Soest toen - Soest nu HOOG TIJD I De dieren zullen u dankbaar zijn! V.V.V.-nieuws DE NADELEN VAN PAKISTAANS SUCCES Het oog gericht op crisisje van Frans fabrikaat Vrijdag 21 februari 1969 48e jaargang no. 1$ Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Kerkconcert Jaarvergadering Winkeliersvereniging Collecte Groesbeekse Tehuizen Jongerensociëteit Soestdijk Politiebureau 4-4-4-1 Tclef. Brandweer 3-3-3-3 Soester militairen redden jongetjes van verdrinkingsdood Jongerensociëteit „Trefpunt" SOESTER1 OURANT Abonnement per kwartaal 3,50, per post 6,50 Verschynt Iedere dinsdag en vrödag Het hemd is altijd nader dan de rok. Waarom halen we dit overbekende spreekwoord hier aan? Om er iens op te wijzen hoe we hier in Nederland maar gezapig voortleven in een soort welvaartstaat, onder elkaar gezellig wat bakkeleien over meer loon ,dure prij zen, hoge belastingen en teveel of te weinig defensieve middelen, terwijl op vele plaatsen in de wereld een openlij ke of wat verholen strijd aan de gang is, waar miljoenen mensen bij zijn be trokken. Hier leven we in een schijnbare vrede, elders is men druk bezig oorlog te voe ren of er op aan te sturen, staten te bedreigen, mensen te onderdrukken. En wie zich in die gebieden daartegen ver zet, in opstand wil komen, wordt in de ze „vredelievende" wereld zonder veel opzien gelikwideerd. In Vietnam sneuvelen iedere week nog honderden mensen voor een onnutte zaak. In Nigeria heerst een stammen- oorlog waarbij honderdduizenden men sen de dood vinden, door geweld en deer honger, zonder dat de „beschaaf de'" wereld er iets tegen doet, behalve wapens sturen. In het nabije oosten staat men elkaar dagelijks naar het le ve: doen Arabische guerilla's zinloze aanvallen op Israëliërs, waartegen de laatste weer vergeldingsacties onderne men, waarbij doden vallen. Voor de Arabieren blijft vernietiging van Israël het parool; overleg voor een vreedzaam samenleven blijkt onmoge lijk. In China is een voortdurende strijd om de macht al lange tijd aan de gang, waarbij langzamerhand miljoenen men sen zijn om zeep gebracht. In Japan worden hele veldslagen geleverd tussen linkse en rechtse studenten en de po litie, waarbij doden en gewonden val len. In Zuid-Amerika wordt in steeds meer staten de ogenschijnlijk- demo cratie steeds meer verdrongen o:.i plaats te maken voor een staf dictatoriaal be wind, dat velen in de gevangenissen werpt of ter dood brengt. In Spanje, in Portugal, in Griekenland een straffe rechtse dictatuur, in oost- 7" -ropa de linkse dictatuur met de on derdrukking van gehele volkeren die wel anders zouden willen maar het recht niet hebben zichzelf te zijn. In verschillende Afrikaanse landen een links of een rechtsgeoriënteerd persoon lijk bewind, al naar men het wil be kijken. En met deze opsomming zullen we er nog wel niet zijn, want er ge beurt nog veel meer onrecht en onmen selijks in de wereld, dat in de veelheid aan onze ogen voorbij gaat. Over aller lei vormen van discriminatie spreken we nog niet eens. Deze hypocriete wereld heeft nochtans een instrument in het leven geroepen om de vrede in de wereld te bevorde ren, onder de nu als een leugen aan doende naam van „Verenigde Naties", met als summum van hypocrisie een „Veiligheidsraad". De staat die zich door een ander bedreigd voelt of tegen wie gewelddadigheden worden begaan, kan bij die Veiligheidsraad een klacht in dienen. Dan komt de raad in spoedzitting bij een, spreekt een veroordeling of een vermaning uit engaat weer slapen. Als het heel erg lijkt en men kan het er toevallig over eens worden, zet de Verenigde Naties wat politietroepen op wacht in het bedreigde gebied, die echter hard moeten weglopen als het desondanks knokken wordt. Maar we doen alsof we toch een vre- des- en veiligheidsinstituut hebben ge schapen. Ook al weet ieder, dat als puntje bij paaltje komt, de zich het machtigst voelende staat in een con flict zich van die V.N. niets aantrekt er rustig gaat vechten, bezetten, onder drukken; propagerend dat het wel moest terwille van de eigen veiligheid. Als er ergens tegen een strijd, een bedreiging, een onderdrukking wordt geprotesteerd, dan geschiedt dat meer uit een politie ke anders gerichtheid, dan uit zuiver menselijke impulsen. De situatie in de wereld neemt een steeds dreigender karakter aan. Daar van zijn nog veel meer tendensen te signaleren dan we in het bovenstaande konden doen. We zouden dat ook in Nederland beter moeten gaan inzien. Beseffen, dat het hoog tijd wordt de handen ineen te slaan. Het partij- en godsdienstig secretarisme, gebaseerd op kleinburgerlijke verschillen en verlan gens, laten varen en gezamenlijk de vrede bevorderen. Het is er de hoogste tijd voor! Het maandelijks kerkconcert in de Oude Kerk te Soest is vastgesteld op woensdag 26 februari a.s., 's avonds 8 uur. Het wordt gegeven door het Her vormd Jeugdkoor o.l.v. Maarten Kooy. Er wordt muziek ten gehore gebracht van de 17e t.e.m. de 20e eeuw: motet ten van Pevernage (9-stemmig Gloria in excelcis), Gabrieli (8-stemmig Jubilate Deo), Greene (Magnificat), Brahms (een van zijn grote kerkelijke motetten „Warum ist das Licht gegeben dem Mühseligen) en Distier (Führwahr, er trug unsere Krankheit). Verder een cantate van Joh. Kuhnau „Gott sei mir genadig". Instrumentalis ten van de Nederlandse Cantorij zorgen voor de begeleiding hiervan. De soli worden natuurlijk door koorleden ge zongen, n.1. Jaroen Laöut en Marcel Sommer, jongenssopraan; Ciska Schei- land, alt; Pier Veldman, tenor en Kees de Groot, bas. De organist Jan Jansen omlijst één en ander met een Cappricio van Georg Böhm en de partita „Wo Gott zum Haus nicht gibt sein Gunst" van Hugo Distier. Maandag 24 februari te 8 uur n.m., houdt de Winkeliersvereniging Soest haar jaarvergadering in de bovenzaal van café-Restaurant „Soestdijk", aan de Vredehofstraat. Naast de gebruikelijke punten voor de jaarvergadering komen in behandeling voorstellen tot het verlenen van een subsidie aan de V.V.V. en een etalage actie ter gelegenheid van de opening van de sporthal. De jaarlijkse collecte voor de Groes beekse Tehuizen zal dit jaar in Soest worden gehouden van maandag 24 fe bruari tot en met zaterdag 1 maart. Treft U geen collectant, dan kunt U gireren: 882788 ten name van Groes beekse Tehuizen te Groesbeek. Zondagavond a.s. wordt in het Ludgar- disgebouw weer het maandelijkse dis cobal gehouden. Voor deze avond is een fraaie bar inge richt, die de gezelligheid nog meer zal verhogen. De avond begint weer te 8 uur. Terwijl wij een beetje gewend raken aan de moeilijkheden die de sneeuw ons heeft bezorgd, beginnen voor de dieren in de natuur de moeilijkheden pas goed. Door de dikke sneeuwlaag wordt het voor hen onmogelijk om hun kostje bij elkaar te scharrelen. De dieren die zich in de onmiddellijke nabijheid van de mensen ophouden komen daar nog wel aan hun trekken, maar ook aan de die ren in de bossen moet worden gedacht. Evenals voorgaande jaren verzorgt de Dierenbescherming de voedering van de dieren in ons dorp, vooral op die plaat sen waar zich, zij het dan beperkte dieren-concentraties ophouden. Voor de verzorging van de dieren in de bossen, heeft men ook dit jaar en niet tever geefs een beroep gedaan op de politie, die personeel en materieel beschikbaar stelt. /V gjjMM gHj De datum 6 maart is niet meer zo ver weg. Daarom beginnen we alvast wat te ver tellen over deze donderdag, dat wil zeggen over de avond van genoemde datum. Dan opent om half acht in ge bouw De Rank (Soesterbergsestraat 18) de leden-vergadering van onze V.V.V. Alle leden, die belangstellen in het wel en wee van onze vereniging, zijn harte lijk welkom. Behalve de gewone pro grammapunten, die gebruikelijkerwijs, aan de orde zijn, is er een aantrekkelijk onderdeel ingelast. Dit zal zo ongeveer om 9 uur aan de beurt komen. Er zullen dan door ons reisbureau (Ruys Co.) ^-éis-dia's ver toond worden. Wij nodigen dus alle leden van V.V.V. Soest uit, deze avond te komen bijwo nen. Bent U nog geen lid, maar U zou toch wel eens willen kennismaken of uw interesse gaat uit naar de kleurige beelden, die de firma Ruys U zal laten zien, komt U dan ook gerust binnen. Wij komen spoedig nog nader op deze avond terug, maakt U alvast een notitie in uw agenda. Er is weer aardig materiaal binnen gekomen betreffende het eigen land en de mogelijkheden in de komende vakan tiedagen. We noemen hiervan: het Shet- land Ponypark te Slagharen (Overijssel), waarvan de folder zegt, dat het bijzon der geschikt is voor gezelschappen, zo als schoolreisjes, bejaardentochten enz. Ook vindt men hier een prachtige va kantiegelegenheid voor het gehele ge zin in de hiervoor bestemde zomerhuis jes. Bij een dergelijk verblijf is een pony met wagen inbegrepen. U kunt alvast kennismaken via het fol dertje. De Stadhouderslaan, richting Baarn, vijftig jaar geleden Met de voor dit werk ideale „Land rover" een der laatste aanwinsten van de politie, met voor- en achterwiel aandrijving, waardoor de dikste sneeuw laag met het grootste gemak wordt ge nomen, bereikt men de op verschillende plaatsen gecreëerde voederplaatsen waar op gezette tijden allerlei voedsel wordt uitgestrooid. Woensdagmiddag is op beperkte schaal met deze voeder-actie gestart, en wan neer de omstandigheden niet wijzigen zal de frequentie worden opgevoerd en het aantal voederplaatsen worden uit gebreid. Voor deze voedering is uiteraard veel eetbare waar nodig, daarom doet het bestuur van de Dierenbeschreming een beroep op de bevolking om het oude brood en ander voor de dieren geschikt voedsel niet weg te gooien, maar be schikbaar te stellen voor de dieren in de natuur. Daartoe kunt U terecht bij het Dierentehuis aan de Klein Engen- daalweg en op het politiebureau, waar alles in dank wordt aanvaard. Wanneer U in eigen omgeving eten voor die dieren strooit, bedenk dan dat de dieren door de honger minder voorzich tig zijn geworden en de kat voor de vogels een grote vijand is. In de kleine berichtjes heeft men de laatste tijd kunnen lezen over allerlei onrusten in Pakistan, die president Ajoeb dacht te kunnen beteugelen door het afkondigen van de noodtoestand. Hij heeft kunnen ervaren dat die nood toestand er alleen maar toe heeft geleid dat de rellen ernstiger en gevaarlijker werden. Dus ging hij door de knieën en schafte de noodtoestand weer af. Oppo sitieleiders als Bhoetto kwamen weer op vrije voeten. Een les voor de president als regeringsleider zeg maar dictator en als generaalmet het militaire ge zag kan men niet alles bereiken. Een bijzonder aspect in deze zaak is echter dat Ajoeb Khan, sinds hij de vrijwel absolute macht aan zich trok. bijzonder veel goeds heeft verricht voor zijn in tweeën gespleten land. Wanneer men althans kijkt naar de statistieken der economen. Contrast Het nationaal inkomen is in de afgelo pen vijf jaar sneller gestegen dan in enig ander land in deze omgeving en het contrast is helemaal sterk bij ver gelijking met de andere helft van het voormalige Brits-Indië. In India ziet men de ene gezagscrisis na de andere, een afbrokkeling van de voornaamste stabiliserende politieke fac tor, de Congrespartij. Om de haverklap moet de centrale regering ingrijpen om dat provincies met vele miljoenen inwo ners onbestuurbaar worden. Onder het paternalistische gezag van Ajoeb Khan met een beetje fantasie een Aziatische De Gaulle te noemen heeft Pakistan grote stabiliteit gekend en als gevolg daarvan en van een tac tisch stimuleren van bovenaf ook een zeker relatief belangrijke stijging van welvaart. Sneller Het was kennelijk toch niet genoeg voor de Pakistanen. Wellicht ook bewijst wat in Pakistan gebeurt de stelling dat geen situatie ooit zo moeilijk is als een van vooruitgang: die gaat een bevolking steeds te langzaam. Is de situatie toch vrijwel uitzichtloos, dan willen massa's nog wel eens verval len in een apathische berusting. Een beetje vooruitgang brengt eisen van steeds sneller, steeds meer. Het wordt nu pas goed moeilijk voor Ajoeb Khan en eventueel zijn opvolgers om de opgaande lijn in stand te houden. Zelfs een zo nabij liggend afschrikwek kend voorbeeld als India zal de Paki stanen waarschijnlijk niet veel leren. West-Europa heeft weer eens zo'n cri sisje waarvan Parijs het patent schijnt te bezitten Directe oorzaak is dat in Londen - op de Britse uitnodiging - de Westeuropese Unie (W.E.U.) heeft ver gaderd, zij het dan zonder Frankrijk dat door naarstig onderzoek van de statuten heeft ontdekt dat dan eigenlijk niet vergaderd is. Nu is met een dergelijke letterzifterij een gehouden bijeenkomst uiteraard niet ongedaan te maken, maar een beter argument kon men in Parijs kennelijk niet zo gauw bedenken. Wat in wezen ue Franse regering steekt, is dat haar E.E.G.-partners er geen been in zagen samen met de Engelsen te gaan spreken over de situatie in het nabije oosten, ook al had president De Gaulle dit verboden. Het lijkt er een beetje op of zo, althans in politieke za ken, de Britten door een achterdeur de E.E.G. zijn binnengehaald nadat De Gaulle bij herhaling de voordeur in hun gezicht had dichtgesmeten. Hierbij ergert de Fransen nog meer dat hun pogingen om tot een politieke sa menwerking der E.E.G.-landen te ko men steeds schipbreuk hebben geleden op de onwil van de andere vijf om de door De Gaulle gewenste rolverdeling te aanvaarden. Wat hij wenste was dat de Zes de grote buitenlandse politiek aan Frankrijk zouden overlaten. Of an ders gezegd: dat Frankrijk de economi sche betkeenis van de hele gemeenschap mocht gebruiken als basis voor een grote-mogendheidsallure. Het Westeuropees gesprek komt daar om des te onaangenamer aan, omdat Parijs bij het komend overleg der gro te Vier over de toestand in het nabije oosten had willen optreden als de stem van West-Europa, maar het ziet er nu naar uit dat Londen dat met meer recht kan doen. Wat de Britse diploma tie heeft klaargespeeld, is de wereld nog eens duidelijk te laten zien dat De Gaulle een wereldpolitieke rol op bluf speelt zonder de werkelijke machtspo sitie waarop zo'n rol zou moeten steu nen. Behalve dan een klap voor het Franse prestige is er eigenlijk niets aan de hand, zij het dat de wraak van de ge neraal zou kunnen zijn dat hij uit de W.E.U. stapt. Nu is dat niet zo'n bij zonder gewichtig instituut geworden, maar het is wel het kader waarin om maar iets te noemen de Duitse herbe wapening is geregeld en de opneming van de bondsrepubliek in de Noordat- lantische verdragsorganisatie. Het is ook voor Parijs wel een beetje gevaarlijk om deze inkapseling van Duitsland he lemaal op losse schroeven te zetten. Met name de Russen zouden Parijs hiervoor niet erg dankbaar zijn. De Franse regering is ijverig aan het terugslaan en dan wel in het bijzonder in de richting Bonn. dat net weer met wat wezenlijker Berlijnse crisis zit en daarom niet in een positie om al te on aangenaam te zijn jegens de Fransen. Waarschijnlijk zal wel een ander formeel zalfje op de wond gesmeerd worden om de gekwetste prestiges te laten genezen. Maar een andere konse- kwentie is niet meer ongedaan te ma ken. De Franse regering heeft al enige malen laten doorschemeren dat het bezoek van president Nixon aan Europa een verbetering in de verhouding Parijs- Washington zou inluiden, die dan voor al gekenmerkt zou worden doordat. Frankrijk Engeland zou aflossen als het Europese land waarmee Washington zich het nauwst verbonden voelt. Dat is nu onmogelijk geworden voor Nixon zon der tevens Engeland, Duitsland. Neder land, België, Italië en Luxemburg - de vergaderaars van de Westeuropese Unie - hevig voor het hoofd te stoten. Misschien dat over het verijdelen van deze Franse hoop de woede van presi dent De Gaulle nog het grootst is. KANTMAN. Dezelfde plaats nu Twee Soester militairen hebben dinsdag in Amersfoort twee jongetjes van drie en vijf jaar van een wisse verdrinkings dood gered. De beide knaapjes wilden proberen of het ijs van het Valleikanaal al hield. Dat bleek niet het geval. Zij zakten erdoor en waren reeds groten deels onder water verdwenen, toen de twee Soester militairen, de 24-jarige Reinier Rutjens en de even oude Jan Verzaal passeerden. Zij zagen alleen de mutsjes van de jongetjes nog op het water drijven. Zonder aarzelen doken zij het ijskoude water van het Valleikanaal in en slaagden er na korte tijd in, de beide drenkelingetjes weer op het droge te krijgen. Morgenavond, 22 februari, is er voor de jeugdige bewoners van Soest en omge ving een grandioze dansavond georgani seerd. De bekende rythm blues „May- be 5" verzorgt de muziek. Deze groep is een geduchte deelnemer aan vele be kende concoursen, o.a. in Treslong, waar zij al vele ereprijzen in ontvangst na men. Dit gebeurt allemaal in gebouw „Credo" aan de Julianalaan. De zaal is open om 7.30 uur. I

Soester Courant | 1969 | | pagina 1