£mC4* \JU*l Ac At KOSTEN GEZONDSHFJDSZORG LIGGEN TE HOOG BROWNS BELANGSTELLING VOOR EUROPA 0EC0L0GIE KORTERE TOUR IN 1969 FISCUS EN KANSSPEL Dit isUw WISO-zegel HU KON HET LONKEN NIET LATEN MET RAAD EN DAAD Zijn er bezuinigingen mogelijk Streeft Engeland naar een leidersrol Maar zonder rustdagen en met bergritten Passend in agenda Geen belasting op Duitse Lotto-prijzen W1S0-S0EST Wel of geen arbeids verhouding Onderscheiding jubilerende militairen Ontmoetingen met auteurs Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 DINSDAG 25 FEBRUARI 1969 De gezondheidszorg in Nederland wordt geconfronteerd met snel stijgende kos ten. Dientengevolge moeten elk jaar de ziekenfondspremie worden verhoogd ter- ook de premie voor de wet bijzon dere ziektekosten in één jaar tijd meer dan verdubbeld werd. Ten dele vloeien deze hogere kosten voort uit de spec taculaire ontwikkeling van de medische wetenschap, die een betere behandeling impliceert. Anderzijds is het de vraag, of er hier en daar ook geen bezuinigin gen kunnen worden doorgevoerd en of besturen en directies van ziekenhuizen hiervoor wel voldoende oog hebben: Sommige patiënten te lang in ziekenhuis? De sterk stijgende ziekenhuiskosten vor men zo langzamerhand een enorm pro bleem. De premielast drukt zwaar. Kun nen we dit op de duur nog wel op brengen? Als het zo doorgaat, bedraagt de ziekenfondspremie (nu 7,5 over een aantal jaren zo'n tien procent en dat is toch te gek. Is de Nederlandse gezondheidszorg, of schoon op zichzelf voortreffelijk, wel zo efficiënt georganiseerd of zouden juist op dit punt verbeteringen mogelijk zijn, die kostenbesparend kunnen werken? Een voorbeeld. In de Haarlemmermeer bouwt men drie ziekenhuizen. Had men niet beter één groot ziekenhuis kunnen bouwen? De levensbeschouwelijke rich ting is hier natuurlijk altijd een punt, hoewel men de indruk krijgt dat be sturen en directies van ziekenhuizen daar zwaarder aan tillen dan de be volking zelf. Men kan bijvoorbeeld wel poneren dat het zo belangrijk is om prot. christelijke of r.k. ziekenhuizen te stichten maar de doorsnee-burger heeft doorgaans maar één wens: dat hij in een ziekenhuis goed wordt verpleegd en behandeld. De levensbeschouwelijke richting interesseert hem minder, als hij ernstig ziek is zelfs helemaal niet. Bo vendien liggen er geregeld protestanten in rk. ziekenhuizen en omgekeerd en stuit dat bij deze patiënten nou echt op zoveel gewetensbezwaren? RFMR9ANDTLAAN 18 TFI V>1**-478* George Brown, de vroegere Engelse mi nister van buitenlandse zaken, reist een beetje mysterieus door Europa om te praten met zijn vroegere collega-minis ters en wie hij verder maar kan berei ken. Hij colporteert daarbij met enige ideeën over Europese samenwerking, die nogal vaag zijn - maar dat zijn de meeste, dus dat mag men Brown niet verwijten. Ook al is zijn verhouding tot premier Wilson nu niet direct allerhartelijkst, toch vermoedt men dat Browns reis op zijn minst de zegen heeft van het La- bourbewind. Formeel houdt dit zijn aanvraag om lidmaatschap van deE.E.G. nog steeds ingediend, maar in feite heeft dit natuurlijk niets te betekenen en Wil son is realistisch genoeg om dit te be grijpen. Voor die toetreding moet hij eerst wachten tot het gaullisme in Frankrijk is weggeëbd en dat kan nog wel even duren. In Londen weet men ook heel goed dat weliswaar bijvoorbeeld uit Bonn warme woorden gewijd worden aan Britse toe treding, maar dat men er daar geen slapeloze nachten over heef', dat dit door 't Franse veto niet kan. Tenslotte is in economische zin Engeland op dit mo ment een moeilijk geval en men mag zich inderdaad wel even bedenken voor men het in huis haalt. Boodschapper Brown Een andere zaak is dat de veelvuldige Franse veto's en andere vormen van tegenwerking ergernis opwekken in Bonn, maar ook in Den Haag, Brussel, Rome en zelfs Luxemburg. Die Britse toetreding nog daargelaten gaat men langzamerhand voelen dat de gemeen schap op deze manier in een zeker iso lement terechtkomt. Allerlei dingen vragen om een aanpak van een wat groter formaat dan van de gemeenschap zelf, maar - tenzij een specifiek Frans belang er ook mee ge diend is - de soepelheid die de Brussel se commissie daarvoor aan de dag moet kunnen leggen wordt haar niet gegund. Vandaar dat o.m. door ideeën uit de Beneluxhoek allerlei middelen worden uitgebroed waardoor de vijf desnoods zonder Frankrijk op allerlei gebied con tacten kunnen gaan leggen met landen of landengroepen buiten de E.E.G. Men mag niet zeggen dat de Britten daaraan niet mee willen werken. Dat doen ze wel degelijk. Maar de verhalen waarmee Brown nu over het continent waart hebben een wat vreemde bij klank. Zoiets alsof hij vast bezig is vooruit te lopen op Britse toetreding en toch al vast een soort leidersrol der Britten te reserveren voor een wat hech ter samengaan vooral op de gebieden der economische en militaire politiek Juist omdat uitgerekend president De Gaulle hierdoor wel boos zou moeten ra ken kan het zijn dat Wilson de handige diplomaat Brown als propagandist er op uit heeft gestuurd, zogenaamd als bestuurslid van twee Engelse organisa ties die Europa in hun vaandel voeren. Tenslotte is de boodschap van Brown weinig minder dan een dingen naar een leidersrol binnen een grotere E.E.G., zo als De Gaulle die wel heeft nagestreefd maar nooit gekregen, althans nooit he lemaal. Dat moet verkeerd vallen en dan is het makkelijk als Wilson kan zeggen dat dit slechts particuliere idee- en waren van Browns clubjes. Maar misschien kan het toch geen kwaad als niet alleen uit Parijs, maar ook uit an dere E.E.G.-hoofdsteden Londen even duidelijk gemaakt wordt dat Engeland wel welkom is in de E.E.G., maar dat deze statenclub nu niet bepaald zit te wachten op een sterke meester om voor De Gaulle in te ruilen. „Hobbyisme" In een artikel in het vakbondsorgaan „Mercurius" stelt dr. J. H. Baay, ge- neesheer-directeur van een Alkmaars ziekenhuis, dat „hohbyisme" van specia listen moet worden tegengegaan. In menig ziekenhuis staat de kostbare apparatuur volgens hem te vaak ongebruikt. Twee ziekenhuizen in één stad hebben vaak dezelfde apparatuur, zonder dat er regelmatig gebruik van wordt ge maakt. Op dit punt is veel te weinig samenwerking, zo meent deze arts. Waarom? Volgens dr. Baay heeft deze zaak een statusaspect: de ene specialist wil qua inrichting niet onderdoen voor de andere. Het streven naar efficiency wordt voorts bemoeilijkt door de verhouding tussen ziekenhuizen en specialisten. De medi cus is niet economisch gebonden aan het ziekenhuis. Hij heeft wel begrip voor de kosten, maar voelt zich er wei nig bij betrokken. Specialisten van een ziekenhuis komen dikwijls regelrecht van de universiteit. Zij hadden daar de beschikking over de modernste appara tuur, en geen zorgen. De specialisten hebben onvoldoende inzicht in de fi- nancieel-economische structuur van de ziekenhuizen, meent dr. Baay. „Zij wil len als het ware onbeperkt spelen met de apparatuur. Dat hobbyisme moet worden tegengegaan." Naar hotel Dra Baay heeft, zelfs de indruk dat wij zo langzamerhand een teveel aan zie kenhuisbedden krijgen. Hij meent dat in ons land het accent meer gelegd zal moeten worden op voorzieningen van andere aard, bijvoorbeeld intensivering van poliklinisch werk, waardoor veel patiënten niet meer in een ziekenhuis behoeven te worden opgenomen. Ook de verzorging van demente bejaarden zou meer aandacht moeten krijgen. Juist op dit terrein is er wel een schrij nend tekort aan goede voorzieningen. Een punt is ook dat veel patiënten eigenlijk te lang in een ziekenhuis blij ven liggen, omdat er onvoldoende mo gelijkheden zijn om hen elders op te vangen. In de Ver. Staten regelen ze dat anders. Daar worden sommige pa tiënten na een korte behandeling naar een hotel in de omgeving van het zie kenhuis gebracht en daar verder ver zorgd. Dat is nog altijd goedkoper dan behandeling in een ziekenhuis! Verpleegtehuizen De bouw van verpleegtehuizen moet om dezelfde reden worden bevorderd. Vele ziekenhuispatiënten zouden daar even goed behandeld kunnen worden. Ver pleeghuizen zijn goedkoper dan zieken huizen. Het ziekenhuis heeft meer ge specialiseerd (dus duurder) personeel en er wordt een grotere paraatheid ver wacht om alle acute situaties op te kun nen vangen, hetgeen met veel onregel matige diensten gepaard gaat, wat ook allemaal geld gaat kosten. Bovendien zouden sommige patiënten wel eens wat meer zorg aan hun ge zondheidstoestand mogen schenken. Sommige uit een ziekenhuis ontslagen patiënten negeren de voorschriften van de artsen. Zij houden zich niet aan een dieet, nemen niet regelmatig de voorge schreven medicijnen in met als gevolg, VAN WEEDESTRAAT 52 SOESTERBERGSESTRAAT 30 dat zij wéér in het ziekenhuis belanden met alle kosten van dien. Bij een snellere doorstroming van pa tinten zouden zowel het geschoolde per soneel als de kostbare apparatuur beter benut kunnen worden dan thans het ge val is. Dat zou tot besparingen kunnen leiden, die de hoge kwaliteit van onze gezondheidszorg niet aantasten. Het woord oecologie valt nogal eens de laatste tijd, zowel bij de publieke media alsook in kranten, tijdschriften en le zingen. Volgens de „algemene Winkler Prins encyclopedie" wordt onder oecologie ver staan: de wetenschap, die de betrekkin gen tussen de organismen en hun milieu onderzoekt. Het is dus een algemeen be grip, dat haast op alles wat leeft, toe passing vindt. In dit stukje wil ik het alleen maar heb ben over de betrekkingen tussen mens en dier. Dit onderwerp is de laatste ja ren meer in de publieke belangstelling gekomen, niet alleen omdat de plaats van de dieren in ons Westers bescha vingsmilieu in het gedrang komt, maar ook door onze veranderde inzichten als gevolg van publicaties over onze hou ding en plaats tegenover de dierenwe reld. Vele waarschuwingen zijn reeds gegeven en niet het minst heeft de schrijfster Rachel Carson (1907 - 1964) met haar boek „Silent-spring" invloed gehad op de publieke opinie. Er heeft lange tijd de gedachte geheerst, dat diersoorten die zeer talrijk waren, niet te lijden zouden hebben van af schot of van vangsten op grote schaal. Een van de klassieke en trieste voor beelden dat dit niet zo is blijkt wel te zijn het lot van de Amerikaanse trek- duif (passenger-pigeon), die in zulke on voorstelbaar grote hoeveelheden voor kwam in Noord-Amerika. dat iedereen er met alles op ging schieten en slaan. In één vlucht zijn wel eens een kwart miljoen exemplaren waargenomen. De bekende natuuronderzoeker Audubon beschrift de afslachting van dergelijke vluchten. De boeren namen hun varkens mee om de overgebleven lijken, die niet meegenomen konden worden, op te eten. Het resultaat van niet ingrijpen door de overheid was dat in 1914 de laatst over levende duif in de dierentuin van Cin- cinnatie stierf, waarmede deze diersoort volledig was uitgestorven. Reeds in de 18e eeuw was de Dodo, een soort reuzenduif die niet kon vliegen, de trekduif voorgegaan. Gelukkig is bij de bizons in Noord-Ame- rika, die ook met volledige vernietiging werden bedreigd, nog juist op tijd inge grepen, zodat de kudden zich langzamer hand in de beschermende reservaten kunnen uitbreiden. Er is blijkbaar toch een kentering ge komen in onze denkwijze en er tekent zich een neiging af om ook het dier te zien als een medeschepsel, waarover de mens niet willekeurig mag beschikken. De dierenbeschermingsorganisaties, die in het verleden nooit erg populair wa- Al een poosje geleden is het etappeschema van de Ronde van Frankrijk 1969 be kend gemaakt. Het is de 56ste keer, dat de Tour wordt gehouden. De Tour, een wielerevenement met een magische klank in de oren van vele wielerfans. Eén van de grote evenementen op de internationale wielerkalender voor profs. De zogenaamde Tour de 1'Avenir (ronde van de toekomst) is te beschouwen als een aardigheidje van de organisatoren voor de amateurs, maar met de duidelijke be doeling om ze naar de profs te laten overstappen als ze goed genoeg zijn. Vorig jaar heeft voor het eerst een Nederlander de eindzege behaald: Jan Janssen was de man, die in 1968 eindelijk presteerde wat sinds het onverwachte succes van de Nederlandse ploeg met Kees Pellenaars in 1953 steeds was geprobeerd door allereerst Woutje Wagtmans. Daarom zat het er ook dik in, dat Jan Janssen vorig jaar het wereldkampioenschap niet won, want de grote mannen in de wielerwereld verdelen onderling de successen om allemaal „goed in de markt" te kunnen blijven met het vragen van hoge startgelden. De Tour zal dit jaar in 22 etappes wor den verreden, waarin 4100 km moet worden afgelegd, dat is gemiddeld ruim 186 km. Niet veel voor een Ronde van Frankrijk, die wel jaren heeft gehad waarin 46 a 4800 km moet worden ge reden. De oorzaak is, dat het programma met twee dagen is bekort tot 22, waardoor zij niet meer zo'n enorm obstakel is op de druk bezette wieleragenda. Toen Hen- ry Desgranges in 1903 met de wedstrijd begon had men niet zo'n last van die grote gebeurtenis, omdat er toen nog lang niet zoveel wielerwedstrijden wa ren. Het festijn begint in Roubaix in het noorden van Frankrijk met een korte tijdrit op zaterdag 28 juni. De volgende dag gaat het spektakel naar België (St. Pieter/Woluwe) en maandag 30 juni is de eindstreep in Maastricht, 't is fijn, dat er ook nog eens aan wordt gedacht om met de ronde naar ons land te ko men, waar er toch ook veel enthousias me voor is. Inmiddels is de tweede tijd rit dan ook al achter de rug, want op het circuit van St. Pieter/Woluwe is een ploegentijdrit. Schouwspel In Maastricht mag men haast wel reke nen op een felle eindsprint met vele ren ners, want de etappe naar Nederlands Limburg is slechts 176 km lang. Na Maastricht volgen nog twee ritten van beide ruim 200 km. Dan is de waar schijnlijk nog vrijwel voltallige karavaan in Nancv aangekomen. Tot dan toe is de tour door vlak land gegaan, het heu velachtige van de Ardennen doet voor de renners van de Ronde van Frankrijk daar weinig aan toe of af. Vanaf Nancy gaat de tour door de Vogezen. Op zaterdag 5 juli voert de langste etap pe over 244 km van Belfort naar Divon- ne les Bains, waar zondag een indivi duele tijdrit plaats vindt. Vandaar gaat de tour naar de Jura en de Alpen in en komen er enkele korte etappes van maar iets meer dan 100 km. Voordat het kwade gedoe van de hoge bergen in de Pyreneeën aan de orde komt wordt nog een tijdrit gehouden in Revel. Klimspecialisten In de Pyreneeën kon de slag wel eens worden geslagen ten gunste van de berg- specialisten. De eerste etappe gaat hier van Revel naar Luchon. Daar moeten de Portet d'Aspet., de Manthe en de 10 km voor de eindstreep gelegen Portillon worden bedwongen. In de tweede Pyre- neeënrit staan liefst vier bergen van de eerste categorie op het programma: de Peyresourde, de Aspin, de Tourmalet en de Aubisque, alvorens de dan wel be hoorlijk uitgedunde karavaan in Mou- renx-Ville-Nouvelle aankomt. Het is voor het eerst sinds lange tijd, dat het wielercircus niet in het berg plaatsje Pau in de Pyreneeën komt, maar naar Mourenx gaat. Dit vooral, omdat Pau te klein is om de steeds gro ter wordende karavaan te herbergen. In de rit van Mourenx naar Bordeaux moet nog de gevreesde Puy de Dome worden bedwongen. Vandaar gaat de tour door vlak land in de richting van Parijs, waar de renners na een indivi duele tijdrit over 36 km aan zullen ko men. Nu geen rustdagen zijn ingelast worden enkele korte etappes gereden in de mid dag, zodat de renners 's morgens kunnen uitslapen. Ook voor de renners betekent dit een verbetering, omdat de rustdagen niet bevorderlijk waren voor hun condi tie. Evenwel, de tour wordt dit jaar weer door merkenteams gereden, het geen de publieke belangstelling voor het evenement van de heren Lévitan en Goddet niet zal bevorderen. ren, kunnen hun stem thans beter laten horen; de humanisering van de zeehon denvangst in Canada trachten zij te be reiken door de gruwelen aan de kaak te stellen bij het grote publiek. Men heeft door middel van o.a. de tele visie een schokeffect teweeg gebracht, dat zeker zijn uitwerking niet zal mis sen bij degenen die een bontjas willen kopen. En zo zal men trachten de zaken van de andere kant aan te pakken de jagers zullen vanzelf ophouden als hun produkten niet meer gewild zijn. Zo zal misschien op den duur het kist- kalf-lot ook verbeterd kunnen worden, door het publiek voor te houden, welke ellende deze dieren onnodig wordt aan gedaan, door aan een culinaire gril te voldoen. Het „world life Fund" werkt in Neder land onder de naam van „wereld na tuur fonds". Het „Fund" telt thans in de gehele wereld vele leden. De stich ting stelt zich teweer tegen het uit roeien van diersoorten, waartoe o.a. ijs beren, olifanten en sommige soorten walvissen behoren. Gelukkig is de tijd voorbij dat dieren in het openbaar werden gemarteld en terecht gesteld, maar verhoudingsgewijs is dit nog kortgeleden geschiedt tijdens de heksenprocessen in de 15e eeuw. Toch blijkt het nu nog nodig om wet telijke maatregelen te nemen tegen men selijke willekeur en wreedheid. De vo- gelwet is hiervan een goed voorbeeld. Thans gaat men er van overheidswege toe over om nieuw gewonnen terrein onaangeroerd te laten, om te bestuderen hoe de planten- en dierenwereld zich ontwikkelen, dit wordt een z.g. oecolo- gisch gebied, waarvoor ook een deel van de droog te maken Lauwerszee is be stemd. Tenslotte wint de gedachte veld, dat wij het gedrag van dieren niet met onze maatstaven moeten meten. Begrippen als schadelijk en onschadelijk zijn niet meer zo zwart-wit als in onze vroegere natuurlijke-historie boekjes. Dieren, die in onze ogen „vals", „onbe trouwbaar", „eng" en „vies" zijn, moeten dikwijls een wrede dood sterven, alléén omdat hun uiterlijk en levensgewoonten ons niet aanstaan. Figuren als Jac. P. Thysse, Prof. Tin bergen en Prof. Lorenz zijn pioniers ge weest op oecologisch terrein en hopelijk zullen opvoeders van onze tegenwoor dige jeugd hiervan kunnen profiteren, om ons toekomstig gedrag tegenover de dieren te „humaniseren". Met ingang van 1 november 1961 is de Wet op de Kansspelbelasting in werking getreden. Deze wet belast loterypryzen e.d. met een uniform tarief van 15 indien ze groter zfjn dan 1000, Hoewel de staatsloterij en de voetbaltoto hieronder vallen, blijkt ons uit vragen nogal eens dat men hier weinig van af weet. wat zelfs ot gevolg heeft dat som migen hun grote pr(js voor de inkomstenbelasting gaan aangeven. Dat geeft de belastingambtenaar dan natuurlek de kans om ook eens een aardig gebaar te maken van „laat maar zitten", maar wanneer het extraatje nu zonder meer bij de bijverdiensten wordt opgeteld, kan hij het niet zien. En dat komt voor Voor 1 november 1961 waren de prijzen vrij, ook van inkomstenbelasting. Deze laatste kende en kent ook nu echter wel de bepaling dat opbrengsten van losse werkzaamheden, gericht op het verwer ven van een opbrengst, belast waren, als zgn. „andere opbrengst van arbeid". Met deze arbeid is uiteraard niet be doeld het kopen van een lot. Maar an ders wordt het bijv. bij prijsvragen, be staande in het maken van een kunst zinnig of technisch ontwerp, of zelfs het invullen van een voetbaltoto of het op lossen van kruiswoordraadsels. Dit kan men als spel beoefenen, doch men kan zich ook door studie en systematische arbeid serieuze kansen verwerven op een prijs. In het laatste geval behoorde het ontvangen geld dan tot het inkomen en het was uiteraard enorm moeilijk te bepalen, waar de grens nu precies lag, daar de overgang niet scherp was. Het gevolg was dat vaak fiscale proce dures het plezier van de soms reeds uitgegeven prijs kwamen bederven. Nu allemaal 15 °/o Dat is nu voorkomen door in de kans spelbelasting niet alleen de zuivere lo terijen te betrekken, maar ook de prijs vragen, waarvoor een wetenschappelijke óf kunstzinnige prestatie wordt gevor derd. En door vervolgens tevens te be palen, dat deze prijzen buiten de inkom stenbelasting vallen, voorzover ze niet binnen de uitoefening van een beroep of bedrijf zijn verkregen. Dus de prijs behoort wel tot de winst van b.v. een architect die met zijn ont werp de prijsvraag won, of van de kun stenaar van professie, wiens schepping werd bekroond. Maar ook geldt dit voor de kruidenier die een lot kocht van de voetbalclub van de buurt, omdat alle voetballers met hun supporters zijn dop erwten plegen te eten. Hij rekent de prijs van het lot tot zijn bedrijfskosten, zoals de kunstenaar en de architect hun kosten; ook als ze de prijs niet winnen. De op deze, tot de winst behorende, prijzen ingehouden belasting mag als een voorheffing met de inkomstenbelasting worden verrekend, net als de dividend belasting en de loonbelasting van werk nemers die in de inkomstenbelasting vallen. De levensverzekering Bij de levensverzekeringen en de pre mieleningen staat het element „spel" zo op de achtergrond, dat ze zijn uitge zonderd van de kansspelbelasting. Daar tegenover vallen voordelen uit deze bronnen altijd onder de inkomstenbelas ting. Op deze wijze is het terrein tussen de beide belastingen zo doeltreffend afge bakend, dat fiscale procedures hierover praktisch niet meer voorkomen, terwijl tevens de altijd onbevredigende situatie wordt vermeden, dat de ene prijs net niet belast is en een andere, waar het geval maar iets anders lag, op de top van het normale inkomen wordt belast. Belastingplichtig is degene die de prijs gewonnen heeft; of, wanneer verschil lende personen tezamen een prijs won nen, deze personen tezamen. Het is dus niet zo dat de vrijstelling voor prijzen, kleiner dan 1000,dan per persoon geldt; doch deze geldt per prijs. Een combinatie van prijzen geldt ook teza men als één prijs, zodat men niet door splitsingen tot een totale vrijstelling kan komen. Prijzen in natura moeten wor den geschat naar geldswaarde. De organisatie Al is de winnaar van de prijs belasting plichtig, toch moet de persoon of instel ling die de loterij of prijsvraag organi seert en die de prijs uitbetaalt, de daar over verschuldigde belasting inhouden en afdragen. Zo zien de WISO-zegels er uit die U als uw boekje vol is recht ge ven op f2,50 bij uw WlSÓ-winkeliei of bij de Raiffeisenbanken. Uw WISO kaart is snel volgespaard, want WISO zegels worden U bij contante aanko pen gratis verstrekt in 75 WISO zaken. ■•B.L'ira.-.JJSË 1968-69-70 Veelal zal deze organisator de belasting voor eigen rekening nemen, of anders gezegd, de netto-prijzen bekend hebben gemaakt. Wanneer bijv. een auto ter waarde van ƒ8500,als prijs wordt uitgereikt, dan zal de organisatie daar naast 1500,aan de fiscus hebben af gedragen. De prijs bedroeg dan eigen lijk 10.000,waarvan ten laste van de winnaar 1500,is ingehouden. Dit laatste is belangrijk voor degene die de prijs als winst moet aangeven, zoals hierboven is uiteengezet. Hij moet niet 8500,in zijn winst begrijpen, doch 10.000,daartegenover kan hij de 1500,als voorheffing, als vooruitbe taling dus, op de verschuldigde inkom stenbelasting in mindering brengen. De wet verplicht de organisator aan de win naar desgewenst een kwitantie voor die ingehouden 1500,te verstrekken. Buitenlandse loterijen Prijzen uit buitenlandse loterijen zijn ook belast, tenzij in dat buitenland reeds een kansspelbelasting wordt geheven. Zonodig moet de hier te lande wonende winnaar dat aantonen. In België en Duitsland bestaan zulke loterijbelastin gen, zodat de uit die landen ontvangen prijzen reeds netto-bedragen zijn, die niet meer behoeven te worden aange geven. Wanneer de inspecteur der belastingen vermoedt, dat iemand een prijs heeft ontvangen waarover hij nog moet beta len, dan zal hij hem een aangiftebiljet voor de kansspelbelasting zenden. Dat moet ingevuld worden teruggezonden, ook al zou het vermoeden van de in specteur onjuist zijn. Wordt niet binnen zes maanden een aan giftebiljet ontvangen, dan is men ver plicht, als men belasting verschuldigd zal zijn, binnen 14 dagen zo'n biljet aan te vragen. Nog even dit. voor het geval daar twij fel over mocht bestaan: de wet bevat geen uitzondering voor prijzen, verkre gen uit verbóden kansspelen! Het geld stinkt niet. Och, U kent ze wel. die doorgaans ge zette „handjesophouders", die de ingan gen van dancings, bars en andere in richtingen van vermaak bewaken! Door menigeen wordt dit „portieren" een moordbaantje genoemd; wat knikken, wat aan je pet tikken en een draaideur een zetje geven en dat a raison van gemiddeld een kwartje per bezoeker. Is er een eenvoudiger manier van geld verdienen denkbaar? We zullen deze vraag laten voor wat zij is en U vertellen hoe door zo'n por tier de rechter een zeker niet onbelang rijke zaak te behandelen kreeg. Jansen was op 1 juni als portier-garderobier in dienst van de eigenaar van de in een onzer badplaatsen gevestigde dancing „Boogie-Woogie" getreden. Het dienst verband zou tot 1 september duren. Hij was aangenomen alleen tegen fooien en drie gratis consumpties per avond. Op 27 juni werd Jansen door de dan- cin-eigenaar, Pietersen genaamd, zonder ontslagvergunning tegen 30 juni d.a.v. ontslagen. Vordering Maar Jansen kon het lonken niet laten. Hij vorderde wegens niet-nakomen van de bepalingen van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen (B.B.A.) 1945 betaling van loon tot 1 september. Pietersen beweerde echter, dat de rech ter onbevoegd was om van deze vorde ring kennis te nemen, daar Jansen z.i. een vordering ingestelde op grond van een gepretendeerde doch in wezen niet bestaande arbeidsovereenkomst. De rechter was met Pietersen van oor deel, dat i.c. geen sprake was van een arbeidsovereenkomst als bedoeld in ons Burgerlijk Wetboek, aangezien het loon- element ontbrak. Immers, onder ..loon", in de zin van het desbetreffende arti kel van het Burgerlijki Wetboek kan alleen worden verstaan de contrapresta tie, die van de werkgever zelf afkoms tig is, en niet een door een derde te betalen fooi. De drank „Maar de drie gratis consumpties per avond dan?" zult U wellicht zeggen. Uit deze omstandigheid viel - aldus de rechter - evenmin een loonelement te distilleren, daar in de eerste plaats deze consumpties van te geringe waarde wa ren om als contra-prestatie van de door Jansen te verrichten arbeid te kunnen worden beschouwd en zij voorts niet konden worden aangemerkt als een in ons Burgerlijk Wetboek genoemde ge oorloofde vorm van loon, omdat zij met name niet kunnen worden beschouwd als voedsel, te nuttigen ter plaatse waar het wordt verstrekt. De bevoegdheid van de rechter hangt echter uitsluitend af van hetgeen de eisende partij, i c. Jansen, als grondslag zijner vordering heeft gesteld. Jansen nu had zijn vordering gebaseerd op de B.B.A. 1945. Was dit toepasselijk op de tussen partijen gesloten overeenkomst? Zulks was inderdaad het geval. Arbeidsverhouding Er was nl. wel een arbeidsverhouding aanwezig krachtens het B B.A. 1945, om dat daarvoor het enige criterium is, dat de werknemer persoonlijk arbeid voor een ander verricht, onafhankelijk van de elementen „ondergeschiktheid" en ..loonbetaling". M.a.w.: krachtens het B.B.A. 1945 kan een arbeidsverhouding aanwezig zijn, waar deze volgens ons Burgerlijk Wet boek niet kan bestaan. De rechter was dus wel bevoegd om van de vordering, welke voortvloeide uit niet-naleving van het B.B.A. 1945 fb /indiging van de arbeidsverhouding zonder ontslagvergunning), kennis te nemen. Hetgeen tot resultaat had, dat Vrouwe Justitia de lonk van de onttroonde por tier met een glimlach en klinkende munt (loon met consumpties tot 1 sep tember) beantwoordde. VERMOGENSBELASTING. - Als iemand een paar jaar in Luxemburg heeft gewerkt en daar 10.000,vast zet en dit geld later in Nederland terug wil hebben, hoeveel belasting moet er dan betaald worden als hij wel en als hij niet in de vermogensbelasting valt? Antwoord: Wanneer iemand hier te lande woont en in Luxemburg rente ge niet, dan moet hij die rente gewoon in ziin aangifte voor de inkomstenbelasting begrijpen. Betreft het hypotheekrente, dan zal hij daarover in Luxemburg moe ten betalen. Ook dan moet hij de rente hier tevens aangeven, doch heeft hij recht op een aftrek wegens dubbele belasting. De ge gevens daarvoor kunnen op het aangif te biljet worden vermeld. Voor de ver mogensbelasting geldt een gelijke rege ling. Een banksaldo in Luxemburg be hoort ook tot een vermogen als U hier woont. Wanneer U het geld uit Luxem burg dan naar hier overbrengt maakt dat fiscaal niets meer uit t.a.v. inkoms tenbelasting en vermogensbelasting. In de Onderofficiersmess in het W.S.- kamp te Huis ter Heide reikte de waarnemend commandant van de vlieg basis Soesterberg. luit. kolonel J. A. Broekema, de gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst bij de Klu uit aan de adjudant onderofficier C. H. J. Al- lers. De beide adjudanten onderofficier D. de Vaal en P. C. Aarts ontvingen de zilveren medaille voor 24 jaar trouwe dienst. De waarnemend commandant memo reerde in zijn toespraak, dat juist deze jubilarissen deel uitmaken van een groep mensen, die de weg hebben voor bereid voor de huidige „status quo" bij de Koninklijke Luchtmacht. De chefs lichtten de levensloop van elke jubilaris bij de Luchtmacht nog eens door. waaruit duidelijk bleek, dat zij hun sporen, in dit geval hun gouden of zilveren medaille echt wel verdiend hadden. Nadat een vertegenwoordiger van de Onderofficiersverendging „Ons Belang" de dames van de jubilarissen in het zonnetje had gezet, had een druk bezochte receptie plaats. Een ^werkgroep „Literaire avonden in Soest" begint op 4 maart met de eerste van een reeks maandelijkse ontmoetings avonden tussen auteurs en publiek. De eerste avond zal H. J. Diekerhof de gast van de werkgroep zijn. Op 1 april volgt dr. Jef Last. De avonden worden gehou den in het kunstzaaltje van de nieuwe openbare bibliotheek aan de Alb. Cuyp- laan. De pas opgerichte werkgroep is een ini tiatief van de Soester kunstenaarsvereni ging Artishock. Zij is gevormd in sa menwerking met het departement Soest van 't Nut, de openbare bibliotheek en twee plaatselijke boekhandelaren.

Soester Courant | 1969 | | pagina 2