EEN PAAR F ■oomeelpak.. - -%vim SUPERMARKT J. ZOETELIEF Ceytenlieek gratis cocütaiiglas HÓëftpn I Bloei- «r florange Volksheld no. één JOSEF SMRKOVSKY ADMINISTRATIEVE KRACHTEN TYPISTE PONSTYPISTES NUT SOEST MODERN DRUKWERK artikelen uit onze grote sortering NIJH0F BAARN fóntw 4 zak a 2'ikg. noeKen lampan tijdelijk Uit onze slagerij 506 gram Ossestaart 198 509 gram Varkenslever 198 500 gram Rosbief 478 159 gram Snijworst 79 Woensdag 510 gram Makt 208 Groente en Fruit Woensdag 750 gram Hotspot 54 1 kiSo Golden EBeEioious 89 Donderdag 500 gram gesn. Slaaplss 29 2 kilo Stoofperen 98 Mrijdag en zaterdag 200 gram Champignons 89 15 Sinaasappelen 168 Een tweede Johannes Hus Tsjechisch verzetsleider wérd al eens eerder zwaar gestraft voor zijn „zachte" opvattingen MINISTERIE VAN DEFENSIE BELANGRIJK BOELHUIS te BAARN de t.b.c.- en abortus vrije stal donderdag 20 februari a.s. HARRIëT FREEZER „MANNEN, VROUWEN EN MENSEN", geboorte, verloving trouwen DRUKKERIJ SMIT DROGISTERIJ VAN AMER0NGEN bij Z zakjes bier-worstjes en....extra in onze Nieuwerhoekplein 4 Soesterbergsestraat 4 DINSDAG 18 FEBRUARI 1969 Met op zyn lippen de woorden «De waarheid zal overwinnen", stierf op 6 juli 1415, op een brandstapel te Konstanz, de rooms-katholieke priester, rector van de universiteit te Praag en hervormer Johannes Hus. Hy werd tot de vuurdood ver oordeeld door een kerkeiyk concilie, maar wordt in Tsjecho-Slowaky'e als een nationale figuur vereerd. Het waren zyn woorden die Josef Smrkovsky, de op 1 januari 1969 op last van de Russische bezetter afgezette president van de Tsje- choslowaakse volksvertegenwoordiging en thans (voor de vorm voorzitter van de gloednieuw geformeerde volkskamer, tot de zyne heeft gemaakt. Jósèf Smrkovsky, 57 jaar oud, is de zoon van éen kleine boer in het Tsjechische deel van het grote keizerrijk Oostenrijk- Hongarije. De middelen ontbraken hem om zijn kinderen te laten studeren. Jo sef werd arbeider, deed in de weinige vrije tijd die hem gelaten werd aan zelf studie en is na alles wat we thans van hem weten, te beschouwen als een self made man in de juiste zin van het woord. Smrkovsay is rustig in zijn doen en la ten, op z'n gezicht ligt een wat treurige uitdrukking, een gelaat dat is doorgriefd met rimpels, die verdriet, pijn en strijd vertolken. Hij werd reeds op jeugdige leeftijd gepakt door de idealen van Marx en Lenin, idealen die hem ertoe brach ten om communist te wórden. Reeds in de dertiger jaren streed hij te gen de „burgerlijke repliek", zoals hij die regeringsvorm in die dagen om schreef. Later dook hij op in de gelede ren van de internationale, rode brigade en vocht in de Spaanse burgeroorlog te gen Franco en de zijnen Waarheidslievend Hij is eén revólutiónair van de oude stempél en zal dit, gelet op zijn eigen schappen, oók wel blijven. Hij is Overi gens niet alleen een zeer nuchter den kend doch ook een waarheidslievend man, hetgeen hem de haat van het Kremlin. bezorgde. Demagogie is hem vreemd Hij werd al vrij spoedig na zijn intrede in de communistische partij in het kader gekozen waar hij belast werd met de behartiging van arbeidszaken. Als lid van het centraal comité van de t.ien verboden partij organiseerde Smrkovsky in mei 1945 de opstand en het verzet in Praag tegen de Duitsers. Hij wees Amerikaanse legerhulp van de hand, doch aanvaardde die van het Rus sische rode léger, omdat hij „zijn land bevrijd wilde zien door de revolutie." Hij hielp mee Gottwald aan de macht te brengen tijdens de staatsgreep van 1948, maar tijdens de door Stalin bevo len zuivering in de partij werd hij we gens zijn „zachte opvattingen" uitgesto ten door Gottwald, Siroky, Bacilek en Novotny die een harde koers voorston den. Smrkovsky werd onderworpen aan folteringen door de geheime dienst, zwaar mishandeld en tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Na de dood van Stalin in maart 1953 werd hij in vrijheid gesteld. Hij bleek zwaar te heb ben geleden, doch niet te zijn gebroken. Zijn ervaringen maakten hem tot één der meest verbeten voorvechters van de op handen zijnde tweede socialistische revolutie in zijn land. Vol trots verklaarde hij ten overstaan van de Russen géén intellectueel doch slechts een strijdend functionaris der ar beiders te zijn. Zo werd hij in ieder ge val tot de 21ste augustus 1968 juist de voornaamste verdediger der Tsjechische en Slowaakse intelligentisa. Zyn werk Het „wonder van de politieke lente" in Tsjecho-Slowakije, de val van Novotny en de opmerkelijke, hechte solidariteit tussen arbeiders en intellectuelen waren zijn werk. En nu, na de treurige ver wikkelingen van de 21ste augustus j.1. is het deze zelfde solidariteit die Smrkovsky in bescherming neemt tegen het Kremlin en de stalinistische kliek in het eigen land. Opvallend is, dat de meerderheid van zijn landgenoten slechts waarde hecht aan Smrkovsky's woorden terwijl figu ren als Dubcek en Svoboda volkomen op de achtergrond geraakt blijken te zijn. Pas indien de Russen de kans krij gen om Smrkovsky voortijdig te likwi- deren wat hun plan is kunnen zij de Tsjechoslowaakse bevolking geheel in hun macht krijgen. Op 28 augustus richtte Josef Smrkovsky, toen nog president der volksvertegen woordiging, zich via radio en televisie tot de bevolking en deed opening van zaken Duidelijk en onomwonden en in een scherpe tegenstelling tot Svoboda, Dubcek en Cernik, die na de onverhoed se Russische bezetting poogden de zaak in een minder kwaad daglicht te stel len. Smrkovsky werd ter verantwoor ding geroepen bij de Russische gemach tigde in het bezette land Kusnezow, maar deze kreeg van de Tsjech te ho ren „Ik ben een functionaris van dé arbeiders, geen diplomaat en gelet op mijn leeftijd wil ik blijven wat ik tot nu toe geweest ben. Het tonen van twee gezichten is in strijd met mijn karakter en ik wens de feiten te formuleren zoals ik deze ondervind." Openlijk verdedigde Smrkovsky nog de zer dagen de in Praag en Bratislawa te gen de Russische bezetting protesterende intellectuelen en arbeiders. Hij veegde in dit verband Dubcek en Cernik ^,de mantel uit" en verklaarde publiekelijk „Toen ilc de leeftijd der demonstranten van nu had, zou lk net zo gehandeld hebben als zij dit nu doen." Stryd om zyn stoel De Russen vrezen Smrkovsky, maar om hem in een rechtstreekse aanval uit het politieke leven weg te werken, vonden ze toch te riskant. Via een omweg poog de het Kremlin hem over te halen zijn ambt van president der volksvertegen woordiging op te geven, doch zonder het gewenste resultaat. Daarom werd, met behulp van de Slowaakse partijleider Gustav Husak die wel met de Russen wil samenwerken een belangrijke wij ziging in de Tsjechoslowaakse staatsin richting aangebracht. Besloten werd, dat het land een federatie van twee socia listische staten zou zijn met voor elk deel een eigen regering en een eigen parlement. De taken werden opnieuw verdeeld en daar school de adder on der het gras op de stoel van elke las tige Tsjech zou een Slowaak moeten ko men te zitten. Ook de president der volksvertegenwoordiging moest nu een Slowaak zijn; Josef Smrkovsky is im mers een Tsjech. Rondom de jaarwisse ling ontstond ten gevolge van deze gang van zaken een ware vertrouwenscrisis in staat en partij. Een golf van protes ten tegen het voorgenomen ontslag van de populaire Smrkovsky stroomde de partij-centrale te Praag binnen, doch Smrkovsky moest gaan. De ruim 900.000 arbeiders, werkzaam bij de grote metaalindustrie, de 180.000 werknemers van de spoorwegen, de Slo waakse mijnwerkers en het personeel van de olie-raffinaderijen in Bratislawa, dreigden met het uitroepen van een al gemene staking Jonge Tsjechen offer den hun leven door hur. lichamen met benzine te overgieten en in brand te steken. Het Kremlin, geschrokken van de dreigementen, en daarnaast onaange naam getroffen door het steeds toene mend aantal zelfverbrandingen, zond een staf van hoge Russische partijfunctiona rissen naar Praag, op de voet gevolgd door sterke eenheden der sowjet-rus- sische militaire politie die met pantser wagens uitgerust kwartieren heeft be trokken in de roerigste industriecentra van Ostrau en Kladno. Josef Smrkovsky, uiterlijk rustig en On bewogen, verblijft nog steeds in Praag. Zijn woning wordt zwaar be waakt door Russische militairen, maar de bevolking vreest voor zijn leven. Assurantiekantoor Bert van Breukelen jr., Colenso 161, teL 3073 (Soest). Voor al uw verzekeringen, hypotheken en financie ringen. 1 kilo Uien 39 ct., 2Vt kilo Aardappelen 49 ct. 3 Citroenen 49 ct., 1 kilo Handappelen 49 ct. en 9 Jaffa's. Groentehandel P. W. VAN VEEN, Insingerstraat 58a, Soest, telefoon 6528. Trevira 2000, in diverse mooie soorten. Uw adres FA. HUISSTEDEN, Soesterbergsestraat 28, telefoon 3480. REPARATIE KUNST GEBITTEN snel en bil lijk. Cantonlaan 9A, Baarn. telef. 02154-4136. KAMERPLANTEN In e<* grote sortering - snijbloe men - kamerplantenmest gieters - spuiten enz. Tuintoko Van Drie, Ara- sterdamseweg 139. Amers foort, telefoon (03490)- 17031. PHILDAR BREIWOL, Nu de laatste 98 cent. FA. HUISSTEDEN, Soesterbergsestraat 28, telefoon 3480. TUINGEREEDSCHAPPEN (onze specialiteitgrras- maaimachines in tiental len maten en soorten, Tuintoko Van Drie, Ara- sterdamseweg 139. Amers foort. tel. 03490-17031. Bij het Depot Algemeen-Technisch en Intendance-Materieel en het Voorraadadministratie Centrum van de Koninklijke Luchtmacht te SOESTDUINEN kunnen op korte termijn worden geplaatst bij voorkeur met enige jaren ULO-opleiding. Leeftijd 17 - 30 jaar. salaris, afhankelijk van leeftijd en ervaring, maximaal ƒ727,per maand; AOW-premie voor Rijksrekening; tenminste 3 weken vakantie per jaar met 6 n/o vakantieuitkering; (gedeeltelijke) vergoeding van reiskosten volgens de geldende bepa lingen; de mogelijkheid bestaat bij beëindiging van het dienstverband onder bepaalde voorwaarden (b.v. bij huwelijk) de pensioenuitzichten te vervangen door een gunstige uitkering ineens. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de commandant van het Depot Algemeen-Technisch en Intendance-Materieel, t.a.v. hoofd burgerperso neel, De Beaufortlaan 33, Soestduinen. Gelegenheid tot persoonlijk bezoek van maandag tot en met vrijdag, van 10.00 tot 15.00 uur, of na telefonische afspraak (tel. 03463-1844, toestel 316). Assurantiën - anno 1958 Iedere woensdagavond SPREEKUUR van 19.00 tot 21.00 uur, voor al uw verzekeringsproblemen BEETHOVENLAAN 13 Baarn - Telefoon 3879 Autory'school WESTERVELD. 10 volle uren autoryles voor ƒ65, Losse lessen ƒ9,50. Smitsweg 493, Soest, telef. 6629. TEGELS ln vele maten en kleuren. Lavasteen. grot» voorraad. Tuintoko Van Drie. Amsterdamsew 139 Amersfoort, tel. (03490) 17031 Notaris P. C. J. Beynen te Baarn is voornemens op woensdag 26 februari 1969, v.m. 10.00 uur, aan de Boerderij Zuiderstraat 4 te Baarn, ten verzoeke van mevrouw G. Dijs-Has, over te gaan tot de publieke verkoop k contant van (vlerkante stempel) bestaande uit 25 melk- en kalfkoeien, 6 pinken en 2 kalfjes, en de inventaris, bestaande onder meer uit een tractor (Porsche Diesel) met maaier en huisje (Sirocco), hooiventilator merk „Emi", compleet met koker en rooster, hooi (per ton) en voorts wat verder ten verkoop geboden wordt, 's Ochtends voor de verkoop af genummerd te bezichtigen. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemde notaris, telefoon 02154-2613. Wanneer u op komt luisteren naar mevrouw in haar beschouwing over dan wacht u een vrolijke avond en wordt u toch aan het denken gezet. De lezing wordt gehouden in het Wijkgebouw bij de Emmakerk, nabij Nieuwerhoekplein en vangt aan om 20.00 uur. Toegangsprijs voor leden van 't Nut gratis, voor niet-leden 2,p.p. SecretariaatAlbert Cuyplaan 35, tel. 5571. bailiy acs ir> en Van Weedestraat 29A soeterbergsestraat 55 - tel. 2639 - soest-zuid DecowaJ Olijf-essen (maat 244x 122 en 270 x 122) 13,— per rn2. Bedplaten 90x190 10,— per stuk 122 x 190 J2,— per stuk- Hardhouten voordeuren 12 modellen, ook op maat gemaakt Betonschutting, goedkoper en sterker als hout Vloerboard, le klas kwaliteit, 61 x 122 a ƒ1,10 per plaat. Wandschroten in 6 houtsoorten, om iets moois te maken van uw kamer. Sanitair grote sortering wastafels, badkuipen, zitbaden enz. Garage kantel* deuren plus kozijn van gemoffeld plaatstaal, 6 maten, ƒ280, Tempere isolatie plaat in 3 dikten. Kasten - mahonie 2-deurs, 100 cm breed, V» hang, V# leg, afgelakt ƒ87,50. Verder nog grote sortering in andere maten en soorten kasten en keukenkastjes. Alle pryzen zün inclusief B.T.W. U weet precies waar u aan toe bent. Er wordt niets meer bijgerekend. Telefoon 02154-3462. Jac. v. Lenneplaan 15 aardappelen normale prijs per stuk B9 1151:6673 normale prijs per stuk 140 bij 6 stuks per stuk komijn en edammer .000 paar kochten van grootite fabriek in kondan wij kwalitaltsproduct voor lachwekkend prijsje gracia 20 denier normale prijs per paar 100 bij 5 paar per paar aanbiadlngon ga.dlg t/m 22 februari Centra heeft een simpele oplossing voor het duurteprobleem. Zc berekent de grossiers-bodemprijzen als u gro tere hoeveelheden van bepaalde arti kelen koopt en zelf meeneemt. Dat is natuurlijk alleen iets voer de vooruit ziende - aan-volgende-week-denkende- huisvrouw. Maar hoeveel honderdduizenden zijn er daar niet van in Nederland? Ich - u ook? Dan zien wij u bij Centra. Frisco normale prijs per fles 108 bij 3 flessen per fles 338

Soester Courant | 1969 | | pagina 6