-«3 Soest toen - Soest nu NIEUW WONINGBOUW SYSTEEM GRIEZELIG PLAN Telefoonnummer ziekenauto 5989 ONPARLEMENTAIR KRUISVIAG i N Vrijdag 28 februari 1960 Uifgave Drukkerij Smit - Soest Dureau voor redaetie eo administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 V.Y.V.-ïiieuws k. r-W?i>r. Mevr. U. Teilegen (lid G.S,) opende nieuwe bibliotheek Lichtmast omvergereden Buit 3800 gulden hij inbraak in gemeentehuis Mm k Het oog gericht op Brits-Franse ruzie 18e jaargang' iio. 17 SOESTER OÜRANT Abonnement per kwartaal 3,50, per post f 6,50 Verschijnt iedere dinsdag en vTlJdag Ruim drie en twintig jaar na de oorlog heerst er in de meest bevolkte delen van Nederland nog altijd een schreeu wende woningnood. Ondanks vele uit- breidings- en bouwplannen kunnen voor al de gemeenten in het westen van het land de raag naar woningen niet bij houden. Er verrijzen gigantische pro jecten van drie- of vierkamerflats, waar in gezinnen zich uitdijen en binnen tien jaar wéér tot de woningzoekenden gaan behoren, om een grotere woning. Die flatbouw heeft talloze nieuwe pro blemen in het leven geroepen: de ge luidshinder, het gebrek aan recreatie- en studieruimte voor vader en kinderen, het schoonhouden en verdere verzorging. Maar ondanks het feit dat we in al die duizenden her en der gebouwde flatge bouwen evenzovele gezinnen een meestal lang verwacht onderdak hebben be zorgd, staan er nog honderdduizenden t trappelen om ook in aanmerking te komen voor een eigen -oning. We moeten langzamerhand toch weieens durven erkennen, dat ons woningbouw systeem niet goed heeft gewerkt. Dat het ons niet uit de woningnood heeft gehaald. Dat het bovendien nieuwe pro blemen heeft geschapen, waarvoor ook weer een oplossing moet worden ge zocht, ook weer geld voor nodig zal zijn. Ons systeem van versnelde woning bouw is gericht op subsidie voor de bouwkosten. Voor de woningwetwonin gen vrijwel geheel, daarnaast wat min der voor de z.g. premiewoningen. Het vergt ieder jaar enige honderden mil joenen. Daarvoor worden ieder jaar enige duizenden, zeg maar zo'n hon derdduizend flatjes gebouwd. In grotere en kleinere complexen. Drie, vier of vijf kamers. Er zijn slechts kleine, wei nig opvallende verschillen. Het grootste aantal woningzoekenden wordt gevormd door de lagere inko mensklassen, die geen hogere huur kun nen betalen dan tussen de 80 en 150 gld. per maand, gerekend naar 20 van het netto-inkomen. Maar zelfs de zozeer uitgekiende, schrale woningwetwoning vergt tegenwoordig, door de hoge bouw kosten, een huur die niet onder de 100,per maand kan blijven. Onder het oude woningbestand zijn vele huizen, die een gogdkopere huur doen, maar de mensen die er in wonen willen er, mede daarom, niet uit. In de oudere woningwetflats wonen mensen, die lang zamerhand financieel wel in staat zou den zijn naar een duurdere woning te verhuizen, maar die willen daarvoor dan niet wéér in een flat terechtkomen, die willen een eengezinswoning, laag bouw, met een stukje tuin en 'n schuur tje of garage. Daaraan is in vroeger ja ren echter niet zoveel gedacht. De plannenmakers schiepen flatgebouwen; modem, en daarmee uit. Ondanks de sterke subsidie op de wo- Volgens afspraak komen we nog even terug op de aanstaande ledenvergadering van V.V.V. Soest, die gehouden zal wor den in gebouw „De Rank", Soesterberg- sestraat 18. De aanvangstijd is bepaald op 19.30 uur, datum 6 maart. Na de afwikkeling van de agenda staat een interessant punt op het programma, waarom wij u zouden raden slaat u deze bijeenkomst dit maal eens niet over. Er wordt door de firma Ruys Co., het reisbureau, dat inwoont bij V.V.V. Soest, een prachtige dia-show gehouden met als onderwerp een mid zomernacht-cruise naar de Noordkaap, IJsland, de Noorse Fjorden, Denemarken, Schotland en Ierland. Er zullen ongetwijfeld Soesters zijn, die al eens een reis naar een van deze ge bieden gemaakt hebben, of die juist bij ons reisbureau een dergelijke reis ge boekt hebben. Voor hen is dus deze ver toning dubbel interessant. Wij heten alle V.V.V.-leden hartelijk welkom en wij zeggen ditzelfde tot hen, die nog geen lid zijn. Komt u dus allen in grote getale naar „De Rank". U zult er geen spijt van hebben. Dustot donderdag 6 maart Op dinsdag 4 maart is er voor de lite rair geïnteresseerden een ontmoetings avond (auteurs en publiek) in het kunst zaaltje van de nieuwe Openbare Biblio theek, Albert Cuyplaan 202. Het initia tief voor dergelijke samenkomsten is uit gegaan van een combinatie van de Soes- ter kunstenaarsvereniging „Artishock", 't Nut, de Openbare Bibliotheek en twee plaatselijke boekhandelaren. Spreker zal zijn de auteur H. J. Diekerhof. Ook deze avond bevelen wij graag bij u aan. f i' •■••n: ningbouw kunnen we momenteel niet voldoende huizen leveren voor de lage re inkomensklassen. Naast een grotere differentiatie in de woningbouw, om de doorstroming te bevorderen, zouden we er daarom ook eens over moeten denken of ons subsidiesysteem wel deugt. Zouden we niet verder komen als niet de woning doch de man die er in moet gesubsidieerd wordt? Deze zal bij het voortschrijden der jaren in de meeste gevallen zijn financiële positie zien ver beteren, waarmee het verminderen van de subsidie gelijke tred houden en ten slotte geheel kan stoppen. De subsidie wordt aangepast aan de loonklasse van de huurder. Ook dit systeem zal jaar lijks miljoenen vergen, maar is, in te genstelling tot de woningsubsidie, een aflopende zaak, althans in de meeste ge vallen. Aan de hand van dit systeem is bovendien de doorstroming van goed kope naar iets duurdere woningen beter te bewerkstelligen. Ondanks telkens terugkerende optimis tische verklaringen van vele opeenvol gende ministers van volkshuisvesting blijft de woningnood in het westen van het land vrijwel constant. Ook minister Schut zal geen gelijk krijgen met: over vier jaar is de woningnood opgeheven. Die systeemverandering zou een mooi politiek strijdpunt kunnen vormen. En is daar niet een beetje behoefte aan? In zijn ijver om de enorme tekorten op de begroting te dekken, overweegt de minister van financiën onder meer om de egalisatiereserve van de verzekerings maatschappijen onder de vennootschaps belasting te brengen. Die reserve was een belastingvrije pot van de verzeke ringsmaatschappijen, waaruit zij in noodgevallen zouden kunnen putten, in dien zij bij grote rampen enorme uitke ringen hadden moeten doen. Het is echter gebleken, dat de verze keringsmaatschappijen buiten deze fond sen over voldoende reserves beschikten om hun verplichtingen na te komen. Redelijkerwijs zouden de verzekerings maatschappijen net als alle andere on dernemingen dus wel belasting kunnen betalen over die extra pot. Zij behoeven niet langer bevoordeeld te worden boven andere ondernemers, die hun volledige winst zwaar belast zien. Maar het pijnlijke is, dat er dan weer een toezegging wordt ingetrokken en onze rechtszekerheid in principe wordt aangetast. Wat het ene jaar beloofd werd, wordt een volgend jaar afgestraft met een belastingheffing. Als we minis ter Witteveen zo willekeurig laten rom melen, een gekweekte reserve zelfs met terugwerkende kracht laten belasten, strekt hij straks ook de vingers uit naar andere, al eerder genoten kortingen of ontheffingen. Dan wordt eerder verleen de investeringsaftrek ongedaan gemaakt, een vervroegde afschrijving kan achter af komen te vervallen, en tijdelijke kin deraftrek wordt na jaren ineens nage vorderd. Maatregelen om een begroting in even wicht te brengen, zijn goed, maar dan graag een jaar tevoren aangekondigd en beslist niet met terugwerkende kracht. Mevr. U-Tellegen-Veldstra, lid van Ge deputeerde Staten van Utrecht heeft woensdagmorgen de nieuwe centrale bi bliotheek van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Molen straat officieel geopend. Zij toonde een grote bewondering voor het samenspel tussen verschillende maat schappelijke instellingen en de overheid: „We leven in een arme wereld, waar in de mens nog steeds niet heeft ont dekt, hoe hij tot een werkelijke samen leving moet komen. In Soest heeft men echter blijk gegeven van een toenemend besef, dat we een boodschap voor elkaar hebben. Tegen deze achtergrond zal het nieuwe gebouw optimaal kunnen funk- tioneren. Er zullen nieuwe initiatieven uit voortkomen, die om nieuwe accom modaties vragen; initiatieven van men sen, die in toenemende mate de beschik king krijgen over veel vrije tijd. Het is eigenlijk te betreuren, dat we de vrije tijdsbesteding een probleem zijn gaan vinden", aldus mevr. Teilegen. Zij vonc de nieuwe openbare leeszaal en biblio theek een fraaie gelegenheid om zowel persoonlijk als via het boek (en later misschien via de grammofoonplaat in een discotheek anderen te ontmoeten, te leren kennen en te verstaan. Zij vond tevens, dat Soest het goed ge- tr jffen heeft met het gemeentebestuur, dat zijn verantwoordelijkheden niet al leen in woorden uit, maar ook in da den „De nieuwe bibliotheek is een hechte basis voor de welzijnsbeharti- ging in Soest", vond mevr. Tellegen. Voordien had wethouder K. de Haan, voorzitter van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibilotheek al herinnerd aan de povere huisvesting van de katholie ke-, openbare- en nutsbibilotheek, die bovendien elk met bescheiden middelen a grootse, culturele opdracht hadden te vervullen. Naarmate de gemeente het bibliotheekwezen meer is gaan subsidië ren is ook de wens van een grotere di versiteit naar voren gekomen. Immers elke bibliotheek bezat zo ongeveer de zelfde boeken. Bundeling van krachten zou een veel groter aanbod van ver schillende boeken kunnen bewerkstelli gen. Pogingen van de gemeente om de verschillende bibliotheken bij elkaar te brengen en onder één dak (dat van het St. Josephgebouw) hadden niet veel re sultaat. De verspilling van geld duurde voort en de kwaliteit werd nauwelijks verbeterd. Totdat een commissie tot on derzoek van mogelijkheden tot samen werking werd opgericht. De naam van de commissie zegt reeds, dat men de resultaten van het onderzoek met zeer gematigd optimisme tegemoet zag. Niet temin werd 1 november 1966 een stich ting opgericht. Er kwamen daarna di verse verbeteringen bij de verschillende uitleningen tot stand, totdat aan de Mo lenstraat de voormalige nijverheids school werd gekocht en de heer Huls hof met een plan aan het werk werd gezet. Aanvankelijk zou op de beneden verdieping van de school een tweede etage worden gezet, maar de aannemer bood aan, het gebouw tot op de funda menten te slopen en daarna een nieuw gebouw op de oude fundamenten te bouwen voor de zelfde oorspronkelijk overeengekomen kosten. Aldus geschied de. In december 1967 werd met de sloop en daarna de herbouw begonnen en be gin van dit jaar werd het officieus in gebruik genomen. De nieuwe uitlening en leeszaal zijn berekend op een flinke groei van Soest. Wethouder De Haan meende, dat met de ingebruikneming van dit nieuwe ge bouw het culturele leven ter plaatse weer wat op peil is gekomen. „Overigens zijn we nog niet aan het einde van ons latijn, want binnen een half jaar hopen we in het dorpshuis te Scesterberg ook nog een nieuw filiaal in gebruik te kunnen nemen. Daarmede krijgt de O.L.B. in Soest de beschikking over een zeer moderne en doelmatige accommodatie, zowel in Soest (aan de Molenstraat en de Schou tenkampweg, waar verleden week een filiaal werd geopend) als in Soesterberg. Rest ons nog te vermelden dat Warmte Energie te Soest de centrale verwarming voor het gebouw geleverd heeft. De 43-jarige gezagvoerder H. P. uit Soest kwam dinsdag aan het bureau melden dat hij op de ir. Mencolaan een lichtmast had omvergereden. De licht mast viel in het plantsoen. De auto raakte aan de voorzijde beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. O In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in het gemeentehuis alhier. Uit een der bureaus van de afdeling paspoorten en leges werd een bedrag van ƒ3800,meegenomen. De inbraak werd reeds dinsdagnacht te 1 uur ontdekt tijdens de regelmatige nachtelijke controle door de politie. Men heeft zich via een raampje van 't toilet aan de achterzijde toegang tot het ge meentehuis verschaft. Verschillende ver trekken werden grond doorzocht. Ook in de dependance achter het raad huis is men binnengeweest, maar hier is niets gestolen. Er is kennelijk alleen naar geld gezocht. In diezelfde nacht is ook ingebroken in een bouwkeet van Verwelius in het Soesterveen. Het luik voor een van de ramen werd geforceerd. In het buffet zocht men vergeefs naar geld. Er wor den wel twintig pakjes sigaretten en twintig pakjes shag vermist. Rijwielhandel en reparatichandel aan het Kerkpad z.z., zeventig jaar geleden Engeland en Frankrijk hebben weer een. een niet geringe diplomatieke ruzie. For meel gaat het er volgens de Fransen om dat de Britse regering de vuile streek heeft uitgehaald om aan de grote klok te hangen dat president De Gaulle in een gesprek met de Britse ambassadeur Soa- mes een plan had ontwikkeld om de E.E.G. zowel als de N.A.V.O. om zeep te brengen en een grote Europese vrijhan delszone in te stellen met daarboven een politiek directoraat van Frankrijk, Duits land, Italië en Engeland. Maar, zegt Pa rijs, dat was geen plan maar uitsluitend een presidentieel gemijmer hoe hij een verre toekomst zag. De Britten van hun kant hebben vooral gekeken naar één detail in het gesprek van De Gaulle met Christophre Soames, de Britse ambassadeur in Parijs (een conservatief, schoonzoon van Winston Churchill en ijverig Europeaan). Dat was dat de Franse president voorstelde dat hij over een en ander met Wilson zou willen praten mits deze daarvoor maar het initiatief zou nemen dat hij dan ver volgens zou verwelkomen. Met Wilson spreken duidt al niet op een verre toe komst, maar wat Londen schichtig maakte was de idee dat zij De Gaulles ideeën als eigen plan moesten openbaren en dat Parijs dan verontwaardigd zou zeggen Nooit. Waarbij dan de andere vijf erop gewezen zou kunnen worden hoe trouweloos de Britten wel waren. Want De Gaulles uitlatingen lijken wel speciaal beraamd om nu precies ieder van de E.E.G.-partners tegen de schenen te schoppen. Met name de Beneluxlan- den, die toch al lastig zijn volgens De Gaulles inzicht, die niet eens meer mee zouden mogen doen in het politieke di rectoraat. De Britten kondigden Parijs aan dat ze over het gesprek zouden spreken met Kiesinger en andere Britse vrienden in de E.E.G. Tenslotte was in de Westeuro- pese Unie (W.E.U.) besloten dat de leden elkaar over belangrijke zaken zouden informeren en als opheffing van E.E.G. en N.A.V.O. niet belangrijk waren, wat dan wel De Britten mochten ook vrezen dat het „gemijmer" van De Gaulle ook wel eens de bedoeling kon hebben iets te doen tegen de steeds nauwere contacten die Londen via deze Westeuropese Unie heeft met de E.E.G.-partners, contacten die Parijs niet zinnen zodat het die W.E.U. zo'n beetje is gaan boycotten. In Parijs is men verkapt nóg bozer om dat de onthulling van liet gesprek een streep haalt door het verlangen de banden tussen de V.S. en Frankrijk wat te verstevigen nu president Nixon door Europa reist. Nixon zou dan meer op Frankrijk en minder op Engeland en Duitsland moeten gaan steunen. De sfeer is nu wel helemaal bedorven voor zo'n manoeuvre. Trouwens het bij de vijf partners van Frankrijk nu ge zaaide wantrouwen zal wel iets meer dan een boze verklaring van Parijs no dig hebben om te verdwijnen. Triest in de hele rel is dat natuurlijk de E.E.G. naar iets groters toe moet groeien. Dat heeft alleen zin als Londen en Pa rijs wat nader tot elkaar komen en juist tussen die twee is de verwijdering nu groter dan ooit. KANTMAN •czclldc plaals, In de tegenwoordige tijd, nu echter alom bekend als liet „spreukenhuisje" Het eerste-kamerlid O. M. Boetes is door de Alkmaarse rechtbank veroor deeld tot 250,boete (evenals zijn vrouw) wegens het beledigen van een bevriend staatshoofd. In hoger beroep eiste de procureur-generaal van het Am sterdams Gerechtshof een week gevan genisstraf tegen hem en 300,boete tegen haar. Daarmee is een eertijds geacht senator feitelijk te kijk gezet als een buitenpar lementaire agitator. Terwijl de heer Boetes toch beschikte over een zetel in onze Staten-Generaal en voor het forum van het gehele volk een bepaalde me ning mocht verkondigen, een geoorloofd politiek standpunt kon innemen en met klem van argumenten de mening van zijn partij (de P.S.P.) voor de microfoon kon uitbazuinen, verkoos hij een bele digend pamflet voor zijn venster in een stille straat van een onbetekenend dorp. Zo haalt een eerste-kamerlid het aan zien van zijn eigen partij, maar ook de goede naam en faam van onze volksver tegenwoordiging omlaag. Is het dan een wonder, dat er straks meer stemmen zullen opklinken om die Eerste Kamer maar af te schaffen We mogen hopen, dat de andere gekozenen hun mening beter op de daarvoor bestemde plaatsen zullen verkondigen en dat de politiek in ons land niet via raambiljetten e'- strooipamfletten zal worden bedreven Drie kruisverenigingen opereren er naast elkaar in een groot aantal gemeenten. In vele gevallen maken zij reeds gebruik van eikaars wijkgebouw, de zelfde ma- gazijnvoorraden. een zelfde wijkver pleegster. Sommige afdelingen werken zo nauw samen, dat het eigenlijk dwaas heid is onderling nog eikaars kosten te verrekenen en met twee complete bestu ren gescheiden organisaties in stand te houden. Volgens een NIPO-enquête is 74 °/o van de groene-kruisleden, 78 van de wit-gele-kruisleden en 80 van de oranje-groene-kruisleden voorstander van totale fusie. Aan de hoofdbesturen thans de taak, zo spoedig mogelijk de handen ineen te slaan. Zij kunnen meer doen voor de leden, als zij al hun werk kracht en al hun materiaal voor alle le den beschikbaar stellen. Hun afzonder lijke kleuren kunnen in één vlag wor den gebundeld. Het belang van de zieke leden moet nu maar eens de „belang rijkheid" van de gezonde bestuursleden overwinnen.

Soester Courant | 1969 | | pagina 1