GEYTENBEEK Ludgerusschool vierde carnaval Het werk van de Medische Missiezusters mede mogelijk door landelijkeVriendenkring-actie' Krabbels van Knelis Autofinanciering Hypotheken Persoonlijke leningen Automobilist reed door gesloten overwegbomen 25 jaar spoorambtenaar Bloedtransfusiedienst van liet Ned. Roode Kruis Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 Jongen viel hersenschudding op ijsbaan Rectificatie Soester Sportcarnaval 1969 Burgerlijke stand Eerste Soester Begrafenis-Onderneming D00RSMEREN Utrecht geeft half miljoen voor nieuwe kunstijsbaan Wegen sneeuwden dicht Het geboortekaartje BEVEROL SMEERSTATION GARAGE BOSBOOM Drukkerij Smit klaar terwijl u wacht DINSDAG 18 FEBRUARI 1969 Vrijdag 14 februari hebben de leerlingen van de St. Ludgerusschool te Soest-Zuid wederom op grootse wijze carnaval ge vierd. Voor één dag zwaaide de Prins Carnaval Tom Pronk, met zijn adjudanten Mare Manders en Tom van Hengstum en de raad van elf de scepter op school, ove rigens onder het toeziend oog van het onderwijzend personeel dat zich veel moeite had getroost de school te doen veranderen in een ware feestzaal. De schoolbanken moesten het veld rui men voor kermisstands, waar men naar hartelust kon busgooien, fleshengelen, vissen, kegelen, schieten etc. Bij elke stand konden de kinderen een prijs, een versnapering, in de wacht slepen, dank zij een geslaagde krantenaktie. Ook dit jaar waren de kinderen, dankzij de voortreffelijke medewerking van de ouders, bijzonder origineel en fantasie rijk gekleed. De jury stond dan oolc weer voor een bijzonder moeilijke taak 18 prijswinnaars aan te wijzen. Zij werd hierin gelukkig bijgestaan door Prins Leut IX, die om streeks 11 uur op uitbundige wijze werd ingehaald. Uiteindelijk kwam men tot de volgende uitslag le prijs de cycloop Loekie v. d. Bree- mer; 2e prijs de hippies Karin en José Hoekstra en Patricia van Herten; 3e prijs Beer met oppasser Rienke en Cora v. d. Berg; 4e t.e.m. 18e prijs Tonny en Martha Hartman, Sjarrel Vrakking; Koen Kok, Peter en Jeroen v. d. Wey, Marijke Hoekstra, Karina Derks, Monique Schul- man, Paul Schokker, Pieter Hilhorst, Engelien en Hanneke Batenburg, Carla Stikkers, Oscar Hulscher, Corrie Hil horst, Nine Ebben en Frits van Hees. Het begin van de kindercarnavalsdrie- daagse was bijzonder geslaagd, want on getwijfeld zullen zij ook hebben deelge nomen a'an de optocht en het kindrrc.ir naval in garage Kooij. aal ist messchien un kaampiejoen hebbe ekrege. Maor wullie magge toch nie moppere, waant de konkerrensie is zo bar groot eworre, datttut en das wel ebleke, heul muujeluk veur ongze jon- ges is eworre. Noeng is daat heulemaol nie arrug, waant een mens ken noeng eenmaol nie altied as eerste uut de bus komme, aal zouwe wullie daat wel wille. Maor ik fing wel daat der aalles an edaon mot worre om der veur te zorrege daat wullie wel zolaang as meugeluk is an de top kenne blieve draiije of rieje. Ak uit goed hep hoeve wullie daor nie zo baang veur te weze, waant der word an aalle kaante gewarruk om veur waordugge opvollegers vaan Keessie en Ard te zorrege, as die maane der mee ophouwe Waant zullie kenne wel wille, maor der komp netuurluk un tied daat zullie veurbie ereeje worre, en das ok nie arrug, maor ut is daan wel zaok datter nije schaotsers binne die hullie plaose in kenne neme. Ajje zo effe op de Peters Baon gaot kieke, daan kent haos nie uutblieve of- ter komp over un paor jaore ok un kaampiejoen uut Soest. As de minse die der verstaand vaan hebbe der daan te- minste veur gezorrug hebbe, daat de jonges en deerns die daor veur in an- marruking komme, der uutgezoch worre, en in de gelegehied binne om meer te gaon treene. Om de minse diet weer effe beter wete meteen hullie mongde maor te sluute, ik weet heul bes daat daat mit die paor daoge ijs per jaor nie mee zaal vaalle, maor laote die minse der daan wel an denke, datter volleged jaor in Uterech un bar mooje kunsijsbaon is, en daan maok ut heule maol niks meer uut ofter noeng wel of geen ijs op de slote en vaorte leigt. Daan ister haos alle daag ijs. Netuurluk nie in de zomur, waant daan gaon de minse veul liever zwemme. De schaotse kenne noeng eenmaol nie ut heule jaor ongder zitte. Maor ik schaat zo daat noeng der in ongs laand aal un heule kwak vaan die kunsijsbaone binne, der ok wel un heule kwak jongeluu naor veure zalle komme, die heul beheurlijk op de glaaddde iezers uut de weg kenne, en mit anwiezinge vaan deskundugge heul dich bie de top zalle komme. Wullie hebbe in Soes heulemaol geen kunsijsbaon, maor toch hebbe wulle un paor darrupsgenote die derop de schaots ok bar veul raod meej wete. Heul tepaasseluk schaotst er noeng in Noorweege un jonge uut Soes, die hoe kant ok aors Piet vaan Soes hiet, en die vrind en vijand versteld doet staon mit zun riejerie. Hie haolt mit ze prestaosies zellefs de sportpaogienaos vaan de kraante in daat kouwe laand. En daat fingk .vel iets daat de minse in Soes best es un keer magge weete. Die Piet vaan Soes maok daor tiede waormee die in de top vaan ongze schaotseriejers iaang geen gek ie guur zouw slaon. En daat gaot bar haard, waant ut liek ming dak op ming fiets vaant „Hoog" mot gaon om die vriejer op de schaots bie te houwe. Ik schaat zo datter nie allenug nije haardriejers bie motte komme, maor ut word zolaangzaomerhaand wel weer- ris tied datter ok un nije Sjouwke Diek- strao komp, waant der is noeng geen een kunstriejer of ster meer die un toontje mee blaos in de hoogste top Ajje op de ijsbaon zo om je heen kiek, daan ister toch ech wel telent genog, zoas daat hiet. Je kiek je oge uut zo- aster geschaots word. Zo heul of en toe kom jie der nog wellis iemaand teuge die op ut ies zun naom schrief, mit de schaots an ze vuute netuurluk. Der binne der un heule kwak mit bar mooije kunsschaotse an hullie vuute, die der heul nie mee uut de weg kenne. Der binne der ok nog die die as zulle uut- gekoze zouwe worre veur wedstrieje zukke raore kuure zouwe kriege as zullie der kuur moste rieje dajje die beter ken vergete. Maor ut mot toch kenne om ok uut Soes kaampioejoene te haole. Ming kenne ze waat daat betref gerus vergete, waant veur ming vrieje oefe- ninge gaok nei varder daan de raodiejoo smarrugens om kwaart over zeuve. En ming techniek is zo meraokels slech dak toch niks aors zouw rieje as scheve schaotse en dnat ken de bedoeling nie weeze. In veertien landen verspreid over de hele wereld werken de Medische Missie zusters als arts, apotheker, vroedvrouw, verpleegster, analiste, docente en admi nistratrice en in andere eigenlijk alleen door vrouwen te vervullen beroepen. Zij wijden zich in die z.g. ontwikke lingslanden met inzet van hun hele per soon aan de zo broodnodige gezond heidszorg, die vooral in die landen be- langijrke hulp nodig heeft. De Medische Missiezusters van „Imsten- rade" hebben zich als congregatie tot doel gesteld het op vakkundige wijze daadwerkelijk meehelpen aan de op bouw van een volwaardige gezondheids zorg in die landen. Wat o.m. inhoud een verantwoorde behandeling en ver- zc-jing van de vele zieken en minder- validen: noodzakelijke hulp en medische bijstand aan moeder en kind: algemene voorlichting aan de bevolking inzake hygiëne, voeding en kinderverzorging e.d en niet in het minst de opbouw van erkende opleidingen ten behoeve van de gezondheidszorg. Deze veelomvattende taak kunnen de Medische Missiezusters niet alleen uit voeren, daartoe zijn in verschillende plaatsen in ons land .Vriendenkringen' te hulp gekomen, groepen van mensen, die het niet alleen lieten bij waarderende woorden voor het werk van de zusters, maar met morele maar vooral financiële steun het werk in die landen mogelijk maken. Vaak komt het echter voor dat gelden voor deze doeleinden bijeengebracht via roveel stellingen en stichtingen en meer van dergelijk overkoepelende organen, slechts ten dele aan het gestelde doel ten goede komen. De gelden door de „Vriendenkringen" bijeengebracht gaan Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken echter in zijn geheel naar de beoogde doelen. En dat die gelden goed besteed worden blijkt wel uit de enthousiaste brieven die uit de verschillende landen op „Imsteenrade" binnenkomen. Om al de landen met hun projecten de revue te laten passeren zou in het kader van dit artikel veel te ver voeren daarom beperken we ons tot de activiteiten van de zusters in Malawi (Afrika). Met enkele citaten uit onlangs ont vangen brieven hopen we U enig in zicht te geven van het vele werk dat door de hulp van de „Vriendenkringen" mogelijk wordt. Het honderd bedden tellende zieken huis is uit de kinderschoenen gestapt, zodat naast patiënten uit Paolmbe, waar dit Medisch centrum staat, ook uit de wijde omgeving komende patiënten op genomen kunnen worden, die soms ki lometers te voet zijn gekomen, of in dien lopen door hun ziekten onmogelijk is met verschillende primitieve voer tuigjes naar Palombe zijn gekomen. Sinds kort gaan wij viermaal per week met de Landrover in alle vroeg te op pad, om in de moeilijk bereik bare plaatsen Kalinde en Hambaso „Consultatie-bureau" te houden. Naast de vele medicijnen en instrumenten is er voor ons haast geen plaats in de p' to, die meer weg heeft van een pak paard. Dat ons werk ook van regeringszijde wordt gewaardeerd, blijkt wel uit het feit dat we van het ministerie het ver zoek kregen om ook in Mwanga met ons werk te beginnen. Maar daar gaan onze gedachten verder dan alleen maar een consultatie-cen trum. Mwanga krijgt naast een polikli niek een kraam-centrum. Voor ons is het bovendien geweldig dat het per soneel zal bestaan uit een gediplomeerd Afrikaanse verpleegsters in nauwe sa menwerking met onze zusters. De wo ning die er voor deze zusters zal moe ten komen baart ons nog wel enige zorgen. De le prijs bij de „praalwagens" werd behaald door de „fabeltjeskrant" Het allernieuwste medisch-centrum in Kasina is ingebruik genomen. We werken daar samen met inlandse zus ters, waarbij er enkele zijn die meer dan twintig jaar geleden hun diploma haalden en dus wel enige bijscholing moeten hebben, die zij ontvangen in het centrum te Palombe. De opleidingsschool in Palombe is te klein geworden, er gaan wel veel mak ke schapen in een hok, maar op een ge geven moment kan er geen mens meer bij. En doordat het werk van de zusters steeds meer bekendheid krijgt, lees meer vertrouwen ondervindt, is dat veel vlugger gegaan dan wij ooit hadden ge dacht. Mede door uw hulp zijn wij er in geslaagd een eenvoudig maar solide schoolgebouw en woonhuis te bouwen, dat plaats biedt aan meer dan zestig leerlingen. Hartelijk dank. Bij al het werk dat wij hier ver richten staat de Afrikanisatio op de voorgrond. In Malawi, maar natuurlijk ook in de andere landen waar onze zusters werken, is het onze opzet om de verantwoording en de uitvoering van de gezondheidszorg aan het volk zelf over te dragen. Wanneer zij daarvoor rijp zijn, en die tijd lijkt niet ver meer. Daarom gaan wij door met het stich ten van nieuwe centra die wij zo spoe dig mogelijk met deskundig opgeleid in lands perosneel bezetten, voorlopig on der onze leiding. Dit is slechts een greep uit de vele enthousiaste brieven die wij uit de verschillende landen van de daar werk zame zusters ontvingen. Een viertal „Medische Missiezusters", dat als het ware de propaganda-com- missie vormen, waaronder Zuster M. Westerveld uit Soest-Zuid, reizen door het hele land om mensen te vinden die het werk in de ontwikkelingslanden wil len steunen. Uiteraard is het onmogelijk om met zijn vieren het hele land te bestrijken, zodat slechts een gering aan- ASSURANTIËN ANNO 1958 Beethovenlaan 13 - Baarn - Telef. 3879 Op de overweg in de Soesterbergse- straat/Van Weerden Poelmanweg is za terdagmiddag de 19-jarige G. van Leeu wen uit Soesterberg aan de dood ont snapt, toen hij met zijn wagen dwars door de gesloten overwegbomen reed. Enkele seconden later raasde een snel trein in de richting Utrecht achter hem langs. De heer Van Leeuwen had door de laagstaande zon de overwegbomen niet gezien. Een van de ahobs werd doormidden gereden, maar zonder ver dere schadelijke gevolgen voor de auto mobilist. Alleen zijn wagen liep wat schade op. De politie heeft bij de spoorwegover gang in Soestduinen geruime tijd het verkeer moeten regelen. Vrijdag j.1. was het vijf en twintig jaar geleden, dat de heer A. R. Poort, be noemd werd tot stations-assistent in Amersfoort. Hij werd getacheerd naar Groningen, Rotterdam en Baarn en kwam in 1954 weer treug in Amers foort. Na een verblijf van twaalf jaar, werd hij overgeplaatst naar Scest-Zuid als stations-beambte, welke functie hij thans vijf jaar heeft uitgeoefend. In die tijd heeft hij in Soest vele vrienden verworven, hetgeen bleek tijdens een receptie te zijnen huize Snouckaertlaan 42 te Amersfoort. 's Morgens kwam de personeelschef Van lodrop namens de directie de jubilaris gelukwensen en overhandigde hem de gebruikelijke gratificatie met oorkonde, terwijl de stationschefs van Bilthoven en Den Dolder ook blijk van belangstel ling gaven. Van de collega's uit Soest ontving de jubilaris enige passende ca deaus, terwijl bijna allen hem kwamen gelukwensen. Het treffendste voor de jubilaris waren de vele geschenken en bloemen van de omwonenden van station Soest-Zuid, aarvan er velen hem kwamen felici teren met zijn jubileum. De burgerij en het bedrijfsleven van Utrecht en omgeving hebben zaterdag tijdens een bliksemactie ongeveer een half miljoen gulden bijeengebracht waar door de komst in Utrecht van een kunstijsbaan definitief is geworden. Aanvankelijk was gepland dat de bur gerij en het bedrijfsleven 750.000 gulden bijeen moest brengen, maar het nu bereikte bedrag was voor burgemeester De Ranitz en wethouder Looten vol doende om vergaande toezeggingen te doen. Het ziet er naar uit dat de bouw van de baan nog deze herfst kan beginnen, zodat het complex - bestaande uit een 400 meter hardrijbaan en een overdekte ijshockeyhal - in oktober 1970 in ge bruik kan worden genomen. Ook de Eemweg maakte een tocht naar de ijsbaan verre van gemakkelijk en aangenaam. Ook hier moest men vaak door decimeters hoge sneeuwbanken ploeteren om het doel te kunnen berei ken. De dienst van gemeentewerken is hier echter ijverig en met succes in de weer geweest om te voorkomen, dat de ijs baan onbereikbaar werd. Ook het open gedeelte van de Eng en de Insingerstraat waaiden voor een belangrijk deel dicht. Een restantje sneeuw, dat zondagavond laat nog uit de hemel viel, heeft voor weinig meer problemen dan alleen wat plaatselijke gladheid gezorgd. Al kostte het wel menige carnavaller zondag nacht wat extra moeite om op het moe- gehoste en al wat wankel geworden I ïen te blijven. Het bestuur van de afd. Soest/Soester- berg heeft het voornemen om volgende week onderscheidingen uit te reiken aan hen, die vijf keer of meer bloed hebben afgestaan aan een medemens. Indien er onder de inwoners van onze gemeente nog donors zijn, die geen be richt hebben ontvangen en van oordeel zijn, dat zij voor een onderscheiding in aanmerking komen, worden zij verzocht p.o. hun naam en adres op te geven aan de secr. van het Ned. Roode Kruis, de heer P. Bergema, Prins Bernhardlaan 38, telefoon 02155-2250. Op de Peters Baan is zondag de 10-ja- rige G. J. de B. uit Soest tijdens het schaatsen gevallen en zo ongelukkig te recht gekomen, dat hij een hersenschud ding opliep. In onze courant van vrijdag j.1. is door een abuis een foutieve advertentie van Autorijschool Van Buuren-Bleeker ge plaatst. In die bewuste advertentie werd uit~egaan van een basisprijs van de le tien lessen voor ƒ90,Door een interne reorganisatie is dat sinds 1 januari 12 lesuren voor 82,50, zoals vermeld in de wekelijks op vrijdag geplaatste ad vertentie! De complete Raad van Elf met Prins Leut de IX en een achttal Dansmariekes; poseerden voor het statie-portret. GEBORENDirk Ferdinand, zoon van J. Bakker en J. Hogeveen, Nieuweweg 57. Cornelis Petrus Matthias, zoon van C. P. Kassenaar en E. A. Middel kamp, Alb. Cuyplaan 53. Sylvia, doch ter van F. van Hornsveld en J. A. de Schiffart, Beetzlaan 63. Willem Bern- hard, zoon van G. W. E. Bilderbeek en A. Bons, Ant. van Leeuwenhoeklaan 235, Soesterberg. Chantal, dochter van C. Bosloper, wonende te Delft en M. G. Mol, Torenstraat 4. José, dochter van F. W. J. P. Ververs en J. H. de Brake, Plesmanstraat 225, Soesterberg. Mar- tien Hermanus, zoon van H. E. van de Kraats en B. Houtman, Laanstraat 50. Ilona Antonia, dochter van J. Huisman en A. Klompenhouwer, Plesmanstraat 69, Soesterberg. Sylvia Hedwig, dochter van E. van den Heuvel en A. M. Schou ten, Heuvelweg 48. Stephanus Johan- nes, zoon van J. L. Zoetelief en W. E. M. Bon, Kerkpad n.z. 56. Antonius Johannes, zoon van J. R. A. Kaats en M. J. C. P. Kok, Noorderweg 47. Mi- riam, dochter van B. Okhuijzen en J. A. M. Tool, Dr. 's Jacobstraat 15. Mare Julien, zoon van R. Balvers en M. E. Engelse, Veenbesstraat 682. ONDERTROUWD Willem van de Pol, Hogeweg 178, Amersfoort en Woutera Cornelia Zwiers, Vermeerlaan 42. Theödorus Antony Olthof, Vredehofstraat 11 en Cornelia Francina de Beurs, Vre dehofstraat 15. GEHUWD Hans Dirk van Roest, Klaar- waterweg 72 en Everarda Johanna Wou tera Staal, Klaarwaterweg 90. Albert Tjoa, Smitsweg 477 en Olga Jolanda Manuhutu, Smitsweg 477. Roelof Gil- le, Eikenlaan 41 en Donja Maria Meijer, Schaepmanstraat 10. OVERLEDENLeintje Meijer, 83 jaar, weduwe van H. A. Stoke, Korte Berg straat 5. Hendrik van Bloemendal, 75 jaar, gehuwd met H. Ligtermoet, Noor derweg 28. Janna Brussaart, 46 jaar, gehuwd met J. W. P. Burgwal, Voor schoten. Van Heuven Goedhartstraat 35. Wouter Fredrik Jacobs, 72 jaar, ge huwd met C. H. Majoor, Ferd. Huyck- laan 36. Willemina van Doorn, 75 jaar, gehuwd met A. van den Deijssel, Veldweg 11. Gerrit Nicolaas van den Brink, 70 jaar, gehuwd met M. Natter, Insingerstraat 33. Marcel Hermanus Cornelis Langman, 18 dagen. Korte Hart- weg 28. Meindert Hollander, 55 jaar, gehuwd met T. Mulder, Dorresteinweg 45. Paulus Gijsbertus Antonius Hes- sing, 30 jaar, gehuwd met L. J. E. Ben nes, Chr. Huygenslaan 87, Soesterberg. Hendrik Johan August Harders, 70 jaar, gehuwd met J. W. H. van der Veen, Beatrixlaan 10. Wilhelmina Poelman, 42 jaar, ongehuwd. Rubenslaan 208. Dir. H. W. VELLINGA Begrafenis, Crematie, Transport (Rouwkamer) Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Het winterweer heeft ook in Soest dit weekeinde aardig huisgehouden, al bleef de hoeveelheid verse sneeuw ta melijk beprekt. De krachtige noord oostelijke wind, die zondag waaide, zorgde er echter wel voor, dat enkele wegen in de gemeente dichtsneeuwden. Op de Peter van de Breemerweg waai de de sneeuw zo hoog op, dat er voor het verkeer geen doorkomen meer aan was. Aangezien mer. weinig resultaat van sneeuwruimers en blazers verwacht te, werd in overleg met de politie Amersfoort besloten, de weg aan beide kanten voor het verkeer te sluiten, in afwachting van betere tijden. verzorgen wij wel, gjcd en. snel! tal plaatsen effectief bewerkt kan wor den. Door de binding van zuster Wester veld met Soest-Zuid, is dat een van de plaats in ons land waar een werkelijk bloeiende „Vriendenkring" bestaat. En een dezer dagen zullen al de van het vorig jaar bekende adressen opnieuw worden bezocht. Voor degenen die niet thuis zijn wanneer zij worden bezocht, maar ook voor hen die het werk van deze zusters willen steunen geven wij het giro-nummer, waarop uw gaven in gr-A£ dank worden ontvangen. 1048290 t.n.v. Medische Missiezusters, „Imsten- rade" Heerlen. Uitgebreide en moderne collectie ter Inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 Geen langdurige nachttljd, daar er smeerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL. Eerste klas smeermiddelen Birkstraat 105 - Soest - Telefoon 3256 I

Soester Courant | 1969 | | pagina 5