Soest toen - Soest nu Dinsdag 25 februari 1969 48e jaargang no. 16 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Diireaii voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 BERLIJN Weer bromfiets gestolen Circusdirecteur Toni Boltini werd ontvoerd Later tegen „losprijs" weer vrijgelaten Ned. Vrouwen Elektr. Ver. Lintje voor 40-jarige trouw aan één bedrijf Harriët Freezer over mannen, vrouwen en mensen Pension in voormalige bioscoop moet 1 mei dicht Zijn Gasbedrijf uren in de weer voor lekkage aan de Koningsweg Ontsporingen op Stadhouderslaan Jongens staken jas van bejaarde man in brand Het oog gericht op terreur en wraak NAAR PREMIE VAN 62 Voor verwezenlijking van alle sociale verlangens SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal 3,50, per post f 6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag De beslissing van de regering in Bonn om de verkiezing van een nieuwe Bonds president in Berlijn te doen plaats heb ben, heeft meteen geleid tot een felle Oostduitse reactie. Bonn heeft daarop gereageerd met de verbaasde ontsteltenis van iemand, die van de prins geen kwaad weet. En de drie westmachten, die het in West-Ber- lijn nog steeds voor het zeggen hebben, speelden het spel mee, maar niet zo erg van harte. Formeel gesproken kan niets de Bonds dag verhinderen om in Berlijn te verga deren en daar een president te kiezen, De vraag is alleen waarom dat in Ber lijn moet gebeuren. Berlijn is niet de hoofdstad van de (West)Duitse Bondsre publiek; dat ls Bonn. In ieder geval heeft men ermee bereikt, dat de spanning tussen Oost en West weer is toegenomen. Berlijn is indertijd een beetje over het paard getild als „bolwerk der democra tie" en vooral Amerika heeft daarop zijn zegen gegeven. Maar Berlijn is ook nog symbool van iets anders van het (voormalige) Groot Duitse Rijk, waarvan het eens de hoofd stad was. Het zou de indruk kunnen wekken, dat men in Bonn Berlijn nog steeds zó ziet, en vaandaar is het maar één stap naar de gedachte, dat Berlijn dat eens wéér worden zal, met andere woorden, dat Duitsland weer één wordt. En daar begint het gegooi in de glazen. De Westduitse politici hebben, ten gerie ve van de kiezers, altijd een deurtje opengehouden naar de „hereniging". Men stelt deze niet zo openlijk als eis als rechtse groeperingen dat doen, maar men heeft ook nog nimmer ronduit ge zegd, dat Duitsland zich bij deze ver deeldheid moest neerleggen. Dat houdt in, dat met name ten aanzien van Polen de kwestie van de nieuwe grenzen en de „verloren gegane" gebie den nog altijd open is en dat er geen sprake is van een erkenning van de Duitse Democratische Republiek oftewel Oost-Duitsland. De regering te Bonn heeft Amerika, En geland en Frankrijk met dit besluit in een moeilijke positie gemanoeuvreerd, want die willen best in Berlijn het been stijf houden, maar daarmee toch op geen enkele wijze ook maar de minste ge dachte aan een hereniging onderstrepen. De NATO-bondgenoten, die niet recht streeks bij de bezetting van Berlijn be trokken zijn, maar wel zouden kunnen worden meegesleept in een uit deze si tuatie ontstaan conflict, zijn er nog min der gelukkig mee en gedragen zich uiterst koeltjes. Dat het een heet hangijzer is, komt dui delijk tot uiting in het onlangs door on- Bij een café aan de Brinkweg is zon dag weer een bromfiets gestolen. De 16-jarige scholier H. G, de R. uit Ede had het voertuig tegen het café gezet. Toen hij een paar uur later wilde weg rijden, bleek de brommer verdwenen. Behalve de bromfiets is ook de dader r - niet gevonden. Circusdirecteur Toni Boltini, zelf niet af kerig van stunts, is nu zelf het „slacht offer" geworden van een stunt. Zondér dat hij dit aanvankelijk zelf besefte is hij ontvoerd, maar later tegen een los prijs weer vrijgelaten. In deze carnavalsdagen is de circus directeur een veelgezocht man om, mede met zijn dieren, bij te dragen tot de al gemene feestvreugde. Dit deed hij o.m. reeds in Den Haag en Wateringen. Zo had hij ook zijn medewerking toe gezegd aan het carnavalsfeest in De Meerpaal te Dronten. Op de afgespro ken dag werd hij keurig netjes door een deputatie afgehaald in de circusresiden tie te Soesterberg. Al keuvelend reed het gezelschap in de richting van Har derwijk. Even verder werd de heer Boltini ge vraagd of hij er bezwaar tegen had de rest van de tocht geblinddoekt te ma ken. Denkend dat dit bij het carnavals feest hoorde gaf hij hiertoe zijn toe stemming. Enige tijd later werd hij nog steeds geblinddoekt een zaal vol feestvierenden binnengeleid. Op het podium ontdeden zijn begeleiders hem van de blinddoek en voor het fo rum van de carnavalsvierders werd hem gevraagd „Waar denkt u, dat u op dit moment bent „In de Meerpaal te Dronten", antwoord de de heer Boltini verbluft. Dit bleek echter niet het geval te zijn. Hij vertoefde nu temidden van het car navalsfeest in Zwolle. De Zwollenaren, die ervan hadden ge hoord dat hun collegae uit Dronten de heer Boltini als eregast hadden geïnvi teerd, hadden hun mede-carnavalisten een geslaagde poets gebakken. Telefo nisch namen de Zwollenaren nu contact op met de vergeefs wachtende Dronte- naren. Er werd een losprijs van 111 maal 111 flessen bier bedongen, maar dit was de Drontenaren wel wat te gortig. Op wel ke hoeveelheid de losprijs uiteindelijk werd vastgesteld is niet bekend, maar een feit is dat uiteindelijk de heer Bol tini in snelle vaart door de polder werd gevoerd naar Dronten, waar hij toch nog zijn bijdrage kon geven aan het carnavalsfeest aldaar. ze regering aangekondigde voornemen, om tot een zekere integratie van Duitse en Nederlandse weermacht over te gaan. Nu probeert men het zo voor te stellen, dat de democratie in Berlijn (weer eens) de wacht betrekt bij de Berlijnse Muur tegen het communisme. Maar aan de andere kant van die muur ziet men in dit gebruik van Berlijn als semi-hoofdstad een hernieuwde uitda ging, vooral van de zijde van West- Duitsland. En dat zal de houding van Moskou, bijvoorbeeld t.a.v. het aan West- Duitsland grenzende Tsjecho-Slowakije, nog maar strakker maken. Men heeft daarginds helemaal geen ver trouwen in Bonn en een omstreden fi guur als rijkskanselier Kiesinger doet dat vertrouwen ook niet in het minst toenemen. De politici in Bonn preken daar in Ber lijn voor eigen parochie, maar het is een gevaarlijke en daarbij volkomen on nodige manoeuvre. Dinsdag j.I. hield de afdeling „Eemland" van de N V.E.V. haar jaarvergadering in de bovenzaal van „Brandpunt" in Baarn. Ondanks het minder mooi weer was de opkomst van de leden zeer bevredigend. De presidente, mevrouw A. Hosman- Aartsen opende deze bijeenkomst met een welkom aan de aanwezigen en moest o.a. mededelen, dat zij helaas ge noodzaakt was door huiselijke redenen af te treden. Er waren bij het bestuur geen tegenkandidaten ingezonden, zodat de secretaresse (die aftredend was) her kozen is. Vervolgens bracht de penningmeeste- resse, mevrouw E. J. van Goor-Cleton het financiële verslag uit. B kas sloot met een mooi batig saldo en de kas- commissie bracht hulde aan de pen- ningmeesteresse, want de administratie was prima in orde bevonden. Ook de secretaresse bracht een kort verslag uit over de activiteiten van het afgelopen jaar. Tijdens de pauze die na dit prozaisch gedeelte gehouden werd, heeft het bestuur een tractatie aange boden. Toen de inwendige mens versterkt was, hield mevrouw A. A. J. Driebergen-v. d. Meyden uit Blaricum een praatje over Grootmoeder in deze tijd". Mevrouw Driebergen heeft 13 kleinkinderen, heeft veel ervaring en geleerd, dat we als grootmoeder allereerst liefde, geduld en wijsheid moeten bezitten om de tegen woordige jeugd tc begrijpen. Wij mo gen zelf onze gedachten niet aan de opgroeiende jeugd overbrengen. Zij heb ben hun eigen gedachten, daar hebben ze recht op. Maakt de jeugd fouten in onze ogen, ze worden zelfstandig en le ren van hun fouten. Zijn de kinderen eenmaal op hun bestemming, toon niet altijd dat men het niet met hen eens bent. We moeten openhartig tegenover hen zijn en toch op zijn tijd neen kun nen zeggen. Grootmoeder moet ook niet de indruk wekken, wanneer de kin deren uitgevlogen zijn, dat ze zich al leen voelt; zich niet wiegen in wee moed. Men kan nog wat voor anderen zijn, wanneer men gezond is. Ook kun nen we wat met kinderen (vooral tie ners) praten, wanneer de eigen moeder door een groot gezin of werkkring wei nig tijd heeft. Of misschien eens helpen bij huiswerk of overhoren van lessen. Maak van uw huis geen afgod, maar vindt toch niet alles goed. Mevrouw Driebergen gaf tot slot een aardig gezegde mee aan de aanwezigen van een chinees wijsgeer: „Gij kunt trachten aan hen gelijk te worden, maar tracht niet hen aan U gelijk te maken, want het leven gaat niet terug, noch blijft het stil staan bij de dag van g' *eren. Deze geanimeerde middag werd besloten door de presidente met een dankwoord aan mevrouw Driebergen, onder aan bieding van een doos bonbons. In het Anna Paulownahuis wordt op woensdag 19 maart een causerie voor de leden gehouden door mevrouw dr. E. M. Helder-v. d. Poel met als onderwerp: De gezonde en de zieke mens" en op 20 maart is er een excursie naar de banketbakkersschool in Amsterdam, met daaraan verbonden een rondrit door de stad. De heer W. v. d. Kraats (62) uit Soest is donderdagmiddag ten gemeentehuize door burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck onderscheiden met de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer v. d. Kraats kreeg deze onder scheiding voor zijn veertig-jarige trouw aan de Gooise Melk Unie. Wel zag de heer v. d. Kraats zijn werkgever enke le malen veranderen, zij het alleen van naam. Hij begon namelijk veertig jaar geleden bij de Melkfabriek aan de Mid delwijkstraat in Soest. Toen de fabriek later naar Hilversum verhuisde, ging de heer v. d. Kraats mee, maar bleef in Soest wonen, waar hij zich inmiddels van een echtgenote en later van zeven zonen had voorzien. Burgemeester Baron Bentinck zei, dat de heer v. d, Kraats zijn werk met gro te trouw en toewijzing heeft verricht. „Men wist precies wat men aan U had. U behoort tot de krachten, die we zo broodnodig hebben. Wil een bedrijf goed kunnen funktioneren, dan moet het kun nen rekenen op mensen, die er volledig achter staan. Aan sprinkhanen, die het dan eens hier en dan weer daar pro beren, heeft men niets", zo zei de bur gemeester. Hij zag in de heer v. d. Kraats trouwens ook een Soester om trots op te zijn. Mede daarom kon de burgemeester hem de Koninklijke on derscheiding uitreiken. Namens de directie sprak de heer A. H. Leeuwerike de jubilaris lovend toe. Hij noemde de heer v. d. Kraats een voor beeld voor het bedrijf, van wiens diens ten men nog lang gebruik hoopt te kuhhen maken. Mevr. Harriët Freezer heeft donderdag avond voor de maatschappij tot Nut van het Algemeen een -musante, voor velen ook leerzame lezing gehouden over mannen, vrouwen en mensen, drie categorieën levende wezens, waartussen een wezenlijk onderscheid blijkt te be staan. Voor de pauze waren het de deugden van de vrouw en de nog groter in aan tal zijnde ondeugden van de man, waar mede mevr. Freezer de talrijke aanwe zigen confronteerde. Een van de aan wezigen, een al wat oudere mane viel er af en toe bij in slaap. De man kon blijkbaar putten uit een rijke levenser varing, die hem allang vertrouwd had gemaakt met de vele tekortkomingen van de man (in het huwelijk). Hij kwam ook "auwelijks tot leven, toen na de pauze het voornamelijk uit dames be staande gehoor werd gewezen op de vele gebreken, die toch ook de vrouw in het huwelijk demonstreren. Aange zien de man en de vrouw in het huwe lijk zich in dit opzicht van eikaars te kortkomingen nauwelijks bewust zijn of misschien beseffen dat zij in dit opzicht juist nauwelijks voor elkaar onderdoen, leidt een en ander zelden tot moeilijk heden, wanneer we althans mevr. Free zer mogen geloven. Ze bezorgde met deze lezing in ieder geval de toehoor ders een amusante avond en bereikte ermede, dat na afloop menigeen aan een analyse van zichzelf en de huwelijks partner is begonnen. Mevr. Frezer noemde haar causerie zelf een voorlichting, al zal men na de goedmoedige spot op de huwelijkspart ners hier en daar even goedmoedig an ders hebben gedacht. Hoe het ook zij, het huwelijk is vol gens de spreekster in hoofdzaak een doe-het-zelf-aangelegenheid. Immers in de damesbladen (die door de man het eerst worden gelezen en trouwens ook door mannen worden geredigeerd, al thans voor een belangrijk deel), treft men wel rubrieken aan als hoe verzorg ik mijn planten, mijn huisdieren, mijn kleding en hoe krijg ik vetvlekken uit het tafellaken, maar nooit rubrieken als hoe verzorg ik mijn echtgenoot, hoe houd ik hem schoon en hoe krijg ik hem naar de kapper. Mevr. Freezer vond bovendien, dat vele meisjes tezeer onvoorbereid aan het hu welijk beginnen. „Na de roomtaart komt meestal al meteen de boerenkool". Bo vendien: „In Nederland komen de meisjes met een mulo A of een H.B.S. B aan het huwelijksbed en dat kan natuurlijk niet". Ook later blijken man en vrouw nog heel wat elkaar te moeten verdragen en men doet dat - een enkele uitzondering daargelaten - kennelijk met plezier en liefde. Burgemeester en wethouders van Soest hebben de exploitant van het pension voor Turkse gastarbeiders in de voor malige bioscoop aan de Burgemeester Grothestraat laten weten, dat het bedrijf op 1 mei a.s. gesloten moet zijn, anders zal dat van gemeentewege geschieden. Het pension voldoet niet aan de eisen, die met name ten aanzien van de brandveiligheid in de Algemene Politie Verordening worden gesteld. Daarom heeft de exploitant ook nimmer een vergunning van B. en W gehad. Aan gezien het pension echter ook niet werd ontruimd, kwam de exploitant verleden jaar voor de kantonrechter in Amersfoort terecht. Hij hoorde een boe te van 1500,tegen zich eisen, waar van in hoger beroep nog 100,over bleef. Waar de Turkse gastarbeiders nu on derdak zullen krijgen is nog niet be kend. Wel worden tussen overheid en bedrijfsleven besprekingen gevoerd om te komen tot een oplossing van de huis vestingproblemen ten aanzien van bui tenlandse werknemers. In het pension aan de Burgemeester Grothestraat ver blijven momenteel ruim tachtig Turken. Personeel van het gasbedrijf is zon dagmiddag enkele uren in de weer ge weest om een lek in een gasleiding langs de Koningsweg te lokaliseren en te dichten. De lekkage werd zondag om ongeveer vier uur ontdekt. Toen de po litie ter plaats kwam, borrelde het gas in het drassge weiland over een lengte van bijna tien meter uit de grond op. Op verschillende plaats stond het gas ook in brand. Tientallen kleine vlam metjes van vijf tot tien centimeter markeerden de plaats, waar het gas naar boven kwam. Men is geruime tijd aan het graven geweest om de buis bloot te leggen en het lek op te sporen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Ook leverde de lekkage weinig hinder op voor het verkeer, om dat de plaats van de lekkage buiten het bebouwde gedeelte van het Soester- veen viel. De politie heeft de plaats met hekken afgezet om gevaar te voorkomen. Als gevolg van plaatselijke gladheid zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Stadhouderslaan twee auto's uit de koers geraakt en resp. tegen een boom en in een sloot terecht gekomen Rond het middernachtelijk uur verloor de 26- jarige onderwijzer F. van G. de controle over zijn wagen en reed tussen twee bomen door de sloot in. Zijn auto werd nauwelijks beschadigd, terwijl dc be stuurder er ook zonder verwondingen af kwam. Een kwartier later werd de 26-jarige A. B. uit Soest het slachtoffer van de gladheid. Bij café De Naald kon hij zijn wagen niet meer in bedwang hou den. Hij botste tegen een boom en stapte even later zelf ongedeerd uit een t--nelijk beschadigde auto. Een paar nog onbekende jongens heb ben vrijdag dc jas van een bejaarde man, de 71-jarige C. T., kantoorbedien de uit Soest, in brand gestoken. Het gebeurde in de rijwielstalling aan het station Soestdijk, waar de jongens de jas op de bagagedrager va., de fiets zagen liggen. Dc jas werd eraf gehaald in een hoek gegooid en in brand ge stoken. Toen het al te Iaat was werd dit vandalisme ontdekt. Het is weer alstwee maanden geleden: Het is weer als twee maanden geleden wordt door Palestijnse terroristen be schoten op een luchthaven in een neu traal land. De eerste keer was dat in Athene, nu eens in Zwitserland. Over vallen waarvan men het morele peil niet hoog kan aanslaan, maar die daar enboven ook geen enkele invloed kun nen hebben op het realiseren van de verlangens der Palestijnen. Niemand toch kan verwachten dat de Israëlische re gering ineens door de knieën zal gaan en alle Palestijnse aanspraken inwilli gen omdat het vliegen met de El Al wat onveiliger wordt. Guerilla kan nog zijn excuses hebben, dergelijke terreur niet. En dan komt het wel in een vreemd licht te staan dat juist de laatste tijd de leiders van het Palestijnse bevrijdingsfront en de guer rilla-organisatie El Fatah met grote eer en stijkages ontvangen worden door staatshoofden als Nasser en koning Hoessein. Op die manier wordt het voor deze regeringsleiders wel moeilijk te ontkennen een zekere medeverantwoor delijkheid te dragen voor terreurdaden als deze vliegtuigbeschietingen. Het maakt daarbij weinig verschil dat zeker koning Hoessein zich genoopt voelt sym pathiek te doen jegens de Palestijnse organisaties omdat hij in wezen niet tegen hen is opgewassen en gevaar loopt zijn troon te verliezen als hij i.l=h tegen hen zou keren. De volgende fase is de Israëlische ver gelding, die men mag verwachten. De vorige keer was dat een overval op de luchthaven van Beiroet, waar (zonder dat het levens kostte) een reeks vlieg tuigen van Arabische maatschappijen werd opgeblazen. Het heeft toen wrevel gewekt in Israël dat van alle kanten de veroordelingen kwamen, alsmede o.a. een vermaan van de paus, terwijl de beschieting van het El-Altoestel in Athene vrijwel nergens leidde tot offi ciële verklaringen van ongenoegen. Vooral in Washington wordt gehoopt dat Israël zich zal intomen en zal af zien van wraak. Tenslotte wordt door de toepassing van een oog-om-oogleer de spanning in het nabije oosten nooit verminderd, maar eerder aangewakkerd. Bekend is echter dat president Nixon juist zoekt naar een standpunt dat hem wat minder automatisch dan zijn voor ganger aan de zij<Je van Israël plaatst. Dat houdt dan tevens in dat in deze y~ nuanceerdere opstelling jegens Israël zijn buren de invloed van Washington op Tel Aviv geringer zal zijn dan nooit. KANTMAN. Oud-minister Veldkamp heeft eens be cijferd dat voor een minimale verwe zenlijking van alle sociale verlangen» een premie zou moeten worden betaald van 54 procent van het premieplichtige inkomen en voor een maximale verwe zenlijking zelfs 62 procent. Dr. Veldkamp ging er daarbij van uit dat dan verschillende lancunes, die nu nog in het tableau van ons sociale ze- kerheidsbestel aanwezig zijn, werden op geheven. Er wordt dan gezorgd voor een bevredigende pensioenvoorziening voor iedereen, een arbeidsongeschiktheidsver zekering voor zelfstandigen, een afron ding van de verzekering voor genees kundige verzorging en voor een inte gratie van de werkloosheidsvoorzienin gen enerzijds en de industrialisatie- en werkgelegenheidspolitiek anderzijds. Rea lisering van deze vier punten zou resp. 10 tot 15 procent, 2 Va tot 5 procent. 1 en 1 procent van het premieplichtig inkomen vergen. Op het ogenblik komt de totale premie druk neer op 35 procent (exclusief de premies van bedrijfs- en ondernemings pensioenen ad twee procent en een over heidsbijdrage van drie procent). Volgens dr. Veldkamp is de sociale ze kerheid een ingebouwde stabilisator voor het gehele economische leven, omdat zij de consumptieve vraag op peil houdt. De lasten hebben belangrijke sociale- en economische gevolgen. Zo heeft de her verdelende werking van sommige pre mies, met name die van de volksverze keringen onbedoeld geleid tot een zeer ongelijke lastenverdeling. De mensen met een inkomen van tussen de 13.000 en 20.000 gulden per jaar betaler, rela tief meer dan degenen met hogere of lagere inkomens. Daardoor is het ook begrijpelijk, dat juist de middengroepen bezwaren hebben tegen uitbreiding van de sociale verzekeringen. Ook niet helemaal billijk is het, dat de arbeidsintensieve bedrijven de volle zwaarte van de sociale lasten te dragen hebben en dat deze kostenfactor voor do kapitaalintensieve bedrijven een veel minder belangrijke rol speelt Daarom is het wel aanbevelenswaardig te zoeken naar een andere financie rt -gsmethode, cn wel een die ook guns tig zou zijn voor de harmonisatie van de lasten binnen de E.E.G. Het heffingstelsel dient aldus dr. Veldkamp - drastisch vereenvoudigd te worden. Hij is voorstander van een hef fing naar dezelfde grondslag als die waarover de loon- en inkomstenbelas ting worden berekend. In dat geval zou ook een einde kunnen komen aan een andere ingewikkelde situatie, doordat dan de kinderaftrek bij de belastingen afgeschaft kan worden en men door herberoekening zou kunnen komen tot een belastingvrije kinderbijslag. Het staat nog te bezien, of en wanneer dit allemaal werkelijkheid wordt. De toekomst zal het moeten leren.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1