Speciale winteraanbieding f 795.- Sshoo! EfivSETTEN B&O BEOMA STER 1000 een volledig getransistoriseerde combinatie van Hi-Fi-stereo versterker met FM-radio m van nu Sleefifs enkele exemplaren van te fantastische stereo radio/versterker „DE GOUDEN SNAAR" De auteur H. J. Diekerhof. komt in de Boekenweek naar Soest - OPENBARE Niet apart, maar samen Vereniging voor t)|tenbaai' Onderwijs WORDT LID Gevonden voorwerpen IRUYS&CO SENTEN DE JiJBY Kersenbonbons flaugat S^iekeütoeken Eerste Gooise Kleding Verhuur Ook grijze jacquets Winkeliersvereniging verhoogt contributie met 335 procent S0ESTERBERG Medische dienst Inzameling Leger des Heils Onderscheidingen hij de Luchtmacht Tafeltennis-team won weer Voethal N.C.V.B. Wedstrijden uitgesteld Actiecomité tegen vervuiling WAT WILT GIJ Ki'oelies - Ilan^ers aUM Officiële mededelingen Lager onderwijs WAARBORG VOOR KWALITEIT Steenhoffstraat 15, telefoon 2132 PREDIKBEURTEN Medische dienst R.K. Kerkdiensten VRIJDAG 28 FEBRUARI 15)69 H. J. Diekerhof is in 1910 in Arnhem geboren. Van 1937 tot 1947 werkte hij in Indie bij de zending. Als geestelijk ver zorger in militaire dienst terug in Ne derland, werd hij sinds 1952 belast met de opleiding van leger- en luchtmacht predikanten. Enkele jaren geleden kwam Diekerhof in de publiciteit door zijn verzet tegen andere leidende figuren in de protes tantse geestelijke verzorging van de landmacht, die hem en enkele van zijn collega's verboden om binnen de krijgs macht te spreken in de geest van het zgn. „rode boekje", over het vraagstuk van de kernwapenen. ln 1963 verscheen van hem het boekje „Ze zeggen Daarna publiceerde hij „Een vuile verrader". Binnen een half jaar beleefde dit Amboboek 5 herdruk ken. Het was een poging om de solida riteit niet te verbreken en het gesprek gaande te houden. In het eerste deel van dit boek maakt de auteur de balans op over de krijgsmacht. Onderweg met de krijgsmacht heeft hij show van pa rades en prachtpakken, de krijgstucht, het opvoeren van de gevechtsbereidheid en de middelen die daartoe moeten die nen, bekeken. Hij stelt dat de krijgs macht naar haar wezen totalitair is. Door de geruchtmakende uitzending van „Achter het nieuws" met Dr. Hueting over eventuele Nederlandse oorlogsmis daden in het voormalige Nederlands Oost-Indië is het onderwerp oorlog en leger ook voor ons weer zeer actueel geworden. In 1968 verscheen van Diekerhof „Jullie hebben makkelijk praten". Hierin gaat Diekerhof nader in op de vragen rond de militaire dienst en voert hij een plei dooi voor de zgn. protestdienst, die in het leger het protest tegen de oorlog laat horen. Verder wordt de N.A.V.O. besproken en wordt het uittreden van SCHOOL Bij het bureau van politie zijn als ge vonden voorwerpen aangegeven: linker glacé handschoen, zwarte bril, contact sleutel van auto, kinderhandschoen, wit te want, damesbril, passer, bos sleutels, rood-witte muts, vier sleutels, kinder- bril, sleuteletui, bruin kinderhand schoentje, autokrik, zwarte herenpara plu. witte plaatbeschermer, zwart da mesrijwiel, paar glacé herenhandschoe nen, speelgoedauto, twee contactsleutel tjes in rood etui, wit-blauwe das, rood kinderwantje, kinderwant. Aan komen lopen kat en hond. Nederland als lconkrete mogelijkheid be pleit. Dinsdagavond 4 maart a.s. spreekt de heer Diekerhof in het kader van de Boekenweek over „Anders denken over oorlog en vrede". In de expositiezaal van de Bibliotheek waar eveneens een tentoonstelling gehouden wordt van elf leden van Artishock. Enkele suggesties voor de discussie dins dagavond Is een Nederlandse soldaat in staat oorlogsmisdaden te plegen? Ont staat er niet een economische catastrofe als de oorlog afgeschaft wordt Wat zal in Nederland eerder verdwijnen de kerk of het leger De KA.VlEH VAN KOOPHANDEL EN L ABRIEKEN te AMERSFOORT houdt woensdag a.s., van 14 tot 17 uur, voor het verstrekken van Inlichtingen, zit ting ten gemeentehuize alhier. Voor al uw reserveringen Steenhoffstraat 9a (VVV-gebouw) telefoon 6571. Originele Italiaanse import. Fijne chocolade, hele kers en pittige likeur. 200 gram ƒ1.49 Extra fijne zachte nougat met kersen en noten vul ling. 150 gram 89 ct. De bekende Venda smi- "kelkoeken. Nu nog voor deliger. Per pak 79 «i VROOM DREESMANN Twee Kennedy-moordprocessen gaan de zer dagen van start, het proces omtrent de moord op John F. Kennedy wordt gehouden in New Oreans en dat om trent de moord op Robert Kennedy in Los Angeles. ooral in de zaak tegen de moordenaar van „Bobby" hebben diens verdedigers de samenstelling van de jury lang opge houden en daarmee weer eens de aan dacht gevestigd op de functie van de jury in de Amerikaanse rechtspraak. Iedere kiesgerechtigde burger kan ieder moment worden opgeroepen om zijn taak als lid van de jury in een of ander pro ces te vervullen. Hij dient dat te be schouwen als een erezaak en kan niet weigeren. Het is de jury. die beslist: schuldig of onschuldig. Ze kan soms een aanbeve ling doen voor clementie Maar om trent de strafmaat heeft ze niets te vertellen, die bepaalt de rechter. Voor vele Amerikaanse burgers is het een verre van prettig vooruitzicht als jurylid te moeten optreden, vooral wan neer het gaat om processen, die zich soms wekenlang voortslepen. Schone lei Het allereerste vereiste voor eer. jury lid is, dat het onbevooroordeeld is. Iemand, die een "hekel aan negert heeft, wordt niet gekozen wanneer een neger terecht staat; wie principieel tegen de doodstraf is evenmin in een zaak, waar- i eventueel de doodstraf kan worden geëist. De advocaten van de beklaagde kunnen, wanneer zij het proces wensen te rek ken, of ook wanneer zij een extra deur tje voor hoger beroep willen openhou den, op allerlei gronden bezwaar maken tegen de keus. Het jurylid mag met name geen opinie hebben omtrent de onderhavige zaak. Hij moet als het ware met een schone lei beginnen. Is hij van mening, dat de beklaagde „het wel gedaan zal heb ben". dan komt hij niet aan bod. Hij mag zelfs geen kranten gelezen hebben, waarin commentaar op de zaak wordt geleverd. Opgesloten Is hij eenmaal gekozen, dan wordt op stringente wijze tegen iedere vorm van beïnvloeding gewaakt. Een jurylid mag tijdens de behandeling van de zaak met niemand spreken, geen krant lezen, de gerechtszaal niet verlaten, en op alles wat hij doet, houdt een gerechtsdienaar toezicht. Hij mag geen enkel contact m< familie of vrienden onderhouden, hij kan niet naar zijn werk of zijn zaak. Doorgaans is daarmee een dag gemoeid. En dan is het jurylid er voorlopig voor jaren van af. Maar in de beide hier boven genoemde moordprocessen kan het weken duren en dan betekent dat zoiets als gevangenisstraf, want al die ti'd hebben de juryleden alleen maar aanspraak aan elkaar. Het gebouw, waarin zij eten en slapen, wordt be waakt, kranten krijgen ze niet te lezen als er ooi: maar iets mocht instaan over de rechtszaak. Intimidatie W- meer een jurylid tekort schiet door op een of andere wijze toch blijk te ge ven van vooringenomenheid of wanneer de verdedigers menen die te kunnen aantonen, al is het maar omdat een neef van de verdachte vroeger een nichtje van een jurylid de bons heeft gegeven, dan is er sprake van een „mistrial" en kan de hele faldera van voren af aan beginnen. C - ngsters hebben hun eigen methoden om juryleden te beïnvloeden Bij de be handeling zat een hele rij zware jon gens eenvoudig te zitten en de jury leden op te nemen, om dezen er op die manier van te doordringen, dat, wan neer hun uitspraak ongunstig was, ze hun trekken wel thuis zouden krijgen. Deze vorm van zwijgende intimidatie heeft meermalen succes gehad. Eensgezind Wanneer dan eindelijk de jury zich te rugtrekt om te beraadslagen is het haar taak om tot een eensgezinde uitspraak te komen en ook dat kan lang duren. De voorzitter van de jury moet dit zien te bewerkstelligen. Naarmate het lan ger duurt, kunnen jury-leden, wie het de keel begint uit te hangen, geneigd zijn er een eind aan te maken, maar soms is het leven van de verdachte er mee gemoeid en dan mag het feit, dat de jury wel eens huistoe wil. niet de doorslag geven. Een koppig jurylid kan de uitspraak zo heel lang ophouden. En komt men niet tot overeenstemming (ook c.aarvoor kan één lid zorgen) dan moet er een nieuw proces komen. Het is een oer, de taak van jurylid te mogen vervullen, het brengt weinig en soms niets op, kost tijd en geld. Maar zowel in New Orleans als in Los Ange les heeft men toch weer twaalf mensen gevonden, die er voor weken lang aan gaan zitten. ACHTEROM 6 - HILVERSUM - TEL. 48700 de GROOTSTE in 't GOOI De winkeliersvereniging Soest heeft maandagavond tijdens de jaarvergade ring besloten, de contributie van 15, per jaar te brengen op 50,een ver hoging dus met ruim 335 °/o. De hon derdzestig leden van de vereniging zul len dit zonder meer moeten accepteren, om de eenvoudige reden, dat zij op de vergadering niet aanwezig waren. Om trent het voorstel van het bestuur aan gaande deze drastische contributiever hoging kan maar door tien (aanwezige) leden worden beslist. Drie leden waren tegen de verhoging; zij vreesden een gro te uittocht van leden. De heer H. A. Smit, voorzitter van de winkeliersvereniging zei, dat over het jaar 1967 een tekort van 1700.was ontstaan, dat niet kon worden goedge maakt door een bonnenactie met Sinter klaas. Ook de kosten van de vereniging als gevolg van een meer naar buiten treden zijn belangrijk gestegen; dat men de financiën desondanks doelmatig be steed. moest blijken uit het feit. dat de vereniging nog altijd niet over brief papier met een eigen briefhoofd be schikt. De heer Smit deelde mede, dat misschien van de W.I.S.O. een bijdrage in de kosten van de Sint Nicolaasin- tocht mag worden verwacht. Het voor stel tot verhoging van de contributie bracht ook weer de W.I.S.O. en Con tantzegel-affaire ter sprake. De contributieverhoging zal tot gevolg hebben, dat de plaatselijke V.V.V., het dit jaar zonder subsidie van de Winke liersvereniging zal moeten stellen. Dat betekent voor de Winkeliersvereni ging een besparing van 250,De kas- commissie had bezwaren tegen deze uitgave gemaakt. Ook in voorgaande jaren liepen de meningen omtrent deze subsidieverlening nogal eens uiteen. Een van de leden meende, dat door intrek king van deze subsidie dc V.V.V. mis schien eens wakker wordt geschud. „Het is een vereniging, die bijna niets doet", meende hij. De heer Smit deelde in zijn terugblik op het afgelopen jaar mede, dat het bestuur van de vereniging met het ge meentebestuur van gedachten heeft ge wisseld over de uitbreiding van Soest en de consequenties hiervan voor de middenstand. Resultaat van de bespre king was een toezegging van B. en W., dat men op de hoogte zou worden ge houden van de ontwikkelingen. In de pra!.:ijk is daar echter bitter weinig van terecht gekomen. De heer Smit sprak er zijn diepe teleurstelling over uit. dat de plaatselijke middenstand plotseling en zonder enige vorm van inspraak werd geconfronteerd met het kant en klare plan Smitshof. Het bestuur heeft zijn ongenoegen over deze gang van zaken ook aan B. en W. kenbaar gemaakt. Het college gaf als antwoord, dat bij nader inzien de winkeliersvereniging niet was geïnformeerd, omdat er teveel vertrouwelijke onderwerpen bij ter spra ke kwamen. Wel verzocht het college, een contactman aan tc wijzen. Deze sug gestie maakte voor de voorzitter toch PHILIPS SPECIAALZAAK weer iets goed van het verzuim. De heer Smit kwam tot de conclusie, dat de belangstelling van de plaatselijke middenstand voor het plan Smitshof zeer matig is. Wel hebben verschillende supermarkts belangstelling getoond. De luttele aanwezigen vroeg de heer Smit met ideeën te komen omtrent te houden acties, waarvoor men niet in conflict zou kunnen komen met de lo terij wet. De heer Smit klaagde voorts over wei nig medewerking van verschillende ver enigingen bij de intocht van Sinterklaas. Mede daardoor heeft men al jarenlang geen „ouderwetse" intocht meer kunnen organiseren. Bij de opening van de sporthal - dit voorjaar - zal door de winkeliersver eniging een ^etalagewedstrijd in het te ken van de sport worden georganiseerd. De wedstrijd gaat op 12 mei van start. De eerste prijs in honderd gulden. De verleden jaar in het leven geroepen commissie tot herziening van het huis houdelijke reglement bleek nog weinig gedaan te hebben. In het bestuur werd de heer Van Wie- rc gekozen voor de heer Wessels, die zich niet herkiesbaar stelde. Dokter A. Th. M. Splinter, Amersfoort- sestraat 3, Soesterberg, tel. 03463-1432, neemt in het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. J. W. Hagedoorn en J. C. Lucas, beiden te Soesterberg. W. F. van den Helm te Huis ter Heide en L. H. Brandt en A. W. Moll van Charante, beiden te Den Dolder. „Soap, Soup and Salvation" (zeep, soep en heil). Dat was zo'n honderd jaar ge leden de verklaring, die men had voor de „S" op de kraag van de heilsoldaat. Die woorden zijn nog altijd actueel, want al worden de zeep en de soep mogelijk op andere wijze gebruikt en verstrekt dan in de beginperiode van het Leger des Heils, nog altijd strekt dit Leger zijn hand uit tot hulp aan de naaste en brengt het ook vandaag nog daarmede samengaande de boodschap van het heil in Jezus Christus. Juist in deze tijd wil het Leger des Heils dit nog eens te accentueren en het heeft daarom voor dit jaar het motto gekozen. „Dienst aan de ander" Om dit waar te maken is er geld nodig en het Leger des Heils heeft daarom toestemming ontvangen om hiervoor van 10 tot 16 maart 1969 in Soesterberg zijn jaarlijkse Nationale inzameling te hou den. Heibol "aten, voorzien van een identi teitsbewijs (let U ook op die „S" op de kraag) zullen in die periode bij U aan kloppen met een lijst of een collectebus. U kunt ook gireren op nr. 120120 t.n.v. Hoofdkwartier Leger des Heils te Am sterdam, gaarne met vermelding „Na tionale Inzameling". Odijk, Appeldoorn; midden Twigt, Huis man; voor Esmeyer, Borg, B. v. Does burg, Geers. In de onderofficiersmess in het W.S.- kamp te Huis ter Heide werd door de waarnemend commandant vliegbasis Soesterberg, de luit.kolonel J. A. Broe- kema de gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst bij de Koninklijke Lucht macht uitgereikt aan de adjudant on derofficier C. H. J. F. Allers. De beide adjudanten onderofficier D. de Vaal en P. C. Aarts ontvingen de zilveren me daille voor 24 jaar trouwe dienst. Er werden verschillende waarderende toe spraken gehouden door de w.n. com mandant en de chefs der gedecoreer den, waarna een druk bezochte receptie plaats vond. Het eerste tafeltennisteam voor A.G.A.V.S. heeft het bezoekende T.O.F. 3 in de 5de klasse B met niet minder dan 9-1 verslagen, waardoor de ongeslagen positie gehandhaafd bleef. Een overwinning op het eveneens onge slagen T.B.S. 6 kan de Soesterbergers aan de top van de ranglijst brengen. Zondag speelt Soesterberg uit tegen E.M.M. De opstelling is als volgtdoel Wielders; achter J. v. Doesburg, Krak, De Ned. Christen Vrouwenbond houdt op maandag 3 maart, om 19.30 uur, een feestelijke jaarvergadering in de toneel zaal van De Hoeksteen. Een toneelgroep uit Zeist verzorgt deze bijzondere N.C.V.B.-avond. De wedstrijden van de home-trainer competitie voor de jongens van 10 tot 16 jaar gaan deze week niet door, maar zullen gehouden worden op donderdag 6 maart, eveneens weer in het gebouw naast de kerk aan de Rademakerstraat. Uit het actie-comité ter bestrijding en voorkoming van de vervuiling van Soes terberg en omgeving heeft zich nu een defintief bestuur gevormd, dat als volgt is samengesteld voorzitter J. Rosing; 2de voorzitter J. v. d. Hoek; 1ste secre taris J. van Munster; comitéleden mej. B. Peltenburg en de heren A. Huigen. M. v. d. Kamp. T. S. R. Hartwigse, J. v. d. Tang, J. C. van Domburg en P. Jansen. Door mededeling en nodige voorlichting wil dit comité medewerken aan het be houd van het natuurschoon, bijzonder in eigen omgeving. Het comité rekent hier bij op aller medewerking, teneinde Soesterberg tot een voorbeeld van een schoon dorp in Nederland te maken. De komst van buitenlandse arbeid? krachten doet hier en daar nog stormp jes van volkerendiscriminatie opsteken Nu loopt men bijv. in Almelo weer tc hoop tegen de komst van een aantal Turken in 'n volkswijk en zijn de bewo ners bang voor hun kinderen, voor hun dochters en voor hun vrouwen. Toch kan de gemeente de buitenlanders moeilijk in „concentratiekampen" bijeenhouden. Zij zullen als normale mensen met de normale Nederlanders moeten leven. De enige oplossing zou zijn dc werk lozen in Twente weer aan het werk te helpen, dat er blijkbaar voor nijvere handen voor het grijpen ligt. Dan hoe ven er geen Turken te worden gehaald. De vraag is nu maar, wat de Almeloërs liever doen. TEL. 2 9 8 2 50ESTERBERG5E5TR 26 KELTUM PLEET OUWELIER HORLGGER en DURFINE CASSETTES REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02155-4785 O Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, zulks ter voldoening aan het bepaalde in artikel 76 van de Lager-onderwijswet 1920, dat de raad van die gemeente in zijn ver gadering van 19 februari j.1. medewer king als bedoeld in artikel 72 van die wet heeft verleend ten aanzien van het verzoek van 1. het bestuur van de Stichting van der Huchtscholen voor het aanschaffen van atletiekmateriaal voor de onder dat be stuur staande school voor m.a.v.o.; 2. het bestuur van de Stichting voor Katholiek Basis- en Kleuteronderwijs te Soest t.b.v. het stichten van een school voor g.l.o. in de wijk Smitsweg. Soest, 28 februari 1969. iiM»v HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat. 9 uur Gezinsdienst. 10 uur ds H. Roest. 19.00 uur ds R. Houtsma. Amersfoort. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Emmakerk. Regentesselaan. 10 uur ds E. van Loenen, Amersfoort. 19 uur ds H. Roest. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Jeugd gebouw Emmakerk. 12 uur Zondagsclub. Gebouw Middelwijk. 10 uur ds J. M. de Mey, Woerden. 10 uur Zondagsschool. Zonnegloren, Socstcrbergsestraat 10 uur ds L. de Ru. Heilig Avondmaal. Tijdens de morgendienst kinderoppas. Eltheto, Driftjc. 10.15 uur Jeugdkerk. Ichtuskcrk, Alb. Cuyplaan. 10 uur ds J. Smit, H. Doop. 17 uur ds J. Smit. Groen van Prinsterersehool. 10 uur Zondagsschool. De Sav. Lohmanschool. Driehockswef. 10.30 uur Zondagsschool. Interkerkelijke zondagsschool. Da Costaschool. Pr. Bernhardlaan 10 uur Zondagsschool. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk 10 en 5 uur ds G. Rang. Wilhelminakerk 10 en 5 uur dr. J. C. Gilhnis. Kerkgebouw N.P.B.. Rembrandtlaan 91» 8.30 en 14.45 uur ds Vreugdehil, ZwolÜ» Gebouw Eltheto. Verplaatst naar ft» bouw Nationaal Chr. Belangen te Batffe 10 uur ds W. Borgdorff. 5 uur ds Roukema. CHK. GEREFORMEERDE KERK 10 uur ds P. de Smit. 7 uur ds Eerland. GEREF. GEMEENTE Dalweg, hoek Beukenlaan. 10 uur en 5 uur Leesdienst. Donderdag 6 maart, 7.30 uur, ftudflft L. Blok, Zeist. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGE!! Afd. van dc Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur mej. C. E. Jolles. Wijkgebouw Socst-Zuid. 10.15 uur Kinderdienst. ADVENTSGEMEENTE 10 uur Bijbelstudie. 11 uur Leesdienst. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.30 uur C. P. Hoekema, Haarlem. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soe«!P Burg. Penstraat 4, Baarn. Elke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7. Baarn. 10.30 uur dr. H. J. Jaanus, Rotterdam. 10.30 uur Kinderkerk. De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen van zaterdagmorgen 12.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur door M. Oeberius Kapteijn, Willem de Zwij gerlaan 21, tel. 4545 en H. van Dorssen, Korte Bergstraat 3, tel. 2119. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00 tot 13.30 U. W. H. A. Steen, Oranjelaan 11 Apotheek Zaterdag en zondag geopend apotheek „Soestdijk" Avond- en nachtdienst t.e.m. vrijdag 7 maart apotheek „Soest dijk". Apotheek „Soest-Zuid" zaterdag en zon dag de gehele dag gesloten. Oranje-Groene Kruis. Zr Kropff, Middelwijkstraat 36, telef. 2902. Wit-Gcle-Kruis Zr. G. Senden, Simon Stevinlaan 7, tel. 03463-1540. b.g.g. briefje in brievenbus. Groene Kruis Zr. M. G. Boom, Braamweg 51, telef. 4365. PAROCHIE SOEST 1 Oude Kerk. Torenstraat. H. Missen op zaterdag te 19 uur en zon dag 7.45 en 11.30 uur. Wijkgebouw Talmalaan H. Missen op zondag tc 8.45 en 11.30 uur. Voormalige v.g.l.o. school. Stecnhoffstr. H. Missen maandag, woensdag en vrij dag 9 uur en 19 uur. dinsdag, donder dag en zaterdag 8 en 9 uur. KERK SOESTDIJK, Burg. Grothestraat. Zaterdag 19.00 uur. Zondag H. Missen 9.30 uur, 11 uur Hoog mis. Maandag geen Mis, dinsdag 19 uur avondmis, woensdag 8.00 uur. donder dag 19 uur avondmis, vrijdag 8 uur. KERK SOEST-Z.. St. Willibrordusstraat. Zondag H. Missen te 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week II. Missen te 3 uur woens dag 19 uur (Gezinsdienst,, zaterdag 8 en 19 uur.

Soester Courant | 1969 | | pagina 5