van verdere carnavalsver plichtingen voorlopig werden ontslagen teneinde wat op temperatuur te komen, 's Avonds ging het feest in het vereni gingsgebouw echter onverminderd voort, r ^erdagavond voor de jongeren en zon dagavond voor de iets minder jongeren. Ook nu toonden de honderden aanwe zigen een grote kundigheid in het ver hullen van geslacht en persoonlijkheid achter pruiken, sluiers, mobakkessen en de meest uiteenlopende soorten kle dij. Bij velen waren trouwens voor- en Het is weer treiteren geblazen naar het oude recept op de landverbindingen tus sen West-Berlijn en de bondsrepubliek Duitsland, die nu eenmaal lopen over het grondgebied van de D.D.R. Aanlei ding is dat voor de vierde keer de Bun- desversammlung in de vroegere rijks hoofdstad een nieuwe president gaat kiezen, die naar alle waarschijnlijkheid Gerhard Schröder zal heten. Gezien de bevoegdheden van de bonds president is het een nauwelijks interes sante verkiezing en er is geen redelijke reden aan te voeren waarom deze niet in Bonn of bijvoorbeeld Frankfurt had kunnen gebeuren. Behalve dan dat de vorige drie ook in Berlijn zijn gekozen. Het is hiermee voornamelijk dat de bondsrepubliek nog weer een beetje kan aanleunen tegen de grote Duitse ge schiedenis en in zekere zin kan vooruit lopen op de toekomst zoals men die hooptBerlijn is toch altijd nog het ma gische centrum van Duitsland. Dat is geen gevoel dat alleen aan de West- duitse kant leeft: tenslotte had de re gering van de D.D.R. ook wel in Leip- zig of Dresden kunnen zetelen, maar die koos voor Berlijn. Kon dat ook doen doordat de Russen niet zo nauw keken. Want uiteindelijk hoort Oost-Berlijn zo min tot de D.D.R. als West-Berlijn tot de bondsrepubliek: de vier mogendheden zijn formeel nog altijd de feitelijke machthebbers in heel Berlijn. In feite hebben de Russen hun deel overgedra gen aan de republiek van Ulbricht met als gevolg dat daar de invloed van Ame rikanen, Britten en Fransen fictief is geworden, zoals die der Russen in de andere staatshelft ook alleen nog maar op papier bestaat. Zoals gebruikelijk en ook te voorzien was reageert de D.D.R. met reisbe perkingen, waarschijnlijk door Russisch ingrijpen van nogal geringe omvang. Moskou is er niet veel aan gelegen in Berlijn een crisis-situatie te laten ont staan juist op een moment dat het moet trachten met de V.S. onder de nieuwe president Nixon tot overeenkomsten te geraken op het gebied van de kernwa penspreiding en aanverwante bewape ningszaken. Van hun kant zijn de wes telijke geallieerden zoals ze nog al tijd genoemd plegen te worden al vor men ze bepaald niet meer zo'n hecht blok zeker ook niet verrukt van de Westduitse initiatieven om met een pre sidentsverkiezing in Berlijn aanleiding te geven tot dit geharrewar. In dat opzicht zijn de Russen, Britten, Amerikanen en Fransen het waarschijn lijk roerend eens alleen een beetje my stiek Duits gegoochel met prestige lt niet waard dat men er conflicten tusfeft de grote mogendheden voor riskeert. KANTMAN Bij het oversteken van de Amersfoort- sestraat te Soesterberg is vrijdagmid dag voor de ouderlijke woning de 11- jarige A. R. H. van S. uit Soesterberg door een auto aangereden. De autobe stuurder, de Marokkaan H. B. M. Z. kon de jongen niet meer ontwijken. Van S. werd geschept. Hij sloeg tegen de voor ruit van de auto en kwam vervolgens op straat terecht. Hij liep een zware hersenschudding en verschillende ver wondingen aan het hoofd op. Na een onderzoek in het ziekenhuis te Amers foort is hij weer naar huis overgebracht. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 60.000 stuks in prijzen van 12,tot 13,50 per 100 st. Middenprijs ƒ12,90 per 100 st. Prijs per kg ƒ2,05. Tot nog toe is er veel gepraat over ont wikkelingshulp en zijn er veel gelden ingezameld voor probleemgebieden. Ook zonden wij voedsel naar landen waar honger heerste. De beste methode om andere volken een helpende hand toe te steken is ge vonden in Schalkwijk. Daar zamelt men nu geen geld meer in, maar levende kalveren. Deze gaan dit jaar scheep naar een dorp in Kongo, dat daarmee ineens waardevolle middelen van bestaan krijgt. Met die koeien kan men zelfs voor melk, boter en kaas gaan zorgen, men kan er mee fokken en de veestapel uit breiden. Men kan daarna dieren ver handelen of ruilen er. als d' veehouderij goed lukt, komt er ook een vleespro- duktie op gang, kan er een leerlooierij komen en leren schoeisel gaan vervaar digen. Anders dan met geld kan er geen deel van de zending kan een strijkstok blij ver. hangen. Men is ook door deskun dige begeleiding zeker van goede over komst. De Schalkwijkers hebben begre pen, hoe zij een dorp in den vreemde een nieuwe hoopvolle toekomst kunnen schenken. Deze kal veractie zou in vele gemeenten moeten worden nagevolgd. De honderden jaren oude lindenboom, die gevaarlijke ouderdomverschijnselen begon te vertonen en daardoor een ge vaar voor de naastliggende huizen vormde, wordt evenals andere objecten in zijn onmiddellijke nabijheid gerestau reerd. Wanneer men met deze restauratie nog langer zou hebben gewacht, zou men tot omhakken hebben moeten overgaan, wat men vooral van gemeentewege ten koste van alles wilde voorkomen. Aan het op het gebied van bomen'ge specialiseerde bedrijf van de firma Copijn Zn. te Groenekan werd op dracht gegeven al het mogelijke te doen om de boom voor het nageslacht te bewaren. Daartoe is de boom door „boom-chirur gen" tot op het levende hout schoonge- hakt, tot in de wortels toe, waardoor het tevens mogelijk werd om de wor tels volledig te inspecteren en een voe- dingsbehandeling te geven. In tegenstelling tot een dergelijke ope ratie die eerder werd uitgevoerd op een boom op de kruising Beetzlaan-Ko- ninginnelaan, waarbij het uitgeholde gat werd volgestort met cement, zal het nu gehakte gat open blijven, waardoor de wind vrij toegang zal nebben waar mede men verder rotten Loopt te voor komen. Door het hol houden van de boom be reikt men tevens een grotere elasticiteit, waardoor de boom ongetwijfeld storm- vayter zal worden. De top zal eveneens worden ingekort, terwijl de zware takken met ijzeren staven met elkaar zullen worden ver bonden eveneens om afbreken van tak ken of omwaaien van de boom te voor komen. In Zeist zijn verleden week twee jon gens aangehouden wegens een aan het begin van die week gepleegde aanran ding in Soesterberg. Het zijn de 14- jarige D. N. uit Soesterberg en de 15- jarige H. K. uit Driebergen. Op klaar lichte dag sleurden zij verleden week een 14-jarige meisje uit Zeist bij de Amersfoortseweg van haar fiets en trokken haar de bosjes in. Terwijl K. op de uitkijk bleef staan, kneep N. de keel van het meisje dicht. Toen zij ver suft was geraakt, wilde hij zich aan het meisje vergrijpen, maar het tweetal moest de vlucht nemen, omdat een paar voorbijgangers langs kwamen. Een in Soesterberg en Zeist ingesteld onderzoek had tenslotte resultaat. Bij een technische school in Zeist vond men de fiets van de daders. Na een grondig verhoor gaven d« jongens ook nog een paar diefstallen in Soesterberg toe. N. is inmiddels voor de officier van justitie geleid. Nadat de loco-burgemeester het bestuur van de gemeente voor een weekeind aan Prins Leut IX had overgedragen, en de lieer De Haan de versierselen waren omgehangen behorende bij de orde van de Vergulde Soester Knol, zagen beiden de deelnemers aan de carnavalsstoet voorbijtrekken. Op een van de volgende pagina's vindt u de gehele raad van elf met gevolg en de le prijswinnaar afge beeld. achterkant moeilijk van elkaar te on derscheiden, terwijl de vaststelling van het geslacht ook wel eens moeilijkheden opleverde. Tot diep in de nacht hoste, polonaiste, danste en hijste de kleur rijke en uitgelaten massa er onder een plafond van 1500 ballonnen en een in genieuze illuminatie vrolijk op los, tot schade wel eens van diverse spieren en stembanden, maar daarmede wel een royale bijdrage leverend aan de alge mene feestvreugde. Voor deze gelegenheid was de zalen- accommodatie van het verenigingsge bouw uitgebreid met de nu overdekte en middels een heteluchtkanon ver warmde binnenplaats, waarover The Tempting Six uit Amersfoort, het trio Los Gerantes uit "Woerden en de Boe- renkapel uit Utrecht talrijke vrolijke, luidruchtige en. af en toe niet altijd even zuivere noten uitstrooiden. Prins Carnaval moest zijn voorgenomen toespraak drastisch inkrimpen, want eerder afgestoken redevoeringen op scholen, in bejaardengemeenschappen e.d. er de diverse voorbereidingen ble ken teveel van zijn vocaal vermogen te hebben gevergd. Er kwamen slechts enkele schorre, luid toegejuichte kreten over zijn wat verschraalde lippen. Tot ver in de nacht vierde de leut evenwel hoogtij, ook nog, toen het de masqué voor de nodige verrassingen had gezorgd. Zondagmiddag is in de gratis ter be schikking gestelde garage van Gebr. van Kooy het kindercarnaval gehouden, mu zikaal opgeluisterd door Los Gerantes en mede mogelijk gemaakt door de Coca Colafabrieken. Er waren zo'n dui zend kinderen. Aan de Noorderweg alhier is tijdens het weekeinde uit de voordeur van een der woningen een kijklensje gestolen. Het lensje is uit een metalen mantel ge schroefd. De deur werd verder niet be schadigd. Lensje en dader zijn tot nu toe onvindbaar gebleven.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1