Lang zullen ze leven UW KIND is TOCH NIET DOOF? AAN EN „IN" VAN DE ZOMER ,1 Moeilijke mensen r ,De creatieve vrouw' Opgepast voor BTW-psychose ïfl iiTii Amandelgebak en apen U begrijpt het wel, we kunnen de nieuwe voor- jaars-enzomermode voor u nog niet uit de doeken doen, want zowel de kleuren als de lijnen zit ten grotendeels nog in de mist. Toch is voor een groep „uitgezochte insi ders" in het Parijse Hil- tonhotel alweer een show gegeven van de mode van het komende voor jaar en de zomer, want in de modewereld leeft men als het ware over de horizon. Inkopers, con- fectionnairs en kleding industrieën staan alweer te dringen om toch voor al nieit te laat te komen. En al kunnen wij, die niet tot de „uitgezochte Parijse insiders" behoren u nog niet uitgebreid in lichten over de nieuwe zomertrend, wel weten Twee pakken van Cour- lande voor het komende seizoen. Links een broek- pak uit één stuk; de cein tuur is van dezelfde stof als het jasje in contras terende kleur. Rechts een broekpak met lange ze ven-achtste jas zonder kraag. we dat er in Parijs veel gecombineerde broekpak- ken te zien waren en dat hest tuniekmodel - deze winter al populair - voor de lente en de zomer nog terrein zal winnen. U hoeft uw broekpak dus nog niet bij het tuinwerk af te slonzen, maar u kunt het óók voor de ko mende seizoenen voor net bij de hand houden. Leert uw kind wel goed, of vindt zijn onderwijzer of onderwijzeres hem maar een afwezig, weinig intelligent kind? Is hij ook thuis verstrooid, ver geetachtig, in een woord: moeilijk? U moet dan rekening houden met de mo gelijkheid. dat zoon- of dochterlief een gehoorstoornis heeft, die hem of haar zelfs op dit niveau min of meer buiten de gemeenschap plaatst. Het aantal kinderen met gehoorstoor- nissen is zeer groot. Ongeveer één op de tien lijdt aan een beperkt gehoor. Daarvan kan 80 procent genezen wor den. De resterende 20 procent kan, met uitzondering van een kleine groep, die ernstige aangeboren stoornissen heeft tot op grote hoogte worden geholpen. De moeilijkheid met verreweg het grootste deel van deze patiëntjes is, In Engeland heeft een fabri kant van kunststof platen een prijsvraag uitgeschreven, die- openstond voor architecten en ontwerpers voor het ont werp van twee slaapkamer suites, waarin alle praktische en esthetische eisen van he dendaagse hotels zijn beli chaamd. De verscheidenheid van decoratieve, functionele en praktische toepassingen werd geheel aan de ontwer pers overgelaten. De toepas sing van formicaplaten was echter voorgeschreven. Deze werden o.m. toegepast bij de afwerking van deuren, muren en plafonds. Hier ziet u het interieur van één van de be kroonde ideale hotelkamers. De inrichting is ontworpen door lan Hodgson, in samen werking met de heren Gallia- no en Parker van architec tenbureau Hodgson Leigh, Londen. Duidelijk is te zien dat de gehele inrichting van het vertrek strak en sober is gehouden. Maar zonder over dadigheid heeft de hotelka mer alle gemakken, die een gast maar kan wensen. Oppassen voor de psyólioèe „Alles wordt duurder door de BTW." Dat is het advies, dat de Nederlandse Consumentenbond zijn leden geeft in verband met de per 1 januari in gevoerde nieuwe omzetbelasting. „Want", aldus de Consumenten bond, wanneer men de BTW-golf gelaten over zich heen laat komen, is het zéker dat veel prijzen meer dan nodig zullen stijgen. Wanneer men zich teweer stelt, prijzén gaat vergelijken, sterke prijsstijgingen meldt of wanneer men eenvoudig weigert hoge prijzen te betalen, kan het enorm meevallen." De be schouwing besluit met: „Het zal een prijsgevecht worden dat enkele maanden kan duren. Voor de Ne derlandse verbruikers staat daarbij veel op het spel. Méér dan alleen de prijsverhogingen, die uit de BTW voortvloeien. Prijzen die stij gen, hebben nu eenmaal de neiging óók door afronding, steeds verder omhoog te blijven kronkelen. Als consument moeten we het een voudig vertikken daaraan mee te werken. Dat is een nationaal be lang." Wij zijn het volkomen eens met de Consumentenbond. De enige vraag waarop niemand nog antwoord heeft gegeven is, wie heeft er voor deel bij de BTW? De regering be weert dat de BTW geen belasting verhoging is, maar alleen maar een „aanpassing van de omzetbelasting in EEG-verband." En het zakenleven klaagt, er alleen maar last van te hebben. Als vrij wel alles duurder is geworden, waar blijft dat geld dan? dat, terwijl men ernstige gehoorstoor- nissen spoedig genoeg herkent, het aantal gevallen van een verminderd vermogen zeer vaak jarenlang onont dekt blijft. Oorzaken van beperkt gehoor kunnen zowel het gevolg zijn van ziekten, als van de aanwezigheid van allerlei voor werpen, die het kleine kind in zijn oor stopt, van erwten af tot stukjes kaars e.d. toe. Die beperken dan niet alleen rechtstreeks het gehoor, maar leiden vaak tot ontstekingsprocessen, die duurzame schade kunnen aanrichten. Het is tegenwoordig niet moeilijk voor de oorarts te ontdekken of er iets en zo ja, wat er mis is. Menig kind, dat blijkt, na de juiste behandeling, volko men normaal of zelfs begaafd! De ene mens ligt ons beter dan de ander. Dat gevoel kennen we bijna allemaal wel, evenals het feit, dat we door de een gewaardeerd worden, ter wijl we bij de ander geen goed kunnen doen, hoe graag we ook willen. Dit al les zijn gevoelskwesties waarin met praten, redeneren of verwijten niet veel te bereiken is. Hoe staan we het best tegenover „moeilijke" mensen, mensen die zonder decidelijke reden korzelig tegen ons zijn f Het gekke is, dat het soms heel goede, trouwe en eerlijke karakters zijn en het we toch niet tot eén prettige omgang kunnen komen. Het best doen we door er maar niet al te veel notitie van te nemen en de oorzaak niet te zeer bij onszelf te zoe ken, want in de regel ligt die inder daad ergens anders. Wanneer iemand, Zo gemakkelijk kunt u uw eigen bankstel een nieuw uiterlijk geven als u hoezen van rekbaar jersey-Nylfrance maakt. Dit dessin is in wit tegen een zwarte achtergrond uitgevoerd. al of niet bemust, met moeilijkhcit kampt, waaraan hij of zij geen ui- g kan geven, dan bestaat vanzelf de n i- ging dit gevoel van ongenoegen op ten ander te wreken. We zijn allemaal wel eens kribbig, terwijl we weten dat er eigenlijk onschuldigen het slachtoffer van ons gemopper worden. En hoe me nigmaal komt zulke kribbigheid niet op onschuldige kinderhoofdjes neer T Gaan we terug kijven, dan wordt de stemming er niet beter op.' geven we ons gewonnen en doen we van alles om het slechte humeur van de ander maar te ontzien en aan tedere mogelij ke wens maar bij voorbaat te voldoen, dan maken we zelf dat het een ge woonte wordt ons als uitlaat voor spanningen te gebruiken, zodra deze zich voordoen. Het moet natuurlijk niet op een tergende en uitdagende manier gebeuren, maar overigens doen we het beste er inderdaad maar niet te zwaar aan te tillen en rustig en opgewekt verder onze gang te gaan. Natuurlijk zal dit niet altijd even gemakkelijk zijn, maar alles wat de spanning ver hoogt, maakt tegenover een min of meer vijandig optreden geen tegen weer geven, maar een onuitgesproken begrijpen of willen begrijpen tonen, dan zullen we misschien uiteindelijk enig vertrouiven oogsten en zo gelegen heid geven tot een juistere manier van het uiten van innerlijke moeilijkheden en spanningen. Dan krijgen we mis schien gelegenheid de ander waarlijk te helpen of te steunen en een vriend schap op te bouwen, die duurzaam en waardevol kan zijn. Jetty Veel uit onze kindertijd zijn we verge ten, maar er zijn ook dingen, die ons het hele leven bijblijven. We horen nog de grote bromvlieg dreigend zoemen op die warme zomeravond, toen we in bed lagen en vader en moeder te ver af waren om ons te hulp te komen. Als we onze ogen sluiten beleven we „die dodelijke angst van die gruwelij ke avond" opnieuw, toen we met de dekens ver over ons hoofd getrokken lagen te beven voor het „monster," dat telkens op ons af scheen te komen, als we maar een tipje van het dek oplich ten. Of misschien bent u bang geweest voor het flikkerende lichtje, dat u van uit uw bed door het slaapkamerraam kon zien. Want daar woonde - daar bent u zelfs nu nog haast zeker van - de reus, die alle kinderen met huid en haar opat. Of bent U het, die zo bang is geweest voor de man, die U zo strak en dreigend aankeek, toen U als kleu ter alleen op straat liep. Nu weet U misschien dat hij alleen maar vluchtig naar U keek omdat U hem zelf zo op vallend en met grote ogen aanstaarde. Maar het paniekerige gevoel dat U tientallen jaren geleden bekroop toen U voor hem aan de haal ging, zal U tot Uw dood bijblijven. Er zijn gelukkig ook prettige dingen, uit uw kindertijd die u nooit zult ver geten. Eén daarvan is de verjaardag. U weet het wel, nog drie nachtjes, nog twee nachtjes en nog een nachtje sla pen dan op zekere morgen was de grootste aller dagen voor U aangebro ken. U kunt zich beslist niet meer her inneren of het mooi weer was of pij- pestelen regende, want in Uw herin nering scheen op die bewuste dag de zon stralender dan ooit. Van dat laat ste nachtje slapen kwam in doorsnee niet veel en voor dag en dauw zult ook U uit bed zijn gegleden, om Uw moeder aan haar arm te trekken en haar in aller vroegte te vertellen dat U jarig was. DE VERJAARDAGSTAART Tot de hoogtepunten van zo'n verjaar dag behoorde ongetwijfeld ook het aan snijden van de verjaarstaart, al of niet met brandende kaarsjes of met Uw naam erop gespoten. Veel van de ro mantiek uit Uw kindertijd is misschien in het vergeetboek geraakt bij de te genwoordige Jeugd, maar een ver jaarstaart spreekt hen nog altijd aan. Bestelt U er een bij de bakker, geef die vakman dan op wat de jarige leuk vindt of graag doet. Een taart met cho coladebeestjes of bloemetjes valt trou wens als regel wel in de smaak. Leuker en origineler is het natuurlijk zelf de verjaarstaart te maken. Hebt U daar geen tijd voor, dan kunt U een kant en klare cakevorm opmaken, dat is niet veel werk. Als vulling zijn jam of vla beter geschikt dan slagroom of crème, omdat die zware spullen de eet lust benemen. De kinderen snoepen on gemerkt toch al veel op zo'n dag. In plaats van een taart kunt U natuur lijk ook eenpersoonsgebakjes maken van kleine cakejes of van een paar koekjes, gegarneerd met vruchtjes. Houd er altijd rekening mee dat u de porties niet te groot maakt. Wat voor een volwassene een klein stukje is, is voor een kind al gauw te veel, ook al denken de jarige en de kleine geno digden er anders over, omdat hun ogen groter zijn dan hun maag. En vergeet vooral niet dat vrijwel alle kinderen 't heerlijk vinden om iets lekkers klaar te maken. Een recept voor een taart zullen we U niet geven; 'T kunt ze te kust en te keur in elk kookboek vinden. Maar een recept voor ee n verfrissende „dronk" voor zo'n hoogtijdag willen we U niet onthouden. Probeert U het eens met een Albino-shake. Het re cept Is bestemd voor vier hoge glazen. U hebt ervoor nodig: drie kwart liter yoghurt of karne melk,, plm. 200 gram verse (of een blikje) aardbeien of 2 eetlepels sardbeienlimonadesiroop, •ulker naar «maak (plm. 75 gram Ml gebnrifc verse aardbeien). De aardbeien wassen en door een zeef wrijven of met een mixer fijn maken. Vruchtenmoes of limonadersiroop, sui ker en yoghurt of karnemelk goed door elkaar mengen. De drank koud laten worden, met een garde of mixer luch tig kloppen en in glazen overdoen. In plaats van aardbeien kunt U ook frambozen of rode bessen gebruiken. Zo op het eerste gezicht ljjkt het een rare combinatie: amandel gebak en apen. Toch kan het „in de verte" iets met elkaar te maken hebben. Sommige huisvrouwen zien er tegen op amandel gebak te maken, omdat ze meestal geen amandelen in voorraad hebben, of omdat dit soort gebak voor gelegen heden waarop een versnapering niet veel mag kosten te duur is. In plaats van amandelen kan men In zulke ge vallen echter ook pinda's of apenootjes gebruiken. Pinda's zijn oorspronkelijk afkomstig uit Brazilië, maar komen thans in alle tropische landen voor. De peulen van de pindaplant buigen zich na de be vruchting naar de grond, waarna de vruchtbeginselen hier binnendringen en op 5 tot 6 cm onder de grond verder rijpen. De geelwitte pinda's bevatten 50 procent olie, waarvan slaolie, mar garine en zeep wordt gemaakt. De pinda's welke wij in de winkel ko pen zijn gebrand. De apenootjes heb ben dus veel voedingswaarde en zijn bovendien, al of niet-gezouten een ge liefde versnapering bij een borrel. Ze hebben echter een prikkelende werking op de darmen en veroorzaken bU som mige mensen diarree. Het is sterk af te raden kinderen beneden de zes jaar pinda's te geven, met het oog op ver slikken. it is geen rkje maar n warme i zeer part be- rukte pull ver met inge mou- en. De hals s omge- .oomd. (Crylor) De traditionele Nationale Wedstrijd Vrijetijdsbesteding in het kader van de 24e Internationale Huishoudbeurs-Idee zal dit keer extra attractief zijn, om dat de tentoonstelling, van 11 tot en met 20 april 1969 in de RAI, in het te ken zal staan van „de Creatieve Vrouw". In dit verband werd reeds 'n wedstrijd uitgeschreven onder leerlin gen van meisjesscholen in het vervaar digen van folkloristische poppengroe- pen en onder alle huisvrouwen in het maken van een eigen behangdessin. Voor de 12e Nationale Wedstrijd Vrije tijdsbesteding, waarvan de beste inzen dingen tijdens de Huishoudbeurs-Idee in 'n speciale stand zuilen warden geëx poseerd kunnen werkstukken worden ingezonden in de volgende categoriën: haken en breien, weven en kantklossen, borduren, applicatie, poppenmaken, werken van diverse materialen, inleg- fineer- en mozaïekwerk, snijden (gut sen) en beeldhouwen in hout, speel goed, modelbouw, werkstukken van metaal, schilderen, tekenen, fotografie. Deelname staat open voor iedereen. Wedstrijdformulieren worden op aan vrage gaarne toegezonden door het se cretariaat van de Internationale Huis houdbeurs-Idee, Gerrit van der Veen- straat 94, Amsterdam-Z., telef. 72537# en 720798.

Soester Courant | 1969 | | pagina 9