RENAULT mj Dit isUw WISO-zegel Garage Stam 125ste geboortejaar van Willem Maris DE HAAGSE SCHOOL SLEUTELEN AAN DE RELATIE TUSSEN PARIJS EN WASHINGTON HET MONOLITHISCHE KREMLIN BESTAAT NIET MEER BETER AMBTSHALVE GEKEERD Officiële mededelingen Europa op de tweesprong EUROPESE STATEN ZIJN VEROUDERD U KUNT NIET ALLES WETEN Impressionisme brak baan VLOT SPREKEN spreken in het openbaar WISO-SOEST Vorderingen op de gemeente Leerlingen-uitvoering Amersfoortse Muziekseliool m.m.v. Soester muziekveren. „Patiëntia Vincit Omina" Door kortzichtige politiek blijven problemen onopgelost DINSDAG 18 FEBRUARI 1969 De 18e februari is het 125 jaar geleden, dat de beroemde impressionistische land schapsschilder Willem Maris te Den Haag werd geboren. Evenals zijn broers Jacob en Thijs was hy een typische vertegenwoordiger van de zgn. Haagse School, die meer dan een halve eeuw lang de toon aangaf in onze vaderlandse schilderkunst. Generaties hebben zich verlustigd aan het werk van Mauve, Weissenbruch, Mes dag, Israëls, de Marissen e.a., die de schoonheid van het Hollandse landschap met goudgroene graslanden, zijn bevallige bossen en zijn spiegelende plassen in fascinerende kleurenpracht op hun doek hebben vastgelegd. Het werk van Willem Maris confronteert ons met een der wonderlijkste bloei periodes uit ons nationale kunstleven. Den Haag vormde in de tweede helft der negentiende eeuw het centrum van de Nederlandse schilderkunst. De stad lag in die tijd nog omsingeld door een ring van bossen, landgoederen en grote buitens, die zich naar het zuiden voorbij Naaldwijk uitstrekte en in het noorden tot Alkmaar reikte. Aan de zoom van de bossen vond men uitgestrekte gras landen, waar het vee dartelde, dat Wil lem Maris zo grandioos op zijn doeken heeft vereeuwigd. Smalle wateren, zoals vlieten en sloten, slingerden zich door de landouwen en gaven deze streek een volkomen landelijk karakter. De schilders van de Haagse School heb ben de machtige mogelijkheden die er in dit landschap lagen, ten volle benut. Zij hebben de duffe atmosfeer van het ate- in het openbaar Het leggen van contacten met anderen zal plezieriger, gemakkelijker en doel treffender tot stand komen door eerst de mondelinge cursus te volgen in Het vele blozen, spreekangst, examen vrees en andere vormen van verlegen heid zullen voor altijd verdwijnen. Iedereen kan leren spreken in het open baar Deze cursus is onmisbaar voor zaken lieden, opvoeders, bestuursleden, sport lieden en allen die vooruit willen ko men. Bezoek zonder enige verplichting uwer zijds de OPENBARE LES AVOND. SOEST DONDERDAG 20 FEBRUARI IN ..DE GOUDEN PLOEG", Middelwijk- strnat 74. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. JONKERS' Instituut CASTRICUM Nader adres overbodig. Tel. 02518-2961. Opgericht 1936. De Amerikaanse, Engelse, Russische en Franse ambassadeurs bij de V.N. zullen de hoofden bijeen steken om te zien of ze op de een of andere manier een op lossing voor de problemen van het na bije oosten kunnen bekokstoven. Frank rijk heeft het eerst die idee geopperd, zonder dat die oproep gehoor kreeg. Daarna hebben de Russen het plan weer opgewarmd tot Franse vreugde. De Brit ten bleven er vrij onverschillig onder en het hing van de V.S. af of dat surrogaat voor een topconferentie door zou gaan. Lang liet Washington weten dat het er weinig van verwachtte en dat men het beste V.N.-bemiddelaar Jarring zijn gang kon laten gaan. Maar nu stemt Nixon opeens grif toe. Wat overigens meer zegt over Nixons Europese politiek dan die ten aanzien van het Israëlisch-Arabische conflict. Wat dat laatste betreft valt niet te verwachten dat de regering van Ni xon veel anders zal reageren dan die van Johnson, tenzij wat voorzichtiger. Dat wil zeggen dat Washington achter Israël blijft staan zonder nu alles maar toe te juichen wat er in de Joodse staat gebeurt. De Amerikaanse deelneming aan het topgesprek is waarschijnlijk meer geba seerd op de overweging dat het geen kwaad kan eens toe te geven aan een verlangen van president De Gaulle. Ten slotte is de relatie tussen Parijs en Washington lang verkoeld en hoewel men daarvan in Washington niet bepaald zal sidderen, heeft men er toch wel oog voor dat zo'n kille verhouding ook geen voordelen heeft. Handige sympathie Het feit dat Nixon op zijn Europese reis ook in de eerste plaats Parijs aandoet is een ander teken dat hij wat meer warmte wil brengen in de Frans-Ameri kaanse betrekkingen. Men hoeft daar van stellig niet te hopen dat daardoor een eind zal komen aan de gewoonte van president De Gaulle om wereldpo litiek te bedrijven die men in Wash ington niet toejuicht. Maar al bereikt Nixon er alleen maar mee dat hij door De Gaulle niet voor verrassingen wordt gesteld, dan is dat al van belang. Tenslotte is Frankrijk weliswaar niet een wereldmacht van zo'n orde dat die meetelt bijvoorbeeld in een discussie tussen Russen en Amerikanen, maar di verse Franse initiatieven hebben de Rus sen wel goede kans gegeven zich han dig sympathie te verwerven. Zoals bij voorbeeld weer in het topgesprek over het nabije oosten. Wat Nixon nu in de praktijk gaat bren gen is een oude politieke wijsheid dat men moet zien goede relaties te hebben met anderen wanneer men daar belang bij heeft, ook al heeft men in wezen niet zo veel met die anderen op. Een aanpak die bij De Gaulle wel moet aan slaan, want hij handelt er zelf bij voor keur naar, getuige bijvoorbeeld zijn ge sprek met Spanje. Anderen mogen protesteren dat het Franco-regime niet deugt en dat men er geen contact mee moet hebben. Hij redeneert: ik heb goede relaties nodig met mijn zuiderburen: daar regeert dan toevallig Franco en dan interesseert het niet wat dat voor een man is maar ik moet contact met hem zoeken. Er is al vele malen gepoogd De Gaulle te bena deren op tal van manieren zonder dat hij te beïnvloeden bleek. Nixon die op De Gaulle dient eigen recept toepast, kon wel eens meer succes hebben. lier doen wijken voor de frisse bries van de wind, de lichte lucht en de glans van het water. Bovenal waren de mannen van deze richting vernieuwers, die van de traditionele paden afweken en een nieuw verschiet in de kunst ontdekten. Hun voorgangers, die krampachtig de oude meesters uit de 17e eeuw hadden gecopieerd, misten de artistieke moed om een eigen techniek te ontwikkelen. Pas met de Haagse School brak aarze lend een geheel nieuwe richting in onze schilderkunst baan het impressionis me. Grys Het Franse woord „impression" duidt op een sterke indruk, die de schilder heeft ontvangen. Een ietwat ongewone werke lijkheid vertoont zich aan zijn blik en hij tracht die zo zuiver mogelijk op zijn doek te brengen. Hij schetst dus zijn in drukken, die voor een belangrijk deel worden bepaald door de gemoedstoe stand waarin de schilder op een gegeven moment verkeert. De Hagenaars zagen de „stemming" als een integrerend deel van het schilderij. Zij hechtten grote waarde aan de atmos ferische tekening en werkten veel met grijs, waarmee immers de meest uit eenlopende stemmingen kunnen worden gesuggereerd. Zij hadden daarom een voorkeur voor de kleur boven de vorm, al zou pas Vincent van Gogh met zijn schrille kleuren het impressionisme tot in zijn uiterste konsekwenties doorvoe ren. De Marissen Willem Maris stamt uit een kunstzinnige familie. Ook zijn beide broers, Jacob en Thijs, waren talentvolle schilders en be hoorden zelfs tot de topfiguren van de Haagse School. Jacob Maris heeft vooral als molenschilder naam gemaakt. Als verschijningen uit een droom duiken de molens op veel van zijn schilderijen op. Maar ook als landschapsschilder en vooral als schilder van stadsgezichten was Jacob Maris een openbaring. Wie heeft de Amsterdamse Schreierstoren ooit zo voornaam uitgebeeld als deze schilder Thijs Maris was de droom- of sprookjesschilder, wiens fijne, voorname kleuren gelijk een criticus zich eens uit drukte „een stemming weergeven, die op de grenzen van het ongeziene lijkt te zweven." Willem, de jongste van de broers, ver schilt veel van Thijs. Men heeft hem dikwijls de beestenschilder genoemd. Vooral koeien en eenden zijn .door hem op schitterende wijze in beeld gebracht. Achter zijn huis hield hij een eenden kooi om deze dieren regelmatig te kun nen bestuderen. Maar ook het Hollandse landschap heeft hij in hartstochtelijke kleurenpracht op het doek gebracht. Op merkelijk was dat Willem Maris veel minder voor het grijs was geporteerd dan de andere Hagenaars. Hij werkte veel met lichteffecten en daarom heeft zijn werk niet het beklemmende dat Ja cob met zijn grijze tinten wist te be reiken. Mesdag De Haagse School heeft nog meer mees ters voortgebracht. Een der belangrijkste was Weissenbruch, wiens onstuimige luchten aan zijn werken een groots en weids karakter gaven. De Groningse bankier-schilder H. W. Mesdag, die zich in 1869 in de residentie vestigde, was een beroemdheid als schil der van strandgezichten. Hij huurde een kamer in een hotel aan de zeekant om te allen tijde de kust te kunnen obser veren. Geen schakering in het aspect van het water bleef een geheim voor hem. In 1880 sloot hij met de „Soeiètè Zo zien de WISO-zegels er uit die U als uw boekje vol is recht ge ven op ƒ2,50 bij uw WlSO-winkeliei of bij de Raiffeisenbanken. Uw WISO kaart is snel volgespaard, want WISO zegels worden U bij contante aanko pen gratis verstrekt in 75 WISO zaken. 1968-69-70 anonyme du Panorama maritime de la Hay" een overeenkomst om voor de som van 50.000 een zeegezicht van reus achtige afmetingen te schilderen. Jaren lang heeft Mesdag gewerkt aan dit we reldberoemde panorama, dat een grijze dag aan zee uitbeeldt. Overigens heeft hij niet het gehele doek. geschilderd. Zijn vrouw beeldde het dorp in de binnen haven uit, de jonge De Bock schilderde het duinlandschap en de talentrijke Breitner de militairen met hun paarden. Tot de grootste schilders van de Haagse School behoorde de Groningse kunste naar Jozef Israëls, die vooral als por tretschilder naam maakte en daarom een zeer aparte plaats inneemt tussen zijn tijdgenoten. Communistische partijen beschouwen zichzelf graag als monolithisch als uit één brok steen bestaande. Dat is histo risch zo gegroeid: de communistische partij die een heel nieuwe maatschappij in Rusland opbouwde, had genoeg te doen om zich eenvoudig geen intern ge kissebis te kunnen permitteren en al kan men de methoden waarmee afwij kende meningen werden vermeden niet steeds bewonderen, er was goede reden waarom ze werden toegepast. Het was trouwens in een vrij simpel ge construeerde samenleving ook mogelijk zulk monolithisme af te dwingen. Een moderne staat als Rusland nu is raakt echter voor de kwaliteit van zijn tech nologische ontwikkeling meer en meer afhankelijk van lieden die bij hun we tenschappelijk werk nodig hebben dat ze in vrijheid onderzoeken en het is slechts menselijk dat ze ook buiten hun vak die vrijheid nemen om te onderzoe ken. Als konsekwentie van het indu strieel en technisch in de voorste gele deren opereren moet de sowjet-unie ac cepteren dat om het zo maar te noe men ook politiek nu genuanceerder wordt gedacht dan toen het er alleen maar om ging de achterstand in zware industrie in te halen. In het westen heerst nog vaak de ge woonte communistische regerende par tijen inderdaad te zien als die monolit hische organen waarvoor ze zich naar gewoonte uitgeven. Terwijl in feite, net als in democratieën, vooruitstrevender en liberaler groepen zich meten met reactionairder, orthodoxer gezinde vleu gels. Zij het met dit verschil dat deze botsing tussen de vleugels zich niet af speelt in een parlement, maar in de partij zelf. Men kan er met enige goede wil iets in gaan zien als een verkapt twee-partijen stelsel binnen één partij. Het is een beeld dat zich in Tsjecho-Slowakije openbaart, duidelijk is in Toto's Joego slavië, maar zich ongetwijfeld ook voor doet in de sowjet-unie. Twee ideeën Wie wil weten wat zich in deze zin in Moskou afspeelt, moet afgaan op aller lei tekenen. De weifelende Moskouse houding sinds de inval in Tsjecho-Slo wakije heeft al vaker tot veronderstel lingen geleid dat in de Kremlintop twee ideeën tegen elkaar botsen en dat de haviken, de orthodoxen, de overhand hebben gekregen. De duiven, zoals Kosy- gin, zouden hebben moeten wijken voor Brezjnew en de zijnen. Vandaar ook ge ruchten als zou premier Kosygin aan het eind van zijn politieke carrière zijn ge komen. Thans zijn er allerlei tekenen dat Kosy gin en als zijn medestander wordt ZIEKTEWET. - Is de wet zware ge neeskundige risico's al in werking ge treden? Vallen hieronder ook de men sen die in verpleegtehuizen zijn opgeno men en uit het zikeenfonds zijn getre den of worden deze kosten betaald door middel van de bijstandswet? Als kapi- tr-', eigen huis e.d. aanwezig zijn kun nen deze dan worden gebruikt om de kosten te dekken? Antwoord: Sinds 1 april 1968 is de alge mene wet bijzondere ziektekosten vol ledig van kracht. Zodra een patiënt lan ger dan een jaar opgenomen is geweest (waarbij onderbrekingen tezamen van hoogstens 30 dagen niet meetellen), kan aanspraak gemaakt worden op betaling voor rekening van de A.W.B.Z. Hierbij kan worden aangenomen, dat onder er kende ziekenhuizen en daarmee gelijk te stellen inrichtingen kan worden ver staan elke inrichting, waarin voor zie kenfondsrekening patiënten kunnen wor den opgenomen. De opneming in ver pleeginrichtingen kan al vanaf de eers te dag voor rekening van de A.W.B.Z. komen. Onder verpleeginrichting wordt verstaan aan instituut van gezondheids zorg, dat erop gericht is verpleging, verzorging en medische behandeling te geven aan patiënten, die deze elders r'et of niet voldoende kunnen krijgen en die hiervoor niet of niet meer in een ziekenhuis behoeven te verblijven. In lichtingen en aanvragen kunnen gericht worden aan de instantie bij wie men verzekerd is tegen ziektekosten. Niet-verzekerden kunnen zich wenden naar keuze tot een ziekenfonds of par ticuliere verzekeringsinstelling, die toe gelaten is als uitvoeringsorgaan der A.W.B.Z. De algemene bijstandswet komt hier dus niet aan te pas. Wel echter, als een bejaarde zijn eigen bij drage niet kan opbrengen of wanneer een patiënt zijn kleedgeld, zakgeld etc. niet kan opbrengen. LAGERE PREMIE? - Komt iemand, wiens inkomen 3500 gulden per jaar bedraagt en die nog geen 65 jaar is, in aanmerking voor een lagere zieken fondspremie? De man is vrijwillig ver zekerd en meent in verband met ge naamde omstandigheden te kunnen pro fiteren van de speciale regeling die er voor deze mensen zou zijn. Antwoord: Er is geen algemeen gelden de premiereductie bij lage inkomens. Wij adviseren U echter bij het zieken fonds waarbij U aangesloten bent te in formeren of bij een dergelijk laag in komen een premie-reductie kan worden toegepast. Er zijn wel ziekenfondsen die daartoe bereid zijp. Overigens lijkt ons hier ook wel reden te zijn tot een be roep op de algemene bijstandswet bij de gemeentelijke sociale dienst. VOETBALKWESTIE. - Stel, dat Ajax in de eerste wedstrijd om de Europa cup tegen Anderlecht thuis met 2-0 wint en uit met 5-2 verliest. Wie gaat er dan volgens U over naar de volgen de ronde? Volgens een collega is het Ajax want hij beweert dat de doelpun ten die in de uitwedstrijd gemaakt zijn dubbel tellen. Ik meen echter dat bij een gelijk aantal doelpunten in beide wedstrijden die club overgaat die - uit - de meeste doelpunten heeft gemaakt, Wie heeft gelijk? Antwoord: In de eerste twee ronden voor de Europacup worden de doel punten in de uitwedstrijd dubbel ge teld. CYCLAME, - Wij bezitten een zuiver witte cyclame die al voor het vierde jaar bloeit. Nu is er plotseling een vol komen rode bloem bijgekomen, uit slechts één knol, gelijk met de witte. Hoe is dat nu mogelijk? Antwoord: Dit is een verschijnsel dat we bij meer planten, zowel bij bloe men als groenten en fruit waarnemen, zonder aanwijsbare oorzaak. Heel dui delijk kunt U dat vaak zien bij onze kamerazalea, waar we ook op één plant vaak twee kleuren bloemen waarnemen. Men noemt dat een sport- of spontane variatie in tegenstelling met atavisme of terugslag op de oude stam. Op deze manier is men in het bezit gekomen van nieuwe en soms betere rassen of variëteiten zonder dat men gekruist had. Als men in een dergelijk geval deze sport wil behouden, dient men deze stengel of takgedeelte (is dus bij de cyrlame niet van toepassing) ongeslach telijk vermenigvuldigen door enten, af leggen of stekken. in deze vaak partij-ideoloog Soeslow ge noemd, die ook tegen het ingrijpen in Praag was omdat hij de verwijdering tussen Moskou en de C.P.'s in de wereld bedenkelijker achtte dan een beetje va riatie in de systemen binnen het blok misschien toch veel sterker staat dan Brezjnew, al kreeg die dan met gene- raalssteun de inval voor elkaar. Men maakt dit op uit het doen en laten van de Roemeense partij- en regerings leider Ceausescu, die in een rede open lijk afkeurde dat Brezjnew de theorie heeft uitgedragen dat communistische landen nooit helemaal soeverein zijn. Ze moeten rekening houden met de meer derheid in het communistisch verband van staten. Dit is echter voor de Roe meen onaanvaardbaar. Liberale koers Kort na de inval 'in Tsjecho-Slowakije hield Ceausescu zich publiekelijk opval lend op de vlakte; tenslotte was zijn land een logische volgende kandidaat voor een tuchtiging door de troepen van het Warschaupakt. Dat hij nu weer openlijk met de door Brezjnew 'fel ge laakte Tito confereert, weer afwijst dat de troepen van het Warschaupakt in Roemenië komen oefenen, en zelfs de „Brezjnew-leer" van de beperkte soe vereiniteit afwijst, duidt er wel op dat hij voorlopig het gevaar geweken acht bestraft te zullen worden. En dat hij kansen ziet door te gaan met het lich telijk uit de door Moskou aangegeven pas te lopen. Dat duidt er op dat de liberalere koers der duiven toch sterker is in Moskou dan na Praag wel gevreesd werd. Een ander teken is de betrekkelijke rust waarmee in Moskou gereageerd wordt op het door Ulbricht om Berlijn opge klopte crisisje. En het feit dat de Tsje- choslowaakse premier Dubcek intern te genover de Novotny-vleugel in zijn par tij weer wat sterker is komen te staan. Het is niet gezegd dat de Kosygin-vleu- gel de overhand houdt in Moskou, maar alleen al dat zo duidelijk twee richtin gen met elkaar concurreren lijkt een garantie dat een terugkeer naar een „monolithische eenheid" als waarop Sta- lin zijn regiem baseerde onmogelijk is geworden. Enschede is de eerste gemeente van ons land, waar een leraar Nederlands te hulp is geroepen om de gemeente-amb tenaren te leren begrijpelijk Nederlands te schrijven in hun officiële brieven. Een verstandige maatregel, want heel wat ambtelijke stukken zijn voor de burger, ja zelfs voor ambtenaren op andere af delingen en in andere plaatsen, zo moeilijk leesbaar, dat ze maar half of geheel verkeerd worden begrepen. Een stadhuisklerk behoeft geen stadhuistaal te bezigen. Duidelijkheid is een eerste vereiste. Al was het maar uit beleefd heid en om misverstanden en ergernis of boeten te voorkomen. Wanneer mogen of moeten ook de an dere ambtenaren eens gewoon Neder lands gaan schrijven Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij die over het jaar 1968 nog vorderingen op de gemeente hebben, deze ten spoedigste doch in elk geval vóór 15 maart a.s. ter ge meentesecretarie (afdeling financiën) moeten indienen. Hetzelfde geldt voor vorderingen ten laste van de gemeentebedrijven. De daarop betrekking hebbende rekeningen moeten worden ingediend bij de desbe treffende bedrijfsadministraties. Indiening van rekeningen na genoemde datum zal ernstige vertraging van de uitbetaling ten gevolge hebben. Soest, 18 februari 1969. De nauwe betrekkingen tussen de ge meenten Soest en Amersfoort, ten aan zien van het muziekonderwijs, bestaan thans ruim 4 jaren. In deze tijd is de dépendance van de Amersfoortse Muziekschool in Soest voor de inwoners een vertrouwd begrip geworden. Vele leerlingen gaan weke lijks de deur binnen van het pand aan de Middèlwijkstraat, om het muziekon derwijs te volgen. Ook in de dépendan ces Soestdijk en Soesterberg wordt hier toe gelegenheid gegeven. Dit jaar worden door de muziekschool ook weèr ritmieklessen verzorgd in een lokaal van de v. d. Hucht Kleuter school. Tevens bestaan er goede betrekkingen met de bekende Soester Muziekvereni ging P.V.O., waarvan de jonge leden de corpslessen volgen, gegeven door docen ten van de muziekschool. Tot nu toe konden de ouders van de leerlingen kennisnemen van de vor deringen van hun spruiten, tijdens de openbare demonstraties Algemene Mu zikale Vorming, die jaarlijks door de verschillende klassen, onder leiding van de docent, gegeven worden. Ook de plaatsen Soestdijk en Soesterberg ware: met hun A.V.M.-klassen of kleinert groepen vertegenwoordigd. Thans zal het werk van de muziekschool onder bredere aandacht worden ge bracht, door een uitvoering waarin, be halve een groot aantal instrumentale leerlingen uit Soest en Amersfoort, ook de jeugdafdeling van P.V.O. zal optre den. Het zal een afwisselend geheel worden, dat een goed beeld zal geven van de mogelijkheden, die de Muziekschool in Soest en Amersfoort biedt. Om het programma niet al te uitvoerig te maken, zullen aan deze uitvoering geen A.V.M.- en ritmiekklassen deel nemen. Er wordt aan de inwoners van Soest gelegenheid gegeven nader ken nis te nemen van laatstgenoemde vor men van het muziekonderwijs bij de speciale demonstraties, die in dit cursus jaar gegeven zullen worden. De leerlingenuitvoering op dinsdag 25 februari a.s. vindt plaats in gebouw „De Rank", Soesterbergsestraat 18, en begint om 19.30 uur. Wellicht kan deze uitvoering adspirant- leerlingen helpen in hun keuze van instrument. NieuwerhoeKpleln 1 Soestdijk iel. 02155 -2850 conferentie in Genève Er is toch wel iets veranderd. In 1913 hadden de Europese landen 52 procent van de wereldexport op hun naam staan. In 1937 was hun aandeel tót 42 procent geslonken. En die lijn heeft zich doorgezet. Politiek en econo misch kan men dus van een „ont-euro- Na vijf jaren bittere strijd werd Duits land in 1945 verslagen, doch ook Frank rijk en Engeland waren uitgeputZe hadden met grote krachtsinspanning en veel leningen uit Amerika weliswaar de oorlog gewonnen, maar de vrede konden ze niet meer met volle inzet benutten. Opnieuw moesten de Ver. Staten te hulp snellen. Met het Marshall-plan kwam een fikse injectie van nieuwe miljoenen. Het geloof in de vooruitgang herleefde; maar de grootse plannen van de idealis ten werden weldra in de koelkasten ge schoven: ieder trachtte zichzelf het beste te helpen. Met deze kortzichtige politiek bleef het wezenlijke probleem onopge lost. De Europese landen waren nu eenmaal te klein geworden voor hun moderne economieën; de economische barrières die zij langs de grenzen optrokken, vormden een beletsel voor een duurzame welvaart. De Westeuropeanen bemerkten met schrik dat hun landen niet langer in het centrum van de wereld lagen. Het wa ren „randgebieden" geworden. West- Europa werd in zijn bestaan bedreigd door een nieuwe totalitaire macht, die zich tot in Azië uitstrekte. En ook de Europese rijkdom was verdwenen! Im mers, terwijl de volken van Europa zichzelf en elkaar hadden uitgeput in twee gruwelijke oorlogen, waren andere werelddelen, die vroeger sterk van Euro pa afhankelijk waren, zelf tot ontwik keling gekomen. Europa was langzaam maar zeker achterop geraakt Afhankelijk In dat besef nu leven op het ogenblik miljoenen Europeanen in angst voor zeer vele miljoenen Russen van de steun van een aantal welgezinde Amerikanen. En dan te weten dat Europa vijftig jaar geleden nog de heerseres van de wereld was Wat was Amerika toen Niets meer en niets minder dan een „geëmigreerd Europa", dat bij de Europese landen fi nancieel diep in de schuld zat. De wer kelijkheid van vandaag is dat de Ver enigde Staten onbestreden het machtig ste land van de wereld zijn. De destijds financieel van Europa afhankelijke land verhuizers zijn nu kapitaalkrachtige geldschieters geworden. Vijftig jaar geleden was Rusland een ex tensief geëxploiteerde agrarische staat met een eerste begin van industrialisatie, gefinancierd met Europees, vooral Frans kapitaal. Vandaag aan de dag is de sow jet-unie onbestreden wereldmacht num mer twee Ont-europeanisering Tegenover de groeiende betekenis van de wereld buiten Europa staat een verlies aan gewicht van de Europese wereld. Enkele gebeurtenissen hebben dat dui delijk geïllustreerd. Decreteerde niet om één voorbeeld te noemen in 1954 een Chinese regering de likwidatie van de Franse koloniale gebieden op een peanisering van de wereld" spreken. Deze teruggang van de Europese landen is beangstigend. Het is waarschijnlijk geen wonder dat velen zich afvragen: heeft Europa nog wel een toekomst Het is mede door deze onzekerheid dat de zucht naar emigratie zo is toegeno men. Velen ook wachten gelaten af wat de toekomst brengen zal. Gebonden En toch ligt er, dicht bij huis, voor allen een grote taak en een grote kans! Wist u, dat het vrije Europa beschikt over een arsenaal aan kapitaal en werkkrach ten dat voor geen ander werelddeel on derdoet? Toch kan west-Europa zich niet vrijelijk bewegen, eenvoudigweg omdat het zit vastgebonden met zelf gesmede ketenen, „grenzen" genaamd. Wanneer de landen van west-Europa hun grenzen helemaal zouden open gooien, dan zou eindelijk een begin kun nen worden gemaakt met het inhalen van de enorme achterstand. Voor de landbouw, de Industrie, de scheepvaart alsook voor het geestelijke en culturele leven zou dan een nieuwe periode van bloei kunnen aanbreken. Langzaam maar zeker komt men tot het inzicht, dat de tijd van de nationale staatjes voorbij is; de moderne proble men ontwikkelen zich namelijk steeds meer tot vraagstukken, die in nationaal verband niet meer oplosbaar zijn. Nederland en België hebben pas in prin cipe besloten om het plan voor de Be nelux alsnog verder uit te werken. Het is wel 20 jaar na de afspraak, maar be ter veel te laat dan helemaal nooit. Problemen De wereld van vandaag is in feite maar klein. De snelle communicatie-middelen als vliegtuigen, radio en telefoon heb ben een grondige wijziging in de situatie gebracht. Wat vandaag de gedachte is van een enkeling, is morgen doorgedron gen in de gehele wereld, en er is geen plek meer, waar de robot-mens van vandaag kan vluchten om de jacht van dit leven en de gevaren van dit atoom tijdperk te ontlopen. Wanneer er van daag ergens ter wereld een conflict ont staat, kan het morgen leiden tot een we reldbrand. VOOR MODERNE COIFFURES Soesterbergsestra at Telefoon 2045 Zo is het ook met de staten van Europa onderling. Geen land is meer in staat zelfstandig vrede, veiligheid en welvaart van zijn burgers te verzekeren. Europa staat voor vele problemen: zijn defen sie, de vluchtelingen, de waardedaling van het geld, de werkloosheid, de over bevolking, de begrotingstekorten, de voedsel overschotten, de woningnood en nog andere. Wij kunnen en mogen deze problemen niet meer nationaal zien. Dit zijn Europese problemen geworden! Geen land kan ze zelfstandig oplossen en de moeilijkheden van het ene land slaan terug op het andere. In de huidige wereld van continenten zijn onze kleine Europese staten ver ouderd. Hun regeringen moeten bereid zijn de nationale aangelegenheden te trekken in de Europese sfeer Waarom? Omdat er weer ruimte moet komen en weer hoop op de toekomst Dit alles kan alleen worden bereikt wan neer wij een nieuwe Europese gemeen schap gaan opbouwen; wij moeten ko men tot een Europese eenwording. Voor Europa's roeping en Europa's redding. Uw kamerplanten mogen 's winters be slist geen gewoon koud water hebben. In koude maanden dient U te zorgen voer water op temperatuur. Een inktvlek op een parketvloer, die door omstandigheden niet direct ver wijderd is, kunt U alsnog verwijderen door de vlek heel voorzichtig af te schu ren met heel fijn schuurpapier. Daarna weer flink in de was zetten. Een vouw in een tapijt houdt U ge durende een uur nat; daarna opstrijken aan de achterzijde. Wanneer een dier veel aan hout knaagt is dit een teken van verlangen naar wat zout. Voeg wat zout toe aan het water, waar mee U uw ruiten schoonmaakt. U hebt dan geen last van bevriezen. Leren stoelvertrekken kunt U, nadat U deze eerst grondig gewreven hebt, met melk schoonmaken. Hebt U maar enkele druppels citroen nodig, prik dan een gaatje in de vrucht, pers de druppels er uit en het kleine gaatje zal weer dichttrekken, zodat df citroen niet zal uitdrogen. Kaarsen zullen langer branden, indien U in het gesmolten kaarsvet van bran dende kaarsen zeer fijn zout strooit.

Soester Courant | 1969 | | pagina 7