wv -niVuws Soest toen - Soest nu NOG MEER INBRAKEN EN DIEFSTALLEN MEER COMMUNICATIE NODIG ECONOMISCH GEZONDER Vrijdag 7 maart 1969 18e jaargang' no. 19 Uitgave s Drnkkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op Esjkol VROUWENWERELD- GEBEDSDAG Bromfietser mishandeld Bromfietser dook na achtervolging twee meter diepe sloot in Filmavond Dierenbescherming Bejaarde voetganger door bromfiets aangereden Zonnegloren gaat door met uitbreiden en moderniseren Politiebureau 4-4-4-4 Telef. Brandweer 3-3-3-3 SOESTERI OÜRANT Abonnement per kwartaal f 3,50, per post 6,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdaf gonnen. De inbraak moet na half twee 's nachts gepleegd zijn. In de nacht van dinsdag op woensdag is ook ingebroken in gebouw „De Nec- lenburgh" van de Nederlandse Export Combinatie aan de Soesterbergsestraat. Via een vernield raam is men het ge bouw binnengekomen. Alle kantoren werden grondig doorzocht, laden en kasten overhoop gehaald. Er is kenne lijk naar geld gezocht, maar er wordt niets vermist. Ook hier is de hulp in geroepen van de speurhond. In de nacht dat in de Technische School is ingebroken blijkt ook nog het één en ander gestolen te zijn uit een auto aan de Vermeerlaan Mevr. M. E. A. A.-K. deed woensdag aangifte van vermissing van een fototoestel ter waarde van 135,en een damesportemonee. De 22-jarige dragline-machinist V. S. D. ten H. uit Soest deed een dezer dagen aangifte van diefstal van een bedrag van ƒ70,aan Nederlands en Duits geld uit zijn auto, die onafgesloten had ge staan aan de Albert Cuyplaan. De dief stal werd gepleegd in de nacht, dat ock in de nabij gelegen Technische School „Eemland" werd ingebroken. Uit de tuin van de familie T. aan de Lindenlaan werd in de nacht van dins dag op woensdag een grote stenen kik ker gestolen. De kikker deed dienst als fontein. Tot nu toe heeft men n»g steeds geen daders kunnen aanhouden. De dood van premier Levi Ssjkol komt op een spannend moment in Israëls ge schiedenis. De hele geschiedenis van de jonge Joodse staat is gehuld geweest in een crisissfeer, maar juist nu beginnen zich naast de altijd al gebruikelijke po litieke ruzietjes twee stromingen af te tekenen die onverzoenlijk tegenover el kaar staan. Een kwestie ook hier van duiven en haviken - van mannen die uiteindelijk meer verwachten van een compromis en mannen die menen dat met macht alles is te bereiken. Na de juni-oorlog was er nogal wat weerstand tegen Ssjkol, die duidelijk tot de duiven gerekend moest worden. Ze ker heeft hij in die tijd remmend ge werkt bijvoorbeeld op mannen als Mosje Da jan, die van praten geen enkel heil meer verwacht, maar wel van het wa- pengebruik. Wat een man als Esjkol juist op dit moment zo waardevol maakte voor zijn land was dat hij een grote charme had en die ook de humor wist te gebruiken om binnen zijn kabinet en in het parle ment, de Knesseth, verzoenend te wer ken. Dat wil niet zeggen dat Esjkol in de ver_'.c verte er maar aan dacht de vei ligheid van Israël gevaar te laten lopen maar bij al zijn doen en laten speelde op de achtergrond de gedachte dat het bestaan van Israël temidden van Ara bische landen nooit ten eeuwige dage een kwestie kon zijn van militaire su perioriteit die het land zijn veiligheid moest geven. Juist nu die veiligheidsgarantie er nog was, zag hij de noodzaak een grondslag te leggen voor een toekomst waarin het leger niet Israëls voornaamste funda ment meer zou behoeven te zijn. Dia matiging die zeker in Israël niet alge meen is, kon hij met zijn verzoenend» gaven en zijn persoonlijk prestige in het landsbeleid vaak doorzetten tegen ver zet van anderen in. De vraag is of zijn opvolger dat ook zal kunnen. Als staatsman lijkt Esjkol verre de mindere van bijvoorbeeld zij* grote voorganger David ben GoerioG» maar het verschil zit hem er waar schijnlijk meer in dat wat hij de«4 minder spectaculair was, maar daartMi niet minder belangrijk. KANTMAK Men verzoekt ons er op te wijzen, dat de kerkdienst te Soest heden avond niet wordt gehouden in de Wilhelminakerk, doch in de Oude Kerk aan de Torenstraat. Aanvang 8 uur. In ons blad van dinsdag j.1. heb ben wij reeds bericht dat de dienst in Zonnegloren niet zou worden ge houden te 8 uur. doch te 1.15 uur, welke dienst dus reeds hedenmid dag werd gehouden. Twee onbekend gebleven jongens hebben dinsdag de 19-jarige E. J. V. uit Soest mishandeld. V. stond met zijn brom fiets voor de stoplichten bij de Soester bergsestraat te wachten, toen twee an dere bromfietsers naast hem stopten. Een hunner sprak: „Zo lange", waarop V. repliceerde „Je bedoelt zeker menéér de lange". Deze vrijmoedigheid ging de anderen kennelijk wat te ver. In ieder geval kreeg V. plotseling een klap op zijn hoofd, waardoor hij met zijn brom- fi< 7 viel. De twee daders namen de vlucht in de richting van de Peter van de Breemereweg. De boekentas van V. namen zij mee. De jongen zette nog wel de achtervolging in, maar de beide kna pen ontkwamen in de richting Amers foort. De boekentas vond hij later in een sloot langs de Peter van de Breemerweg. De jaarvergadering van V.V.V., waarbij de leden als gasten aanwezig konden zijn, ligt weer achter ons. Opgeluisterd door de mooie dia's van reisbureau Ruys Co. had alles dus een bijzonder tintje. De leden, die ver stek lieten gaan, hebben echt iets gemist. Maartot hen zeggen we dan: zorg, dat U er volgende keer bij bent! D" ontwikkeling van Soest brengt met zich mee, dat ook V.V.V. zich aanpast en zich openstelt voor meerdere behoef ten van de zich uitbreidende bevolking. V.V.V. is er om gebruikt te worden door allen, die informatie wensen en dat hoeft dan niet uitsluitend te bestaan uit de winterse vraag„is de ijsbaan ge opend?" of de zomerse„wat kost een abonnement op he< Soester Natuur bad?" Leden van V.V.V. zijn in het voordeel steeds van nieuwe uitgaven op gebied van folders op brochures te kunnen pro fiteren. Zo pas verscheen een aanbevelenswaar de geschriftje „De Utrechtse Heuvel rug en het gebied van de Kromme Rijn". Echt iets om te bezitten als bewoners van deze streek. Mooie voorjaarstochten komen zo lang zamerhand weer op het programma. Welnuschaft U er zich meteen de lektuur voor aan. Ook onder de zo bekende A.N.W.B.- routes is zoveel keus. Wij willen U er graag over inlichten. Deze week is opnieuw een aantal in braken en diefstallen gepleegd. De Soester recherche is doorlopend aan het werk om nu al zo'n vijftien tot twintig diefstallen en inbraken in nauwelijks een week op te lossen, tot dusver echter zonder resultaat. Van enkele inbraken v/eet men, dat het 't werk is geweest van een paar jongens, maar een inge schakelde speurhond heeft de politie niets verder heeft gebracht. Tijdens het weekeinde blijkt bij vier woningen aan de P. C. Hooftlaan en één aan de Cats- laan te zijn ingebroken. Het is ge beurd tussen kwart voor zeven en kwart voor acht. Overal waar men niemand thuis trof. werden banken en stoelen voor de buitendeuren gezet om eventuele verrassing te voorkomen. Tevens werden de balkondeuren opengezet om door te kunnen vluchten. In de verschillende woningen aan de P. C. Hooftlaan wer den kasten e.d. grondig doorzocht, maar met weinig resultaat. Alleen bij de fam. J. A. L. aan de Hooftlaan werd een be drag van 105,gestolen alsmede 500 tot 600 Belgische francs. Sieraden en klein geld bleven onaangeroerd. In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken bij Van Oest aan de Schrikslaan. In de zaak werd uit een niet afgesloten kassa een bedrag van 65,gestolen, nadat eerst de keuken en het kantoor grondig waren doorzocht. Uit de zaak nam men tevens zeventien pakjes sigaretten mee. Daarnaast is men ook nog aan een paar flesjes bier be- Onlangs vroeg iemand ons waar nu toch de miljoenen blijven, die „de gas bel". de exploitatie van het aardgas, de staat moet opleveren en wat daar mee gedaan wordt. Wij moesten het ant woord schuldig blijven en deskundigen die wij er naur vroegen, konden ons ook geen concreet antwoord geven. Men doet daar nogal geheimzinning over. Heel simpel gesteld is die gasbel toch eigenlijk iets van ons allemaal, van het Nederlandse volk. Er is hevig over ge juicht toen indertijd die aardvondst ont dekt werd in ons aan bodemschatten zo arm land. Dat zou zoveel voordelen gaan opleveren aan (ook) het rijk, dat we in onze gedachten al rekening hiel den met daardoor mogelijke belasting verlagingen, stabilisering van de geld waarde of andere merkbare meevallers. Het is voor de gewone man echter een fata morgana gebleken. Belastingen wor den toch verhoogd, de ontwaarding van de gulden blijft voortgaan en het Neder landse volk weet niet wat er met de in onze aarde gevonden „schat" eigenlijk gebeurd. Het mag alleen maar de gas- rekeningen betalen. Maar zo zijn er een heleboel zich in de overheidssfeer bevindende zaken te noe men, waar het volk niet van weet hoe het daarmee staat en waarom het gaat zoals het gaat; wat de overheid op dit en dat gebied doet; waarom en waartoe het leidt. Er heerst een groot gebrek aan com municatie tussen overheid en volk. Waar een volksvertegenwoordigng niets aan toe of af doet, waar een vrije pers slechts gedeeltelijk in kan voorzien, om dat er teveel onder de roos gehouden wordt. We stellen jaarlijks honderden miljoenen beschikbaar voor hulp aan onderontwik kelde landen. Misschien vernemen de kamerleden bij de behandeling van de begroting wat er mee werd en zal wor den gedaan. Maar tot welkt resultaten leiden die honderden miljoenen dan? Daar zouden we als contribuanten toch zo graag eens een sappig relaas over vernemen. Niet een paar droge ambte- naarlijke zinnen met enkele dorre cij fers, van: zoveel miljoen voor een ob- 3ect daar en daar, en daarmee uit. Neen, na één of twee jaar moet men ons weten te vertalen wat dat ontwikke lingsland er nu aan heeft gehad, wat er door die mijoenen verbeterd is. En ook als er niets door verbeterd is, als de miljoenen in een bodemloos vat zijn verzonken, ja juist dan hebben wij er recht op dat te weten. Maar wij horen niets meer over de hon derden miljoenen die we moeten op brengen voor ontwikkelingshulp, zelfs niet nu bepaalde groeperingen aandrin gen op sterke verhoging daarvan. Daar door ook loopt vrijwel niemand in Ne derland, behalve wat politici, erg warm voor maar steeds meer hulp aan ont wikkelingslanden, al kan het misschien erg nuttig zijn. De overheid leeft natuurlijk in een glazen kooi. Kritek op een regering is a,Aijd erg gemakkelijk en een oppositie Surveillerende agenten troffen begin de ze week op de rijbaan van de rijksweg door Soest een met grote snelheid rij dende bromfietser aan. Onmiddellijk werd de achtervolging ingezet. De brom fietser, naar later bleek de 16-jarige scholier B. P. K. uit Baarn, verdween in de richting van het Soesterveen. Daar reed hij een bouwland op en dook even later met brommer en al een twee me ter diepe sloot in. De politie heeft de jongen op het droge gebracht en later onder het gezag van zijn moeder gesteld Zijn bromfiets is in beslag genomen. beoefent dat beroepshalve. Dient dat niet juist mede een aanleiding te zijn voor de overheid om eens wat meer aan publik relations te doen? Zeker, het kan zo gauw de indruk doen vestigen van een propaganda-ministerie en daaraan zit voor ons altijd een dic tatoriaal luchtje Maar wanneer het nu maar in de -vare public-relation sfeer wordt gehouden, d.w.z. een verklaring wordt gegeven van een aantal onduide lijke zaken, een begrijpelijke vermelding van de feiten die anders niets aan de oppervlakte treden, zodat het volk wordt voor- en vooral ingelicht. Liefst door mensen die trouwhartig uit de doeken doen wat er van die miljoenen wordt ge daan en met die concessies in de Noord zee, met de gelden uit de wegenbelasting en waartoe de miljoenen voor de ont wikkelingshulp hebben geleid, dan zou den we toch tot een zekere communica tie komen. Mischien wordt het dan dui delijk waarom ingezamelde gelden voor Biafra naar Nigerië werden gestuurd. Dan zouden er een begrijpender sfeer kunnen groeien tussen overheid en volk. Natuurlijk zullen de oppositie en mis schien ook wel medestanders in die publikaties weer talloze punten voor kritiek vinden. Daar moet men dan maar eens minder bang voor worden. Méér communicatie vermindert de angst. Door de afd. Soest van de Dierenbe scherming wordt op dinsdag, 18 maart, 's avonds 8 -ur, in gebouw De Rank, een filmavond gegeven voor leden, do nateurs en introducees. Na een korte film op dierengebied, volgt de prachtige natuurfilm „Snowfire" in kleuren, welke werd opgenomen in de Grand Canyon in Amerika. Maandag is voor het V.V.V.-kantoor de 83-jarige G. W. uit Soest door een bromfiets aangereden toen hij op het rijwielpad langs de Steenhoffstraat liep. Dc 16-jarige J. L„ die met matige snel heid reed, kon de bejaarde voetganger niet meer ontwijken. De heer W. kwam ten val en liep enkele hoofdwonden op. Dokter Strooband verleende de eerste hulp. De man is met een politie-auto daarna naar zijn woning gebracht. O o Terwijl met man en macht wordt ge werkt om de nieuwe vleugel waarin de poliklniek en de laboratoria zullen wor den gehuisvest, in oktober op te leve ren, is men sinds kort op een ander gedeelte van het terrein bezig met de grondwerkzaamheden voor weer een nieuw gebouw. Aan de noordwestzij de van het hoofd gebouw, direct naast de patiëntenrecre atie-zaal „Rhijnauwen", is men ijverig bezig met het relaliseren van een nieu we behuizng voor de wasserij, slagerij en het ketelhuis. Wanneer de planning gevolgd kan worden, ligt het in de be doeling dat voor de winter 1969-1970 gebruik gemaakt kan worden van het nieuwe ketelhuis, waar dan drie ketels, uitgerust met de modernste gas-appa- ratuur, twee nieuwe en een oude, zul len zijn opgesteld. In dit ketelhuis zal dan tevens een plaats voor het nieuwe noodstroom-ag- gregaat van 250 K.v.A. zijn gevonden. Deze nieuwe installatie komt in de plaats van de huidige waarvan het ver mogen beduidend lager ligt. Ook de be stainde wasserij zal een plaats in het nieuwe gebouw krijgen, waar dan ook de zo juist gearriveerde „hot-box", spe ciaal aangeschaft voor het drogen van de binnenkort te verwachten nieuwe verpleegstersuniformen, zal worden ge- instaleerd. De nu nog in gebruik zijnde enkele mangel zal nog voor de verhui zing tot een dubbele worden omge bouwd. De verplaatsing van de slage rij is nodig doordat op de plaats van de huidige slagerij een weg moet komen langs de nieuwe polikliniek. •.Voor de ruimte die na het slopen van hef ketelhuis ontstaat zijn wel enkele plannen gemaakt maar tot een defini tieve bestemming is het nog niet ge komen. Met deze uitbreiding en modernisering is weer een stap gezet op de lange weg van voorzieningen, die door de overheid zijn voorgeschreven om in de categorie „streekziekenhuis" te vallen. Er zal voor radio en televisie meer aan dacht worden besteed aan de vestigings mogelijkheden voor bedrijven in de sti- mulerings- en herstructureringsgebieden. Voorts zal een tentoonstellingsstand voor dit doel in gebruik worden genomen. De werving in het buitenland zal eveneens worden geactiveerd. Het is duidelijk dat de genoemde maat regelen moeten worden toegejuicht. De kansen voor het bedrijfsleven in de min der bevolkte delen van ons land zijn tot heden nog onvoldoende uitgemeten. Zijn wel alle mogelijkheden benut om een deel van de bevolking uit de rand stad weg te lokken naar andere streken van ons land Wij zijn van mening dat ook hiervoor ruime voorlichtingsacties zouden moeten worden gehouden. Men sen, die voor verhuizing naar minder overbevolkte delen van ons land in aan merking komen, worden in alle kringen gevonden die niet direct economisch aan het westen gebonden zijn, maar er toch blijven wonen omdat ze de rest van Ne derland onvoldoende kennen. Soms me nen ze zelfs dat het achterlijke gebieden zijn, hierdoor aangemoedigd door termen als achterland, onontwikkelde streken en stimuleringsgebieden. Wij weten dat met name voor oudere mensen de binding aan de stad waar ze jaren gewoond hebben, zeer sterk is. Daar hebben ze hun kennissen zegt men dan. Toch leven er duizenden bejaarden in het westen zeer eenzaam en zouden ze in kleinere gemeenschappen nog snel opgenomen worden. Verder zijn er ver tegenwoordigers, die het hele land berei zen, weduwen en vele anderen die in de rest van Nederland veel prettiger zou den wonen dan in de overbevolkte ste den. Laat men trachten ze in beweging te brengen door doeltreffende voorlich ting. Een belangrijk argument is ook nog dat het leven in de minder bevolkte 1 streken meestal goedkoper en gezonder is dan in de bedorven lucht van het westen. Wilhelminalaan in dc richting van de Lazarusbcrg, vijftig jaar geleden „v -rn*- - Dezelfde plaats nu i

Soester Courant | 1969 | | pagina 11